KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2276 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

bumerangss wrote:
Zejnep wrote:Karcinom pluća. Iskustva, prognoze?
Zavisi u kojoj fazi... ali na žalost jedan od najsmrtonosnijih odmah iza karcinoma gušterace...

Mene živo zanima zašto je ova tema toliko pasivna, da nema sudionika, ovako da neko nekoga pita, posavjetuje, utješi, otvori oci, kaže istinu ma kako ona bolna bila....?

Možda je ljudima teško o tome govoriti. Meni jeste, a borba je tek počela.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2277 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Meni nije bilo tesko ni pisati, a ni govoriti. I, iskreno, nadasve mi je smijesno (a mozda i zalosno) kada ljudi o tome ne zele da pricaju... Mislim...rak je bolest. I prehlada je bolest, gripa, upala slijepog crijeva, ima mali milion raznih bolesti... Kao i rak sto je - bolest. Jeste, od prethodnih se ne umire ni priblizno cesto kao od raka, ali ljudi moji... BOLEST NIJE SRAMOTA!

Samo ovdje ljudi nesto sute kada se radi o nekoj tezoj bolesti... Iz kojeg razloga, to jos nisam uspio dokuciti. Ali, koji god razlog da je - GLUP JE.
Jer, ako se ne prica, onda ljudi okolo ni ne znaju, pa se samim tim drasticno umanjuju i mogucnosti za izljecenje nekom alternativom.

Nazalost, rak je jedna od najsmrtonosnijih bolesti, i za to ne postoji lijek (iako ja mislim da postoji, ali se farmaciji ne isplati da se ljudi lijece), a ovo sto zvanicna medicina koristi kao lijek (hemoterapije i zracenja) su zapravo samo usporivaci bolesti. Postotak izljecenja ovim metodama i lijekovima je u vecini slucajeva vrlo mali.

@Zejno
Imas onu temu o THC-u, na kojoj sam detaljno kroz par mjeseci opisivao desavanja s daidzom. Iscitaj od pocetka, a daj i starom da procita.
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#2278 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zoya »

Zejnep wrote:
bumerangss wrote:
Zejnep wrote:Karcinom pluća. Iskustva, prognoze?
Zavisi u kojoj fazi... ali na žalost jedan od najsmrtonosnijih odmah iza karcinoma gušterace...

Mene živo zanima zašto je ova tema toliko pasivna, da nema sudionika, ovako da neko nekoga pita, posavjetuje, utješi, otvori oci, kaže istinu ma kako ona bolna bila....?

Možda je ljudima teško o tome govoriti. Meni jeste, a borba je tek počela.
:sad: baš mi je žao :srce:
Budi uz oca što više možeš. Ja ne znam na žalost nikog koji se izliječio od raka pluća a poznajem barem troje koji su živjeli oko 4 godine nakon dijagnoze.
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#2279 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by LolaLola »

Zejnep budi jaka, moras.
Moj otac gazi 6-tu godinu cancer free 2 st raka pluca. Hemo i operaciju je imao. On je imao NSCLC, kudikamo bolji od SCLC, koji moja mama nazalost nije pobijedila.
Nek ti moj otac bude primjer da ima prezivjelih. Ako ti treba bilo sta javi se ili ovdje ili na pp.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2280 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

LolaLola wrote:Zejnep budi jaka, moras.
Moj otac gazi 6-tu godinu cancer free 2 st raka pluca. Hemo i operaciju je imao. On je imao NSCLC, kudikamo bolji od SCLC, koji moja mama nazalost nije pobijedila.
Nek ti moj otac bude primjer da ima prezivjelih. Ako ti treba bilo sta javi se ili ovdje ili na pp.
Hvala ti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40693
Joined: 29/06/2011 23:39

#2281 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by dječak sa šibicama »

Postoji lijek za karcinom, zove se rana dijagnoza. Recimo, neka vrsta lijeka.

Problem je samo sto se on u vecini slucajeva kasno otkrije.

Dalji ocev rodjak, prije par godina mu otkrili rak pluca, lijecio se i zalijecio, zivnuo malo godinu dvije i onda ga srcani udar sahrani. Bizarno.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#2282 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by dobojlija81 »

didzej1602 wrote:Ima li ko kakav savjet za jačanje krvne slike? Hemoglobin prvenstveno
moja tetka i djevojka su 4-5 godina muku mucile sa hgb niskim,(poslije hemot.),, nema sta nisu probale, i skoro im neka doktorica preporuci Solgar gentle iron
sa 80 kod tete trenutno 136, kod djevojke 111, za 1 al je u granici normale
kosta 34 km 90 tableta ima po apotekama, ima na amazonu duplo jeftinije
pije se sa c vitaminom u prahu kupovali onaj dm marketu
pa probaj, nadam se da nisam okasnio i da ce ti pomoci

ed.
pile su negdje oko 2 mjeseca popravile na ove vrijednosti
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#2283 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by azurna_obala »

Mama je imala operaciju adenokarcinoma na želucu, prilikom koje je čitav želudac uklonjen. Prije toga imala je 4 ciklusa kemoterapija, koje je je jako teško podnosila. Patohistološki nalaz pokazao metastaze na ostale organe, 4 stadij i ne baš obećavajuću prognozu. Dr. preporučuje novi ciklus kemoterapija, nismo sigurni da li je to uopšte opcija u ovom trenutku. Ona ima jake bolove i jako je iscrpljena, fizički i psihički
U međuvremenu pokušavamo je malo oporaviti, pa me interesuje šta preporucujete za detoskikaciju organizma i jačanje imuniteta?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2284 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

Gdje u Sarajevu se nalazi palijativna njega? Imam broj telefona ali niko se ne javlja.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2285 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

azurna_obala wrote:Mama je imala operaciju adenokarcinoma na želucu, prilikom koje je čitav želudac uklonjen. Prije toga imala je 4 ciklusa kemoterapija, koje je je jako teško podnosila. Patohistološki nalaz pokazao metastaze na ostale organe, 4 stadij i ne baš obećavajuću prognozu. Dr. preporučuje novi ciklus kemoterapija, nismo sigurni da li je to uopšte opcija u ovom trenutku. Ona ima jake bolove i jako je iscrpljena, fizički i psihički
U međuvremenu pokušavamo je malo oporaviti, pa me interesuje šta preporucujete za detoskikaciju organizma i jačanje imuniteta?
THC.
Umanjuje, a nekad i potpuno ukida bolove, podize imunitet. I tjera organizam da se bori protiv raka uskracujuci hranjenje celijama raka.

@Zejno
Bili su pored Doma Vatrogasaca, mislim da je to ulica Fehima ef. Curcica. Izmedju ulica Hamdije Kresevljakovica i Skenderija.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2286 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

Ima li neko ideju, savjet kako čovjek koji ima karcinom pluća olakšati gutanje tečnosti?
Apetit mu je jako slab ali povremeno osjeti žeđ. Međutim ne može se napiti vode bez da se jako zakašlje, zagrcne. Taj kašalj, koji nakon gutljaja vode, zna potrajati i sat vremena, ga jako, dodatno, isrcpi.

Hitno mi je a može i pp.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2287 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Vjerovatno mu je tumor uz jednjak i/ili dijafragmu, i pritisce taj dio, pa radi toga dolazi to refleksa i kaslja... :-?
Kod onog mog je bilo slicno, samo sto je njemu uzrokovalo stucanje...
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2288 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

Dozer wrote:Vjerovatno mu je tumor uz jednjak i/ili dijafragmu, i pritisce taj dio, pa radi toga dolazi to refleksa i kaslja... :-?
Kod onog mog je bilo slicno, samo sto je njemu uzrokovalo stucanje...

Pa šta ste vi radili?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2289 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Nazalost - nista. Nije se moglo nista.
Jedino sto mozete pokusati jeste da pije vrlo malim gutljajima. Na taj nacin jednjak nece primiti standardnu kolicinu tecnosti, pa se nece ni zgrciti u potpunosti. Mozda mu to olaksa gutanje... Da li se zakaslje i kada guta pljuvacku, ili samo kada pokusa nesto popiti?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2290 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

Dozer wrote:Nazalost - nista. Nije se moglo nista.
Jedino sto mozete pokusati jeste da pije vrlo malim gutljajima. Na taj nacin jednjak nece primiti standardnu kolicinu tecnosti, pa se nece ni zgrciti u potpunosti. Mozda mu to olaksa gutanje... Da li se zakaslje i kada guta pljuvacku, ili samo kada pokusa nesto popiti?

Ponekad je i zbog pljuvačke ali rijetko. Po noći nekad, ako mu je glava nisko na jastuku. Ali, kap vode ne može proći bez napada kašlja,. A kaže da je žedan :sad: Onda, tu su lijekovi, oko 10.ak tableta dnevno. Ni njih ne može da pije jer ne može da ih proguta. Jedino da mu ih izmrvim pa u hranu stavim? Mogu li tako?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2291 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Naravno. Zdrobi sto sitnije, u prah ako je moguce, razmuti u vrlo malo vode, pa neka proba uzeti trecinu ili cak i cetvrtinu normalnog gutljaja. Ali neka ne guta odmah, nego zadrzi malo u ustima da se voda ugrije, i onda neka proba progutati kao i pljuvacku.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2292 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

Dozer wrote:Naravno. Zdrobi sto sitnije, u prah ako je moguce, razmuti u vrlo malo vode, pa neka proba uzeti trecinu ili cak i cetvrtinu normalnog gutljaja. Ali neka ne guta odmah, nego zadrzi malo u ustima da se voda ugrije, i onda neka proba progutati kao i pljuvacku.

Probaću tako.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2293 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Mozes probati i u topli caj. Ne vruc, ne previse topao, ne hladan, nego vise mlak.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2294 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zejnep »

Dozer wrote:Mozes probati i u topli caj. Ne vruc, ne previse topao, ne hladan, nego vise mlak.

Ma kakvi, ne može ni to. Što rjeđa tečnost, on je teže guta. Jogurt ko i nekako. Ali on snižava pritisak koji je njemu ionako nizak, jer ne jede i ne pije. Vrlo malo. Živi od pure i krem supe.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2295 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Onda u krem supu.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#2296 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by superiska »

Ovu borbu sam prošla i sa mamom i sa ocem...
Oboje su uspjeli i već godinama su njihovi nalazi uredni.
Last edited by superiska on 01/04/2019 11:08, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2297 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Ulje kanabisa je THC, ne CBD?
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#2298 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by superiska »

Da, THC
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2299 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Po mom licnom misljenju, to je krucijalni faktor u svemu nabrojanome. Djeluje kao i taj VIdatox, tj. onemogucava celijama karcinoma hranjenje.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#2300 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by superiska »

Slažem se s tobom
Last edited by superiska on 01/04/2019 11:09, edited 1 time in total.
Post Reply