Kasko osiguranje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Dgl00
Posts: 3
Joined: 20/04/2011 20:24

#1 Kasko osiguranje

Post by Dgl00 »

Passata 2.0 TDI 2006 godiste ,tek uvezen iz njemacke , a kod nas je naravno veliki rizik kradje automobila pa me zanima vrijedi li kasko osiguranje i kolika mu je cijena ?
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#2 Re: Kasko osiguranje

Post by Better Man »

Naravno da vrijedi! Što se cije tiče ona ti zavisi da li želiš ful kasko osiguranje ili samo za određene stvari.
goibos
Posts: 341
Joined: 15/10/2009 12:42

#3 Re: Kasko osiguranje

Post by goibos »

imaš ovde informativni proračun... kasko ti najviše zavisi od novonabavne cijene vozila

www.euroherc.ba/motorna-vozila/AK-kalkulator
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#4 Re: Kasko osiguranje

Post by Dr.Mr.Fr. »

Do kada se isplati to kasko, mislim jasno mi je za novo vozilo da je najbolje, ali do koliko godina, recimo 4-5 godina :?:
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#5 Re: Kasko osiguranje

Post by Better Man »

5 godina je neka optimala!
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#6 Re: Kasko osiguranje

Post by Dr.Mr.Fr. »

Better Man wrote:5 godina je neka optimala!
Možeš li to malo elaborirati molim te, zašto do 5 godina ??

Evo citam maloprije:
Kasko se definitivno isplati imati za auto staro dvije-tri godine. Po mom mišljenju a radim u Sarajevo-osiguranju dd, za auto do 4 godine kasko je "must have". E sad je druga stvar da li ti to želiš, da li ti to sebi možeš priuštiti i tako to.... Najpametnije je kasko ganjati onde gdje imaš i policu auto-odgovornosti jer češ tu dobiti najveće popuste. Imaš recimo u Cro.osig. dosta različitih paketa za kasko pa se probaj naći tu negdje. Alfa u osnovi nije auto koje se nešto posebno krade ali fino je imati kasko....ako si to možeš priuštiti

BTW kasko nema veze sa kW niti sa kubaturom motora već sa novonabavnom cijenom vozila, uzimaju se i dodatni parametri u obzir, oprema, dodatna ulaganja u vozilo...jednom rječju vrši se procjena stanja vozila, poredi se sa novonabavnom i onda se dodaju dodatni procenti na dobro stanje vozila, malu kilometražu i dodatne ugradnje na auto....
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Moje misljenje je da ako se sa osiguranjem ne dogovori neki "popust" nakon recimo 2-3 godine starosti vozila, kasko postaje diskutabilan... Bar u onom iznosu kada ga placas unutar 50-100 KM razlike u odnosu na cijenu kaska kada je bio nov...

Novonabavna cijena je OK kont za pocetak, i prvu-drugu registraciju... Kasnije bi bilo postenije da placas osiguranje amortizocijom preostale vrijednosti vozila, naravno ukoliko ovo nije bitno nize od trzisne vrijednosti vozila...

Primjer, Golf 5 od 40.000 KM kao nov se je mogao full-kasko osigurati za oko 1600 KM godisnje... (Sume uzimam samo kao primjer odnosa cijena/godisnja rata), dakle nekih 4-5% vrijednosti novog vozila... Ako osiguranje u slucaju "ne daj boze", racuna da je taj auto nakon prve godine amortizovan npr. 20-30%, te da mi ga ukradu, ne bi mi isplatili 40.000 KM za ukradeno vozilo, nego max. 28.000-32.000 (-20/30%), a ja godisnju uplatu npr. dobijam istu, ili 50-100 KM jeftiniju, jer nisam prijavio stetu u prosloj godini... Nakon svake iduce godine barem jos 10% smanjenja vrijednosti amortizacijom...

Dakle po meni bi bilo posteno da ako osiguranje vodi moj auto star xx godina, vrijedan 50% cijene novonabavnog, jer je 50% amortizovan, onda bi i suma na koju mi osiguravaju vozilo morala biti u gornjem primjeru 20.000 KM, ali bi mi onda godisnja rata bila 700-800 godisnje, a ne 1200...

Bas ovih dana mi se drug tuzi sa osiguranjem za ukradenog Golfa 5, za kojeg mu nude 12.000 KM...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#8 Re: Kasko osiguranje

Post by goran16v »

dinox86 wrote:sustina svega je da se isplata stete vrsi tako da se novonabavna vrijednost auta (ona na koju je placena premija) umanji za amortizaciju dok istovremeno obracun premije (ono sto placate za osiguranje) se vrsi samo po novonabavnim cijenama. U prevedenom to znaci da je kasko cijena koju placate svake godine ista ili priblizno ista (uz iste uslove) dok je ono sto bi eventualno dobili u slucaju nastanka osiguranog slucaja manje svake godine....

To znaci da cete za auto staro 10 godina koje novo vrijedi 60000 platiti cijenu kaska od recimo 2000 a u slucaju da je auto ukradeno ili ima totalnu stetu vi cete dobiti mozda par hiljada KM zbog toga sto je cijena umanjena za amortizaciju auta...


pozdrav,
osiguraj.ba
Sve je to ok, ali sve zavisi iz koje perspektive gledas... Ako se, ne daj boze, desi totalka ili ukradu nov auto od 60.000 KM onda tih 2.000 KM za kasko iz perspektive vlasnika apsolutno isplativ potez vlasnika i redukcija gubitka na 2.000 KM, ali iz perspektive osigiranja to je cist gubitak od teoretskih 58.000KM. Hipotetski, da cijena police srazmerno pada uz cijenu auta polisa za isti auto star 5 god i vrijedan 30.000 KM bi bila 1.000 KMi u slucaju se mora isplatiti totalna steta osigiranje opet u gubitku 29.000 KM. Gdje je tu profit i kont osigiranju za takvo poslovanje? Vlasnik ce, placajuci kasko, kroz cca 10 god, zapravo dati osigiranju komplet cijenu auta, ali osigiranje racuna na to da nece svakom osiguraniku biti ukraden ili totalno unisten auto auto sto i jest cijela filozofija poslovanja
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

goran16v wrote:Gdje je tu profit i kont osigiranju za takvo poslovanje?
Kao i svakom osiguranju, u statistici... Tj. u cinjenici da ce npr. 1/64 full-kasko osigurana auta biti ukraden/totaliziran, a jos ce ih 5/78 imati ciknutu sajbu, te 11/52 limariju... Gdje gledaju da budu s pozitivne strane krivulje uplate/isplate...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#10 Re: Kasko osiguranje

Post by goran16v »

drndalo wrote:
goran16v wrote:Gdje je tu profit i kont osigiranju za takvo poslovanje?
Kao i svakom osiguranju, u statistici... Tj. u cinjenici da ce npr. 1/64 full-kasko osigurana auta biti ukraden/totaliziran, a jos ce ih 5/78 imati ciknutu sajbu, te 11/52 limariju... Gdje gledaju da budu s pozitivne strane krivulje uplate/isplate...
Uprvo to, ali da osnovicu za kasko uzimaju katalosku cijenu prema starosti, a ne novonabavnu cijenu auta tesko da bi ikad bili na pozitivnoj strani.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Stoji, ali to mozes posmatrati i sa druge strane, a to je da mi ne pada na pamet imati kasko (osim mozda sajbe) na autu u 4 i 5 godini, dok jos uvijek trzisno vrijedi 30.000-40.000 KM... Ako ti je neko musterija npr. 3 godine, pa sam imas uvida koliko steta pravi za te 3 godine, npr. 4-5 godina su ti kao osiguranju manji rizik... Ovako im ljudi u 4-5 godini ne uplate ni tih 800-1200 KM...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: Kasko osiguranje

Post by goran16v »

drndalo wrote:Stoji, ali to mozes posmatrati i sa druge strane, a to je da mi ne pada na pamet imati kasko (osim mozda sajbe) na autu u 4 i 5 godini, dok jos uvijek trzisno vrijedi 30.000-40.000 KM... Ako ti je neko musterija npr. 3 godine, pa sam imas uvida koliko steta pravi za te 3 godine, npr. 4-5 godina su ti kao osiguranju manji rizik... Ovako im ljudi u 4-5 godini ne uplate ni tih 800-1200 KM...
Upravo ono od cega sam krenuo... Zavisi s koje strane posmatras. Da je drugacije tj. da se za osnovicu za kasko polisu uzima kataloska vrijednost rabljenog, hipotetski, kako osiguram razvaljenog Opel Kadetta "suzu" koji realno vrijedi max 2000 KM i nikako da ga prodam, ali koji je nov bio 30.000 KM i koji od svoje 10. godine starosti pa nadalje vrijedi 10% novonabavne vrijednosti, osnovica bi mi bila 3.000 KM, 10% od toga je 300 KM, jos malo bonusa i platim 200 KM kasko na godinu dana. Cim zakljucim policu zakucam ga u zid, napravim totalku i naplatim 3.000 KM tj milju vise nego sto bi auto vrijedo da sam ga prodavao. Sto bi to lijepo bilo....
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

E jebaji ga, usra ti i sefa i stanicu, i voz, i vagone, i skretnice... Ode ti iz jedne krajnosti u drugu, kompletne medjukorake izmedju njih preskacuci... Od npr. BMW-a novog od 100.000 KM, do Kadett-a od 2000... :-)

Cestitam :cry:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#14 Re: Kasko osiguranje

Post by goran16v »

drndalo wrote:E jebaji ga, usra ti i sefa i stanicu, i voz, i vagone, i skretnice... Ode ti iz jedne krajnosti u drugu, kompletne medjukorake izmedju njih preskacuci... Od npr. BMW-a novog od 100.000 KM, do Kadett-a od 2000... :-)

Cestitam :cry:
Nema tu jebaji ga... Za osnovicu se moze uzeti jedna varijanta koja vazi za sve, a ne do 5 god starosti jedna varijanta, od 5 do 15 druga, a nadalje treca varijanta i zato odmah svaku mogucu varijantu rastegnes od ekstrema do ekstrema i vidis ima li smisla ili ne. Osim toga, kasko je opcionalno, ko si ga moze i zeli priustiti - osigirace auto kasko.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Ja ocito o kruskama, a ti o jabukama... Nema veze, ko je zelio procitati sta zelim reci, shvatio je, ko nije, ni nece...

Osiguranja, posebno dobrovoljna, su ugovorni odnos 2 strane, i sve sto napisu i potpisu, moze u buducnosti biti predmet ugovornog odnosa, bez obzira sto sada takav osiguravajuci proizvod ne postoji...

Ja mislim da za ovakvo neko "kasko-light" osiguranje trziste postoji, ko ce ga (i hoce li) prepoznati i pokusati iskoristiti, ne znam... Na zalost, para za osnivanje svog osiguranja nemam, pa ja otpadam... :lol:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#16 Re: Kasko osiguranje

Post by goran16v »

drndalo wrote:Ja ocito o kruskama, a ti o jabukama... Nema veze, ko je zelio procitati sta zelim reci, shvatio je, ko nije, ni nece...

Osiguranja, posebno dobrovoljna, su ugovorni odnos 2 strane, i sve sto napisu i potpisu, moze u buducnosti biti predmet ugovornog odnosa, bez obzira sto sada takav osiguravajuci proizvod ne postoji...

Ja mislim da za ovakvo neko "kasko-light" osiguranje trziste postoji, ko ce ga (i hoce li) prepoznati i pokusati iskoristiti, ne znam... Na zalost, para za osnivanje svog osiguranja nemam, pa ja otpadam... :lol:
Ma kontam ja tebe dobro samo je pitanje koliko je to isplativo stranu koja bi nudila taj proizvod, koliki bi tu bio rizik tj, odnos uplacene plice vs isplacene stete i koliko to otvara prostora raznim prevarama i mahinacijama. Kad kupis nov auto u njegovoj cijeni platis sve dijelove sto podrazumjeva i one koji u praksi nikad nece biti osteceni (npr. milion skupih sitnica iz kabine, procesori, prekidaci, itd). Kasko policom osiguranje ce ti osigurati 100% auto odnosno i te dijelove, koje osim u slucaju totalke, nikad nece isplatiti. E sad zamisli kad bi osiguranici imali mogucnost da biraju sta zele osigurati, pa izaberu najizlozenije dijelove tipa karambolke, farove, stop lampe, sajbe, blatobrane, vrata, airbagove, a prskoce skupe dijelove za koje su 95% sigurani da se nikad nece ostetiti... Iz perspektive osguranja nema nikakve racunice...
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#17 Re: Kasko osiguranje

Post by chelo »

Trazim polovno auto na lizing, vrijednosti do 27.000 KM s pdv-om. Novonabavna cijena je preko 45.000 KM, i po njoj ce mi obracunavati osiguranje, a posto planiram uzeti full kasko, znam da nece malo kostati.
O isplativosti ne bih, neki osjecaji nemaju cijenu. Racunam, ako je cca 6% od novonabavne, to je oko 2.700 maraka, 230 KM mjesecno.

Koliko se skida za starost i kilometre?
Da li spustaju/povecavaju cijenu ovisno od toga da li se placa na rate ili jednokratno godisnje?
Dok ne okrenem kakve brojeve, htio bih cuti kakva su vasa iskustva, po pitanju cijena s kojima ste se susretali.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#18 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Rate ne bi trebale nista da povecavaju... Barem meni nisu... Mislim da to moze i osjetno nize od 2700, pa probaj traziti vise raznih ponuda... Mozes me kontaktirati na PP da te pokusam spojiti s ovim mojim agentima, 3 su razna osiguranja da vidite sta mozete, meni je godisnja rata manja od toga, a cijena novog vozila je bila dobro veca, sad je 4-ta registracija vozila u toku...
Neodlucna 23
Posts: 46
Joined: 11/11/2013 10:36

#19 Re: Kasko osiguranje

Post by Neodlucna 23 »

Molim Vas zelim da auto osiguram sa KASKO OSIGURANJEM da li mi mozete preporuciti, ..koje od ovih navedenih osiguranja je najbolje:
SARAJEVO OSIGURANJE
UNIQA OSIRURANJE
GRAWE OSIGURANJE
TRIGLAV OSIGURANJE
EURO HERC OSIGURANJE

Hvala !
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#20 Re: Kasko osiguranje

Post by goran16v »

Ono u kojem znas nekog i imas najbolju stelu ako zagusti.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Svih 5 bi trebalo biti OK sto se sigurnosti isplate tice jer su ozbiljne kuce. Oko Euroherca ponekad bude nekih zatezanja, ili raja izmislja... Pitanje je koliko ti ko trazi para godisnje, i sta se krije u malim slovima... Npr. da li kod nekog od njih vec ucesce u drugoj prijavljenoj steti moras imati... Prvo u godini svi daju onoliko koliko bude stete, ukoliko nisi uzeo fransizu...

Tesko je tu biti pametan, sta god uzmes pokajaces se. Ako ne uzmes opet ces se pokajati... :wink:
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#22 Re: Kasko osiguranje

Post by Gray »

Na mom je autu kasko oko 450 KM godišnje na novonabavnu cijenu od oko 24 hiljade, sa mojim učešćem do 250 km po šteti osim za krađu.
Sa_u_srcu
Posts: 1863
Joined: 19/10/2010 23:09

#23 Re: Kasko osiguranje

Post by Sa_u_srcu »

Ni slucajno kasko na tu godinu...to je auto vec staro 7-8 godina i apsolutno ti se ne isplati to raditi...
Stavi ZEDER/ili HUDINI, mada ne znam za ovog Hudinija kakav je...mozda ce ti neko bolje objasniti, i stavi CObru alarm...to je to...nema zime i mozes mirno spavati...
Kada su u pitanju osiguranja, toplo ti preporucujem da izbjegnes i Sarajevo i Euroherc osiguranje, iz vlastitog iskustva, narucito kada je kasko u pitanju...tu su prevaranti pravi...UNIQA :thumbup:
Neodlucna 23
Posts: 46
Joined: 11/11/2013 10:36

#24 Re: Kasko osiguranje

Post by Neodlucna 23 »

Sa_u_srcu wrote:Ni slucajno kasko na tu godinu...to je auto vec staro 7-8 godina i apsolutno ti se ne isplati to raditi...

Kada su u pitanju osiguranja, toplo ti preporucujem da izbjegnes i Sarajevo i Euroherc osiguranje, iz vlastitog iskustva, narucito kada je kasko u pitanju...tu su prevaranti pravi...UNIQA :thumbup:
E super mene zanimaju iskusta u vezi kasko osiguranja.. tj. u vezi ovih osiguravajucih kuca.. Znaci UNIQA je dobro.. Danas kad sam zvala cijena mi je bila skuplja, za razliku od sarajevo osiguranja.. Hvala na informacijama.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: Kasko osiguranje

Post by drndalo »

Sa_u_srcu wrote:Ni slucajno kasko na tu godinu...to je auto vec staro 7-8 godina i apsolutno ti se ne isplati to raditi...
Stavi ZEDER/ili HUDINI, mada ne znam za ovog Hudinija kakav je...mozda ce ti neko bolje objasniti, i stavi CObru alarm...to je to...nema zime i mozes mirno spavati...
Kada su u pitanju osiguranja, toplo ti preporucujem da izbjegnes i Sarajevo i Euroherc osiguranje, iz vlastitog iskustva, narucito kada je kasko u pitanju...tu su prevaranti pravi...UNIQA :thumbup:
A ja sam mislio da je neodlucna i jos nista nije kupila... Kako znas o cemu je rijec ?

Sto se tice iskustva s osiguranjima, bilo bi OK da ih napises, da znamo sta ti se desilo u Sarajevo osiguranju, a sta u Eurohercu...? Pare ne bi smjele biti problem, imaju ih i jedni i drugi, dakle nesto drugo je u pitanju, sta ?

Ja sam imao nazalost iskustva sa Triglavom i Graweom, i oba su bila pozitivna sto se tice osiguranja, kad je vec doslo do "slucaja"... Auta popravljena, racuni placeni servisu direktno bez zakeranja...
Post Reply