"KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#26 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by ganjeta »

Steph wrote:Ja sam na UZ čekao čitavih 20 minuta 8-) :mrgreen:
Pa zar se ne čeka po pola godine? :-)

I da, puno si čekao, realno :wink: .
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#27 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by walk_M-A-N »

http://nap.ba/new/vijest.php?id=25262
Izetbegović je sazvala Kolegij direktora disciplina 24. maja a članovi Kolegija su jednoglasno utvrdili da je zdravstvena usluga i organizacija službe u KCUS-u na najvišem mogućem nivou.

Zeznuše sve moguće metodologije stalnog unapređenja..koje su izmislili oni kod kojih eto organizacija i usluge nisu na najvišem mogućem nivou.
Fox_Fox
Posts: 274
Joined: 18/03/2014 18:39

#28 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by Fox_Fox »

Možda je vodeća do Hadžića...
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#29 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by starii »

Fox_Fox wrote:Možda je vodeća do Hadžića...
ma ni do hadzica, sad opsta bolnica radi vise od njih :D
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#30 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by HelaS »

Zdravstveni radnici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu ponovo će moći paralelno raditi i u KCUS-u i privatno, tako barem tvrde naši sagovornici iz ove zdravstvene ustanove. Nedavno je imenovana komisija koja daje saglasnost za rad privatno, a koju potpisuje doc. dr. Alen Pilav, vršilac dužnosti generalnog direktora KCUS-a. https://www.faktor.ba/vijest/pilav-potp ... ane/223710
Image
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#31 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by PM72 »

Skinuli katanac i to im je napredak
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#32 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by HelaS »

HelaS wrote: 02/02/2024 18:25
Zdravstveni radnici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu ponovo će moći paralelno raditi i u KCUS-u i privatno, tako barem tvrde naši sagovornici iz ove zdravstvene ustanove. Nedavno je imenovana komisija koja daje saglasnost za rad privatno, a koju potpisuje doc. dr. Alen Pilav, vršilac dužnosti generalnog direktora KCUS-a. https://www.faktor.ba/vijest/pilav-potp ... ane/223710
Jedan od najboljih rezultata, možda i najbolje dostignuće nelegitimne direktorice KCUS, bilo je razdvajanje paralelnog rada KCUS-ovih ljekara. Ako je tačna ova FAKTOR informacija, a FAKTOR obično laže, onda bi to bio odlazak u besmisao svih vrijednosti koje je zdrava sarajevska i BiH energija postigla njenom smjenom.
Kuvet
Posts: 613
Joined: 22/05/2012 11:58

#33 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by Kuvet »

A sto ne bi radili privatno? Sta koga zanima, sta doktor radi poslije 16h? Advokat smije, moler smije, parketar smije, a doktor ko ne smije raditi privatno i drzavno?

Oni koji upucuju u privatnu ordinaciju sa KCUSa, koji ne dolaze na posao zarad privatluka treba sankcionisati i pustiti ljude da rade normalno.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#34 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by sehohari »

Kuvet wrote: 02/02/2024 20:31 A sto ne bi radili privatno? Sta koga zanima, sta doktor radi poslije 16h? Advokat smije, moler smije, parketar smije, a doktor ko ne smije raditi privatno i drzavno?

Oni koji upucuju u privatnu ordinaciju sa KCUSa, koji ne dolaze na posao zarad privatluka treba sankcionisati i pustiti ljude da rade normalno.
Zato što se to ne može kontrolisati.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#35 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by MehmedPasaMoric »

Sto se mene tice, dobar doktor (a samo dobar i moze raditi privatno) treba da ima slobodu da radi gdje hoce, 24 sata dnevno ako hoce i da zaradi 20 hiljada maraka mjesecno ako moze, covjek je posvetio svoj zivot nauci i kad POLUPISMENI automehanicari iz ASA-e i drugih servisa mogu raditi i u servisu i privatno, ne vidim zasto ne bi mogao privatno raditi neko ko je 15-20 godina grijao klupe. Ja cu mu uvijek prvi otici i sa zadovoljstvom platiti uslugu koliko god kosta. Ne znam kako i zbog cega se stvorila ta fama oko doktora koji rade privatno, tu bas nista pogresno nema
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4842
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#36 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Načelno ne bi trebao biti problem plus svako ima pravo da radi šta hoće u svoje slobodno vrijeme.

Problem može biti kada doktor ili sestra umjesto na svom radnom mjestu u radnom vremenu budu u svojim privatnim klinikama.
Dodatni mogući problem je kada te doktor u javnoj ustanovi "pošalje" sebi privatno.

Ako se.ova dva problema mogu riješiti onda sve 5 za mogućnost da ljudi, bilo to doktori ili vodoinstalateri ili majstori kakvi god sebi namaknu dodatno novca
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#37 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by sehohari »

I ja se slažem.

Ali, jednostavno zato mora naći način kako da se obuzdaju ove zloupotrebe položaja.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#38 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by nivla »

dobar doktor za razliku od mehanicara mora da ima propisani dnevni odmor, to ne moze ako zaista radi i na kcus i privatno, ako na kcusu napravi listu cekanja i dobar dio radnog vremena provede prijavljen na kcusu a radeci kod privatnika onda mu treba jebat mater i obje ruke odrezati
ovo je velika greska pilava, a samo otvara prostor za gavrankapetanovica koji kao buduci direktor kcus ima svoju privatnu ortopedsku kliniku, to je sukob interesa i ne bi smjelo da se desava
sad cete imati masu kcus doktora koji rade kod hastora i upucuju hastoru i njemu slicnim, a uredno s punim radnim vremenom zaposlenim na kcus
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#39 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by stetoskop »

Ne funkcioniše ni ovako gdje je ograničen 10 minuta po pacijentu. Odem na pregled ja u klin, on u ploču.
Barem ću moći otići u privatnu ordinaciju popričati normalno i duže. Dogovoreno s tim doktorom realizovati kod njega u kliničkom.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#40 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by nivla »

stetoskop wrote: 02/02/2024 20:48 Ne funkcioniše ni ovako gdje je ograničen 10 minuta po pacijentu. Odem na pregled ja u klin, on u ploču.
Barem ću moći otići u privatnu ordinaciju popričati normalno i duže. Dogovoreno s tim doktorom realizovati kod njega u kliničkom.
to je korupcija koju toliko svi mrzimo i nije ogranicen na 10 minuta , al im nije dovoljno pacijenata jebalo mater kad trebaju a nece raditi posao za koji ih ti pacijenti placaju
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#41 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by MehmedPasaMoric »

nivla wrote: 02/02/2024 20:48 dobar doktor za razliku od mehanicara mora da ima propisani dnevni odmor, to ne moze ako zaista radi i na kcus i privatno, ako na kcusu napravi listu cekanja i dobar dio radnog vremena provede prijavljen na kcusu a radeci kod privatnika onda mu treba jebat mater i obje ruke odrezati
ovo je velika greska pilava, a samo otvara prostor za gavrankapetanovica koji kao buduci direktor kcus ima svoju privatnu ortopedsku kliniku, to je sukob interesa i ne bi smjelo da se desava
sad cete imati masu kcus doktora koji rade kod hastora i upucuju hastoru i njemu slicnim, a uredno s punim radnim vremenom zaposlenim na kcus
Pa Sebija bi prva radila privatno kad bi znala raditi, ali posto je diplomirala u 35toj godini a i to zahvaljujuci Aliji, u najboljem slucaju privatno moze raditi u domu za njegu starih i nemocnih kao guzopera. Pusti ljude koji su nesto naucili na tom fakultetu da svoj trud i znanje i unovce
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#42 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by stetoskop »

nivla wrote: 02/02/2024 20:49 to je korupcija koju toliko svi mrzimo i nije ogranicen na 10 minuta , al im nije dovoljno pacijenata jebalo mater kad trebaju a nece raditi posao za koji ih ti pacijenti placaju
Ako sam u stanju da jebem mater nekome, onda mi i ne treba ljekar.
Idem gore kao bolesnik da se liječim,a ne da se svađam i zbog zdravstvenog stanja nemam snage niti kognitivnih sposobnosti u mozgu za toga. A i šta imam od toga, kada znam da nije do njega, jer ih nedostaje, pošto ih je ona rastjerala.
Kada god odem gore bude oko 30 pacijenata, po 10 minuta, to je 300. Nijedan pregled mi nije trajao duže od 10 minuta, a stalno sam gore. Znači ne da štedi više minuta, nego štedi i tih 10.
Korupcija je ako mu plaćam privatno tretman koji će mi obaviti gore. Ako me u svojoj ordinaciji pregleda 45 minuta i napiše šta je potrebno, to imam pravo da radim preko zdravstvenog osiguranja.
Ako traži da platim za nešto što će obaviti gore, imam ga pravo prijaviti.
Njegovih 45 minuta u slobodno vrijeme ima pravo da naplati po svom cjenovniku.
Kuvet
Posts: 613
Joined: 22/05/2012 11:58

#43 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by Kuvet »

sehohari wrote: 02/02/2024 20:33
Kuvet wrote: 02/02/2024 20:31 A sto ne bi radili privatno? Sta koga zanima, sta doktor radi poslije 16h? Advokat smije, moler smije, parketar smije, a doktor ko ne smije raditi privatno i drzavno?

Oni koji upucuju u privatnu ordinaciju sa KCUSa, koji ne dolaze na posao zarad privatluka treba sankcionisati i pustiti ljude da rade normalno.
Zato što se to ne može kontrolisati.
Naravno da moze. Sto kaze forumas gore, neko grije klupu 20 godina, da bi mu neko ogranicavao da radi privatno. A mehanicar radi i u ASI i privatno, pa nema halabuke. Ili moler u fabulasu nekad birvaktile, pa kaze, de ti da se mi dogovorimo da dolazimo vikendom.

Ako pacijent pita doktora na KCUSU, da li on moze doci privatno, ne razumijem sto ne bi mogao. Druga je stvar kad bi na silu vukao pacijente kod sebe u privatluk. Ima i toga i to bi trebalo biti sankcionisano.

Neko hoce u ribolov, neko ce da se drogira, a neko ce da radi privatno iza 16h. Hoce jos novca, hoce da poboljsa praksu, hoce da radi sto voli, svako ima svoj razlog.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#44 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by Ozimician »

Malo koja zemlja nudi (probranim) ljekarima uslove kakve nudi BiH (posebno KS).

Problem je realno sto ti ljekari su se vodili da rade na UKCS, a nisi ih mogao nikada naci na poslu, to se najvise odnosi na ova zvucna imena.
Nekad sam davno cuo da je Sebija svojevremeno nekome zvucnijem (moguce Karabegu) izvukla da je proveo na poslu za godinu dana 37 radnih ukupno, a plata se uredno primala. Jbg kad skontas, ne mozes istovremeno imati privatnu kliniku i raditi operacije, biti ljekar reprezentacije i jos stosta.
Mislim da je bio i onaj hirurg koji je za godinu dana imao 2 operacije samo. Takav neko se jednostavno ne moze zvati hirurgom.

Ono sto je takodjer ustaljena praksa da ti isti ljekari koriste svoje privatne ordinacije za ubrzavanje procedura i operacija na UKCS, tj. sa UKCS salju pacijente ambulantno kod sebe, a ambulantno te iste pacijente proguraju da dodju prije na neki termin i da biraju da ih oni operisu. Jedan Neurohirurg ili Kardiohirug nema sta da radi privatno u ordinaciji, ako ne moze da uputi negdje gdje ce ga operisati.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#45 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by sehohari »

Kuvet wrote: 02/02/2024 23:16
sehohari wrote: 02/02/2024 20:33
Kuvet wrote: 02/02/2024 20:31 A sto ne bi radili privatno? Sta koga zanima, sta doktor radi poslije 16h? Advokat smije, moler smije, parketar smije, a doktor ko ne smije raditi privatno i drzavno?

Oni koji upucuju u privatnu ordinaciju sa KCUSa, koji ne dolaze na posao zarad privatluka treba sankcionisati i pustiti ljude da rade normalno.
Zato što se to ne može kontrolisati.
Naravno da moze. Sto kaze forumas gore, neko grije klupu 20 godina, da bi mu neko ogranicavao da radi privatno. A mehanicar radi i u ASI i privatno, pa nema halabuke. Ili moler u fabulasu nekad birvaktile, pa kaze, de ti da se mi dogovorimo da dolazimo vikendom.

Ako pacijent pita doktora na KCUSU, da li on moze doci privatno, ne razumijem sto ne bi mogao. Druga je stvar kad bi na silu vukao pacijente kod sebe u privatluk. Ima i toga i to bi trebalo biti sankcionisano.

Neko hoce u ribolov, neko ce da se drogira, a neko ce da radi privatno iza 16h. Hoce jos novca, hoce da poboljsa praksu, hoce da radi sto voli, svako ima svoj razlog.
Da, ali budimo realni, kako bi ti to kontrolisao?
Ja razumijem logiku iza onoga što tvrdiš, čak je to i u nekim evropskim zemljama normalna praksa, ali da bi omogućili to moramo naći način kako da kontrolišemo da ne dođe do zloupotreba.
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#46 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by izvrsni direktor »

Gledaj sto ozivise temu poslije 8 godina :-D sta je bilo u medjuvremenu pa tema mrtva bila? :D
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11051
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#47 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by Prpa.ba »

8 godina bio katanac pacijentima na ulaz i doktorima na izlaz.

Sad se pomelo ispred naseg praga, svanulo.

Pacijentima slobodan ulaz, ali i doktorima izlaz.

Vidimo se na privatnom terminu. 8)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#48 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by dječak sa šibicama »

Pa vodeca medicinska ustanova na Balkanu, i sire, Mayo klinika i KCUS u pet deka. BH doktori imaju najbolje uvjete na svijetu, BiH ekonomski tigar, uvoz radne snage iz Svedske u punom zamahu, Bingo osvaja trziste Tokija i Los Angelesa, sve po planu.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#49 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by HelaS »

izvrsni direktor wrote: 03/02/2024 00:15 Gledaj sto ozivise temu poslije 8 godina :-D sta je bilo u medjuvremenu pa tema mrtva bila? :D
Nismo je mi oživjeli, nego "FAKTOR" sa informacijom da će zdravstveni radnici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu ponovo moći paralelno raditi i u KCUS-u i privatno, vidi post iznad.
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#50 Re: "KCUS je vodeća medicinska ustanova na Balkanu"

Post by mistek »

A jeste svjesni koja je ovo budalaština Faktora? I u proteklih 10 godina su doktori radili privatno. Zapravo, teško je naći one na KCUS da to nisu radili. Bila je ova ista komisija, davali iste saglasnosti, sasvim normalna aktivnost. Poenta je samo u radu tokom radnog vremena ili ne.
Post Reply