Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo

Da
56
46%
Ne
50
41%
Ne znam
15
12%
 
Total votes: 121

User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#101 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili prot

Post by L.e.g »

braca wrote:Apsolutno NE, nek' se idu lijecit' u Zagreb, a NE na sarajevskom Klinickom centru. Kur*a mog, nek' naprave sebi klinicki centar. Zasto Visoko ne bi bi(l)o dio Kantona Sarajevo?
Ma da , a nek se i RVI i ostali banjaju na bazenima kod Koketa, sto bi isli u Fojnicu,uskoro i u "Dalmaciju" u Kiseljaku???
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#102 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by bach »

Šta bi sa ovom pričom i inicijativom stranaca da se Kiseljak i Kreševo pripoje bajnom kantonu Rajvosa?

http://centralna.ba/magazin/item/7721-k ... -sve-cisci

Kiseljak: Grad sve čišći!
Još jedan prostor u središtu grada dobio je novi izgled. Riječ je o ulici Obala hrvatske mladeži i njenom uređenju. Postavljene su metalne ograde na rijeci Lepenica, građani kažu kako je sad ulica još ljepša i kako je ovo najljepše šetalište u gradu.


Park Josipa Baća i generala Filipovića građanima izaziva oduševljenje, osim što je park popločan, postavljena je nova rasvjeta, novi sadni materijal te klupe za odmor. Građani su tako dobili prostor za odmor, šetnicu…
Završeni su nogostupi i nova urbana oprema. Započela je i izgradnja biciklističke trim staze (od Kreševske ceste pa sve do Banovih njiva, staza duga 3 kilometra).

Pri kraju su radovi na vodoopskrbi i odvodnji mreže, odnosno kanalizacijskom kolektoru koji je dobrim dijelom već izgrađen, a također je jedan od kapitalnih projekata u općini Kiseljak.
Kako je naglasio načelnik Mladen Mišurić – Ramljak cilj je i ubuduće jednako razvijati i raditi na svim područjima općine kako bi naš Kiseljak bio grad u koji se rado dolazi ali i ostaje živjeti.
Industrijska zona na Brestovskom je projekt od važnog značaja za općinu, zahvaljujući ovom projektu otvorit će se nova radna mjesta ali i poboljšati stanje u poljoprivredi na području općine, jer kreće izgradnja hladnjače od 100 tona za jagodičasto i bobičasto voće, na ovaj način proizvođači naših krajeva putem hladnjače moći će očuvati svoje proizvode dok ih ne predaju otkupljivačima. U rujnu mjesecu kreće i izgradnja još jedne veće hladnjače ali ovog puta za otkup i preradu do 1000 tona. Riječ je o implementaciji projekta poboljšanja životnih uvjeta na selu, koji se financira iz sredstava OPEC fonda za razvoj i sredstva vlastitog sudjelovanja lokalne zajednice u okviru unapređivanja ruralnog poduzetništva.

Postavljanjem ''Zelenih otoka'' sa spremnicima za odvojeno prikupljanje otpada uvelike se smanjio broj bacanja smeća po rijekama što je dokaz kako su brojni kiseljačani ekološki osviješteni građani.

„Otocima“ je dosad „pokriveno“ 50 posto teritorija općine. U Javnom poduzeću ‘’Vodovod i kanalizacija’’ kažu kako će „Zelene otoke“ dobiti i ruralna područja te ističu kako se izdvojenim sakupljanjem i odlaganjem otpada u „zelene otoke“ omogućuje iskorištavanje plastike i papira, inače vrijednih sirovina, ali i štiti okoliš. Inače, s aktivnostima formiranja „zelenih otoka“ započelo se prošle godine, u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša . Krajem prošle godine u Kiseljak je dopremljeno 100 kontejnera i 40 kanti za odvoz smeća kao i namjensko vozilo za odvoz otpada.

Navedeni projekti pokazatelj su lijepo uređenog grada a novi što kreću s izgradnjom pokazatelj su bolje budućnosti i novih radnih mjesta koji nas očekuju.....
User avatar
Haris.ba
Posts: 24818
Joined: 08/09/2005 20:08

#103 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Haris.ba »

Ja sam za da Kresevo i Kiseljak budu dio KS, trebaju sredstva da gradjanima Sarajeva se subvencionira grijanje i voda. Njima prestiz sto su dio Sarajeva, Sarajevu porezi od kojih ce krpiti budzetske rupe. :D
Vjerujem i da bi Istocno Sarajevo pristalo na isto.

I Gorazde. I Gorade treba da ucestvuje u grijanju i vodosnadbjevanju Sarajeva. I Visoko. Sto ne i Olovo. Vares ne. Oni su teska bijeda. A Ilijas u ZE-DO kanton, ali samo naselje. Prirodu ostaviti Sarajevu.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#104 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

bach wrote:Šta bi sa ovom pričom i inicijativom stranaca da se Kiseljak i Kreševo pripoje bajnom kantonu Rajvosa?
To treba pitati strance a i domaće političare jer nam se vani kroji sudbina. Nemam određeno mišljenje o spajanju Kiseljaka i Kreševa Sarajevu, treba sagledati sve aspekte. Ako ćemo pravo ja sam za to da se prvo primi Olovo pa onda vidjeti sa ljudima koji žive dole da li su za to, ako nisu ne vrijedi ništa na silu. Ako jesu vidjeti šta to donosi Sarajevu? Isto tako treba reći da snovi o Kreševu i Kiseljaku kao dijelu neke buduće hrvatske jedinice su isto tako utopija, treba biti realan i racionalan.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#105 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by jao_situacije »

hvala lijepa ali ne treba, dovoljan nam je jedan tihomir brajković sa svojim betonskim kutijama i urbicidom
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#106 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by dječak sa šibicama »

Koliko je meni poznato, gradjani Kiseljaka i Kreseva ne zele u KS.

Case closed.

Sa druge strane, Olovo i Vares zele, propadaju pod Zenicom, Orahov brijeg je prepun doseljenih ljudi iz opcine Olovo koji tamo vise ne zele zivjeti, ljudi nemaju postenog doma zdravlja. A svi sute o tome, nesto je na tv-u bilo prije dosta godina, ali brzo zaboravljeno.
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#107 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Better Man »

Visoko, Breza, Vareš i Olovo su uvijek pripadali Sarajevskoj regiji sve dok mafija iz SDA nije odlučila to da promjeni. Nezamislivo je da neko iz Olova mora u Zenicu na liječenje, a prolazi pored Sarajeva koje mu je neuporedivo bliže.
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#108 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by bhnapoleon1 »

dječak sa šibicama wrote:Koliko je meni poznato, gradjani Kiseljaka i Kreseva ne zele u KS.

Case closed.

Sa druge strane, Olovo i Vares zele, propadaju pod Zenicom, Orahov brijeg je prepun doseljenih ljudi iz opcine Olovo koji tamo vise ne zele zivjeti, ljudi nemaju postenog doma zdravlja. A svi sute o tome, nesto je na tv-u bilo prije dosta godina, ali brzo zaboravljeno.
Zapravo dom zdravlja u Olovu je prilicno dobro opremljen, sagradjen je novi iza rata. Ali postoje nelogicnosti, dijete koje treba da nosi aparatic za zube mora se voditi u Vareš. Veci je problem sto mladi nemaju posla, zene u hvaljenom Alma rasu rade po 12 sati dnevno gotovo robovski uvjeti. Ima i dobrih stvari carsija je sto se kaze usminkana, sredjuje se izletiste Zeleni vir.
Za Orahov brijeg potpuno upravu to je sada Olovski brijeg.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#109 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by braca »

Pa da se lijece u Kantonu Sarajevo, na Kosevu...qrca mog, neka se lijece u seoskoj bolnici kao i do sada.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#110 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Rockefeller »

braca wrote:Pa da se lijece u Kantonu Sarajevo, na Kosevu...qrca mog, neka se lijece u seoskoj bolnici kao i do sada.
Vela havle.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#111 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Rampage »

braca wrote:Pa da se lijece u Kantonu Sarajevo, na Kosevu...qrca mog, neka se lijece u seoskoj bolnici kao i do sada.
Ako pretpostavimo da si ovo napisao na nacionalnoj osnovi, nemoj zaboraviti da pola stanovništva u Kiseljaku čine Bošnjaci.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#112 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Rockefeller »

Nije na nacionalnoj osnovi. Vjerovatno je iz Sarajeva pa iz razloga da mu se ne trpaju na KUM. Obični tifusar.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#113 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Bodkin »

Rampage wrote:
braca wrote:Pa da se lijece u Kantonu Sarajevo, na Kosevu...qrca mog, neka se lijece u seoskoj bolnici kao i do sada.
Ako pretpostavimo da si ovo napisao na nacionalnoj osnovi, nemoj zaboraviti da pola stanovništva u Kiseljaku čine Bošnjaci.
Ok je ako je o hrvatima pisao jelde
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#114 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by braca »

Otkud vam ideja da sam Bosnjak/Musliman, ili mozda Hrvat ili Srbin? Mozda sam iz nacionalno mijesanog braka, jebali vas fasisti, rasisiti, sovinisti i oni koji su vas tome ucili. Ja sigirno nikada u zivotu nisam bio niti cu biti fasista, rasista, sovinista ili nesto od te vrste.

Moj antagonizam se veze iskljucivo za rat i na sve to sto su decenijama Kiseljak i ostali (Pale, Kasindol, Lukavica.....) pljuvali po Sarajevu i hebli nam mater, e pa sada kada je doslo da je to PONOVNO jedno malo obicno kurcevo selo, sada im je Sarajevo dobro, eto ti tvoje selo, jebalo te ono, i ostani tamo. (Sto se tice lijecenja u "Dalmaciji", to se - placa. Nebitno da li to placa zdravstvena kuca ili pacijent, ako se vec placa, mogu da biram gdje su se lijeciti, "Dalmacija" nije kraj svijeta). Svi su pljuvali po Sarajevu, a Bogami i dan danas pljuju, a pogledajte koja se samo rijeka automobila svaki dan slijeva preko Vraca ili iz Kiseljaka ka Sarajevu. Zasto? Pa naravno, Sarajevo je vece trziste rada. Ne volis Sarajevo, pljujes po njemu, ali volis doci raditi u Sarajevo.

Sto se tice lijecenja opcenito u Kantonu Sarajevo, evo vam ekskluzivna vijest da Republika Srpska razmislja da zatvori bolnicu u Kasindolu (to znam jer tamo radi moja prijateljica), s tim da bi se svi pacijenti koji gravitiraju toj bolnici lijecili u Sarajevu, na Kosevu, jer je - izgleda - za RS jeftinije da placa Federaciji, odnosno Kantonu Sarajevo licenje za svoje pacijente nego da izdrzava bolnicu Kasindol.

Znaci, vezano za mene , zaboravite fasizam, rasizam i sovinizam bilo koje vrste, sto preporucujem i svakome drugom, da se kanu u svome zivotu fasizma, rasizma i sovinizma kao takvog. Ova moja reakcija je samo kontra-reakcija na njihovu reakciju na Sarajevo.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#115 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Banksy »

Distrikt Sarajevo - Sarajevo + Pale + Ist. Sarajevo + Kiseljak + Vareš, itd. :thumbup: :thumbup: :bih:

Ali kako to nije u ineteresu vlastima naših konst. naroda, ništa od toga ...
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#116 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by braca »

Kakav ba distrikt???!!! NIJE U INTERESU! :shock: Ali nemam nista protiv da Banja Luka i Mostar (istok i zapad) budu - distrikt.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#117 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Banksy »

braca wrote:Kakav ba distrikt???!!! NIJE U INTERESU! :shock:
Kome nije u interesu?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#118 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Grean »

Banksy wrote:Distrikt Sarajevo - Sarajevo + Pale + Ist. Sarajevo + Kiseljak + Vareš, itd. :thumbup: :thumbup: :bih:

Ali kako to nije u ineteresu vlastima naših konst. naroda, ništa od toga ...
Sarajevo je trebalo biti distriht, po onom prvom planu kontakt grupe koji je predstavljen u Atini a koji je Karadzic odbio, ono glasanje Skupstine na Palama za one koji se sjecaju.

Ali po tom planu su Srebrenica, Zepa, Brcko, Doboj (do pruznog cvorista gdje je trabala biti linija razdvajanja), Prijedor, Bosanski Brod, cini mi se i Derventa trebali biti u Federaciji.

Kasnije Kontakt grupa revidira svoj plan, pokrece Oluju, prisiljava bh delegaciju da potpisu novi plan 51-49 po kojem svi ovi gradovi pripadaju entitetu sa srpskom vecinom a Federacija u zamjenu dobija pustahije tipa Glamoc, Drvar, Grahovo, Kljuc, Bosanski Petrovac te Sarajevo koje je u prethodnom planu bilo distriht.

Valjda ti je iz ovoga jasno koliko se ustupaka dalo u Dejtonu srpskoj strani a jedina satisfakcija koju je Federacija dobila je Sarajevo (i to ne cijelo). Vjerujem da si svjestan da niko ne bi dao Doboj, Prijedor, Brcko, Bosanski Brod, najnaseljenije dijelove BiH za bosanske pustinje tipa Grahovo, Petrovac, i to u dilu jedan naprema jedan (mislim na postotke u teritoriji). Jedini razlog za stavljanje potpisa je Sarajevo. Da bi se sad taj status glavnog grada promijenio Bosnjaci bi morali dobiti velike ustupke u vidu neceg drugog (jer teritorijalno je zavrsena prica) ali cisto sumnjam da je realna opcija.

Jedino ako nisu povilenili pa da opet idu na svoju stetu, daju Sarajevo u distriht, potpisu Hrvatima treci sa Mostarom kao stolnim gradom i zavrse u tri rezervata sa centrima Tuzlom, Zenicom i Bihacem. Al' ne bi me iznenadilo, uvijek su bili "velikodusni" ili ti naivni.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#119 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Rampage »

Bodkin wrote:
Rampage wrote:
braca wrote:Pa da se lijece u Kantonu Sarajevo, na Kosevu...qrca mog, neka se lijece u seoskoj bolnici kao i do sada.
Ako pretpostavimo da si ovo napisao na nacionalnoj osnovi, nemoj zaboraviti da pola stanovništva u Kiseljaku čine Bošnjaci.
Ok je ako je o hrvatima pisao jelde
Po meni nije, ne znam da li je po tebi to OK
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#120 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by bach »

Kreševo u KS, Ilijaš može vanKA...

Općina Kreševo nalazi se u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine na 640 metara nadmorske visine, a okružuju ga planine i brda. Kada dođete u ovaj gradić, pomislit ćete da ste došli u neko mjesto iz bajke - uske ulice, tradicionalne kuće, s vrlo malo saobraćaja i srdačnim ljudima koji vas pozdravljaju na ulici bez obzira što vas ne poznaju.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/kresevo- ... /151217075
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#121 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by jao_situacije »

bach wrote:Kreševo u KS, Ilijaš može vanKA...

Općina Kreševo nalazi se u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine na 640 metara nadmorske visine, a okružuju ga planine i brda. Kada dođete u ovaj gradić, pomislit ćete da ste došli u neko mjesto iz bajke - uske ulice, tradicionalne kuće, s vrlo malo saobraćaja i srdačnim ljudima koji vas pozdravljaju na ulici bez obzira što vas ne poznaju.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/kresevo- ... /151217075
ma nemoj, pa da se igraju lego kockica kao i tibra
treba grad da mi liči na zajebanciju iz 2d igrice iz 98'
neka njih tamo đe već jesu i nek se tamo vježbaju da budu neimari, sarajevo nek ostave na miru.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#122 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by dječak sa šibicama »

Kamo srece da je Sarajevo i 10% Kreseva... sarajlijicama se dusa sprdati sa "vukojebinama", a Kresevo skoro pa nema nezaposlenih, nema smoga, nema prljavstine, nema napasnih taksista, nema pasa lutalica, i svega onoga sto "metropolu" jebe vec godinama.
User avatar
sinuhe
Posts: 11481
Joined: 03/06/2011 11:33

#123 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by sinuhe »

Ovo kao kad bi rekao da je Bosanski Petrovac razvijena opstina.
Ovima je prednost sto su kraj Sarajeva.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#124 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by dječak sa šibicama »

Industrijska zona Kreseva "proteze se" do Stupa. Ko razumije, shvatice.

Sarajlijice nece, jer su puni kompleksa.
User avatar
Edin H.
Posts: 47020
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#125 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Edin H. »

Eki Kreseva, jesu mangupi. :skoljka:
Post Reply