KINA

Post Reply
User avatar
Peacean
Posts: 2689
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1776 Re: KINA

Post by Peacean »

Niko ne može poreći da je Kina jedna od najjačih zemalja svijeta isto kao što niko ne može poreći da je ona svoj zenit prošla i da je započela sa slabljenjem. Korupcija i svo ono sranje sa tržištem nekretnina već uzimaju svoj danak a za 15-20 godina kada nekoliko stotina miliona penzionera zatraži svoje će ih značajno oslabiti s obzirom da neće imati dovoljno mladih da održava penzioni sistem. Ovo naravno ne znači da će Kina propasti, nakon što im pomru svi ti penzioneri ako poprave demografsku sliku mogu se oporaviti ali u ovom vijeku nikada neće biti jači nego što su bili prije nekoliko godina.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1777 Re: KINA

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 25/01/2024 17:17 Lik je bukvalno zrtva twitter propagande. Gdje god ga algoritam odnese, o tome ce pricati. :-)

Hladno preskocio 30 godina zapadnog fasciniranja usponom kineske ekonomije, drustvenog standarda, napretka i inovacija u infrastrukturi, razvitku gradova. Preskocio sve silne naslove iz 00-ih i 10-ih o neminovnom dolasku kineske ekonomije na prvu poziciju u svijetu...Preskocio onda politicki zaokret pod Xi-jem, pad koji je uslijedio prije 6-7 godina, a koji je drasticno ubrzan Covidom (za kojeg je isti lik samo prije par godina tvrdio da je kineska zavjera protiv Zapada), preskocio demografsku provaliju do koje su dosli, preskocio krizu sa nekretninama u Kini i njenim posljedicama po haman pa nepostojeci penzioni sistem u zemlji koja rapidno stari, preskocio fakat da Kinezi, za razliku od Japanaca i Korejaca nisu dostigli toliko visok stepen razvoja da bi mogli kompenzirati za nagao pad i starenje populacije i da ih sad hvata panika.....
....i on danas u 2024-oj izlazi valjda ispod kamena da bi ostatku svijeta proklamovao kako, znate, Kina nije ista ona siromasna zemlja od prije 40 godina. I sad valjda mi o tome trebamo komentarisati, voditi diskusiju. :oops:

:sax:
Tema je Kina, ne biglebovski. Molim te kolega da se držiš teme, uzmi neku tabletu za smirenje, pa upiši nešto smisleno kad tableta počne djelovati. Djeluješ mi zbunjen, nepovezan, opsjednut.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1778 Re: KINA

Post by iClass »

Kineska propaganda radi jako na internetu, ali isto tako radi i zapadna propaganda protiv Kine.
Ima ekonomista koji od devedesetih na svakih par godina najavljuju kako Kina uskoro propada. Čak je to postao i meme na netu.

Nešto slično kako se od 60-ih godina najavljuje da je ostalo još 10 godina naftnih rezervi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1779 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 25/01/2024 18:03
jeza u ledja wrote: 25/01/2024 17:17 Lik je bukvalno zrtva twitter propagande. Gdje god ga algoritam odnese, o tome ce pricati. :-)

Hladno preskocio 30 godina zapadnog fasciniranja usponom kineske ekonomije, drustvenog standarda, napretka i inovacija u infrastrukturi, razvitku gradova. Preskocio sve silne naslove iz 00-ih i 10-ih o neminovnom dolasku kineske ekonomije na prvu poziciju u svijetu...Preskocio onda politicki zaokret pod Xi-jem, pad koji je uslijedio prije 6-7 godina, a koji je drasticno ubrzan Covidom (za kojeg je isti lik samo prije par godina tvrdio da je kineska zavjera protiv Zapada), preskocio demografsku provaliju do koje su dosli, preskocio krizu sa nekretninama u Kini i njenim posljedicama po haman pa nepostojeci penzioni sistem u zemlji koja rapidno stari, preskocio fakat da Kinezi, za razliku od Japanaca i Korejaca nisu dostigli toliko visok stepen razvoja da bi mogli kompenzirati za nagao pad i starenje populacije i da ih sad hvata panika.....
....i on danas u 2024-oj izlazi valjda ispod kamena da bi ostatku svijeta proklamovao kako, znate, Kina nije ista ona siromasna zemlja od prije 40 godina. I sad valjda mi o tome trebamo komentarisati, voditi diskusiju. :oops:

:sax:
Tema je Kina, ne biglebovski. Molim te kolega da se držiš teme, uzmi neku tabletu za smirenje, pa upiši nešto smisleno kad tableta počne djelovati. Djeluješ mi zbunjen, nepovezan, opsjednut.
Upravo, tema je Kina. Ne ti. Ne moramo mi biti svjedoci tvojih saznanja o svijetu preko twittera.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1780 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

Peacean wrote: 25/01/2024 17:37 Niko ne može poreći da je Kina jedna od najjačih zemalja svijeta isto kao što niko ne može poreći da je ona svoj zenit prošla i da je započela sa slabljenjem. Korupcija i svo ono sranje sa tržištem nekretnina već uzimaju svoj danak a za 15-20 godina kada nekoliko stotina miliona penzionera zatraži svoje će ih značajno oslabiti s obzirom da neće imati dovoljno mladih da održava penzioni sistem. Ovo naravno ne znači da će Kina propasti, nakon što im pomru svi ti penzioneri ako poprave demografsku sliku mogu se oporaviti ali u ovom vijeku nikada neće biti jači nego što su bili prije nekoliko godina.
Njihov penzioni sistem je jako slab. Ko bi reko, za lafo komunisticku zemlju?

Ide po provincijama, nije uopste na drzavnom nivou, i mjesecne penzije su u prosjeku vrlo vrlo male. (ispod $25 u prosjeku) A i to bi uskoro moglo propasti, pogotovo u provincijama gdje je veliki odliv stanovnistva.
Zbog ovoga su Kinezi dodatno privatno stedili za penzije i mnogi su ulagali u bum nekretninama. Kad se ispostavilo da mnoge od tih nekretnina nema ko da useli, jer nema vise toliko mladih parova kao nekada, nastupio je krah.

Niko nije rekao da Kina propada, samo da je njihov ekonomski bum zavrsio. Slicno se desilo sa Japanom 90-ih, naravno ne iz istih razloga. Kina je sad mahom razvijena zemlja sa stanovnistvom koje rapidno stari, a zahtijeva veci standard. Vrlo slicno kao sa drugim razviijenim zemljama, s tim sto Kina ipak nije Japan niti zemlja EU.
Druga stvar sto ce ovaj demografski pad u Kini biti drasticno brzi nego u drugim zemljama, zbog idiotskih odluka o one child policy i tako.

I usred svega toga oni su odlucili da ekonomski zarate sa Amerikom. Jbg necemo tako.

No ne brinem se ja za njih. Nisu oni idioti ko Rusi.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1781 Re: KINA

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 25/01/2024 19:11 Upravo, tema je Kina. Ne ti. Ne moramo mi biti svjedoci tvojih saznanja o svijetu preko twittera.
A twitter te žulja, okej, okej. Pa sve je sada na twitteru, eno Klix, pola članaka twitter pa te nešto nema u komentarima da se žališ. Spucaj im par kometara, napiši im Jebo vas Twitter, šta si se mene nadovezao, baš si me zabrinuo.

Al evo, da ne bude da se udaljavam od teme:

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1782 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 25/01/2024 19:35
jeza u ledja wrote: 25/01/2024 19:11 Upravo, tema je Kina. Ne ti. Ne moramo mi biti svjedoci tvojih saznanja o svijetu preko twittera.
A twitter te žulja, okej, okej. Pa sve je sada na twitteru, eno Klix, pola članaka twitter pa te nešto nema u komentarima da se žališ. Spucaj im par kometara, napiši im Jebo vas Twitter, šta si se mene nadovezao, baš si me zabrinuo.

Al evo, da ne bude da se udaljavam od teme:

Ti si nesposoban da razlucis kad ti se servira propaganda skrivena iza anonimnih twitter akaunta, kao sto vidim i u ovom zadnjem postu.
Vidjeli smo to od tebe i na drugim temama.
User avatar
Truba
Posts: 81799
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1783 Re: KINA

Post by Truba »

vidi ovih dzindasa

https://www.persecution.org/2023/07/20/ ... the-bible/

chinese-communist-party-government-rewrites-portions-of-the-bible

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1784 Re: KINA

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 25/01/2024 19:59

Ti si nesposoban da razlucis kad ti se servira propaganda skrivena iza anonimnih twitter akaunta, kao sto vidim i u ovom zadnjem postu.
Vidjeli smo to od tebe i na drugim temama.
Malo plitko razmišljanje od tebe, kolega. Uvredama ne doprinosiš temi. Evo već treći post kako suptilno vrijeđaš, šta ti to treba, ta agresija, nervoza?

Velike su šanse da je ovaj account kreiran ili plaćen kineskim parama da šilji za iste, i ja to u potpunosti razumijem, ali, želio ti to priznati ili ne, ipak ima smisla ovo što piše, i taj smisao je to što normalne ljude privlači toj propagandi. Ne piše o Kini, nego o stanju zapadnih MSM, koji su se redom pretvorili u propagandna glasila vladajućih elita odlijepljenih od stvarnog života većine ljudi, a koji nas guraju u nove konflikte i pad životnog standarda.

Ti šilji za koga hoćeš, ja ću za koga hoću i de me ba preskoči sljedeći put, vrijeđaj nekog drugog. Ja mislio mi drugari, a ti tako.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1785 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

Ima smisla to sto pise samo kada shvatis da je lik propagandni bot. Otvorio sam neki san tak akaunt i negdje lik napisa da je pisao za Sputnik.
Ne bih rekao da je kineski, vec ruski bot. Ti su ljudi placeni od ruske drzave da suptilno sire pro-rusku propagandu. Svaki tweet mu je ili whataboutism, da bi odbranio nesto za sta je optuzena Rusija, ili Kina, ili je djeciji komentar o Evropi ili Americi koje se raspadaju.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1786 Re: KINA

Post by biglebovski »

Takvo vrijeme došlo, da ljudi više vjeruju san tak akauntu nego New York Times-u. Gatekeepers-ima se osladile pare i moć, pa postali guraći narativa, debelo podcjenjujući čitaoce i slušaoce...

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1787 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 26/01/2024 18:08 Takvo vrijeme došlo, da ljudi više vjeruju san tak akauntu nego New York Times-u. Gatekeepers-ima se osladile pare i moć, pa postali guraći narativa, debelo podcjenjujući čitaoce i slušaoce...

Mislis ljudi koji nikad nisu nista ni citali pametno sada spoznaju svijet preko drustvenih mreza? :D
Ne vjeruje vise ljudi san tak akuntu nego NYT. To se tebi samo tako cini. Neki ljudi vjeruju san tak akauntu, neki sergej ruskofil akauntu, neki majkl dzonson akuntu, i tako. Milion akaunta, milion razlicitih istina. Odes na internet i trazis istinu koja tebi odgovara.

No sve je to manje bitno. Ono sto je bitno je da kad odes na NYT, WSJ, Economist, bilo gdje, znas da informacije dobijas od NYT, WSJ, itd. Kad odes na Twitter, ne znas je li ti pise neka baba antivaxxer iz Norveske, ili je iza tog akaunta neki tinejdzer iz Tanzanije, na farmi kineskih trolova.

Nije to tesko skontati.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1788 Re: KINA

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 26/01/2024 21:25
Mislis ljudi koji nikad nisu nista ni citali pametno sada spoznaju svijet preko drustvenih mreza? :D
Ne vjeruje vise ljudi san tak akuntu nego NYT. To se tebi samo tako cini. Neki ljudi vjeruju san tak akauntu, neki sergej ruskofil akauntu, neki majkl dzonson akuntu, i tako. Milion akaunta, milion razlicitih istina. Odes na internet i trazis istinu koja tebi odgovara.

No sve je to manje bitno. Ono sto je bitno je da kad odes na NYT, WSJ, Economist, bilo gdje, znas da informacije dobijas od NYT, WSJ, itd. Kad odes na Twitter, ne znas je li ti pise neka baba antivaxxer iz Norveske, ili je iza tog akaunta neki tinejdzer iz Tanzanije, na farmi kineskih trolova.

Nije to tesko skontati.
Na žalost, dobar dio tih informacija koje dobijaš od msm-a su uglavnom dio narativa za koji je naručilac platio da ga novine guraju kako bi kreirao javno mišljenje što onda taj msm i ne razlikuje puno od tog dečka na kineskoj farmi trolova. I jedni i drugi rade svoj posao za račun trećeg, a ispašta društvo. Zrno informacije, i masa propagande tj. guranje narativa. Narodu dopizdilo da ga se podcjenjuje, pa sada provjerava sve što pročita i donosi svoje zaključke. U novinarstvu, stubu demokratskog društva, ne bi trebalo biti zarade, dobre plate da, naravno, ali neki ogromni profit baš i ne. To je onda neki Entertainment bez ikakve odgovornosti a u to su se pretvorili otkako ih preuzeše korporacije. Al eto, nije tema novinarstvo pa da više ne dužim.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#1789 Re: KINA

Post by tramvajtrojka »

biglebovski wrote: 25/01/2024 19:35
jeza u ledja wrote: 25/01/2024 19:11 Upravo, tema je Kina. Ne ti. Ne moramo mi biti svjedoci tvojih saznanja o svijetu preko twittera.
A twitter te žulja, okej, okej. Pa sve je sada na twitteru, eno Klix, pola članaka twitter pa te nešto nema u komentarima da se žališ. Spucaj im par kometara, napiši im Jebo vas Twitter, šta si se mene nadovezao, baš si me zabrinuo.

Al evo, da ne bude da se udaljavam od teme:

Jel ti shvacas sta si napisao Kina je uspjesnija od amerike jer ima veci rast BDP-a, guess what i mi ga imamo veci od amerike al to nas ne pravi bogatima jer ako nisi zemlja u razvoju i zemlja treceg svijeta ne treba ti veci rast BDP-a od 3%, ovo vise govori o Kini koliko jos pure moraju jesti da stignu zapad i Ameriku
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1790 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 27/01/2024 14:34
jeza u ledja wrote: 26/01/2024 21:25
Mislis ljudi koji nikad nisu nista ni citali pametno sada spoznaju svijet preko drustvenih mreza? :D
Ne vjeruje vise ljudi san tak akuntu nego NYT. To se tebi samo tako cini. Neki ljudi vjeruju san tak akauntu, neki sergej ruskofil akauntu, neki majkl dzonson akuntu, i tako. Milion akaunta, milion razlicitih istina. Odes na internet i trazis istinu koja tebi odgovara.

No sve je to manje bitno. Ono sto je bitno je da kad odes na NYT, WSJ, Economist, bilo gdje, znas da informacije dobijas od NYT, WSJ, itd. Kad odes na Twitter, ne znas je li ti pise neka baba antivaxxer iz Norveske, ili je iza tog akaunta neki tinejdzer iz Tanzanije, na farmi kineskih trolova.

Nije to tesko skontati.
Na žalost, dobar dio tih informacija koje dobijaš od msm-a su uglavnom dio narativa za koji je naručilac platio da ga novine guraju kako bi kreirao javno mišljenje što onda taj msm i ne razlikuje puno od tog dečka na kineskoj farmi trolova. I jedni i drugi rade svoj posao za račun trećeg, a ispašta društvo. Zrno informacije, i masa propagande tj. guranje narativa. Narodu dopizdilo da ga se podcjenjuje, pa sada provjerava sve što pročita i donosi svoje zaključke. U novinarstvu, stubu demokratskog društva, ne bi trebalo biti zarade, dobre plate da, naravno, ali neki ogromni profit baš i ne. To je onda neki Entertainment bez ikakve odgovornosti a u to su se pretvorili otkako ih preuzeše korporacije. Al eto, nije tema novinarstvo pa da više ne dužim.
Svejedno, opet znas da citas msm.
Kada citas kuntu pantu na fejsbuku ne znas.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1791 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

tramvajtrojka wrote: 27/01/2024 14:37
biglebovski wrote: 25/01/2024 19:35
jeza u ledja wrote: 25/01/2024 19:11 Upravo, tema je Kina. Ne ti. Ne moramo mi biti svjedoci tvojih saznanja o svijetu preko twittera.
A twitter te žulja, okej, okej. Pa sve je sada na twitteru, eno Klix, pola članaka twitter pa te nešto nema u komentarima da se žališ. Spucaj im par kometara, napiši im Jebo vas Twitter, šta si se mene nadovezao, baš si me zabrinuo.

Al evo, da ne bude da se udaljavam od teme:

Jel ti shvacas sta si napisao Kina je uspjesnija od amerike jer ima veci rast BDP-a, guess what i mi ga imamo veci od amerike al to nas ne pravi bogatima jer ako nisi zemlja u razvoju i zemlja treceg svijeta ne treba ti veci rast BDP-a od 3%, ovo vise govori o Kini koliko jos pure moraju jesti da stignu zapad i Ameriku
Plus im je taj rast najnizi u zadnjih 30 godina, ne racunajuci Covid godine.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1792 Re: KINA

Post by biglebovski »

tramvajtrojka wrote: 27/01/2024 14:37

Jel ti shvacas sta si napisao Kina je uspjesnija od amerike jer ima veci rast BDP-a, guess what i mi ga imamo veci od amerike al to nas ne pravi bogatima jer ako nisi zemlja u razvoju i zemlja treceg svijeta ne treba ti veci rast BDP-a od 3%, ovo vise govori o Kini koliko jos pure moraju jesti da stignu zapad i Ameriku


Moj osvrt se odnosio, što se da i primjetiti, na sliku koju msm stvaraju o Kini. Bogatstvo neko mjeri u parama a za nekoga su neke druge stvari u pitanju. S druge strane, možemo porediti trenutno stanje američkog društva i infrastukture npr. sa kineskim, možemo porediti i brojke u obrazovanju, koliko inžinjera prave, koliko skilled-workers imaju, eno sam postavio onog iz Apple-a, i to je neki faktor. Možemo i o zdravstvenoj zaštiti, kriminalu, Amerika je broj jedan definitivno po broju milionera, ali je i broj jedan po umrlim od predoziranja, tako da ukoliko uspjeh mjerimo isključivo po broju milionera, Ameri su tu u vrhu, dok za ove ostale stvari i ne bih baš rekao, čak se može zaključiti, sa strane gledajući, uzevši u obzir nabrojano, američko društvo propada a kinesko napreduje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1793 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 27/01/2024 15:06
tramvajtrojka wrote: 27/01/2024 14:37

Jel ti shvacas sta si napisao Kina je uspjesnija od amerike jer ima veci rast BDP-a, guess what i mi ga imamo veci od amerike al to nas ne pravi bogatima jer ako nisi zemlja u razvoju i zemlja treceg svijeta ne treba ti veci rast BDP-a od 3%, ovo vise govori o Kini koliko jos pure moraju jesti da stignu zapad i Ameriku


Moj osvrt se odnosio, što se da i primjetiti, na sliku koju msm stvaraju o Kini. Bogatstvo neko mjeri u parama a za nekoga su neke druge stvari u pitanju. S druge strane, možemo porediti trenutno stanje američkog društva i infrastukture npr. sa kineskim, možemo porediti i brojke u obrazovanju, koliko inžinjera prave, koliko skilled-workers imaju, eno sam postavio onog iz Apple-a, i to je neki faktor. Možemo i o zdravstvenoj zaštiti, kriminalu, Amerika je broj jedan definitivno po broju milionera, ali je i broj jedan po umrlim od predoziranja, tako da ukoliko uspjeh mjerimo isključivo po broju milionera, Ameri su tu u vrhu, dok za ove ostale stvari i ne bih baš rekao, čak se može zaključiti, sa strane gledajući, uzevši u obzir nabrojano, američko društvo propada a kinesko napreduje.
A kakvu to sliku msm stvaraju o Kini? Imas li kakve primjere toga?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1794 Re: KINA

Post by GandalfSivi »

Gluho bilo da Kinezi upravljaju svijetom. Kome nije mrsko da baci oko na video (jebo me YouTube, ne radi postavljanje direktno na forum), ali ako se ovako ponasaju u Engleskoj, mozete samo zamisliti kakvi su po Africi gdje i imaju neku moc (a sam sam prisustvovao u par takvih situacija)…

https://www.youtube.com/live/65iwnI2hjA ... Cm5TuSbTGQ
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1795 Re: KINA

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 27/01/2024 18:27
biglebovski wrote: 27/01/2024 15:06
tramvajtrojka wrote: 27/01/2024 14:37

Jel ti shvacas sta si napisao Kina je uspjesnija od amerike jer ima veci rast BDP-a, guess what i mi ga imamo veci od amerike al to nas ne pravi bogatima jer ako nisi zemlja u razvoju i zemlja treceg svijeta ne treba ti veci rast BDP-a od 3%, ovo vise govori o Kini koliko jos pure moraju jesti da stignu zapad i Ameriku


Moj osvrt se odnosio, što se da i primjetiti, na sliku koju msm stvaraju o Kini. Bogatstvo neko mjeri u parama a za nekoga su neke druge stvari u pitanju. S druge strane, možemo porediti trenutno stanje američkog društva i infrastukture npr. sa kineskim, možemo porediti i brojke u obrazovanju, koliko inžinjera prave, koliko skilled-workers imaju, eno sam postavio onog iz Apple-a, i to je neki faktor. Možemo i o zdravstvenoj zaštiti, kriminalu, Amerika je broj jedan definitivno po broju milionera, ali je i broj jedan po umrlim od predoziranja, tako da ukoliko uspjeh mjerimo isključivo po broju milionera, Ameri su tu u vrhu, dok za ove ostale stvari i ne bih baš rekao, čak se može zaključiti, sa strane gledajući, uzevši u obzir nabrojano, američko društvo propada a kinesko napreduje.
A kakvu to sliku msm stvaraju o Kini? Imas li kakve primjere toga?
Kakvu god im gazde kažu :-D

Evo članak na tu temu

https://thediplomat.com/2023/02/anti-ch ... ern-media/
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1796 Re: KINA

Post by biglebovski »

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#1797 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 27/01/2024 19:57
jeza u ledja wrote: 27/01/2024 18:27
biglebovski wrote: 27/01/2024 15:06

Moj osvrt se odnosio, što se da i primjetiti, na sliku koju msm stvaraju o Kini. Bogatstvo neko mjeri u parama a za nekoga su neke druge stvari u pitanju. S druge strane, možemo porediti trenutno stanje američkog društva i infrastukture npr. sa kineskim, možemo porediti i brojke u obrazovanju, koliko inžinjera prave, koliko skilled-workers imaju, eno sam postavio onog iz Apple-a, i to je neki faktor. Možemo i o zdravstvenoj zaštiti, kriminalu, Amerika je broj jedan definitivno po broju milionera, ali je i broj jedan po umrlim od predoziranja, tako da ukoliko uspjeh mjerimo isključivo po broju milionera, Ameri su tu u vrhu, dok za ove ostale stvari i ne bih baš rekao, čak se može zaključiti, sa strane gledajući, uzevši u obzir nabrojano, američko društvo propada a kinesko napreduje.
A kakvu to sliku msm stvaraju o Kini? Imas li kakve primjere toga?
Kakvu god im gazde kažu :-D

Evo članak na tu temu

https://thediplomat.com/2023/02/anti-ch ... ern-media/
Ja sam tebe shvatio da msm pisu o Kini kao da je nazadna zemlja.

Ovo sto si ti postavio je nesto sasvim drugo.

A debilnost clanka se moze najbolje opisati ovim dijelom:
It would appear there is a confidential memo circulating within Western media groups that guides reporters and editors to ensure there cannot be any positive news arising from a country with 1.3 billion people.
:lol:
User avatar
Point.
Posts: 27801
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1798 Re: KINA

Post by Point. »

The Dude se sa ekspertize unutrašnjih razmirica u US and A prebacio na experta NR Kina.

Šta ti je višak vremena i tviter znanje.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#1799 Re: KINA

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Truba wrote: 26/01/2024 10:22 vidi ovih dzindasa

https://www.persecution.org/2023/07/20/ ... the-bible/

chinese-communist-party-government-rewrites-portions-of-the-bible

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nisu ni prvi ni zadnji.
User avatar
Truba
Posts: 81799
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1800 Re: KINA

Post by Truba »

To mozda u vlaznim snovima muslimana protestanata i sektasa ne znam kako se da vise izmisljati te gluposti...u bibliju su usle knjige koje su zadovoljile jedini uvjet da ih je prva krscanska zajednica citala na svojim molitvama...i to je to 500 godina prije kurana 1000 godina prije lutera i 950 godina prije sizme
Aj zdravo


Elem kakav je ovo sf


Oce da kopaju kanal kroz srbiju

Image
Post Reply