Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#351 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by mishic »

Izlazeći iz ul. Breka prema Podhrastovim već pet godina svako jutro hajvan ispred kafane na sam ulaz u kafanu parkira auto koje tu stoji po cijeli dan i potpuno zaklanja vidik s lijeve strane ul. Bardakčije. To traje godinama i nikada niko da reaguje. Isto tako u samoj Breci i ul Hamida Beširevića nekoliko kriminalaca koji prisvajaju ulicu, parkiraju tako bahato da iz pojedinih garaža jednostavno nemožete izaći kada bi bilo za glavu a kada naiđe veće vozilo ili grtalica snijega moraju ili čekati i bibikati ili se jednostavno vrate ne odvozeći smeće i ne čisteći snijeg.
Kada pozovete policiju jednostavno kažu nema znaka i sa kriminalcem koji tada pomjeri vozilo odoše u kafanu a vi za pola sata imate ponovo blokiranu garažu. I tako već godinama!!!
A tako je, predpostavljam, i u večini ovih uličica po ćitavom gradu.
User avatar
duga puska
Posts: 823
Joined: 08/02/2012 21:40

#352 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by duga puska »

Neko pametan da pojasni skoro saobracajno sveobiljezavanje naselja Kvadrant na Cengic Vili 1.Vidim pripadnike narodne vlasti cesto sa onim blokicima, eseje pisu.Ja usao nedavno bibijem i stvarno zapetljali ljudi kvalitetno.Obiljezeni neki buduci izlazi (sad tu zelena povrsina), isarano horizontalno, postavljeno vertikalno.Cujem da se lokalni bune :shock:
User avatar
okanomalo
Posts: 922
Joined: 09/01/2015 16:10

#353 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by okanomalo »

http://www.dalmacijanews.hr/clanak/g05c ... vih-garaza


....a sarajevo???split je upola manji od sarajeva.ipak se radi o nedostatku volje da se rijesi problem parkiranja u gradu sarajevu.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#354 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Roccohljup »

Zna li iko mogu li se (i kome) prijaviti neregistrovana i truhla vozila koja godinama zauzimaju parking ispred zgrade? Znam da izasla nedavno neka regulativa o tome ali nije mi jasno kome se moze to prijaviti?

Hvala!
jasmind
Posts: 217
Joined: 24/10/2005 23:50

#355 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by jasmind »

Roccohljup wrote:Zna li iko mogu li se (i kome) prijaviti neregistrovana i truhla vozila koja godinama zauzimaju parking ispred zgrade? Znam da izasla nedavno neka regulativa o tome ali nije mi jasno kome se moze to prijaviti?

Hvala!
Nece nadlezni da se peglaju sa tim jer nemaju kome naplatit odvozenje a ni kazne. Da bi utvrdili vlasnika trebaju tablice ili broj sasije a na starijim autima se ne vidi broj sasije izvana.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#356 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by walk_M-A-N »

jasmind wrote:
Roccohljup wrote:Zna li iko mogu li se (i kome) prijaviti neregistrovana i truhla vozila koja godinama zauzimaju parking ispred zgrade? Znam da izasla nedavno neka regulativa o tome ali nije mi jasno kome se moze to prijaviti?
Hvala!
Nece nadlezni da se peglaju sa tim jer nemaju kome naplatit odvozenje a ni kazne. Da bi utvrdili vlasnika trebaju tablice ili broj sasije a na starijim autima se ne vidi broj sasije izvana.
Ovo me potaklo da pročitam zakon koji se valjda bavi sa tim: http://propisi.ks.gov.ba/sites/propisi. ... caja_0.pdf
Po članu 86. do 88. vozila uklanja MUP, troškove premještanja snosi vlasnik vozila, a ako vlasnik nije poznat, ukloniće se na trošak Kantona.

Ima i "Visinu troškova premještanja i način utvrđivanja vlasništva te drugih pitanja vezanih za vozila utvrdit će Vlada."
Ne znam je li to utvrđeno. Jedino probati zvati MUP pa vidjeti hoće li to ako nije biti razlog da ne pomaknu.
Ja sam prije zvao i teško ćeš dobiti povratnu informaciju ako ne urade zašto nisu.

I inače kada vidim da je neko parkirao na trotoar da se ne može proći, zovem. Ne znam šta bude, ali uvijek ista auta na istim mjestima, pa se pitam da li uopće dođu ili možda neko ima vezu. Ne zovem nikad bezveze samo zato što je trotoar, svi smo ljudi i imamo probleme sa parkingom, samo kada je neko baš bezobrazan i ne može pješak proći.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#357 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Roccohljup »

ovo je iz novog zakona o uređenju saobraćaja za KS

^lan 87.
(Premje{tanje o{te}enih, dotrajalih, napu{tenih i neregistrovanih
vozila i olupina)
(1) Ovla{}eno slu`beno lice odredi}e da se vozilo i olupina
premjesti na drugo mjesto ako je parkirano na povr{inama iz
~lana 86. ovog zakona, osim iz javne gara`e.
(2) Parkirana o{te}ena, dotrajala napu{tena i neregistrovana vozila
i olupine iz javne gara`e du`an je ukloniti vlasnik ili upravitelj
javne gara`e.
(3) Ovla{}eno slu`beno lice odredi}e da se vozilo i olupina
premjesti na drugo mjesto i u svim drugim slu~ajevima kada je
parkirano na mjestu na kojem ugro`ava sigurnost saobra}aja ili
ometa normalno odvijanje saobra}aja.

^lan 88.
(Ovla{tenje za premje{tanje o{te}enih, dotrajalih, napu{tenih i
neregistrovanih vozila i olupina)
(1) Premje{tanje vozila i olupina iz ~lana 87. ovog zakona obavlja
MUP ako nije druga~ije odre|eno ovim zakonom.
(2) Izuzetno od stava (1) ovog ~lana, uz prethodnu saglasnost
MUP-a, premje{tanje vozila i olupina obavljaju organizacija,
pravno ili fizi~ko lice koje ovlasti nadle`no ministarstvo
unutra{njih poslova.
(3) Tro{kove premje{tanja vozila i olupina u slu~ajevima iz ~lana
87. ovog zakona snosi vlasnik vozila i olupine.
(4) Visinu tro{kova premje{tanja vozila i olupina i lokaciju
odlaganja vozila i olupina iz ~lana 86. stav (1) ovog zakona i
na~in utvr|ivanja vlasni{tva te drugih pitanja vezanih za vozila
i olupine iz ~lana 86. stav (1) ovog zakona utvrdit }e Vlada.
(5) Ukoliko vlasnik iz ~lana 86. stav (2) ili ~lana 87. stav (2)
postupi u skladu sa nare|enjem u propisanom roku,
premje{tanje vozila ili olupine mo`e obaviti u svojoj
organizaciji, u skladu sa ovim zakonom i drugim propisima.
(6) Ako vlasnik vozila ili olupine iz ~lana 86. stav (1) nije poznat,
vozilo }e se ukloniti na tro{ak Kantona
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#358 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by sabina1 »

duga puska wrote:Neko pametan da pojasni skoro saobracajno sveobiljezavanje naselja Kvadrant na Cengic Vili 1.Vidim pripadnike narodne vlasti cesto sa onim blokicima, eseje pisu.Ja usao nedavno bibijem i stvarno zapetljali ljudi kvalitetno.Obiljezeni neki buduci izlazi (sad tu zelena povrsina), isarano horizontalno, postavljeno vertikalno.Cujem da se lokalni bune :shock:
Plus što je dodatno zakomplikovan izlazak vozila vatrogasnog dobrovoljnog društva pa moraju da "kruže" :( kako bi krenuli na intervenciju...

On topic : ispred zgrade Socijanog bih postavila policajca dan i noć , pošto "ugledni građani" od platoa između zgrade i glavne ceste napraviše auto-pijacu , katastrofa od nekulture i nepoštivanja propisa , svi bi autom na šalter ....
elk
Posts: 2795
Joined: 14/08/2006 12:03

#359 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by elk »

I ispred merkatora na alipasinu.ne sjecam se kad je zadnji put trola fino stala na stanicu od ovih sto su stali na par minuta,samo nesto da kupe....a stanica 200 metara nize.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#360 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Hajlac »

Lijepo se svrati do prve radnje i kupi pakovanje od 6 ili 12 jaja i za 2 KM PAPKE nauci pameti!!! Kad je vec vlast korumpirana i nesposobna...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#361 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Control panel »

Zasto policija ne radi svoj posao i ne kaznjava nepropisno parkirane aute. Evo sinoc u mom naselju papci parkirali na trotoare i grtica i kad je dosla nije mogla nista uraditi.
Zvao ih nekoliko puta uvijek je izgovor svi su zauzeti. Jadni, slomise se od posla, ali ne znam kakvog. Jer onaj policijski za koji su placeni ne rade.sta onda rade pa su zauzeti.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#362 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by sabina1 »

Control panel wrote:Zasto policija ne radi svoj posao i ne kaznjava nepropisno parkirane aute. Evo sinoc u mom naselju papci parkirali na trotoare i grtica i kad je dosla nije mogla nista uraditi.
Zvao ih nekoliko puta uvijek je izgovor svi su zauzeti. Jadni, slomise se od posla, ali ne znam kakvog. Jer onaj policijski za koji su placeni ne rade.sta onda rade pa su zauzeti.
Mjesecima sam zvala i prijavljivala nepropisno parkiranje - mjesecima.
Zvanicno - "kolege su svaki put izvrsile obilazak".
Nezvanicno - izjeo vuk magarca jer zasto ali zasto bi se predstavnik Zakona suprostavljao krsenju Zakona ???

Banja luka ima aplikaciju prijave nepropisno parkiranih auta.
Sarajevo ima sve drugo osim toga.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#363 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Control panel »

sabina1 wrote:
Control panel wrote:Zasto policija ne radi svoj posao i ne kaznjava nepropisno parkirane aute. Evo sinoc u mom naselju papci parkirali na trotoare i grtica i kad je dosla nije mogla nista uraditi.
Zvao ih nekoliko puta uvijek je izgovor svi su zauzeti. Jadni, slomise se od posla, ali ne znam kakvog. Jer onaj policijski za koji su placeni ne rade.sta onda rade pa su zauzeti.
Mjesecima sam zvala i prijavljivala nepropisno parkiranje - mjesecima.
Zvanicno - "kolege su svaki put izvrsile obilazak".
Nezvanicno - izjeo vuk magarca jer zasto ali zasto bi se predstavnik Zakona suprostavljao krsenju Zakona ???

Banja luka ima aplikaciju prijave nepropisno parkiranih auta.
Sarajevo ima sve drugo osim toga.
I ja stalno zovem, potrosio sam telefona bruku.
Gledam s prozora, ako dodju kojim slucajem, samp zastanu i nastave dalje.
Vide da je auto na trotoaru, vide da je na pjesackom, vide da je zagradio kontejnere, vide da ne na zelenoj povrsini, ali ne vidi mene da ih gledam s prozora.
Fuj i odron ko sve radi u policiji.
SSemir
Posts: 4577
Joined: 26/02/2009 08:42

#364 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by SSemir »

Sekundano lepilo i posipaj po srfersajbi tacno gdje je pogled vozaca. I malo na gumice brisaca. Ako te nije zagradio, u bravu za kljuc. A ni lak nije imun na ovo ljepilo.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#365 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by dobar osjecaj »

Hajlac wrote:Lijepo se svrati do prve radnje i kupi pakovanje od 6 ili 12 jaja i za 2 KM PAPKE nauci pameti!!! Kad je vec vlast korumpirana i nesposobna...
Nisam nikad bila za grebanje, paranje ili bilo kakvo mehaničko oštećivanje tuđih vozila bez obzira o kakvom se prekršaju radi ali ideju s razbijanjem jaja po nepropisno parkiranim vozilima uvijek podržavam.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#366 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by studiorum_tuzlaensis »

Papci koji parkiraju auto na trotoar, da im je pred nosom ulaz u zgradu, a iza zgrade POLUPRAZAN PARKING, takve je sevap olakšati za poliranje vrata.
neki
Posts: 6687
Joined: 17/02/2005 07:57

#367 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by neki »

Control panel wrote:Zasto policija ne radi svoj posao i ne kaznjava nepropisno parkirane aute. Evo sinoc u mom naselju papci parkirali na trotoare i grtica i kad je dosla nije mogla nista uraditi.
Zvao ih nekoliko puta uvijek je izgovor svi su zauzeti. Jadni, slomise se od posla, ali ne znam kakvog. Jer onaj policijski za koji su placeni ne rade.sta onda rade pa su zauzeti.
Sinoc je u samo par sati bilo preko 30 saobraćajnih nesreća na kojima je intervenisala policija, pa zamisli koliko im je trebalo da se probiju do svake kroz onaj haos sinoć...eto sad znaš od kakvog su se posla slomili..
Zauzeti nego šta, i baš će u tom haosu intervenisati zbog nepropisnog parkiranja..
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#368 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Control panel »

neki wrote:
Control panel wrote:Zasto policija ne radi svoj posao i ne kaznjava nepropisno parkirane aute. Evo sinoc u mom naselju papci parkirali na trotoare i grtica i kad je dosla nije mogla nista uraditi.
Zvao ih nekoliko puta uvijek je izgovor svi su zauzeti. Jadni, slomise se od posla, ali ne znam kakvog. Jer onaj policijski za koji su placeni ne rade.sta onda rade pa su zauzeti.
Sinoc je u samo par sati bilo preko 30 saobraćajnih nesreća na kojima je intervenisala policija, pa zamisli koliko im je trebalo da se probiju do svake kroz onaj haos sinoć...eto sad znaš od kakvog su se posla slomili..
Zauzeti nego šta, i baš će u tom haosu intervenisati zbog nepropisnog parkiranja..
To razumijem i to sam dezurnom i rekao, da pazrola ode i kazni kad bude slobodna. Ali ti auti koji su parkirani sinoc u 11-12, su osvanuli i jutros na istom mjestu. Ako su bile saobracajne u vrijeme najvece guzve i haosa, nisu bile u 3,4,5 ujutro. Sta su tad radili. Mogli su obici i tad zalijepiti kaznu. Zaraditi platu, a ne da platu dobija iz budzeta, radio-neradio.
Last edited by Control panel on 23/03/2018 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#369 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by zavezata-vreca »

Tema na kojoj komentarišu:

- oni sto nemaju auto
- oni što su i u školi bili cinkaroši
- oni što im je dosadno pa daj da drugom zagorčaju život.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#370 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Control panel »

zavezata-vreca wrote:Tema na kojoj komentarišu:

- oni sto nemaju auto
- oni što su i u školi bili cinkaroši
- oni što im je dosadno pa daj da drugom zagorčaju život.

Ako ti fali selo ti se lijepo vrati, pa tamo parkiraj pred ulaz kuce, stale ili na travu.
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#371 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by zavezata-vreca »

Control panel wrote:
zavezata-vreca wrote:Tema na kojoj komentarišu:

- oni sto nemaju auto
- oni što su i u školi bili cinkaroši
- oni što im je dosadno pa daj da drugom zagorčaju život.

Ako ti fali selo ti se lijepo vrati, pa tamo parkiraj pred ulaz kuce, stale ili na travu.
uzmi primjer ulice A.B. Šimića, gdje da ti ljudi parkiraju automobile? Prije 15 godine svako 3-4 domaćinstvo je imalo automobil, danas po domaćinstvu imaš 1-2 automobila. Nisu ljudi krivi što se parkinzi u gradu ne planiraju i prave.
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#372 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by maxell_sarajevo »

Control panel wrote:Zasto policija ne radi svoj posao i ne kaznjava nepropisno parkirane aute. Evo sinoc u mom naselju papci parkirali na trotoare i grtica i kad je dosla nije mogla nista uraditi.
Zvao ih nekoliko puta uvijek je izgovor svi su zauzeti. Jadni, slomise se od posla, ali ne znam kakvog. Jer onaj policijski za koji su placeni ne rade.sta onda rade pa su zauzeti.
Bilo je mnogo udesa jucer, mnogo policajaca iz druge smjene je zapelo u špici i guzvi i mnogo njih je kasnilo na posao.
Danas je situacija mnogo bolja i dosta ce se posla uraditi. :wink:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#373 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Trebam te »

Matijevic_Vlado wrote:jel smatras da nije greska parkirati na trotoaru? ne zanima covjeka, koji ne zivi u tvom naselju a prolazi u invalidskim kolicima kroz tvoje naselje, sto ti nemas drugi parking prostor .

Extra receno, tacno treba to kaznjavati a ne da li je vozilo islo 5 km /h vise na otovrenom putu.
slavoljub
Posts: 32
Joined: 18/03/2018 12:43

#374 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by slavoljub »

zavezata-vreca wrote:Tema na kojoj komentarišu:

- oni sto nemaju auto
- oni što su i u školi bili cinkaroši
- oni što im je dosadno pa daj da drugom zagorčaju život.
tacno tako ,smetaa im sinoc sto su ljudi parkirali gdje su stigli , da su vozaci znali bi da je sinoc spas bio samo stat bilo gdjese maknut s ceste
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#375 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by zavezata-vreca »

najlakse je prijavit muriji auto na trotoaru ... da ga vidim ko će prijavit državu za ono ruglo od parkinga na trgu austrije? godinama se tu igraju djeca imaju ljetne pašte vozić ... sad odjednom rampa ... plati i ostavi auto.
Post Reply