KASKO osiguranje, all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#1 KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

Clan porodice je ugovorio kasko osiguranje novog auta. Nedavno je imao stetni dogadjaj na parkingu, po n.n izvrsiocu, policija sacinila zapisnik. Osiguravajuca kuca otklonila stetu kod majstora "divljanera"(zamjena i ugradnja autodijelova), za cca.14 dana(auto bilo u garazi divljanera).

Moje pitanje, neulazeci zasto je uopste pristao na takvu uslugu(ukljucen sam na kraju price), kako je moguce u XXI vijeku, mimo ovlastenog servisa raditi uopste takve usluge legalno, na autu koje je jos pod garancijom?! Da ne govorim nisu ni ponudili zamjensko vozilo itd.

Btw. Sumnjam da je uopste orginalni dio ugradjen, naravno da sam ga savjetovao da ode u ovlasteni servis i provjeri.

Da dopunim pricu: osiguranje je odmah odlucilo ga poslati "divljaneru" bez ponude da ide u ovlasteni servis.
Last edited by iceman ze on 18/12/2018 11:17, edited 1 time in total.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by VladaFBiH »

iceman ze wrote:Clan porodice je ugovorio kasko osiguranje novog auta. Nedavno je imao stetni dogadjaj na parkingu, po n.n izvrsiocu, policija sacinila zapisnik. Osiguravajuca kuca otklonila stetu kod majstora "divljanera"(zamjena i ugradnja autodijelova), za cca.14 dana(auto bilo u garazi divljanera).

Moje pitanje, neulazeci zasto je uopste pristao na takvu uslugu(ukljucen sam na kraju price), kako je moguce u XXI vijeku, mimo ovlastenog servisa raditi uopste takve usluge legalno, na autu koje je jos pod garancijom?! Da ne govorim nisu ni ponudili zamjensko vozilo itd.

Btw. Sumnjam da je uopste orginalni dio ugradjen, naravno da sam ga savjetovao da ode u ovlasteni servis i provjeri.
pitanje je šta se tu uopšte desilo - mogao je kasko da da ovlaštenom servisu automobil a da ga ovaj proslijedi nekom majstoru s kojim ima potpisan ugovor (nije ništa neobično da potpišu s nekim lakirerima jer nemaju svoju lakirnicu ili im je popunjen kapacitet - neko radi za njih a oni daju garanciju)... uglavnom ovdje nedostaje još detalja da bi se izveo neki zaključak tj. da li ga je ovlašteni prebacio kod "avilijnera" ili je to uradila osiguravajuća kuća...
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#3 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by ado_sar »

iceman ze wrote:Clan porodice je ugovorio kasko osiguranje novog auta. Nedavno je imao stetni dogadjaj na parkingu, po n.n izvrsiocu, policija sacinila zapisnik. Osiguravajuca kuca otklonila stetu kod majstora "divljanera"(zamjena i ugradnja autodijelova), za cca.14 dana(auto bilo u garazi divljanera).

Moje pitanje, neulazeci zasto je uopste pristao na takvu uslugu(ukljucen sam na kraju price), kako je moguce u XXI vijeku, mimo ovlastenog servisa raditi uopste takve usluge legalno, na autu koje je jos pod garancijom?! Da ne govorim nisu ni ponudili zamjensko vozilo itd.

Btw. Sumnjam da je uopste orginalni dio ugradjen, naravno da sam ga savjetovao da ode u ovlasteni servis i provjeri.

Da dopunim pricu: osiguranje je odmah odlucilo ga poslati "divljaneru" bez ponude da ide u ovlasteni servis.
Odkat to osiguranja voze auta na servis? Auto ti vozis na servis a osiguranje tebi da lovu. Prica suplja 1/1
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#4 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

Sta je suplja?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#5 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by DaffyDuck »

Malo ti je rodjak smotan... Koje osiguranje?
Kako je mogao odvesti novo auto van ovlastenog servisa? Mislim, kako mu je moglo pasti na pamet... To je ocito neka plaho neozbiljna osiguravajuca kuca, ili je neki radnik salabajzer dogovorio sebi dobar procenat od servisa pa ako prodje prodje. I proslo :roll:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#6 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by Puf »

iceman ze wrote:Sta je suplja?
Ili je suplja ili ti je rodjak idiot.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#7 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

Polako prijatelju sa kvalifikacijama. Covjeku je 67 godina. Ako nemas sta pametno produzi....
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#8 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

1500 km placeno divljaneru od osiguranja na ime zamjene dijelova(retrovizor i far) i lakirerskog posla na blatobranu. Auto staro godinu i pol.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#9 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by ado_sar »

iceman ze wrote:1500 km placeno divljaneru od osiguranja na ime zamjene dijelova(retrovizor i far) i lakirerskog posla na blatobranu. Auto staro godinu i pol.
vec sam ti pisao gore iznad. kasko osiguranje ne funkcionise tako. Ja sam bas nedavno prijavljivao i evo kako je teklo. Blatobran koji sam ja opalio u garazi sam odveo na procjenu. Oni su slikali i napravili zapisnik. Nakon par dana su mi ponudili sporazumno 400KM. Prihvatio sam i pare su mi uplatili na racun. Blatobran nisam lakirao niti sam ista radio jer nema potrebe, nije se ni lak zgulio. Da nisam prihvatio, ja bih odveo auto lakireru kojem ja hocu, platio lakiranje i njima dao racun koji bi mi oni nadoknadili. Znaci osiguranja ne vozaju auto po servisima i popravljaju, oni procjenjuju stetu a ti popravljas svoje auto. Sta se tu desilo tacno, ne znam, ali ti govorim kako kasko generalno funkcionise. Kao sto je vec napisao jedan forumas gore, meni to lici na tal izmedju agenta iz osiguravajuce kuce i tog servisera kojem ovaj dovodi posao i uzima procenat, ali opet on to ne moze bez odobrenja vlasnika. Na kraju krajeva, neko mu je morao dati auto.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#10 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

Evo tok razgovora oko popravke stete (nakon procjene, fotografisanha,zapisnika itd):

Osiguranje: da li imate gdje popraviti auto?
Klijent: nemam
O: mi imamo ugovor sa xy majstorom ako zelite.
K: moze

- niko nije ragovarao o ovlastenom servisu( ni osiguranje, ni nazalost moj clan familije o kome je rijec).
- kao sto sam vam naveo penzioner na pragu 70 g svog zivotnog vijeka, skupio zivotne ustedjevine da kupi novo auto prije godinu i po.

Ovo je istina i ovako je bilo. Vjerovali ili ne. Moram li reci da je taj covjek iz porodice moralan i posten iz bivseg sistema nenaviknut na vrijeme sadasnje i pravila koja vaze. Tumacite kako hocete. Ili se ne mozete staviti u njegovu poziciju ili nemate dovoljno iskustva na datu temu.

Suma summarum: osiguranje platilo svom divljaneru 1500 km da naprave covjeku auto uz njegov pristanak, a on to sve uredno potpisao i slozio se. Auto lezalo u garazi divljanera cca14 dana. Nikakve pare covjek nije na ruke dobio. Niti zamjensko vozilo.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by drndalo »

Jel barem posteno odradjen popravak?

Sta znaci divljaner? Ako ima firmu i racun nije divljaner. Ovlasteni cesto nemaju lakirnicu i komoru. Pa auto odvezu ili kazu da se odveze u XY servis na popravak.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#12 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

drndalo wrote:Jel barem posteno odradjen popravak?

Sta znaci divljaner? Ako ima firmu i racun nije divljaner. Ovlasteni cesto nemaju lakirnicu i komoru. Pa auto odvezu ili kazu da se odveze u XY servis na popravak.
Ako nisu dali garanciju na uradjeni posao a nisu, pitao je i to. Dobio je mislim fakturu na kojoj stoji opis radova uz navedene cijene, placene tom i tom koji je radio popravak. Fiskalnog nema onda STA SU?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#13 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

Imam sluzbena vozila koja vozimo na servis i koja su pod garancijom i imam priliku vidjeti kako ovlasteni servisi fakturisu itd. Nisam jos vidio da su nam racune ispostavljali mimo ovlastenog servisa itd.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#14 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by Gray »

Ja sam dva puta aktivirao kasko, odveo auto njima na slikanje, odveo auto u ovlašteni na procjenu štete, oni napravili predračun za osiguranje, prvi put oko 1200, drugi put oko 400 KM, osiguranje direktno platilo servisu sve.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by drndalo »

iceman ze wrote:
drndalo wrote:Jel barem posteno odradjen popravak?

Sta znaci divljaner? Ako ima firmu i racun nije divljaner. Ovlasteni cesto nemaju lakirnicu i komoru. Pa auto odvezu ili kazu da se odveze u XY servis na popravak.
Ako nisu dali garanciju na uradjeni posao a nisu, pitao je i to. Dobio je mislim fakturu na kojoj stoji opis radova uz navedene cijene, placene tom i tom koji je radio popravak. Fiskalnog nema onda STA SU?
Moracete ganjati onda to, sada dok je frisko. Osiguranje, gdje ste ga poslali, gdje je racun kao pidliga za garanciju na obavljeni popravak, da ne bude cvjetanje u martu... Priprijeti i inspekcijom, i agencijom za nadzor osiguranja. Nategni ih i za mimo ovlastenog...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#16 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by iceman ze »

Gray wrote:Ja sam dva puta aktivirao kasko, odveo auto njima na slikanje, odveo auto u ovlašteni na procjenu štete, oni napravili predračun za osiguranje, prvi put oko 1200, drugi put oko 400 KM, osiguranje direktno platilo servisu sve.
Tako je ovo trebalo biti. Ali nije. Uhvatili starijeg covjeka natezati.

@drndalo, rijesicu ja to, hvala na savjetu, a i drugima za info
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#17 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by ado_sar »

Zavalili ga, nema sta. Ja sam na proslom autu uradio nesto slicno, ali samo zato jer sam imao i ja tal, odnosno pristao sam da naplate vise direktno od osiguranja, ali samo ako i meni poprave vise sitnijih steta koje bi prikazale kao jednu. I to je bukvalno isao dogovor direktno od agenta osiguranja sa servisom, ja umjesto jednog blatobrana dobio karambolku i lakiranje tri panela a oni pisali bog zna sta. Pare nisu isle preko mene nego su se oni rastalili
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by VladaFBiH »

iceman ze wrote:
drndalo wrote:Jel barem posteno odradjen popravak?

Sta znaci divljaner? Ako ima firmu i racun nije divljaner. Ovlasteni cesto nemaju lakirnicu i komoru. Pa auto odvezu ili kazu da se odveze u XY servis na popravak.
Ako nisu dali garanciju na uradjeni posao a nisu, pitao je i to. Dobio je mislim fakturu na kojoj stoji opis radova uz navedene cijene, placene tom i tom koji je radio popravak. Fiskalnog nema onda STA SU?
pa neće njemu ni dati fiskalni već osiguranju koje će izvršiti uplatu po istom... može tražiti samo kopiju
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#19 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by Bakir1 »

nije tu uradjeno nista kako ne treba.
prvo garancija nema veze sa limarskim dijelom poslova, nije ni ona na prohrdjavanje uslovljena ovlastenim servisom.
drugo osiguranje moze imati ugovorni odnos sa bilo kime, ovlastenim, neovlastenim, to je njihova stvar.
fiskalni racun je vec apsolviran.
trebao je ici prema ovlastenom ali ni ovako nije prevara ;-)
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#20 Re: KASKO osiguranje, all about

Post by ortodont »

.
Post Reply