Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post Reply
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#376 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Capljina74 »

eltroxin wrote: 08/01/2022 21:55 SSSR je bila tamnica Rusa!
Rusi unišli u Jekaterinburg!
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#377 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by u-pet-deka »

emirolini wrote: 08/01/2022 21:46 Rusija je vojno zaostala i pateticna drzava. Samo je velicina izvlaci. Kada ode Putin, sve ce krenuti nizbrdo.

Isto se govorilo 90ih godina 'kada ode Boris' ima da nastane goli raspad, pa gdje smo danas?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#378 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by jeza u ledja »

Rusi naseljavaju ostale predjele jos od vremena carevine. A i za vrijeme SSSR-a, naseljavali su se i prije i poslije Staljina. I ne samo Rusi naravno.

No boze moj, meni je glupo mjerenje kad je ko dosao. Mozda ako se radi o prvoj/drugoj generaciji, no ovako, ti ljudi su tu vec generacijama.

Znam da je bilo dosta Njemaca tamo…valjda ih protjerali nakon rata. Poslije ujedinjenja mnogi su otisli u Njemacku. Cuo sam za nekoliko njemackih fudbalera sa kazahstanskim korijenima.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#379 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by El_comadante »

Porede ovaj njihov savez sa NATOm. Koliko znam NATO se nepetlja u unutrasnje stvari svojih clanova, a niko nije napao Kazakhstan nego protesti unutar drzave, a eto mi odavde bolje znamo kakvi su to protestanti. A sto samo Rusi poslase vojsku a ne I drugi clanovi tog saveza?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#380 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Kikibombona »

Bosansko-hercegovački konzul Amel Dizdarević kaže da su legitimne proteste preuzele terorističke celije koje su dugo spremale akciju, te da je miran protest vrlo brzo prerastao u oruzanu pobunu

Predsjednik Kazahstana je smijenio veliki broj zvanicnicnika a tek ce u narednom periodu doci do cistke...

Uglavnom, situacija se skoro potpuno stabilizovala.

Počasni konzul u BiH: Stanje u Kazahstanu se stabilizira, ostajemo bliski Rusiji i Kini

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/poca ... /220109009
"Saglasan sam, u potpunosti, sa predsjednikom Tokajevim deklariranjem istih teroristima, koji su sa sigurnošću dug period i dobro organizirano pripremali terorističke akcije na teritoriji Kazahstana. Znači, po mom mišljenju, jedne opravdane proteste, očigledno dugo spremane terorističke ćelije su iskoristile za svoje aktiviranje. Zbog toga je u prvim danima i bilo toliko konfuzije, posebno u redovima pripadnika policije, koji nisu mogli očekivati i odgovoriti na agresivne napade terorista", kazao je on.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#381 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by El_comadante »

Kikibombona wrote: 09/01/2022 12:04 Bosansko-hercegovački konzul Amel Dizdarević kaže da su legitimne proteste preuzele terorističke celije koje su dugo spremale akciju, te da je miran protest vrlo brzo prerastao u oruzanu pobunu

Predsjednik Kazahstana je smijenio veliki broj zvanicnicnika a tek ce u narednom periodu doci do cistke...

Uglavnom, situacija se skoro potpuno stabilizovala.

Počasni konzul u BiH: Stanje u Kazahstanu se stabilizira, ostajemo bliski Rusiji i Kini

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/poca ... /220109009
"Saglasan sam, u potpunosti, sa predsjednikom Tokajevim deklariranjem istih teroristima, koji su sa sigurnošću dug period i dobro organizirano pripremali terorističke akcije na teritoriji Kazahstana. Znači, po mom mišljenju, jedne opravdane proteste, očigledno dugo spremane terorističke ćelije su iskoristile za svoje aktiviranje. Zbog toga je u prvim danima i bilo toliko konfuzije, posebno u redovima pripadnika policije, koji nisu mogli očekivati i odgovoriti na agresivne napade terorista", kazao je on.
Sta ce reci drugo nego teroristi nema mirnih demonstranata. A ovaj odmah iskoristio da ucvrsti vlast I ocisti konkurenciju pod izgovorom.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#382 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

El_comadante wrote: 09/01/2022 12:22Sta ce reci drugo nego teroristi nema mirnih demonstranata.
Ti nisi ni pročitao članak a komentarišeš ono što ne piše.
El_comadante wrote: 09/01/2022 11:36A sto samo Rusi poslase vojsku a ne I drugi clanovi tog saveza?
Evo opet.

Pripadnike svojih armija poslale Bjelorusija, Tadžikistan, Kirgistan, Armenija i Rusija a ti fantaziraš. Mislim, o čemu to ti?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#383 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

Kikibombona wrote: 09/01/2022 12:04 Bosansko-hercegovački konzul Amel Dizdarević kaže da su legitimne proteste preuzele terorističke celije koje su dugo spremale akciju, te da je miran protest vrlo brzo prerastao u oruzanu pobunu

Predsjednik Kazahstana je smijenio veliki broj zvanicnicnika a tek ce u narednom periodu doci do cistke...

Uglavnom, situacija se skoro potpuno stabilizovala.

Počasni konzul u BiH: Stanje u Kazahstanu se stabilizira, ostajemo bliski Rusiji i Kini

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/poca ... /220109009
"Saglasan sam, u potpunosti, sa predsjednikom Tokajevim deklariranjem istih teroristima, koji su sa sigurnošću dug period i dobro organizirano pripremali terorističke akcije na teritoriji Kazahstana. Znači, po mom mišljenju, jedne opravdane proteste, očigledno dugo spremane terorističke ćelije su iskoristile za svoje aktiviranje. Zbog toga je u prvim danima i bilo toliko konfuzije, posebno u redovima pripadnika policije, koji nisu mogli očekivati i odgovoriti na agresivne napade terorista", kazao je on.
Imam istu impresiju kao Dizdarević. Prvog dana su stizale vijesti o dekapitaciji nekoliko policajaca ili vojnika, ali te vijesti nisam prenosio. Ako je to tačno, a biće da je tačno, debelo će da zaplate njihovi mentori u vremenu ispred nas.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#384 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by El_comadante »

Challenger_ wrote: 09/01/2022 12:37
El_comadante wrote: 09/01/2022 12:22Sta ce reci drugo nego teroristi nema mirnih demonstranata.
Ti nisi ni pročitao članak a komentarišeš ono što ne piše.
El_comadante wrote: 09/01/2022 11:36A sto samo Rusi poslase vojsku a ne I drugi clanovi tog saveza?
Evo opet.

Pripadnike svojih armija poslale Bjelorusija, Tadžikistan, Kirgistan, Armenija i Rusija a ti fantaziraš. Mislim, o čemu to ti?
Dobro. Zasto intervenisu ikako kad je ovo unutrasnje pitanjem Kazakhstana?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#385 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

El_comadante wrote: 09/01/2022 12:46Dobro. Zasto intervenisu ikako kad je ovo unutrasnje pitanjem Kazakhstana?
To je tvoja konstrukcija.

Vlasti Kazahstana misle i tvrde drugačije. U skladu sa Osnivačkim aktima pozvali su u pomoć zemlje članice ODKB, one su se na osnovu istih akata odazvale.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#386 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Bodkin »

El_comadante wrote: 09/01/2022 12:46
Challenger_ wrote: 09/01/2022 12:37

Ti nisi ni pročitao članak a komentarišeš ono što ne piše.



Evo opet.

Pripadnike svojih armija poslale Bjelorusija, Tadžikistan, Kirgistan, Armenija i Rusija a ti fantaziraš. Mislim, o čemu to ti?
Dobro. Zasto intervenisu ikako kad je ovo unutrasnje pitanjem Kazakhstana?
Stvarno, zasto ijedna zemlja vojno intervenise u drugoj zemlji :D
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#387 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

Bodkin wrote: 09/01/2022 12:53Stvarno, zasto ijedna zemlja vojno intervenise u drugoj zemlji :D
Nije to tako da se ulijeće bez valjanog pravnog osnova kako se kome digne ona stvar. U ovom slučaju, ni pod razno.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#388 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by El_comadante »

Challenger_ wrote: 09/01/2022 12:52
El_comadante wrote: 09/01/2022 12:46Dobro. Zasto intervenisu ikako kad je ovo unutrasnje pitanjem Kazakhstana?
To je tvoja konstrukcija.

Vlasti Kazahstana misle i tvrde drugačije. U skladu sa Osnivačkim aktima pozvali su u pomoć zemlje članice ODKB, one su se na osnovu istih akata odazvale.
To je uredu. Vlada ima vojsku I policiju, a sta imaju demontranti, eto I da su teroristi? Ali eto imaju pravo traziti vojnu pomoc od drugih. Meni licno je sumnjivo ali eto ko sam ja. Sta ti mislio o tome? Licno I personslno.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#389 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

El_comadante wrote: 09/01/2022 13:02To je uredu. Vlada ima vojsku I policiju, a sta imaju demontranti, eto I da su teroristi? Ali eto imaju pravo traziti vojnu pomoc od drugih. Meni licno je sumnjivo ali eto ko sam ja. Sta ti mislio o tome? Licno I personslno.
Pročitaj članak koji je postavio Kiki. Mislim isto što i Dizdarević.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#390 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 06/01/2022 16:36Ima na Facebooku stranica Nova Zora, kao i portal. Znam da je admin kada je komentarisao dešavanja u Ukrajini napisao sada je na redu Kazahstan i to veoma brzo. Ne mogu sada tražiti, ali mene lično je to iznenadilo jer sam mislio da je Kazahstan radi nafte i plina stabilna država, ali oni gora (građani) bijeda od nas...
Navodno je uhapšen vođa kazahstanskog podzemlja Arman Džumangelijev, vrlo izvjesno ključna unutrašnja figura oružanog dijela pobune, poznat po vezama sa Nursultanom ali i Erdoganom. Navodno postoje njegove fotografije sa Čavašogluom a često je upotrebljavao simbol Sivih vukova.

Fijasko Turske, fijasko GB, fijasko Jakub efendije.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#391 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 09/01/2022 14:10
HarTar wrote: 06/01/2022 16:36Ima na Facebooku stranica Nova Zora, kao i portal. Znam da je admin kada je komentarisao dešavanja u Ukrajini napisao sada je na redu Kazahstan i to veoma brzo. Ne mogu sada tražiti, ali mene lično je to iznenadilo jer sam mislio da je Kazahstan radi nafte i plina stabilna država, ali oni gora (građani) bijeda od nas...
Navodno je uhapšen vođa kazahstanskog podzemlja Arman Džumangelijev, vrlo izvjesno ključna unutrašnja figura oružanog dijela pobune, poznat po vezama sa Nursultanom ali i Erdoganom. Navodno postoje njegove fotografije sa Čavašogluom a često je upotrebljavao simbol Sivih vukova.

Fijasko Turske, fijasko GB, fijasko Jakub efendije.
Istina je da je Turska htjela proširiti uticaj u Kazahstanu, čak su održavali i manje zajedničke vojne vježbe, ali lično nikada nisam vjerovao da nešto više mogu uraditi u Kazahstanu koji je Rusiji veoma bitan, ali i Kini također, kojoj ideja turanizma nikako ne odgovara.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#392 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 09/01/2022 14:20Istina je da je Turska htjela proširiti uticaj u Kazahstanu, čak su održavali i manje zajedničke vojne vježbe, ali lično nikada nisam vjerovao da nešto više mogu uraditi u Kazahstanu koji je Rusiji veoma bitan, ali i Kini također, kojoj ideja turanizma nikako ne odgovara.
Ta ideja nema uporište ni u narodu. Samo efemerno i sporadično.

- Nešto drugo sam htio reći, a o tome sam pisao kada nisi bio na forumu. To je fenomen pupmanja nerealnih ambicija od strane trećih lica. Primjer, "Stratfor" i njegov urednik Friedman. Lik je u svojim projekcijama projektovao Tursku kao buduću treću silu svijeta, što po osnovu turanizma, što po islamističkim koncepcijama. Naravno, u čitavoj toj priči suština je bila ideja/želja da se minimizira Rusija i njena zona uticaja koja je njihova jedina stvarna opsesija i frustracija. Rusija a ne Kina.

Dio turskih vojnih i političkih elita se primio na takve i slične projekcije, gubeći predstavu o svojoj stvarnoj snazi.


Ove godine, ova godina i ova decenija jesu i tek će biti vrijeme punog otrježnjenja.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#393 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

Te projekcije, te fantazije, ti pusti snovi nisu ništa drugo do parafraza izreke engleskog kralja koji je svom ministru odbrusio da nije lud da ide u rat sa Rusijom, jer, za to nam je "Bog dao Turke".

To je jedina stvarna svrha tih ciničnih vic-projekcija.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#394 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 09/01/2022 14:34 Te projekcije, te fantazije, ti pusti snovi nisu ništa drugo do parafraza izreke engleskog kralja koji je svom ministru odbrusio da nije lud da ide u rat sa Rusijom, jer, za to nam je "Bog dao Turke".

To je jedina stvarna svrha tih vic-projekcija.
Nije džabe Mahatma Gandhi rekao, ako vidiš dvije ribe na dnu okeana kako se svađaju, znaj da su Britanci blizu :mrgreen: Meni je Britanija draga iz drugih razloga, zato što im je politika probosanska u ovim našim komešanjima, za razliku od Francuza koji su gotovo otvoreno na Vučkovoj i Dodikoboj strani, to jeste talasnoj dužini...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#395 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 09/01/2022 14:41Nije džabe Mahatma Gandhi rekao, ako vidiš dvije ribe na dnu okeana kako se svađaju, znaj da su Britanci blizu :mrgreen: Meni je Britanija draga iz drugih razloga, zato što im je politika probosanska u ovim našim komešanjima, za razliku od Francuza koji su gotovo otvoreno na Vučkovoj i Dodikoboj strani, to jeste talasnoj dužini...
'92-'94, GB i Fra su bile "na srpskoj strani". Ovo stavljam pod navodnike jer mislim da je njihovo tadašnje pozicioniranje bilo primarno antinjemačko, jer su se šokirali ruskom odlukom da Nijemcima omoguće ujedinjenje, čemu su se protivili i tražili da makar ostave tamo vojsku.

Danas, kao i uvijek, oni guraju svoje interese, a s obzirom da su bivši, blijeda slika nekadašnje imperije, jedini prostor gdje misle da mogu da ostvare "pobjedu" je Balkan, a na račun Srba.

Stvarno mislim, nisam cinik, da je to njihov realan domet a ne gigantske Rusija, Kina ili SAD.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#396 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 09/01/2022 14:50
HarTar wrote: 09/01/2022 14:41Nije džabe Mahatma Gandhi rekao, ako vidiš dvije ribe na dnu okeana kako se svađaju, znaj da su Britanci blizu :mrgreen: Meni je Britanija draga iz drugih razloga, zato što im je politika probosanska u ovim našim komešanjima, za razliku od Francuza koji su gotovo otvoreno na Vučkovoj i Dodikoboj strani, to jeste talasnoj dužini...
'92-'94, GB i Fra su bile "na srpskoj strani". Ovo stavljam pod navodnike jer mislim da je njihovo tadašnje pozicioniranje bilo primarno antinjemačko, jer su se šokirali ruskom odlukom da Nijemcima omoguće ujedinjenje, čemu su se protivili i tražili da makar ostave tamo vojsku.

Danas, kao i uvijek, oni guraju svoje interese, a s obzirom da su bivši, blijeda slika nekadašnje imperije, jedini prostor gdje misle da mogu da ostvare "pobjedu" je Balkan, a na račun Srba.

Stvarno mislim, nisam cinik, da je to njihov realan domet a ne gigantska Rusija, Kina ili SAD.
Normalno da GB nije "nivou" navedene tri države, i sam znaš da Britance smatraju američkim pudlicama. Nego da se vratim na odnos prema nama, znam da svi kroje politiku iz prevashodno vlastitih interesa, ali drago mi je da se britanska podudara sa našim interesima...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#397 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 09/01/2022 14:59Normalno da GB nije "nivou" navedene tri države, i sam znaš da Britance smatraju američkim pudlicama. Nego da se vratim na odnos prema nama, znam da svi kroje politiku iz prevashodno vlastitih interesa, ali drago mi je da se britanska podudara sa našim interesima...
Ima mišljenja da je i to u funkciji kontriranja njemačkom uticaju u BiH, da onaj penzionisani oficir tu nije radi Srba već radi kontrole Šmita, ali kako je naša scena toksična, puna površnih informacija i još površnijih analiza, nisam se u to udubljivao.

Kada budem imao više saznanja i ako budem u stanju da sve to dublje promislim, pisaću o tome na adekvatnim temama.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#398 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by HarTar »

15 Ruskih ILyushins Il-76 na aerodromu Almatyju, Kazahstan.

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#399 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by jeza u ledja »

Rusofil zemlju cija je ekonomija na nivou Spanije i Italije stavlja u red giganata, a Britance u domet Balkana. :lol:

Ono kad ti glavu napuni pijani Rus za kompjuterom. Slicno vazi i za komplekse koje imaju Turci. Tu su negdje. :oops:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#400 Re: Kazahstan i države nastale raspadom SSSR-a

Post by Kikibombona »

Challenger_ wrote: 09/01/2022 14:10
HarTar wrote: 06/01/2022 16:36Ima na Facebooku stranica Nova Zora, kao i portal. Znam da je admin kada je komentarisao dešavanja u Ukrajini napisao sada je na redu Kazahstan i to veoma brzo. Ne mogu sada tražiti, ali mene lično je to iznenadilo jer sam mislio da je Kazahstan radi nafte i plina stabilna država, ali oni gora (građani) bijeda od nas...
Navodno je uhapšen vođa kazahstanskog podzemlja Arman Džumangelijev, vrlo izvjesno ključna unutrašnja figura oružanog dijela pobune, poznat po vezama sa Nursultanom ali i Erdoganom. Navodno postoje njegove fotografije sa Čavašogluom a često je upotrebljavao simbol Sivih vukova.

Fijasko Turske, fijasko GB, fijasko Jakub efendije.
Jebo je jeza u ledja, ne bih mu bio u kozi



Post Reply