Kazna za saobracajni prekrsaj

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#1 Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by chockad »

Nekad ljetos upecao me stacionarni radar na ulazu u Orasje, malo brze sam vozio, i dobio sam prekrsajni nalog, sa kaznom od 500km. Kako vec ide, u roku od 8 dana platio sam pola tog iznosa, tj iskoristio sam tu pogodnost.
E sad, za nekih desetak dana istice mi registracija, i kako se radi o drugom kantonu i entitetu, te kako se nerijetko zna desiti da uplata negdje "zaluta", nasao sam svoj primjerak uplatnice koju sam ostavio u kovertu sa prekrsajnim nalogom. Tek sada sam vidio da pise da treba platiti kaznu, odnosno "obavijestiti ovlasteni organ o prihvatanju kazne"...
Kako sam razumio, trebao sam potpisati dobiveni nalog, izjasniti se da prihvatam kaznu, i isti vratiti na adresu nadleznog MUPa.
Problem je sto to nisam uradio, ali platio sam kaznu. Interesuje me da li ce to praviti problem, da li je dovoljno platiti kaznu ili se MORA i dodatno izjasniti o prihvatanju kazne?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32139
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by Bobi »

Ma odeš do MUP-a na šalter pitaš jel imaš kakvu kaznu..ako ima i da nije regano da je placena pokazes uplatnicu i to se riješi odmah.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by muha_sa »

chockad wrote: 19/11/2019 20:27 Nekad ljetos upecao me stacionarni radar na ulazu u Orasje, malo brze sam vozio, i dobio sam prekrsajni nalog, sa kaznom od 500km. Kako vec ide, u roku od 8 dana platio sam pola tog iznosa, tj iskoristio sam tu pogodnost.
E sad, za nekih desetak dana istice mi registracija, i kako se radi o drugom kantonu i entitetu, te kako se nerijetko zna desiti da uplata negdje "zaluta", nasao sam svoj primjerak uplatnice koju sam ostavio u kovertu sa prekrsajnim nalogom. Tek sada sam vidio da pise da treba platiti kaznu, odnosno "obavijestiti ovlasteni organ o prihvatanju kazne"...
Kako sam razumio, trebao sam potpisati dobiveni nalog, izjasniti se da prihvatam kaznu, i isti vratiti na adresu nadleznog MUPa.
Problem je sto to nisam uradio, ali platio sam kaznu. Interesuje me da li ce to praviti problem, da li je dovoljno platiti kaznu ili se MORA i dodatno izjasniti o prihvatanju kazne?
Platio si i vozdra

Cuvaj tu uplatnicu ko oci u glavi :)

Mene u Vlasenici zapisali--platio pola kazne i normalno registrovo dvije godine zaredom auto

dodje vrijeme da produžim vozacku kad šipak :-) neplacena kazna iz Vlasenice :lol: nisam sacuvo uplatnicu i šta cu vec platit :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17163
Joined: 31/03/2019 14:56

#4 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by vjeshalica »

chockad wrote: 19/11/2019 20:27 Nekad ljetos upecao me stacionarni radar na ulazu u Orasje, malo brze sam vozio, i dobio sam prekrsajni nalog, sa kaznom od 500km. Kako vec ide, u roku od 8 dana platio sam pola tog iznosa, tj iskoristio sam tu pogodnost.
E sad, za nekih desetak dana istice mi registracija, i kako se radi o drugom kantonu i entitetu, te kako se nerijetko zna desiti da uplata negdje "zaluta", nasao sam svoj primjerak uplatnice koju sam ostavio u kovertu sa prekrsajnim nalogom. Tek sada sam vidio da pise da treba platiti kaznu, odnosno "obavijestiti ovlasteni organ o prihvatanju kazne"...
Kako sam razumio, trebao sam potpisati dobiveni nalog, izjasniti se da prihvatam kaznu, i isti vratiti na adresu nadleznog MUPa.
Problem je sto to nisam uradio, ali platio sam kaznu. Interesuje me da li ce to praviti problem, da li je dovoljno platiti kaznu ili se MORA i dodatno izjasniti o prihvatanju kazne?
Obicno se izrice kazna od 400 maraka za taj tvoj prekrsaj ako si vozio preko 30 od dozvoljenog i tada bi ti isla 2 boda i zabrana upravljanja od 2 mjeseca i trebala bi ti se ozvrosti zabrana na vd

Ti si ocito mahinalno platio 500 maraka

Jer 500 maraka je kazna za nedostavljanje podataka ko je upravljao vozilom

Dakle ti si se malko zajebao
Ako imas primjerak nalog ili nesto stavi ovdje morebit ti budemo od pomoci
Konkretno
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58689
Joined: 03/08/2010 19:04

#5 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by kakavdanakneiskustvu »

da,maksimalna kazna za prekoracenje brzine je 400 maraka,kazne od 500 maraka idu firmama za neustupanje podataka o vozacima vozila
User avatar
vjeshalica
Posts: 17163
Joined: 31/03/2019 14:56

#6 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 19/11/2019 21:39 da,maksimalna kazna za prekoracenje brzine je 400 maraka,kazne od 500 maraka idu firmama za neustupanje podataka o vozacima vozila
Maksimalna kazna je 1000 maraka a ne 400
Jer se krece u rasponu,a ko ode na sud tada mu moze biti izrecena i veca od minimalne, odnosno opcenito u tom rasponu
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58689
Joined: 03/08/2010 19:04

#7 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 20/11/2019 08:02
kakavdanakneiskustvu wrote: 19/11/2019 21:39 da,maksimalna kazna za prekoracenje brzine je 400 maraka,kazne od 500 maraka idu firmama za neustupanje podataka o vozacima vozila
Maksimalna kazna je 1000 maraka a ne 400
Jer se krece u rasponu,a ko ode na sud tada mu moze biti izrecena i veca od minimalne, odnosno opcenito u tom rasponu


a moguce,ja sam mislio na najveci iznos kazne koji policija može izreći
User avatar
vjeshalica
Posts: 17163
Joined: 31/03/2019 14:56

#8 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 20/11/2019 08:41
vjeshalica wrote: 20/11/2019 08:02
kakavdanakneiskustvu wrote: 19/11/2019 21:39 da,maksimalna kazna za prekoracenje brzine je 400 maraka,kazne od 500 maraka idu firmama za neustupanje podataka o vozacima vozila
Maksimalna kazna je 1000 maraka a ne 400
Jer se krece u rasponu,a ko ode na sud tada mu moze biti izrecena i veca od minimalne, odnosno opcenito u tom rasponu


a moguce,ja sam mislio na najveci iznos kazne koji policija može izreći
Nije iskljucivo propisano da moze izreci najmanju
Oni isto tako mogu u sticaju prekrsaja da izreknu manju kad se suma akumulira
Ima tamo u Zopsu kako se to moze pisati

Helem nejse sto se tice konkretno ovog gore postavljaca morao je dobiti nalog uz obavijest,tamo pise konkretno kolika je kazna
Osim ako se nije zeznuo pa platio 500
Mozemo nagadjati jer nema nista gluplje nego kad neko postavi pitanje i ode sa teme
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58689
Joined: 03/08/2010 19:04

#9 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 20/11/2019 08:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 20/11/2019 08:41
vjeshalica wrote: 20/11/2019 08:02

Maksimalna kazna je 1000 maraka a ne 400
Jer se krece u rasponu,a ko ode na sud tada mu moze biti izrecena i veca od minimalne, odnosno opcenito u tom rasponu


a moguce,ja sam mislio na najveci iznos kazne koji policija može izreći
Nije iskljucivo propisano da moze izreci najmanju
Oni isto tako mogu u sticaju prekrsaja da izreknu manju kad se suma akumulira
Ima tamo u Zopsu kako se to moze pisati

Helem nejse sto se tice konkretno ovog gore postavljaca morao je dobiti nalog uz obavijest,tamo pise konkretno kolika je kazna
Osim ako se nije zeznuo pa platio 500
Mozemo nagadjati jer nema nista gluplje nego kad neko postavi pitanje i ode sa teme
:thumbup:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by seoBIH »

Nije on otisao sa teme, vec se poklopio usima jer je platio pogrešno :lol:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#11 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by Euphoria »

Ne pristajte čovjeku na muku, dovoljna mu je info da je platio i sa uplatnicom neće imati problema ako gdje u sistemu zapne :lol:

Muha to se i meni desilo isto, ali onda kada su uvezali konačno sisteme pa pola podataka pogubili. Ja dvije uplate imala, jednu sam uplatnicu nasla a drugu sam morala ponovo platiti :?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17163
Joined: 31/03/2019 14:56

#12 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by vjeshalica »

Munlajt wrote: 20/11/2019 09:38 Ne pristajte čovjeku na muku, dovoljna mu je info da je platio i sa uplatnicom neće imati problema ako gdje u sistemu zapne :lol:

Muha to se i meni desilo isto, ali onda kada su uvezali konačno sisteme pa pola podataka pogubili. Ja dvije uplate imala, jednu sam uplatnicu nasla a drugu sam morala ponovo platiti :?
Svrha uplate je bitna
On ako je platio pogresno onda nije platio prekrsaj tj kaznu jer se to uvezuju sa brojem naloga
Najholje bi mu bilo da ode u Mup i to vidi da rijesi jer ce mu ostati neregulisana uplata kad bude produzavao registraciju

Ovo sve znam jer su nam na firmu dolazili nalozi i te jebade kad neko napravi kenju na radaru
Pravnom licu dodje obavijest i ustupaju se podaci ko je upravljao ili jednostavno neko plati direktno nalog bez da vraca nazad uplatnicu i papire
A fizickom moze doci vlasniku koji nema VD isto da ustupi podatke ko jenupravljo
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58689
Joined: 03/08/2010 19:04

#13 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 20/11/2019 10:32
Munlajt wrote: 20/11/2019 09:38 Ne pristajte čovjeku na muku, dovoljna mu je info da je platio i sa uplatnicom neće imati problema ako gdje u sistemu zapne :lol:

Muha to se i meni desilo isto, ali onda kada su uvezali konačno sisteme pa pola podataka pogubili. Ja dvije uplate imala, jednu sam uplatnicu nasla a drugu sam morala ponovo platiti :?
Svrha uplate je bitna
On ako je platio pogresno onda nije platio prekrsaj tj kaznu jer se to uvezuju sa brojem naloga
Najholje bi mu bilo da ode u Mup i to vidi da rijesi jer ce mu ostati neregulisana uplata kad bude produzavao registraciju

Ovo sve znam jer su nam na firmu dolazili nalozi i te jebade kad neko napravi kenju na radaru
Pravnom licu dodje obavijest i ustupaju se podaci ko je upravljao ili jednostavno neko plati direktno nalog bez da vraca nazad uplatnicu i papire
A fizickom moze doci vlasniku koji nema VD isto da ustupi podatke ko jenupravljo
:thumbup:
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#14 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by chockad »

Ama ljudi, dobio sam nalog na 500km, fino pisalo po kojem zakonu sam kaznjen, i ja platio 250km, pola od ukupne kazne u roku od 8 dana. Kako sam mogao ja nesto pogrijesiti?
Koliko znam, svaka kazna je u rasponu od - do nekog iznosa. Meni se zalomilo ovako. Ono sto mene interesuje, da li sam uz placanje kazne morao nadleznom Mup-u dostaviti i papir sa mojim potpisom na kojem pise da prihvatam kaznu umjesto da idem na Sud, i da li to sto nisam poslao taj papir moze biti problem kod registracije automobila...
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by muha_sa »

chockad wrote: 21/11/2019 06:36 Ama ljudi, dobio sam nalog na 500km, fino pisalo po kojem zakonu sam kaznjen, i ja platio 250km, pola od ukupne kazne u roku od 8 dana. Kako sam mogao ja nesto pogrijesiti?
Koliko znam, svaka kazna je u rasponu od - do nekog iznosa. Meni se zalomilo ovako. Ono sto mene interesuje, da li sam uz placanje kazne morao nadleznom Mup-u dostaviti i papir sa mojim potpisom na kojem pise da prihvatam kaznu umjesto da idem na Sud, i da li to sto nisam poslao taj papir moze biti problem kod registracije automobila...
A šta misliš da prošetaš do prve osiguravajuce kuce i njih priupitaš :?
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by drndalo »

Mislim da to priznanje nije obavezno, sama cinjenica da si platio je oriznavanje krivice za prekrsaj...

Ono sto moze zezati oko registracije je ako nisu proknjizili uplatu dobro uz tvoju kaznu, pa ona "visi" nerjesena.

Obicno po placanju kazne nije zgoreg poslati mailom/faxom uplatnicu MUPu, da proknjize taj broj naloga za placanje.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by salik79 »

chockad wrote: 21/11/2019 06:36 Ama ljudi, dobio sam nalog na 500km, fino pisalo po kojem zakonu sam kaznjen, i ja platio 250km, pola od ukupne kazne u roku od 8 dana. Kako sam mogao ja nesto pogrijesiti?
Koliko znam, svaka kazna je u rasponu od - do nekog iznosa. Meni se zalomilo ovako. Ono sto mene interesuje, da li sam uz placanje kazne morao nadleznom Mup-u dostaviti i papir sa mojim potpisom na kojem pise da prihvatam kaznu umjesto da idem na Sud, i da li to sto nisam poslao taj papir moze biti problem kod registracije automobila...
S tim sto si uplatio kaznu vec si je i prihvatio. Nema nikakve potrebe da je vracas bilo kome. Za svaki slucaj, zadri uplatnicu, zbog eventualne "greske u sistemu".
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#18 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by drndalo »

Mozes ako imas broj MUPa nazvati da privjere jesul primili uplatu po tom i tom nalogu za placanje...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58689
Joined: 03/08/2010 19:04

#19 Re: Kazna za saobracajni prekrsaj

Post by kakavdanakneiskustvu »

chockad wrote: 21/11/2019 06:36 Ama ljudi, dobio sam nalog na 500km, fino pisalo po kojem zakonu sam kaznjen, i ja platio 250km, pola od ukupne kazne u roku od 8 dana. Kako sam mogao ja nesto pogrijesiti?
Koliko znam, svaka kazna je u rasponu od - do nekog iznosa. Meni se zalomilo ovako. Ono sto mene interesuje, da li sam uz placanje kazne morao nadleznom Mup-u dostaviti i papir sa mojim potpisom na kojem pise da prihvatam kaznu umjesto da idem na Sud, i da li to sto nisam poslao taj papir moze biti problem kod registracije automobila...

ako je iznos kazne 500 km onda su to bila dva prekršaja,pored prekoračenja brzine još si neki prekršaj napravio

ako je vozilo kojem je napravljen prekršaj tvoje,ne od neke firme,onda ne trebaš ništa dostavljati policiji,cuvaj tu uplatnicu
Post Reply