Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#151 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by tumbelina »

prilagodjena wrote:
tumbelina wrote:Da li neko zna uči li se u KŠC ćirilica? Pretpostavljam da ne, ako neko zna pouzdano pliz neka napiše.
pouzdano znam da da....moj sin danas dobio 4 iz diktata na ćirilici :lol: :lol:
ok, hvala puno! dobra je i četvorka :)
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#152 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by petunija »

tumbelina wrote:Da li neko zna uči li se u KŠC ćirilica? Pretpostavljam da ne, ako neko zna pouzdano pliz neka napiše.
Znam ja, uči se.
I odakle vam svima više tolike dezinformacije o toj školi?
Rekoh lijepo, kome se ne dopada ima još škola, niko nikog ne tjera.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#153 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by petunija »

)
prilagodjena wrote:
petunija wrote:U Sarajevu milion škola, svako neka izabere šta voli.
Šta ste se upalili, kome KŠC ne valja nek ispiše dijete, niko vas puškom ne tjera da idete tamo.
kakav je problem da se komentira bilo čiji rad pa i KŠC-a?
Nije problem, ja konkretno kad ima nešto kažem njima lično (direktoru, razredniku, pedagogu...), jer jedino tako mogu uticati da se nešto poboljša.
A ovo tračanje po forumu me zaista nervira. Svi se okomili na tu školu, samo zbog prefiksa "katolička". Pri tome niko ne komentariše da postoji i "bošnjačka" škola. I naravno, nikom ne smeta (da ne bude zabune ne smeta ni meni).
A da ne kažem koliko problema ima po drugim školama, o tome svi ćutite. De malo za promjenu komentarišite i druge škole.
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#154 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by prilagodjena »

ako te nervira komentiranje na forumu zašto i ti komentiraš i ne vidim da se neko okomio na školu...za gotovo 7 godina tema ima samo 7 stranica
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#155 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by Truba »

najveći problem što dosta bošnjaka misli kako katolilčke škole postoje samo u bosni i to na "njihovom" teritoriju
i kako je pridjev katolički sinonim za hrvatski... i to onaj iz republike hrvatske


takav dojam sam stekao na faksu i slušajući ljude oko sebe...

jbg nit smo prošli renesansu niti europske revolucije niti formiranje nacija
probudili smo se u prvom svjetskom ratu :D a onda opet mrak do 1990.
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#156 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by tumbelina »

petunija wrote:
tumbelina wrote:Da li neko zna uči li se u KŠC ćirilica? Pretpostavljam da ne, ako neko zna pouzdano pliz neka napiše.
Znam ja, uči se.
I odakle vam svima više tolike dezinformacije o toj školi?
Rekoh lijepo, kome se ne dopada ima još škola, niko nikog ne tjera.
Ma ja ne nasjedam na dezinformacije, ovo mi je palo na pamet pa rekoh da priupitam. Nisam bila sigurna. Sa jedne strane, logično je da se uči jer je jedno od dva zvanična pisma, a opet kontam kako će se učiti u okviru predmeta hrvatski jezik :) A što se tiče drugog dijela tvoje oštre opaske :), nije da mi se ne dopada, nego hoću da se informišem prije nego što donesem zaključak...
GriFoN
Posts: 366
Joined: 24/08/2006 18:19

#157 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by GriFoN »

Završio sam KŠC gimnaziju i prezadovoljan sam.
Uopšte nije bilo nikakve diskriminacije niti nečeg sličnog. Možda su nas i previše pazili :D Npr., za bajram smo dobivali poklone, a za Božić nije bilo nikakvog odvajanja, tako da smo svi davali i primali poklone. Što se tiče vjeronauke, oni koji nisu katolici imaju moral koji predaje odličan profesor. Također smo imali obavezan predmet historiju religija.
Jedino na časovima hrvatskog jezika, u pismenim vježbama, smo trebali koristiti hrvatski jezik. Tada bi nam profesorica ukazala na odstupanje od hrvatskog jezika, ali se zbog toga nije mogla dobiti niža ocjena.
Po znanju koje stječu učenici KŠC je vjerovatno među najboljim srednjim školama u Sarajevu. Sve četiri godine smo imali sve predmete, a imali smo i dodatne izborne predmete. Imali smo latinski jezik prva dva razreda, a u trećem i četvrtom grčki. Fizika nam je bila jaka, još uvijek predaje profesor Pavle Valentić, ali nam je matematika bila slaba. Na izbornom području matematika-fizika se to može nadoknaditi.
Meni je možda i pomoglo što ovdje ljudi imaju svakakve predrasude, pa ne upisuju djecu u ovu školu, tako da sam se uspio upisati sa relativno lošim prosjekom.

Zaboravio sam napisati da nismo imali informatiku sve četiri godine, nego samo prve dvije. Nismo imali pravog profesora, nego nam je predavala profesorica matematike, koja je nešto k'o znala informatiku :D
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#158 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by prilagodjena »

tumbelina wrote:
petunija wrote:
tumbelina wrote:Da li neko zna uči li se u KŠC ćirilica? Pretpostavljam da ne, ako neko zna pouzdano pliz neka napiše.
Znam ja, uči se.
I odakle vam svima više tolike dezinformacije o toj školi?
Rekoh lijepo, kome se ne dopada ima još škola, niko nikog ne tjera.
Ma ja ne nasjedam na dezinformacije, ovo mi je palo na pamet pa rekoh da priupitam. Nisam bila sigurna. Sa jedne strane, logično je da se uči jer je jedno od dva zvanična pisma, a opet kontam kako će se učiti u okviru predmeta hrvatski jezik :) A što se tiče drugog dijela tvoje oštre opaske :), nije da mi se ne dopada, nego hoću da se informišem prije nego što donesem zaključak...
kšc radi po planu i programu države bih a hrvatski jezik je službeni jezik iste države a ćirilica jedno od dva zvanična pisma...ne vidim nikakav problem.po toj logici bilo bi neobično da se ćirilica uči u okviru predmeta bosanski jezik.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#159 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by Truba »

dobar odgovor
inače
boli me što se hrvatsko prikazuje kao strano
ili barem se insinuira da je strano kao uh što će to hrvatsko ovdje u srcu bosne :? :?

to je korijen svega jada ak mene pitate u i oko KŠC-a
User avatar
mericak
Posts: 298
Joined: 10/05/2008 19:33

#160 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by mericak »

Dok se vi prepucavate, ima li ko da mi da informaciju kad ja svoju Merjem mogu dovesti na testiranje za upis u KSC? Kad pocinju testiranja za prvacice?
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#161 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by Truba »

225 775
653 506
alfaksc AT bih.net.ba
218 295
665 521

ili da se zarovite na
http://www.ksc-sarajevo.com/

pa da možda nađete od prošle godine obavijest vjerovatno je i ove godine u slično vrijeme
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#162 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by petunija »

prilagodjena wrote:ako te nervira komentiranje na forumu zašto i ti komentiraš i ne vidim da se neko okomio na školu...za gotovo 7 godina tema ima samo 7 stranica
Rekoh, nervira me tračanje, a ne komentarisanje.
Jel' to ne smijem reći svoje mišljenje?
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#163 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by petunija »

tumbelina wrote:
petunija wrote:
tumbelina wrote:Da li neko zna uči li se u KŠC ćirilica? Pretpostavljam da ne, ako neko zna pouzdano pliz neka napiše.
Znam ja, uči se.
I odakle vam svima više tolike dezinformacije o toj školi?
Rekoh lijepo, kome se ne dopada ima još škola, niko nikog ne tjera.
Ma ja ne nasjedam na dezinformacije, ovo mi je palo na pamet pa rekoh da priupitam. Nisam bila sigurna. Sa jedne strane, logično je da se uči jer je jedno od dva zvanična pisma, a opet kontam kako će se učiti u okviru predmeta hrvatski jezik :) A što se tiče drugog dijela tvoje oštre opaske :), nije da mi se ne dopada, nego hoću da se informišem prije nego što donesem zaključak...
:thumbup: Onda je sve OK, izvini ako sam bila prenagla :)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#164 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by Hadzi Lojo »

KSC je dokaz da druge skole nemaju kvalitet kao ta skola.
Svaka cast gospodo, a vi drugi se ugledajte na njih i ne ujedajte nisko.
SulejmanV
Posts: 5
Joined: 01/12/2011 12:03

#165 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by SulejmanV »

KŠC je trenutno među najboljima, ako ne i najbolja škola u BiH, sviđalo se to nekome ili ne.
Kćerka moga prijatelja (inače Hrvat) ide u KŠC i učiteljica joj je muslimanka, ali ja nisam vidio da to njemu smeta već naprotiv, roditelji imaju najljepše riječi za nju.
Primjer drugi: Sin moga prijatelja je završio sedam razreda u KŠC, a onda su se preselili u Pariz gdje su ga upisali u elitnu školu. Nakon dva mjeseca prilagođavanja, mali je daleko najbolji učenik u razredu. Nastavnici se ne mogu načuditi kako je djete iz BiH došlo sa takvim predznanjem iz svake oblasti koju uče.
I svakome ostaje na volju (izbor) hoće li svoje djete pokušati upisati ili ne, jer u Sarajevu ima stvarno puno škola.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#166 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by petunija »

@Hadži Lojo i Sulejman V :thumbup:
FrankSlade
Posts: 297
Joined: 07/03/2012 23:47

#167 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by FrankSlade »

petunija wrote:)
prilagodjena wrote:
petunija wrote:U Sarajevu milion škola, svako neka izabere šta voli.
Šta ste se upalili, kome KŠC ne valja nek ispiše dijete, niko vas puškom ne tjera da idete tamo.
kakav je problem da se komentira bilo čiji rad pa i KŠC-a?
Nije problem, ja konkretno kad ima nešto kažem njima lično (direktoru, razredniku, pedagogu...), jer jedino tako mogu uticati da se nešto poboljša.
A ovo tračanje po forumu me zaista nervira. Svi se okomili na tu školu, samo zbog prefiksa "katolička". Pri tome niko ne komentariše da postoji i "bošnjačka" škola. I naravno, nikom ne smeta (da ne bude zabune ne smeta ni meni).
A da ne kažem koliko problema ima po drugim školama, o tome svi ćutite. De malo za promjenu komentarišite i druge škole.
Citaj temu o "Prvoj bosnjackoj gimnaziji", vise ima negativnih komentara tamo nego ovdje, a to ne zbog kvaliteta skole, koji je jako dobar, nego cisto zbog imena.
gap
Posts: 69
Joined: 13/01/2006 17:53
Location: Sarajevo

#168 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by gap »

Meni je KŠC super. Ko je kriv nesposobnim Bošnjacima što su Hrvati usred Sarajeva otvorili najbolju školu :lol:
FrankSlade
Posts: 297
Joined: 07/03/2012 23:47

#169 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by FrankSlade »

gap wrote:Meni je KŠC super. Ko je kriv nesposobnim Bošnjacima što su Hrvati usred Sarajeva otvorili najbolju školu :lol:
:roll:

Prva Bosnjacka je daleko bolja, ali zbog toga ne bih nikada tvrdio da su Bosnjaci sposobniji od drugih naroda u gradu...

koja blentavost.
User avatar
anoush
Posts: 5164
Joined: 12/11/2009 13:53
Location: A Eruchîn, ú-dano i faelas a hyn, an uben tanatha le faelas.

#170 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by anoush »

gap wrote:Meni je KŠC super. Ko je kriv nesposobnim Bošnjacima što su Hrvati usred Sarajeva otvorili najbolju školu :lol:
nisu je otvorili hrvati nego katolici...
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#171 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by rimac »

mericak wrote:Dok se vi prepucavate, ima li ko da mi da informaciju kad ja svoju Merjem mogu dovesti na testiranje za upis u KSC? Kad pocinju testiranja za prvacice?
Prvo otići na upis sad do kraja aprila, s traženim dokumentima - rodni list, uvjerenje od pedijatra, potvrda o predškolskom, i onda će zvati u maju na testiranje.
MADMalice
Posts: 235
Joined: 29/01/2011 11:50

#172 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by MADMalice »

Oko KSC-a se vrse godinama prepucavanj u Sarajevu. Posto sam zavrsila tu skolu i osnovnu i srednju mogu reci da je skola u svakom smilsu i pogledu vrhunska i jedna od rijetkih koja pruza ucenicim velike mogucnosti kvalitetne naobrazbe. Kriteriji su strogi i cinjenica je da se mora mnogo raditi i uciti da bi se ostvario uspjeh. I broj predmeta je veci nego u drugim osnovnim i srednjim skolama, ali 99% ucenika nakon zavrsene osnovne ili srednje stekne perfektnu radnu naviku i razvija svoju inteligneciju u smislu da ce je u buducnosti moci maksimalno iskoristiti.
Veoma mali broj ucenika poslije KSC Gimnazije ne upise fax, a na fakultetima ostvaruju zapazene rezultate i ugl. upisuju dobre fakultete (u kategoriji tezih fakulteta). Netom, poslije rata, kada sam ja upisala tu skolu, to je, doista, bila prva skola koja je u takvom vremenu pruzala ucenicima, ne samo, prostor za ucenje i rad, vec i prijatno okruzenje, hranu i sl. Tada, sa mnom, u razredu, 70% ucenika je bilo iz mijesanih brakova, a 30 % iz jednonacionalnih brakova i to ne samo katolickih vec i muslimankih i pravoslavnih. To je ono sto te kad se upisujes pitaju i nitko ne krije tko je i sta je. Vec tada se opredijelis (ako hoces) kojoj religiji pripadas i da li zelis ici na vjeronauk.

Eh sada, s obzirom da j to katolicka skola, postojao je u os. skoli samo katolicki vjeronauk koji vec tada nije bio obavezan i generalno ga je pohadjao mali broj ucenika ( i to ugl. zbog boljeg prosjeka :D). U srednjoj skoli je katolicki vjeronauk takodjer bio fakultativnog karaktera i, rekla bih, da ga je pohajdalo jos manje ucenika negu u osnovnoj (moja generacija), ali su zato svi, koji nisu zeljeli ici na vjeronauk, imali predmet "moral i etika" gdje smo, po mom misljenju, naucili vise o zivotu i religiji opcenito nego netko na vjeronauku. Na tom predmetu, osvrt na moral i etiku se davao sa filozofskog stajalista s osvrtom na religijske poglede, ali razlicith religija. Na prve dvije godine gimnazije postojao je i predmet "povijest(istroija)religija" kojeg je, kao i vjeronauk, predavala casna sestra i obuhvatao je sve religije ukljucujuci i neke za koje sam tada prvi put cula i sestra je bila sasvim nepristrasna...zapravo o krscanstvu je bila samo jedna lekcija.

Za one koji i dalje imaju neke nedoumice. Osnovna i srednja skola KSC nije privatna skola, ali je izuzetno teska i tu se doista upisuju djeca dobrosotjcih gradjana ovog grada koji zele upregnuti dobro djecu jer je na dobrom glasu i nudi sirok spektar aktivnosti, ugodan ambijent i sve sto jedna prestizna privatna skola moze da ponudi, samo je eto besplatno. Ima doduse tu nekih izdataka i gluposti, pa se nabere jer su, recimo, knjige za neke predmete, na hrvatskom jeziku, dosta skupe i tesko ih je nabaviti pa to mnogo dodje. Kada sam krenula u srednju skolu gotovo sve knjige su bile na bosanskom i bosanska izdanja, sem one za predmet hrvatski jezik, jer je to jezik koji se uci. Ako netko ima s tim problem onda neka jednostavno ne upisuje dijete u tu skolu. Ja iskreno u neku ruku sam i sretna sto sam ucila hrvatski jer je koliko-toliko potpunijia gramatika od bosanskog kojeg iz dana u dan nadogradjuju i mijenjaju pa ucenici moje generacije koji su zavrsili srednju gdje je bio bosanski gl. maternji jezik, danas su prakticno nepismeni, a ja se uvijek mogu izvuci na ono "Ja govorim hrvatski!" Naravno, nakon nekog vremena zivljenja u Bosni neminovno cete usvojiti bezbroj bosanskih rijeci pa kada pisete neki neformalni teksta, kao ja ovdje, imat cete zbrku svega, i hrv i bosanskog pa ce opet netko imati dojam da ste nepismeni, ali to je problem nase drzave i mnogih pred i poslije ratnih generacija.

Netko je upitao koji je sluzbeni pozdrav?! Pa vjerovali ili ne, za razliku od vecine srednjih skola, pa i nekih fakulteta, danas, u Sarajevu, sluzbeni pozdrav je: "Dobar dan!"
Koliko znam to je univerzalni pozdrav koji nema nacionalno ni vjersko opredjeljenje. Casne sestre se takodjer pozdravljaju sa "obar dan" i kada ih tako pozdravite one vam isto to i odgovre. I sa svecenicima je isto. Ukoliko netko zeli bas da im kaze: "Hvaljen Isus!" nitko mu ne brani, ali, evo, ja licno to nikad nisam cinila. Zajednickih molitvi nikada nije bilo, niti je netko, tko je druge vjere, bio primoran da slusa katolicku djecu kako se mole (kao u srednjoj bosnjackoj skoli npr.) Zapravo jedini doticaj sa katolicanstvom imas kroz kriz (odnosno raspece Isusa) u dnu hodnika, kojeg, ako bas ne odes do tamo, i ne vidis. Za svaki predmet postoji kabinet, pa tako i za vjeronauku, pa, tko ne zeli, ne mora ni zalaziti u njega. Krizeva ili bilo kakvih drugih vjerskih obiljzja u ucionicama i kabinetima nema. Sem 2-3 casne, svi su nastavnici i profesori civili i to takodjer iz mijesanih brakova, a ima i muslimana. Jedina ideja vodilja kod zaposljavanja nastavnika u KSC jeste da su sto obrazovaniji i dobri pedagozi (jeste da ima namcora ali kao u svakoj skoli :D).

Skola ima slobodne dane za svaki vjerski praznik. Doduse nisam bas sigruna da li ima za pravoslavni Bozic ali znam sa sigurnoscu da ucenici koji si uzmu slobdono dan-dva imaju to sve opravdano. Za Bozic se, redovito, ne radi po nekoliko dana, a mislim, cak, da tada zapocinje zimski raspust koji se uveze sa Novom Godinom. Kada sam bila u Os. Skoli to je nesto dugo trajalo...i do mjesec dana, pa cak i vise. Kada je Katolicki Bozic, Uskrs, u sklopu skole se organiziraju raznovrsne manifestacije, u kojima su, redovito, jednako zdusno, ucestvovali pripadnici svih vjera (imali smo i budiste jedno vrijeme). Ponekad mi se cinilo, da se nekatolici, u sve to unose vise od katolika jer im je to valjda interesantno, tko zna. Ima tu nekih lijepih obicaja, zivahnih desavanja koji su poprimili i internacionalni karakter. Kada su drugi vjerski, praznici, direktor se obrati, putem razglasa, i svim pripadnicima doticne vjere, cestita njihov praznik, prave se paneli i sl.
Sam dan skole, dan Sv. Josipa nije religijski nastrojen. Ucenici rade predstave na razne teme, plesu moderne plesove, izvode modernu glazbu, pokazuju svoja umijeca itd. Interesantna je cinjnica da je u Os. i Srednjoj skoli aktivan pjevaki zbor ucenika u kojem je (iako izvode dosta religijskih pjesama) bilo mnogo muslimana i pravoslvaca.

Meni je recimo ta skola pomogla da shvatim kako sve tri (i vise) religija mogu nesmetano da zive u jednom gradu, da se druze, idu u istu skolu, itd. Tek kad sam izasla iz Gimnazije KSC i upisala fax, shvatila sam sta znaci biti druge vjere i nacionalnosti. tek tad sam shvatila kako to izgleda, to, kada tvoje ime, ima mnogo dublji smisao i znacenje za nekoga. U KSC-u takvih opterecenja nema. To je, po meni, internacionalna skola, u kojoj se sve i svatko jednako tretira i uvijek ti se daje mogucnost izbora. Zato bih svima, koji za svoju djcu zele najbolje, u ovim teskim vremenima, preporucila da ih upisu u KSC jer definitivno nece pozaliti. U neku ruku, na taj nacin im omogucuju definitivnu bolju buducnost sa mnogo vise otovrenih mogucnosti. Tu, djeca nikako ne mogu doci u kontak s kriminalom, nasiljem, vrijedjanjem, negativnim utjecajima drustva jer sva djeca koja se tu nadju potjecu iz izuzetno dobrih porodica koje njeguju kulturno građansko ponsanje. Primjera radi djeca vecina ambasadora u BiH isli su upravo u KSC, i jos uvijek pohadjaju tu skolu.(a mogli su ih upisati u neku privatnu) A, o kvalitetu govori dovoljno cinjenica da je KSC uvijek imao drzavne prvake u matematici, fizici, biologiji, prirodnim znanostima, jezicima itd. U tom pogledu nema dileme. Poslije zavrsene osnovne skole KSC, moze se upisati bilo koja druga srednja skola, ne mora opet gimnzaija KSC, iako se vecina za nju odluci.

Sav svoj sadasnji uspjeh mogu zahvaliti radnim navikama i ambicijama koje sam tamo stekla. Kad pohadjas KSC, tebe ne odgaja ulica vec ustanova, a to je idealno za roditelje koji imaju mnogo obaveza i ne mogu se previse posvetiti djeci! Uopstlom, kada sam, nedavno, vidjela kako su je uredili, tko ne bi zelio odrastati i uciti u takvom ambijentu, sredjene ucionice, veliki broj kabineta, moderna sportska dvorana, multimedijalna sala, velika bibiloteka, veliko dvoriste i igraliste s tribinama, prostor gdje roditelji mogu cekati djecu, unutra, kada je vani hladno, malisani imaju kuhinju na raspolaganju itd.
User avatar
bepina2
Posts: 67
Joined: 10/10/2011 10:19

#173 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by bepina2 »

MADMalice wrote:Oko KSC-a se vrse godinama prepucavanj u Sarajevu. Posto sam zavrsila tu skolu i osnovnu i srednju mogu reci da je skola u svakom smilsu i pogledu vrhunska i jedna od rijetkih koja pruza ucenicim velike mogucnosti kvalitetne naobrazbe. Kriteriji su strogi i cinjenica je da se mora mnogo raditi i uciti da bi se ostvario uspjeh. I broj predmeta je veci nego u drugim osnovnim i srednjim skolama, ali 99% ucenika nakon zavrsene osnovne ili srednje stekne perfektnu radnu naviku i razvija svoju inteligneciju u smislu da ce je u buducnosti moci maksimalno iskoristiti.
Veoma mali broj ucenika poslije KSC Gimnazije ne upise fax, a na fakultetima ostvaruju zapazene rezultate i ugl. upisuju dobre fakultete (u kategoriji tezih fakulteta). Netom, poslije rata, kada sam ja upisala tu skolu, to je, doista, bila prva skola koja je u takvom vremenu pruzala ucenicima, ne samo, prostor za ucenje i rad, vec i prijatno okruzenje, hranu i sl. Tada, sa mnom, u razredu, 70% ucenika je bilo iz mijesanih brakova, a 30 % iz jednonacionalnih brakova i to ne samo katolickih vec i muslimankih i pravoslavnih. To je ono sto te kad se upisujes pitaju i nitko ne krije tko je i sta je. Vec tada se opredijelis (ako hoces) kojoj religiji pripadas i da li zelis ici na vjeronauk.

Eh sada, s obzirom da j to katolicka skola, postojao je u os. skoli samo katolicki vjeronauk koji vec tada nije bio obavezan i generalno ga je pohadjao mali broj ucenika ( i to ugl. zbog boljeg prosjeka :D). U srednjoj skoli je katolicki vjeronauk takodjer bio fakultativnog karaktera i, rekla bih, da ga je pohajdalo jos manje ucenika negu u osnovnoj (moja generacija), ali su zato svi, koji nisu zeljeli ici na vjeronauk, imali predmet "moral i etika" gdje smo, po mom misljenju, naucili vise o zivotu i religiji opcenito nego netko na vjeronauku. Na tom predmetu, osvrt na moral i etiku se davao sa filozofskog stajalista s osvrtom na religijske poglede, ali razlicith religija. Na prve dvije godine gimnazije postojao je i predmet "povijest(istroija)religija" kojeg je, kao i vjeronauk, predavala casna sestra i obuhvatao je sve religije ukljucujuci i neke za koje sam tada prvi put cula i sestra je bila sasvim nepristrasna...zapravo o krscanstvu je bila samo jedna lekcija.

Za one koji i dalje imaju neke nedoumice. Osnovna i srednja skola KSC nije privatna skola, ali je izuzetno teska i tu se doista upisuju djeca dobrosotjcih gradjana ovog grada koji zele upregnuti dobro djecu jer je na dobrom glasu i nudi sirok spektar aktivnosti, ugodan ambijent i sve sto jedna prestizna privatna skola moze da ponudi, samo je eto besplatno. Ima doduse tu nekih izdataka i gluposti, pa se nabere jer su, recimo, knjige za neke predmete, na hrvatskom jeziku, dosta skupe i tesko ih je nabaviti pa to mnogo dodje. Kada sam krenula u srednju skolu gotovo sve knjige su bile na bosanskom i bosanska izdanja, sem one za predmet hrvatski jezik, jer je to jezik koji se uci. Ako netko ima s tim problem onda neka jednostavno ne upisuje dijete u tu skolu. Ja iskreno u neku ruku sam i sretna sto sam ucila hrvatski jer je koliko-toliko potpunijia gramatika od bosanskog kojeg iz dana u dan nadogradjuju i mijenjaju pa ucenici moje generacije koji su zavrsili srednju gdje je bio bosanski gl. maternji jezik, danas su prakticno nepismeni, a ja se uvijek mogu izvuci na ono "Ja govorim hrvatski!" Naravno, nakon nekog vremena zivljenja u Bosni neminovno cete usvojiti bezbroj bosanskih rijeci pa kada pisete neki neformalni teksta, kao ja ovdje, imat cete zbrku svega, i hrv i bosanskog pa ce opet netko imati dojam da ste nepismeni, ali to je problem nase drzave i mnogih pred i poslije ratnih generacija.

Netko je upitao koji je sluzbeni pozdrav?! Pa vjerovali ili ne, za razliku od vecine srednjih skola, pa i nekih fakulteta, danas, u Sarajevu, sluzbeni pozdrav je: "Dobar dan!"
Koliko znam to je univerzalni pozdrav koji nema nacionalno ni vjersko opredjeljenje. Casne sestre se takodjer pozdravljaju sa "obar dan" i kada ih tako pozdravite one vam isto to i odgovre. I sa svecenicima je isto. Ukoliko netko zeli bas da im kaze: "Hvaljen Isus!" nitko mu ne brani, ali, evo, ja licno to nikad nisam cinila. Zajednickih molitvi nikada nije bilo, niti je netko, tko je druge vjere, bio primoran da slusa katolicku djecu kako se mole (kao u srednjoj bosnjackoj skoli npr.) Zapravo jedini doticaj sa katolicanstvom imas kroz kriz (odnosno raspece Isusa) u dnu hodnika, kojeg, ako bas ne odes do tamo, i ne vidis. Za svaki predmet postoji kabinet, pa tako i za vjeronauku, pa, tko ne zeli, ne mora ni zalaziti u njega. Krizeva ili bilo kakvih drugih vjerskih obiljzja u ucionicama i kabinetima nema. Sem 2-3 casne, svi su nastavnici i profesori civili i to takodjer iz mijesanih brakova, a ima i muslimana. Jedina ideja vodilja kod zaposljavanja nastavnika u KSC jeste da su sto obrazovaniji i dobri pedagozi (jeste da ima namcora ali kao u svakoj skoli :D).

Skola ima slobodne dane za svaki vjerski praznik. Doduse nisam bas sigruna da li ima za pravoslavni Bozic ali znam sa sigurnoscu da ucenici koji si uzmu slobdono dan-dva imaju to sve opravdano. Za Bozic se, redovito, ne radi po nekoliko dana, a mislim, cak, da tada zapocinje zimski raspust koji se uveze sa Novom Godinom. Kada sam bila u Os. Skoli to je nesto dugo trajalo...i do mjesec dana, pa cak i vise. Kada je Katolicki Bozic, Uskrs, u sklopu skole se organiziraju raznovrsne manifestacije, u kojima su, redovito, jednako zdusno, ucestvovali pripadnici svih vjera (imali smo i budiste jedno vrijeme). Ponekad mi se cinilo, da se nekatolici, u sve to unose vise od katolika jer im je to valjda interesantno, tko zna. Ima tu nekih lijepih obicaja, zivahnih desavanja koji su poprimili i internacionalni karakter. Kada su drugi vjerski, praznici, direktor se obrati, putem razglasa, i svim pripadnicima doticne vjere, cestita njihov praznik, prave se paneli i sl.
Sam dan skole, dan Sv. Josipa nije religijski nastrojen. Ucenici rade predstave na razne teme, plesu moderne plesove, izvode modernu glazbu, pokazuju svoja umijeca itd. Interesantna je cinjnica da je u Os. i Srednjoj skoli aktivan pjevaki zbor ucenika u kojem je (iako izvode dosta religijskih pjesama) bilo mnogo muslimana i pravoslvaca.

Meni je recimo ta skola pomogla da shvatim kako sve tri (i vise) religija mogu nesmetano da zive u jednom gradu, da se druze, idu u istu skolu, itd. Tek kad sam izasla iz Gimnazije KSC i upisala fax, shvatila sam sta znaci biti druge vjere i nacionalnosti. tek tad sam shvatila kako to izgleda, to, kada tvoje ime, ima mnogo dublji smisao i znacenje za nekoga. U KSC-u takvih opterecenja nema. To je, po meni, internacionalna skola, u kojoj se sve i svatko jednako tretira i uvijek ti se daje mogucnost izbora. Zato bih svima, koji za svoju djcu zele najbolje, u ovim teskim vremenima, preporucila da ih upisu u KSC jer definitivno nece pozaliti. U neku ruku, na taj nacin im omogucuju definitivnu bolju buducnost sa mnogo vise otovrenih mogucnosti. Tu, djeca nikako ne mogu doci u kontak s kriminalom, nasiljem, vrijedjanjem, negativnim utjecajima drustva jer sva djeca koja se tu nadju potjecu iz izuzetno dobrih porodica koje njeguju kulturno građansko ponsanje. Primjera radi djeca vecina ambasadora u BiH isli su upravo u KSC, i jos uvijek pohadjaju tu skolu.(a mogli su ih upisati u neku privatnu) A, o kvalitetu govori dovoljno cinjenica da je KSC uvijek imao drzavne prvake u matematici, fizici, biologiji, prirodnim znanostima, jezicima itd. U tom pogledu nema dileme. Poslije zavrsene osnovne skole KSC, moze se upisati bilo koja druga srednja skola, ne mora opet gimnzaija KSC, iako se vecina za nju odluci.

Sav svoj sadasnji uspjeh mogu zahvaliti radnim navikama i ambicijama koje sam tamo stekla. Kad pohadjas KSC, tebe ne odgaja ulica vec ustanova, a to je idealno za roditelje koji imaju mnogo obaveza i ne mogu se previse posvetiti djeci! Uopstlom, kada sam, nedavno, vidjela kako su je uredili, tko ne bi zelio odrastati i uciti u takvom ambijentu, sredjene ucionice, veliki broj kabineta, moderna sportska dvorana, multimedijalna sala, velika bibiloteka, veliko dvoriste i igraliste s tribinama, prostor gdje roditelji mogu cekati djecu, unutra, kada je vani hladno, malisani imaju kuhinju na raspolaganju itd.
Potpisujem! :thumbup:
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#174 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by bumboo »

Razmišljam o upisu prvačića ove godine u KŠC. Čula sam i pročitala dosta pozitivnih komentara. Odgovara mi i što imaju samo 1.smjenu za niže razrede pa dijete ne bi moralo provoditi po čitav dan u produženom boravku radi 2-3 sata efektivne nastave. Imam par pitanja za one koji imaju iskustva s KŠC-om:

- Ima li razlike u kvaliteti nastave između škole u gradu i one područne na Stupu (područna bi nam više odgovarala jer nam je bliža)?
- Čula sam da imaju prijevoz (neki privatnici s kombijima), kako to funkcionira, je li odvoze dijete direktno s kućne adrese i vraćaju kući poslije nastave ili u dogovorenom terminu, ili negdje imaju "zbirno mjesto", pa tu pokupe svu djecu iz nekog naselja?
- Kako im je organiziran produženi boravak - u školi ili u vrtiću, kakva je hrana, koliko košta?
Hvala unaprijed na odgvorima!
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#175 Re: Katolicki Skolski Centar "Sveti Josip" Sarajevo

Post by Truba »

čini mi se da KŠC živi na slavi iz devedesetih kad sam ja išao u tu školu :D

danas to nije ni sjena nekadašnje škole
profe iz komunizma ili umrli ili u penziji
novi nastavnici se bore sa novim generacijama instant odrona koji znaju sva svoja prava a obveze ih ne zanimaju :D

lijenost, roditelji koji u svojoj djeci vide male bogove i sve im dopuštaju, mediji koji oduzimaju sve slobodno vrijeme

dobijamo mase koje će imati diplome... sa nekim dvicama i tricama... među kojima oni koji imaju 5
i nisu za pet jer se samo ističu iz sivila...

sve ovo odgovara političkim elitama
Post Reply