Katastar -> Grunt - naknadni upis

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#26 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Revolucionar ★ »

Dadoooo wrote: 27/10/2020 20:20
Revolucionar ★ wrote: 01/10/2020 10:55 Nije mi jasno za sta dajete tolike pare, osim ako ne tuzite pa stjecete prava vlasnistva nad zemljom? Azurira se portal u redovnim intervalima, odrzava ga ekipa iz Federalne uprave za geodetske poslove. U vecini slucajeva zabunu prave razliciti podaci iz katastra i grunta. Katastar vodi evidenciju posjeda, dok grunt vodi evidenciju vlasnistva. Najcesca situacija je da je sud proveo upis u zk knjige i da je provedba izvrsena u zk uredu, ali da rjesenje nije provedeno i u katastru. Obzirom da sam radio na tim poslovima, znam kako ide i znam da u mjestima gdje fali referenata za provodjenje rjesenja cesto moze kasnit upis u katastrima.
Mozes li mi reci kako se mogu provjeriti promjene upisane u katastru ? Npr. 5 dunuma upisano 84' god a 2015 pise da ima 2 dunuma. Covjek mrtav, nije prodavao, nije zemlja presla na djecu, zanima me na konto cega se evidentirala promjena.
Otidji u grunt i izvadi historijat parcele, sve promjene ce biti upisane i na temelju cega su vrsene promjene. Ja bih poceo od toga.
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#27 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dadoooo »

Revolucionar ★ wrote: 28/10/2020 15:39
Dadoooo wrote: 27/10/2020 20:20
Revolucionar ★ wrote: 01/10/2020 10:55 Nije mi jasno za sta dajete tolike pare, osim ako ne tuzite pa stjecete prava vlasnistva nad zemljom? Azurira se portal u redovnim intervalima, odrzava ga ekipa iz Federalne uprave za geodetske poslove. U vecini slucajeva zabunu prave razliciti podaci iz katastra i grunta. Katastar vodi evidenciju posjeda, dok grunt vodi evidenciju vlasnistva. Najcesca situacija je da je sud proveo upis u zk knjige i da je provedba izvrsena u zk uredu, ali da rjesenje nije provedeno i u katastru. Obzirom da sam radio na tim poslovima, znam kako ide i znam da u mjestima gdje fali referenata za provodjenje rjesenja cesto moze kasnit upis u katastrima.
Mozes li mi reci kako se mogu provjeriti promjene upisane u katastru ? Npr. 5 dunuma upisano 84' god a 2015 pise da ima 2 dunuma. Covjek mrtav, nije prodavao, nije zemlja presla na djecu, zanima me na konto cega se evidentirala promjena.
Otidji u grunt i izvadi historijat parcele, sve promjene ce biti upisane i na temelju cega su vrsene promjene. Ja bih poceo od toga.
U gruntu je upisano suvlasnistvo i nikakva promjena od prvog upisa nije radjena. Ne pise 5 dunuma nego povrsina cijele parcele i udio. Ovi u katastru gdje vadim posjedovni list ne znaju. :-?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#28 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by zLatk0 »

Neslaganje između ZK (nekad drugačiji sistem bio, pa se nije vodilo računa) i Katastra se zna desiti. Najgore što se taj problem i danas javlja, jer se većina vodi "ma hajde, rješavat ću papire kad bude trebalo", odmah sve treba završiti i u katastru i ZK i neće biti problema.

Vi suvlasnici u katastru ste se isparcelisali, a u ZK nikad niste proveli. Ako je '84 bilo 5 duluma, sa tim posjedovnim listom ili koji već dokument imate, u nadležni katastar i vidjeti šta je problem, manje više identifikacija broja parcele u katastru se nije mijenjala, eventualno katastarska opština, ali i u katastru vode evidenciju gdje-šta-kako se desilo sa parcelom, ne može iz vedra neba ni stvoriti se ni nestati parcela, tako da tražiti historijat šta se desilo sa parcelom - plaća se taksa (provjeriti u općini).

Evo npr. formular za Stari Grad - http://starigrad.ba/userfiles/file/form ... CELAMA.pdf
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#29 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by anex »

Šta je potrebno, kako se naknadno upisuje objekat sagrađen na zemlji a nije upisan nigdje u katastru?
Znaće, nema ga u papirima a koristi se već 20 godina sa svim priključcima.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10535
Joined: 10/03/2022 22:16

#30 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by ZoomZoomKiwi »

anex wrote: 14/11/2022 19:02 Šta je potrebno, kako se naknadno upisuje objekat sagrađen na zemlji a nije upisan nigdje u katastru?
Znaće, nema ga u papirima a koristi se već 20 godina sa svim priključcima.
Po sjećanju, a nek neko ko bolje zna ljepše ovo napiše: urbanistička i građevinska dozvola, glavni projekat i pripadajući elaborati, geometri da obilježe i ucrtaju objekat, ne znam šta još...

Ako neko zna, je li ista procedura i za proširenje postojećeg ucrtanog objekta (kuće)? Zadržao sam stare temelje i par starih zidova, dodao nove temelje i povezao ih, i sagradio na svemu tome novu prizemnu kuću, koja visinom i širinom ne odstupa od ucrtane, samo dužinom. Prije radova je imala 55 kvadrata iskoristivog prostora, sada ima 87, isplati li se to uopće raditi? (Stara kuća je imala sve potrebne dozvole, projekte i priključke, a što se tiče izgradnje ove nove - projekat sam nazvao "proširenje i rekonstukcija kuće". Idejni projekat imam. Priključci su svi zadržani kako jesu.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kuli1961 »

EFD22 wrote: 15/11/2022 08:38 Ako neko zna, je li ista procedura i za proširenje postojećeg ucrtanog objekta (kuće)? Zadržao sam stare temelje i par starih zidova, dodao nove temelje i povezao ih, i sagradio na svemu tome novu prizemnu kuću, koja visinom i širinom ne odstupa od ucrtane, samo dužinom. Prije radova je imala 55 kvadrata iskoristivog prostora, sada ima 87, isplati li se to uopće raditi? (Stara kuća je imala sve potrebne dozvole, projekte i priključke, a što se tiče izgradnje ove nove - projekat sam nazvao "proširenje i rekonstukcija kuće". Idejni projekat imam. Priključci su svi zadržani kako jesu.
Obzirom na opisane radove, kod tebe se vrlo vjerovatno radi upravo o proširenju (i rekonstrukciji) objekta. Proširenje objekta je očigledno, tj. došlo je do povecanja gabarita (vanjskih dimenzija) objekta. Pojam rekonstrukcije mozes naci u Zakonu o gradjenju relevantnog kantona u kome prebivaš.
Za "uplanu"objekta potrebna ti je upotrebna dozvola, tj. rjesenje kojim se odobrava upotreba objekta. tom rjesenju naravno prethodi odobrenje za gradjenje, tj. gradjevinska dozvola, kojoj, opet prethodi: ovjeren glavni projekat, mnoge druge isprave. npr. pretvaranje polj.zemljista u gradjevinsko, urbanisticka saglasnost, UTU itd itd...
Pored upotrebne dozvole, koliko znam, potreban je i geodetski snimak objekta sa koordinatama, koji, opet, koliko znam, sluzi upravo za tačno "lociranje "gabarita objekta na parceli...
Koliko ti se to isplati ili ne isplati, ukoliko si radove vrsio bez gradj.dozvole, sam ocijeni. Ako si sve radio na osnovu gradj.dozvole, zavrsi sve, upisi i zavrsena prica. Načelno, potrebno je da objekat kakav je u stvarnosti na trenu, takav bude upisan i u javnim evidencijama (zemljisna knjiga, katastarski operat)- dakle, da su faktičko i knjiško stanje istovjetni. Naravno, nije isto biti upisan vlasnikom na 55 i 87 kvadrata objekta...Na kraju krajeva, ako stanje nije identično, kad-tad to dodje "na naplatu". možda ne tebi danas, ali tvojim nasljednicima, nekada u buducnosti, zasigurno.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#32 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kuli1961 »

Ispravka- kod tebe je rijec o dogradnji objekta a ne o rekonstrukciji
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#33 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kleja »

da ne otvaram novi post:

problem je sljedeći:

dedo kupio zemlju prije rata, ima kupoprodajni ugovor, platio porez, zaveo u katastar posjed 1/1, nikad nije preveo vlasništvo u zemljoknjižnom uredu.

Na ZK se njih sad vodi bruku hisetara od tog što je prodao zemlju.

Ima li šanse sad to prevesti prebaciti u vlasništvo ?

možda se pozvati na sticanje prava vlasništva dosjelošću ?

@Haris.ba znaš li ti slučajno odgovor na ovo pitanje :-D

Hvala !
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#34 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

kleja wrote: 24/04/2023 15:21 da ne otvaram novi post:

problem je sljedeći:

dedo kupio zemlju prije rata, ima kupoprodajni ugovor, platio porez, zaveo u katastar posjed 1/1, nikad nije preveo vlasništvo u zemljoknjižnom uredu.

Na ZK se njih sad vodi bruku hisetara od tog što je prodao zemlju.

Ima li šanse sad to prevesti prebaciti u vlasništvo ?

možda se pozvati na sticanje prava vlasništva dosjelošću ?

@Haris.ba znaš li ti slučajno odgovor na ovo pitanje :-D

Hvala !
Gdje je to? U FBiH? Ja sam to imao licni slucaj i nisam se htio sudovati. Sacekao harmonizaciju, i zadnji vremenski upis (taj iz katastra) se na kraju upisao u zk.
HelaS
Posts: 5654
Joined: 22/09/2018 13:21

#35 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by HelaS »

kleja wrote: 24/04/2023 15:21 da ne otvaram novi post:

problem je sljedeći:

dedo kupio zemlju prije rata, ima kupoprodajni ugovor, platio porez, zaveo u katastar posjed 1/1, nikad nije preveo vlasništvo u zemljoknjižnom uredu.

Na ZK se njih sad vodi bruku hisetara od tog što je prodao zemlju.

Ima li šanse sad to prevesti prebaciti u vlasništvo ?

možda se pozvati na sticanje prava vlasništva dosjelošću ?

@Haris.ba znaš li ti slučajno odgovor na ovo pitanje :-D

Hvala !
Samo da se naslonim na boldirani dio: Zemljište kupljeno prije rata uz ugovor o kupoprodaji, ali dalje neregistriran u poreznoj upravi. Kako danas znati koja je bila vrijednost u KM te kupoprodaje u Dinarima? Npr. 100.000 Dinara iz 1960. godine.

Da li će porezna uprava FBiH razrezati porez prema kupoprodajnoj vrijednosti u Dinarima pretvorene u KM ili po procjeni današnje vrijednosti nekretnine?
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#36 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by _Reds_ »

EFD22 wrote: 15/11/2022 08:38
anex wrote: 14/11/2022 19:02 Šta je potrebno, kako se naknadno upisuje objekat sagrađen na zemlji a nije upisan nigdje u katastru?
Znaće, nema ga u papirima a koristi se već 20 godina sa svim priključcima.
Po sjećanju, a nek neko ko bolje zna ljepše ovo napiše: urbanistička i građevinska dozvola, glavni projekat i pripadajući elaborati, geometri da obilježe i ucrtaju objekat, ne znam šta još...

Ako neko zna, je li ista procedura i za proširenje postojećeg ucrtanog objekta (kuće)? Zadržao sam stare temelje i par starih zidova, dodao nove temelje i povezao ih, i sagradio na svemu tome novu prizemnu kuću, koja visinom i širinom ne odstupa od ucrtane, samo dužinom. Prije radova je imala 55 kvadrata iskoristivog prostora, sada ima 87, isplati li se to uopće raditi? (Stara kuća je imala sve potrebne dozvole, projekte i priključke, a što se tiče izgradnje ove nove - projekat sam nazvao "proširenje i rekonstukcija kuće". Idejni projekat imam. Priključci su svi zadržani kako jesu.
Ovo ne može, mora čekati oglas za legalizaciju. Dobiti urbanističku i građevinsku za objekat star 20 godina, moze, ali nije zakonito.
HelaS wrote: 25/04/2023 07:44

Samo da se naslonim na boldirani dio: Zemljište kupljeno prije rata uz ugovor o kupoprodaji, ali dalje neregistriran u poreznoj upravi. Kako danas znati koja je bila vrijednost u KM te kupoprodaje u Dinarima? Npr. 100.000 Dinara iz 1960. godine.

Da li će porezna uprava FBiH razrezati porez prema kupoprodajnoj vrijednosti u Dinarima pretvorene u KM ili po procjeni današnje vrijednosti nekretnine?
Po današnjoj vrijednosti.
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#37 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kleja »

Haris.ba wrote: 24/04/2023 17:47
kleja wrote: 24/04/2023 15:21 da ne otvaram novi post:

problem je sljedeći:

dedo kupio zemlju prije rata, ima kupoprodajni ugovor, platio porez, zaveo u katastar posjed 1/1, nikad nije preveo vlasništvo u zemljoknjižnom uredu.

Na ZK se njih sad vodi bruku hisetara od tog što je prodao zemlju.

Ima li šanse sad to prevesti prebaciti u vlasništvo ?

možda se pozvati na sticanje prava vlasništva dosjelošću ?

@Haris.ba znaš li ti slučajno odgovor na ovo pitanje :-D

Hvala !
Gdje je to? U FBiH? Ja sam to imao licni slucaj i nisam se htio sudovati. Sacekao harmonizaciju, i zadnji vremenski upis (taj iz katastra) se na kraju upisao u zk.
Federacija je u pitanju. Za harmonizaciju , koja je procedura ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#38 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

kleja wrote: 25/04/2023 09:25 Federacija je u pitanju. Za harmonizaciju , koja je procedura ?
To ide automatski. Malo zaguglaj, vidjeces u kojim opcinama se sprovodi.
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#39 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kleja »

Haris.ba wrote: 25/04/2023 10:23
kleja wrote: 25/04/2023 09:25 Federacija je u pitanju. Za harmonizaciju , koja je procedura ?
To ide automatski. Malo zaguglaj, vidjeces u kojim opcinama se sprovodi.
guglo i vidim da je ovdje bilo nekad 2017. g. i šta sad ?

Sud ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#40 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

kleja wrote: 25/04/2023 11:22 guglo i vidim da je ovdje bilo nekad 2017. g. i šta sad ?

Sud ?
Na opcini gdje je nekretnina bila harmonizacija? Jesi dobio rjesenje na adresu? Pogledaj u sudu, ako je tako kako kazes trebao bi ti deda biti upisan u zk. Onda, ako je dedo ziv to je to. Ako nije, odes kod notara da vidis za rjesavanje nasljedja.
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#41 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kleja »

Haris.ba wrote: 25/04/2023 13:18
kleja wrote: 25/04/2023 11:22 guglo i vidim da je ovdje bilo nekad 2017. g. i šta sad ?

Sud ?
Na opcini gdje je nekretnina? Jesi dobio rjesenje na adresu? Pogledaj u sudu, ako je tako kako kazes trebao bi ti deda biti upisan u zk. Onda, ako je dedo ziv to je to. Ako nije, odes kod notara da vidis za rjesavanje nasljedja.
OK, thx, nije živ, treba da bude ostavinska, ima zemlju u katastru posjed 1/1, imamo i kupoprodajni ugovor ali kad smo otišli da izvadimo ZK zbog notara i ostavinske vidimo da se vodi na ljudima koji su nasljedili ovoga što mu je prodao zemlju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#42 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

kleja wrote: 25/04/2023 13:23 OK, thx, nije živ, treba da bude ostavinska, ima zemlju u katastru posjed 1/1, imamo i kupoprodajni ugovor ali kad smo otišli da izvadimo ZK zbog notara i ostavinske vidimo da se vodi na ljudima koji su nasljedili ovoga što mu je prodao zemlju.
Pa tako reci. A ti ko nisu znali da je zemlja prodana? :D

Nista, tu ces se vjerovatno morati sudovati. Valja sada dokazati. Ti prijavi sve papire sto imas notaru, a za ovo ostalo advokata pa lijeci.

Mozda postoji sansa da jos harmonizacijom to rijesis (da se nasljednici od prodavca upisani u zk ne bune).
Bukvalno je isto bilo i kod mene. Bilo je nasljedivanja u zk na zemlji i kuci. U katastru sve bilo 1/1 na mom pretku, ali u sudu se upisivali nasljednici prodavca.

I kada je dosla harmonizacija upisan upis iz katastra, ali je rjesenje otislo i onima iz zk upisa da se to desilo. Oni su znali da je zemlja i kuca prodana, da je bila u posjedu cca 40 godina nas, i nisu se zalili.

Nama bilo simpaticno jer je to familija koja nam je poznata i koja nije nasla za shodno da dodje i kaze hej mi se upisali na vasu kucu. Vjerovatno ocekivali neku naknadu da im damo.
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#43 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kleja »

Haris.ba wrote: 25/04/2023 13:32
kleja wrote: 25/04/2023 13:23 OK, thx, nije živ, treba da bude ostavinska, ima zemlju u katastru posjed 1/1, imamo i kupoprodajni ugovor ali kad smo otišli da izvadimo ZK zbog notara i ostavinske vidimo da se vodi na ljudima koji su nasljedili ovoga što mu je prodao zemlju.
Pa tako reci. A ti ko nisu znali da je zemlja prodana? :D

Nista, tu ces se vjerovatno morati sudovati. Valja sada dokazati. Ti prijavi sve papire sto imas notaru, a za ovo ostalo advokata pa lijeci.

Mozda postoji sansa da jos harmonizacijom to rijesis (da se nasljednici od prodavca upisani u zk ne bune).
Bukvalno je isto bilo i kod mene. Bilo je nasljedivanja u zk na zemlji i kuci. U katastru sve bilo 1/1 na mom pretku, ali u sudu se upisivali nasljednici prodavca.

I kada je dosla harmonizacija upisan upis iz katastra, ali je rjesenje otislo i onima iz zk upisa da se to desilo. Oni su znali da je zemlja i kuca prodana, da je bila u posjedu cca 40 godina nas, i nisu se zalili.

Nama bilo simpaticno jer je to familija koja nam je poznata i koja nije nasla za shodno da dodje i kaze hej mi se upisali na vasu kucu. Vjerovatno ocekivali neku naknadu da im damo.
e to je to, vidjeću šta će još notar reći, samo da vidim kakavi su mi pravni mehanizmi postali.

thx
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#44 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kleja »

Haris.ba wrote: 25/04/2023 13:32
kleja wrote: 25/04/2023 13:23 OK, thx, nije živ, treba da bude ostavinska, ima zemlju u katastru posjed 1/1, imamo i kupoprodajni ugovor ali kad smo otišli da izvadimo ZK zbog notara i ostavinske vidimo da se vodi na ljudima koji su nasljedili ovoga što mu je prodao zemlju.
Pa tako reci. A ti ko nisu znali da je zemlja prodana? :D

Nista, tu ces se vjerovatno morati sudovati. Valja sada dokazati. Ti prijavi sve papire sto imas notaru, a za ovo ostalo advokata pa lijeci.

Mozda postoji sansa da jos harmonizacijom to rijesis (da se nasljednici od prodavca upisani u zk ne bune).
Bukvalno je isto bilo i kod mene. Bilo je nasljedivanja u zk na zemlji i kuci. U katastru sve bilo 1/1 na mom pretku, ali u sudu se upisivali nasljednici prodavca.

I kada je dosla harmonizacija upisan upis iz katastra, ali je rjesenje otislo i onima iz zk upisa da se to desilo. Oni su znali da je zemlja i kuca prodana, da je bila u posjedu cca 40 godina nas, i nisu se zalili.

Nama bilo simpaticno jer je to familija koja nam je poznata i koja nije nasla za shodno da dodje i kaze hej mi se upisali na vasu kucu. Vjerovatno ocekivali neku naknadu da im damo.
e hvala na informaciji i savjetu :thumbup:

do 30.05. u ovoj općini je traje harmonizacija, ispostavilo se da niko nije ni bio upisan u ZK i kad smo donijeli sve papire bez problema se upisali.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#45 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

kleja wrote: 10/05/2023 10:15 e hvala na informaciji i savjetu

do 30.05. u ovoj općini je traje harmonizacija, ispostavilo se da niko nije ni bio upisan u ZK i kad smo donijeli sve papire bez problema se upisali.
:thumbup:
Zorge
Posts: 341
Joined: 27/01/2018 13:15

#46 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Zorge »

Zna li neko kako teče harmonizacija za Rajlovac?
U katastru se vodim ja 1/1 u gruntu nas ima više.
Vidim da ne mogu da skinem sa sajta e-grunt pdf dokument zk uloška.
Postoji li neko rešenje ?
Treba mi da oštampam
Post Reply