kazna odsjecanja ruke /amputacija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#126 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by junkers »

pike wrote:
junkers wrote:
pike wrote:
Demokratskom svijetu? U Kanadi nema smrtne kazne, a ni u Bosni. Ako mislis na Ameriku onda to zavisi od drzave do drzave. Tamo gdje krscanski fundemetalisti se pitaju ima smrtna kazna, tamo gdje ih niko nista ne pita nema.

Inace mi nikad nije bilo jasno zasto veliki broj vjernika voli egzekucije i kasapljenje ljudi? Vidim i ovdje poprilican broj to smatra sasvim normalnim.
najlakše prodavat liberalna sr.nja iz kanade,kad ubiju dijete u tramvaju,siluju bolesne djevojčice,pale starice(hoćeš još)
onda su samo te kazne adekvatne.
Lupas gluposti. Vamo ima svakavih ljudi, gamadi i sljama iz cijelog svijeta pa opet se to sve drzi pod kontrolom. Sistem je uredjen i policija djeluje po zakonskim propisima. Bez kasapljenja i egzekucija.

Lako je poredat i pobit, ti vidim trzas na najlaksu soluciju. Sto ti je ljenost.
u kanadi uređeno,čuj?i svašta ima? :-)
nemoj samo početi o preodgoju,drugoj,trećoj,petoj šansi
Last edited by junkers on 24/06/2011 23:08, edited 1 time in total.
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#127 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by baxul »

1. napraviti razliku između plemenskih zakona u zemljama sa većinskim muslimanskim stanovništvom (afganistan, pakisan, bangladeš isl) i šerijata

2. napraviti razliku između prava društva i prava pojednica; društvo>individua (u smislu pravnih mjera) (krađa je udar i na društveni poredak)

3. šerijat nije (samo) hudud (krivično pravo)

4. sirotinja ne krade, lopovi kradu

5. izučiti primjenu zakona kroz historiju
Amidza Efendija
Posts: 310
Joined: 02/06/2010 16:44

#128 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by Amidza Efendija »

hadzinicasa wrote:amidza, evo nek' ti bude:

1. raseljavali su me
2. boravila sam i u Saudijskoj Arabiji preko 2 mjeseca
3. zivim ovdje
4. imam oci, usi i jos malo mozga (i pored svih idiotlooka oko nas)
5. ..... (dodaj po vlastitom nahodjenju)

i zadnje ali ne manje vazno - stojim iza onoga sto kazem i znam sta i o cemu govorim.

a reci nekome da je Slobodan Milosevic samo zato sto se ne slazes s njegovim/njenim stavom (kada svi znamo ko je on) je za bana. tacka.
Nisi znaci. Samo su mi se ucinili poznati tvoji stavovima o prinudnom raseljavanju, promjeni genetskog koda, zabranama i obracunom s neistomisljenicima.
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#129 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by psydelija »

hadzinicasa wrote:pod demokratskim slobodama (citaj sloboda govora), ljudskim pravima i inim floskulama cine se najgora raspirivanja mrznje, nepotizmi, dupli standardi i ostale ljudske fekalije.

ovo ovdje sto se desava moze zaustaviti samo "ispravni" radikalizam. da meni daju vlast sve bih ja ovo iselila i raselila prinudno da moraju zajedno. Onda bih dovela gemana da se promijeni genetski kod.

I onda sve ispocetka. Pri tome, uvodi se zabrana koristenja odredenih imena, npr. Ratko, slavljenja vjerskih praznika van kuce i nosenje vjerskih obiljezja, slusanje narodne i turbo folk muzike, ruka se reze ako sta ukrades and the list goes on and on....

i nemoj da bi mi neko pomenuo ono vrijeme i rok kao nesto "zabranjeno" i "hasisarsko" sto ga je samo ucinilo privlacinom i izrodilo budjenje zdravorazumske kritike drustva...
:thumbup: bravo!

samo da dodam i ovo: ovakav haos koji pod plastom totalne slobode /demokratije/ vlada svetom moze samo da zaustavi rat, veliki rat ili dobri zakoni, a dobrog zakona mimo serijata, gotovo da i nema!!!

ps. ja ne znam sta ima cudno ako se nekom za manju kradju odsece prst, za vecu ruka do zgloba... itd.
islamski zakon rodjaci, za razliku od drugih deluje preventivno, resava uzork a ne posledicu!
cim pre to shvatite, tim bolje za vas...
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#130 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by pike »

junkers wrote: nemoj samo početi o preodgoju,drugoj,trećoj,petoj šansi
Mi ovdje pricamo o metodi kaznavanja. Kakav preodgoj, i sanse o cemu ti?
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#131 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by junkers »

pike wrote:
junkers wrote: nemoj samo početi o preodgoju,drugoj,trećoj,petoj šansi
Mi ovdje pricamo o metodi kaznavanja. Kakav preodgoj, i sanse o cemu ti?
pa zar se ubicama ne daje šansa kad ih osude na 20 godina umjesto na smrt,lopovima da nauče zanat :lol: u zatvoru,pored kazne namjera je i da ih pokušaju prevaspitati?
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#132 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by law2 »

Umjesto da se pitate odakle mu hrabrost da ukrade i da se zgrozite nad osobom koja krade, pokusavate istu opravdati i ublaziti njegov cin kradje.

"...postoji samo jedan grijeh, jedan jedini. A to je krađa. Svaki drugi grijeh neka je vrsta krađe. ... Kada ubiješ čovjeka, kradeš život", rekao je Baba. "Kradeš pravo njegove žene na muža, otimaš njegovoj djeci oca. Kada slažeš, kradeš nečije pravo na istinu. Kada varaš, kradeš pravo na pravdu."

Vrlo jednostavno, majne krasti i nema problema.
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#133 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

da amputacija ruke sprijecava kriminal kao sto je u bivsoj jugi ekonomija bila jedna od najjacih, korupcije i kriminala nije bilo nikako, a na prste si mogao nabrojati razvedene i prevarene.

smrtna kazna u americkim drzavama iskorijenila kriminal a tamo dje nema smrtne, buja anarhija

U svijetu 10% homoseksualaca, a u iranu nijedan.


/lijepa propaganda
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#134 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

psydelija wrote:
hadzinicasa wrote:pod demokratskim slobodama (citaj sloboda govora), ljudskim pravima i inim floskulama cine se najgora raspirivanja mrznje, nepotizmi, dupli standardi i ostale ljudske fekalije.

ovo ovdje sto se desava moze zaustaviti samo "ispravni" radikalizam. da meni daju vlast sve bih ja ovo iselila i raselila prinudno da moraju zajedno. Onda bih dovela gemana da se promijeni genetski kod.

I onda sve ispocetka. Pri tome, uvodi se zabrana koristenja odredenih imena, npr. Ratko, slavljenja vjerskih praznika van kuce i nosenje vjerskih obiljezja, slusanje narodne i turbo folk muzike, ruka se reze ako sta ukrades and the list goes on and on....

i nemoj da bi mi neko pomenuo ono vrijeme i rok kao nesto "zabranjeno" i "hasisarsko" sto ga je samo ucinilo privlacinom i izrodilo budjenje zdravorazumske kritike drustva...
:thumbup: bravo!

samo da dodam i ovo: ovakav haos koji pod plastom totalne slobode /demokratije/ vlada svetom moze samo da zaustavi rat, veliki rat ili dobri zakoni, a dobrog zakona mimo serijata, gotovo da i nema!!!

ps. ja ne znam sta ima cudno ako se nekom za manju kradju odsece prst, za vecu ruka do zgloba... itd.
islamski zakon rodjaci, za razliku od drugih deluje preventivno, resava uzork a ne posledicu!
cim pre to shvatite, tim bolje za vas...
Obrazlozi ovo molim te, u cemu se ogleda ta prevencija? I sta na pocetku serijata odsjekli dvije-tri ruke i nestalo lopova?
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#135 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by baxul »

naš je problem što je krađa postala društveno prihvatljiva norma :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#136 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

law2 wrote:Umjesto da se pitate odakle mu hrabrost da ukrade i da se zgrozite nad osobom koja krade, pokusavate istu opravdati i ublaziti njegov cin kradje.

"...postoji samo jedan grijeh, jedan jedini. A to je krađa. Svaki drugi grijeh neka je vrsta krađe. ... Kada ubiješ čovjeka, kradeš život", rekao je Baba. "Kradeš pravo njegove žene na muža, otimaš njegovoj djeci oca. Kada slažeš, kradeš nečije pravo na istinu. Kada varaš, kradeš pravo na pravdu."

Vrlo jednostavno, majne krasti i nema problema.
I onda sazna da mu isti taj baba nije rekao da mu je Hasan polubrat i ukrao mu pravo na istinu i to zbog Hasanovog "nizeg" porijekla. I citiras mi pisca koji je pobjegao u Ameriku i sad blati Afganistan, talibane i njihove zakone na ovoj temi
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#137 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by junkers »

insomnia78 wrote:
law2 wrote:Umjesto da se pitate odakle mu hrabrost da ukrade i da se zgrozite nad osobom koja krade, pokusavate istu opravdati i ublaziti njegov cin kradje.

"...postoji samo jedan grijeh, jedan jedini. A to je krađa. Svaki drugi grijeh neka je vrsta krađe. ... Kada ubiješ čovjeka, kradeš život", rekao je Baba. "Kradeš pravo njegove žene na muža, otimaš njegovoj djeci oca. Kada slažeš, kradeš nečije pravo na istinu. Kada varaš, kradeš pravo na pravdu."

Vrlo jednostavno, majne krasti i nema problema.
I onda sazna da mu isti taj baba nije rekao da mu je Hasan polubrat i ukrao mu pravo na istinu i to zbog Hasanovog "nizeg" porijekla. I citiras mi pisca koji je pobjegao u Ameriku i sad blati Afganistan, talibane i njihove zakone na ovoj temi
baba licemjer ko i pisac :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#138 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

junkers wrote:
insomnia78 wrote:
law2 wrote:Umjesto da se pitate odakle mu hrabrost da ukrade i da se zgrozite nad osobom koja krade, pokusavate istu opravdati i ublaziti njegov cin kradje.

"...postoji samo jedan grijeh, jedan jedini. A to je krađa. Svaki drugi grijeh neka je vrsta krađe. ... Kada ubiješ čovjeka, kradeš život", rekao je Baba. "Kradeš pravo njegove žene na muža, otimaš njegovoj djeci oca. Kada slažeš, kradeš nečije pravo na istinu. Kada varaš, kradeš pravo na pravdu."

Vrlo jednostavno, majne krasti i nema problema.
I onda sazna da mu isti taj baba nije rekao da mu je Hasan polubrat i ukrao mu pravo na istinu i to zbog Hasanovog "nizeg" porijekla. I citiras mi pisca koji je pobjegao u Ameriku i sad blati Afganistan, talibane i njihove zakone na ovoj temi
baba licemjer ko i pisac :lol:
Heheeh
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#139 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by statix »


ps. ja ne znam sta ima cudno ako se nekom za manju kradju odsece prst, za vecu ruka do zgloba... itd.
islamski zakon rodjaci, za razliku od drugih deluje preventivno, resava uzork a ne posledicu!
cim pre to shvatite, tim bolje za vas...
I sta onda radi doticni? Prosi ili ide u fabriku?
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#140 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by pike »

junkers wrote:
pike wrote:
junkers wrote: nemoj samo početi o preodgoju,drugoj,trećoj,petoj šansi
Mi ovdje pricamo o metodi kaznavanja. Kakav preodgoj, i sanse o cemu ti?
pa zar se ubicama ne daje šansa kad ih osude na 20 godina umjesto na smrt,lopovima da nauče zanat :lol: u zatvoru,pored kazne namjera je i da ih pokušaju prevaspitati?

Mogu se jedino sami prevaspitati kad ih bace u celiju da came sami s tutom 20 godina. Imaju dosta vremena da razmisle malo sta i kako. A ovo o lopovima, mislim smijesan si to necu ni komentarisati.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#141 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by junkers »

statix wrote:

ps. ja ne znam sta ima cudno ako se nekom za manju kradju odsece prst, za vecu ruka do zgloba... itd.
islamski zakon rodjaci, za razliku od drugih deluje preventivno, resava uzork a ne posledicu!
cim pre to shvatite, tim bolje za vas...
I sta onda radi doticni? Prosi ili ide u fabriku?
krasti više neće sigurno
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#142 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by law2 »

Meni taj pasus dovoljno govori. Ljudi se mjenjaju, ako bi gledali sta su razni pisci postajali ili bili prije svojih knjiga nikad se nijedna ne bi ozbiljno shvatala.

Elem, majne krasti i no sikiriki
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#143 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by junkers »

pike wrote:
junkers wrote:
pike wrote:
Mi ovdje pricamo o metodi kaznavanja. Kakav preodgoj, i sanse o cemu ti?
pa zar se ubicama ne daje šansa kad ih osude na 20 godina umjesto na smrt,lopovima da nauče zanat :lol: u zatvoru,pored kazne namjera je i da ih pokušaju prevaspitati?

Mogu se jedino sami prevaspitati kad ih bace u celiju da came sami s tutom 20 godina. Imaju dosta vremena da razmisle malo sta i kako. A ovo o lopovima, mislim smijesan si to necu ni komentarisati.
ma ja objasni mi ti iz kanade kako to ide
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#144 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by pike »

junkers wrote:
ma ja objasni mi ti iz kanade kako to ide
Tipicno, isfrustriran momak.

:bih:
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#145 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by junkers »

pike wrote:
junkers wrote:
ma ja objasni mi ti iz kanade kako to ide
Tipicno, isfrustriran momak.

:bih:
:dance:
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#146 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by statix »

krasti više neće sigurno
To nije pitanje. Pitanje je kako serijat kao zakon regulise njihov status tj. nihovu daljnju egzistenciju?
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#147 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by psydelija »

insomnia78 wrote:
psydelija wrote:islamski zakon rodjaci, za razliku od drugih deluje preventivno, resava uzork a ne posledicu!
cim pre to shvatite, tim bolje za vas...
Obrazlozi ovo molim te, u cemu se ogleda ta prevencija? I sta na pocetku serijata odsjekli dvije-tri ruke i nestalo lopova?
preventiva se ogleda u sledecem: recimo, toma ukrade papuce ispred djulijinog stana.., uhvate te ga i odseku mu ruku do zgloba... preventivno se deluje, sprecava se toma da siri takvo, poremecajno ponasanje.
akcija odsecanja ruke u ovom slucaju je primarna prevencijom da se "zaraza" na siru drustvenu zajednicu ne prosiri.

ps. iskorenjenje kradje nijedan sistem i pravo ne moze 100% da suzbije, no, sherija se kao ni jedan drugi zakon vrlo uspesno bori protiv tog i slicnih poroka/preksaja.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#148 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by statix »

no, sherija se kao ni jedan drugi zakon vrlo uspesno bori protiv tog i slicnih poroka/preksaja.
U kojim drzavama? Zar ti mislis da u SA na kradu zbog serijata, a ne zbog toga sto plivaju na dolarima, pardon nafti?
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#149 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by psydelija »

statix wrote:

ps. ja ne znam sta ima cudno ako se nekom za manju kradju odsece prst, za vecu ruka do zgloba... itd.
islamski zakon rodjaci, za razliku od drugih deluje preventivno, resava uzork a ne posledicu!
cim pre to shvatite, tim bolje za vas...
I sta onda radi doticni? Prosi ili ide u fabriku?
ne znam nijednog sa tim problemima, kada upoznam, pitacu ga... :D

ps. eto, on je radio humano delo, pa ce me briga biti dali ce prositi ili raditi u fabrici...
kada bude ostao bez npr. ruke, imace dovoljno vremena da razmislja cime ce se baviti, i da li ce ponovo u zulum ici.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#150 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by statix »

ps. eto, on je radio humano delo, pa ce me briga biti dali ce prositi ili raditi u fabrici...
kada bude ostao bez npr. ruke, imace dovoljno vremena da razmislja cime ce se baviti, i da li ce ponovo u zulum ici.
Ok, njegov status nije regulisan, a sta je sa njegovom porodicom?
Locked