Kazna - placanje ??

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1 Kazna - placanje ??

Post by _Reds_ »

Eh ovako, da li neko zna koliki je rok za placanje sudske kazne po osnovu zakona o prekrsajima, u rijesenju nigdje ne pise koliki je rok za placanje kazne, osim da se plate sudski troskovi u roku 15 dana, u suprotnom postupice se tamo po nekom clanu.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#2 Re: Kazna - placanje ??

Post by Tercius »

_Reds_ wrote:Eh ovako, da li neko zna koliki je rok za placanje sudske kazne po osnovu zakona o prekrsajima, u rijesenju nigdje ne pise koliki je rok za placanje kazne, osim da se plate sudski troskovi u roku 15 dana, u suprotnom postupice se tamo po nekom clanu.
Sve sto ti kao neuka stranka (sto smi svi u 99 posto slucajeva),trebas znati je to da postupis kako ti pise u rjesenju u protivnom ako te nesto rjesenjem neobavezuje onda nisi ni duzan da postupis po istom.U tvom slucaju ako je samo navedeno da se u nekom roku sudski troskovi moraju izmiriti onda je to to, i mislim da to regulise zakon o upravnom postupku a ne zakon o prekrsajima, bar mislim tako nisam siguran ako ti nije mrsko proguglaj.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3 Re: Kazna - placanje ??

Post by _Reds_ »

Tercius wrote:
_Reds_ wrote:Eh ovako, da li neko zna koliki je rok za placanje sudske kazne po osnovu zakona o prekrsajima, u rijesenju nigdje ne pise koliki je rok za placanje kazne, osim da se plate sudski troskovi u roku 15 dana, u suprotnom postupice se tamo po nekom clanu.
Sve sto ti kao neuka stranka (sto smi svi u 99 posto slucajeva),trebas znati je to da postupis kako ti pise u rjesenju u protivnom ako te nesto rjesenjem neobavezuje onda nisi ni duzan da postupis po istom.U tvom slucaju ako je samo navedeno da se u nekom roku sudski troskovi moraju izmiriti onda je to to, i mislim da to regulise zakon o upravnom postupku a ne zakon o prekrsajima, bar mislim tako nisam siguran ako ti nije mrsko proguglaj.
Pise da se sudski trskovi moraju platiti u roku 15 dana, ali nigdje ne pise do kada se mora platiti novcana kazna.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#4 Re: Kazna - placanje ??

Post by sokkia »

i ja sam pravno neuka osoba ali znam da su napravili takav sistem da se kazna mora platiti kad tad. :(
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5 Re: Kazna - placanje ??

Post by _Reds_ »

sokkia wrote:i ja sam pravno neuka osoba ali znam da su napravili takav sistem da se kazna mora platiti kad tad. :(
Ma oki, logicno je da moram platiti kad tad, nego je meni vazno do kad se to mora platiti. Da li ta kazna ide mozda u one kazne sa saobracaj ?? Tj. u onaj registar kazni tamo.
radio_sa
Posts: 71
Joined: 28/03/2011 11:28

#6 Re: Kazna - placanje ??

Post by radio_sa »

Imam izvod iz registra novčanih kazni

Imam kazne za prekoračenje brzine u Tuzlanskom kantonu i parking u Sarajevu.


Nigdje mi ne piše u izvodu broj opštine , može mi neko pojasniti kako se to popunjava ?
sedma_7
Posts: 728
Joined: 03/04/2007 18:24

#7 Re: Kazna - placanje ??

Post by sedma_7 »

Zna li neko koliko vremenski treba da se obradi kazna za prekršaj (prekoračenje brzine, radar)?
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Kazna - placanje ??

Post by drndalo »

Zavisi gdje, tvoj ili drugi kanton... Racunaj 10-15 dana dok ti stigne rjesenje u koverti... Pa dok ga dignes s Poste, 5 dana od dana obavijesti...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#9 Re: Kazna - placanje ??

Post by mali jomu »

_Reds_ wrote: Eh ovako, da li neko zna koliki je rok za placanje sudske kazne po osnovu zakona o prekrsajima, u rijesenju nigdje ne pise koliki je rok za placanje kazne, osim da se plate sudski troskovi u roku 15 dana, u suprotnom postupice se tamo po nekom clanu.


Sta ces ba placat, niko se stim ne zajebava, bacis to lijepo u prvu kantu i pustis da te murija kad te negdje vidi fino skacima, i rijesi se to samo od sebe..... :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#10 Re: Kazna - placanje ??

Post by Edin H. »

mali jomu wrote:
_Reds_ wrote: Eh ovako, da li neko zna koliki je rok za placanje sudske kazne po osnovu zakona o prekrsajima, u rijesenju nigdje ne pise koliki je rok za placanje kazne, osim da se plate sudski troskovi u roku 15 dana, u suprotnom postupice se tamo po nekom clanu.


Sta ces ba placat, niko se stim ne zajebava, bacis to lijepo u prvu kantu i pustis da te murija kad te negdje vidi fino skacima, i rijesi se to samo od sebe..... :lol:
A možeš se i ispariti iz zemlje i poslati im razglednicu - ćao žohari.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#11 Re: Kazna - placanje ??

Post by liaar »

Je l' imao kad ko situaciju da je kaznu platio onaj osmi dan što je po zakonu jeftinije u 8 danu.

Ja sam imao jednu kaznu za svjetla (30 KM, 15 u 8 dana) i čekao platu i uplatim je osmi dan od izdavanja kazne. Nakon toga sam išao u MUP zbog neke lafo neplaćene kazne, i po registru, ispada da sam tu kaznu za svjetla platio 15 KM a piše da moraš platiti još 35 KM za nju, kao prošao joj rok za plaćanje, iako imam uplatnicu iz banke da je uplaćena unutar 8 dana od izdavanja...
Post Reply