Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

Parkiram već više od dvije godine unutar novog naselja u ul. Paromlinska (naselje iza pruge koja vodi za velepekaru), na trotoaru gdje nema oznake "Zabrana parkiranja". I sve bi bilo o.k. da me juče nije dočekala kazna u kojoj nečitko piše "Vozilo zatečeno parkirano na trotoaru", gdje se počiniocu prekršaja izriče jedinstvena kazna u iznosu od 40,00 KM. :( Ista kazna je čekala još 15-tak vozila koji se tu parkiraju baš kao i ja već godinama. Pošto je ovaj dio grada, baš kao i svaki drugi, pretrpan vozilima i gdje manjka parking prostora, mislim da je od strane MUP-a krajnje bezobrazno naplaćivati kazne i da je ovo u neku ruku pljačka i kamatarenje. Da još napomenem, 10 metara prije skretanja u ovo naselje, dužinom cijele transferzale (100 m duž jedne saobraćajne trake u oba pravca) stoje parkirana vozila na sred ulice i uz mnoštvo znakova "Zabrane zaustavljanja i parkiranja vozila", ali tu nema niti jedne kazne okačene na automobilima... :-)

Ista stvar se dešava u većini sarajevskih naselja, pa tako i u naselju "Kvadrant" na Čengić Vili gdje sam odrastao i gdje mi žive roditelji. U naselju, od kako se napravilo, niko i nikada nije dobio kaznu za parkiranje po trotoarima, niti su parkirana auta smetala stanovnicima i djeci...., sve do juče kada su građani dobili kazne za nepropisno parkiranje!!!

Nemam ništa protiv da se kažnjavaju ljudi koji nepropisno parkiraju, ali "gospodo" iz MUP-a, prvo obezbjedite parking prostore, pa onda kažnjavajte, a ne ovako kako ste skontali, jer izgleda sve više ljudi poštuje saobraćajne znakove, ograničenje brzine, a valja nekako napuniti budžet....

Osim toga, šta je sa onim ljudima koji imaju po 10 i više (neregistrovanih) automobila/krševa i koji koriste naselja za auto -pijacu i koji te iste krševe parkiraju na regularna mjesta za parkiranje (i tu stoje po više godina), pa zbog istih drugi budu prisiiljeni parkirati po trotoarima...
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#2 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by shandrprcSA »

znaci mup je nadlezan za parking prostore? je li to ova ulica 43.85275,18.371789
Last edited by shandrprcSA on 03/09/2013 09:50, edited 1 time in total.
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#3 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by hrusta »

Haris033 wrote:Parkiram već više od dvije godine unutar novog naselja u ul. Paromlinska (naselje iza pruge koja vodi za velepekaru), na trotoaru gdje nema oznake "Zabrana parkiranja". I sve bi bilo o.k. da me juče nije dočekala kazna u kojoj nečitko piše "Vozilo zatečeno parkirano na trotoaru", gdje se počiniocu prekršaja izriče jedinstvena kazna u iznosu od 40,00 KM. :( Ista kazna je čekala još 15-tak vozila koji se tu parkiraju baš kao i ja već godinama. Pošto je ovaj dio grada, baš kao i svaki drugi, pretrpan vozilima i gdje manjka parking prostora, mislim da je od strane MUP-a krajnje bezobrazno naplaćivati kazne i da je ovo u neku ruku pljačka i kamatarenje. Da još napomenem, 10 metara prije skretanja u ovo naselje, dužinom cijele transferzale (100 m duž jedne saobraćajne trake u oba pravca) stoje parkirana vozila na sred ulice i uz mnoštvo znakova "Zabrane zaustavljanja i parkiranja vozila", ali tu nema niti jedne kazne okačene na automobilima... :-)

Ista stvar se dešava u većini sarajevskih naselja, pa tako i u naselju "Kvadrant" na Čengić Vili gdje sam odrastao i gdje mi žive roditelji. U naselju, od kako se napravilo, niko i nikada nije dobio kaznu za parkiranje po trotoarima, niti su parkirana auta smetala stanovnicima i djeci...., sve do juče kada su građani dobili kazne za nepropisno parkiranje!!!

Nemam ništa protiv da se kažnjavaju ljudi koji nepropisno parkiraju, ali "gospodo" iz MUP-a, prvo obezbjedite parking prostore, pa onda kažnjavajte, a ne ovako kako ste skontali, jer izgleda sve više ljudi poštuje saobraćajne znakove, ograničenje brzine, a valja nekako napuniti budžet....

Osim toga, šta je sa onim ljudima koji imaju po 10 i više (neregistrovanih) automobila/krševa i koji koriste naselja za auto -pijacu i koji te iste krševe parkiraju na regularna mjesta za parkiranje (i tu stoje po više godina), pa zbog istih drugi budu prisiiljeni parkirati po trotoarima...

jesmo li mi ovo komsije :D (sto se tice Kvadranta), ma tamo je ludnica ba, ma nema gdje se neko ne parkira, jos malo pa se na onaj veliki saht ispred moga ulaza kako je krenulu. jednom sam vidio kako dvojica izmijestaju dva kontejnera za smece pored moje zgrade i stavljaju ih prema pruzi da bi moglu parkirati svoja dva auta pa lagano na pijacu... :-)
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#4 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

shandrprcSA wrote:znaci mup je nadlezan za parking prostore? je li to ova ulica 43.85275,18.371789
Ne kažem da je MUP nadležan da pravi parking prostore, već da je ok naplaćivati kazne kada bude napravljeno dovoljno parkinga... na ovaj način naplaćivati kazne po cijelom gradu je čista pljačka!

Da to je ta ulica, preciznije prva desno od tvog markera..
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#5 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by shandrprcSA »

Haris033 wrote:
shandrprcSA wrote:znaci mup je nadlezan za parking prostore? je li to ova ulica 43.85275,18.371789
Ne kažem da je MUP nadležan da pravi parking prostore, već da je ok naplaćivati kazne kada bude napravljeno dovoljno parkinga... na ovaj način naplaćivati kazne po cijelom gradu je čista pljačka!

Da to je ta ulica, preciznije prva desno od tvog markera..
pa ovdje si napisao da je nadlezan...
Haris033 wrote: ... ali "gospodo" iz MUP-a, prvo obezbjedite parking prostore, pa onda kažnjavajte..
a koliko znam tu ima parkinga dovoljno...
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

hrusta wrote:jesmo li mi ovo komsije :D (sto se tice Kvadranta), ma tamo je ludnica ba, ma nema gdje se neko ne parkira, jos malo pa se na onaj veliki saht ispred moga ulaza kako je krenulu. jednom sam vidio kako dvojica izmijestaju dva kontejnera za smece pored moje zgrade i stavljaju ih prema pruzi da bi moglu parkirati svoja dva auta pa lagano na pijacu... :-)
Da, komšije smo, bar smo bili... :) Ludnica u Kvadrantu je iz dva razloga: 1. razlog je što se u naselju parkiraju pijačari jer su im tezge preko puta naselja, a 2. razlog je što lik poput seljačine (koji je u naselje doselio poslije rata) zajedno sa svojim sinom, zauzme trećinu parkinga svojim neregistovanim krševinma od vozila starim i po 30 godina, i što je u istom naselju napravio mini auto pijacu...

Šta uradiše papci od onako lijepog naselja?!? :(
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#7 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

Nastavlja se kamatarenje od strane PU Novo Sarajevo!!! :ljut:

U protekla 3 dana sjevnule su "čestitke" u naseljima Hrasno, Dolac Malta, Socijalno... :ljut: Djevojka i mladić na biciklima, uposlenici PU Novo Sarajevo, su bili vrijedni ovih dana i poprilično napunili budžet istih! :ljut:

Svaka Vam čast gosp. Pećanac! :(

Vozila se i dalje kradu, pljačke i pucnjave su svakodnevnica... Ubice, kriminalci i narkomani regularno hodaju i šetaju našim gradom, a Vi i dalje uzimajte od poštenih građana... Fuuuj!!!

A narod šuti... :(
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#8 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by neki »

Podrzavam akciju i nadam se da nece trajati par dana kao inace :thumbup:

trotoar, da je namjenjen za parkiranje, ne bi bio izdignut. Zna se sta su saobracajne povrsine, bar bi neko ko tvrdi da je rodjen u gradu trebao znati
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#9 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Matijevic_Vlado »

jel smatras da nije greska parkirati na trotoaru? ne zanima covjeka, koji ne zivi u tvom naselju a prolazi u invalidskim kolicima kroz tvoje naselje, sto ti nemas drugi parking prostor .
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#10 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

neki wrote:Podrzavam akciju i nadam se da nece trajati par dana kao inace :thumbup:

trotoar, da je namjenjen za parkiranje, ne bi bio izdignut. Zna se sta su saobracajne povrsine, bar bi neko ko tvrdi da je rodjen u gradu trebao znati
Izvini, da u jednom naselju ima obezbjeđeno jedno parking mjesto po stanu, i ja bi se složio s tobom. Svaka zelena i bilo koja druga površina se koristi kako bi se napravio tržni centar ili stambena zgrada. Koliko je u zadnje vrijeme napravljeno javnih garaža, parknga ili parkova??? Naprave naselje sa manjkom parkinga i onda građani budu primorani da parkiraju po trotoarima.
Primjer - parking prostor ispred zgrade "kifla" na D. Malti! Tu će se napraviti velika stambena zgrada, i ljudi koji su 30 godina parkirali sutra će morati parkirati po trotoarima, da bi im poslije policija stavljala kazne za nepropisno parkiranje.... Kažu da će se i parking iza kifle prema "Klasu" u narednom periodu biti mjesto gdje će se praviti nova stambena zgrada... Zatim, primjer iz Kvadranta...., Nedžad Koldžo je uništio min. 50 parking mjesta izgradnjom saobraćajnice koja povezuje Buća potok sa Čengić Vilom, a koja je donijela samo još veću gužvu, više saobraćajnih nesreća... Na dijelu je pravi urbicid u režiji načelnika Općina, a na račun svih građana!!!
Last edited by Haris033 on 05/09/2013 09:32, edited 2 times in total.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#11 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by neki »

Haris033 wrote:
neki wrote:Podrzavam akciju i nadam se da nece trajati par dana kao inace :thumbup:

trotoar, da je namjenjen za parkiranje, ne bi bio izdignut. Zna se sta su saobracajne povrsine, bar bi neko ko tvrdi da je rodjen u gradu trebao znati
Izvini, da u jednom naselju ima obezbjeđeno jedno parking mjesto po stanu, i ja bi se složio s tobom. Svaka zelena i bilo koja druga površina se koristi kako bi se napravio tržni centar ili stambena zgrada. Koliko je u zadnje vrijeme napravljeno javnih garaža, parknga ili parkova???
I to ti daje pravo da vozilom zauzimas pjesacku povrsinu? Sjedi jednom u invalidska kolica pa se "provozaj" po svom naselju
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#12 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

neki wrote:I to ti daje pravo da vozilom zauzimas pjesacku povrsinu? Sjedi jednom u invalidska kolica pa se "provozaj" po svom naselju
Trotoari na kojima su parkirana vozila, a na kojima su osvanule kazne za pogrešno parkiranje, apsolutno ne smetaju nikome, pa čak ni invalidima, jer tu se parkiralo zadnjih 35 godina i nikada nikome nije smetalo! I da se razumijemo, ja govorim za trotoare unutar naselja (za koje ne vidim svrhu), na kojima se 30 i kusur godina parkiralo i nije nikome smetalo.. A da je nekom invalidu smetalo, isti bi vjerovatno pozvao policiju, gdje bi isti jedva dočekali da intervenišu...
Last edited by Haris033 on 05/09/2013 09:27, edited 1 time in total.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#13 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by addem »

Treba povecati cijenu registracije. Sto starije vozilo to skuplja registracija. Neispravna vozila nikada ne smiju proci tehnicki pregled. Ograniciti parking u centru na max 2h i odmah pisati kazne. U sa ima previse vozila.
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#14 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by pametolog »

neki wrote:Podrzavam akciju i nadam se da nece trajati par dana kao inace :thumbup:

trotoar, da je namjenjen za parkiranje, ne bi bio izdignut. Zna se sta su saobracajne povrsine, bar bi neko ko tvrdi da je rodjen u gradu trebao znati
:thumbup:

trotoar je trotoar, bilo gdje da je, i sluzi za pjesake.

Krajnje je vrijeme da svi zajedno prestanemo podrzavati krsenje bilo kakvih zakona, propisa, logike, lijepog ponasanja,...
Pogresno parkiranje je za osudu a ne za pohvalu i masovno odobravanje, voznja u javnom gradskom prevozu je za osudu a ne za pohvalu i masovno odobravanje, bacanje cikova i papirica mimo kante za smece je za osudu a ne za pohvalu...
I nije nam kriva vlast, krivi smo mi koji krsimo propise, a kad vlast radi ono sto treba da radi, svi skocimo da branimo prekrsitelje. Hajmo se prvo odluciti hocemo li uredjenu drzavu u svakom pogledu (pa i u pogledu parkiranja), pa ako hocemo da se ne bunimo tipa "kad kazne sve nek kazne mene zadnjeg". Ja sam spreman da prvi platim kaznu za sve sto uradim lose, i nakon toga osjecam stid pred samim sobom i cijelim svijetom.
User avatar
Alevn
Posts: 65
Joined: 05/09/2013 09:17

#15 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Alevn »

Haris033 wrote:Parkiram već više od dvije godine unutar novog naselja u ul. Paromlinska (naselje iza pruge koja vodi za velepekaru), na trotoaru gdje nema oznake "Zabrana parkiranja". I sve bi bilo o.k. da me juče nije dočekala kazna u kojoj nečitko piše "Vozilo zatečeno parkirano na trotoaru", gdje se počiniocu prekršaja izriče jedinstvena kazna u iznosu od 40,00 KM. :( Ista kazna je čekala još 15-tak vozila koji se tu parkiraju baš kao i ja već godinama. Pošto je ovaj dio grada, baš kao i svaki drugi, pretrpan vozilima i gdje manjka parking prostora, mislim da je od strane MUP-a krajnje bezobrazno naplaćivati kazne i da je ovo u neku ruku pljačka i kamatarenje. Da još napomenem, 10 metara prije skretanja u ovo naselje, dužinom cijele transferzale (100 m duž jedne saobraćajne trake u oba pravca) stoje parkirana vozila na sred ulice i uz mnoštvo znakova "Zabrane zaustavljanja i parkiranja vozila", ali tu nema niti jedne kazne okačene na automobilima... :-)

Ista stvar se dešava u većini sarajevskih naselja, pa tako i u naselju "Kvadrant" na Čengić Vili gdje sam odrastao i gdje mi žive roditelji. U naselju, od kako se napravilo, niko i nikada nije dobio kaznu za parkiranje po trotoarima, niti su parkirana auta smetala stanovnicima i djeci...., sve do juče kada su građani dobili kazne za nepropisno parkiranje!!!

Nemam ništa protiv da se kažnjavaju ljudi koji nepropisno parkiraju, ali "gospodo" iz MUP-a, prvo obezbjedite parking prostore, pa onda kažnjavajte, a ne ovako kako ste skontali, jer izgleda sve više ljudi poštuje saobraćajne znakove, ograničenje brzine, a valja nekako napuniti budžet....

Osim toga, šta je sa onim ljudima koji imaju po 10 i više (neregistrovanih) automobila/krševa i koji koriste naselja za auto -pijacu i koji te iste krševe parkiraju na regularna mjesta za parkiranje (i tu stoje po više godina), pa zbog istih drugi budu prisiiljeni parkirati po trotoarima...
ZAKON O OSNOVAMA SIGURNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA U BOSNI I HERCEGOVINI SG BiH 6/06, Član 74, tačka 5.
ZAKON O DOPUNI ZAKONA O OSNOVAMA SIGURNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA U BOSNI I HERCEGOVINI SG BiH 18/13, Član 1.
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#16 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

Ma, smiješni ste Vi svi koji odobravate ovako ponašanje policije i općinskih vlasti!!! Još jedan razloga u nizu zašto treba bježati iz ove države!

U normalnim državama, država će obezbjediti parking mjesto svakom pojedincu (besplatno ili sa naplatom), i tek onda, ako se nepropisno parkiraš, ti naplaćuju kazne!!!

Poenta je u tome da parkinzi, zelene površine i igrališta nestaju, a grade se hoteli, tržni centri, stambene zgrade... Od toga najviše koristi imaju načelnici općina i njihova administracija, koji dobijaju proviziju od investitora... I tu dolazi MUP koji naplaćuje kazne...
Last edited by Haris033 on 05/09/2013 09:44, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#17 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Woody »

neki wrote:
Haris033 wrote:
neki wrote:Podrzavam akciju i nadam se da nece trajati par dana kao inace :thumbup:

trotoar, da je namjenjen za parkiranje, ne bi bio izdignut. Zna se sta su saobracajne povrsine, bar bi neko ko tvrdi da je rodjen u gradu trebao znati
Izvini, da u jednom naselju ima obezbjeđeno jedno parking mjesto po stanu, i ja bi se složio s tobom. Svaka zelena i bilo koja druga površina se koristi kako bi se napravio tržni centar ili stambena zgrada. Koliko je u zadnje vrijeme napravljeno javnih garaža, parknga ili parkova???
I to ti daje pravo da vozilom zauzimas pjesacku povrsinu? Sjedi jednom u invalidska kolica pa se "provozaj" po svom naselju
Jah, moj @Haris033. Što bi rekla stara kineska poslovica "Enjoy living in Sarajevo" :-) Po svim pravilima o bezbijednosti saobraćaja, svuda u svijetu, vozila se smiju parkirati samo na za to označenim prostorima, sa oznakom "P", sve ostalo je zabranjeno i podliježe naplaćivanju kazni. I to ti je tako - što be rek'o Čombe iz "Lud, zbunjen...": logično - sve što nije parking, namijenjeno je za neko drugo korištenje. Peke!

Ali najviše si me nasmijao onim "...prvo obezbjedite parking prostore..."

Mislim, stvarno, ali zaista :lol: :lol: :lol:

Niko, nigdje i nikada na svijetu nije "obezbijedio" parking prostore. Svugdje se parking prostor mora izgraditi i oderžavati, a boga mi i naplatiti (naplaćivati). Posjedovanje automobila nije "džabno", drug moj.

Ja se sjećam, kada sam živio (kratko, ali slatko) u Parizu, da je plaćanje parkinga u gradskoj zoni (Île-de-France) bilo, onako, žešća žara. Kada smo ja i hanuma to bacili na papir, ispalo je da je jeftinije plaćati kazne koje su dolazile redovno - dvaput mjesečno u našem kvartu, nego plaćati mjesečni zakup parking mjesta, koje ti, budi rečeno, nije ni zagarantovano (ako ti se neko uvali prije tebe - ti ga pušiš i tražiš drugo mjesto). A, kada smo se još malo počešali po glavi, skontali smo da je najisplatnije nemati auto nikako... i tako i bi :-) Za sve gradske vožnje smo koristili metro, eventualno taxi (po noći je to sigurnije), a vangradske vožnje - Rent-a-car i to ti je to, to ti je sva problematika tog problema.

Nejse, plati kaznu i moli boga da ti više ne dođe (a dabogda), pa na sljedećoj javnoj raspravi u opštini postavi to pitanje.

Haj' živ ti meni bio :thumbup:
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#18 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by alphonse kauders »

Haris033 wrote:
neki wrote:Podrzavam akciju i nadam se da nece trajati par dana kao inace :thumbup:

trotoar, da je namjenjen za parkiranje, ne bi bio izdignut. Zna se sta su saobracajne povrsine, bar bi neko ko tvrdi da je rodjen u gradu trebao znati
Izvini, da u jednom naselju ima obezbjeđeno jedno parking mjesto po stanu, i ja bi se složio s tobom. Svaka zelena i bilo koja druga površina se koristi kako bi se napravio tržni centar ili stambena zgrada. Koliko je u zadnje vrijeme napravljeno javnih garaža, parknga ili parkova??? Naprave naselje sa manjkom parkinga i onda građani budu primorani da parkiraju po trotoarima.
Primjer - parking prostor ispred zgrade "kifla" na D. Malti! Tu će se napraviti velika stambena zgrada, i ljudi koji su 30 godina parkirali sutra će morati parkirati po trotoarima, da bi im poslije policija stavljala kazne za nepropisno parkiranje.... Užas!!!

Ovo što radi policija je čista pljačka! :ljut:
Kakva zamjena teza. TI BOLAN NE POŠTUJEŠ ZAKON i još se javno buniš i nazivaš ponašanje policije koja sprovodi taj zakon sramotnim?? :shock: :-)

Kad si kupovao automobil, znao si koliko ima parkinga u naselju. Niti grad niti planeta postoje radi automobila niti je tebi ko dužan obezbjeđivati parking. Nemaš parkinga pred zgradom? Sorry - tough luck! Parkiraj u Hrasnom, na Otoci, na Malti, kupi/iznajmi garažu, preseli se, piši opštini da stanarima obezbijedi parking, glasaj drugačije, postani Ministar saobraćaja i ukini rad policije, ali nemoj smatrati svojim pravom da se parkiraš nasred trotoara samo zato što je to prolazilo godinama (greškom parlamentaraca koji su se zahebali i svojom glupošću privremeno ukinuli kaznu za pogrešno parkiranje).

Pa mora se jednom ovaj grad dovesti u red, nismo valjda hebeni Kandahar.
Za mene bi najbolja investicija u gradu bila kupovina jedno 50 pauk vozila, pa fino za 5 dana napuniš godišnji budžet grada.
Razumijem te, u pasivnom si kraju, ne prolazi sada tu 10.000 pješaka dnevno, pa da im tvoje auto nešto naročito smeta na trotoaru, ali tako to počinje i svaki dan se pomjeraju granice malo više. Napokon, treba da se jednom zna da i jedan Pješak (dakle čovjek) uvijek mora imati prednost nad mašinom.

Btw. i sam sam vozač i imam kola, iznajmljujem garažu i hodam do nje pola kilometra.

Pozdrav!
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#19 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

Woody wrote:Ja se sjećam, kada sam živio (kratko, ali slatko) u Parizu
Porediti Pariz sa Sarajevom u ovakvoj situaciji je presmiješno! :-) Da Sarajevo ima metro, a ne ovakav GRAS, ne znam da li bi ikada imao želju provozati automobil... I ne govorim za trotoare u centru grada, već u naseljima gdje se 35 godina parkiralo po trotoarima, i gdje nikome to parkiranje nije smetalo, da bi se danas neko našao pametan i poslao policiju da naplaćuju kazne?!? Hoćeš da kažeš da mi sada svi treba da prodamo automobile i da koristimo GRAS kao jedino sredstvo prevoza??? :-)
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#20 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by neki »

Haris033 wrote:
Woody wrote:Ja se sjećam, kada sam živio (kratko, ali slatko) u Parizu
Porediti Pariz sa Sarajevom u ovakvoj situaciji je presmiješno! :-) Da Sarajevo ima metro, a ne ovakav GRAS, ne znam da li bi ikada imao želju provozati automobil... I ne govorim za trotoare u centru grada, već u naseljima gdje se 35 godina parkiralo po trotoarima, i gdje nikome to parkiranje nije smetalo, da bi se danas neko našao pametan i poslao policiju da naplaćuju kazne?!? Hoćeš da kažeš da mi sada svi treba da prodamo automobile i da koristimo GRAS kao jedino sredstvo prevoza??? :-)
Rijetko ko u Parizu ima stanicu metroa blizu kao sto je tebi tramvajska
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#21 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

neki wrote:Rijetko ko u Parizu ima stanicu metroa blizu kao sto je tebi tramvajska
Možda, ali uvijek sebi mogu isplanirati vrijeme od kuće do metroa, pa od metroa do posla (ili bilo koje destinacije) i nazad, za razliku od Sarajeva i GRAS-a.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#22 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kockica_kockica »

Haris033 wrote:
Woody wrote:Ja se sjećam, kada sam živio (kratko, ali slatko) u Parizu
Porediti Pariz sa Sarajevom u ovakvoj situaciji je presmiješno! :-) Da Sarajevo ima metro, a ne ovakav GRAS, ne znam da li bi ikada imao želju provozati automobil... I ne govorim za trotoare u centru grada, već u naseljima gdje se 35 godina parkiralo po trotoarima, i gdje nikome to parkiranje nije smetalo, da bi se danas neko našao pametan i poslao policiju da naplaćuju kazne?!? Hoćeš da kažeš da mi sada svi treba da prodamo automobile i da koristimo GRAS kao jedino sredstvo prevoza??? :-)
Bilo to auto parkirano u centru ili van centra grada na trotoaru krsi Zakon jer trotoar nije mjesto za parkiranje. U nekim ulicama u centru su isto tako poslali policajku koja je pisala kazne u dvije tri ulice jedno 10 dana (nije bio trotoar vec ulice gdje jasno stoji znak zabrane parkiranja i mjesta koja nisu predvidjena za parkiranje jer ometaju druge vozace u voznji)... I to je bilo to... Sad je nema i svi opet parkiraju aute na tim mejstima, jer nemaju bas drugog izbora. Policija ce opet poslati nekog ko ce opet pisati kazne par dana... Isto kao i Kosevo ulica... Ima dvije trake ali je desna traka uvijek zakrcena onim vozilima ciji vlasnici ne mogu naci parking i smatraju da time dobiju dozvolu za parkiranje i zasutavljanje na ulici... Jutros na mopedu policajac pise kazne i tjera vozace... Ja ne vidim gresku policije vec samo nesavjesnih i bahatih vozaca....

I da ne bude zablude ja isto imam auto, manjak parking mjesta gdje god krenem. I razumijem tvoju frustraciju jer nema dovoljno parkinga, ali to je frustracija 99% gradjana koji posjeduju auto u nasem gradu. Medjutim to nama ne daje za pravo da krsimo Zakon.
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#23 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by Haris033 »

Je l' samo srednji stalež i siromašni treba da poštuju Zakon!?

Šta je sa političarima i zastpnicima skuštine KS koji najviše i rade na donošenju Zakona??? Koliko ga oni poštuju!??? Koja je kazna za korupciju??? Šta se desi kada oni parkiraju na trotoar ili stanu nasred ceste npr. u ul. Maršala Tita??? Ko njih smije da sankcioniše?!?
Ako ćemo poštovati Zakon, daj da ga poštujemo svi, jer Zakon je isti za sve!!! Ja uporno govorim da živimo u bespravnoj državi gdje ništa ne funkcioniše i gdje se nikakvi Zakoni ne poštuju, i sad treba da parkiranje na trotoar bude primjer kako jedna država poštuje zakone??? mislim''' :-)

Imaju platu 2000 KM, a prave vile po Poljinama u milionskim vrijednostima!!!

Ne brinem se ja za načelnika općine, ministre,... Imaju oni svoje vile sa svojim parkinzima. Brinu me svi oni koji podržavaju takve i ovo što rade. Sutra će naći neki treći razlog kako bi ukrali od običnih građana. Ovo stanje me dosta podsjeća na lika iz romana "Alan Ford", Superhika, kome je glavni moto bio "Kradimo od siromašnih, da bi davali bogatim..."
Last edited by Haris033 on 05/09/2013 10:31, edited 1 time in total.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#24 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by kockica_kockica »

Haris033 wrote:Je l' samo srednji stalež i siromašni treba da poštuju Zakon!?

Šta je sa političarima i zastpnicima skuštine KS koji najviše i rade na donošenju Zakona??? Koliko ga oni poštuju!??? Koja je kazna za korupciju??? Šta se desi kada oni parkiraju na trotoar ili stanu nasred ceste npr. u ul. Maršala Tita??? Ko njih smije da sankcioniše?!?
Ako ćemo poštovati Zakon, daj da ga poštujemo svi, jer Zakon je isti za sve!!! Ja uporno govorim da živimo u bespravnoj državi gdje ništa ne funkcioniše i gdje se nikakvi Zakoni ne poštuju, i sad treba da parkiranje na trotoar bude primjer kako jedna država poštuje zakone??? mislim''' :-)
Imaju platu 2000 KM, a prave vile po Poljinama u milionskim vrijednostima!!!

Ne brinem se ja za načelnika općine, ministre,... Imaju oni svoje vile sa svojim parkinzima. Brinu me svi oni koji podržavaju takve i ovo što rade. Sutra će naći neki treći razlog kako bi ukrali od običnih građana. Ovo stanje me dosta podsjeća na lika iz romana "Alan Ford", Superhika, čiji je glavni moto bio "Kradimo od siromašnih, da bi davali bogatim..."

Mi zivimo u besparvnoj drzavi gdje jedan ubica nakon sudjenja ode kuci, dok neko ukrade 10 000 KM i ode u zatvor... Sistem vrijednosti poremecen... Za ubice nema mjesta u zatvoru, za onoga sto je pronevjerio pare nadje se...

I ja sam za to da se Zakoni postuju.... i da je Zakon isti za sve... zasto onda ako si za postivanje Zakona uporno tvrdis da je parkiranje na trotoaru Zakonom zabranjeno, opravdano jer nema parking mjesta i jer se tu parkiraju stanari vec 35 godina?
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#25 Re: Kazne MUP-a za parkiranje po trotoarima u naseljima

Post by pametolog »

Haris033 wrote:Je l' samo srednji stalež i siromašni treba da poštuju Zakon!?

Šta je sa političarima i zastpnicima skuštine KS koji najviše i rade na donošenju Zakona??? Koliko ga oni poštuju!??? Koja je kazna za korupciju???

Imaju platu 2000 KM, a prave vile po Poljinama u milionskim vrijednostima!!! Ne brinem se ja za načelnika općine, ministre,... Imaju oni svoje vile sa svojim parkinzima. Brinu me svi oni koji podržavaju takve i ovo što rade. Sutra će naći neki treći razlog kako bi ukrali od običnih građana. Ovo stanje me dosta podsjeća na lika iz romana "Alan Ford", Superhika čiji je glavni moto bio "Kradimo od siromašnih, da bi davali bogatim..."
To sto drugi krse zakon nije dozvola da i ja krsim zakon. Pogotovo ako kritikujem nezakonito ponasanje drugih.
A sto se prije rijesimo zabluda da je tamo negdje vani sve savrseno i da su tamosnjim gradjanima perfektno stanje napravili politicari, prije ce nam biti bolje.
Post Reply