Kiparski model kao rjesenje za BiH?

sudnjidan
Posts: 525
Joined: 16/04/2005 10:34

#1 Kiparski model kao rjesenje za BiH?

Post by sudnjidan »

Sada kada su propali pregovori o preustroju policije, i najvecem laiku je jasno kako je tzv. RS kocnica ulasku BiH u EU i ostale evropske i svjetske integracije, prije svega NATO. Kad kazem RS, ne mislim samo na politicare vec i na obican narod (ili njegov najveci dio sto pokazuju rezultati izbora) koji evidentno podrzava takvu politiku i najgore sto se moze uciniti je zatvarati oci pred tom cinjenicom. Odbijanje jedinstvene policije iz RS-a po meni je cak postena i legitimna odluka jer bi mnogo gore bilo da su pristali na jedinstvenu policiju a onda cinili opstrukcije i sve radili da ta policija nikad ne zazivi u praksi. Ili, kao sto to vrlo vjesto rade: iz sporazuma preuzmu samo ono sto im odgovara. na primjer, ostane MUP RS, a policajcima iz manjeg bh. entiteta se plate izjednace sa federalnim kolegama naustrb federalnih poreskih obveznika.
Sta raditi dalje? Najveci dio stanovnistva RS je protiv bilo kakve integracije na nivou BiH, cak i ako to znaci pogorsanje njihovog zivotnog standarda. Nametanje silom nekog rjesenja vraca se kao bumerang.
Da li je vrijeme da medjunarodna zajednica prestane trositi vrijeme i energiju na pregovore sa politicarima iz RS? Mislim da je rjesenje tzv. kiparski model: potpuna medjunarodna izolacija "RS" na politickom, ekonomskom i svakom drugom planu i pruzanje sanse FBiH za pregovore o ukljucenju u evropske integracije.
Evidentno je Srbi iz RS kupuju vrijeme a mi vise ne smijemo cekati. Nakon sto je drzavna zajednica Srbije i Crne Gore dobila zeleno svjetlo za pocetak pregovora o clanstvu u EU, gradjani BiH ne smiju vise biti taoci RS-a. Ovdje se s pravom kao najgora posljedica izolacije BiH spominje vizni rezim. Zamislite sta ce se desiti kada SCG na bilo koji nacin ispuni neke uslove i EU im za nagradu ukine vizni rezim. Ne treba sumnjati da ce se tada primijeniti princip davanja drzavljanstava "maticne drzave" kao na primjeru bosanskohercegovackih Hrvata koji bez ikakvih problema Evropom putuju sa hrvatskim putovnicama. Sta ako Srbi iz RS-a dobiju takvu mogucnost sa pasosima SCG? Ko ce ostati na ledini? Oni koji su prihvatali sva rjesenja medjunarodne zajednice, koji su sve osumnjicene za ratne zlocine na vrijeme isporucili Haagu, zapravo, oni koji su bili zrtve agresije...
Ne kazem da je u FBiH med i mlijeko, uostalom, dosta sam pisao protiv koalicije nacionalistickih stranaka SDA-HDZ, ali cak i medju njima postoji volja da se ide naprijed. Nazalost, te stranke jos uvijek okupljaju veliko glasacko tijelo sto niposto ne treba zanemariti. Posto vise ne smijemo cekati RS, mozda je dosao trenutak i za konsenzus politickih stranaka iz Federacije. Dakle, sve po kiparskom modelu: izolacija jednih i konsenzus drugih.
Sta mislite o tome?
Nenadv24
Posts: 940
Joined: 07/03/2005 14:07

#2

Post by Nenadv24 »

Belgijski model je ipak realniji.
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#3 Re: Kiparski model kao rjesenje za BiH?

Post by gavrilo »

sudnjidan wrote:Sada kada su propali pregovori o preustroju policije, i najvecem laiku je jasno kako je tzv. RS kocnica ulasku BiH u EU i ostale evropske i svjetske integracije, prije svega NATO. Kad kazem RS, ne mislim samo na politicare vec i na obican narod (ili njegov najveci dio sto pokazuju rezultati izbora) koji evidentno podrzava takvu politiku i najgore sto se moze uciniti je zatvarati oci pred tom cinjenicom. Odbijanje jedinstvene policije iz RS-a po meni je cak postena i legitimna odluka jer bi mnogo gore bilo da su pristali na jedinstvenu policiju a onda cinili opstrukcije i sve radili da ta policija nikad ne zazivi u praksi. Ili, kao sto to vrlo vjesto rade: iz sporazuma preuzmu samo ono sto im odgovara. na primjer, ostane MUP RS, a policajcima iz manjeg bh. entiteta se plate izjednace sa federalnim kolegama naustrb federalnih poreskih obveznika.
Sta raditi dalje? Najveci dio stanovnistva RS je protiv bilo kakve integracije na nivou BiH, cak i ako to znaci pogorsanje njihovog zivotnog standarda. Nametanje silom nekog rjesenja vraca se kao bumerang.
Da li je vrijeme da medjunarodna zajednica prestane trositi vrijeme i energiju na pregovore sa politicarima iz RS? Mislim da je rjesenje tzv. kiparski model: potpuna medjunarodna izolacija "RS" na politickom, ekonomskom i svakom drugom planu i pruzanje sanse FBiH za pregovore o ukljucenju u evropske integracije.
Evidentno je Srbi iz RS kupuju vrijeme a mi vise ne smijemo cekati. Nakon sto je drzavna zajednica Srbije i Crne Gore dobila zeleno svjetlo za pocetak pregovora o clanstvu u EU, gradjani BiH ne smiju vise biti taoci RS-a. Ovdje se s pravom kao najgora posljedica izolacije BiH spominje vizni rezim. Zamislite sta ce se desiti kada SCG na bilo koji nacin ispuni neke uslove i EU im za nagradu ukine vizni rezim. Ne treba sumnjati da ce se tada primijeniti princip davanja drzavljanstava "maticne drzave" kao na primjeru bosanskohercegovackih Hrvata koji bez ikakvih problema Evropom putuju sa hrvatskim putovnicama. Sta ako Srbi iz RS-a dobiju takvu mogucnost sa pasosima SCG? Ko ce ostati na ledini? Oni koji su prihvatali sva rjesenja medjunarodne zajednice, koji su sve osumnjicene za ratne zlocine na vrijeme isporucili Haagu, zapravo, oni koji su bili zrtve agresije...
Ne kazem da je u FBiH med i mlijeko, uostalom, dosta sam pisao protiv koalicije nacionalistickih stranaka SDA-HDZ, ali cak i medju njima postoji volja da se ide naprijed. Nazalost, te stranke jos uvijek okupljaju veliko glasacko tijelo sto niposto ne treba zanemariti. Posto vise ne smijemo cekati RS, mozda je dosao trenutak i za konsenzus politickih stranaka iz Federacije. Dakle, sve po kiparskom modelu: izolacija jednih i konsenzus drugih.
Sta mislite o tome?
ma ja bolan... sda-hdz se maksimalno bori da bih udje u eu, al' sta's kad ih rs koci u tome... jadnici
Maximilijan Pegasus
Posts: 66
Joined: 24/04/2005 01:38

#4

Post by Maximilijan Pegasus »

Kiparski model bi bio najveca nagrada cetnicima za sav zlocin i genocid koji su pocinili u Republici BiH. Treba jednostavno odbaciti kafanske nagodbe prostacina, seljacina, zlocinaca i fasista i vratiti se demokratskim principima pravne drzave.

Po tim principima jedini legalni i legitimni ustav u republici BiH je ustav republike biH. sve ostalo je nametnuto silom, agresijom, zlocinom i nagodbama izdajnika, fasista, prostacina i seljacina.

Kroz legalni i legitimni ustav Republike bIH, u institucijama sistema, legalni i legitimni zastupnici svih naroda moga onda dogradjivati taj ustav po mjeri i standardima evropske demokratije. Sve drzave svijeta su multietnicke, multikulturne i multikonfesionalne, pa tako i RBiH, kao uostalom i Srbija, Hrvatska, Svicarska, Belgija, Njemacka i td. Samo mi imamo spoj nebeskog naroda iz sume i izdajnike, karijeriste, lopove prostacine i slejacine u vlasti i zato ne mozemo naprijed.
papak_eliminator
Posts: 941
Joined: 06/01/2005 20:39
Location: Sarajevo-x
Contact:

#5

Post by papak_eliminator »

mene je samo strah da ce zbog silnog prenemaganja vlasti, na kraju u BiH biti palestinski model... :roll:
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#6

Post by Toozla »

...Jozo, daj vode... :D :D :D

(sto ga izbrisa tako brzo)
aris_angelis
Posts: 159
Joined: 15/02/2005 19:20
Location: chicago

#7

Post by aris_angelis »

Evropa se ujedinjuje a mi raspravljamo o kiparskom modelu podjele ccccccc :oops:
Nenadv24
Posts: 940
Joined: 07/03/2005 14:07

#8

Post by Nenadv24 »

Maximilijan Pegasus wrote:Kiparski model bi bio najveca nagrada cetnicima za sav zlocin i genocid koji su pocinili u Republici BiH. Treba jednostavno odbaciti kafanske nagodbe prostacina, seljacina, zlocinaca i fasista i vratiti se demokratskim principima pravne drzave.

Po tim principima jedini legalni i legitimni ustav u republici BiH je ustav republike biH. sve ostalo je nametnuto silom, agresijom, zlocinom i nagodbama izdajnika, fasista, prostacina i seljacina.

Kroz legalni i legitimni ustav Republike bIH, u institucijama sistema, legalni i legitimni zastupnici svih naroda moga onda dogradjivati taj ustav po mjeri i standardima evropske demokratije. Sve drzave svijeta su multietnicke, multikulturne i multikonfesionalne, pa tako i RBiH, kao uostalom i Srbija, Hrvatska, Svicarska, Belgija, Njemacka i td. Samo mi imamo spoj nebeskog naroda iz sume i izdajnike, karijeriste, lopove prostacine i slejacine u vlasti i zato ne mozemo naprijed.
Hrvatska je sve samo ne multietnička. Prema istraživanjima EU Hrvatska je uz Sloveniju i još neke zemlje EU među najhomogenijim državama u Evropi. Mada nisu potrebna istraživanja EU jer je uočljivo i bez toga.
Maximilijan Pegasus
Posts: 66
Joined: 24/04/2005 01:38

#9

Post by Maximilijan Pegasus »

Imaju Italijane u Istri, Madjare u Slavoniji, Bosnjake i Srbe. Svi oni treba da budu zastupljeni u vlasti i participiraju u gradnji savremen i demokratske Hrvatske, inace Hrvatska ne moze u EU.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#10

Post by kub lajkan »

"Kiparski model" ne može ni sam sebi pomoći pa kako bi mogao drugima?
Nenadv24
Posts: 940
Joined: 07/03/2005 14:07

#11

Post by Nenadv24 »

Sve je to jedna mala manjina i Hr ne možeš ni porediti sa drugim zemljama koje si gore naveo. Ja bih kao multietničke zemlje dodao još Makedoniju, Latviju, Estoniju, Švedsku, Veliku Britaniju(posebno njih) i Holandiju.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#12

Post by bosan »

Mi smo pokusni kunici.Testiraju nas dokle mozemo izdrzati.A mi jebote nikako da odapnemo.Zilavi smo nema sta.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#13

Post by Panasonic »

E odlicno shvatili smo problem i sada se ne trebamo vrtiti u krug nego ga rijesiti. Kako? Vjerovatno ce ovako ostati dok stranci ne kazu stop, a kada ce to biti...
Nenadv24
Posts: 940
Joined: 07/03/2005 14:07

#14

Post by Nenadv24 »

Dobro jutro Kolumbo!

Sve i zavisi od stranaca.
Titov_pionir
Posts: 142
Joined: 19/01/2005 01:42

#15

Post by Titov_pionir »

Ma nemaju nam stranci sta uređivat. ovava situacija ce nam bit dok mi ne uzmemo stvar u ruke i pocnemo razmisljat svojom glavom.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#16

Post by Šandor »

moderator wrote::-) :-) :-)

z66
Sto je babi milo to joj se i snilo. :oops: :D
earth-simulator
Posts: 73
Joined: 12/05/2005 13:25

#17

Post by earth-simulator »

Panasonic wrote:E odlicno shvatili smo problem i sada se ne trebamo vrtiti u krug nego ga rijesiti. Kako? Vjerovatno ce ovako ostati dok stranci ne kazu stop, a kada ce to biti...
Jebe se "strancu" - ma koji to bio...sa svih strana svi gledaju svoje interese, a niti jedan od tih se nikad nece poklapati s interesima ljudi u BiH!

Pitate se zasto?

Pa to je prirodni zakon broj 1! Sirotinja nazalost u svojoj zedji vidi vodu u pustinji, a neki joj tu vodu jos i prodaju na razlicite nacine: na ovom ili onom svijetu...ovisno s koje strane "dobronamjerni" prodavac dolazi.
Elitni vojnik
Posts: 184
Joined: 04/03/2005 09:50
Location: Sarajevo

#18

Post by Elitni vojnik »

Pazite sta predlazete sa tim Kiparskim modelom! Naime, u tom slucaju samo privremeno bi FBiH bila ispred RS na putu za EU. Kako je RS prilicno dobro uredjena i nema problem balansiranja izmedju Bosnjaka i Hrvata kao FBiH ona bi vrlo brzo ispunila sve EU uslove. RS ima jedinsvenu policiju dok FBiH ima podjeljenu na kantone, RS ima jedinstveno obrazovanje dok FBiH ima "2 u 1 sistem", RS ima uredjenu lokalnu samoupravu dok FBiH jos nema ni zakon itd.
Po kiparskom modelu RS bi bila u EU znatno prije FBiH zato se okanite to "genijalne" ideje :-D
Pozdrav
User avatar
sule_krug
Posts: 141
Joined: 13/10/2004 04:41

#19

Post by sule_krug »

Maximilijan Pegasus wrote:Imaju Italijane u Istri, Madjare u Slavoniji, Bosnjake i Srbe. Svi oni treba da budu zastupljeni u vlasti i participiraju u gradnji savremen i demokratske Hrvatske, inace Hrvatska ne moze u EU.
taj model se moze vidjeti samo u BIH zasto bi to trebao biti model i u drugim drzavama , da bi se mogla vrsiti obstrukcija koju mi imamo u BIH.to je najvece sranje koje se izmislilo ikada u politici.sta ce im konstutivnost naroda kad postoje ljudska prava , nizasto drugo nego za obstrukciju.prema tome netreba to vise nigdje dozvoliti.
earth-simulator
Posts: 73
Joined: 12/05/2005 13:25

#20

Post by earth-simulator »

sule_krug wrote:taj model se moze vidjeti samo u BIH zasto bi to trebao biti model i u drugim drzavama , da bi se mogla vrsiti obstrukcija koju mi imamo u BIH.to je najvece sranje koje se izmislilo ikada u politici.sta ce im konstutivnost naroda kad postoje ljudska prava , nizasto drugo nego za obstrukciju.prema tome netreba to vise nigdje dozvoliti.
Gospodo "obstrukcija" se ne vrsi samo od strane jednih vec od strane svih - svaki vrsi opstrukciju na svoj nacin. Ako ne vidite sljepilo i opstrukciju s bosnjacke strane onda ste i vi slijepi ili se pravite glupi. No, pat pozicija traje i svi drze svoje polozaje. Nazalost, nasa generacija (ili bolje receno nase generacije) najvjerojatnije NECE dozivjeti izlaz iz te pat pozicije. Mirnim putem je to ocigledno nemoguce. Slijedeci moguci pristup je medjunarodna arbitraza koju ce prvi Bosnjaci glatko odbiti...dakle dobrodosli u maraton-mrcvarenje gdje ce jedni soliti pamet drugima!

Sto se ljudskih prava tice - to je jos daleka buducnost. Ne pravi se opet glup kad ti je Bog dao pamet.
mali_crni
Posts: 18
Joined: 07/05/2005 19:24

#21

Post by mali_crni »

earth-simulator wrote:
sule_krug wrote:taj model se moze vidjeti samo u BIH zasto bi to trebao biti model i u drugim drzavama , da bi se mogla vrsiti obstrukcija koju mi imamo u BIH.to je najvece sranje koje se izmislilo ikada u politici.sta ce im konstutivnost naroda kad postoje ljudska prava , nizasto drugo nego za obstrukciju.prema tome netreba to vise nigdje dozvoliti.
Gospodo "obstrukcija" se ne vrsi samo od strane jednih vec od strane svih - svaki vrsi opstrukciju na svoj nacin. Ako ne vidite sljepilo i opstrukciju s bosnjacke strane onda ste i vi slijepi ili se pravite glupi. No, pat pozicija traje i svi drze svoje polozaje. Nazalost, nasa generacija (ili bolje receno nase generacije) najvjerojatnije NECE dozivjeti izlaz iz te pat pozicije. Mirnim putem je to ocigledno nemoguce. Slijedeci moguci pristup je medjunarodna arbitraza koju ce prvi Bosnjaci glatko odbiti...dakle dobrodosli u maraton-mrcvarenje gdje ce jedni soliti pamet drugima!

Sto se ljudskih prava tice - to je jos daleka buducnost. Ne pravi se opet glup kad ti je Bog dao pamet.
Pametan komentar. Slazem se sa ovim komentarom.
oblak
Posts: 32
Joined: 16/05/2005 17:14

#22

Post by oblak »

Elitni vojnik wrote:Pazite sta predlazete sa tim Kiparskim modelom! Naime, u tom slucaju samo privremeno bi FBiH bila ispred RS na putu za EU. Kako je RS prilicno dobro uredjena i nema problem balansiranja izmedju Bosnjaka i Hrvata kao FBiH ona bi vrlo brzo ispunila sve EU uslove. RS ima jedinsvenu policiju dok FBiH ima podjeljenu na kantone, RS ima jedinstveno obrazovanje dok FBiH ima "2 u 1 sistem", RS ima uredjenu lokalnu samoupravu dok FBiH jos nema ni zakon itd.
Po kiparskom modelu RS bi bila u EU znatno prije FBiH zato se okanite to "genijalne" ideje :-D
Pozdrav
:lol: pa, nek' komsiji crkne krava!! :lol::lol:

al' bar si priznao da je federacija smjesniji dio ovog naseg cirkusa :lol::lol:
iradion
Posts: 30
Joined: 10/05/2005 18:59
Contact:

#23

Post by iradion »

mali_crni wrote:
earth-simulator wrote:Slijedeci moguci pristup je medjunarodna arbitraza koju ce prvi Bosnjaci glatko odbiti...dakle dobrodosli u maraton-mrcvarenje gdje ce jedni soliti pamet drugima!
Pametan komentar. Slazem se sa ovim komentarom.
Ma jah, dze se neces sloziti.
Bosnjaci inace sve koce. Zapravo turci...od 1990. i cara lazara meni oni smrde :oops:

:D
oblak
Posts: 32
Joined: 16/05/2005 17:14

#24

Post by oblak »

Pravi model za rješenje BH pitanja je jugoslovenski model.... :)
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#25

Post by Zadig »

ja sam ipak za ovaj svedski model.
Nekako mi najvise lezi
Image

kad vec o modelima pricamo
jel
:D
Post Reply