Kindle E book reader

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#101 Re: Kindle E book reader

Post by Kruler »

oluja2 wrote:Čitaoci, vi koji ih koristite, pomagajte!

Kindle ili Kindle Paperwhite?!!!! Dilema.

Vrijedi li stvarno dati 70 eura više za Paperwhite?

Glavne razlike:

Kindle rezolucija 167PPI, PW 212PPI

Kindle nema ugrađeno svjetlo, PW ima

Kindle baterija traje do mjesec dana, PW do dva mjeseca

Imal neko da je sa običnog prešao na PW?
Ja sam s keyboard prešao na PW samo zato što sam polomio ekran. U suprotnom ga nikada ne bih zamjenio. Međutim, budući da sam već kupovao, kupio sam najnoviji model i nemam namjeru kupovati novi dok je ovaj u funkciji ili dok ne izađe e-ink kindle u boji.

Da li baterija traje mjesec ili dva, nisam mjerio i potpuno je nebitno. U svakom slučaju traje dovoljno dugo i kada dođe na 10% (preostalo još par dana) izbaci upozorenje i sjetim se da ga stavim na punjenje. Osvijetljenje je zgodno i za čitanje po danu, rezolucija bolja.
oluja2
Posts: 3
Joined: 21/08/2013 23:06

#102 Re: Kindle E book reader

Post by oluja2 »

Hvala vam na odgovorima. Para mi nije zao kad su pametno potrosene. Mislim da nije bas tako pametno dati 129 eura naspram 59, pogotovo kad se radi o prvom uredjaju koji kupujem. Odluka je za obicni Kindle. A vidio sam i usporedbu na youtube, razlike se jasno vide, i komentari na video su korisni...

https://www.youtube.com/watch?v=GqIjxGMSF4Q

Uzivajte u citanju.
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#103 Re: Kindle E book reader

Post by 34sf4drgu67d25 »

Kupio nook simple touch sa ebaya, odma na pocetku se poceo ekran zamrzavati, poslije sve cesce i cesce. Ev' sedam dana nakon kupovine neupotrebljiv je, koliko se placa u nasoj posti da nesto vratim u kinu? :D
OffTheWall
Posts: 176
Joined: 01/11/2014 16:24

#104 Re: Kindle E book reader

Post by OffTheWall »

oluja2 wrote:Hvala vam na odgovorima. Para mi nije zao kad su pametno potrosene. Mislim da nije bas tako pametno dati 129 eura naspram 59, pogotovo kad se radi o prvom uredjaju koji kupujem. Odluka je za obicni Kindle. A vidio sam i usporedbu na youtube, razlike se jasno vide, i komentari na video su korisni...

https://www.youtube.com/watch?v=GqIjxGMSF4Q

Uzivajte u citanju.
Ja sam svoj davno kupio, tako da ovi savjeti mozda i nisu aktualni, no svejedno... :)
1)Cijena uređaja na Amazonu je bila 69$, no kada sam unio BiH kao odredište, cijena je porasla za 20$
2)Slali su DHLom, i osim što sam morao platiti carinu i PDV, čak sam morao platiti i neku DHL taksu, tako da na kraju kada sam sve zbrojao, malo sam zaplakao :D

Moj savjet ti je ili da tražiš uređaj na PIKu u dobrom stanju, ili da ga (ako možeš) naručiš na nekoga u HR.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#105 Re: Kindle E book reader

Post by far rider »

Vidio sam na conrad.ba da prodaju neke e-ink readere. Ja licno imam sony reader... Za razliku od kindla lici na nesto. 8-)
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#106 Re: Kindle E book reader

Post by BJB »

Ima li igdje u Sarajevu kupiti KINDLE u radnji?
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#107 Re: Kindle E book reader

Post by febo_acm »

Koliko znam ne postoje kod nas ne postoje... Nema potrebe ni da postoje kada se može direktno naručiti sa Amazona.
TheRedhead
Posts: 800
Joined: 09/02/2015 18:27

#108 Re: Kindle E book reader

Post by TheRedhead »

Kakva je sad situacija u Sarajevu sto se tice kupovine Kindla ili nekog drugog readera?

Vidim ima u Univerzalnom ali je poskupo
http://www.univerzalno.com/proizvod/kin ... ads)_black
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#109 Re: Kindle E book reader

Post by BJB »

E za one koji traze Kindle, najjeftinija opcija je da kupite i posaljete na adresu nekoga vani, gdjegod Amazon shippuje..Taj neko vam ponese ili posalje po nekome ko ide ovamo i rijesen problem..
Ja sam svoj Kindle paperwhite nabavila prije tri godine..
User avatar
ferratilis
Posts: 7223
Joined: 25/11/2013 16:48

#110 Re: Kindle E book reader

Post by ferratilis »

TheRedhead wrote:Kakva je sad situacija u Sarajevu sto se tice kupovine Kindla ili nekog drugog readera?

Vidim ima u Univerzalnom ali je poskupo
http://www.univerzalno.com/proizvod/kin ... ads)_black
Bas sam danas vidio na piku ovaj oglas, ali zanima me ako kupim ovaj kindle, da li na njemu mogu koristiti svoje knjige, koje sam skinuo sa neta? Nisam nikad prije koristio kindle. Na piku pise da je otkljucan, ali ima ovo 'with ads' :-) Zvuci cudno
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#111 Re: Kindle E book reader

Post by shmizlica »

ferratilis wrote:
TheRedhead wrote:Kakva je sad situacija u Sarajevu sto se tice kupovine Kindla ili nekog drugog readera?

Vidim ima u Univerzalnom ali je poskupo
http://www.univerzalno.com/proizvod/kin ... ads)_black
Bas sam danas vidio na piku ovaj oglas, ali zanima me ako kupim ovaj kindle, da li na njemu mogu koristiti svoje knjige, koje sam skinuo sa neta? Nisam nikad prije koristio kindle. Na piku pise da je otkljucan, ali ima ovo 'with ads' :-) Zvuci cudno
ja sam kupila na piku i knjige i prebacujem s kompa....nešto mi brže i lakše....provjeriš još s tim ko ti prodaje
User avatar
Grof
Posts: 562
Joined: 24/02/2002 00:00

#112 Re: Kindle E book reader

Post by Grof »

Ima li neko da razmijenimo knjige za kindle? Ja imam oko 2000 naslova u formatu za kindle. Ima tu svega i svačega (od beletristike do teoloških naslova), ali može se pronaći dobrih djela. :)
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#113 Re: Kindle E book reader

Post by safran »

ferratilis wrote:
TheRedhead wrote:Kakva je sad situacija u Sarajevu sto se tice kupovine Kindla ili nekog drugog readera?

Vidim ima u Univerzalnom ali je poskupo
http://www.univerzalno.com/proizvod/kin ... ads)_black
Bas sam danas vidio na piku ovaj oglas, ali zanima me ako kupim ovaj kindle, da li na njemu mogu koristiti svoje knjige, koje sam skinuo sa neta? Nisam nikad prije koristio kindle. Na piku pise da je otkljucan, ali ima ovo 'with ads' :-) Zvuci cudno
Ja sam kupila "with ads" Kindle a kasnije i Kindle PW - jeftiniji su za 20-ak USD od "no ads" varijante. U ponudi su samo za američko (i možda kanadsko) tržište i u biti ti samo kad je dormantan izbaci reklamu koja uopšte ne smeta. To samo znači da je ispod žita ušao u BiH. Mene više zanima šta znači da je otključan. Ja sam oba kupila u USA i ništa nije trebalo otključavati - nov uređaj samo registruješ na amazon i to je to.
Za konverziju fajlova u svim pravcima - Calibre i nema zime.
User avatar
ferratilis
Posts: 7223
Joined: 25/11/2013 16:48

#114 Re: Kindle E book reader

Post by ferratilis »

safran wrote:
ferratilis wrote:
TheRedhead wrote:Kakva je sad situacija u Sarajevu sto se tice kupovine Kindla ili nekog drugog readera?

Vidim ima u Univerzalnom ali je poskupo
http://www.univerzalno.com/proizvod/kin ... ads)_black
Bas sam danas vidio na piku ovaj oglas, ali zanima me ako kupim ovaj kindle, da li na njemu mogu koristiti svoje knjige, koje sam skinuo sa neta? Nisam nikad prije koristio kindle. Na piku pise da je otkljucan, ali ima ovo 'with ads' :-) Zvuci cudno
Ja sam kupila "with ads" Kindle a kasnije i Kindle PW - jeftiniji su za 20-ak USD od "no ads" varijante. U ponudi su samo za američko (i možda kanadsko) tržište i u biti ti samo kad je dormantan izbaci reklamu koja uopšte ne smeta. To samo znači da je ispod žita ušao u BiH. Mene više zanima šta znači da je otključan. Ja sam oba kupila u USA i ništa nije trebalo otključavati - nov uređaj samo registruješ na amazon i to je to.
Za konverziju fajlova u svim pravcima - Calibre i nema zime.
Mislio sam da se na original kindle ne mogu prebaciti piratske knjige, mislio sam da je bas zbog toga ovaj "otkljucan" :) Mozda u ovom slucaju znaci da nije potrebna registracija na Amazon ili sta vec. Kako god, namjeravam kupiti ovaj jer nemam nikog vani da mi to posalje.

Smijem li pitati koliko ti u prosjeku traje baterija?
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#115 Re: Kindle E book reader

Post by Boateng »

ferratilis wrote:
TheRedhead wrote:Kakva je sad situacija u Sarajevu sto se tice kupovine Kindla ili nekog drugog readera?

Vidim ima u Univerzalnom ali je poskupo
http://www.univerzalno.com/proizvod/kin ... ads)_black
Bas sam danas vidio na piku ovaj oglas, ali zanima me ako kupim ovaj kindle, da li na njemu mogu koristiti svoje knjige, koje sam skinuo sa neta? Nisam nikad prije koristio kindle. Na piku pise da je otkljucan, ali ima ovo 'with ads' :-) Zvuci cudno
Otključan znači da je urađen jailbreake, a reklame možeš besplatno ukloniti, samo prati tutorijal:

TheRedhead
Posts: 800
Joined: 09/02/2015 18:27

#116 Re: Kindle E book reader

Post by TheRedhead »

Nemam ni ja nikog da mi to kupi a i ne volim cekati hocu da kupim i odmah da imam :D ali ocito nema kod nas nigdje kupiti :(
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#117 Re: Kindle E book reader

Post by Boateng »

TheRedhead wrote:Nemam ni ja nikog da mi to kupi a i ne volim cekati hocu da kupim i odmah da imam :D ali ocito nema kod nas nigdje kupiti :(
Ima na piku.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#118 Re: Kindle E book reader

Post by arman1 »

TheRedhead wrote:Nemam ni ja nikog da mi to kupi a i ne volim cekati hocu da kupim i odmah da imam :D ali ocito nema kod nas nigdje kupiti :(
Ima u IMTEC-u. JKindle 8th, Ja jučer kupio. Prvi utisak je toliko dobar da sam se uplašio da se kasnije ne razočaram.
E sad samo da podesim šta mi treba i polako da se bacim na čitanje.
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#119 Re: Kindle E book reader

Post by Boateng »

arman1 wrote:
TheRedhead wrote:Nemam ni ja nikog da mi to kupi a i ne volim cekati hocu da kupim i odmah da imam :D ali ocito nema kod nas nigdje kupiti :(
Ima u IMTEC-u. JKindle 8th, Ja jučer kupio. Prvi utisak je toliko dobar da sam se uplašio da se kasnije ne razočaram.
E sad samo da podesim šta mi treba i polako da se bacim na čitanje.
Preskup je IMTEC.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#120 Re: Kindle E book reader

Post by arman1 »

Boateng wrote:
arman1 wrote:
TheRedhead wrote:Nemam ni ja nikog da mi to kupi a i ne volim cekati hocu da kupim i odmah da imam :D ali ocito nema kod nas nigdje kupiti :(
Ima u IMTEC-u. JKindle 8th, Ja jučer kupio. Prvi utisak je toliko dobar da sam se uplašio da se kasnije ne razočaram.
E sad samo da podesim šta mi treba i polako da se bacim na čitanje.
Preskup je IMTEC.
Kako se uzme. Vidiš stvar isprobaš, platiš i nosiš. Ništa internet, carina paypal itd. Garancija 1 god.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#121 Re: Kindle E book reader

Post by Tabijat »

Ma jašta je nego preskup, pa 280 km bokte! za stvar koja košta 69€! Ispade ravno duplo, ta nisu carina i porezi toliko.
Može se prebaciti sve na kindle, što svojih dokumenata što knjiga sa neta, ne moraš ništa kupovati.
Prva opcija je da se registruješ na Amazonu, automatski dobiješ mail adresu, pošalješ dokument na nju i odmah ti je na kindlu.
Druga opcija je programčić Calibre, koji bih svakome preporučila svakako, a to je tvoja digitalna biblioteka na kompu.
Spojiš kabl, i prebaciš sve.

To s reklamama je niđe veze, imaš screensaver kad ga ne koristiš i to je to.
Za one koji nemaju nikoga u inostranstvu, Pik i dalje najjeftiniji. Eno ima novih za 180 km.
TheRedhead
Posts: 800
Joined: 09/02/2015 18:27

#122 Re: Kindle E book reader

Post by TheRedhead »

Cuj 280KM pa moze se tablet za te pare kupiti, sta IMTEC uduplao cijenu ccc koji kriminalci
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#123 Re: Kindle E book reader

Post by Tabijat »

Tablet manje više, šta ko voli, ali možeš Kindle Paperwhite i ostane ti para za dobru futrolu.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#124 Re: Kindle E book reader

Post by safran »

ferratilis wrote:
safran wrote: Ja sam kupila "with ads" Kindle a kasnije i Kindle PW - jeftiniji su za 20-ak USD od "no ads" varijante. U ponudi su samo za američko (i možda kanadsko) tržište i u biti ti samo kad je dormantan izbaci reklamu koja uopšte ne smeta. To samo znači da je ispod žita ušao u BiH. Mene više zanima šta znači da je otključan. Ja sam oba kupila u USA i ništa nije trebalo otključavati - nov uređaj samo registruješ na amazon i to je to.
Za konverziju fajlova u svim pravcima - Calibre i nema zime.
Mislio sam da se na original kindle ne mogu prebaciti piratske knjige, mislio sam da je bas zbog toga ovaj "otkljucan" :) Mozda u ovom slucaju znaci da nije potrebna registracija na Amazon ili sta vec. Kako god, namjeravam kupiti ovaj jer nemam nikog vani da mi to posalje.

Smijem li pitati koliko ti u prosjeku traje baterija?
Oprosti, sporadično uletim na forum. U prosjeku stvarno nemam pojma. Baterija toliko dugo traje (Kindle PW) da ga vrlo rijetko punim a koristim ga svaki dan - nekad pola sata nekad 5-6 sati, kako kad imam vremena. Recimo, ovim tempom, 3 sedmice najmanje.
Apropo devera oko kupovine kindla u BiH - na aerodromu u Atlanti vidjeh automat za Kindle. Uturiš karticu, odabereš šifru, da ti uređaj, skine pare sa računa i gotovo. Cijene regularne. Đe smo mi a đe je Amerika.
TheRedhead
Posts: 800
Joined: 09/02/2015 18:27

#125 Re: Kindle E book reader

Post by TheRedhead »

safran wrote:
ferratilis wrote:
safran wrote: Ja sam kupila "with ads" Kindle a kasnije i Kindle PW - jeftiniji su za 20-ak USD od "no ads" varijante. U ponudi su samo za američko (i možda kanadsko) tržište i u biti ti samo kad je dormantan izbaci reklamu koja uopšte ne smeta. To samo znači da je ispod žita ušao u BiH. Mene više zanima šta znači da je otključan. Ja sam oba kupila u USA i ništa nije trebalo otključavati - nov uređaj samo registruješ na amazon i to je to.
Za konverziju fajlova u svim pravcima - Calibre i nema zime.
Mislio sam da se na original kindle ne mogu prebaciti piratske knjige, mislio sam da je bas zbog toga ovaj "otkljucan" :) Mozda u ovom slucaju znaci da nije potrebna registracija na Amazon ili sta vec. Kako god, namjeravam kupiti ovaj jer nemam nikog vani da mi to posalje.

Smijem li pitati koliko ti u prosjeku traje baterija?
Oprosti, sporadično uletim na forum. U prosjeku stvarno nemam pojma. Baterija toliko dugo traje (Kindle PW) da ga vrlo rijetko punim a koristim ga svaki dan - nekad pola sata nekad 5-6 sati, kako kad imam vremena. Recimo, ovim tempom, 3 sedmice najmanje.
Apropo devera oko kupovine kindla u BiH - na aerodromu u Atlanti vidjeh automat za Kindle. Uturiš karticu, odabereš šifru, da ti uređaj, skine pare sa računa i gotovo. Cijene regularne. Đe smo mi a đe je Amerika.
ma kakvi, ljudi se kod nas boje knjiga, sejtanska posla ... ne mozes reader naci u Sarajevu a glavni grad xD
Post Reply