Kazna

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#1 Kazna

Post by corei3 »

Otvaram temu da bih prodiskutovao o nečemu u Islamu što nikako ne mogu da svarim. Mada odmah na početku predpostavljam da će se rasprava pretvoriti u kupus, očekujem bar nekoliko smišljenih postova koji bi mu utažili žeđ za odgovorom.
Znam da na više mjesta u Kuranu piše da samo oni koji dobra djela čine i koji se mole Allahu će ući u dženet a oni koji ne klanjaju džaba im dobra djela, sve će se to poništiti.
Ja to ne mogu da svarim nikako, jasno mi je ko noć i dan šta je napisano, ali mi ne ide u glavu.
Znam nekoliko jako dobrih ljudi čije ponašanje može biti uzor drugima, susretljivi, blagi kad treba, oštri kad treba, profesionalni, porodični, uspješni, ne piju(ako je važno), ne puše, blagi prema svojim ženama, pomažu drugima, ukratko imaju sve odlike normalnog insana, čak šta više, iznad prosjeka su po toj nekoj čovječnosti, ali ne klanjaju, vjeruju u Boga hajmo reći, ali od prakse nemaju mnogo.
I sad takav čovjek, koji je na ovo svijetu dosegao neko savršenskvo na svim poljima, neće ući u dženet jer će ga se pitati čim umre za namaz i sl. i čim to nevalja-gotovo.
Evo moja mati, pa ta žena je život za nas dala, šta sve nije prošla da nas odgoji, cijeli život joj je bio patnja, od kad je cura bila-haj radi, udala se, odgajaj djecu, stari je jos zejebavao, od svega otišla na zivcima ali ostala uspravna - prava majka. Prolila je više suza nego sto se ikad nasmijala. Život je nikad ali nikad nije mazio, a opet uspijela je sve a i dan danas uspijeva, brine u unucima, o nama, daje sebe 110%, a prije svega je blaga, tiha, nije tip žene oštrokondže, nego onako, polako, u sebi vodi tu neku bitku, izgubila prvo djete, ma sta sve ne.
I sad će mi takva majka i džehenem? Ja to ne kontam nikako.
Evo nek mi neko objasni. Hvala
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

corei3 wrote:Otvaram temu da bih prodiskutovao o nečemu u Islamu što nikako ne mogu da svarim. Mada odmah na početku predpostavljam da će se rasprava pretvoriti u kupus, očekujem bar nekoliko smišljenih postova koji bi mu utažili žeđ za odgovorom.
Znam da na više mjesta u Kuranu piše da samo oni koji dobra djela čine i koji se mole Allahu će ući u dženet a oni koji ne klanjaju džaba im dobra djela, sve će se to poništiti.
Ja to ne mogu da svarim nikako, jasno mi je ko noć i dan šta je napisano, ali mi ne ide u glavu.
Znam nekoliko jako dobrih ljudi čije ponašanje može biti uzor drugima, susretljivi, blagi kad treba, oštri kad treba, profesionalni, porodični, uspješni, ne piju(ako je važno), ne puše, blagi prema svojim ženama, pomažu drugima, ukratko imaju sve odlike normalnog insana, čak šta više, iznad prosjeka su po toj nekoj čovječnosti, ali ne klanjaju, vjeruju u Boga hajmo reći, ali od prakse nemaju mnogo.
I sad takav čovjek, koji je na ovo svijetu dosegao neko savršenskvo na svim poljima, neće ući u dženet jer će ga se pitati čim umre za namaz i sl. i čim to nevalja-gotovo.
Evo moja mati, pa ta žena je život za nas dala, šta sve nije prošla da nas odgoji, cijeli život joj je bio patnja, od kad je cura bila-haj radi, udala se, odgajaj djecu, stari je jos zejebavao, od svega otišla na zivcima ali ostala uspravna - prava majka. Prolila je više suza nego sto se ikad nasmijala. Život je nikad ali nikad nije mazio, a opet uspijela je sve a i dan danas uspijeva, brine u unucima, o nama, daje sebe 110%, a prije svega je blaga, tiha, nije tip žene oštrokondže, nego onako, polako, u sebi vodi tu neku bitku, izgubila prvo djete, ma sta sve ne.
I sad će mi takva majka i džehenem? Ja to ne kontam nikako.
Evo nek mi neko objasni. Hvala
stvari su relativne u islamu

Moze biti situacija na sudnjem danu da osoba koja nikad nije obavila ni jedan namaz udje bez problema u dzennet, dok druga je klanjala ali opet zavrsi u Dzehennem, jesi li znao za to???

A jesi li znao mozda da ce se potpaliti dzehennem prvo sa muslimanima (licemjerima) pa tek onda dolaze drugi na red?
jesi li znao za to?

znaci stvari su relativne, situacija se procjenjuje na osnovu okolnosti u kojem je osoba bila.

Znam da na više mjesta u Kuranu piše da samo oni koji dobra djela čine i koji se mole Allahu će ući u dženet a oni koji ne klanjaju džaba im dobra djela, sve će se to poništiti.
ne, nego se radi oni koji se koji cuju za islam , koji imaju mogucnosti da istrazuju, takvi nece imati izgovora na sudnjem danu.


ali osoba koja ne klanja, ali nema prostup informacijama o islamu, i ne uspije nista saznati pa umre, takav ce da bude stavljen na testiranje na sudnjem danu, znaci nije mu zagarantovana kazna, mora da prodje filtere na sudnjem danu, pa tek onda se sud donosi.

Allah nikome nije neprevadan.

Ako je neka osoba doobra, fina osoba prema drugim, pomaze druge itd, ali nece da vjeruje, ima uslove za za znanje i praktikovanje ali nece, takvima dobra djela se ne kapitalizuju, znaci nema za njih nikakvu nagradu na sudnjem danu, ali moze da dobije nagradu za takva djela na ovome svijetu, da ti podari srecu, zdravlje, sacuva od neke nesrece i ostale blagodati da isplati ta dobra djela, pa kad covjek dodje na sudnji dan, dodje praznih dzepova, takva osoba nema sta da trazi od Boga jer nije ionako vjerovala da ce dobit nagradu niti se spremala za taj zivot, pa kako da dobije nesto u sta nevjeruje ili se uopste ne trudi da zasluzi.

Evo moja mati, pa ta žena je život za nas dala, šta sve nije prošla da nas odgoji, cijeli život joj je bio patnja, od kad je cura bila-haj radi, udala se, odgajaj djecu, stari je jos zejebavao, od svega otišla na zivcima ali ostala uspravna - prava majka. Prolila je više suza nego sto se ikad nasmijala. Život je nikad ali nikad nije mazio, a opet uspijela je sve a i dan danas uspijeva, brine u unucima, o nama, daje sebe 110%, a prije svega je blaga, tiha, nije tip žene oštrokondže, nego onako, polako, u sebi vodi tu neku bitku, izgubila prvo djete, ma sta sve ne.
I sad će mi takva majka i džehenem? Ja to ne kontam nikako.
niko to ne moze sa sigurnoscu reci ovdje na zemlji, to je do Boga da odluci....

kao sto sam rekao stvari su relativne, bit ce osoba koje su klanjale pa opet u dzehennem zavrsile a bit ce i osoba koja mozda nikad nije klanjala ali opet u Dzennet usla.
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#3 Re: Kazna

Post by corei3 »

:thumbup:
Ako ti nije mrsko da napišeš gdje sve ovo piše što si ti napisao, pokrijepi mi dokazima, da nebude samo, smrčak napisao
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

corei3 wrote::thumbup:
Ako ti nije mrsko da napišeš gdje sve ovo piše što si ti napisao, pokrijepi mi dokazima, da nebude samo, smrčak napisao
iz hadisa sam to izvadio

naprimjer covjek sa poslanikom otisao u borbu i poginuo, nikad nije stigao obaviti ni jedan namaz a zasluzio najvece stepene u Raju

dok su se ashabi poslanika zalili poslaniku na jednu zenu koja je iznemiravala komsije, ali je ta zena i klanjala i postila, a poslanik je odmah rekao da ce ta zena u Dzehennem....znaci dzaba joj i namaz i post zbog ostalih nedjela.

tako nij to smrcak napisao, nego jednostavno govorim ti iz hadisa poslanika Muhammeda.

ne mogu naci hadise na internetu sad, ako neko zna, nek postira ovdje te hadise o ova dva slucaja.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Kazna

Post by insomnia78 »

Pa ti covjece sam sebe demantujes
User avatar
nefsun
Posts: 153
Joined: 15/04/2019 23:23

#6 Re: Kazna

Post by nefsun »

Poznati primjer u islamu koji se navodi, vizavi postavljene diskusije:

Ebu Hurejre prenosi da je Allahov Poslanik,salallahu alejhi wa selem, rekao: "U Benu Israilu je bila jedna prostitutka koja je prolazila pored bunara sa vodom i osjetila žeđ. Sišla je u bunar i napila se vode. Kad je izašla vidjela je psa kako liže zemlju od žeđi, pa je skinula cipelu, opet sišla u bunar, zahvatila vode i napojila psa. Pa joj je Allah, dž.š., zahvalio i uveo je u džennet." (Sahih Buhari)

---
Ali u svakom slucaju, to ne znaci da treba da ostavimo izvrsavanje obaveza, farzova, sunneta...
''uci, citaj... trud se nagradjuje...''
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

insomnia78 wrote:Pa ti covjece sam sebe demantujes
kako? da cujem
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Kazna

Post by insomnia78 »

ne, nego se radi oni koji se koji cuju za islam , koji imaju mogucnosti da istrazuju, takvi nece imati izgovora na sudnjem danu.
Sta mislis koliko ih je takvih danas?
I sta mislis da li oni koji se npr nazivaju muslimanima a ne izvrsavaju farzove spadaju u licemjere?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

insomnia78 wrote:
ne, nego se radi oni koji se koji cuju za islam , koji imaju mogucnosti da istrazuju, takvi nece imati izgovora na sudnjem danu.
Sta mislis koliko ih je takvih danas?
I sta mislis da li oni koji se npr nazivaju muslimanima a ne izvrsavaju farzove spadaju u licemjere?
sad cu ti reci jednu caku, jednu malu tajnu :kiss:

dok god drzis mobil u ruci na kojem ima WiFi neces imati izgovor na sudnjem danu, ni ti ni iko ziv na sudnjem danu.

ko god ima kompijuter u kuci i internet , nece imati izgovor.

osoba recimo koja zivi u planinama juzne amerike i tamo u prasumama amazone , nemaju pristup internetu, pa umru...takvi ce imati izgovor


a ti druze dok tapces na internetu sa mnom neces sigurno :kiss:
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#10 Re: Kazna

Post by Salah ad-Din »

Da banalizujem, uporedi to sa penzijskim osiguranjem. Ja idem na posao, radim svaki dan, moj poslodavac plaća doprinose za mene ali zato imam manju platu. Ti kažeš ja želim veća primanja, ne želim da plaćam doprinose, i ti radiš čitav život, možda i više od mene. Prođe 40 godina, ja imam penziju, ti ne. Misliš da to nije fer?

Naravno da je fer, jer si ti bio upoznat sa tim da ako ne budeš uplaćivao doprinose nećeš imati pravo na penziju i svjesno si odlučio da ne plačaš doprinose. Obojica smo bili dobri radnici, trudili se, radili, ali ti nisi ispoštovao formu (zakon). Bilo ti je žao da daješ doprinose, mislio si da je korisnije dok si mlad da imaš bolja primanja.

Isto tako u vjeri, znaš da je to tvoja obaveza, svjesno je zanemaruješ. Žao ti je vremena, neka kad ostarim klanjat ću. Osoba koja je dobra u duši, fina prema svima, već je odradila ogroman dio posla (teži dio posla), ostaje još forma. Ali ako nema forme jasno je da fali nešto, dakle ta osoba iskreno ne vjeruje da će doći budući svijet. A ako ne vjeruje, onda se ta osoba i ne pita da li će završiti u Džennetu ili Džehenemu, jer misli da toga nema.

Ima i slučajeva, da ljudi vjeruju ali eto teško je odvojiti pola sata dnevno za namaze, ispostiti jedan mjesec u godini, onda ta osoba ne vjeruje dovoljno čvrsto. Ako nije znala i nije bila upoznata sa pravilima šerijata, onda Allah može oprostiti, a on najbolje zna.

Znam za jedan hadis (ne znam koliko je vjerodostojan) da je Poslanik s.a.w.s sa svojim ashabima prolazio pored jedne dženaze, pa reče im hajmo da klanjamo čovjeku dženazu. Ashabi mu počeše govoriti da ne bi bilo fino da Poslanik s.a.w.s. tom čovjeku klanja dženazu, jer čovjek nije klanjao i postio. Poslanik uđe na dženazu i upita glasno ljude koji su prisutni tu: "Zna li neko da li je ovaj čovjek išta dobro za Islam učinio?", svi pogeli glave i šute, pa se javi jedan čovjek i reče da je on jedne prilike u ratu čuvao stražu muslimanskoj vojsci kako bi im pomogao dok se oni naspavaju, klanjaju itd. Tada Poslanik s.a.w.s. priđe mejtu i reče ti ćeš sigurno biti jedan od stanovnika Dženneta. I odluči da mu on predvodi dženazu.

Opet kažem Allah najbolje zna.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

Salah ad-Din wrote:Da banalizujem, uporedi to sa penzijskim osiguranjem. Ja idem na posao, radim svaki dan, moj poslodavac plaća doprinose za mene ali zato imam manju platu. Ti kažeš ja želim veća primanja, ne želim da plaćam doprinose, i ti radiš čitav život, možda i više od mene. Prođe 40 godina, ja imam penziju, ti ne. Misliš da to nije fer?

Naravno da je fer, jer si ti bio upoznat sa tim da ako ne budeš uplaćivao doprinose nećeš imati pravo na penziju i svjesno si odlučio da ne plačaš doprinose. Obojica smo bili dobri radnici, trudili se, radili, ali ti nisi ispoštovao formu (zakon). Bilo ti je žao da daješ doprinose, mislio si da je korisnije dok si mlad da imaš bolja primanja.

Isto tako u vjeri, znaš da je to tvoja obaveza, svjesno je zanemaruješ. Žao ti je vremena, neka kad ostarim klanjat ću. Osoba koja je dobra u duši, fina prema svima, već je odradila ogroman dio posla (teži dio posla), ostaje još forma. Ali ako nema forme jasno je da fali nešto, dakle ta osoba iskreno ne vjeruje da će doći budući svijet. A ako ne vjeruje, onda se ta osoba i ne pita da li će završiti u Džennetu ili Džehenemu, jer misli da toga nema.

Ima i slučajeva, da ljudi vjeruju ali eto teško je odvojiti pola sata dnevno za namaze, ispostiti jedan mjesec u godini, onda ta osoba ne vjeruje dovoljno čvrsto. Ako nije znala i nije bila upoznata sa pravilima šerijata, onda Allah može oprostiti, a on najbolje zna.

Znam za jedan hadis (ne znam koliko je vjerodostojan) da je Poslanik s.a.w.s sa svojim ashabima prolazio pored jedne dženaze, pa reče im hajmo da klanjamo čovjeku dženazu. Ashabi mu počeše govoriti da ne bi bilo fino da Poslanik s.a.w.s. tom čovjeku klanja dženazu, jer čovjek nije klanjao i postio. Poslanik uđe na dženazu i upita glasno ljude koji su prisutni tu: "Zna li neko da li je ovaj čovjek išta dobro za Islam učinio?", svi pogeli glave i šute, pa se javi jedan čovjek i reče da je on jedne prilike u ratu čuvao stražu muslimanskoj vojsci kako bi im pomogao dok se oni naspavaju, klanjaju itd. Tada Poslanik s.a.w.s. priđe mejtu i reče ti ćeš sigurno biti jedan od stanovnika Dženneta. I odluči da mu on predvodi dženazu.

Opet kažem Allah najbolje zna.
:thumbup:

super primjere koristis
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#12 Re: Kazna

Post by r_faruk »

zar iko moze znati ko ce u dzenet a ko ce u pakao?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#13 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:zar iko moze znati ko ce u dzenet a ko ce u pakao?

ne moze niko znati sad, ali imaju definicije u vjeri kad neko ide putem prema Raju a kad neko ide putem prema Paklu.
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#14 Re: Kazna

Post by r_faruk »

kako onda muhamed kaze "Tada Poslanik s.a.w.s. priđe mejtu i reče ti ćeš sigurno biti jedan od stanovnika Dženneta", ili je pretpostavio?
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#15 Re: Kazna

Post by Salah ad-Din »

r_faruk wrote:kako onda muhamed kaze "Tada Poslanik s.a.w.s. priđe mejtu i reče ti ćeš sigurno biti jedan od stanovnika Dženneta", ili je pretpostavio?
Drugo je Poslanik s.a.w.s.. Poslanik s.a.w.s. je bio na miradžu, on je znao mnoge stvari koje mi ne znamo :)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#16 Re: Kazna

Post by pustopoljina »

Salah ad-Din wrote:Da banalizujem, uporedi to sa penzijskim osiguranjem. Ja idem na posao, radim svaki dan, moj poslodavac plaća doprinose za mene ali zato imam manju platu. Ti kažeš ja želim veća primanja, ne želim da plaćam doprinose, i ti radiš čitav život, možda i više od mene. Prođe 40 godina, ja imam penziju, ti ne. Misliš da to nije fer?

Naravno da je fer, jer si ti bio upoznat sa tim da ako ne budeš uplaćivao doprinose nećeš imati pravo na penziju i svjesno si odlučio da ne plačaš doprinose. Obojica smo bili dobri radnici, trudili se, radili, ali ti nisi ispoštovao formu (zakon). Bilo ti je žao da daješ doprinose, mislio si da je korisnije dok si mlad da imaš bolja primanja.

Isto tako u vjeri, znaš da je to tvoja obaveza, svjesno je zanemaruješ. Žao ti je vremena, neka kad ostarim klanjat ću. Osoba koja je dobra u duši, fina prema svima, već je odradila ogroman dio posla (teži dio posla), ostaje još forma. Ali ako nema forme jasno je da fali nešto, dakle ta osoba iskreno ne vjeruje da će doći budući svijet. A ako ne vjeruje, onda se ta osoba i ne pita da li će završiti u Džennetu ili Džehenemu, jer misli da toga nema.

Ima i slučajeva, da ljudi vjeruju ali eto teško je odvojiti pola sata dnevno za namaze, ispostiti jedan mjesec u godini, onda ta osoba ne vjeruje dovoljno čvrsto. Ako nije znala i nije bila upoznata sa pravilima šerijata, onda Allah može oprostiti, a on najbolje zna.

Znam za jedan hadis (ne znam koliko je vjerodostojan) da je Poslanik s.a.w.s sa svojim ashabima prolazio pored jedne dženaze, pa reče im hajmo da klanjamo čovjeku dženazu. Ashabi mu počeše govoriti da ne bi bilo fino da Poslanik s.a.w.s. tom čovjeku klanja dženazu, jer čovjek nije klanjao i postio. Poslanik uđe na dženazu i upita glasno ljude koji su prisutni tu: "Zna li neko da li je ovaj čovjek išta dobro za Islam učinio?", svi pogeli glave i šute, pa se javi jedan čovjek i reče da je on jedne prilike u ratu čuvao stražu muslimanskoj vojsci kako bi im pomogao dok se oni naspavaju, klanjaju itd. Tada Poslanik s.a.w.s. priđe mejtu i reče ti ćeš sigurno biti jedan od stanovnika Dženneta. I odluči da mu on predvodi dženazu.

Opet kažem Allah najbolje zna.
Je li ovo sa penzionim tvoj primjer ili si cuo negdje? Od koga?
Odlican primjer.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#17 Re: Kazna

Post by Salah ad-Din »

pustopoljina wrote: Je li ovo sa penzionim tvoj primjer ili si cuo negdje? Od koga?
Odlican primjer.
Na internetu u jednom odgovoru na pitanje neko je napisao to ti je isto kao penziono. Budući da sam pravnik to mi je odmah zapalo za oko i malo sam razmišljao o tome, stvarno je dobro poređenje i pokazuje koliko je zapravo i šerijat zasnovan na sličnim pravnim principima i razmišljanjima kao i današnji pravni sistemi. Ako nađem link tog pitanja proslijedim Vam.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: Kazna

Post by insomnia78 »

Salah ad-Din wrote:
pustopoljina wrote: Je li ovo sa penzionim tvoj primjer ili si cuo negdje? Od koga?
Odlican primjer.
Na internetu u jednom odgovoru na pitanje neko je napisao to ti je isto kao penziono. Budući da sam pravnik to mi je odmah zapalo za oko i malo sam razmišljao o tome, stvarno je dobro poređenje i pokazuje koliko je zapravo i šerijat zasnovan na sličnim pravnim principima i razmišljanjima kao i današnji pravni sistemi. Ako nađem link tog pitanja proslijedim Vam.
Sta bi bio ekvivalent vecim primanjima? Da pijes, jedes krmetinu, spavas sat duze?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#19 Re: Kazna

Post by pustopoljina »

Pijes, ne postis, ne klanjas, ne dijelis kurban...
Radis sta hoces, kad hoces.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#20 Re: Kazna

Post by pustopoljina »

Racunas da uplacujes privatno penziono, time sto si inace ok.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#21 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:kako onda muhamed kaze "Tada Poslanik s.a.w.s. priđe mejtu i reče ti ćeš sigurno biti jedan od stanovnika Dženneta", ili je pretpostavio?

eh to je druga stvar, on je poslanik, on dobiva objavu od Boga, i moze da zna ko ce u Dzennet a ko u Dzehennem preko objave....a ne svojim nekim specijalnim znanjem

kad kazem zar iko moze znati...mislim na nas obicne ljude ne na bozije poslanike.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#22 Re: Kazna

Post by insomnia78 »

Smrcak15 wrote:
insomnia78 wrote:
ne, nego se radi oni koji se koji cuju za islam , koji imaju mogucnosti da istrazuju, takvi nece imati izgovora na sudnjem danu.
Sta mislis koliko ih je takvih danas?
I sta mislis da li oni koji se npr nazivaju muslimanima a ne izvrsavaju farzove spadaju u licemjere?
sad cu ti reci jednu caku, jednu malu tajnu :kiss:

dok god drzis mobil u ruci na kojem ima WiFi neces imati izgovor na sudnjem danu, ni ti ni iko ziv na sudnjem danu.

ko god ima kompijuter u kuci i internet , nece imati izgovor.

osoba recimo koja zivi u planinama juzne amerike i tamo u prasumama amazone , nemaju pristup internetu, pa umru...takvi ce imati izgovor


a ti druze dok tapces na internetu sa mnom neces sigurno :kiss:
Pa to ja i kazem. Cemu onda uvijanje. Kazes lijepo ako ne klanjas dzaba ti sve
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#23 Re: Kazna

Post by Salah ad-Din »

insomnia78 wrote: Sta bi bio ekvivalent vecim primanjima? Da pijes, jedes krmetinu, spavas sat duze?
U ovom rasporedu premisa, plata je ekvivalent vremenu. Da pije, jede svinjetinu to bi bilo da loše radi posao, da je loš radnik.

Dakle. Ja idem na posao, radim svaki dan (dobar sam čovjek, ne pijem, ne pušim, fin sam s ljudima), moj poslodavac plaća doprinose za mene (klanjam, postim) ali zato imam manju platu (manje vremena). Ti kažeš ja želim veća primanja (više slobodnog vremena), ne želim da plaćam doprinose (ne želiš da klanjaš, postiš), i ti radiš čitav život, možda i više od mene (i ti si dobar čovjek, ne piješ, ne pušiš, čak si i bolji s ljudima od mene). Prođe 40 godina, ja imam penziju, ti ne. Misliš da to nije fer?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Kazna

Post by insomnia78 »

S religijske tacke apsolutno
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#25 Re: Kazna

Post by zagortenej »

Ako će Muhamedovi roditelji u džehenem, onda je sve jasno.
Post Reply