Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#76 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by seoBIH »

salik79 wrote: 19/04/2020 17:58 Ne zelim raditi gluposti
Znaci ne zelis postovati zakon? Dobrodosli u BIH, gdje svi traze prava i postivanje zakona, a ne postuju iste te zakone. Zasto ti i slicni ne promijenite zakone, pa da ne moras nositi masku? Sada moras, ili snosis posljedice. Ako si tako hrabar, hajde dobrovoljno prošetaj kraj patrola par puta, pa se ganjaj do Strazbura :) Jos si licemjeran i kazes da imas masku za market. Sto ne budes doslijedan pa ne nosis masku ni u marketu? :)

Btw, nema obaveze nosenja rukavica.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#77 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by kakavdanakneiskustvu »

daleko više građana poštuje naredbu o zabrani kretanja u terminu kad je pol. sat negop onu o nošenju maski,u zenici svaka treca osoba nema masku,nikako,ni ispod brade
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#78 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

seoBIH wrote: 19/04/2020 18:17
salik79 wrote: 19/04/2020 17:58 Ne zelim raditi gluposti
Znaci ne zelis postovati zakon? Dobrodosli u BIH, gdje svi traze prava i postivanje zakona, a ne postuju iste te zakone. Zasto ti i slicni ne promijenite zakone, pa da ne moras nositi masku? Sada moras, ili snosis posljedice. Ako si tako hrabar, hajde dobrovoljno prošetaj kraj patrola par puta, pa se ganjaj do Strazbura :) Jos si licemjeran i kazes da imas masku za market. Sto ne budes doslijedan pa ne nosis masku ni u marketu? :)

Btw, nema obaveze nosenja rukavica.
Koji zakon!? Citat, molim! Znaci, citat na zakon, ne na nekakve naredbe, uredbe i odredbe!

Setao, tako mi Boga, xy puta. Jednom cak dvije patrole bile i vise policajaca, prosli pired njih - apsolutno nista.

U market mi imaju pravo ne dati uci. Njihovo vlasnistvo, njihova pravila. Tamo gdje nisu striktni po tom pitanju ulazim bez maske.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#79 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by seoBIH »

Meni je naredba zakon. Nisam pravnik pa da diskutujem da li je naredba pravno utemeljena. Da li si ti @salik79 pravnik pa na osnovu pravne analize smatras da ne postoji mogucnost kazne, pa ne nosis masku? Ako ne ti, bilo ko od ovih anti-maskaša?

Naš najveći problem je što električar glumi doktora, mašinovođa pravnika. Uostalom, kao i trenutno rukovodstvo ove krize, jedan je ne znam ni sam šta, druga je ekonom?

Eto, ogledalo drzave i na forumu, svi nešto pametuju, od epidemiologa i pravnika, do eksperata ekonomije.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#80 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by dječak sa šibicama »

policajac: gospodine, nemate masku a ona je obavezna

prosjecni bosnjo: virus nije opasan, ovo je sve zavjera, 5G mreza, hoce da nas zlostavljaju

policajac: molim vas ime i prezime
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#81 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

seoBIH wrote: 19/04/2020 18:30 Meni je naredba zakon. Nisam pravnik pa da diskutujem da li je naredba pravno utemeljena. Da li si ti @salik79 pravnik pa na osnovu pravne analize smatras da ne postoji mogucnost kazne, pa ne nosis masku? Ako ne ti, bilo ko od ovih anti-maskaša?

Naš najveći problem je što električar glumi doktora, mašinovođa pravnika. Uostalom, kao i trenutno rukovodstvo ove krize, jedan je ne znam ni sam šta, druga je ekonom?

Eto, ogledalo drzave i na forumu, svi nešto pametuju, od epidemiologa i pravnika, do eksperata ekonomije.
O ovom podebljanom, upravo, govorim. Nisam pravnik, ali sam citavu godinu imao pravo i morao sam polagati dva ispita, kod dva razlicita profesora, na Univerzitetu u Stuttgartu. Uredbe, odredbe, naredbe moraju imati uporiste u zakonu, a zakon mora biti osnovan, a ne donesen ad-hoc, jer je nekom cejf. Navedoh ti primjer pravne drzave, Njemacka, gdje su jedino od ovih mjera o kojima mi ovdje tavorimo uveli mjeru obavezne socijalne distance, kao naredbu, uz propisanu kaznu. I, sta bi? Prva zalba na Upravnom sudu i odmah dobivena presuda, da socijalna distanca moze biti jedino preporuka, a nikako naredba koja bi bila kaznjiva.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#82 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by seoBIH »

Da li mozes citirati barem jednog poznatog i priznatog pravnika iz Bosne i Hercegovine koji tvrdi, komentarise, izjavljuje (ma bilo sta), da odluka/naredba o nošenju maske nema pravno uporište?
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#83 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by L u c i f e r »

Maska mi je sasvim ok.

Rukavice nako.

Treniranje strogoce na gradjanima za osudu.

Totalna zabrana kretanja starijim idiotizam.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#84 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by kakavdanakneiskustvu »

L u c i f e r wrote: 19/04/2020 18:40 Maska mi je sasvim ok.

Rukavice nako.

Treniranje strogoce na gradjanima za osudu.

Totalna zabrana kretanja starijim idiotizam.
:thumbup:
i zabrana kretanja djeci takodje idiotizam
Zijo77
Posts: 416
Joined: 20/12/2019 16:07

#85 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Zijo77 »

#25 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica
Unread post by Ci-Nick » 19/04/2020 15:49

Zamislite da narede da svi moramo nositi crvene čizme,.. može li to tako ako ti niko ne stavi na raspolaganje crvene čizme,..
Ista priča sa starim ljudima,.. nisi im obavio kupovinu, nisi ih nazvao svaki dan da ih pitaš da li im nešto nedostaje,.. a zabranio im da promole nos iz stana,.. :lol: ma to pada na sudu istog trena,.. bolje umrijeti od korone nego od gladi.

Otprilike tako! Sve što se dešavalo je bilo na horuk! U RS-u je čini mi se proglašenje prošlo proceduru i usvojeno u Skupštini! Ovdje je Krizni štab, na vrat na nos formiran, donio odluku! Ustavni sud će zasjedati 22. aprila i odlučiti da li su mjere i zabrane uopšte bile ustavne i zakonite! Ne može to tek tako, policijski sat i zabrane za one iznad 65 i isod 18 godina. Znači neko ima 64, ne radi, a može slobodno hodati! Posebno je diskutabilan mjera POLICIJSKI SAT! Zašto? Obrazloženje? (doduše, Solak je kasnije dao obrazloženje rekavši da je stopa kriminala smanjena!!!!!) Žao mi je što narod trpi ovaj haos. Mi plaćamo ceh stanju o kojem se sve više priča. Ljudi, državu moraju voditi pametni školovani. To nam je svima u interesu.
Escobarmc
Posts: 50
Joined: 12/12/2015 13:28

#86 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Escobarmc »

seoBIH wrote: 19/04/2020 18:30 Meni je naredba zakon. Nisam pravnik pa da diskutujem da li je naredba pravno utemeljena. Da li si ti @salik79 pravnik pa na osnovu pravne analize smatras da ne postoji mogucnost kazne, pa ne nosis masku? Ako ne ti, bilo ko od ovih anti-maskaša?

Naš najveći problem je što električar glumi doktora, mašinovođa pravnika. Uostalom, kao i trenutno rukovodstvo ove krize, jedan je ne znam ni sam šta, druga je ekonom?

Eto, ogledalo drzave i na forumu, svi nešto pametuju, od epidemiologa i pravnika, do eksperata ekonomije.
Upravu si
Last edited by Escobarmc on 19/04/2020 18:55, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#87 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

seoBIH wrote: 19/04/2020 18:40 Da li mozes citirati barem jednog poznatog i priznatog pravnika iz Bosne i Hercegovine koji tvrdi, komentarise, izjavljuje (ma bilo sta), da odluka/naredba o nošenju maske nema pravno uporište?
Nisam upratio. U Njemackoj, u kojoj nema ovih nebuloznih naredbi, pravnici su itekako aktivni. Neki dan, nakon postepenih ukidanja mjera, Udruzenje sudija Njemake je zahtijevalo od Vlade da se pod hitno izjasni o vremenskom periodu u kojem ce biti ukinute sve restrikcije, upozorivsi da je nedopustivo razvlacenje istih.

I kod nas ce, za pocetak, Ustavni sud razmatrati retardiranu zabranu kretanja mladjih od 18 i starijih od 65 godina.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#88 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by moonca »

salik79 wrote: 19/04/2020 17:56 Koji strucnjaci? Moze li citat? Iznad sam ti postavio link na misljenje vrhunskog strucnjaka. Ima li neki link koji bi pobio njegovo misljenje? Volio bih vidjeti.

I da ne zaboravim - kod korone nema kihanja, samo kasalj. Zdrav sam jer ne nosim masku i mahnito ne dezinfikujem sve i svasta. Ponasam se kao i uvijek, bas kao i ostatak mojih ukucana. Pazimo na ishranu, kretanje i to je to.
Da sta znaju- ne bi glavni lijek bio- izolacija- .. :zoka: ili.... mozda 'virus' i ne postoiji.. mozda nas hm -ko' zna... ;-)
. neki uopste ne razviju kasalj.. kao i temperaturu... kazu dr..koji su 'tretirali' oboljele :)
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#89 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Lincoln-Burrows »

L u c i f e r wrote: 19/04/2020 18:40 Maska mi je sasvim ok.

Rukavice nako.

Treniranje strogoce na gradjanima za osudu.

Totalna zabrana kretanja starijim idiotizam.
Maska služi da bolesni ljudi bez simptoma ne zaraze zdrave ljude, potrebna je pogotovo ako se distanca slabo poštuje.

Rukavice ne služe ničemu osim ako ih svaki put skineš i baciš.

Ovo ostalo su glupe mjere prepisane od nekih neučinkovitih zemalja po pitanju zaraze i
i da ne zaboravim totalno promašena mjera policijskog sata.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#90 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Lincoln-Burrows »

Zijo77 wrote: 19/04/2020 18:46 Posebno je diskutabilan mjera POLICIJSKI SAT! Zašto? Obrazloženje? (doduše, Solak je kasnije dao obrazloženje rekavši da je stopa kriminala smanjena!!!!!)
Mogao je dodati i da je broj mrtvih na cestama smanjen za 80%, ali to nema veze sa koronavirusom.
Escobarmc
Posts: 50
Joined: 12/12/2015 13:28

#91 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Escobarmc »

Lincoln-Burrows wrote: 19/04/2020 19:23
L u c i f e r wrote: 19/04/2020 18:40 Maska mi je sasvim ok.

Rukavice nako.

Treniranje strogoce na gradjanima za osudu.

Totalna zabrana kretanja starijim idiotizam.
Maska služi da bolesni ljudi bez simptoma ne zaraze zdrave ljude, potrebna je pogotovo ako se distanca slabo poštuje.

Rukavice ne služe ničemu osim ako ih svaki put skineš i baciš.

Ovo ostalo su glupe mjere prepisane od nekih neučinkovitih zemalja po pitanju zaraze i
i da ne zaboravim totalno promašena mjera policijskog sata.
Cijela stvar je totalno sumnjiva, svako onaj ko sjedne i razmisli neemotivno i subjektivno i o virusu i o zakonima i o naredbama razumjet ce da cjela stvar ima iskljucivo privatni ekonomski interes, ali to je tako Bog da covjeku moc on je zloupotrjebi, nek im Bog sudi necu ja. Mene samo zanima kako da se iscupam iz licne ekonomske krize uzrokovane jednim djelom situacijom jednim djelom mojom nepromisljenoscu.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#92 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

moonca wrote: 19/04/2020 18:59
salik79 wrote: 19/04/2020 17:56 Koji strucnjaci? Moze li citat? Iznad sam ti postavio link na misljenje vrhunskog strucnjaka. Ima li neki link koji bi pobio njegovo misljenje? Volio bih vidjeti.

I da ne zaboravim - kod korone nema kihanja, samo kasalj. Zdrav sam jer ne nosim masku i mahnito ne dezinfikujem sve i svasta. Ponasam se kao i uvijek, bas kao i ostatak mojih ukucana. Pazimo na ishranu, kretanje i to je to.
Da sta znaju- ne bi glavni lijek bio- izolacija- .. :zoka: ili.... mozda 'virus' i ne postoiji.. mozda nas hm -ko' zna... ;-)
. neki uopste ne razviju kasalj.. kao i temperaturu... kazu dr..koji su 'tretirali' oboljele :)
Ovaj, kojega sam ti citirao, je protiv izolacije. Postavio sam ti link na clanak, a posto je to i zvanicna stranica klinike, imas tamo i o tome njegov stav. Od samog pocetka. Znaci da on, ipak, zna nesto.
User avatar
luckylaka
Posts: 22485
Joined: 15/01/2010 06:28

#93 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by luckylaka »

Nigdje ne naleti na ovoliko strucnjaka kao ovdje...sve znaju od toga treba nositi-ne treba nositi,treba platiti-ne treba platiti.Znate li sta treba a sta ne treba.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#94 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by dječak sa šibicama »

Svako ima pravo da tumaci zakon kako on misli, ali tu su advokati, sudstvo da mu objasne je li u pravu ili nije.

Argumenti od "vidi mu glove" do "ja mislim da to tako ne valja".

Ako je vlast proglasila vanredno stanje, ako je naredba nosite maske, onda moras nositi masku. Posebno ako je imas u djepu.

Hoce li te kazniti, ovisi o dobroj volji policajca. Policija je takva bilo gdje, moze im ispred nosa proci 30 ljudi koji krse zakon, oni ce trideset i prvog zaustaviti. Pa se zali upravi vodovda.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#95 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Bobi »

salik79 wrote: 19/04/2020 19:32 Ovaj, kojega sam ti citirao, je protiv izolacije. Postavio sam ti link na clanak, a posto je to i zvanicna stranica klinike, imas tamo i o tome njegov stav. Od samog pocetka. Znaci da on, ipak, zna nesto.
Ne pratiš ti dobro...ima kašlja ali suhog..s tim da kad govoriš izbacujes iz sebe kapljice koje nisu oku vidljive..chak i kad ispuhujesh zrak kroz nos izbacuju se virusi... i josh ima gomila ljudi koji nemaju nikakve simptome a nosioci su virusa i izbacuju ih okolo disnjem ili pricanjem...jel ti treba link :D ?
User avatar
Edin H.
Posts: 47020
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#96 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Edin H. »

Bobi wrote: 19/04/2020 19:49
salik79 wrote: 19/04/2020 19:32 Ovaj, kojega sam ti citirao, je protiv izolacije. Postavio sam ti link na clanak, a posto je to i zvanicna stranica klinike, imas tamo i o tome njegov stav. Od samog pocetka. Znaci da on, ipak, zna nesto.
Ne pratiš ti dobro...ima kašlja ali suhog..s tim da kad govoriš izbacujes iz sebe kapljice koje nisu oku vidljive..chak i kad ispuhujesh zrak kroz nos izbacuju se virusi... i josh ima gomila ljudi koji nemaju nikakve simptome a nosioci su virusa i izbacuju ih okolo disnjem ili pricanjem...jel ti treba link :D ?
Dzaba ti link - neces ga ubijediti. :D

Ovo ti je situacija - sit gladnom ne vjeruje, so obzirom da je rizik uglavnom proporcion godinama i generalnom zdravstvenom stanju pojedinca.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#97 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

dječak sa šibicama wrote: 19/04/2020 19:42 Svako ima pravo da tumaci zakon kako on misli, ali tu su advokati, sudstvo da mu objasne je li u pravu ili nije.

Argumenti od "vidi mu glove" do "ja mislim da to tako ne valja".

Ako je vlast proglasila vanredno stanje, ako je naredba nosite maske, onda moras nositi masku. Posebno ako je imas u djepu.

Hoce li te kazniti, ovisi o dobroj volji policajca. Policija je takva bilo gdje, moze im ispred nosa proci 30 ljudi koji krse zakon, oni ce trideset i prvog zaustaviti. Pa se zali upravi vodovda.
Znaci, sutra da uvedu pravilo/izdaju naredbu da hodamo na rukama, ili cemo biti kaznjeni, ti bi to postovao - samo zato sto su tako ovi iz civilne zastite tako rekli?

Jos jednom, kod Njemaca, kod kojih je takodjer vanredna stanje, vlada nije nametnula niti jednu od ovih nebuloznih naredbi o kojima ovdje raspravljamo, nego je jedino nametnula socijalnu distancu, za cije nepistivanje je odredila kaznu od 150€. Prvi koji je ulozio zalbu na sudu, dobio ih glat. Upravni sud Bavarske je donio presudu da socijalna distanca moze biti samo preporuka, a ne naredba, samim time ne moze biti kaznjivo nepostivanje iste. Pravna drzava na djelu.


I pazi nasih kretena, oni bi da provode ove nebulozne, ni na cemu zasnovane, naredbe i to bi jos kaznjavali sa 500 KM, a u jednoj Njemackoj je bila predvidjena kazna 150€!?
Sto tako ne kaznjavanju i ne sprovode zakon kada je u putanju zagadjivanje okoline?! Zasto nam he priroda kao deponija? I ne samo priroda, nego i ulice i gradska setalista i parkovi, rijeke, potoci...
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3027
Joined: 25/06/2014 14:16

#98 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by kakotakonikako »

dječak sa šibicama wrote: 19/04/2020 19:42 Svako ima pravo da tumaci zakon kako on misli, ali tu su advokati, sudstvo da mu objasne je li u pravu ili nije.

Argumenti od "vidi mu glove" do "ja mislim da to tako ne valja".

Ako je vlast proglasila vanredno stanje, ako je naredba nosite maske, onda moras nositi masku. Posebno ako je imas u djepu.

Hoce li te kazniti, ovisi o dobroj volji policajca. Policija je takva bilo gdje, moze im ispred nosa proci 30 ljudi koji krse zakon, oni ce trideset i prvog zaustaviti. Pa se zali upravi vodovda.
:shock:

Kada je proglasila ?????
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#99 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by mayab »

Image

Jel ovo gore ta odluka na osnovu koje je to nešto naređeno, i na osnovu čega se ljudi kažnjavaju???

Dakle, doslovno piše "maska, pamučna traka, šal i slično"...

e hajde pravnici , recite vi, odgovorite, šta "maska, pamučna traka, šal ili slično", ŠTA!?!?!

Jesmo se razumjeli?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#100 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

Bobi wrote: 19/04/2020 19:49
salik79 wrote: 19/04/2020 19:32 Ovaj, kojega sam ti citirao, je protiv izolacije. Postavio sam ti link na clanak, a posto je to i zvanicna stranica klinike, imas tamo i o tome njegov stav. Od samog pocetka. Znaci da on, ipak, zna nesto.
Ne pratiš ti dobro...ima kašlja ali suhog..s tim da kad govoriš izbacujes iz sebe kapljice koje nisu oku vidljive..chak i kad ispuhujesh zrak kroz nos izbacuju se virusi... i josh ima gomila ljudi koji nemaju nikakve simptome a nosioci su virusa i izbacuju ih okolo disnjem ili pricanjem...jel ti treba link :D ?
Samo i iskljucivo direktnim kontaktom je moguca kapljicna infekcija. Maska te tu ne moze zastititi. Sve ostalo su nagadjanja koja nemaju nikakvu naucnu podlogu. Maska jedino moze pomoci da ja, koji niti kasljem, niti slinim, zbog infekcije sve to pocnem.
Locked