Kindle E book reader

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#76 Re: Kindle E book reader

Post by Tabijat »

Na kraju naručila paperwhite sa amazon.it posto mi je drugarica u Italiji na odmoru. Valjda ce biti sve ok, ne bi trebalo biti dodatnih troškova (amazon ispostavio racun 129€+4€ za hitnu dostavu).
Newlevel, možeš li staviti sliku tog covera? Jesi li u Sarajevu?

Sent from my Xperia Sola using Tapatalk
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#77 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

Da u Sarajevu sam. Mozes mi svoju mail adresu poslati u inbox, pa ti mailom posaljem slike odma sutra.

Sent from my Nokia 3310
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#78 Re: Kindle E book reader

Post by alucarda »

Jedno upozerenje za sve one koji razmisljaju da kupe e-reader. Nemoj te kupovati Nook. Taj reader ima ogranicenje od 500 MB za sve knjige koje nisu kupljene direktno od Barnes and Nobles. Posto vecina raje kod nas ne kupuje e-knjige vec ih downloada sa torrenta, stranica i slicno, ogranicavate sebe.
Znaci sve knjige koje prebacite sa kompjutera pomocu programa poput Calibre i drugih sl. To je namjerno dizajnirano da vas natjeraju da kupujete kod njih. Ni Amazon ni Kobo to ne rade. Ako ste poput mene, pa volite da imate malo more knjiga na e-readeru, nece te moci. Jedina solucija vam je onda da brisete kako zavrsite knjige, da bi mogli nove prebaciti.

Takodje cijene e-knjiga ako vec se odlucite na kupovinu su u vecini slucajeva vece kod Barnes and Nobles nego kod Amazona ili Kobo. Osim toga Nook ima tendenciju da se kvari mnogo vise od Kindle.

Ja vec 2.5 godine imam Kindle Keyboard koji normalno radi i baterija mu traje zauvjek :-) ; a sad imam i novi paperwhite 2013. Iskreno sa paperwhite 2013 moze se porediti samo Kobo Aura, ali je skuplji i ne isplati se.

Uglavnom Barnes and Nobles nema bas neki interes za razvoj ebook reader, sto se i vidi po njihovoj prodaji koja je svake godine sve manja a i po softwerskoj podrsci.

Jos jedan od e-readera koji je precjenjen je novi Sony PRS-T3. Nema prednjeg osvjetljenja a reader morate kupiti sa cover-om koji vas dodje bruka para. Koliko je Sony propao pokazuje cinjenica da su se totalno povukli sa trzista SAD. A kako i ne bi kad ih Amazon ubi. :skoljka: Cak i u Japanu Sony ima samo oko 25% e-reader trzista, dok oko 40% drzi Amazon sa kindle i 33% Kobo. Ljudi jednostavno nisu zainteresirani da naprave proizvod koji je konkurentan i povoljan.

To je moje neko iskustvo, ili sto bi Englezi rekli, my 2 cents.
newera86
Posts: 272
Joined: 11/12/2012 00:18

#79 Re: Kindle E book reader

Post by newera86 »

:skoljka:
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#80 Re: Kindle E book reader

Post by Tabijat »

Žalili su se i na svjetlo kod Nook Glow ili kako se već zove.
Iskreno, nakon drugog po redu Kindle-a, ne vidim zašto bi ikad iko kupio neki drugi uređaj. Taj reader je apsolutno savršen.
Plus Calibre Portable u saradnji sa Dropboxom i imate sve svoje knjige da dohvat ruke. A obični Kindle sad košta 50$ :shock:
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#81 Re: Kindle E book reader

Post by alucarda »

Tabijat wrote:Iskreno, nakon drugog po redu Kindle-a, ne vidim zašto bi ikad iko kupio neki drugi uređaj. Taj reader je apsolutno savršen.
Kod nas nema nikakvog razloga da se ne kupi kindle to si u pravu.

Ali u USA, Kanadi i u nekoliko zemalja zapadne evrope javne gradske bibliteke imaju uslugu da mozes iznajmiti e-knjigu. Isto kao papirnu :) Imas uslugu koja se zove overdrive preko koje vecinom iznajmljuju. Da bi iznajmio knjigu treba ti epub reader. Sa kindle moze se iznajmiti samo u USA.

Ali kod nas ovakva usluga je naucna fantastika, stoga nema razloga da se ne kupi amazonov uredjaj.
fiko halimic
Posts: 78
Joined: 27/10/2012 23:03

#82 Re: Kindle E book reader

Post by fiko halimic »

vidim da se na piku kindle e ink prodaju po 150 km. isplati li se to?
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#83 Re: Kindle E book reader

Post by Tabijat »

Ako volis citati, itekako se isplati.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#84 Re: Kindle E book reader

Post by ExNihilo »

.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#85 Re: Kindle E book reader

Post by ExNihilo »

U koje zemlje se Kindle može naručiti sa Amazon.de, da se izbjegne carina i ta sranja?

Njemačka, Austrija, Švicarska...i to je to?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#86 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

U Njemackoj ga mozes kupiti u Saturnu, ne moras sa Amazona.

Sent from my Nokia 3310
Last edited by newlevel on 03/02/2014 17:21, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#87 Re: AW: Kindle E book reader

Post by ExNihilo »

newlevel wrote:U Mjemackoj ga mozes kupiti u Saturnu, ne moras sa Amazona.

Sent from my Nokia 3310
Ista cijena?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#88 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

ExNihilo wrote:
newlevel wrote:U Mjemackoj ga mozes kupiti u Saturnu, ne moras sa Amazona.

Sent from my Nokia 3310
Ista cijena?
Mislim da jest, ali uvjeri se.
saturn.de
amazon.de

Sent from my Nokia 3310
scooby-doo
Posts: 153
Joined: 19/01/2012 17:58

#89 Re: Kindle E book reader

Post by scooby-doo »

Amazon jedini daje najpovoljnije i najtacnije ti sve dodje na kindle.. Amazon.de isporuciva u Austriju i Svicarsku do odredjene kilaze, tako sam ja pokusao naruciti sporet preko amazon.de u AT i kazu da ne moze :)
whiter shade of pale
Posts: 35
Joined: 24/12/2013 20:34

#90 Re: Kindle E book reader

Post by whiter shade of pale »

49 eura u saturnu. koliki mi harac mogu udariti na to?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#91 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

whiter shade of pale wrote:49 eura u saturnu. koliki mi harac mogu udariti na to?
Ima pisano sve o tome, samo se vrati malo unazad.

Sent from my Nokia 3310
whiter shade of pale
Posts: 35
Joined: 24/12/2013 20:34

#92 Re: Kindle E book reader

Post by whiter shade of pale »

kupio na piku za 150. fala i prijatno.
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#93 Re: Kindle E book reader

Post by matsuda »

Meni treba jedan e reader, ocajnicki rekao bih. :D

Bitno mi je sam da mogu citati nesto formata A4 bez naprezenja.

I volio bih da ima ove opcije: da mogu highlightovati text, dodavati komentare (kao sto lijepimo stickete po knjigama) i da mogu istovremeno imati otvorene dvije knjige te da se lako mogu prebacivati s jedne na drugu.
Takodjer, strucna literatura ima mnogo grafikona, tabela i slika. Da li to predstavlja problem za ove readere?

Preporuka? Vidim da je kod nas najdostupniji ovaj Prestigio, valja li to cemu?
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#94 Re: Kindle E book reader

Post by Ciprol »

Da se i ja javim na temu. Kupio Kindle prošle godine, u maju nekad, našao na pik-u, neki iz Brčkog prodavao.
Nekad u novembru mi ispao i display skroz otišao, ja kontaktirao amazon, zamijenili mi uređaj, mada je bilo komplikacija sa našom carinom :mrgreen:


Vidim da spominjete čitanje pdf formata. Ja imam puno pdf knjiga koje čitam na kindlu, samo sam morao da rotiram display, jer mi je previše sitno kad čitam na ovoj default postavci.
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#95 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

matsuda wrote:Meni treba jedan e reader, ocajnicki rekao bih. :D

Bitno mi je sam da mogu citati nesto formata A4 bez naprezenja.

I volio bih da ima ove opcije: da mogu highlightovati text, dodavati komentare (kao sto lijepimo stickete po knjigama) i da mogu istovremeno imati otvorene dvije knjige te da se lako mogu prebacivati s jedne na drugu.
Takodjer, strucna literatura ima mnogo grafikona, tabela i slika. Da li to predstavlja problem za ove readere?

Preporuka? Vidim da je kod nas najdostupniji ovaj Prestigio, valja li to cemu?
Te opcije sa textom nisam probao na svom kindleu. Sto se tice tih grafikona, gotovo sva literatura mi sadrzi grafove, dijagrame, C kod itd itd, i ja se uspijem snalaziti na njemu tj citati to sve. Kindle nije namjenjen za to, ali moze posluziti, jest da nije ugodjaj kao kad citas knjigu u njegovom formatu, ali sta je tu je. To sto kazes prebacivanje sa knjige na knjigu, moze ali iziskuje nekih 40ak sekundi vremena, dok ukucas drugi naziv knjige, i dok ti je otvori, drugi nacin ne postoji, jer jbg nije tablet.
A za prestigio ne mogu nista reci, nisam ga probao, otidji u Altu i raspitaj se.

Sent from my Nokia 3310
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#96 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

Ciprol wrote:Da se i ja javim na temu. Kupio Kindle prošle godine, u maju nekad, našao na pik-u, neki iz Brčkog prodavao.
Nekad u novembru mi ispao i display skroz otišao, ja kontaktirao amazon, zamijenili mi uređaj, mada je bilo komplikacija sa našom carinom :mrgreen:


Vidim da spominjete čitanje pdf formata. Ja imam puno pdf knjiga koje čitam na kindlu, samo sam morao da rotiram display, jer mi je previše sitno kad čitam na ovoj default postavci.
Jel moguce da su ti tek tako novi poslali ?
Cisto informativno pitam, jer me je krenulo nesto to ispadanje, iz ruke :mrgreen:

Sent from my Nokia 3310
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#97 Re: AW: Kindle E book reader

Post by Ciprol »

newlevel wrote:
Ciprol wrote:Da se i ja javim na temu. Kupio Kindle prošle godine, u maju nekad, našao na pik-u, neki iz Brčkog prodavao.
Nekad u novembru mi ispao i display skroz otišao, ja kontaktirao amazon, zamijenili mi uređaj, mada je bilo komplikacija sa našom carinom :mrgreen:


Vidim da spominjete čitanje pdf formata. Ja imam puno pdf knjiga koje čitam na kindlu, samo sam morao da rotiram display, jer mi je previše sitno kad čitam na ovoj default postavci.
Jel moguce da su ti tek tako novi poslali ?
Cisto informativno pitam, jer me je krenulo nesto to ispadanje, iz ruke :mrgreen:

Sent from my Nokia 3310
Ja ga halalio, al' haj kontam, da im se javim. Poslao serijski broj, sliku. Kažu ok, poslat ćemo vam novi uređaj, vi nama vratite stari. Oni su plaćali sve troškove poštarine.
E tu je onda došlo do komplikacija. Za 4 je stiglo do naše carine i zove me DHL ili UPS, ne sjećam se više, kažu treba platiti oko 170KM, tu negdje. Ja opet ganjao amazon, zamolio ih da uređaj pošalju na amidžinu adresu u AmeriKi, i poslali su :mrgreen:
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#98 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

Hvala na info :-D , vragu ne trebalo.

Sent from my Nokia 3310
oluja2
Posts: 3
Joined: 21/08/2013 23:06

#99 Re: Kindle E book reader

Post by oluja2 »

Čitaoci, vi koji ih koristite, pomagajte!

Kindle ili Kindle Paperwhite?!!!! Dilema.

Vrijedi li stvarno dati 70 eura više za Paperwhite?

Glavne razlike:

Kindle rezolucija 167PPI, PW 212PPI

Kindle nema ugrađeno svjetlo, PW ima

Kindle baterija traje do mjesec dana, PW do dva mjeseca

Imal neko da je sa običnog prešao na PW?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#100 Re: Kindle E book reader

Post by newlevel »

Ja se drzim svog obicnog kindlea. Ne vidim potrebu za tim osvjetljenim displayem, jer nikada ne citam u potpunom mraku, a sve da si ljubitelj citanja u mraku, mozes si kupiti futrolu sa ugradjenim led diodama, i izici ce te opet mnogo jeftinije nego pw. Sve zavisi od tebe, da li ti je zao novca, ili pak ne.

Sent from my Nokia 3310
Post Reply