Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo

Da
56
46%
Ne
50
41%
Ne znam
15
12%
 
Total votes: 121

User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#151 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by kritichar »

a Olovo neće niko
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#152 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by DZONPI »

Bolje oni nego Svedjani.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#153 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Korisničkoime »

Thorgerson wrote:Glupost.

Dakle, ja treba da vjerujem Bakiru da ovo NIJE stvaranje trećeg entiteta.
Pa ovo upravo jeste to sto on kaze da nije.

:-)

Ako je glavna poenta ustede - pa ukinite kantone, jebali vas oni? Kao ustedit cemo spajanjem...ahah. Mogu mislit kako. Ukinite ih!

Ovo je ogromna podvala u reziji SDA. Podvala koja ce nadvisit onu podvalu koju smo potpisali u Dejtonu. Podvala koja se prodaje pod krinkom ustede, spominje se broj ministara, bla, bla...a ustvari se kroje izborne jedinice onakve kakve covic hoce (a ni baketu nije nesto krivo da to bude tako).

Zamisli ustede da ih ukines Bakire? Zasto se za to ne zalazes? Zato sto to Covic nece, jel tako? Covic hoce minimalno jedan kanton sa Hrvatskom vecinom - i dobit ce ga - jer mora biti jedan takav. Istina, nece biti etnicki cist - isto kao i sto ovaj sarajevski nece biti, ali ce vecinu imati zna se ko.

I to ce biti treci entitet. Tu ce bit sahovnica zvanicna zastava - kao sto i sada jeste. To ce biti jedna mini herceg bosna. Dat ce tebi Dragan Mostar. Jebo Mostar, ako ce dobit treci.
Potpis.
Pravi se treci entitet uz to se kroje i izborne jedinice za HDZ a Baketu se zivo jebe jer njemu je stalo samo jedino i iskljucivo do SDA jer kroz drzavu Bake ne moze svojoj hanumi obezbjedit za sto je pica zasrbi ali zato.moze kroz SDA. Partija je uvijek bila vaznija od svega od naroda od drzave od Boga. Megakantoni ce stvoriti i manje vise etnicki ciste izborne jedinice sto svakako pogoduje i SDA kao etno stranci. Sve dok je SDA potaman sve drugo moze mutna voda nosi ha ja nije njima njihov status polozaj i ostalo stvorila drzava nego svetinja partija.
Izdaja i prodaja velikih Bosnja i muslimana poserem se i na njih.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#154 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Korisničkoime »

Thorgerson wrote:Ja mislim da je krajnje vrijeme da se prestanemo porediti sa Svicarskom, tj. da nam oni budu neka vodilja.

Mnoge razvijenije zemlje to ne mogu.
Jednostavno s tom zemljom, tim mentalitetom nemamo apsolutno nista zajednicko. Ali bas nista.

Mi smo jedna specificna zemlja, sa veoma komplikovanom historijom, sa krvolocnim ratom koji je ne tako davno zavrsio. Mi moramo sami za sebe skontati neki recept.

Ovo sto hoce Bakir je samo daljnje parcanje drzave. Kazem opet, pod krinkom ustede prodaje mi pricu o nekakvim megakantonima.
Vjerovantno ce onda ici i promjena izbornog zakona, malo tamo, malo vamo i taj jedan megakanton ce biti ustvari hrvatski - treci entitet koji covic toliko jarko zeli.

A kad dobije entitet, zar neko misli da ce tu stati? Pa sto dodik ne stane kod entiteta...ne. Onda ce mu problem biti federacija, drzava, jer ce mu se kad tad morati umijesati...i prvom prilikom ce poceti baljezgati o referendumima itd...ko pajdas mu sizofrenik mile.
Opet ja tebe citiram ali i ovdje si u pravu ko pusi pricu Hercegovaca mi se samo hocemo osigurati u svojoj ravnopravnosto nije normalan. Cilje je stvaranje federalnih jedinica a onda bi i disulucija bila pravno uredna (sjetite se Badinterove komisije i sta je rekla). Drzat se ovako pa nek odrze referendum ko im jebe mater. Ono sto nijedna probih stranka nece otvoreno da kaze ni javnosti ni medunarodnoj zajednici da ce svaki pokusaj odvajanja izazvati istog momenta sukob, da li cemo uspjeti u tom sukobu odrzati BiH celovitom ne znamo ali da ce biti krvavo bice, valovi izbjeglica, humanitarna kriza, destabilizacija regiona - Kosovo, Makedonija i sve sto uz jedan Balkanski rat ide e toga ce biti sigurno to mi svakom garantujemo. Da li cemo mi zaista otici tako daleko nije ni bitno, bitno je da oni vjeruju da hocemo da smo zaista toliko ludi da zapalimo bure baruta.
strucnjak_kofol
Posts: 183
Joined: 26/08/2015 09:33

#155 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by strucnjak_kofol »

Hajte pisat pa spavat, vi bi ratovali iz Norveske a?
bhnapoleon1
Posts: 6499
Joined: 11/05/2014 23:47

#156 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by bhnapoleon1 »

kritichar wrote:a Olovo neće niko
Ako se uzme da je Olovo i u ratu bili otpisano od strane Sarajeva (sreca pa je do 93 olovska brigada bila u sastavu 2. korpusa) ne cudi sto se i danas okrece glava kao od nezeljenog djeteta. Dobro mozda Olovo moze zahvaliti polozaj i tome sto je nakon najjace cetnicke ofanzive 93 na 94. sa linije od strane boraca naprosto otjeran Karavelic koji je dosao da pokupi zasluge ili tome sto je jedan iz staba brigade u lice rahmetli Aliji rekao da je Olovo su Olovo bili prekrizili. Nakon toga se Alija samo podigao i otisao.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#157 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Grean »

bhnapoleon1 wrote:
kritichar wrote:a Olovo neće niko
Ako se uzme da je Olovo i u ratu bili otpisano od strane Sarajeva (sreca pa je do 93 olovska brigada bila u sastavu 2. korpusa) ne cudi sto se i danas okrece glava kao od nezeljenog djeteta. Dobro mozda Olovo moze zahvaliti polozaj i tome sto je nakon najjace cetnicke ofanzive 93 na 94. sa linije od strane boraca naprosto otjeran Karavelic koji je dosao da pokupi zasluge ili tome sto je jedan iz staba brigade u lice rahmetli Aliji rekao da je Olovo su Olovo bili prekrizili. Nakon toga se Alija samo podigao i otisao.
Masa proizvoljnih konstatacija.

Kako ce Sarajevo otpisati Olovo kad je i samo bilo okruzeno? Naravno da je bila sreca da je u sastavu II korpusa kad je sa tim korpusom Olovo imalo vezu. Linije na Vareskom i Olovskom ratistu su pomjerene u nasu korist nakon izlaska jedinica iz Sarajeva
bhnapoleon1
Posts: 6499
Joined: 11/05/2014 23:47

#158 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by bhnapoleon1 »

Grean wrote:
bhnapoleon1 wrote:
kritichar wrote:a Olovo neće niko
Ako se uzme da je Olovo i u ratu bili otpisano od strane Sarajeva (sreca pa je do 93 olovska brigada bila u sastavu 2. korpusa) ne cudi sto se i danas okrece glava kao od nezeljenog djeteta. Dobro mozda Olovo moze zahvaliti polozaj i tome sto je nakon najjace cetnicke ofanzive 93 na 94. sa linije od strane boraca naprosto otjeran Karavelic koji je dosao da pokupi zasluge ili tome sto je jedan iz staba brigade u lice rahmetli Aliji rekao da je Olovo su Olovo bili prekrizili. Nakon toga se Alija samo podigao i otisao.
Masa proizvoljnih konstatacija.

Kako ce Sarajevo otpisati Olovo kad je i samo bilo okruzeno? Naravno da je bila sreca da je u sastavu II korpusa kad je sa tim korpusom Olovo imalo vezu. Linije na Vareskom i Olovskom ratistu su pomjerene u nasu korist nakon izlaska jedinica iz Sarajeva
Prenosim ono sto sam prije neki dan slusao od osobe koja je bila u stabu brigade, cak je i tacno spominjao gdje je trebala biti linija nakon sto Olovo padne, ali sam to zaboravio. Spominjao je i zanimljivu scenu kako se rahmetli Alija obracao tadasnjem zapovjedniku brigade pod pogresnim imenom jer ga rahmetli Delić nije obavjestio da je prvi zapovjednik Fadil Karcic naprasno skinut.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#159 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by Russki »

evo da vam kazem nesto o tome ja, koji zivim u kresevu i obitavam cesto u kiseljaku


u poslovnoj sferi, najvece tvrtke iz kreseva su vezani sa kompanijama u hrvatskoj, srbiji, italiji, rusiji, njemackoj, francuskoj, spanjolskoj, turskoj i sl. sto znaci da tamo svoje proizvode prodaju..

to sto stanici imaju svoje podruznice i predstavnike u rajvosa, nista ne znaci..


radio sam u par firmi i proveo dosta na terenu i najmanje sam poslovao u Sarajevu


velika vecina mladje populacije gura na mostar, loze se na to, ne vole pretjerano ni banja luku, ni sarajevo, ni tuzlu ni zenicu ni sl.
s kim god da sam razgovarao o ovome, nitko nije voljan da pristane da bude dio KS-a.
doduse dosta starije populacije 35+ godina radi u sarajevu (ministarstva, vojska, policija i sl.)..ima ih i na visim pozicijama...

dakle imas 30-50 ljudi koji su pojaki da tako kazem i uvezani su poslovno sa sarajevom, a ostalo je nista, ne gravitiraju sarajevu nit ga vole previse

netko je spomenuo travnik..s tim da ne volimo travnik se moram sloziti...ja kad moram tamo ici, muka mi odmah dodje, padam u anafilakticki sok, jednostavno ne volim tamo ici osim ako nije 5 do 12 jer sam bolestan i sl.


sto se mene tice ja sam protiv..iako sam tijekom godine cesto u rajvosa...

neka nas tu gdje jesmo i kraj price..poslovati cemo, druziti cemo se i to je to...neka ostane ovako
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#160 Re: Kiseljak i Kreševo kao dio Kantona Sarajevo: Za ili protiv

Post by blecak »

Avio snimak Kreševa iz 1927 (Kreševo iz zraka 1927)

Image

Kreševo 2018

Image

Pa i nije se puno toga promjenilo...
Post Reply