kasne plate naknade itd...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#1 kasne plate naknade itd...

Post by starii »

cujem da su kasnile plate policiji, skolama evo sad i porodiljske naknade...dobro smo poceli ovu godinu :-)

Kanton bez pomoći ostavio desetine hiljada građana
Još nema dječijeg doplatka ni porodiljskih naknada
Općina Centar: Čeka se novac iz Kantona
FOTO: Avaz
Još nema dječijeg doplatka ni porodiljskih naknada
Da je kantonalna kasa potpuno prazna i da novca nema nizašta, na svojoj koži među prvima su osjetili oni kojima je mjesečna minimalna pomoć prijeko potrebna za puko preživljavanje.
Sporan slučaj
Najbolji primjer za to su korisnici minimalnog iznosa dječijeg doplatka koji ga ni ovog mjeseca nisu dobili. U nekim općinama, kako nam je rečeno u nadležnim općinskim službama, isplate kasne jedan, a u nekima i po nekoliko mjeseci.
Sugrađanka Jasminka Kaukčija iz Novog Grada požalila nam se da joj poštar već četiri mjeseca na vrata nije donio 49,90 KM, koliko sljeduje njenog sina.
- Pokušala sam nekoliko puta kontaktirati nadležne iz Općine Novi Grad kako bi mi dali nekakav odgovor, međutim, kažu da oni nisu odgovorni za kašnjenje. Mislila sam da je moj slučaj zbog nečega sporan, ali su mi komšije rekle da se i njima dešava isto. Nigdje ne radim, dijete treba za nekoliko dana krenuti u školu, a ja ne znam kako ću mu kupiti kupon za javni gradski prijevoz - kazala je zabrinuto Kaukčija.
Krajnji korisnici
Osim korisnika dječijih doplataka, poštare već 20 dana uzalud iščekuju i porodilje u većini općina. U onima koje smo kontaktirali kazali su nam da će isplata biti kada od Kantona dobiju novac.
- Imamo informaciju da je nekim općinama već uplaćeno pa se nadamo da će i nama novac leći na račun u ponedjeljak. Nadležni iz Službe za privredu i finansije će odmah po uplati proslijediti novac krajnjim korisnicima - kazali su iz Općine Centar.
Prazne kase
Novac za porodilje još čekaju i u Općini Novo Sarajevo.

- Stalno nas građani zovu i pitaju kada će početi isplata, ali to ne zavisi od nas. Uvijek su dječiji doplatak i porodiljska naknada redovno isplaćivani, ali sada je problem u praznoj kantonalnoj kasi - rečeno nam je u Općini.

User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#2 Re: kasne plate naknade itd...

Post by XeuX »

Bitno je biti bošnjak.
User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#3 Re: kasne plate naknade itd...

Post by XeuX »

Zanimljivo mi je to što niko nije odgovorio na ovu temu.Poznata je odavno činjenica da su ovdje ljudi letargični i da neće da protestvuju i da se žale.Dosad su se bar žalili na internetu a sad je i to prestalo.Dostigli smo maksimalni novo ovčarstva.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: kasne plate naknade itd...

Post by Truba »

počele su kasniti plate
valjda je problem punjenja budžeta u januaru :D
popravit će se do ljeta :cry: valjda
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#5 Re: kasne plate naknade itd...

Post by jazzer »

Gdje su ovi forumasi, pristalice expertne vlade, da nam daju koju informaciju?

Zasto nema para, otkud odjednom ovolika kasnjenja?

Ah, da, nisam prozvao prave krivce, krivi su oni drugi :x
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: kasne plate naknade itd...

Post by Truba »

u svemu ovome najbolja stvar je ta što se pare štampaju EU
i što nema muljanja s MMF-om

tako da ako ne laže koza laže rog :D

kad tad će izbiti sve na površinu
User avatar
Ma'lesh
Posts: 19
Joined: 10/02/2012 00:59

#7 Re: kasne plate naknade itd...

Post by Ma'lesh »

Jutros je Kanton uplatio i porodiljske naknade i dječiji dodatak, bar za Općinu Ilidža. Nadam se da će nekoga ko čita obradovati informacija. Sredstva su prebačena na poštu, pa bi isplata trebala početi danas, eventualno sutra.

Gospođa koja se spominje u prvom postu, koja čeka dodatak nekoliko mjeseci....razlog je najvjerovatnije revizija papira u spetembru. Ako je dokumentacija upotpunjena malo kasnije, kasnije će i dobiti dječiji dodatak, s tim da će joj biti isplaćena sva razlika.

A što se tiče praznih kasa u kantonu, jedino što znam da isplaćuju prosvjetnim radnicima za nešto iz 2012. za što su ih tužili... :roll:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#8 Re: kasne plate naknade itd...

Post by VjecitiStudent »

Sve što ste tražili, to ste i dobili.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#9 Re: kasne plate naknade itd...

Post by jazzer »

VjecitiStudent wrote:Sve što ste tražili, to ste i dobili.
Ja nisam trazio ovo al sam dobio, kolateralna steta :)
User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#10 Re: kasne plate naknade itd...

Post by XeuX »

Ne bih ja rekao da je do revizija ili usvajanja budžeta.Ovo godine za razliku od prošle su odma usvojili budžet,bez ikakvih kašnjenja.Što se tiče revizija,mislim da ih je sve manje i manje,jer je sve manje i manje djece il je u najmanju ruku isti broj.I penzije su počele debelo kasnit,nekad su je uplaćivali oko prvog u mjesecu a sad dođe nekad sedmog.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#11 Re: kasne plate naknade itd...

Post by DaffyDuck »

A jel "foteljasima" kasnila plata? :bih: :skoljka:
freedom within
Posts: 181
Joined: 12/08/2009 23:24

#12 Re: kasne plate naknade itd...

Post by freedom within »

jazzer wrote:
VjecitiStudent wrote:Sve što ste tražili, to ste i dobili.
Ja nisam trazio ovo al sam dobio, kolateralna steta :)
Tako funkcioniše demokratija. Većina je glasala za ovo, a oni koji nisu (manjina) moraju poštovati volju većine.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#13 Re: kasne plate naknade itd...

Post by iamia »

vi na drzavnim jaslama ne bi trebali ni primati plate.
ili jednu platu svakih 6 mjeseci. po ucinku :D
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#14 Re: kasne plate naknade itd...

Post by SaMaster »

iamia wrote:vi na drzavnim jaslama ne bi trebali ni primati plate.
ili jednu platu svakih 6 mjeseci. po ucinku :D
Pa kad "nas" ima toliko pametnih, daj nam nacin na koji bi ti mjerila neciji ucinak? Necu da kazem da nisi u pravu, samo mislim da to nije tako jednostavno kao sto mi mislimo.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#15 Re: kasne plate naknade itd...

Post by jazzer »

freedom within wrote:
jazzer wrote:
VjecitiStudent wrote:Sve što ste tražili, to ste i dobili.
Ja nisam trazio ovo al sam dobio, kolateralna steta :)
Tako funkcioniše demokratija. Većina je glasala za ovo, a oni koji nisu (manjina) moraju poštovati volju većine.
Nista lakse nego se sloziti sa ovakvim stanjem koje namece vecina. Nije stanje nego blagostanje :)
User avatar
Ma'lesh
Posts: 19
Joined: 10/02/2012 00:59

#16 Re: kasne plate naknade itd...

Post by Ma'lesh »

Ja govorim o redovnoj godišnjoj revziji kada je u pitanju dječiji dodatak. Obnova papira da se vidi da li neko i dalje ima pravo na isti. Tipa, da li prelazi cenzus, 120 KM po članu porodice (svake put se prethodna godina uzima kao obračunski period), studenti gube pravo ako imaju više od dvije obnove, stupanjem u brak se također gubi pravo...i da ne nabrajam...

Elem, još jednu informaciju bih da podijelim, a to je da je Općina Ilidža ove godine prvi put raspisala konkurs za djecu (učenike srednjih škola i studente) sa slabijim imovinskim stanjem (to je primarni kriterij). Trebaju imati najmanje vrlodobar uspjeh ili prosjek 7.5 ako su na fakultetu... Čini mi se da malo ljudi zna za ovaj konkurs jer se prvi put objavljuje, pa ako znate nekoga kome bi ovo značilo... Konkurs je obajvljen na stranici Općine


http://www.opcinailidza.ba/index.php?op ... &Itemid=91

Objavljen je bio i u Oslobođenju prije nekoliko dana (prošli ponedjeljak čini mi se), na dan kada je i otvoren.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#17 Re: kasne plate naknade itd...

Post by SA 071 »

Najbolje je što sada ovu priču potencira Avaz čiji ministri su (Avaz=Fahro=SBB) prije skidanja sa funkcija zajedno sa kolegama iz SDP ostavili prazne kase plaćajući i što treba i što ne treba bez obzira na prioritet isplata. I sada se malo poremetila "rutina", ali će prije ili kasnije doći i to na svoje.

Ipak, treba iskoristiti trenutak i stvarati ili pojačavati nezadovoljstvo ljudi gdje god se to može. Napraviš sranje, ali ga uvaljuješ drugima... Bar to SDP-ovci znaju... Samo su to nekada radili putem nevladinih udruženja koja su nakon "zauzimanja" vlasti postala "vladina" udruženja, a danas putem foruma...
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#18 Re: kasne plate naknade itd...

Post by jazzer »

SA 071 wrote:Najbolje je što sada ovu priču potencira Avaz čiji ministri su (Avaz=Fahro=SBB) prije skidanja sa funkcija zajedno sa kolegama iz SDP ostavili prazne kase plaćajući i što treba i što ne treba bez obzira na prioritet isplata. I sada se malo poremetila "rutina", ali će prije ili kasnije doći i to na svoje.

Ipak, treba iskoristiti trenutak i stvarati ili pojačavati nezadovoljstvo ljudi gdje god se to može. Napraviš sranje, ali ga uvaljuješ drugima... Bar to SDP-ovci znaju... Samo su to nekada radili putem nevladinih udruženja koja su nakon "zauzimanja" vlasti postala "vladina" udruženja, a danas putem foruma...
Ma ja, hoce oni isplacivati nesto sto ne treba i bez priroteta. To su vjerovatno radili od pocetka jer
su znali da ce ih bas tog dana smjeniti nova vladajuca vecina pa su isplanirali da im ostave prazne kase.
Smijurija!

Kao sto rekoh gore, uvijek su im svi drugi krivi osim njih samih.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#19 Re: kasne plate naknade itd...

Post by SA 071 »

jazzer wrote:
SA 071 wrote:Najbolje je što sada ovu priču potencira Avaz čiji ministri su (Avaz=Fahro=SBB) prije skidanja sa funkcija zajedno sa kolegama iz SDP ostavili prazne kase plaćajući i što treba i što ne treba bez obzira na prioritet isplata. I sada se malo poremetila "rutina", ali će prije ili kasnije doći i to na svoje.

Ipak, treba iskoristiti trenutak i stvarati ili pojačavati nezadovoljstvo ljudi gdje god se to može. Napraviš sranje, ali ga uvaljuješ drugima... Bar to SDP-ovci znaju... Samo su to nekada radili putem nevladinih udruženja koja su nakon "zauzimanja" vlasti postala "vladina" udruženja, a danas putem foruma...
Ma ja, hoce oni isplacivati nesto sto ne treba i bez priroteta. To su vjerovatno radili od pocetka jer
su znali da ce ih bas tog dana smjeniti nova vladajuca vecina pa su isplanirali da im ostave prazne kase.
Smijurija!

Kao sto rekoh gore, uvijek su im svi drugi krivi osim njih samih.
Znali su oni najmanje 30 dana ranije (a vjerovatno i duže) da će ih smjeniti, jer su bili u "tehničkom mandatu" u kojem se plaćaju samo određene stvari, a oni plaćali sve živo i dijelili i "šakom i kapom".

I da, u ovom slučaju su upravo krivi "drugi", tj. oni koji su bili prije ovih "eksperata" (čast izuzecima, ima stvarno bar jedan ekspert u ovoj vladi, pa nije fer radi njega i njemu sličnih stavljati pod navodnike, ali eto da se ogradim i na ovaj način od bilo kakve političke pripadnosti)...
sumirprimus
Posts: 81696
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#20 Re: kasne plate naknade itd...

Post by sumirprimus »

iamia wrote:vi na drzavnim jaslama ne bi trebali ni primati plate.
ili jednu platu svakih 6 mjeseci. po ucinku :D
na drzavnim jaslama ili ti ga budzetu su i policija,i sudstvo,zdravstvo,prosvjeta... :-)
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#21 Re: kasne plate naknade itd...

Post by starii »

Vlada Kantona Sarajevo ostala bez novca
Profesorima plaća kasnila 20 dana
Bešlić: Zašto prave razliku
FOTO: Avaz
Profesorima plaća kasnila 20 dana

Vlada Kantona Sarajevo, na čelu sa premijerom Suadom Zeljkovićem iz Stranke demokratske akcije, užurbano ovih dana priprema budžet za 2013. godinu koji će, sasvim sigurno, biti manji za stotine miliona KM od prošlogodišnjeg. Od kada je političkom trgovinom glasovima došla na vlast u Skupštini KS, Vlada se našla u velikim finansijskim problemima zbog kojih je i ovog mjeseca, između ostalih, profesorima i drugom osoblju Univerziteta u Sarajevu te zaposlenicima srednjih škola u Kantonu plaća kasnila čak 20 dana.
Manje novca
Kako je za "Dnevni avaz" potvrdio predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja KS Faruk Bešlić, prema odredbama Kolektivnog ugovora, Vlada mora uplatiti plaće najkasnije do 5. u mjesecu.

- Obično nam uplate najkasnije do 15., ali nismo očekivali da će kasniti čak 20 dana. Nedopustivo je da se zaposlnici koji primaju plaću, dijele. Ovo je klasična diskriminacija. Najveći problem nastaje kada podijelite ljude pa jedni dobiju plaću 10 dana prije drugih. Premijeru i ministrima plaće su legle prije nego profesorima, oni dobivaju mnogo više od nas pa zašto, onda, ne bi mogli i duže čekati - pita se Bešlić.
Najavljuje da će Sindikat od premijera Suada Zeljkovića tražiti da ubuduće svim budžetskim korisnicima plaću uplati istog dana, jer na taj način neće praviti razliku među ljudima.
S obzirom na to da će u budžetu za ovu godinu biti mnogo manje novca, ekonomski stručnjak Vanjskotrgovinske komore BiH Duljko Hasić smatra da je problem već sada veoma ozbiljan, jer institucije vlasti troše novac od kredita, odnosno rasipaju ono čime ne raspolažu.

Nema strategije
- Ključne poluge društva, kao što su policija, obrazovanje, zdravstvo, vlast ne finansira na vrijeme. S obzirom na to da ne postoji strategija ekonomskog razvoja, budžeti ne mogu biti puniji, sve se radi suprotno od onoga kako bi trebalo. Bez smanjivanja javne potrošnje, ne možemo doći ni do kakvog napretka. Ne piše nam se dobro ako Vlada ne smanji javnu potrošnju. Posebno je alarmantno u Kantonu Sarajevo, jer sve dolazi na naplatu - rekao je Hasić.
Budžet neće biti razvojni
Prema Hasićevim riječima, budžet neće imati razvojni karakter, a samo će finansirati javne potrebe, što je sječa grane na kojoj se sjedi. Ovakva politika, smatra Duljko Hasić, neće imati pozitivne efekte dugoročno, ali ni kratkoročno.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#22 Re: kasne plate naknade itd...

Post by Alhemicarkaa »

iamia wrote:vi na drzavnim jaslama ne bi trebali ni primati plate.
ili jednu platu svakih 6 mjeseci. po ucinku :D
Kako se mjeri dječiji učinak za dječiji doplatak, ili učinak porodilja za porodiljsku naknadu?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#23 Re: kasne plate naknade itd...

Post by Max Bunker »

Kako sam cuo ( a provjeren je izvor ), para za plate i ova " socijalna " davanja ( penzije, invalidnine i to ) ima, samo je neki dogovor između sindikata i vlade/a da se u ovome i/ili iducem mjesecu, isplate neki regresi, razlike u platama pa zbog toga kasni isplata, jer za to sve nema novca u budžetu.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#24 Re: kasne plate naknade itd...

Post by iamia »

Alhemicarkaa wrote:
iamia wrote:vi na drzavnim jaslama ne bi trebali ni primati plate.
ili jednu platu svakih 6 mjeseci. po ucinku :D
Kako se mjeri dječiji učinak za dječiji doplatak, ili učinak porodilja za porodiljsku naknadu?
isto onako kod one djece ciji roditelji ne rade.
ucinak je isti.. :twisted:

drzavni radnici bi trebali biti zabranjeni.
samo honorarno ih zaposliti. po ucinku.
koliko papira istampaju. kopiraju, i potpisu toliko budu placeni.

i jos imate obraza traziti plate? pihh..
prvo naucite da se osmijesite na salteru.
IlijaLadin
Posts: 1218
Joined: 24/10/2004 23:46
Location: Soli

#25 Re: kasne plate naknade itd...

Post by IlijaLadin »

potrebna je reforma javne uprave, sto podrazumijeva i redefiniranje ustrojstva federacije.

ljudi koji imaju posao za isti trebaju biti placeni. valjda je to jasno. sistem pozivanja na odgovornost, unutarnje kontrole i razvoj empatije radnika je nuzno uspostaviti.

politicari, predstavnici glasaca su oni koje u treba uprijeti prstom
Post Reply