Kasko osiguranje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Sa_u_srcu
Posts: 1863
Joined: 19/10/2010 23:09

#26 Re: Kasko osiguranje

Post by Sa_u_srcu »

drndalo wrote:
Sa_u_srcu wrote:Ni slucajno kasko na tu godinu...to je auto vec staro 7-8 godina i apsolutno ti se ne isplati to raditi...
Stavi ZEDER/ili HUDINI, mada ne znam za ovog Hudinija kakav je...mozda ce ti neko bolje objasniti, i stavi CObru alarm...to je to...nema zime i mozes mirno spavati...
Kada su u pitanju osiguranja, toplo ti preporucujem da izbjegnes i Sarajevo i Euroherc osiguranje, iz vlastitog iskustva, narucito kada je kasko u pitanju...tu su prevaranti pravi...UNIQA :thumbup:
A ja sam mislio da je neodlucna i jos nista nije kupila... Kako znas o cemu je rijec ?

Sto se tice iskustva s osiguranjima, bilo bi OK da ih napises, da znamo sta ti se desilo u Sarajevo osiguranju, a sta u Eurohercu...? Pare ne bi smjele biti problem, imaju ih i jedni i drugi, dakle nesto drugo je u pitanju, sta ?

Ja sam imao nazalost iskustva sa Triglavom i Graweom, i oba su bila pozitivna sto se tice osiguranja, kad je vec doslo do "slucaja"... Auta popravljena, racuni placeni servisu direktno bez zakeranja...
Desilo mi se to, da sam imao full kasko na autu, tadasnjem golfu...i uredno sam placao kasko na nivou godine, iskreno se ne sjecam koliko tacno, ali mislim da je prva godina bila, oko 1700 ili vise, i naravno ona je padala svake godine...i nakog 6 godina koristenja kaska kod sarajevo osiguranja, i placanja preko 6 hiljada maraka u tom periodu, desava se, da mi kradu auto na parkingu kod Medicine na Kosevu.., naravno bez imalo brige prijavljujem auto u policiji uzimam izvjestaj o kradji i odlazim u Sarajevo osiguranje radi dogovora oko isplate...i tu nastaje drama....i mogao bih ti pricati o tome satima...dakle auto je tada bilo staro, mozda nekih 6-7 godina, i hladno je vrijedilo nekih 13-do 15 hiljada KM...kada sam otisao u osiguranje da dogovorimo isplatu, ponudjen mi je iznos od 6500KM... :roll: na sta naravno nisam pristao i pokrenuta je tuzba...protiv njih...trajala je 3 godine, na kraju sam dobio 8000 KM, platio advokata, i dobio i manje nego sto su mi prvobitno ponudili...jer po njihovim kataloskim cijenama i pickama materinama, vrijednost auta u njihovim knjigama kada se desi sranje...je smijesna...ovo je vezano za Sarajevo osiguranje...
Dakle ponudili su mi sumu...koju sam ja njima dao za ovih 6 godina osiguranja...i osim sto sam popusio ovih 6-7 hiljada maraka placajuci njih tih 6 godina...popusio sam u stvarnosti min 14 hiljada maraka, jer su mi dali samo moj novac nazad i nista vise...i dvije i po godine zajebavanja...
ZAto is iskustva vam govorim, po katalogu njihovom, kasko vrijedi raditi samo na autu starom do 3 godine, jer je tada cijena po tim njihovim katalozima koliko toliko prihvatljiva...sve ostalo je bacanje para....bolje zeder i cobra i neko fino osiguranje...nego kasko...i sto se mene tice...Sarajevo osiguranje i ja smo zavrsili...pricu...za sva vremena...
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#27 Re: Kasko osiguranje

Post by TheHound »

Kad bih htio da uzmem npr. ovo vozilo:

http://www.pik.ba/artikal/8289119/opel- ... -2-0-cdti/

Posto ce ubrzo 2014.godina a auto je iz 2009.godine znaci starost je veca od 4 godine, a novonabavna cijena je oko 47 000KM koliko bi kostalo najosnovnije kasko osiguranje (primarni cilj je samo zastita od kradje, nista vise)?

Ako neko moze samo malo detaljnije objasniti neke od pojnova na ovoj stranici:
http://www.euroherc.ba/motorna-vozila/AK-kalkulator
konkretno, sta znaci:

Franšiza za slučaj krađe vozila - ako odaberem 20% sta to znaci u ovom slucaju ako bi mi ukrali auto?
Clanstvo u BIHAMK ili drugom AMD-u - znam da se prilikom registracije placa nesto za BIHAMK, da li na to misle u ovom slucaju ili neko posebno clanstvo?

Ovo je racunica koju mi je izbacilo po ovim gore navedenim podacima:

Code: Select all

Potpuno kasko osiguranje
Bez sudjelovanja u šteti		
Sa rizikom krađe	 Bez rizika krađe
1787 KM	          1543 KM

Sa sudjelovanjem u šteti od novonabavne cijene u udjelu od:
Sa rizikom krađe    Bez rizika krađe
1%	1526 KM	      1318 KM
2%	1433 KM	      1238 KM
3%	1359 KM	      1173 KM
4%	1340 KM	      1157 KM
5%	1303 KM	      1125 KM

Kasko povjerenja
Sa sudjelovanjem od visine štete u udjelu od:	
Sa rizikom krađe    Bez rizika krađe 
15%	1303 KM	    1125 KM
20%	1117 KM	    964 KM
25%	931 KM	     804 KM
30%	744 KM	     643 KM
Sta je konkretno ovo "kasko povjerenje"?
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#28 Re: Kasko osiguranje

Post by colt »

.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#29 Re: Kasko osiguranje

Post by colt »

TheHound wrote:Kad bih htio da uzmem npr. ovo vozilo:

http://www.pik.ba/artikal/8289119/opel- ... -2-0-cdti/

Posto ce ubrzo 2014.godina a auto je iz 2009.godine znaci starost je veca od 4 godine, a novonabavna cijena je oko 47 000KM koliko bi kostalo najosnovnije kasko osiguranje (primarni cilj je samo zastita od kradje, nista vise)?

Ako neko moze samo malo detaljnije objasniti neke od pojnova na ovoj stranici:
http://www.euroherc.ba/motorna-vozila/AK-kalkulator
konkretno, sta znaci:

Franšiza za slučaj krađe vozila - ako odaberem 20% sta to znaci u ovom slucaju ako bi mi ukrali auto?
Clanstvo u BIHAMK ili drugom AMD-u - znam da se prilikom registracije placa nesto za BIHAMK, da li na to misle u ovom slucaju ili neko posebno clanstvo?

Ovo je racunica koju mi je izbacilo po ovim gore navedenim podacima:

Code: Select all

Potpuno kasko osiguranje
Bez sudjelovanja u šteti		
Sa rizikom krađe	 Bez rizika krađe
1787 KM	          1543 KM

Sa sudjelovanjem u šteti od novonabavne cijene u udjelu od:
Sa rizikom krađe    Bez rizika krađe
1%	1526 KM	      1318 KM
2%	1433 KM	      1238 KM
3%	1359 KM	      1173 KM
4%	1340 KM	      1157 KM
5%	1303 KM	      1125 KM

Kasko povjerenja
Sa sudjelovanjem od visine štete u udjelu od:	
Sa rizikom krađe    Bez rizika krađe 
15%	1303 KM	    1125 KM
20%	1117 KM	    964 KM
25%	931 KM	     804 KM
30%	744 KM	     643 KM
Sta je konkretno ovo "kasko povjerenje"?

Dobro auto :D

Franšiza je tvoje učešće u šteti.Ako ti nedaj bože ukradu, od procijenjene vrijednosti tvoje učešće je 20 % a ostatak oni plaćaju. Iz tog razloga plaćaš i manju premiju u navedenom procentu.
Članstvo u Bihamku se misli na članstvo u onim paketima koji oni nude (Classic, plus, business . .. ), a ne od registracije koju ćeš platiti.
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#30 Re: Kasko osiguranje

Post by SSwfin20 »

eh da i ja nesto napisem vezano za osiguranja, imam full kasko na autu a auto je staro 8 godina kasko placam 350 € godisnje sa 70% bonusa i skoro mi je pukla sofer sajba ja samo otisao u servis zamijenio sajbu i u servisu rekao samo koje sam osiguranje i da se snjima dogovore oko placanja nista se zajebavao nisam nikakvih problema nisam imao, al to e vjerovatno zato sto sam u zemlji EU :P
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#31 Re: Kasko osiguranje

Post by TheHound »

colt wrote: Dobro auto :D

Franšiza je tvoje učešće u šteti.Ako ti nedaj bože ukradu, od procijenjene vrijednosti tvoje učešće je 20 % a ostatak oni plaćaju. Iz tog razloga plaćaš i manju premiju u navedenom procentu.
Članstvo u Bihamku se misli na članstvo u onim paketima koji oni nude (Classic, plus, business . .. ), a ne od registracije koju ćeš platiti.
Tako sam i pretpostavio vezano za fransizu pa mi je samo trebalo da neko potvrdi.
Hvala na odgovoru.

Tapatalk 4
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#32 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

To je to, ALI dobro provjeri tacno sa njima sta je sta, i na sta se odnose svi ovi procenti koji su napisani.5-10-15% koje cijene, koje vrijednosti, koje PM...? Pa onda jos to trazis da ti daju da procitas u njihovim opstim pravilima ugovora, da vidis jel to tamo stvarno pise, a ne da povjerujes agentu na slijepo, potpises, platis, a ako se desi, neki drugi ti kaze:"Eeeee, pasha, pa ne pise to sto ti mislis da pise, nego..." Nemoj da se stidis da i pola sata postavljas pitanja zaposlenom/agentu, jer ipak ti trebas jednu pristojnu BiH platu da im uplatis, a to nije lijepo raditi samo na lijepe oci...

Nemoj misliti da te prepadam, nego samo dajem savjet, na kamari sve to izgleda slicno, i jeste, ali se moze desiti da ti kazu nesto sto nije bas takvo, da ti mozda lose shvatis nesto, pa kasnije da te boli glava, a to ti ne treba...3x mjeri jednom sjeci... :wink:
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#33 Re: Kasko osiguranje

Post by TheHound »

drndalo wrote:To je to, ALI dobro provjeri tacno sa njima sta je sta, i na sta se odnose svi ovi procenti koji su napisani.5-10-15% koje cijene, koje vrijednosti, koje PM...? Pa onda jos to trazis da ti daju da procitas u njihovim opstim pravilima ugovora, da vidis jel to tamo stvarno pise, a ne da povjerujes agentu na slijepo, potpises, platis, a ako se desi, neki drugi ti kaze:"Eeeee, pasha, pa ne pise to sto ti mislis da pise, nego..." Nemoj da se stidis da i pola sata postavljas pitanja zaposlenom/agentu, jer ipak ti trebas jednu pristojnu BiH platu da im uplatis, a to nije lijepo raditi samo na lijepe oci...

Nemoj misliti da te prepadam, nego samo dajem savjet, na kamari sve to izgleda slicno, i jeste, ali se moze desiti da ti kazu nesto sto nije bas takvo, da ti mozda lose shvatis nesto, pa kasnije da te boli glava, a to ti ne treba...3x mjeri jednom sjeci... :wink:
Hvala na informacijama.

Jos kad bi postojalo neko kasko osiguranje samo za kradju bez ovih ostalih stvari, pa umjesto 1700KM da se placa npr. 1000KM to bi bilo super.

Tapatalk 4
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#34 Re: Kasko osiguranje

Post by Amazonka27 »

pitanjce...

imam full kasko...i nekoliko ogrebotina na autu nastalih suptilnošću komšija na parkingu...i hajd', nećemo zbog 5-6 sitnih ogrebotina aktivirati majstore jer očigledno je da će ih biti još. Jutros novi suprajs...na vozačevim vratima rora/udubljenje...ili je neko nogom spucao ili se karambolkom prislonio... prečnika možda 5 cm. Sta da radim? ima li smisla to prijavljivati i kako se umanjuje vrijednost kaska...i zašto? sta bi vi uradili?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#35 Re: Kasko osiguranje

Post by ado-šampion »

To su malo nezgodne stvari za prijaviti, ali gledaj ovako, ako ne prijavljujes nista dzaba placas kasko.

Ja bih vjerovatno prijavio.

Kad smo kod toga, nazovi poznanik dao bratu auto, brat imao udes, 100% krivica drugog lica, razvaljeno sve oko prednje gume (Passat 6), kocnice pokidane (navodno), neko ga nagovorio da ne vuce kasko nego da naplati od standardnog osiguranja jer nije kriv, on poslusao, i eno sad covjek sve popravio i ima problema da naplati 70% iznosa koji je ulozio jer taj krivac ima neko znj osiguranje.

Ljudi se nesto boje da prijavljuju kasko a uredno placaju prilicno velike iznose. Ne razmisljaju o tome da ako nikad ne prijavljuju dzaba placaju.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#36 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Amazonka27 wrote:pitanjce...

imam full kasko...i nekoliko ogrebotina na autu nastalih suptilnošću komšija na parkingu...i hajd', nećemo zbog 5-6 sitnih ogrebotina aktivirati majstore jer očigledno je da će ih biti još. Jutros novi suprajs...na vozačevim vratima rora/udubljenje...ili je neko nogom spucao ili se karambolkom prislonio... prečnika možda 5 cm. Sta da radim? ima li smisla to prijavljivati i kako se umanjuje vrijednost kaska...i zašto? sta bi vi uradili?
Obicno je prva steta bez tvog ucesca, pa ako ne bude nista vise tamo negdje mjesec dana pred istek, mogla bi ici s prijavom stete osiguranju. Ni 2 stete u godini, ako im zbir nije > godisnje premije ne bi trebao biti problem. Obrati paznju na grupisanje ogrebotina. Npr. sve ogrebotine s prednje desne strane se mogu tretirati kao jedna prijava, iako su mozda nastale u 3 grebanja. Medjutim, ogrebotine naprijed desno i nazad lijevo istovremeno ne mogu biti tretirane kao jadan dogadjaj. Osim ako se auto okretao po cesti, pa se sav izudarao sa svih strana, ali o tome bi onda morao postojati pol.zapisnik. Najbolje ti je da se konsultujes s procjeniteljem stete svog osiguranja, koji zna pravila. Otprilike bi ti trebao savjetovati da kao prvu prijavljenu stetu saniras najvecu pojedinacnu stavku. A onda mozda i drugu, na drugom kraju vozila, koja je jeftinija.

@Ado

Ako je on to zaista vec platio, ima racun o tome (ne predracun), onda ne bi trebao imati problema da to naplati u 100% iznosu, jer je on tih 100% PLATIO iz svog dzepa za popravak. I to im treba i reci, jer oni to gube bude li islo dalje...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#37 Re: Kasko osiguranje

Post by ado-šampion »

Mah nebitno. Prilicno davno je bilo, zenin rodjak je u pitanju, ne znam ni gdje je popravljao, uglavnom ponudili su mu 70% iznosa koliko je kostao popravak, naravno u avlija limariji, znaci nije ovlasteni. Znam da su mu svi govorili da prijavi na kasko, jer je bilo dosta stete (1500-2000 ako se dobro sjecam), a on je poslusao nekog lika koji mu je vjerovatno iz neznanja rekao da ne prijavljuje na kasko. Covjek daje preko 1000 za kasko, a ne prijavljuje stetu tako veliku, ne kontam...

Pricalo se o tome par puta za ruckom, nisam ulazio dublje u problematiku...
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#38 Re: Kasko osiguranje

Post by Dzontra_Volta »

ado-šampion wrote:Mah nebitno. Prilicno davno je bilo, zenin rodjak je u pitanju, ne znam ni gdje je popravljao, uglavnom ponudili su mu 70% iznosa koliko je kostao popravak, naravno u avlija limariji, znaci nije ovlasteni. Znam da su mu svi govorili da prijavi na kasko, jer je bilo dosta stete (1500-2000 ako se dobro sjecam), a on je poslusao nekog lika koji mu je vjerovatno iz neznanja rekao da ne prijavljuje na kasko. Covjek daje preko 1000 za kasko, a ne prijavljuje stetu tako veliku, ne kontam...

Pricalo se o tome par puta za ruckom, nisam ulazio dublje u problematiku...
To je samo trebalo preko kaska popraviti, a onda osiguravajuća kuća dalje ganja toga što je skrivio nezgodu da naplati od njega.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#39 Re: Kasko osiguranje

Post by ado-šampion »

Slazem se. Nije mi jasno, covjek da 1500 za kasko, i onda ne prijavi stetu od 2000, jer se boji bonusa od 150 KM. I onda obicno ne uzme kasko za sljedecu godinu tj. ne iskoristi bonus. :-)
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#40 Re: Kasko osiguranje

Post by Dzontra_Volta »

ado-šampion wrote:Slazem se. Nije mi jasno, covjek da 1500 za kasko, i onda ne prijavi stetu od 2000, jer se boji bonusa od 150 KM. I onda obicno ne uzme kasko za sljedecu godinu tj. ne iskoristi bonus. :-)
Ma ja, samo ne bi bilo ni bonusa, jer bi njegovo osiguranje naplatilo štetu od osiguranja ovog što je kriv i gotovo.
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#41 Re: Kasko osiguranje

Post by denis.istok »

Evo da ozivim temu.

Planiram kupovinu auta starog 3-4god, vrijednost nabavna je bila oko 35-40.000.

Dobio sam ponudu full kasko 2god 1800KM, u to oni daju nove gume cca 500KM.

U slučaju nedaj Boze kradje, ili ostecenja kako se to kompenzira? Citam da onda rade neke kataloške procjene i sl, i da plate puno manje, ali ako su u pitanju fizicka ostecenja onda u sustini plate onoliko koliko dodje racun iz servisa.

I sta znaci kasko povjerenja (20%). Ako je neka steta 1000KM, oni pokrivaju 800?

Nisam nikad ovo radio pa mi je puno upitnika.

Inace jedna od finih stvari sto za cca 200KM se mogu osigurati neki dijelovi vozila (Central osiguranje), i oni placaju do 3000KM kvarove komponenti koje su naveli.

Pa ako neko ima iskusva da napise, i da li ASA ili Central, oni nude ove bonuse pa kad skontas umjesto 1800 je 1300 jer svakako mi je stavljati jedne gume.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#42 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Ja sam cuo da ili su kupili ili kupuju iz ASA osiguranja Central.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#43 Re: Kasko osiguranje

Post by 530i »

drndalo wrote: 28/05/2021 11:06 Ja sam cuo da ili su kupili ili kupuju iz ASA osiguranja Central.
Da

ASA Finance sada posjeduje oko 86,5 posto dionice Central osiguranja.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#44 Re: Kasko osiguranje

Post by milejovic1971 »

denis.istok wrote: 28/05/2021 09:54 Evo da ozivim temu.

Planiram kupovinu auta starog 3-4god, vrijednost nabavna je bila oko 35-40.000.

Dobio sam ponudu full kasko 2god 1800KM, u to oni daju nove gume cca 500KM.

U slučaju nedaj Boze kradje, ili ostecenja kako se to kompenzira? Citam da onda rade neke kataloške procjene i sl, i da plate puno manje, ali ako su u pitanju fizicka ostecenja onda u sustini plate onoliko koliko dodje racun iz servisa.

I sta znaci kasko povjerenja (20%). Ako je neka steta 1000KM, oni pokrivaju 800?

Nisam nikad ovo radio pa mi je puno upitnika.

Inace jedna od finih stvari sto za cca 200KM se mogu osigurati neki dijelovi vozila (Central osiguranje), i oni placaju do 3000KM kvarove komponenti koje su naveli.

Pa ako neko ima iskusva da napise, i da li ASA ili Central, oni nude ove bonuse pa kad skontas umjesto 1800 je 1300 jer svakako mi je stavljati jedne gume.

sta si na kraju odlucio ??? hvala
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#45 Re: Kasko osiguranje

Post by denis.istok »

Full kasko. S tim da kad uzimas gume cijena raste bas za vrijednost tih guma ili i vise.
luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#46 Re: Kasko osiguranje

Post by luka78 »

Full kasko, sa uključenim rizikom od krađe bez franšize, osigurano kod Uniqa u februaru. Osnovica 39000 KM, na satu oko 14000 km, tada staro 2.5 god.
Proglašena totalna šteta u junu, isplaćeno 23000 KM.

Čisto da imate računicu.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#47 Re: Kasko osiguranje

Post by milejovic1971 »

koliko je auto placen ???
luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#48 Re: Kasko osiguranje

Post by luka78 »

Nov, bez računa iz inostranstva, sklopljen Ugovor po njihovim tablicama 39000, a tržišna vrijednost kod nas 52000.
Post Reply