Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#176 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by SmokingMan »

Pasiflora wrote:Moram se nakaniti i napraviti fotke parkiranja po Dobrinji, na trgovima. Boze sacuvaj! Onolika Dobrinja i onoliki parkinzi, a papci parkiraju pod prozore + voze po zelenim povrsinama i po prolazima kroz zgradu da bi dosli pod svoj prozor i parkirali. Imamo komsiju invalida u kolicima i ponekad ne moze od automobila doci do zgrade.
I mene baš čudi,onako golemi parkinzi,a raja parkiraju unutar naselja.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#177 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by homar »

Gospodine Koldžo,
Prekini praksu da uništavaš zelene površine, dječijia igrališta i parking mjesta u Novom Sarajevu, izdajući dozvoće za izgradnju betonskih grdosija tajkunima i kriminalcima.
Pogledaj šta si učinio na Dolac Malti (nova kifla) uništio si 200 parking mjesta, uništio si dječije igralište, uništio si zelene površine, doveo si sa Zlatkom Petrovićem neki ANS da gradi stanove za elitu. Sada da bi se parkirao bilo gdje na Dolac Malti moraš čekati satima, a ako se parkiraš na trotoaru šalješ odmah policajce poreznike.
Ali neka građani su krivi, i dalje će reći "Koldžo je najbolji", neka vam ga ..bo vas on.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#178 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by quarterback »

:thumbup:
maraton
Posts: 14
Joined: 30/10/2013 16:30

#179 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by maraton »

quarterback wrote:ako se ne varam tu je bio znak da je zabranjeno parkiranje osim za vozila veterine ?
Pa znak stavila Pošta,pa Veterina ,pa JKP Rad sa druge strane fakulteta............. :evil: ,pa gazda Burger Kinga divlji znak,pa kafandžija gajbu......pa dokle više anarhije Koldžo.Tu žive i stanari i bili su tu prije svih navedenih,a pomenuta "gospoda" koja dolaze na posao nek izvole na tramvaj.
Za Dekana pitanje:
1.Ko plaća te radove i čijim parama?
2.Već imate unutrašnji parking i šta hoćete još?
3-Ko naplaćuje parking sa druge strane Fakulteta?





A i kontejnere ste samostalno pomjerili-stajali su tu od rata.
Sram da Vas bude "akademci". :D
maraton
Posts: 14
Joined: 30/10/2013 16:30

#180 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by maraton »

Image
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Malo li Vam je ovoliko pa Vam treba još.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#181 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by StupskaBitanga »

gdje je ovoliki zid napravljen
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#182 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by johntra »

Veterina...Je li onda ovo sigurno napravljeno od strane faksa ili se možda pravi parking za rentanje?
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#183 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by mayab »

homar wrote:Gospodine Koldžo,
Prekini praksu da uništavaš zelene površine, dječijia igrališta i parking mjesta u Novom Sarajevu, izdajući dozvoće za izgradnju betonskih grdosija tajkunima i kriminalcima.
Pogledaj šta si učinio na Dolac Malti (nova kifla) uništio si 200 parking mjesta, uništio si dječije igralište, uništio si zelene površine, doveo si sa Zlatkom Petrovićem neki ANS da gradi stanove za elitu. Sada da bi se parkirao bilo gdje na Dolac Malti moraš čekati satima, a ako se parkiraš na trotoaru šalješ odmah policajce poreznike.
Ali neka građani su krivi, i dalje će reći "Koldžo je najbolji", neka vam ga ..bo vas on.
Čovjek ne moze vise otici u ascinicu Mošćanicu da jede, nema se gdje parkirati u blizini , :oops:
User avatar
Reventor
Posts: 110
Joined: 11/10/2013 22:43
Location: Gdje se najmanje nadam

#184 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Reventor »

Mislim da općinske vlasti (bilo koje općine u BiH, jer je to problem u svim općinama skoro) nisu trebale davati dozvole za gradnju bilo koje vrste objekta investitorima ako u projektu nije predviđen i određen broj parking mjesta. Za stambene zgrade minimalno npr. 1,2 mjesta po stanu, za poslovne prostore 1 mjesto po kvadratnom metru prodajne površine.
A pogledajte i investitore! U naseljima gdje već ima praznih poslovnih prostora, u stambenim zgradama koje gusto prave jednu pored druge, u prizemlju planiraju poslovne prostore koji onda ostaju prazni. Valjda se vode logikom da je kvadrat PP-a skuplji nego garaže. A sigurno bi garaže prije rasprodali nego PP-e. Muka mi je više kad vidim da se pravi nova stambena zgrada, a u prizemlju PP-i koji će zjapiti prazni. Drugo je kad je u pitanju udarna lokacija.
Sigurno ste svjedoci ovoga što govorim i u svom komšiluku.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#185 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by walk_M-A-N »

Svjedok sam da su ovih dana na nekoliko trotoara pored kojih prolazim ujutru osvanule KAZNE. Problem je u tome što su to trotoari ŠIROKI 5-6 metara, te pored automobila ima sasvim dovoljno prostora da prođu pješaci. Jadno mi stoga zvuči ono što sam pročitao na njima (neka ne zamjere dobitnici, vratio sam kazne nazad) da "SMETAJU prolasku pješaka".
Ja sam istovremeno i VOZAČ- koji nema gdje parkirati i ponekad ostavi auto tu, ako nema nigdje drugo - i PJEŠAK koji tuda prolazi svaki dan - i kome ta auta uopće ne smetaju, jer pored njih ima 1-2 metra za prolaz.
Ja nisam dobio kaznu, ali kao da jesam, jer jesam nekad prije za slične gluposti, parkiranje gdje nikome ne smeta, svjetla u sred ljeta i slično..
Ovo što radi MUP je iživljavanje i cirkus od zakona. Ne znam je li razlog to što je u 2013 ogromni manjak u kantonalnoj kasi (kao što će biti i u 2014), ili to što onih novih 300 policajaca koje je tražio i dobio Pećanac treba zaposliti sa nečim (a neće naravno sa rješavanjem višemilionskog kriminala, to se može i na forumu naći...), ili što za njih 300 treba osigurati novih 300x12x2.000 KM, dakle 7.200.000 KM godišnje, što je novih 500 kazni dnevno.
Čitao sam ovaj forum i vidim da ima različitih mišljenja, i naravno nećemo se složiti, posebno sa onima koji imaju garažu i ovdje su striktno za "po zakonu", ili onima koji peičaju o tome da je trebalo planirati garaže i parking mjesta, naravno, ili onima koji imaju službena auta i tako dalje.
Ja doživljavam MUP kao reketašku organizaciju... Primjeri provala u automobile pokazuju da neće ni da dođu, krađe samo evidentiriraju, istraga i uzimanje otisaka nakon provale u stan se može vidjeti samo na TV u CSI i sl.
Mučno mi je više slušati kako ih zastupnici hvale, a posebno oni sami sebe, na presicama na kojim pričaju da je kriminal u smanjenju. E reketašenje je u porastu.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#186 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Qler »

Boga ti gdje u zakonu pise koliko trotoar mora biti sirok da bi bilo dozvoljeno auto parkirati? Ja ne znam da ima taj zakon? Da pise ako je sirok 4m mozes parkirati auto...


Nije bitno da li je sirok 1 ili 10 m, trotoar je za pjesake. I ja vozim auto, i to po gradu cesto, i nikad ne napenalim auto gdje mu nije mjesto. Neki dan sam dao 5KM za nepuna 2h parkinga, parkirao na carsiji ono liftom sto te digne na krov zgrade. Nije bilo slobodnih drugih garaza. Sta ces, opet bolje 5KM nego 160KM od pauka ili da me neko proziva da sam papak da sam seljacina sto ostavlja auto gdje stigne...

Cesto ostavim auto i par km dalje, pa i malo prosetam, nego da ga tako nasadim na trotoar da ostavim i pjesaku 2cm da moze proci...
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#187 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by karanana »

znam da sam jednom u splitu kad sam bio vidio dosta parkiranih auta na trotoaru. i bas sam pitao, pisu li kazne, i rece mi ovaj jedan da dok god ima prostora da sirinom mogu proci invalidska kolica, da ne pisu kazne.

eh sad ima li to u zakonu ili je do nepisanog zakona tolerancije, ne znam. pretpostavljam ovo drugo.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#188 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Altsa »

z1xter wrote:
Pasiflora wrote:Moram se nakaniti i napraviti fotke parkiranja po Dobrinji, na trgovima. Boze sacuvaj! Onolika Dobrinja i onoliki parkinzi, a papci parkiraju pod prozore + voze po zelenim povrsinama i po prolazima kroz zgradu da bi dosli pod svoj prozor i parkirali. Imamo komsiju invalida u kolicima i ponekad ne moze od automobila doci do zgrade.
I mene baš čudi,onako golemi parkinzi,a raja parkiraju unutar naselja.
a zasto se cudis kada su sve parkinge koji su bili besplatni uzela kojekakva udruzenja i sada naplacuju te iste parkinge...provozajte se po gradu pa cete vidjeti da se skoro svi parkinzi pretvaraju u prostore za gradnju zgrada...kao da cemo vozila unositi u stanove pa ne treba prostor
User avatar
Urbana
Posts: 203
Joined: 11/11/2009 20:20

#189 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Urbana »

I kod nas krenuli aktivno.
Prijatelj kaze da mu je policajka rekla da je dozvoljeno parkirati na trotoar ako za pjesake ostaje 1,8m prostora.
Auto mora biti parkirano uz rub ceste.
Ako je ona slagala i ja lazem vas :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58698
Joined: 03/08/2010 19:04

#190 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kakavdanakneiskustvu »

karanana wrote:znam da sam jednom u splitu kad sam bio vidio dosta parkiranih auta na trotoaru. i bas sam pitao, pisu li kazne, i rece mi ovaj jedan da dok god ima prostora da sirinom mogu proci invalidska kolica, da ne pisu kazne.

eh sad ima li to u zakonu ili je do nepisanog zakona tolerancije, ne znam. pretpostavljam ovo drugo.


ovo drugo je,u zenici je jednom komandir policije pričao o tome na tv
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#191 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by walk_M-A-N »

U ZOBS-u stoji:
Član 74.
Osim u slučajevima iz člana 73. ovog zakona, vozač ne smije da parkira vozilo naročito na:
5) trotoaru, odnosno na pješačkoj stazi, ako to nije izričito regulisano saobraćajnim znakom, a ako je parkiranje dozvoljeno, mora da se ostavi najmanje 1,6 m širine na površini za kretanje pješaka, s tim što ta površina ne može da bude uz ivicu kolovoza.

Dakle, "po zakonu" nigdje se ne smije parkirati na trotoaru (ne znam gdje imaju ovi znakovi da se smije), ali to i jeste problem, jer policija zloupotrebljava ovo i nepotrebno maltretira ljude.
Sasvim je moguće i ljudski da policija dobije uputstva da ne kažnjava auta gdje je ostavljeno tih 1.6 metara, bez obzira na znak. A da kažnjava svako auto koje priječi ulaz, prolaz, (obični) uski trotoar itd.
Ovako, pored svih ličnih ili društveih problema koje neko ima, besmislena kazna na autu svakome pokvari dan i zdravlje.

Zakon je napravljen da bi se nešto uredilo, i doslovna primjena ovakvih sitnica je ono što je pravo danas, nedostatak pravde, ali da ne idemo previše, treba ipak shvatiti suštinu ovih odredbi.
Evo za kolege sa foruma: http://www.scribd.com/doc/197253168/ZOB ... alni-tekst
Last edited by walk_M-A-N on 08/01/2014 13:25, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58698
Joined: 03/08/2010 19:04

#192 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kakavdanakneiskustvu »

walk_M-A-N wrote:U ZOBS-u stoji:
Član 74.
Osim u slučajevima iz člana 73. ovog zakona, vozač ne smije da parkira vozilo naročito na:
5) trotoaru, odnosno na pješačkoj stazi, ako to nije izričito regulisano saobraćajnim znakom, a ako je parkiranje dozvoljeno, mora da se ostavi najmanje 1,6 m širine na površini za kretanje pješaka, s tim što ta površina ne može da bude uz ivicu kolovoza.

Dakle, "po zakonu" nigdje se ne smije parkirati na trotoaru (ne znam gdje imaju ovi znakovi da se smije), ali to i jeste problem, jer policija zloupotrebljava ovo i nepotrebno maltretira ljude.
Sasvim je moguće i ljudski da policija dobije uputstva da ne kažnjava auta gdje je ostavljeno tih 1.6 metara, bez obzira na znak. A da kažnjava svako auto koje priječi ulaz, prolaz, (obični) uski trotoar itd.
Ovako, pored svih ličnih ili društveih problema koje neko ima, besmislena kazna na autu svakome pokvari dan i zdravlje.


lakše je kazniti onog ko parkira auto na trotoaru,nego mjeriti 1,6 metara,neko je lijepo napisao par postova iznad,lijepo platiš parking i mirna bosna,malo prošetaš
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#193 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kockica_kockica »

Iz firme kolegica parkirala sluzbeno auto na nedzvoljenom mjestu. Kako nismo radili nismo to odmah ni vidjeli. Policija je dva dan zaredom dolazila i ostavila dvije kazne na sajbi, za svaki dan po jednu kaznu. Vjerujem da bi i treci dan dobili trecu kaznu na ona dvije da kolega nije slucajno isao do auta da uzme evidenciju o voznji za to vozilo. Inace u toj ulici je odnedavno osvanuo znak da nije dozvoljeno parkirati od pola te ulice. Znak nije najbolje vidljiv ali eto, u to ne ulazim. I nije problem kazna vec mi je nerazumno da stavljaju duple kazne ako vide da na autu vec stoji kazna.

Ne podrzavam parkiranje na svakom cosku, ima stvarno nerazumnih vozaca, koji ostavljaju auta tako da zaklanjaju vidik, ometaju saobracaj, blokiraju ulaze, prolaze i slicno, onemogucavaju pjesacima normalan prolaz...

U slucaju ovog parkiranja na trotoaru vjerujem da bi prolaskom pored auta sama iskomentirala da je papak mogao auto unijeti u stan ili tako nesto, ali mogu razumjeti frustraciju ako nema parkinga da je problem gdje ostaviti auto...

Inace, nemam garazu, ne vozim sluzbeno auto vec svoje i trudim auto parkirati na parkingu placenom ili besplatnom.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58698
Joined: 03/08/2010 19:04

#194 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kakavdanakneiskustvu »

kockica_kockica wrote:Iz firme kolegica parkirala sluzbeno auto na nedzvoljenom mjestu. Kako nismo radili nismo to odmah ni vidjeli. Policija je dva dan zaredom dolazila i ostavila dvije kazne na sajbi, za svaki dan po jednu kaznu. Vjerujem da bi i treci dan dobili trecu kaznu na ona dvije da kolega nije slucajno isao do auta da uzme evidenciju o voznji za to vozilo. Inace u toj ulici je odnedavno osvanuo znak da nije dozvoljeno parkirati od pola te ulice. Znak nije najbolje vidljiv ali eto, u to ne ulazim. I nije problem kazna vec mi je nerazumno da stavljaju duple kazne ako vide da na autu vec stoji kazna.

Ne podrzavam parkiranje na svakom cosku, ima stvarno nerazumnih vozaca, koji ostavljaju auta tako da zaklanjaju vidik, ometaju saobracaj, blokiraju ulaze, prolaze i slicno, onemogucavaju pjesacima normalan prolaz...

U slucaju ovog parkiranja na trotoaru vjerujem da bi prolaskom pored auta sama iskomentirala da je papak mogao auto unijeti u stan ili tako nesto, ali mogu razumjeti frustraciju ako nema parkinga da je problem gdje ostaviti auto...

Inace, nemam garazu, ne vozim sluzbeno auto vec svoje i trudim auto parkirati na parkingu placenom ili besplatnom.


a šta da je auto tu bilo parkirano npr. 15 dana,bi li tad bilo nerazumno napisati dvije ili više kazni?
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#195 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kockica_kockica »

kakavdanakneiskustvu wrote:
kockica_kockica wrote:Iz firme kolegica parkirala sluzbeno auto na nedzvoljenom mjestu. Kako nismo radili nismo to odmah ni vidjeli. Policija je dva dan zaredom dolazila i ostavila dvije kazne na sajbi, za svaki dan po jednu kaznu. Vjerujem da bi i treci dan dobili trecu kaznu na ona dvije da kolega nije slucajno isao do auta da uzme evidenciju o voznji za to vozilo. Inace u toj ulici je odnedavno osvanuo znak da nije dozvoljeno parkirati od pola te ulice. Znak nije najbolje vidljiv ali eto, u to ne ulazim. I nije problem kazna vec mi je nerazumno da stavljaju duple kazne ako vide da na autu vec stoji kazna.

Ne podrzavam parkiranje na svakom cosku, ima stvarno nerazumnih vozaca, koji ostavljaju auta tako da zaklanjaju vidik, ometaju saobracaj, blokiraju ulaze, prolaze i slicno, onemogucavaju pjesacima normalan prolaz...

U slucaju ovog parkiranja na trotoaru vjerujem da bi prolaskom pored auta sama iskomentirala da je papak mogao auto unijeti u stan ili tako nesto, ali mogu razumjeti frustraciju ako nema parkinga da je problem gdje ostaviti auto...

Inace, nemam garazu, ne vozim sluzbeno auto vec svoje i trudim auto parkirati na parkingu placenom ili besplatnom.


a šta da je auto tu bilo parkirano npr. 15 dana,bi li tad bilo nerazumno napisati dvije ili više kazni?
Ne znam stvarno... auto je tu bilo 3 - 4 dana... dobro pa nisu zvali pauk da ga odveze zajedno sa tim kaznama... :lol:
Ja ne opravdavam parkiranje na tom mjestu da budemo nacisto s tim...
Samo kontam da je stajalo 15 dana vjerojatno bi imali 15 kazni ...

Mozda imaju limit koliko kazni ce napisati prije nego zovnu pauka?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#196 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by starii »

budale misle da ce pisanje kazne rijesiti problem budzeta...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58698
Joined: 03/08/2010 19:04

#197 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kakavdanakneiskustvu »

starii wrote:budale misle da ce pisanje kazne rijesiti problem budzeta...


pa ja,treba je platiti
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#198 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by braca »

Eno Holiday market, vec mjesec dana strucnjaci parkiraju svoje šporete od vozilica iz kojih curi ulje, ali i one druge, bolje vozilice ispred Holiday marketa, u Ulici M. Kantardzica, ispred onih knjizara i policija - nista. Kao i obicno. To sto strucnjaci imaju štand na Holiday marketu ne znaci da mogu da parkiraju vozilice u pjesackoj zoni, u ovome slucaju - da blokiraju pjesacku zonu VELIKIM brojem naparkiranih vozila. No, to je uobicajeno u Sarajevu, nisam ja ljut na te koji su parkirali vozila, njihovo je da prave prekrsaj, no ljut sam na policiju koju boli ona stvar za ono sto im se desava ispred nosa.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#199 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by quarterback »

Image
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58698
Joined: 03/08/2010 19:04

#200 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kakavdanakneiskustvu »

quarterback wrote:Image


blokirao nečije vozilo?
Post Reply