Katastar -> Grunt - naknadni upis

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#1 Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dadoooo »

Pozdrav,

mozda je situacija malo komplikovana ali se nadam da neko zna odgovor.

Naime, postoji suma cirka 300 dunuma koju posjeduju vlasnici (6 osoba). Katastarska opcina u kojoj se nalazi suma nikada nije parcelisna i tek ove godine treba da se radi parcelisanje. Postoje popisni katastri i tih 6 osoba je upisano u katastru kao vlasnici. Niko ne zna koji je tacno njegov dio parcele jer su vecinom nasljednici osobe koje ne borave u tom mjestu. U gruntu nema upisanih vlasnika na sumu tj ta zemljisna knjiga ne postoji. :shock: Sada je izdat "OGLAS O IZLAGANJU NA JAVNI UVID PODATAKA O NEKRETNINAMA".

Da li se nakon izlaganja podataka i uvida u posjedovne listove koji su stari i preko 40 godina (ima izvadjen i noviji) moze traziti parcelisanje te sume i naknadni upis u zemljisnu knjigu ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

To u RS?
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#3 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dadoooo »

Haris.ba wrote: 13/05/2020 17:50To u RS?
U FBiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

Automatski se upisuje u zemljišnju knjigu. Bićete upisani ko suvlasnici. Pa ćete morati da sprovedete postupak podjele parcele.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#5 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by zLatk0 »

Ako nije rađeno parcelisanje, ne može po automatizmu. Mora geometar izaci, da se pocijepa i da se sve to provede u katastru i u ZK po uspostavi ZK uloška.

U svakom slucaju, ako je uredno stanje u katastru, tih 6 posjednika ce biti upisano u novoformirani ZK ulozak sa idealni suvlasnici sve dok se ne isparcelise tako da svako bude vlasnik 1/1 na svojem
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#6 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dadoooo »

zLatk0 wrote: 13/05/2020 21:58 Ako nije rađeno parcelisanje, ne može po automatizmu. Mora geometar izaci, da se pocijepa i da se sve to provede u katastru i u ZK po uspostavi ZK uloška.

U svakom slucaju, ako je uredno stanje u katastru, tih 6 posjednika ce biti upisano u novoformirani ZK ulozak sa idealni suvlasnici sve dok se ne isparcelise tako da svako bude vlasnik 1/1 na svojem
Ako se oni ne pojave na ovom izlaganju na javni uvid dokumentacije, da li to meni moze predstavljati problem ? Da li ja mogu zahtjevati da se moj dio odredi i oznaci a da se oni ganjaju kad im bude u cilju ?

Hvala unaprijed na odgovoru.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#7 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by use your illusion »

zna li neko koliko pouzdani su katastarski podaci sa web stranice katastar.ba i koliko cesto se azuriraju. jesu li bar u zadnjih 5 godina pouzdani podaci
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#8 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dope_Man »

use your illusion wrote: 20/05/2020 21:28 zna li neko koliko pouzdani su katastarski podaci sa web stranice katastar.ba i koliko cesto se azuriraju. jesu li bar u zadnjih 5 godina pouzdani podaci
I mene bi zanimalo kad i kako rade update jer ono sto sam ja vidio, a znam sta je situacija na terenu, ne odgovara onom na stranici. Konkretno, gdje ja zivim svi smo kupovali zemljiste prije nekih 20tak godina +-2-3, otprilike u isto vrijeme. Za par komsija pisu tacni podaci na stranici, za druge parcelisanje uopste nije prikazano. Konkretno moja kuca, i jos 4, su prikazane u okviru iste parcele sa navedenim vlasnikom koji to nije vec 20+ godina. I takvih situacija je dosta gdje je 4-5 kuca na jednoj dugoj parceli, i gdje su kao vlasnici navedeni stari vlasnici od kojih je zemljiste davno kupljeno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Maraschino »

Dope_Man wrote: 26/05/2020 12:30
use your illusion wrote: 20/05/2020 21:28 zna li neko koliko pouzdani su katastarski podaci sa web stranice katastar.ba i koliko cesto se azuriraju. jesu li bar u zadnjih 5 godina pouzdani podaci
I mene bi zanimalo kad i kako rade update jer ono sto sam ja vidio, a znam sta je situacija na terenu, ne odgovara onom na stranici. Konkretno, gdje ja zivim svi smo kupovali zemljiste prije nekih 20tak godina +-2-3, otprilike u isto vrijeme. Za par komsija pisu tacni podaci na stranici, za druge parcelisanje uopste nije prikazano. Konkretno moja kuca, i jos 4, su prikazane u okviru iste parcele sa navedenim vlasnikom koji to nije vec 20+ godina. I takvih situacija je dosta gdje je 4-5 kuca na jednoj dugoj parceli, i gdje su kao vlasnici navedeni stari vlasnici od kojih je zemljiste davno kupljeno.
je li ti tesko prosetati do katastra i sve im to reci. odmah ce uraditi ispravku ako je opravdan prigovor.
prilicno su azurni a dese se i neki propusti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

Otiđi u katastar. Pretpostavljam da ste sve sproveli u sudu, ali niste u općini. Kako je parcelisanje mimoišlo općinu ne znam. Prvo telefonski nazovi da te upute.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#11 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dope_Man »

Haris.ba wrote: 26/05/2020 13:32 Otiđi u katastar. Pretpostavljam da ste sve sproveli u sudu, ali niste u općini. Kako je parcelisanje mimoišlo općinu ne znam. Prvo telefonski nazovi da te upute.
Ma ja sam bio dijete kad se to kupovalo, prevodilo i sta se vec radi, nije me zanimalo donedavno kad sam skupio lovu da potencijalno kupim komadic zemlje kraj ovog sto imamo. Ali evo pitnje ako slucajno znas, ili neko drugi. Ako odem u katastar, je li se tamo mogu dobiti osnovne info o vlasniku parcele koje stoje i tamo na stranici?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#12 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dope_Man »

Maraschino wrote: 26/05/2020 12:41
Dope_Man wrote: 26/05/2020 12:30 I mene bi zanimalo kad i kako rade update jer ono sto sam ja vidio, a znam sta je situacija na terenu, ne odgovara onom na stranici. Konkretno, gdje ja zivim svi smo kupovali zemljiste prije nekih 20tak godina +-2-3, otprilike u isto vrijeme. Za par komsija pisu tacni podaci na stranici, za druge parcelisanje uopste nije prikazano. Konkretno moja kuca, i jos 4, su prikazane u okviru iste parcele sa navedenim vlasnikom koji to nije vec 20+ godina. I takvih situacija je dosta gdje je 4-5 kuca na jednoj dugoj parceli, i gdje su kao vlasnici navedeni stari vlasnici od kojih je zemljiste davno kupljeno.
je li ti tesko prosetati do katastra i sve im to reci. odmah ce uraditi ispravku ako je opravdan prigovor.
prilicno su azurni a dese se i neki propusti.
Haris.ba wrote: 26/05/2020 13:32 Otiđi u katastar. Pretpostavljam da ste sve sproveli u sudu, ali niste u općini. Kako je parcelisanje mimoišlo općinu ne znam. Prvo telefonski nazovi da te upute.
Ma ja sam bio dijete kad se to kupovalo, prevodilo i sta se vec radi, nije me zanimalo do nedavno kad sam skupio lovu da potencijalno kupim komadic zemlje kraj ovog sto imamo. Ali evo pitnje ako slucajno znas, ili neko drugi. Ako odem u katastar, je li se tamo mogu dobiti osnovne info o vlasniku parcele koje stoje i tamo na stranici?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#13 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

Reci ce ti broj, ili stari broj katastarske cestice susjeda sa katastarskom opcinom. Po tome trazi u sudu. Dobices ime i prezime. Mozda i jos neki podatak. Ponekad adresu, grad prebivalista...
Zorge
Posts: 341
Joined: 27/01/2018 13:15

#14 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Zorge »

Stric mi je dao oko 17 000 km advokatu da mu prevede zemlju, još nije završio ima već 3 godine.
Ja nemam toliko keša, u katastru smo tetka i ja vlasnici u gruntub nas ima koliko hoćeš.
Neko mi reče da sada izjednačavaju grunt i katastar
Da li skupljati pare da se prevodi ili će to ići automatski kada dođe moja zemlja na red.
Nalazi se u katastarskoj opštini Dolac i Crnotima.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#15 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Maraschino »

Zorge wrote: 27/05/2020 07:12 Stric mi je dao oko 17 000 km advokatu da mu prevede zemlju, još nije završio ima već 3 godine.
Ja nemam toliko keša, u katastru smo tetka i ja vlasnici u gruntub nas ima koliko hoćeš.
Neko mi reče da sada izjednačavaju grunt i katastar
Da li skupljati pare da se prevodi ili će to ići automatski kada dođe moja zemlja na red.
Nalazi se u katastarskoj opštini Dolac i Crnotima.
Ne zuri, izgleda da idu na uredjenje grunta i to besplatno(federacija).
U mojoj opstini su objavili poziv da se u tom i tom periodu predaju papiri da se to zavrsi.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#16 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by tataćusak »

Maraschino wrote: 27/05/2020 09:50
Zorge wrote: 27/05/2020 07:12 Stric mi je dao oko 17 000 km advokatu da mu prevede zemlju, još nije završio ima već 3 godine.
Ja nemam toliko keša, u katastru smo tetka i ja vlasnici u gruntub nas ima koliko hoćeš.
Neko mi reče da sada izjednačavaju grunt i katastar
Da li skupljati pare da se prevodi ili će to ići automatski kada dođe moja zemlja na red.
Nalazi se u katastarskoj opštini Dolac i Crnotima.
Ne zuri, izgleda da idu na uredjenje grunta i to besplatno(federacija).
U mojoj opstini su objavili poziv da se u tom i tom periodu predaju papiri da se to zavrsi.

Daj malo detaljnije podataka o ovome, moze i na pp. Moze i link javnog poziva da vidim sta ce i meni trebati :thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#17 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Nekako s proljeća »

Dope_Man wrote: 26/05/2020 12:30
use your illusion wrote: 20/05/2020 21:28 zna li neko koliko pouzdani su katastarski podaci sa web stranice katastar.ba i koliko cesto se azuriraju. jesu li bar u zadnjih 5 godina pouzdani podaci
I mene bi zanimalo kad i kako rade update jer ono sto sam ja vidio, a znam sta je situacija na terenu, ne odgovara onom na stranici. Konkretno, gdje ja zivim svi smo kupovali zemljiste prije nekih 20tak godina +-2-3, otprilike u isto vrijeme. Za par komsija pisu tacni podaci na stranici, za druge parcelisanje uopste nije prikazano. Konkretno moja kuca, i jos 4, su prikazane u okviru iste parcele sa navedenim vlasnikom koji to nije vec 20+ godina. I takvih situacija je dosta gdje je 4-5 kuca na jednoj dugoj parceli, i gdje su kao vlasnici navedeni stari vlasnici od kojih je zemljiste davno kupljeno.
Jesu ažurni podaci, a to što izbacuju informacije o vlasništvu nad xy parcelama je usklađeno sa gruntovnicom, koja je najrelevantnija. Druga je stvar što sadašnji stvarni vlasnici nisu prevodili ono što su u međuvremenu kupili od onih navedenih, nisu platili porez na kupljeno i grunt bez toga ne upisuje novog vlasnika, već ostaje stari dok se to ne završi. Ako se zbog opterećenja zabilježenih u ZK izvadku uopće može pravno završiti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#18 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

Zorge wrote: 27/05/2020 07:12 Stric mi je dao oko 17 000 km advokatu da mu prevede zemlju, još nije završio ima već 3 godine.
Ja nemam toliko keša, u katastru smo tetka i ja vlasnici u gruntub nas ima koliko hoćeš.
Neko mi reče da sada izjednačavaju grunt i katastar
Da li skupljati pare da se prevodi ili će to ići automatski kada dođe moja zemlja na red.
Nalazi se u katastarskoj opštini Dolac i Crnotima.
Ako ti je upis u katastru uredan i noviji od upisa u zk, ići će automatski. Ako ti upis u katastru nije ono što "odgovara stvarnom stanju", valja ti se sudovati.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#19 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Maraschino »

tataćusak wrote: 27/05/2020 10:21
Maraschino wrote: 27/05/2020 09:50
Zorge wrote: 27/05/2020 07:12 Stric mi je dao oko 17 000 km advokatu da mu prevede zemlju, još nije završio ima već 3 godine.
Ja nemam toliko keša, u katastru smo tetka i ja vlasnici u gruntub nas ima koliko hoćeš.
Neko mi reče da sada izjednačavaju grunt i katastar
Da li skupljati pare da se prevodi ili će to ići automatski kada dođe moja zemlja na red.
Nalazi se u katastarskoj opštini Dolac i Crnotima.
Ne zuri, izgleda da idu na uredjenje grunta i to besplatno(federacija).
U mojoj opstini su objavili poziv da se u tom i tom periodu predaju papiri da se to zavrsi.

Daj malo detaljnije podataka o ovome, moze i na pp. Moze i link javnog poziva da vidim sta ce i meni trebati :thumbup:
Sta ce ti trebati, kupoprodajni ugovor, ugovor o poklonu ili zapisnik sa ostavinske rasprave. Sve se kopira ovjeri i preda u sud.
Zorge
Posts: 341
Joined: 27/01/2018 13:15

#20 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Zorge »

Ima li ko od pravnika da radi to, poslao bi mu u pdf da pogleda
Ne daju mi se tolike pare, ne vredi mnogo zemlja
Ako ide automatski sačekao bi par godina
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

Kako u entitetu rs grafički pregledati kartu katastra ko u fbih? Nema?
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#22 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Revolucionar ★ »

Nije mi jasno za sta dajete tolike pare, osim ako ne tuzite pa stjecete prava vlasnistva nad zemljom? Azurira se portal u redovnim intervalima, odrzava ga ekipa iz Federalne uprave za geodetske poslove. U vecini slucajeva zabunu prave razliciti podaci iz katastra i grunta. Katastar vodi evidenciju posjeda, dok grunt vodi evidenciju vlasnistva. Najcesca situacija je da je sud proveo upis u zk knjige i da je provedba izvrsena u zk uredu, ali da rjesenje nije provedeno i u katastru. Obzirom da sam radio na tim poslovima, znam kako ide i znam da u mjestima gdje fali referenata za provodjenje rjesenja cesto moze kasnit upis u katastrima.
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#23 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Dadoooo »

Revolucionar ★ wrote: 01/10/2020 10:55 Nije mi jasno za sta dajete tolike pare, osim ako ne tuzite pa stjecete prava vlasnistva nad zemljom? Azurira se portal u redovnim intervalima, odrzava ga ekipa iz Federalne uprave za geodetske poslove. U vecini slucajeva zabunu prave razliciti podaci iz katastra i grunta. Katastar vodi evidenciju posjeda, dok grunt vodi evidenciju vlasnistva. Najcesca situacija je da je sud proveo upis u zk knjige i da je provedba izvrsena u zk uredu, ali da rjesenje nije provedeno i u katastru. Obzirom da sam radio na tim poslovima, znam kako ide i znam da u mjestima gdje fali referenata za provodjenje rjesenja cesto moze kasnit upis u katastrima.
Mozes li mi reci kako se mogu provjeriti promjene upisane u katastru ? Npr. 5 dunuma upisano 84' god a 2015 pise da ima 2 dunuma. Covjek mrtav, nije prodavao, nije zemlja presla na djecu, zanima me na konto cega se evidentirala promjena.
kikilika
Posts: 261
Joined: 10/01/2011 22:41

#24 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by kikilika »

Haris.ba wrote: 29/05/2020 16:59 Kako u entitetu rs grafički pregledati kartu katastra ko u fbih? Nema?
na stranici republicke uprave za geodetske i imovinskopravne poslove, s tim da ovo vazi koliko sam upratio samo za katastarske opstine u kojima se evidencija sada upisuje u listove nepokretnosti u skladu sa vazecim zakonom o premjeru i katastru rs-a (koji zamjenjuju zk. uloske); princip provjere je kao i u fbih, upises grad, katastarsku opstinu i broj parcele
User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#25 Re: Katastar -> Grunt - naknadni upis

Post by Haris.ba »

kikilika wrote: 27/10/2020 23:52
Haris.ba wrote: 29/05/2020 16:59 Kako u entitetu rs grafički pregledati kartu katastra ko u fbih? Nema?
na stranici republicke uprave za geodetske i imovinskopravne poslove, s tim da ovo vazi koliko sam upratio samo za katastarske opstine u kojima se evidencija sada upisuje u listove nepokretnosti u skladu sa vazecim zakonom o premjeru i katastru rs-a (koji zamjenjuju zk. uloske); princip provjere je kao i u fbih, upises grad, katastarsku opstinu i broj parcele
Hvala.
Post Reply