Ketogena dijeta

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#1 Ketogena dijeta

Post by Mr.Penguin »

Da li neko zna nekog dobrog nutricionistu koji ima iskustva sa Ketogenom dijetom?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2 Re: Ketogena dijeta

Post by seoBIH »

Šta će ti on? Sve možeš sam imaš dovoljno dokumentacije.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3 Re: Ketogena dijeta

Post by problemnatravunu »

User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4 Re: Ketogena dijeta

Post by seoBIH »

Ma ljudi misle da ako plate, da ce imati bolje rezultate :) Sve je u glavi!
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#5 Re: Ketogena dijeta

Post by Mr.Penguin »

Pitanje je zdrastvenog karaktera a ne estetskog. Ne trebam smrsati niti se udebljati, vjezbam zadnjih 10 godina i razumjem se u ishranu. Razlog zbog cega trazim nutricionistu jer zelim da kontrolisano uđem u ketozu zbog protuupalnog dejstva na organizam.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#6 Re: Ketogena dijeta

Post by Kejn »

Dobij šećer i eto ti ketoze
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Ketogena dijeta

Post by moonca »

seoBIH wrote:Šta će ti on? Sve možeš sam imaš dovoljno dokumentacije.
Tacno da moze sve naci na internetu, ali je ipak pozeljno da se sa strucnjakom posavjetuje ako ima specifican problem, kao i sa nekim dr.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#8 Re: Ketogena dijeta

Post by seoBIH »

Mr.Penguin wrote:Pitanje je zdrastvenog karaktera a ne estetskog. Ne trebam smrsati niti se udebljati, vjezbam zadnjih 10 godina i razumjem se u ishranu. Razlog zbog cega trazim nutricionistu jer zelim da kontrolisano uđem u ketozu zbog protuupalnog dejstva na organizam.
Kakav protuupalni proces? Ne treba ti nutricionista. Jedostavno odes kod doktora, s njim se posavjetujes, izvadis nalaze. Nakon toga, kroz 2-3 dana si u ketozi, i nakon 10tak dana opet izvadis nalaze. Ako je sve tip top, deri jos mjesec dana, pa nove nalaze.

Genralno ako se osjecas dobor, nema potrebe za nalazima prva dva mjeseca.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#9

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 04/06/2023 22:16, edited 4 times in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#10

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 04/06/2023 22:16, edited 1 time in total.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#11 Re: Ketogena dijeta

Post by Mr.Penguin »

jOFLA wrote:
Mr.Penguin wrote:Pitanje je zdrastvenog karaktera a ne estetskog. Ne trebam smrsati niti se udebljati, vjezbam zadnjih 10 godina i razumjem se u ishranu. Razlog zbog cega trazim nutricionistu jer zelim da kontrolisano uđem u ketozu zbog protuupalnog dejstva na organizam.
Za smanjenje upalnih procesa ili otklanjanje upala nije potrebna ketoza. Dovoljno je u prehrambenim masnoćama izvrnuti omjer omega-6 i omega-3 masnih kiselina da preovlada omega-3. Ne izbaciti omega-6 jer su ipak potrebne, već ih višestruko smanjiti i povećati omega-3.

U knjigama o ketogenoj dijeti jako se preporučuje takav izbor masnoće za ishranu, i to je sve što je potrebno. Priča o uklanjanju ili barem smanjenju upalnih procesa kod ketogene dijete jeste utemeljena, ali upravo zbog tog omjera masnih kiselina. Ketoza za to sama po sebi uopšte ne treba.

U prodaji je mnogo ulja sa većim ili velikim udjelom omega-6 u odnosu na omega-3. Ljudi masovno koriste upravo takva ulja kao što je kukuruzno, kikirikijevo, ulje iz grožđanih košpica, suncokretovo, sojino, ima ih još. Njih treba svesti na minimum. I radije jesti masne ribe i masline a ne kupovati flaše iscijeđeog ulja iz maslina. Jednom kad je iscjeđeno i došlo na zrak, počinje oksidacija ulja što doprinosi upalama.

To se također naglašava u svakoj opširnijoj, detaljnijoj literaturi o ketogenoj dijeti, pa se stiče krivi utisak da je potrebno stanje ketoze za smanjenje upalnih procesa. Ali sve što je potrebno uzeti u obzir je izbor masnoće, a ketoza kao stanje organizma nije neophodna.
Hvala na iscrpnom odogovoru. Pogledat cu ove aparate za mjerenje kako bih mogao lakse pratiti stanje. :thumbup:
Nokian808
Posts: 934
Joined: 13/05/2013 20:50

#12 Re: Ketogena dijeta

Post by Nokian808 »

Bio na ketogenoj 15 dana i izgubio 8 kg ali bilo mi muka od silnih masnoća...pošto sam pročitao da se totalni post lakše podnosi ako si već na ketogenoj samo se prešaltao na post (samo voda, zeleni čaj bez šećera i meneralna voda - dozvoljeno znači 0 kalorija). Evo 7 dan ništa nisam jeo i lakše podnosim nego što sam mislio. Pogotovo ujutro sam super, onda tokom dana (navečer pogotovo) mala kriza kad vidim hranu ili kako drugi jedu ali fizički sam OK i čak imam snage i ne manta mi se - znači mentalna borba fizičkih problema nema osim pojačanog vonja iz usta i znoja (mora se pojačati higijena kad postiš ili kad si na strogoj Keto dijeti). Prednost je što nemaš brige šta ćeš jesti, nema računanja kalorija, a naravno gubiš i više masti...Inače za 7 dana 100% posta izgubio sam još 5 kg. Nemam fiksan datum koliko ću još postiti ideja je istrajati koliko mentalno i fizički mogu ali vjerujte kod posta su zeznutiji prvi i drugi dan nego ostali...ukratko ko ima imalo samokontrole i snage volje (i naravno viška masti) može postiti desetak dana bez problema...
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#13 Re: Ketogena dijeta

Post by pizarro »

Nokian808 wrote:Bio na ketogenoj 15 dana i izgubio 8 kg ali bilo mi muka od silnih masnoća...pošto sam pročitao da se totalni post lakše podnosi ako si već na ketogenoj samo se prešaltao na post (samo voda, zeleni čaj bez šećera i meneralna voda - dozvoljeno znači 0 kalorija). Evo 7 dan ništa nisam jeo i lakše podnosim nego što sam mislio. Pogotovo ujutro sam super, onda tokom dana (navečer pogotovo) mala kriza kad vidim hranu ili kako drugi jedu ali fizički sam OK i čak imam snage i ne manta mi se - znači mentalna borba fizičkih problema nema osim pojačanog vonja iz usta i znoja (mora se pojačati higijena kad postiš ili kad si na strogoj Keto dijeti). Prednost je što nemaš brige šta ćeš jesti, nema računanja kalorija, a naravno gubiš i više masti...Inače za 7 dana 100% posta izgubio sam još 5 kg. Nemam fiksan datum koliko ću još postiti ideja je istrajati koliko mentalno i fizički mogu ali vjerujte kod posta su zeznutiji prvi i drugi dan nego ostali...ukratko ko ima imalo samokontrole i snage volje (i naravno viška masti) može postiti desetak dana bez problema...
gledao sam reportazu o takvom postu kao terapija u klinici.
traje do 4 sedmice i sve pod nadzorom ljekara koji na pocetku odluci koliko ce ti trajati post.
postom dovedes mozak u situaciju da se mora nanovo organizirati i na taj nacin je npr. moguce izlijeciti psihicke bolesti.

uglavnom mocna stvar, nemam nikakvih problema ali bih volio to isprobati.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#14 Re: Ketogena dijeta

Post by fortaleza »

pizarro wrote:
Nokian808 wrote:Bio na ketogenoj 15 dana i izgubio 8 kg ali bilo mi muka od silnih masnoća...pošto sam pročitao da se totalni post lakše podnosi ako si već na ketogenoj samo se prešaltao na post (samo voda, zeleni čaj bez šećera i meneralna voda - dozvoljeno znači 0 kalorija). Evo 7 dan ništa nisam jeo i lakše podnosim nego što sam mislio. Pogotovo ujutro sam super, onda tokom dana (navečer pogotovo) mala kriza kad vidim hranu ili kako drugi jedu ali fizički sam OK i čak imam snage i ne manta mi se - znači mentalna borba fizičkih problema nema osim pojačanog vonja iz usta i znoja (mora se pojačati higijena kad postiš ili kad si na strogoj Keto dijeti). Prednost je što nemaš brige šta ćeš jesti, nema računanja kalorija, a naravno gubiš i više masti...Inače za 7 dana 100% posta izgubio sam još 5 kg. Nemam fiksan datum koliko ću još postiti ideja je istrajati koliko mentalno i fizički mogu ali vjerujte kod posta su zeznutiji prvi i drugi dan nego ostali...ukratko ko ima imalo samokontrole i snage volje (i naravno viška masti) može postiti desetak dana bez problema...
gledao sam reportazu o takvom postu kao terapija u klinici.
traje do 4 sedmice i sve pod nadzorom ljekara koji na pocetku odluci koliko ce ti trajati post.
postom dovedes mozak u situaciju da se mora nanovo organizirati i na taj nacin je npr. moguce izlijeciti psihicke bolesti.

uglavnom mocna stvar, nemam nikakvih problema ali bih volio to isprobati.
Ja sam za 5 dana posta izgubio oko 2 kg samo koje sam vratio kroz iducih desetak dana, ali to je iz razloga sto svakako nisam pretio (upravo od posta), na oko 182 imam 72 kg.

Prvi dan je problem bio ispocetka, sad kad sam se uhodao i dovoljno ocistio organizam od toksina nemam vise problema sa gladju prvi dan, inace sam samo na vodi.

Vec drugi dan glad nestaje, mada psiha zna "zaliti" za hranom, ali vise kao ovisnost... dok hrana nije blizu niti ne razmisljam o tome.

Tu je i mentalna bistrina, mozak radi deset puta brze, koncentracija na vrhuncu, a i osjecaj sporo prolazenja vremena, jedan dan izgleda kao godina vjerojatno zbog brze umne funkcije.

Snage mi nije falilo, treci dan posta sam presao barem 5-6 km, jedino se javila kratka vrtoglavica peti dan, ali to pripisujem dehidraciji.

Tijekom posta jako je bitno odraditi ciscenje crijeva, a to sam napravio tako sto sam popio dva litra slane vode te odradio vjezbe Shank Praksalana (ima na sva klik gugla) ocistio cijeli probavni trakt, znaci pet dana nejedenja, a toliko je toga u meni bilo zaostalo sto bez posta i te tehnike ne bih ni izbacio vec bi se nastavilo taloziti.

Trenutno postim u dane ekadashi, odnosno po mjesecu po hinduizmu (mada vise prati dan kad mjesec najvise utjece na planetu). Tada je ciscenje najvece.

Znaci 36h posta kroz dva tjedna.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#15 Re: Ketogena dijeta

Post by pizarro »

mene vise zanima kako takav post utice na psihu, je li covjek otkrije novu dimenziju sebe i tako to :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16 Re: Ketogena dijeta

Post by fortaleza »

Moze se reci, jer svaka promjena organizma tjera mozak na stvaranje novih nervnih celija (celijsko obnavljanje sto je i dokazano) odnosno svaka nova situacija na koju nisi naviknut dovodi do promjene pa tako i gledanje odredjenih situacija iz drugacije perspektive u odnosu na dosadasnju.

Spoznaja da ne ovisis o necemu u svakom momentu je oslobadjajuca, bile to cigarete, alkohol, hrana ili bilo sto drugo... al to je borba svaki dan :-D
User avatar
Belay Queen
Posts: 31936
Joined: 28/08/2015 11:58

#17 Re: Ketogena dijeta

Post by Belay Queen »

Mr.Penguin wrote:Da li neko zna nekog dobrog nutricionistu koji ima iskustva sa Ketogenom dijetom?
Amela Ivkovic O'Reilly :thumbup:

http://green-council.org/amela-ivkovic-oreilly/
Post Reply