Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
Teta Macheta
Posts: 138
Joined: 09/09/2011 19:55
Location: Šeher Sarajevo

#26 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by Teta Macheta »

Evo još jedne stranice posvećene mojoj školi (kenjutsu pravcu)
http://www.nitenichiryu.jp

Niten Ichi Ryu je osnovan od našeg izvornog učitelja Musaši Sensei od koga do danas ima neprekinuta linija
učitelja do današnjeg Yoshimoti Kiyoshi Sensei, 12-tog u nizu od Musaši Sensei.

Pored osnovne korakteristike škole da koristi dva mača istovremeno, mi vježbamo i tehnike sa Tachi (jedan dugi mač),
Kodachi (kratki mač) i Bo (dugi drveni štap).

Kao što je gore napisano većina trenira Kenjutsu u sklopu Aikida, nas mannjina se posvećuje isključivo Kenjutsu.
Ja lično treniram sa dva bokkena (drvena mača) i također tehnike sa Kodachi. Ovde koristim metalnu kopiju (Jaito).
User avatar
Teta Macheta
Posts: 138
Joined: 09/09/2011 19:55
Location: Šeher Sarajevo

#27 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by Teta Macheta »

mikogoago wrote:
Teta Macheta wrote:Molim vas zadržite se na ovj temi na Kendo i Kenjutsu, za AIkido i tehnike borbe golom rukom ima dovoljno drugih
tema.

Pošto vidim da ima pitanja u vezi nabavljanja opreme u Sarajevu da li neko zna da li se u Sarajevu može negdje dati
bokken na izradu? Da li se mođe negdje sašiti kimono po mjeri?
Teta macheta dao sam Ti link gdje sve mozes uzeti i kupiti po mjeri.samo meni se cini da si ti mali snob i zelis da se nesto posebno za tebe radi ili tako slicno.Kao npr.napisala si kako samo Ti imas "pravu katanu u klubu".Prava je ukoliko se odnosi na vjezbanje i ne kostaju 300 € kako si napisala(vjeruj mi znam cijene u Japanu specijalno Tokijo koji je najskuplji u Japanu) jedino ako i to nije nesto "posebno".Dalje otvaras temu o Kendou i Kendjucu,a ne znas mi ni odgovoriti koliko traje jedna takmicarska borba u Kendou i koja su pravila.Pitanje je vise bilo da ti se pomogne da krene tema,vidim i drugi su pokusali isto.Aikido je jedini koji upraznjava Kendjucu(borbu macem) na jednoj siroj bazi i jeftinijoj, znaci pristupacnijoj za sve.Drugim rjecima Ti si ovu temu otvorila da bi se malo eksponirala i hranila ego.Pa ljepotice sretno ti bilo,a jedno si u pravu:Harison je otvorio dovoljno tema o Aikidu tako da te necemo vise smetati.U svakom slucaju ja.Sretno ti bilo :run:

Hvala, ja već sve imam što mi treba. Nemam pravu katanu nego metalnu kopiju (Jaito). Ovo u vezi nabavka opreme pišem za raju u Sarajevu koji možda ne mogu lako naručivati iz inostranstva. :)
harison
Posts: 16
Joined: 21/09/2011 19:26

#28 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by harison »

Slažem se da se trebamo vratiti na glavnu temu. Koliko ja znam bokken se u Sarajevu može kupiti u TC BBI, radnja se zove "King of ring". Nekada imaju bokkene u radnji a nekada se to kod njih naruči i dođe za nekih 15 dana. Kada je riječ o nabavci kopije katane, ja sam dobio informaciju da se to može kupiti u Zenici u TC Džananović, radnja se zove "Shot", košta oko 100 KM.
kosturko000
Posts: 43
Joined: 10/12/2008 17:49

#29 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by kosturko000 »

Bokken se može kupiti za 35KM a vjerujem da se može naći neko tko bi to mogao i napraviti za manje para.

Nadovezat ću se na pisanje @Teta Macheta koje ostavila na temi "Fencing - Macevanje".
U Shindokanu (http://shindokan.co.ba/) koriste bokken i yo samo što na webu nema fotografija koje to pokazuju. Tačno je da to nije primarni dio treninga ali se radi. Svake godine klub posjeti aikidoka iz Austrije i skupa rade bokken i yo.
Mislim da se sa g. Karamehmedovićem može dogovoriti posjeta i realizacija treninga.
User avatar
Teta Macheta
Posts: 138
Joined: 09/09/2011 19:55
Location: Šeher Sarajevo

#30 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by Teta Macheta »

Predivno izvedena Ryo Guruma Kata, odbrana od dva protivnika. Stvarno se ne mogu nagledati :)

User avatar
Teta Macheta
Posts: 138
Joined: 09/09/2011 19:55
Location: Šeher Sarajevo

#31 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by Teta Macheta »

Vidi je duša slatka kako uradi perfektan tameshigiri :)

User avatar
Teta Macheta
Posts: 138
Joined: 09/09/2011 19:55
Location: Šeher Sarajevo

#32 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by Teta Macheta »

Iaido je tehnika izvlačenja katane ali tako da se već u procesu izvlačenja mač upotrebljava kao
oružje. Iado se intenzivno uvježbava i prakticiraju se čitave iaido kate. Za običan trening u kenjutsu koristimo
bokken ili drveni mač, za iaido Jaito ili metalnu kopiju katane. Oni koji treniraju kenjutsu za dugo ne rade
sa pravim mačem. Izvlačiti pravu katanu je zapravo jako opasno, sječivo je oštro kao žilet i okrenuto prema
gore, ako neuvježban proba - u sekundi može rascjepiti palac. ;-)
Evo jedne lijepe iaido kate: :)
Bayax
Posts: 1
Joined: 15/10/2011 15:33
Location: Beograd, Srbija.
Contact:

#33 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by Bayax »

Teta Macheta wrote:Kao u klasičnom periodu dužina katane i bokkena se pravi prema visini smauraja ili samurajke.

Cilj treninga je da se pokreti i tehnike u katama ponavljaju do savršenstva tako da se sve u duelu događa
automatski gotovo nesvjesno. Dueli u starom Japanu su trajale kratko, najčešće ispod jedne minute a dešeavalo
se da samuraj pobjedi a da nije ni svjestan da je pobjedio.


Evo primjera Jodan Migi Men tehnike prvo polako objašnjena a onda savršeno primjenjena u duelu, potpuno automatski i bez razmišljanja.


Gedan protiv Jodana, realno nema nikakve sanse,,,
Pozdrav iz Beograda
Kendoka 3.dan
User avatar
Sweeper
Posts: 1
Joined: 12/11/2012 05:58

#34 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by Sweeper »

Pozdrav. Vidim odavno nije pisano nista u ovoj temi... Na ovaj forum sam naisao u potrazi za kendo treningom, tj. skoli kao i za svaki sport.
Zamolio bi nekoga tko je jos aktivan na forumu i zna nesto o tome da mi se javi? Zivim u Citluku to tocno izmedju Mostara, Capljine te ljubuskog hehe... Pa me zanima ima li igdje tu u blizini takva ustanova sto to poducava.. Nebi mi smetalo malo i voznje.. Imam 22 god, nije prekasno za to? :)
jovanvico
Posts: 1
Joined: 18/12/2016 23:11

#35 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by jovanvico »

Pozz svima kasnim 5 godina haahah ali eto imam pitanje ako imam srece da je neko aktivan pa da mi posalje neko knjigu ili nesto zanima me da izucavam kendo

Послато са HUAWEI SCL-L01 уз помоћ Тапатока
zigson
Posts: 3056
Joined: 04/04/2015 22:17

#36 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by zigson »

Mozda je oftopic al moram

DrNasty
Posts: 1
Joined: 27/06/2016 12:30

#37 Re: Kendo/Kenjutsu Umjetnost Japanskog Mačevanja

Post by DrNasty »

Pozdrav,
Izvinjavam se što dižem temu od skoro 15 godina, ali želim da pitam da li se može bez restrikcija kupiti online i uvesti katana (ili bilo koji drugi mač)?
Post Reply