Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Moderator: O'zone

Locked
lutko
Posts: 179
Joined: 05/01/2004 00:00
Contact:

#26 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by lutko »

U naredbi se pominje postivati epidemiološko-zastitne mjere. E ajde nadjite sad neki propis objavljen u sluzbenom listu gdje pise koje su to mjere kojih se gradjani moraju pridrzavati. Ako to nije propisano, nepostivanje mjera ne moze bit prekrsaj. Ispada da mozes masku od Zorra nosit i da time postujes "mjere"
lutko
Posts: 179
Joined: 05/01/2004 00:00
Contact:

#27 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by lutko »

Policijac ne moze ustanoviti identitet lica ako njegovo lice ne uporedi sa onim koje je na LK ili pasošu. Ako imas masku i naredi ti da je skines da ti vidi lice, on ti naredjuje da prekrsis naredbu Štaba
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#28 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by strucnjakdemagog »

Čl. 8. st. 5. tačka d. Zakona o prekršajima protiv JRiM-a.

Mislim da to pišu.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#29 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by strucnjakdemagog »

lutko wrote: 19/04/2020 15:52 Policijac ne moze ustanoviti identitet lica ako njegovo lice ne uporedi sa onim koje je na LK ili pasošu. Ako imas masku i naredi ti da je skines da ti vidi lice, on ti naredjuje da prekrsis naredbu Štaba


:lol:

Jes, baš tako.
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#30 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

Član 8.
(Prekršaji i novčane kazne za fizička lica)

(5) Novčanom kaznom od 500,00 do 1.500,00 će se kazniti za prekršaj:
a) ko na javnom mjestu narušava javni red i mir učestvovanjem u tuči, fizičkim napadom ili zlostavljanjem
drugog ili ko izazove tuču, odnosno zlostavljanje ili fizički napad na drugog,
b) ko organizuje prosjačenje ili ko navodi na prosjačenje maloljetno lice ili duševno bolesno lice ili lice
zaostalog duševnog razvoja,
c) ko drugog navodi na prostituciju ili ko iznajmi, odnosno ustupi prostorije za vršenje prostitucije,
d) ko ne postupi po naredbi ili rješenju državnog organa kojim se ograničava ili zabranjuje pristup, kretanje
ili zadržavanje lica na odreñenom mjestu ili ko se ne udalji iz grupe koju je policijski službenik pozvao
da se raziñe,

e) ko ometa ili omalovažava državne organe, preduzeća odnosno druga pravna lica koja vrše javna
ovlaštenja ili njihova službena lica, odnosno odgovorna lica prilikom vršenja ili u vezi sa vršenjem
službenih poslova i zadataka ili ko ne postupi na licu mjesta po odreñenom zakonitom zahtjevu ili
nareñenju službenog lica,
f) ko se lažno predstavlja u pogledu svoje službene ili društvene funkcije, odnosno položaja ili ko upotrijebi
lažne lične podatke kao svoje ili ko potvrdi tuñe lažne lične podatke ili ko neovlašteno nosi službene
oznake,
g) ko neovlašteno upotrijebi oružje rukovanjem ili pokazivanjem na javnom mjestu,
h) ko neovlašteno upotrijebi oružje i time ugrozi sigurnost ljudi ili imovine ili izazove osjećanje
uznemirenosti grañana,
i) ko na javnom mjestu uživa opojnu drogu, psihotropne supstance,
j) ko na javnom mjestu vrijeña vjerska, nacionalna i rasna osjećanja grañana,
k) ko bez nadzora ili zaštitnih sredstava drži i vodi opasne životinje koje drugog mogu prestrašiti ili
povrijediti ili ko na javnom mjestu zlostavlja životinje, odnosno na drugi način sa njima surovo postupa i
l) roditelj, usvojilac i staralac maloljetnika, mlañeg od 16 godina, koji je u periodu od 23,00 do 06,00 sati
učinio prekršaj protiv javnog reda i mira propisan ovim zakonom, ako je izvršenje prekršaja posljedica
njegovog propuštanja dužnog staranja o maloljetniku, a u mogućnosti je da takav nadzor vrši.

To je taj član a da li je sudu dovoljno da potvrdi kaznu po ovom članu ?
Oni nisu odbili da se udalje, i nisu odbili da ih legitimišu,..
Last edited by Ci-Nick on 19/04/2020 16:01, edited 1 time in total.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#31 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Iker C »

Ja ne znam gdje vi zivite, imate li ikako dodira sa drzavnim organima? Cuj ne moze ti utvrditi identitet, sve je improvizacija. Kad dodje na Sud, policajac ce reci da se odmakao 3m i da je naredio da okrivljeni skine masku kako bi provjerio identitet. U praksi samo je uzeo ime prezime i JMB.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#32 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by dječak sa šibicama »

Ma jok, oprostice vam.

Ja prije nekog vremena dao za registraciju posredniku jer nisam imao vremena ja da ganjam, on nije uplatio na vrijeme otisao na more u cetvrtak vratio se u ponedeljak uplatio, ja nisam znao za one kamere, on me nije upozorio na one kamere, dosla kazna 3 dana voznje bez saobracajne, sta mislis ko je platio kaznu.

Nosite maske, jbg.
Escobarmc
Posts: 50
Joined: 12/12/2015 13:28

#34 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Escobarmc »

Ako sudski troskovi nisu preveliki, ja bi ipak isao na sud sa kaznom... isto tako volio bi javno objaviti ime i prezime gosp bahatog "oficira" ,za kog ne vjerujem da je oficir, a to je vec lazno predstavljanje( po mojoj procjeni iz neznanja ) ali posto nemam dokaza mogu samo objavljivat, valjda samo drzava ima pravo da kaznjava i presudjuje bez dokaza, ugl da znam da necu biti i zato kaznjen ime i prezime doticnog policajca kao i njegov fb profil bi volio javno objavit, mozda su jos neki imali iskustava sa ovim, vjerujte kad razgovarate sa njim steknete utisak da sebe smatra nekom vrstom boga, da mi Bog oprosti. A u svakom slucaju cu se potrudit da porazgovaram s nekim advokatom prije nego ista konkretno uradim.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#35 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by studiorum_tuzlaensis »

Traži sudsko odlučivanje, velike su pare u pitanju za totalno besmislenu stvar, ako ništa natjerat ćeš drota da dođe na ročište. Dobro pročitaj šta su ti napisali u prekršajnom nalogu i na osnovu toga pobijaš argumente. Može ti pomoći neko ko ima iskustva u tim stvarima, meni naprimjer pomaže moj stari, kamo sreće da su svi ko on u ovoj državi, taj nikad nije platio kad nije bio kriv i nije nasjeo na ucjene.

Moraš shvatit i to da je policija samo instrument vlasti, a svoje pravo traži na sudu, prvo Općinskom pa onda ako treba i dalje. Za sve navedeno treba volja i želja, znanje i dosta čitanja Zakona, ali je izvodivo, a i vrijedi za 5 stoja. Iskustvo je nemjerljivo također za buduće situacije.

Također, policajci su uglavnom nepismeni ljudi, a i znaju biti sujetni, pa pozivanje na neki od članova Zakona često bude oboreno, često zbog same formulacije prekršaja. Također je važno šta su napisali u nalogu. Možeš sagnuti glavu i dati smećarima 250 KM, a u najgorem slučaju uplatiti 520 sa taksom.

Sretno, i javi šta bude.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#36 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by high_volume »

studiorum_tuzlaensis wrote: 19/04/2020 16:09 Traži sudsko odlučivanje, velike su pare u pitanju za totalno besmislenu stvar, ako ništa natjerat ćeš drota da dođe na ročište. Dobro pročitaj šta su ti napisali u prekršajnom nalogu i na osnovu toga pobijaš argumente. Može ti pomoći neko ko ima iskustva u tim stvarima, meni naprimjer pomaže moj stari, kamo sreće da su svi ko on u ovoj državi, taj nikad nije platio kad nije bio kriv i nije nasjeo na ucjene.

Moraš shvatit i to da je policija samo instrument vlasti, a svoje pravo traži na sudu, prvo Općinskom pa onda ako treba i dalje. Za sve navedeno treba volja i želja, znanje i dosta čitanja Zakona, ali je izvodivo, a i vrijedi za 5 stoja. Iskustvo je nemjerljivo također za buduće situacije.

Također, policajci su uglavnom nepismeni ljudi, a i znaju biti sujetni, pa pozivanje na neki od članova Zakona često bude oboreno, često zbog same formulacije prekršaja. Također je važno šta su napisali u nalogu. Možeš sagnuti glavu i dati smećarima 250 KM, a u najgorem slučaju uplatiti 520 sa taksom.

Sretno, i javi šta bude.
Mogao si ovo boldirano napisati i na početku tvog komentara, da ne čitam dalje :-) Ovako, džaba potroših nekoliko minuta :(
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#37 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by moonca »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 16:09 Ako sudski troskovi nisu preveliki, ja bi ipak isao na sud sa kaznom... isto tako volio bi javno objaviti ime i prezime gosp bahatog "oficira" ,za kog ne vjerujem da je oficir, a to je vec lazno predstavljanje( po mojoj procjeni iz neznanja ) ali posto nemam dokaza mogu samo objavljivat, valjda samo drzava ima pravo da kaznjava i presudjuje bez dokaza, ugl da znam da necu biti i zato kaznjen ime i prezime doticnog policajca kao i njegov fb profil bi volio javno objavit, mozda su jos neki imali iskustava sa ovim, vjerujte kad razgovarate sa njim steknete utisak da sebe smatra nekom vrstom boga, da mi Bog oprosti. A u svakom slucaju cu se potrudit da porazgovaram s nekim advokatom prije nego ista konkretno uradim.
.. :roll: svi su krivi, osim tebe...
..Danima se ovdje pise, da se maske/rukavice, moraju nositi i da policija -kaznjava.... na osnovu cega ces se ti zaliti....

I advokatu ces platiti ~~200km da ti obeca da imas 'slucaj'--- :zoka: :wink:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#38 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by SmokingMan »

Zakon i situacija je na njihovoj strani u svakom slučaju, drugi put ispoštuj restrikcije i više budi društveno odgovoran.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#39 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by studiorum_tuzlaensis »

high_volume wrote: 19/04/2020 16:14
studiorum_tuzlaensis wrote: 19/04/2020 16:09 Traži sudsko odlučivanje, velike su pare u pitanju za totalno besmislenu stvar, ako ništa natjerat ćeš drota da dođe na ročište. Dobro pročitaj šta su ti napisali u prekršajnom nalogu i na osnovu toga pobijaš argumente. Može ti pomoći neko ko ima iskustva u tim stvarima, meni naprimjer pomaže moj stari, kamo sreće da su svi ko on u ovoj državi, taj nikad nije platio kad nije bio kriv i nije nasjeo na ucjene.

Moraš shvatit i to da je policija samo instrument vlasti, a svoje pravo traži na sudu, prvo Općinskom pa onda ako treba i dalje. Za sve navedeno treba volja i želja, znanje i dosta čitanja Zakona, ali je izvodivo, a i vrijedi za 5 stoja. Iskustvo je nemjerljivo također za buduće situacije.

Također, policajci su uglavnom nepismeni ljudi, a i znaju biti sujetni, pa pozivanje na neki od članova Zakona često bude oboreno, često zbog same formulacije prekršaja. Također je važno šta su napisali u nalogu. Možeš sagnuti glavu i dati smećarima 250 KM, a u najgorem slučaju uplatiti 520 sa taksom.

Sretno, i javi šta bude.
Mogao si ovo boldirano napisati i na početku tvog komentara, da ne čitam dalje :-) Ovako, džaba potroših nekoliko minuta :(
U čemu je problem? Da nisi policajac? Nisu svi nepismeni, ali velika većina koja radi na terenu jeste.. 4 srednje + akademija uz totalno nepoznavanje zakona koje provode je vjeruj dobar sinonim za nepismenost.

a smećari su svi koji sisaju ovaj narod jer im se može, od Dušanke Majkić do portira u GRASu.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#40 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by rizibizi »

Odselite fino iz ovog prkna i zivite u normalno uredjenom drustvu gdje kao i nekad ovdje policija bije samo kad zasluzis, gdje drzava ne otima platu i salje nerealne, zakonski neosnovane kazne pa da vas boli tuki i za Baketa i za Sebiju i za sve uhljebe. A onda nek im penzioneri placaju porez i zive u ritmu dobro je dok ne puca. Bilo je bolje dok je pucalo, kako je sad kad ne puca.
Escobarmc
Posts: 50
Joined: 12/12/2015 13:28

#41 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Escobarmc »

Ja nikad nisam reko da ja nisam kriv, apsolutno sam kriv, da si citao moje objave bilo bi ti jasno. Ja razmisljam da dignem prokleti kredit da platim kaznu. A ko je kriv to sto se vec mjesec dana po noci budim od bolova iako vec 10 god placam zdravstveni sistem svojim radom? Pod kojim izgovorom pandemije su zatvoreni mnogobrojni odjeli ljekarskih centara? Zamolio sam da ne ulazimo preduboko, ne trazim krivce i ne osudjujem samo zelim informacije hvala
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#42 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by rizibizi »

SmokingMan wrote: 19/04/2020 16:19 Zakon i situacija je na njihovoj strani u svakom slučaju, drugi put ispoštuj restrikcije i više budi društveno odgovoran.
Budi drustveno odgovoran namiri penzionere u mahali, maska ti nista u tome nece pomoci.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#43 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by strucnjakdemagog »

Ci-Nick wrote: 19/04/2020 15:58 Član 8.
(Prekršaji i novčane kazne za fizička lica)

(5) Novčanom kaznom od 500,00 do 1.500,00 će se kazniti za prekršaj:
a) ko na javnom mjestu narušava javni red i mir učestvovanjem u tuči, fizičkim napadom ili zlostavljanjem
drugog ili ko izazove tuču, odnosno zlostavljanje ili fizički napad na drugog,
b) ko organizuje prosjačenje ili ko navodi na prosjačenje maloljetno lice ili duševno bolesno lice ili lice
zaostalog duševnog razvoja,
c) ko drugog navodi na prostituciju ili ko iznajmi, odnosno ustupi prostorije za vršenje prostitucije,
d) ko ne postupi po naredbi ili rješenju državnog organa kojim se ograničava ili zabranjuje pristup, kretanje
ili zadržavanje lica na odreñenom mjestu ili ko se ne udalji iz grupe koju je policijski službenik pozvao
da se raziñe,

e) ko ometa ili omalovažava državne organe, preduzeća odnosno druga pravna lica koja vrše javna
ovlaštenja ili njihova službena lica, odnosno odgovorna lica prilikom vršenja ili u vezi sa vršenjem
službenih poslova i zadataka ili ko ne postupi na licu mjesta po odreñenom zakonitom zahtjevu ili
nareñenju službenog lica,
f) ko se lažno predstavlja u pogledu svoje službene ili društvene funkcije, odnosno položaja ili ko upotrijebi
lažne lične podatke kao svoje ili ko potvrdi tuñe lažne lične podatke ili ko neovlašteno nosi službene
oznake,
g) ko neovlašteno upotrijebi oružje rukovanjem ili pokazivanjem na javnom mjestu,
h) ko neovlašteno upotrijebi oružje i time ugrozi sigurnost ljudi ili imovine ili izazove osjećanje
uznemirenosti grañana,
i) ko na javnom mjestu uživa opojnu drogu, psihotropne supstance,
j) ko na javnom mjestu vrijeña vjerska, nacionalna i rasna osjećanja grañana,
k) ko bez nadzora ili zaštitnih sredstava drži i vodi opasne životinje koje drugog mogu prestrašiti ili
povrijediti ili ko na javnom mjestu zlostavlja životinje, odnosno na drugi način sa njima surovo postupa i
l) roditelj, usvojilac i staralac maloljetnika, mlañeg od 16 godina, koji je u periodu od 23,00 do 06,00 sati
učinio prekršaj protiv javnog reda i mira propisan ovim zakonom, ako je izvršenje prekršaja posljedica
njegovog propuštanja dužnog staranja o maloljetniku, a u mogućnosti je da takav nadzor vrši.

To je taj član a da li je sudu dovoljno da potvrdi kaznu po ovom članu ?
Oni nisu odbili da se udalje, i nisu odbili da ih legitimišu,..

Kad mu stigne kazna, nek objavi ovde, da vidimo koji su mu član pisali.

Trebalo bi organizovati neke proteste (pod maskama), jer ovo je čista otimačina od naroda. Niko nije dokazao da nošenje maske nekoga štiti.
User avatar
l33t
Posts: 4325
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#44 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by l33t »

Jebes ti svijet ako ce ovako biti. Futuristicki filmovi apokalipse sve su realniji nego ovo sranje sto se desava. Apokalipsa urzokovana gradjanskim buntom i anarhijom kao sto se zna desiti u Parizu i Fr kad god su malo veci protesti.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#45 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by shandrprcSA »

studiorum_tuzlaensis wrote: 19/04/2020 16:09 a u najgorem slučaju uplatiti 520 sa taksom.

Sretno, i javi šta bude.
a moze platiti i 1500 + taksa :D
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#46 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

SmokingMan wrote: 19/04/2020 16:19 Zakon i situacija je na njihovoj strani u svakom slučaju, drugi put ispoštuj restrikcije i više budi društveno odgovoran.
Nije uvijek,.. mene su kaznili za nepropuštanje pješaka preko pješačkog,.. pješak je imao još par koraka do pješačkog i nisam ugrozio njegovu sigurnost ni u jednom trenutku.
Platio sam kaznu od 25 KM jer me mrzilo da idem na sud. Kasnije razgovaram sa sudijom sa kantonalnog suda,.. kaže bez izjave pješaka da je bio ugrožen, sve pada na sudu,.
Last edited by Ci-Nick on 19/04/2020 16:29, edited 1 time in total.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#47 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by high_volume »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 14:30 LP svim korisnicima. Izasao sam s bratom do prodavnice, pjesice. Na putu do prodavnice nas zaustavlja patrola. Otvara prozor ispruzi ruku i mahnu kao ono dodjite. Trazi licne dokumente, dali smo mu licne karte ja i brat. Policajac mi kaze 500 KM kazne ce stici na adresu, pitao sam ga za sta ce mi doci kazna, dobio sam odgovor tebi ce doci 1000 KM. Pitao sam policajca za ime i prezime, bahato je odgovorio "Ja sam oficir mupa kantona sarajevo A*** S********". To je bila otprilike ta konverzacija. Predpostavljam da ce kazna doci za nenosenje maske i rukavica, ja i brat smo imali masku i rukavice u dzepu. Posto zivim u prigradskom naselju u krugu od 500 metara oko nas nije bilo zivog srvorenja u trenutku kad smo zaustavljeni, pa me zanima na osnovu cega je "oficir" zakljucio da treba da platim 1000 KM kazne? Nemam sredstava da platim kaznu. Prije mjesec dana mi je ustanovljen kamen u mokracnom kanalu koji treba laserski razbit, ali u domu zdravlja su mi rekli da taj dio uopste ne radi za vrijeme pandemije. Vecinu plate potrosim na tablete protiv bolova i kojekakve cajeve, da bi uopste mogao raditi. Sada u svemu ovome mene zanima, ako ovaj slucaj iznesem pred sud kolike su sanse da sta postignem, koliki su troskovi u slucaju da izgubim slucaj? Ili u krajnjem slucaju sta ja kao gradjanin mogu uraditi ako se policijski sluzbenik ponasa bahato ili prekoracuje ovlasti? Kome se mogu zaliti? Nije mi potrebno nicije sazaljevanje, ali ni osudjivanje pa vas molim da to ne radite. Trebaju mi savjeti i konkretne informacije, hvala unaprijed.
Najprije sačekaj da ti prekršajni nalog i kazna stignu na kućnu adresu, pa onda traži savjet :-)

Moguće je da su te preplašili, upozorili, i sl. Da su pisali nalog, tražili bi od tebe da odmah potpišeš saglasnost, a ako već nisu onda je moguće ili da su ti oprostili prekršaj, ili da su ti pružili mogućnost sudskog odlučivanja.

A prije da su te samo preplašili
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#48 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by shandrprcSA »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 16:21 ...
koja opstina
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#49 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by studiorum_tuzlaensis »

i meni se to čini, što kaže @high_volume , ali ne mora značiti. Kad su sigurni u sebe, onda zna doći i kući. :)

Meni je više smiješno to što je rekao drugom, "e tebi je hiljadu"... WTF, isto da je on VRHOVNI SUDAC, pa eto ovaj će dobit 500, ovaj HILJADU.

To je naša policija he he. :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#50 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by SmokingMan »

Ci-Nick wrote: 19/04/2020 16:26
SmokingMan wrote: 19/04/2020 16:19 Zakon i situacija je na njihovoj strani u svakom slučaju, drugi put ispoštuj restrikcije i više budi društveno odgovoran.
Nije uvijek,.. mene su kaznili za nepropuštanje pješaka preko pješačkog,.. pješak je imao još par koraka do pješačkog i nisam ugrozio njegovu sigurnost ni u jednom trenutku.
Platio sam kaznu od 25 KM jer me mrzilo da idem na sud. Kasnije razgovaram sad sudijom sa kantonalnog suda,.. kaže bez izjave pješaka da je bio ugrožen, sve pada na sudu,.
Govorimo o aktuelnoj situaciji, ovo drugo me stvarno ne iteresuje.
Locked