KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#26 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by citroen xm »

Toliko o garancijama svih proizvođača. Na papiru sve može samo kupi, praksa je potpuno drugačija.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#27 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by agent_zero »

Qler wrote:Drug ima Sportage, onih hromirani dijelovi poceli da hrdjaju, 2013 godina auto... Otisao kod njih, rekli mu da je to od kineskih tecnosti u praonicama... :skoljka: :run:
Ja viđam jednog u naselju od 2012te, bijele boje. Nigdje hrđe na njemu.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#28 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by _mufljuz_ »

eh sine Unimog da ne znam koliko je star je skup.... najbolje multinamjensko vozilo na svijetu.....
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#29 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Qler wrote:Drug ima Sportage, onih hromirani dijelovi poceli da hrdjaju, 2013 godina auto... Otisao kod njih, rekli mu da je to od kineskih tecnosti u praonicama... :skoljka: :run:
Hrom ne može da hrđa.Može biti neka imitacija ili nešto slično,ali hrom ne hrđa.
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#30 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by citroen xm »

Ma garant plastična imitacija hroma. Mada može i ono što je ispod navučenog hroma pa probija.
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#31 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by thekupus »

danas sam dobio odlicnu ponudu za antaru, super paket opreme i super motor za odlicnu cijenu, tako da cu sad njega poceti razmatrati :)
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#32 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by internazionale »

corsa wrote:Srevis za sportagea 2.0 dizel je 650KM. Zato i daju garanciju, da te mogu derati 7 godina. Ali hvala Bogu dok je ovaca bit ce i vune. :wink:
Ne kontam zasto ti je Kuga bezveze? Mislim da je odlican auto, a za njom od nabrojanih Antara, mada je ona i veca klasa, sto opravdava vecu cijenu.
A Kuga definitivno najljepsa od nabrojanih, mada, o ukusima se ne raspravlja.
Mozes li nam cijene nabaciti, ulja filtera itd
ili ti i Qler imate zajednickog jarana
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#33 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by sabanss »

Standardni servis za 1.7 dizela je oko 370 KM. Ne znam zasto bi za 2.0 bio duplo skuplji. Nije valjda da ide duplo vise ulja i da su filteri duplo skuplji?

Dakle cijene kakve ima maltene svako auto srednje klase - svakog proizvodjaca.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#34 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by internazionale »

sabanss wrote:Standardni servis za 1.7 dizela je oko 370 KM. Ne znam zasto bi za 2.0 bio duplo skuplji. Nije valjda da ide duplo vise ulja i da su filteri duplo skuplji?

Dakle cijene kakve ima maltene svako auto srednje klase - svakog proizvodjaca.
Znam da su cijene kao u ovlastenim servisima drugih proizvodjaca vw, forda itd.
ali vidim da je corsa strucnjak pa rek'o da upitam da naucim sta

kontam da bi servis za 2.0 motor bio do 450 km, mozda se javi neko ko voza sportage pa nam predoci cifre
Kako god ostaje cinjenica da se sportage dobro prodaje i kod nas i u svijetu generalno
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#35 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by corsa »

internazionale wrote:
sabanss wrote:Standardni servis za 1.7 dizela je oko 370 KM. Ne znam zasto bi za 2.0 bio duplo skuplji. Nije valjda da ide duplo vise ulja i da su filteri duplo skuplji?

Dakle cijene kakve ima maltene svako auto srednje klase - svakog proizvodjaca.
Znam da su cijene kao u ovlastenim servisima drugih proizvodjaca vw, forda itd.
ali vidim da je corsa strucnjak pa rek'o da upitam da naucim sta

kontam da bi servis za 2.0 motor bio do 450 km, mozda se javi neko ko voza sportage pa nam predoci cifre
Kako god ostaje cinjenica da se sportage dobro prodaje i kod nas i u svijetu generalno
Eh, ovako. Jutros sam gledao navedeni racun servisa za Kiu 2.0 crdi. Izgleda da je doslo do "naguzive" od strane servisa, ali tu je to negdje.

Cifre su slijedece:

- 8,5 litara ulja (to je dio sa naguzivom, jer u motor stane 6,5 litara) x 31 KM
- filter klime 62 KM
- filter ulja 52 KM
- filter goriva 75 KM
- filter zraka 56 KM
- potrošni materijal (nije navedeno kakav) 7 KM
- radni sati 1,8 84 KM

Ukupno: 603,5 KM

Nisam neki strucanjak, ali eto, kao sto rece, da nesto naucis. Ako si zainteresovan mozemo se dogovoriti i da uzivo vidis racun. :wink:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#36 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by ado-šampion »

corsa wrote:
internazionale wrote:
sabanss wrote:Standardni servis za 1.7 dizela je oko 370 KM. Ne znam zasto bi za 2.0 bio duplo skuplji. Nije valjda da ide duplo vise ulja i da su filteri duplo skuplji?

Dakle cijene kakve ima maltene svako auto srednje klase - svakog proizvodjaca.
Znam da su cijene kao u ovlastenim servisima drugih proizvodjaca vw, forda itd.
ali vidim da je corsa strucnjak pa rek'o da upitam da naucim sta

kontam da bi servis za 2.0 motor bio do 450 km, mozda se javi neko ko voza sportage pa nam predoci cifre
Kako god ostaje cinjenica da se sportage dobro prodaje i kod nas i u svijetu generalno
Eh, ovako. Jutros sam gledao navedeni racun servisa za Kiu 2.0 crdi. Izgleda da je doslo do "naguzive" od strane servisa, ali tu je to negdje.

Cifre su slijedece:

- 8,5 litara ulja (to je dio sa naguzivom, jer u motor stane 6,5 litara) x 31 KM
- filter klime 62 KM
- filter ulja 52 KM
- filter goriva 75 KM
- filter zraka 56 KM
- potrošni materijal (nije navedeno kakav) 7 KM
- radni sati 1,8 84 KM

Ukupno: 603,5 KM

Nisam neki strucanjak, ali eto, kao sto rece, da nesto naucis. Ako si zainteresovan mozemo se dogovoriti i da uzivo vidis racun. :wink:
Filter ulja 52 marke, wtf?! :? Pa nije Mercedes jbt. :-)

I tako 7 godina... :-) Sto kazu, dok je ovaca bice i vune. :-) Fakat se divim onima koji daju tolike pare za servis za naku Kiju, jer mogu haman bilo kakvo auto odrzavati za te pare...
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#37 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Qler »

A i kakvo je ovo ulje po 31KM litar...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#38 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by ado-šampion »

Qler wrote:A i kakvo je ovo ulje po 31KM litar...
Ko da ga kupuju po maloprodajnoj pa dodaju marzu. :-)
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#39 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by shibonja »

Imam priliku cesto voziti Sportage i sve pohvale za isti,pogon 4x4 obavezno,cupa uzbrdo (makadam) sa zakacenom prikolicom samo tako,sto se tice servisa cijena je takva kakva je ali ulozeno donijeno je ok!
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#40 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by hladan.preminger »

corsa wrote:
Eh, ovako. Jutros sam gledao navedeni racun servisa za Kiu 2.0 crdi. Izgleda da je doslo do "naguzive" od strane servisa, ali tu je to negdje.

Cifre su slijedece:

- 8,5 litara ulja (to je dio sa naguzivom, jer u motor stane 6,5 litara) x 31 KM
- filter klime 62 KM
- filter ulja 52 KM
- filter goriva 75 KM
- filter zraka 56 KM
- potrošni materijal (nije navedeno kakav) 7 KM
- radni sati 1,8 84 KM

Ukupno: 603,5 KM

Nisam neki strucanjak, ali eto, kao sto rece, da nesto naucis. Ako si zainteresovan mozemo se dogovoriti i da uzivo vidis racun. :wink:
Ja u Mercedesu sve to zamjenim, plus jos ulje u automatskom mjenjacu za 450 KM.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#41 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by bitanga_sa_otesa »

koje deranje guzova :lol: :lol: :lol:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#42 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by hladan.preminger »

bitanga_sa_otesa wrote:koje deranje guzova :lol: :lol: :lol:

Ali dobijes 7 godina garancije. :D :D :D :D :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#43 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by drndalo »

ado-šampion wrote: Fakat se divim onima koji daju tolike pare za servis za naku Kiju, jer mogu haman bilo kakvo auto odrzavati za te pare...
Ja ne mogu da vjerujem da postoji neko ovako ogranicen... Zasto bi redovno odrzavanje bilo kojeg novog auta bilo dramaticno jeftinije/skuplje...? Svi koriste ubrizgavanja visokog pritiska, zato trebaju "jaca" ulja nego prosle generacije, od Mercedesa CDI do Dacie dCi... Filtere svakako kupuju od proizvodjaca filtera, ruke su svugdje normirane radnim satom...

Nije puno dati 35-40.000 KM za auto, ali je puno dati >300 KM, za redovni servis ??? E moja sadako-ogata-mentalitetu... :run:
hladan.preminger wrote: Ja u Mercedesu sve to zamjenim, plus jos ulje u automatskom mjenjacu za 450 KM.
U ovlastenom servisu ?

Zamijenim i ja 1/2 Felicije za 200 KM kod @bitange, ali to ne znaci da bih isto prosao sa Octavijom TDI ili Yetijem u ASA PSS-u...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#44 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by hladan.preminger »

drndalo wrote:
ado-šampion wrote: Fakat se divim onima koji daju tolike pare za servis za naku Kiju, jer mogu haman bilo kakvo auto odrzavati za te pare...
Ja ne mogu da vjerujem da postoji neko ovako ogranicen... Zasto bi redovno odrzavanje bilo kojeg novog auta bilo dramaticno jeftinije/skuplje...? Svi koriste ubrizgavanja visokog pritiska, zato trebaju "jaca" ulja nego prosle generacije, od Mercedesa CDI do Dacie dCi... Filtere svakako kupuju od proizvodjaca filtera, ruke su svugdje normirane radnim satom...

Nije puno dati 35-40.000 KM za auto, ali je puno dati >300 KM, za redovni servis ??? E moja sadako-ogata-mentalitetu... :run:
hladan.preminger wrote: Ja u Mercedesu sve to zamjenim, plus jos ulje u automatskom mjenjacu za 450 KM.
U ovlastenom servisu ?

Zamijenim i ja 1/2 Felicije za 200 KM kod @bitange, ali to ne znaci da bih isto prosao sa Octavijom TDI ili Yetijem u ASA PSS-u...
Odgovrio bih ti ali vidim da si poglup pa odustajem.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#45 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by drndalo »

Pa prosvijetli me, da i mene sunce Mercedesovog ovlastenog servisa sa zamjenom ulja u automatskom mjenjacu za 450 KM ogrije... Da ponovim konkretno pitanje upuceno tebi:
U ovlastenom servisu ?

Zamijenim i ja 1/2 Felicije za 200 KM kod @bitange, ali to ne znaci da bih isto prosao sa Octavijom TDI ili Yetijem u ASA PSS-u...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#46 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by hladan.preminger »

drndalo wrote:Pa prosvijetli me, da i mene sunce Mercedesovog ovlastenog servisa sa zamjenom ulja u automatskom mjenjacu za 450 KM ogrije... Da ponovim konkretno pitanje upuceno tebi:
U ovlastenom servisu ?

Zamijenim i ja 1/2 Felicije za 200 KM kod @bitange, ali to ne znaci da bih isto prosao sa Octavijom TDI ili Yetijem u ASA PSS-u...
Iako mislim da za likove poput tebe to nema smisla, ipak ću da ti dogvorim.
U ovlastenom Mercedesovom servisu u BiH je isto ono sto je on zamjenio u KIA-i, manje od 600,00 KM. Nazovi Banja Luku npr. Ja kad sam zvao prosle godine bilo je oko 500 KM.
Imam racune iz Njemacke gdje je održavano moje auto gjde se vidi da je isto ili skuplje održavati KIA-u u Sarajevu nego Mercedesa u Munchenu. Da sad ne spominjemo imidž i kvalitet Mercedesa i KIA-e.

Ovdje je problem sto te garancijom uslovaljavaju da kod njih servisiras auto, i onda te kupaju ko zadnju budalu ili gubis garanciju.
Nije normalno da ja mogu sve te identične filtere mogu kupiti u prvoj radnji za duplo manje para i ulje za 20% manje mara.
Jedina razlika koja je opravdana je "rad radnika" ovlastenog servisa.

Na ovom cjenovniku su ga okupali za minimum 200 KM samo na materijalu. Svaki filter duplo skuplji i 2 ukradene litre ulja po akcijskoj cijeni od 31,00 KM/l.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#47 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by ado-šampion »

drndalo wrote:
ado-šampion wrote: Fakat se divim onima koji daju tolike pare za servis za naku Kiju, jer mogu haman bilo kakvo auto odrzavati za te pare...
Ja ne mogu da vjerujem da postoji neko ovako ogranicen... Zasto bi redovno odrzavanje bilo kojeg novog auta bilo dramaticno jeftinije/skuplje...? Svi koriste ubrizgavanja visokog pritiska, zato trebaju "jaca" ulja nego prosle generacije, od Mercedesa CDI do Dacie dCi... Filtere svakako kupuju od proizvodjaca filtera, ruke su svugdje normirane radnim satom...

Nije puno dati 35-40.000 KM za auto, ali je puno dati >300 KM, za redovni servis ??? E moja sadako-ogata-mentalitetu... :run:
Jedini koji je ovdje ogranicen si ti. Pogledaj malo temu o Citroenu C5, jedan od zadnjih postova, filter ulja 20 KM, ovlasteni servis. Ne treba dalje gledati. Cuj filter ulja 52 marke, halo ba, gdje ti zivis. :?

Kazes filter od proizvodjaca filtera, recimo da je proizvodjac Mann, Mahle, bilo koji, takvi filteri u slobodnoj prodaju kostaju 10-15 KM. Na osnovu cega onda on naplati 52 KM?!

Najjaca ti je ova preko 300, hahahha, hajde da je >300 i >600 priblizno isto. :-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#48 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by bitanga_sa_otesa »

ado-šampion wrote: Na osnovu cega onda on naplati 52 KM?!
na osnovu specijalne marze 200% poznatije kao politika kvaliteta :lol: :lol: :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#49 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by drndalo »

Sve sto si pobrojao stoji, iako ne vjerujem u Mercedesov ovlasteni servis, koji uradi A servis + zamjenu ulja u automatskom mjenjacu za 450 KM, iliti 230 EUR u Njemackoj... Bez ljutnje...

Sto se "kradje" tice, nju niti podrzavam, niti opravdavam... Cak stavise, mislim da nekome treba jebat mater radi toga, i nije mi jasno kako postavljac racuna od 8.5 litara u motor koji prima samo 6.5 to vec odavno nije uradio ???

Jos me interesuje ko to kupuje auto radi 7 godina garancije, ali nije racunao na 7 godina skupljih servisa ? A ako u se desi kvar od 3000 KM, onda ce mu biti drago sto ima garanciju...? I redovni servis za BMW 2.0 d kod Tomica je bezobrazno da kosta 800 KM... Ali kada ode EGR ventil u garanciji, pa je trosak istog bio = 0 KM, onda mi je nekako bilo draze...

I sve sto ne platis na mostu, saceka te na cupriji, neki nauce prije, neki kasnije, neki ne nauce...
Cuj filter ulja 52 marke, halo ba, gdje ti zivis
Ja zivim u guzici, a i ti takodjer... Ne znamo jel postavljac racuna probao pitati u drugim servisima za cijene, jel pitao u ovom zasto je filter 52 KM, ne znamo jel mozes sa sobom donijeti svoje filtere ako su njihovi bezobrazno skupi... Da, to je skupo... Da, i NOVA KIA SPORTAGE je skupa, ipak je to samo tamo neka KIA (kao sto ti kazes) otkud im pravo da kostaju >40.000 KM...?
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#50 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Dr. Kuca »

Fulirano vrh auto.
Post Reply