KINA

Post Reply
User avatar
Peacean
Posts: 2693
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1801 Re: KINA

Post by Peacean »

Taj kanal je stara ideja, davno se odustalo od nje.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#1802 Re: KINA

Post by Dangubic »

biglebovski wrote: 25/01/2024 19:35
jeza u ledja wrote: 25/01/2024 19:11 Upravo, tema je Kina. Ne ti. Ne moramo mi biti svjedoci tvojih saznanja o svijetu preko twittera.
A twitter te žulja, okej, okej. Pa sve je sada na twitteru, eno Klix, pola članaka twitter pa te nešto nema u komentarima da se žališ. Spucaj im par kometara, napiši im Jebo vas Twitter, šta si se mene nadovezao, baš si me zabrinuo.

Al evo, da ne bude da se udaljavam od teme:

Amercke dionice vs kineske , ako si siguran kupi kineske ,prodaju se za bagatelu , masovna bjezanija iz Kine.

Image
User avatar
hilmija frlj
Posts: 967
Joined: 09/12/2019 16:33
Location: Iz boja u boj, do konačne pobjede, do slobodne Bosne i Hercegovine

#1803 Re: KINA

Post by hilmija frlj »

Truba wrote: 28/01/2024 20:58 To mozda u vlaznim snovima muslimana protestanata i sektasa ne znam kako se da vise izmisljati te gluposti...u bibliju su usle knjige koje su zadovoljile jedini uvjet da ih je prva krscanska zajednica citala na svojim molitvama...i to je to 500 godina prije kurana 1000 godina prije lutera i 950 godina prije sizme
Aj zdravo


I koliko godina poslije Isa a.s.
?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1804 Re: KINA

Post by jeza u ledja »

Evo Evergrande likvidacija. :oops:

Lazu msm jbg. :oops:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1805 Re: KINA

Post by Truba »

Peacean wrote: 28/01/2024 21:30 Taj kanal je stara ideja, davno se odustalo od nje.
ovaj instagram je stvarno DNO DNA
znaci ovo je karina od programa znaci svako sranje trebaš provjeravati 5 puta

znaci ovo je fejsk njuz
kad god sam na forumu nesto s instagrama okačio uvijek sam popušio foru

najbolje je zajebanciju gledat
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1806 Re: KINA

Post by Sanjarko »

Peacean wrote: 28/01/2024 21:30 Taj kanal je stara ideja, davno se odustalo od nje.
Skup projekat. Za teren ne znam.
User avatar
Peacean
Posts: 2693
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1807 Re: KINA

Post by Peacean »

Truba wrote: 29/01/2024 08:42
Peacean wrote: 28/01/2024 21:30 Taj kanal je stara ideja, davno se odustalo od nje.
ovaj instagram je stvarno DNO DNA
znaci ovo je karina od programa znaci svako sranje trebaš provjeravati 5 puta

znaci ovo je fejsk njuz
kad god sam na forumu nesto s instagrama okačio uvijek sam popušio foru

najbolje je zajebanciju gledat
Gledao sam video o tom projektu i zanimljivo zvuči. Ali sama izgradnja je gotovo nemoguća bilo da govorimo o ekonomskim, inžinjerskim ili ekološkim faktorima. Meni je zanimljiviji onaj Češki sistem kanala mada i od njega neće biti ništa.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1808 Re: KINA

Post by Sanjarko »

Peacean wrote: 29/01/2024 09:01
Truba wrote: 29/01/2024 08:42
Peacean wrote: 28/01/2024 21:30 Taj kanal je stara ideja, davno se odustalo od nje.
ovaj instagram je stvarno DNO DNA
znaci ovo je karina od programa znaci svako sranje trebaš provjeravati 5 puta

znaci ovo je fejsk njuz
kad god sam na forumu nesto s instagrama okačio uvijek sam popušio foru

najbolje je zajebanciju gledat
Gledao sam video o tom projektu i zanimljivo zvuči. Ali sama izgradnja je gotovo nemoguća bilo da govorimo o ekonomskim, inžinjerskim ili ekološkim faktorima. Meni je zanimljiviji onaj Češki sistem kanala mada i od njega neće biti ništa.
Ma buducnost ce biti drugacija. Ja imao ideje u vezi toga i smisljao sta, kako itd. Iznenadit ce se svi toga kako se nisu dosjetili i sl.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1809 Re: KINA

Post by biglebovski »

Dangubic wrote: 28/01/2024 22:27

Amercke dionice vs kineske , ako si siguran kupi kineske ,prodaju se za bagatelu , masovna bjezanija iz Kine.

Image
Ja isključivo kupujem one dionice koje kupuje i Nancy Pelosi, legendarna tigrica sa Wall Street-a. Tu nema fule samo, jbg, što ja nemam toliko da uložim, pa još nisam milioner ko tigrica.

Okej, gotova je Kina, evo konačno lijepih vijesti i za ježa, Evergrande propao, u Hong Kongu sad-zasad, sve je istina što piše Economist i New York Times, gotovo je to, ode Kina na bubanj, moliće oni Britance, Amere i Francuze da se vrate pod njihove skute.
User avatar
Peacean
Posts: 2693
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1810 Re: KINA

Post by Peacean »

Neće propasti ali će sigurno izgubiti momentum koji su imali.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1811 Re: KINA

Post by biglebovski »

A bumo vidjeli, diktatura proletarijata i kapitalizam ne idu baš ruku pod ruku...
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#1812 Re: KINA

Post by Dangubic »

biglebovski wrote: 29/01/2024 13:15
Dangubic wrote: 28/01/2024 22:27

Amercke dionice vs kineske , ako si siguran kupi kineske ,prodaju se za bagatelu , masovna bjezanija iz Kine.

Image
Ja isključivo kupujem one dionice koje kupuje i Nancy Pelosi, legendarna tigrica sa Wall Street-a. Tu nema fule samo, jbg, što ja nemam toliko da uložim, pa još nisam milioner ko tigrica.

Okej, gotova je Kina, evo konačno lijepih vijesti i za ježa, Evergrande propao, u Hong Kongu sad-zasad, sve je istina što piše Economist i New York Times, gotovo je to, ode Kina na bubanj, moliće oni Britance, Amere i Francuze da se vrate pod njihove skute.
Kina ima dosta problema , nezaposlenost kod mladig je ogromna prestali su da daju podatke kolika je, kriza nekretnina ,pritisak na komunisticki sistem za promjene , vlasnik Alibabe je ima politicke ambicije nakon cega je nestao nekoliko mjeseci i umirio se i starost stanovnistva tj hrpa problema zbog kojih Indija, Vijetnam i Japan profitiraju tj preliv kapitala iz Kine u te zemlje .
Nije bitno sta ekonomist pise ,sitacija na berzi sve govori ,to mozes sam da vidis.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1813 Re: KINA

Post by Truba »

samo je sarajevska burza stabilna :mrgreen:
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1814 Re: KINA

Post by biglebovski »

Dangubic wrote: 29/01/2024 23:40
Kina ima dosta problema , nezaposlenost kod mladig je ogromna prestali su da daju podatke kolika je, kriza nekretnina ,pritisak na komunisticki sistem za promjene , vlasnik Alibabe je ima politicke ambicije nakon cega je nestao nekoliko mjeseci i umirio se i starost stanovnistva tj hrpa problema zbog kojih Indija, Vijetnam i Japan profitiraju tj preliv kapitala iz Kine u te zemlje .
Nije bitno sta ekonomist pise ,sitacija na berzi sve govori ,to mozes sam da vidis.
Definitivno da ima problema. Sve probleme koje spominješ možemo primjeniti i na zapadne države, nezaposlenost kod mladih, starost stanovništva, kriza upravljanja... Burze na zapadu nisu nikad pale, jelde? Nego mi se čini da na ovim političkim temama dominira zapadni narativ izrazito prožet negativnostima i da ove neke teme služe samo za podcjenjivanje određenih država i naroda koje ne plešu po notama zapadnih ambasada.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1815 Re: KINA

Post by Sanjarko »

Americi i Britaniji, opcenito Anglo drzavama raste populacija, Kini ce da opada, samim tim ce biti u problemima gadnim ako se nesto u medzuvremenu nepromjeni. Americi ide populacija na 400 miliona stanovnika do kraja stoljeca, a Kini na milijardu, mozda i manje.

400*BDP=? 1 000*BDP=?
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#1816 Re: KINA

Post by Dangubic »

biglebovski wrote: 30/01/2024 14:35
Dangubic wrote: 29/01/2024 23:40
Kina ima dosta problema , nezaposlenost kod mladig je ogromna prestali su da daju podatke kolika je, kriza nekretnina ,pritisak na komunisticki sistem za promjene , vlasnik Alibabe je ima politicke ambicije nakon cega je nestao nekoliko mjeseci i umirio se i starost stanovnistva tj hrpa problema zbog kojih Indija, Vijetnam i Japan profitiraju tj preliv kapitala iz Kine u te zemlje .
Nije bitno sta ekonomist pise ,sitacija na berzi sve govori ,to mozes sam da vidis.
Definitivno da ima problema. Sve probleme koje spominješ možemo primjeniti i na zapadne države, nezaposlenost kod mladih, starost stanovništva, kriza upravljanja... Burze na zapadu nisu nikad pale, jelde? Nego mi se čini da na ovim političkim temama dominira zapadni narativ izrazito prožet negativnostima i da ove neke teme služe samo za podcjenjivanje određenih država i naroda koje ne plešu po notama zapadnih ambasada.
Ne mozes primjenit isamoEvergrande ima dug veci od 300 milijardi ,napravili su stanova da cijelo stanovnistvo Kine jos jednom moze stati, Komunizam , politika jednog djeteta itd, kakve note zapadnig ambasada ???
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#1817 Re: KINA

Post by melac »

Dangubic wrote: 30/01/2024 18:59
biglebovski wrote: 30/01/2024 14:35
Dangubic wrote: 29/01/2024 23:40
Kina ima dosta problema , nezaposlenost kod mladig je ogromna prestali su da daju podatke kolika je, kriza nekretnina ,pritisak na komunisticki sistem za promjene , vlasnik Alibabe je ima politicke ambicije nakon cega je nestao nekoliko mjeseci i umirio se i starost stanovnistva tj hrpa problema zbog kojih Indija, Vijetnam i Japan profitiraju tj preliv kapitala iz Kine u te zemlje .
Nije bitno sta ekonomist pise ,sitacija na berzi sve govori ,to mozes sam da vidis.
Definitivno da ima problema. Sve probleme koje spominješ možemo primjeniti i na zapadne države, nezaposlenost kod mladih, starost stanovništva, kriza upravljanja... Burze na zapadu nisu nikad pale, jelde? Nego mi se čini da na ovim političkim temama dominira zapadni narativ izrazito prožet negativnostima i da ove neke teme služe samo za podcjenjivanje određenih država i naroda koje ne plešu po notama zapadnih ambasada.
Ne mozes primjenit isamoEvergrande ima dug veci od 300 milijardi ,napravili su stanova da cijelo stanovnistvo Kine jos jednom moze stati, Komunizam , politika jednog djeteta itd, kakve note zapadnig ambasada ???
A problem je i sto vrijednost novca ulozena u nekretnine strmoglavo propada, a kinezi svu ustedjevinu rokaju u beton, tako da se potencijal domace potrosnje urusava, pogotovo kada izvoz slabi ili stagnira. Neka neko bolji od mene to obrazlozi, ali rast gospodarstva mozes temeljiti na 2 stvari, domaca potrosnja ili izvoz, i kombinacija naravno. Strane investicije su domaca potrosnja dobrim dijelom, a sada kad je ustedjevina ili jos i posudjene pare, slupane u beton, koji jos samo na papiru postoji onda su u debelim problemima. Isti slucaj moze biti ako je ustedjevina ili investicija sva u akcijama, a trziste akcija se strmoglavi, automatski se potrosnja u drustvu smanjuje i gospodarski rast pada ili stagnira u najboljem slucaju.

Imamo mi slicnih prica u EU, recim u Svedskoj se malo utisalo, ali jedna velika firma je u gadnim problemima, osnivac crnogorac Ilija:), slicno kao Evergrande, ali razmjeri su manji, ali za Svedske prilike slicno kao Evergrande za Kinu.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#1818 Re: KINA

Post by Bosanski_kralj »

Šta znate, možda Kinezi poslije politike jednog djeteta, uvedu politiku 3-4-5 djece. Oni koji ne budu imali minimalno propisan broj djece idu u predekanu. :izet:
User avatar
Peacean
Posts: 2693
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1819 Re: KINA

Post by Peacean »

Bosanski_kralj wrote: 31/01/2024 08:32 Šta znate, možda Kinezi poslije politike jednog djeteta, uvedu politiku 3-4-5 djece. Oni koji ne budu imali minimalno propisan broj djece idu u predekanu. :izet:
Ako iko u svijetu bude započeo sa obaveznim trudnoćama ne bi me iznenadilo da to prva bude Kina. Mada mislim da bi kineskom narodu to bila kap koja prelije čašu.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#1820 Re: KINA

Post by biglebovski »

Dangubic wrote: 30/01/2024 18:59
biglebovski wrote: 30/01/2024 14:35
Dangubic wrote: 29/01/2024 23:40
Kina ima dosta problema , nezaposlenost kod mladig je ogromna prestali su da daju podatke kolika je, kriza nekretnina ,pritisak na komunisticki sistem za promjene , vlasnik Alibabe je ima politicke ambicije nakon cega je nestao nekoliko mjeseci i umirio se i starost stanovnistva tj hrpa problema zbog kojih Indija, Vijetnam i Japan profitiraju tj preliv kapitala iz Kine u te zemlje .
Nije bitno sta ekonomist pise ,sitacija na berzi sve govori ,to mozes sam da vidis.
Definitivno da ima problema. Sve probleme koje spominješ možemo primjeniti i na zapadne države, nezaposlenost kod mladih, starost stanovništva, kriza upravljanja... Burze na zapadu nisu nikad pale, jelde? Nego mi se čini da na ovim političkim temama dominira zapadni narativ izrazito prožet negativnostima i da ove neke teme služe samo za podcjenjivanje određenih država i naroda koje ne plešu po notama zapadnih ambasada.
Ne mozes primjenit isamoEvergrande ima dug veci od 300 milijardi ,napravili su stanova da cijelo stanovnistvo Kine jos jednom moze stati, Komunizam , politika jednog djeteta itd, kakve note zapadnig ambasada ???
Ma ne vjerujem da je 300 milijardi neki veliki problem za Kinu. Ja u njihovom razvoju zadnjih 50 godina vidim dosta stvari koje inspirišu i vjerujem i nadam se da će prebroditi sve probleme koje imaju.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1821 Re: KINA

Post by SmokingMan »

Bosanski_kralj wrote: 31/01/2024 08:32 Šta znate, možda Kinezi poslije politike jednog djeteta, uvedu politiku 3-4-5 djece. Oni koji ne budu imali minimalno propisan broj djece idu u predekanu. :izet:
Mislim da je ona direktiva iz 2015 ukinuta, jer je primjećen disbalan u starosnoj granici, i sve je više ljudi koji imaju iznad 40 i 50 godina. Plan je da se obnovi "fond" sviježe radne snage, ali će blagi pad nataliteta u Kini doseći do 2050 svoj vrhunac, u to vrijeme bi indija trebala nadmašiti Kinu po broj ustanovnika. Ne mogu se sjetit svih tih satistika iz jedne od Bregmanovih knjiga, doduše, spomenuo je velikli priraštaj u Africi, što je iznenađujuće za kontinet sa nižim životnim standardom, ali i krizu bi trebala zadesiti i Europa, uglavnom, zapadne zemlje, zajedno sa Amerikom. To su već problemi novih drutštvenih trendova, na to daleko manje utiče ekonimski faktor.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1822 Re: KINA

Post by swanfilter »

U Africi je natalitet visok zbog nepoznavanja kontracepcije. Druga posljedica je HIV ...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#1823 Re: KINA

Post by Dope_Man »

SmokingMan wrote: 31/01/2024 10:57 ali će blagi pad nataliteta u Kini doseći do 2050 svoj vrhunac, u to vrijeme bi indija trebala nadmašiti Kinu po broj ustanovnika.

spomenuo je velikli priraštaj u Africi, što je iznenađujuće za kontinet sa nižim životnim standardom
1. Indija je vec sredinom prosle godine, prema zadnjim procjenama populacije, pretekla Kinu.
https://www.theguardian.com/world/2023/ ... us-country

2. Ovo nije uopste iznenadjujuce. Zaostalije drustvo, manje obrazovano, ukratko drustvo sa nizim stanradom ima veci prirastaj. Sto je drustvo naprednije, prirastaj (prirodni) je sve manji, te populacija raste uglavnom zbog migranata koji dolaze u to drustvo.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1824 Re: KINA

Post by AleksoMKD »



China officially accepted the credential of Ambassador of Afghanistan Mawlawi Asadullah “Bilal Karimi” from the Taliban government.

China has become the first country to recognize the Taliban’s ambassador as the legitimate representative of Afghanistan.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1825 Re: KINA

Post by JohnnyS »

Logično, dvije diktature. To je temeljni zakon u kemiji, slično se otapa u sličnom
Post Reply