Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Moderator: O'zone

Locked
Escobarmc
Posts: 50
Joined: 12/12/2015 13:28

#1 Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Escobarmc »

LP svim korisnicima. Izasao sam s bratom do prodavnice, pjesice. Na putu do prodavnice nas zaustavlja patrola. Otvara prozor ispruzi ruku i mahnu kao ono dodjite. Trazi licne dokumente, dali smo mu licne karte ja i brat. Policajac mi kaze 500 KM kazne ce stici na adresu, pitao sam ga za sta ce mi doci kazna, dobio sam odgovor tebi ce doci 1000 KM. Pitao sam policajca za ime i prezime, bahato je odgovorio "Ja sam oficir mupa kantona sarajevo A*** S********". To je bila otprilike ta konverzacija. Predpostavljam da ce kazna doci za nenosenje maske i rukavica, ja i brat smo imali masku i rukavice u dzepu. Posto zivim u prigradskom naselju u krugu od 500 metara oko nas nije bilo zivog srvorenja u trenutku kad smo zaustavljeni, pa me zanima na osnovu cega je "oficir" zakljucio da treba da platim 1000 KM kazne? Nemam sredstava da platim kaznu. Prije mjesec dana mi je ustanovljen kamen u mokracnom kanalu koji treba laserski razbit, ali u domu zdravlja su mi rekli da taj dio uopste ne radi za vrijeme pandemije. Vecinu plate potrosim na tablete protiv bolova i kojekakve cajeve, da bi uopste mogao raditi. Sada u svemu ovome mene zanima, ako ovaj slucaj iznesem pred sud kolike su sanse da sta postignem, koliki su troskovi u slucaju da izgubim slucaj? Ili u krajnjem slucaju sta ja kao gradjanin mogu uraditi ako se policijski sluzbenik ponasa bahato ili prekoracuje ovlasti? Kome se mogu zaliti? Nije mi potrebno nicije sazaljevanje, ali ni osudjivanje pa vas molim da to ne radite. Trebaju mi savjeti i konkretne informacije, hvala unaprijed.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#2 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by aerodinamika »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /200419039
24 h
SANKCIJE ZA NESAVJESNE
|
Sarajevska policija izdala 315 naloga zbog kršenja policijskog sata i nenošenja maski
Ukupno 264 osoba sankcionisano je zbog kršenja naredbe o obaveznoj socijalnoj fizičkoj distanci i obaveznom korištenju zaštitne maske ili drugog prigodnog predmeta za vrijeme kretanja na javnom prostoru.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Maraschino »

ma samo zatvor...nisi budala placati tolike pare
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#4 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 14:30 LP svim korisnicima. Izasao sam s bratom do prodavnice, pjesice. Na putu do prodavnice nas zaustavlja patrola. Otvara prozor ispruzi ruku i mahnu kao ono dodjite. Trazi licne dokumente, dali smo mu licne karte ja i brat. Policajac mi kaze 500 KM kazne ce stici na adresu, pitao sam ga za sta ce mi doci kazna, dobio sam odgovor tebi ce doci 1000 KM. Pitao sam policajca za ime i prezime, bahato je odgovorio "Ja sam oficir mupa kantona sarajevo A*** S********". To je bila otprilike ta konverzacija. Predpostavljam da ce kazna doci za nenosenje maske i rukavica, ja i brat smo imali masku i rukavice u dzepu. Posto zivim u prigradskom naselju u krugu od 500 metara oko nas nije bilo zivog srvorenja u trenutku kad smo zaustavljeni, pa me zanima na osnovu cega je "oficir" zakljucio da treba da platim 1000 KM kazne? Nemam sredstava da platim kaznu. Prije mjesec dana mi je ustanovljen kamen u mokracnom kanalu koji treba laserski razbit, ali u domu zdravlja su mi rekli da taj dio uopste ne radi za vrijeme pandemije. Vecinu plate potrosim na tablete protiv bolova i kojekakve cajeve, da bi uopste mogao raditi. Sada u svemu ovome mene zanima, ako ovaj slucaj iznesem pred sud kolike su sanse da sta postignem, koliki su troskovi u slucaju da izgubim slucaj? Ili u krajnjem slucaju sta ja kao gradjanin mogu uraditi ako se policijski sluzbenik ponasa bahato ili prekoracuje ovlasti? Kome se mogu zaliti? Nije mi potrebno nicije sazaljevanje, ali ni osudjivanje pa vas molim da to ne radite. Trebaju mi savjeti i konkretne informacije, hvala unaprijed.
Ako slucajno dodje, obavezno trazi sudsko odlucivanje. Glat sve pada.

Mogli bi sutra donijeti i odluku da ce svako ko ne hoda na rukama biti kaznjen. Smisao maski i rukavica, pogotovo vani je, otprilike, na tom nivou. U Njemackoj, u kojoj nema niti jedne ove naredbe koju mi imamo, osim one o socijalnoj distanci, vec donesena presuda Upravnog suda Bavarske, da to moze biti samo preporuka, a ne i naredba, samim time ne moze biti kaznjiva.
lutko
Posts: 179
Joined: 05/01/2004 00:00
Contact:

#5 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by lutko »

Naredba je neprecizna, na objektivnom i na pravu zasnovanom sudu ce pasti svaka kazna samo treba znat sta napisati u prigovoru. Nigdje nisu definisane i javno objavljene te epidemiološko-zastitne mjere koji se treba pridrzavati, u naredbi se nabraja maska, sal i sl al ne pise sta sa njima gdje se nosi i sl. Nigdje nije ni socijalna distanca dovoljno i jasno definisana. Takodjer, u naredbi pise " gradjani na ulici - javnim povrsinama...". Ne pise na ulici i drugim javnim povrsinama vec se spominje samo ulica kao sinonim za javnu povrsinu, pa se kako je napisano u smislu naredbe javnom povrsinom ne smatraju parkovi, izletista, trgovi i sl
Last edited by lutko on 19/04/2020 15:24, edited 1 time in total.
Escobarmc
Posts: 50
Joined: 12/12/2015 13:28

#6 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Escobarmc »

Mnogo sam razmisljao o tome, i slazem se da bi tako trebalo biti. Volio bi saznati koliko rizikujem tj koliki su sudski troskovi u slucaju da ipak sud u sarajevu odluci u korist kazne.. ne bi bilo lose da porazgovaram s nekim advokatom, jos kad bi znao broj nekog slobodnog za razgovor.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Maraschino »

mogla bi biti amnestija
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#8 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by muha_sa »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 15:21 Mnogo sam razmisljao o tome, i slazem se da bi tako trebalo biti. Volio bi saznati koliko rizikujem tj koliki su sudski troskovi u slucaju da ipak sud u sarajevu odluci u korist kazne.. ne bi bilo lose da porazgovaram s nekim advokatom, jos kad bi znao broj nekog slobodnog za razgovor.
Hajd sad iskreno

Jel bilo kakvog drskog ponašanja sa vaše strane :?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#9 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by GAU8 »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 14:30 LP svim korisnicima. Izasao sam s bratom do prodavnice, pjesice. Na putu do prodavnice nas zaustavlja patrola. Otvara prozor ispruzi ruku i mahnu kao ono dodjite. Trazi licne dokumente, dali smo mu licne karte ja i brat. Policajac mi kaze 500 KM kazne ce stici na adresu, pitao sam ga za sta ce mi doci kazna, dobio sam odgovor tebi ce doci 1000 KM. Pitao sam policajca za ime i prezime, bahato je odgovorio "Ja sam oficir mupa kantona sarajevo A*** S********". To je bila otprilike ta konverzacija. Predpostavljam da ce kazna doci za nenosenje maske i rukavica, ja i brat smo imali masku i rukavice u dzepu. Posto zivim u prigradskom naselju u krugu od 500 metara oko nas nije bilo zivog srvorenja u trenutku kad smo zaustavljeni, pa me zanima na osnovu cega je "oficir" zakljucio da treba da platim 1000 KM kazne? Nemam sredstava da platim kaznu. Prije mjesec dana mi je ustanovljen kamen u mokracnom kanalu koji treba laserski razbit, ali u domu zdravlja su mi rekli da taj dio uopste ne radi za vrijeme pandemije. Vecinu plate potrosim na tablete protiv bolova i kojekakve cajeve, da bi uopste mogao raditi. Sada u svemu ovome mene zanima, ako ovaj slucaj iznesem pred sud kolike su sanse da sta postignem, koliki su troskovi u slucaju da izgubim slucaj? Ili u krajnjem slucaju sta ja kao gradjanin mogu uraditi ako se policijski sluzbenik ponasa bahato ili prekoracuje ovlasti? Kome se mogu zaliti? Nije mi potrebno nicije sazaljevanje, ali ni osudjivanje pa vas molim da to ne radite. Trebaju mi savjeti i konkretne informacije, hvala unaprijed.
Glasali ste za ove, nije mi zao sekunde :run:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#10 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 15:21 Mnogo sam razmisljao o tome, i slazem se da bi tako trebalo biti. Volio bi saznati koliko rizikujem tj koliki su sudski troskovi u slucaju da ipak sud u sarajevu odluci u korist kazne.. ne bi bilo lose da porazgovaram s nekim advokatom, jos kad bi znao broj nekog slobodnog za razgovor.
10 KM sudske takse, a i to mozes traziti da ti bude refundirano, kao i ostale, eventualne, troskove. Kao sto rekoh, glat pada na sudu, ako ima i trun pravne drzave.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#11 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by shandrprcSA »

salik79 wrote: 19/04/2020 15:27
Escobarmc wrote: 19/04/2020 15:21 Mnogo sam razmisljao o tome, i slazem se da bi tako trebalo biti. Volio bi saznati koliko rizikujem tj koliki su sudski troskovi u slucaju da ipak sud u sarajevu odluci u korist kazne.. ne bi bilo lose da porazgovaram s nekim advokatom, jos kad bi znao broj nekog slobodnog za razgovor.
10 KM sudske takse, a i to mozes traziti da ti bude refundirano, kao i ostale, eventualne, troskove. Kao sto rekoh, glat pada na sudu, ako ima i trun pravne drzave.
viewtopic.php?p=16437807#p16437807
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#12 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by donBeton »

Hajd sad iskreno

Jel bilo kakvog drskog ponašanja sa vaše strane :?
A što ne bi bilo? Taj jest službenik države, al države koja nema nikakve kapacitete osim drskog ponašanja svojih službenika.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#13 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

Lud je ko plati,.. na sud i dokazati da niste nikog ugrozili,. dakle niste se približili nikom na manje od 2 metra,..a ne postoji ni zakon niti član po kojem mogu izricati kazne za nenošenje maske nego neki član za sve one “koji se ne pridržavaju mjera policija sankcionirati izdavanjem prekršajnog naloga, a novčana kazna je od 500 do 1.500 KM”.
Nek dokažu da je tako, ne znam da li ove naredbe uopšte budu objavljene u službenim novinama, a svakako nisu prošle nikakve legalne procedure kao ni ova o zabrani kretanja maloljetnih osoba i starijih od 65 godina.
A vjerovatno će kad ovo sranje prođe sve te kazne biti poništene,..
Officer Crabtree
Posts: 3539
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#14 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Officer Crabtree »

platiti ces i od sada nositi masku

javi na kraju ko je pogodio...
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by muha_sa »

donBeton wrote: 19/04/2020 15:30
Hajd sad iskreno

Jel bilo kakvog drskog ponašanja sa vaše strane :?
A što ne bi bilo? Taj jest službenik države, al države koja nema nikakve kapacitete osim drskog ponašanja svojih službenika.
Ti znaš da su se policajci na prvu drsko ponašali :?

Ne do bog da ih branim :-) kad god su mi prišli i tražili dokumenta--saobracaj je u pitanju-- uvijek su bili ljubazni.

Zato i pitam
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#16 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Nivelacija »

Hehe ja ljudi pa od cega da kupe nove dronove i novi Quadro za Solaka hehe
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#17 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by donBeton »

muha_sa wrote: 19/04/2020 15:33 Ti znaš da su se policajci na prvu drsko ponašali :?

Ne do bog da ih branim :-) kad god su mi prišli i tražili dokumenta--saobracaj je u pitanju-- uvijek su bili ljubazni.

Zato i pitam

Ma jok. Prišao da im da sterilne maske i dva para rukavica i ljubazno ih zamolio da stave, a ovi krelci neće.
Last edited by donBeton on 19/04/2020 15:38, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#18 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by salik79 »

shandrprcSA wrote: 19/04/2020 15:28
salik79 wrote: 19/04/2020 15:27
Escobarmc wrote: 19/04/2020 15:21 Mnogo sam razmisljao o tome, i slazem se da bi tako trebalo biti. Volio bi saznati koliko rizikujem tj koliki su sudski troskovi u slucaju da ipak sud u sarajevu odluci u korist kazne.. ne bi bilo lose da porazgovaram s nekim advokatom, jos kad bi znao broj nekog slobodnog za razgovor.
10 KM sudske takse, a i to mozes traziti da ti bude refundirano, kao i ostale, eventualne, troskove. Kao sto rekoh, glat pada na sudu, ako ima i trun pravne drzave.
viewtopic.php?p=16437807#p16437807
Mogu oni prebacivati i izmisljati, ali vec u realnom primjeru, kada je pravna drzava u pitanju, napisah kako to fercera. Upravni sud Bavarske donio presudu da naredba o socijalnom distanciranju nije u skladu sa zakonom i da moze biti samo preporuka. Dakle, u Njemackoj gdje su oni koji donose naredbe pravni eksperti za ove nase ublehase.

Jos jednom, mogu donijeti naredbu i da moramo na rukama hodati, te da je kaznjivo ne postupati po tome, pa da nas rebnu na osnovu ovoga sto navodis. Naredbe i zakoni moraju imati neku osnovanost, a ne ad-hoc, nicim potkrijepljeno, nesto donositi.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#19 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by cyprus »

Jel se kazne pišu samo za nenošenje maski ili osim maske moraš imat i rukavice?

Na masku sam se priviko i sad je svuda nosam :D al' rukavice sam batalio kao beskorisne... Sa sobom nosam dezificijens i špricam se poslije dodirivanja bilo čega...
Last edited by cyprus on 19/04/2020 15:40, edited 3 times in total.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#20 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by strucnjakdemagog »

Ci-Nick wrote: 19/04/2020 15:32 Lud je ko plati,.. na sud i dokazati da niste nikog ugrozili,. dakle niste se približili nikom na manje od 2 metra,..a ne postoji ni zakon niti član po kojem mogu izricati kazne za nenošenje maske nego neki član za sve one “koji se ne pridržavaju mjera policija sankcionirati izdavanjem prekršajnog naloga, a novčana kazna je od 500 do 1.500 KM”.
Nek dokažu da je tako, ne znam da li ove naredbe uopšte budu objavljene u službenim novinama, a svakako nisu prošle nikakve legalne procedure kao ni ova o zabrani kretanja maloljetnih osoba i starijih od 65 godina.
A vjerovatno će kad ovo sranje prođe sve te kazne biti poništene,..

Ima član po Zakonu o prekršajima protiv JRiM-a. 5 stoja kazna.
Escobarmc
Posts: 50
Joined: 12/12/2015 13:28

#21 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Escobarmc »

Ne bi da ulazim u pretjeranu diskusiju. Uopste se ne branim, kriv sam sto nisam nosio masku, ali nisam nikog ugrozio, nisam bio drzak prema policajcu. Policajac se nije pozdravio, njegov kolega nije imao masku, samo je mahno rukom kao dodjite ovamo. Vidio sam da je covjek neraspolozen i bahaz u samom startu. Policajac me nije nista pitao, samo mi je rekao da ce mi doci 500 KM kazne, iskreno nisam znao da je kazna tolika, zato sam i pitao. Sta je on mislio ja ne znam nit hocu da razmisljam o tome, samo mi je rekso drsko tebi ce doc hiljadu maraka kazne. Jest srce mi je pocelo brze lupat u tom trenutku, ali sam se smirio i samo pitao za ime i prezime.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#22 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

strucnjakdemagog wrote: 19/04/2020 15:38
Ci-Nick wrote: 19/04/2020 15:32 Lud je ko plati,.. na sud i dokazati da niste nikog ugrozili,. dakle niste se približili nikom na manje od 2 metra,..a ne postoji ni zakon niti član po kojem mogu izricati kazne za nenošenje maske nego neki član za sve one “koji se ne pridržavaju mjera policija sankcionirati izdavanjem prekršajnog naloga, a novčana kazna je od 500 do 1.500 KM”.
Nek dokažu da je tako, ne znam da li ove naredbe uopšte budu objavljene u službenim novinama, a svakako nisu prošle nikakve legalne procedure kao ni ova o zabrani kretanja maloljetnih osoba i starijih od 65 godina.
A vjerovatno će kad ovo sranje prođe sve te kazne biti poništene,..

Ima član po Zakonu o prekršajima protiv JRiM-a. 5 stoja kazna.
Da ali ne radi se se o javnom redu i miru,.. niti su vrištali niti su koga ometali, niti su koga ugrozili.
Razumijem da se nekom izrekne kazna za nenošenje maske,.. bez obzira pod koji će je član progurati,.. ako je u redu stao iza nekog na pola metra i puše mu za vrat,.. ali na praznoj ulici ili livadi izletišta ganjati nekog zbog maske je debilizam.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#23 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by strucnjakdemagog »

Escobarmc wrote: 19/04/2020 15:42 Ne bi da ulazim u pretjeranu diskusiju. Uopste se ne branim, kriv sam sto nisam nosio masku, ali nisam nikog ugrozio, nisam bio drzak prema policajcu. Policajac se nije pozdravio, njegov kolega nije imao masku, samo je mahno rukom kao dodjite ovamo. Vidio sam da je covjek neraspolozen i bahaz u samom startu. Policajac me nije nista pitao, samo mi je rekao da ce mi doci 500 KM kazne, iskreno nisam znao da je kazna tolika, zato sam i pitao. Sta je on mislio ja ne znam nit hocu da razmisljam o tome, samo mi je rekso drsko tebi ce doc hiljadu maraka kazne. Jest srce mi je pocelo brze lupat u tom trenutku, ali sam se smirio i samo pitao za ime i prezime.
1. Kazna od 500KM, ako platiš u roku od 8 dana - 250 ti je.
2. Možeš se na sudu vadit na socijalu, ali ti neće proći. To što nikoga nisi ugrozio, nema nikakve veze. Da jesi, išla bi ti krivična prijava, a ne prekršajni nalog.
3. Što se tiče ponašanja policajaca, možeš ih prijaviti unutrašnjoj kontroli, ali ti kazna svakako ostaje.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#24 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by strucnjakdemagog »

Ci-Nick wrote: 19/04/2020 15:44
strucnjakdemagog wrote: 19/04/2020 15:38
Ci-Nick wrote: 19/04/2020 15:32 Lud je ko plati,.. na sud i dokazati da niste nikog ugrozili,. dakle niste se približili nikom na manje od 2 metra,..a ne postoji ni zakon niti član po kojem mogu izricati kazne za nenošenje maske nego neki član za sve one “koji se ne pridržavaju mjera policija sankcionirati izdavanjem prekršajnog naloga, a novčana kazna je od 500 do 1.500 KM”.
Nek dokažu da je tako, ne znam da li ove naredbe uopšte budu objavljene u službenim novinama, a svakako nisu prošle nikakve legalne procedure kao ni ova o zabrani kretanja maloljetnih osoba i starijih od 65 godina.
A vjerovatno će kad ovo sranje prođe sve te kazne biti poništene,..

Ima član po Zakonu o prekršajima protiv JRiM-a. 5 stoja kazna.
Da ali ne radi se se o javnom redu i miru,.. niti su vrištali niti su koga ometali, niti su koga ugrozili.
Razumijem da se nekom izrekne kazna za nenošenje maske,.. bez obzira pod koji će je član progurati,.. ako je u redu stao iza nekog na pola metra i puše mu za vrat,.. ali na praznoj ulici ili livadi izletišta ganjati nekog zbog maske je debilizam.
Taj član se nalazi u tom zakonu. Potraži. Član 8, ne znam napamet koja tačka...
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#25 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

Zamislite da narede da svi moramo nositi crvene čizme,.. može li to tako ako ti niko ne stavi na raspolaganje crvene čizme,..
Ista priča sa starim ljudima,.. nisi im obavio kupovinu, nisi ih nazvao svaki dan da ih pitaš da li im nešto nedostaje,.. a zabranio im da promole nos iz stana,.. :lol: ma to pada na sudu istog trena,.. bolje umrijeti od korone nego od gladi.
Locked