KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
MMM1977
Posts: 4576
Joined: 15/07/2009 12:56

#2226 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by MMM1977 »

Imam prijatelja koji je prije 10tak godina operisao kancer debelog crijeva, danas je zdrav čovjek. Sreća mu je bila da je otkriven u ranoj fazi.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2227 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Psihicko stanje je najbitnije. Nazalost, mnogi klonu duhom cim cuju dijagnozu, a to je prva greska. Koliko god mi mislili da psihicko stanje ne utice na nase fizicko stanje, grijesi.

Nasa psiha, tj. nas mozak je vrlo mocan "uredjaj", procesor koji upravlja svim ostalim sto nas cini, a tijelo je na prvom mjestu.
Upravo taj "uredjaj" zakazuje u slucaju karcinoma, jer ne prepoznaje vlastite mutirane celije kao neprijatelje, pa se onda ni ne bori protiv njih, tj. ne aktivira vlastiti imunosni sistem da se bori protiv celija karcinoma. Upravo to im omogucava razvoj i rast.

Vec spominjani THC, dokazano, radi upravo ovo - aktivira receptore u nasem mozgu koji onda, na neki jos neutvrdjen nacin, pokrenu nas imunosni sistem.
Plasticno receno - na neki nacin taj THC pokrene nas glavni procesor tjerajuci ga da resetuje svoj podsistem, tj. imunosni sistem, koji onda pocne prepoznavati celije karcinoma kao neprijatelje, i pocne se boriti protiv njih na nacin da im uskrati hranjenje.
Dakle, THC ne napada direktno celije karcinoma, nego nase vlastito tijelo i mozak natjera da ih pocnu prepoznavati kao stetne, a onda nase vlastito tijelo tom karcinomu onemoguci hranjenje, sto dovodi do njegove "smrti", tj. smanjenja, povlacenja i nestajanja.

Nazalost, jos uvijek se ne zna zasto ovo u nekim identicnim slucajevima i vrstama karcinoma djeluje, a u nekim ne, ali vrlo je vjerovatno da bitnu ulogu igraju faktori poput starosti pacijenta, velicine karcinoma i stadija bolesti.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#2228 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by banjaluka078 »

Da, da, stanje psihe, kad se pacijent prebaci u "fighter mode" puno znači. Moja tetka je insistirala da na zračenja u drugu državu ide autobusom i da se busom vraća, iako nikom od nas to tada nije bilo jasno, jer nas je bilo dovoljno mobilnih da ne putuje neudobno. Svakog puta bi nakon uzimanja otpusnice, odlazila u frizerski salon pored bolnice, da bi iz busa u BL izašla tip-top, kao iz šopinga, a ne s liječenja. Jer nikad za sebe nije rekla da je bolesnica, pacijentica, da je bolest nešto s čim se ona ne može nositi. Deceniju i više poslije toga je u manje od tri godine razmaka imala dvije operacije srca, bivala u komi, u intenzivnoj se probudila mrmljajući "nema umiranja", jedva živa ostajala, bajpasi, pejsmejkeri, vještački zalisci...sanira se i odleti posjetiti kćer u Americi, kao da u prethodnoj godini nije ni krv izvadila.
Zadnji put kad je ležala na kardio poslije operacije srca, ušla sam joj u sobu i s vrata "zagrmila": "Pa mi ćemo na kraju morati kupiti tenk da te se riješimo!". I ona se smijala tako da su je rane zaboljele, dok su oni drugi pacijenti zblanuto gledali u obje, jer ne znaju s čim se sve izborila.
Pri tome je to žena koja je prešla od reumatske groznice u djetinjstvu, preko bezbroj izgubljenih trudnoća i histerektomije, za vrijeme rata je iz BL poslala jedino dijete, operisala rak na obje dojke, zračena, nedugo poslije sahranila muža i živi sama...ali takav duh i snagu nisam vidjela.
MMM1977
Posts: 4576
Joined: 15/07/2009 12:56

#2229 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by MMM1977 »

banjaluka078 wrote:Da, da, stanje psihe, kad se pacijent prebaci u "fighter mode" puno znači. Moja tetka je insistirala da na zračenja u drugu državu ide autobusom i da se busom vraća, iako nikom od nas to tada nije bilo jasno, jer nas je bilo dovoljno mobilnih da ne putuje neudobno. Svakog puta bi nakon uzimanja otpusnice, odlazila u frizerski salon pored bolnice, da bi iz busa u BL izašla tip-top, kao iz šopinga, a ne s liječenja. Jer nikad za sebe nije rekla da je bolesnica, pacijentica, da je bolest nešto s čim se ona ne može nositi. Deceniju i više poslije toga je u manje od tri godine razmaka imala dvije operacije srca, bivala u komi, u intenzivnoj se probudila mrmljajući "nema umiranja", jedva živa ostajala, bajpasi, pejsmejkeri, vještački zalisci...sanira se i odleti posjetiti kćer u Americi, kao da u prethodnoj godini nije ni krv izvadila.
Zadnji put kad je ležala na kardio poslije operacije srca, ušla sam joj u sobu i s vrata "zagrmila": "Pa mi ćemo na kraju morati kupiti tenk da te se riješimo!". I ona se smijala tako da su je rane zaboljele, dok su oni drugi pacijenti zblanuto gledali u obje, jer ne znaju s čim se sve izborila.
Pri tome je to žena koja je prešla od reumatske groznice u djetinjstvu, preko bezbroj izgubljenih trudnoća i histerektomije, za vrijeme rata je iz BL poslala jedino dijete, operisala rak na obje dojke, zračena, nedugo poslije sahranila muža i živi sama...ali takav duh i snagu nisam vidjela.
:thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2230 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

I tako se i treba ponasati. :thumbup:
User avatar
vesela_sveska
Posts: 56015
Joined: 06/01/2010 23:32
Location: na dekici za piknik

#2231 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by vesela_sveska »

Dozer wrote:I tako se i treba ponasati. :thumbup:
treba,ali imaju i oni krize(bar moja mama ), bude sve ok,onda bilo kakav problemcic da se javi ona to povezuje s karcinomom,pa malo psihicki padne,pa se vrati i tako u krug :-)
User avatar
Romeo 80
Posts: 4358
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#2232 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Romeo 80 »

Moja majka je 1982 god. obolila od karcinoma jajnika. Operisana je i iako su ljekari prognozirali da više neće moći rađati, 2 god. poslije je rodila mog brata. Eno je živa i zdrava i dan danas! :)

Ovo sam naveo samo da dam na znanje onima koji se pitaju da li je karcinom moguće u potpunosti izliječiti da ne gube nadu.

ITEKAKO JE MOGUĆE! :-D
User avatar
vesela_sveska
Posts: 56015
Joined: 06/01/2010 23:32
Location: na dekici za piknik

#2233 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by vesela_sveska »

Romeo 80 wrote:Moja majka je 1982 god. obolila od karcinoma jajnika. Operisana je i iako su ljekari prognozirali da više neće moći rađati, 2 god. poslije je rodila mog brata. Eno je živa i zdrava i dan danas! :)

Ovo sam naveo samo da dam na znanje onima koji se pitaju da li je karcinom moguće u potpunosti izliječiti da ne gube nadu.

ITEKAKO JE MOGUĆE! :-D
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2234 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Najveci problem u ovome je - neznanje.
Ljudi, vecinom, uopste ne znaju sta je karcinom u svojoj sustini, kako nastaje i zbog cega. Za vecinu ljudi karcinom/rak je opaka bolest od koje se umire, za koju nema lijeka, i sve sto se zna jeste da treba ici na nekakve hemoterapije i zracenja od cega se smrsa i opadne kosa.

I tu je za vecinu ljudi kraj price. Slabo ko se zaista zapita ppitanja poput:
- Zasto sam, kako i zbog cega dobio/la rak?
- Sta je tacno taj rak, kako i od cega nastaje?
- Zasto raste?

U ogromnoj vecini slucajeva se radi o padu imuniteta, koji se cesto cak i ne osjeti, a do kojeg moze doci iz X razloga. Medjutim, najcesci razlozi su neadekvatna i neuravnotezena ishrana (premalo ili previse masnoca, premalo vitamina i minerala, premalo ili previse bjelancevina, premalo ugljikohidrata). Naravno, ovdje i te kakvu ulogu igra i kvalitet hrane. Nazalost, ali danas vecina nas nemamo pojma sta zapravo jedemo, kolio je hemije u tome, raznih otrova, zracenja, itd..

Sljedeca stvar je nedostatak fizicke aktivnosti, sto u kombinaciji s nekim losim navikama poput pusenja i/ili previse alkohola dovodi do ubrzanog slabljenja organizma, a s tim i pada imuniteta, te tako nase celije postaju podlozne raznim infekcijama.

Kada se na sve ovo gore doda i zagadjenje okruzenja u kojem zivimo (zrak, voda), a koje se u proteklih 50-ak godina povecava skoro eksponencijalno, nije tesko doci do zakljucka da su nam svima sanse da hajrujemo jastoga vjerovatno vece od 50%.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#2235 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by dječak sa šibicama »

Ne samo da ne razumiju tumor, nego ga ne zele ni nazvati imenom, koliko sam samo puta cuo izjavu "ono najgore, gluho bilo".

Kod nas ljudi kad cuju da neko ima tumor, vec ga sahrane. Komsije, poznanici, i time samo odmazu tom covjeku. Gledanje sa nekim sazaljenjem, i slicno.
Umjesto da daju podrsku covjeku, ta bolest jeste opaka, ubija, ali ubija i pritisak ubija i dijabetes pa se nasi ljudi prema tome uglavnom odnose u stilu "ma nista to nije, mogu ja bureka".
Ja svojim usima slusao ljude po dijabetoloskom kako pitaju dijabetologa smiju li oni jesti zeljanice ako vec burek ne smiju. Kao, zeljanica je zdrava, a secer im 20.

Za neshvatanje tumora takodje su krivi i doktori, kad meni doktorica porodicne medicine pocne pametovati da kako je to Vasa mama dobila tumor dojke kad njena mama nije imala. I to je doktorica. Ti skretnicari, kako ih ja ztovem, ambulantni doktori, uopce ne prate medicinske trendove. A i kako ce pratiti, niti idu na seminare, niti se doskolovavaju a to je u medicini krucijalno jer medicina stalno napreduje ili se reformira. Samo im je bitno da sjednu u sestrinsku sobu i srkaju kafu po 45 minuta a pauza pola sata.

Mada nisu ni one krive, niko ih ni ne placa da idu na seminare. Da sta novo nauce.

Postoji li iko od nas ko nije dosao u situaciju da nadleznog ljekara podsjeca, opominje, uci kako postupati sa pacijentom konkretno nasim clanom porodice. Oni su toliko usko obrazovani, da je to strasno. A dolaze jos gori, ove posljeratne generacije.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2236 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by DaffyDuck »

Strasno je to kako nemaju osjecaja... kako covjeku daju najgoru dijagnozu i posalju kuci sa datumom smrti. Smatraju da nema nade i zdravo.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2237 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Pa, nema tu nista strasno... Bar ja to tako gledam. To je njima posao, kao i bilo kome drugom neki njegov posao tipa automehanicara. Utvrdi kvar, kaze moze li se popraviti ili ne, koliko kosta, i to je to.

Ogugla covjek na sve to, jednostavno je tako. Sjetimo se rata... Prvih 3-4 mjeseca je svaka granata, metak i poginuli bilo "wow, strasno, uzas" itd.
Nakon toga, sve je to postalo sasvim normalno. Bilo je sasvim normalno vidjeti covjeka kako lezi na ulici, mrtav, i niko nista...

Ali, problem je kada je ta dijagnoza pogresna, a jos gore kada se na osnovu te pogresne dijagnoze sprovedu i terapije, tj. hemoterapije i zracenja na zdravo... A, vjerovali i li ne, i ovo se desava... :roll:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2238 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by sadie_forever »

dječak sa šibicama wrote:Ne samo da ne razumiju tumor, nego ga ne zele ni nazvati imenom, koliko sam samo puta cuo izjavu "ono najgore, gluho bilo".

Kod nas ljudi kad cuju da neko ima tumor, vec ga sahrane. Komsije, poznanici, i time samo odmazu tom covjeku. Gledanje sa nekim sazaljenjem, i slicno.
Umjesto da daju podrsku covjeku, ta bolest jeste opaka, ubija, ali ubija i pritisak ubija i dijabetes pa se nasi ljudi prema tome uglavnom odnose u stilu "ma nista to nije, mogu ja bureka".
Ja svojim usima slusao ljude po dijabetoloskom kako pitaju dijabetologa smiju li oni jesti zeljanice ako vec burek ne smiju. Kao, zeljanica je zdrava, a secer im 20.

Za neshvatanje tumora takodje su krivi i doktori, kad meni doktorica porodicne medicine pocne pametovati da kako je to Vasa mama dobila tumor dojke kad njena mama nije imala. I to je doktorica. Ti skretnicari, kako ih ja ztovem, ambulantni doktori, uopce ne prate medicinske trendove. A i kako ce pratiti, niti idu na seminare, niti se doskolovavaju a to je u medicini krucijalno jer medicina stalno napreduje ili se reformira. Samo im je bitno da sjednu u sestrinsku sobu i srkaju kafu po 45 minuta a pauza pola sata.

Mada nisu ni one krive, niko ih ni ne placa da idu na seminare. Da sta novo nauce.

Postoji li iko od nas ko nije dosao u situaciju da nadleznog ljekara podsjeca, opominje, uci kako postupati sa pacijentom konkretno nasim clanom porodice. Oni su toliko usko obrazovani, da je to strasno. A dolaze jos gori, ove posljeratne generacije.
Da znam i ja da ljudi govore "dobio onu bolest gluho bilo". I to je prije bio toliki bauk,a danas svako zna nekog ko ima to nazalost :( ali imas razlicite dijagnoze,neki canceri se danas lijece a drugi su i danas teski bauk nazalost .nedao Bog nikome
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2239 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by sadie_forever »

Dozer wrote:Pa, nema tu nista strasno... Bar ja to tako gledam. To je njima posao, kao i bilo kome drugom neki njegov posao tipa automehanicara. Utvrdi kvar, kaze moze li se popraviti ili ne, koliko kosta, i to je to.

Ogugla covjek na sve to, jednostavno je tako. Sjetimo se rata... Prvih 3-4 mjeseca je svaka granata, metak i poginuli bilo "wow, strasno, uzas" itd.
Nakon toga, sve je to postalo sasvim normalno. Bilo je sasvim normalno vidjeti covjeka kako lezi na ulici, mrtav, i niko nista...

Ali, problem je kada je ta dijagnoza pogresna, a jos gore kada se na osnovu te pogresne dijagnoze sprovedu i terapije, tj. hemoterapije i zracenja na zdravo... A, vjerovali i li ne, i ovo se desava... :roll:
A najgore je kad te salje par mjeseci kuci sa obicnim anitbioticima,a na kraju se ispostavi pun organizam metastaza

i sta tad,nekome se zivot uzeo,to je gore od pogresne hemoterapije,a citala sam par puta u novinama takve slucajeve(na zapadu,znaci nigdje nije zlatno)
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2240 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Ma uzeo ga je i hemoterapijom i zracenjem na zdravo...
Zdravom organizmu das HT i ozracis neki organ - to je = haj' vozdra za 3-4 godine. I ako nisi imao rak, tada ces ga sigurno dobiti od zracenja ,a HT ce dodatno doprinijeti tome jer su ti oslabile imunitet.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#2241 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by suza81 »

Vlada uzasno neznanje kad je karcinom u pitanju. Nedavno sam procitala odlican clanak o mladicu Nijemcu koji je obolio od karcinoma debelog crijeva III stadij i odbio sve medicinske tretmane, promijenio u potpunosti stil zivota i izlijecio se.

https://bewusst-vegan-froh.de/dieser-ma ... rnaehrung/

Ukratko kaze... Karcinom je prirodno stanje organizma. Svi mi imamo karcinom tj. odredjeni broj celija u organizmu koje se nisu ispravno podijelile, ali je nas imuni sistem sposoban detektovati i unistiti takve celije. Kad imunitet zakaze one se namnoze, prosire... Tumor je samo posljedica toga. Uzrok lezi u nefunkcionisanju naseg imunog sistema. Kada operisemo tumor rjesavamo samo posljedicu. Uzrok ostaje ukoliko nismo ojacali nas imunitet i samo ce se pojaviti na drugom mjestu.
On kaze.. Ne postoji niti jedan jedini farmaceutski proizvod koji je dobar za nas!
Smatra da su ove 4 stvari kljucne za pojavu epidemije karcinoma danas:
- Neunosenje neophodnih mikroelemenata...dakle losa ishrana. Danas imamo obilje hrane ali je ta hrana nutritivno veoma siromasna. Preporucuje vlastiti uzgoj i sto vise sirovih namirnica.
-Unosenje stetnih sastojaka... O tome stalno citamo...sve sto mozes kupiti u prodavnici je stetno! Skoro bez iznimke.
-Fizicka neaktivnost.. Vjezbanjem kroz znoj izlucujemo i otrove a podizemo i nivo serotonina zaduzenog za dobro raspolozenje, koje poput thc-a prija nasem imunitetu.
-Stres! Danasnji tempo zivota uzrokuje puno stresa a on podize adrenalin koji ako je dugo povecan steti.
I jos puno mozda naizgled nebitnih mikroprocesa koji su dio naseg nepogresivog mehanizma...

Rjesenje lezi u povratku prirodi. Mi nazalost idemo u sasvim drugom smjeru.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2242 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

To i ja govorim. Problem je u nasem vlastitom imunitetu i njegovom odrzavanju i jacanju. A slabo ko to radi.

Najbolji nacin za odrzavanje imuniteta je zapravo vrlo jednostavan, i svodi se na:
1. Izbjegavanje pecene i przene hrane, a jesti sto vise kuhane (leso), i ovo se pogotovo odnosi na svako crveno meso.
2. Izbjegavanje stetnih masnoca (poput onih iz suncokretovog ulja), kao i rafiniranog secera. Umjesto ovoga koristiti maslinovo ulje i sto vise prirodnih secera (voce). Znam, maslinovo ulje je skupo, i ne moze se koristiti bas uvijek i za sve, ali onda ga bar treba koristiti kada god je moguce.
3. Unosenje dovoljne kolicine vitamina, i to ne kroz sumece tablete, nego kroz voce i povrce. Najbolje je sirovo i jedno i drugo, i po mogucnosti neprskano. Svi poznajemo nekoga ko ima vikendicu (ili imamo svoju), ili nekoga ko zivi negdje van grada i ima komad zemlje koji obradjuje za svoje potrebe. Uvijek se s tim nekim moze dogovoriti da i vama zasadi malo paprika, paradjza, mrkve, krompira, itd.. Bolje je nekome platiti ovo, nego nesto u Konzumu ili Mercatoru ili Bingu, gdje ta vrsta robe dolazi ko zna odakle i sva izgleda kao plasticna, a sto je siguran znak da se radi o ubrzanom uzgoju potpomognutom hemijom. Da ne pricamo o tome da je sva ova hrana skoro totalno bezukusna.
4. Sedmicna ishrana mora podrazumijevati bar jedan obrok ribu, a pozeljno je i 2-3x. Ovo moze biti i obicna sardina iz konzerve (u maslonovom ulju, naravno, a koja je bogata omega 3 kiselinama), kao i neka smrznuta morska riba, ili svjeza pastrmka iz ribarnice (ko peca, taj zna razliku izmedju kupovne i uhvacene ribe).
5. Fizicka aktivnost naprosto mora postojati, a 1-2 odlaska od po 1,5-2h u neku teretanu sedmicno su sasvim dovoljni za ovo. Ne da se idete "pumpati", nego naprosto da se malo istrcite i pokrenete organizam i misice.

I ovo je tih 5 jednostavnih stvari o kojima treba povesti malo racuna. Slozicete se da nije nista prekomplikovano i pretesko, i da svi mi ovo mozemo bez problema ispostovati.

Za pocetak, mislim da svako moze uraditi sljedece:
1. Svako jutro pojesti jednu kasiku meda
2. Svaki dan popiti jednu limunadu, od jednog limuna i jedne narandze.
3. Svaku vecer pojesti jednu jabuku
4. Svaki dan pojesti salatu (zelenu, krastavci, paradajz, paprika i/ili kupus, zasebno ili zajedno - svejedno je)
Na ove 4 tacke bih dodao i 5., a to je - jedna casica zestokog alkohola, ili jedna casa crnog ili bijelog vina.
User avatar
vesela_sveska
Posts: 56015
Joined: 06/01/2010 23:32
Location: na dekici za piknik

#2243 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by vesela_sveska »

Dozer wrote:To i ja govorim. Problem je u nasem vlastitom imunitetu i njegovom odrzavanju i jacanju. A slabo ko to radi.

Najbolji nacin za odrzavanje imuniteta je zapravo vrlo jednostavan, i svodi se na:
1. Izbjegavanje pecene i przene hrane, a jesti sto vise kuhane (leso), i ovo se pogotovo odnosi na svako crveno meso.
2. Izbjegavanje stetnih masnoca (poput onih iz suncokretovog ulja), kao i rafiniranog secera. Umjesto ovoga koristiti maslinovo ulje i sto vise prirodnih secera (voce). Znam, maslinovo ulje je skupo, i ne moze se koristiti bas uvijek i za sve, ali onda ga bar treba koristiti kada god je moguce.
3. Unosenje dovoljne kolicine vitamina, i to ne kroz sumece tablete, nego kroz voce i povrce. Najbolje je sirovo i jedno i drugo, i po mogucnosti neprskano. Svi poznajemo nekoga ko ima vikendicu (ili imamo svoju), ili nekoga ko zivi negdje van grada i ima komad zemlje koji obradjuje za svoje potrebe. Uvijek se s tim nekim moze dogovoriti da i vama zasadi malo paprika, paradjza, mrkve, krompira, itd.. Bolje je nekome platiti ovo, nego nesto u Konzumu ili Mercatoru ili Bingu, gdje ta vrsta robe dolazi ko zna odakle i sva izgleda kao plasticna, a sto je siguran znak da se radi o ubrzanom uzgoju potpomognutom hemijom. Da ne pricamo o tome da je sva ova hrana skoro totalno bezukusna.
4. Sedmicna ishrana mora podrazumijevati bar jedan obrok ribu, a pozeljno je i 2-3x. Ovo moze biti i obicna sardina iz konzerve (u maslonovom ulju, naravno, a koja je bogata omega 3 kiselinama), kao i neka smrznuta morska riba, ili svjeza pastrmka iz ribarnice (ko peca, taj zna razliku izmedju kupovne i uhvacene ribe).
5. Fizicka aktivnost naprosto mora postojati, a 1-2 odlaska od po 1,5-2h u neku teretanu sedmicno su sasvim dovoljni za ovo. Ne da se idete "pumpati", nego naprosto da se malo istrcite i pokrenete organizam i misice.

I ovo je tih 5 jednostavnih stvari o kojima treba povesti malo racuna. Slozicete se da nije nista prekomplikovano i pretesko, i da svi mi ovo mozemo bez problema ispostovati.

Za pocetak, mislim da svako moze uraditi sljedece:
1. Svako jutro pojesti jednu kasiku meda
2. Svaki dan popiti jednu limunadu, od jednog limuna i jedne narandze.
3. Svaku vecer pojesti jednu jabuku
4. Svaki dan pojesti salatu (zelenu, krastavci, paradajz, paprika i/ili kupus, zasebno ili zajedno - svejedno je)
Na ove 4 tacke bih dodao i 5., a to je - jedna casica zestokog alkohola, ili jedna casa crnog ili bijelog vina.
:thumbup: nisam ljubitelj meda,ali se natjeram uzeti kasiku,limunada u vecim kolicinama,jabuka takodje,od salate mogu zivjeti,rakija nikad,vino je nekad moglo ;-) :)
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#2244 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Zoya »

Ja mislim da je stres jedan od razloga dobijanja karcinoma. Sve je ovo super za ishranu ali ako je stres dio svakodnevnice, onda bas i ne pomaže.

ZA sve se slažem osim za unošenje alkohola. Zbog čega to moze biti dobro?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2245 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by zijancer »

moze li riblje ulje umjesto ribe? kako god trusim ga svako jutro..bljak
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2246 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by sadie_forever »

A zasto se kaze karcinom kod nas? karciom nije isto sto i kancer ,kako sam ja shvatila.I samo odredjene vrste kancera su karcinomi?

Carcinoma is a type of cancer that starts in cells that make up the skin or the tissue lining organs, such as the liver or kidneys. Like other types of cancer, carcinomas are abnormal cells that divide without control. They are able to spread to other parts of the body, but don't always.Dec 1, 2015
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2247 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Zoya wrote:Ja mislim da je stres jedan od razloga dobijanja karcinoma. Sve je ovo super za ishranu ali ako je stres dio svakodnevnice, onda bas i ne pomaže.

ZA sve se slažem osim za unošenje alkohola. Zbog čega to moze biti dobro?
Jedna casica zestine ili casa vina dnevno poboljsavaju cirkulaciju, rad srca i probavu. Ovo je i medicinski dokazano.
Pored toga, casa crnog/crvenog vina poboljsava i krvnu sliku.

Moze i riblje ulje umjesto ribe, ali nije to to u kompletu jer kompletna riba sadrzi i neke tvari koje samo njeno ulje ne zadrzi, tipa bjelancevine i proteine.
Riblje ulje je zapravo riblja masnoca. I ona je dobra za nas, jer se radi o nezasicenim masnocama, ali i ostali sastojci ribe su nam potrebni.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2248 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by DaffyDuck »

Dozer wrote:Pa, nema tu nista strasno... Bar ja to tako gledam. To je njima posao, kao i bilo kome drugom neki njegov posao tipa automehanicara. Utvrdi kvar, kaze moze li se popraviti ili ne, koliko kosta, i to je to.

Ogugla covjek na sve to, jednostavno je tako. Sjetimo se rata... Prvih 3-4 mjeseca je svaka granata, metak i poginuli bilo "wow, strasno, uzas" itd.
Nakon toga, sve je to postalo sasvim normalno. Bilo je sasvim normalno vidjeti covjeka kako lezi na ulici, mrtav, i niko nista...

Ali, problem je kada je ta dijagnoza pogresna, a jos gore kada se na osnovu te pogresne dijagnoze sprovedu i terapije, tj. hemoterapije i zracenja na zdravo... A, vjerovali i li ne, i ovo se desava... :roll:
eh... do mene je. mene ucili da je medicina grana nauke, humana bla bla bla, a ne da je grana industrije. A jeste.
Evo sad sam malo proguglala, i imamo "nova objasnjenja" pa kaže da je "definicija suvremene medicine" grana ljudske djelatnosti...
Al nije to za ove teme, mozda neke druge...

A sto se tice uzroka, sigurna sam da je stres najveci uzrocnik, pokretac kojeg hrane otrovi koje unosimo u organizam. Skoro da nema hrane koju jedemo kojoj nije izmjenjen genetski kod (ko to ima sjeme za povrce da uzgaja, a da nije otisao kupiti?), da nema u sebi aditiva, pojacivaca ukusa, konzervansa, itd.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2249 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Ima tog sjemena kod nas jos uvijek. Samo treba otici u nase zabiti po brdima i planinama i tim selima, odakle ljudi rijetko dolaze u gradove, i tu ces pronaci 100% zdravo sjeme za sve - paradajz, luk, grah, kupus, mahunu, papriku, krompir, itd.

To su ljudi koji oduvijek zive od sebe i onoga sto sebi uzgoje, i svi oni cuvaju svoje sjeme. GMO je relativno nova stvar, a nasa sela i ljudi u njima daleko stariji od toga.

A sto se tice medicine - da, to i jeste tema za ove diskusije, jer upravo to utice na sve nas.
Medicina je danas samo jedan krak farmacije, a farmacija je cisti biznis.
Koliko god neko smatrao da to nije tako i da su farmacija i medicina danas posveceni lijecenje i izljecenju ljudi, taj je u debeloj zabludi.

Imam prijatelja koji rade u raznim farmaceutskim kucama, i ovdje i vani, i lijepo se najezim kada ih cujem sta sve pricaju, sta se i kako se radi... :roll:
Npr., jedan od njih mi nedavno prica kako te neke kompanije upadnu u pravu paniku ako zima potraje malo duze i biljke ne pocnu listati i cvjetati kad bi trebale, odnosno kada su to obicno radile.
Razlog - njihovi poslovni, a samim tim i profitni planovi, zavisno od onoga sto proizvode naravno, cesto su direktno vezani upravo za godisnja doba. A proljece ako kasni - kasne i pojave alergijskih reakcija. A ako to kasni, onda kasni i pocetak prodaje antialergenata, a snjima se skracuje i period planiran za ostvarenje tog i tog profita od prodaje tih lijekova. Vrlo jednostavno, zar ne?

Ili, drugog pitam - zasto je ukinut Acisal, jer to je uvijek bila najbolja tableta za skidanje temperature, ali i za nas kardiovaskularni sistem. On se samo nasmijao, i kaze - Jarane, glavni i najveci dio te tablete je bila acetisalna kiselina, a ona vrlo povoljno utice upravo na nase krvne zile, sprijecava zgrusavanja, trombove, itd.. To je bio proizvod bivse Juge, i radio je odlican posao.
Ali, taj lijek je zaista djelovao brzo i efektivno, i koristilo ga je vise od 20 miliona ljudi, sto je poprilicno trziste. Onda su se dosjetili da ga proglase nepodobnim i acetisalnoj kiselini prikacili etiketu stvaraoca nekakvog sindroma, cime su ga uspjeli zabraniti kao takvog i pod tim imenom. Ali, zasto sada taj isti sastojak, acetisalnu kiselinu koja navodno uzrokuje taj neki sindrom, imas u kamari drugih tableta poput Andola GR 100, Paracetamola, itd., ali u daleko manjoj kolicini nego je to bilo u Acisalu, a samim tim je i djelovanje dosta usporenije i zatijeva duze koristenje lijeka, a samim tim i - vise prodaje tog lijeka.
Ali - to proizvode drugi proizvodjaci, i oni sad ubiru profit od toga.

Ili, taj isti mi prica kako se svakih 4-5 godina, zavisno od kompanije do kompanije, jedan te isti lijek "pretumba", doda mu se ili oduzme kolicina nekog sastojka, napravi se nova ambalaza i promijeni mu se boja, i on ide u prodaju pod novim imenom i pod parolom "nove generacije" starog lijeka, ali koji je dosta ucinkovitiji, i tako se i reklamira. I prodaje se po visoj cijeni, logicno, jer je to "novi lijek".
Prica mi i kako je masa lijekova, pogotovo tih nekakvih antialergenata, "spustaca" temperature, losioma i sredstava za mrsavljenje zapravo samo placebo. Ne skode, ali ni ne lijece/popravljaju nista. Medjutim - stvaraju profit. I to ne mali.
Naranvo, masa doktora su na platnim spiskovima raznih farmaceutskih kuca, a jedini posao im je da pisu recepte za njihove lijekove.
A ovaj moj radi za te kompanije vec preko 15 godina....

Ukratko - farmacija i medicina su danas jedna te ista grana industrije, a sa stvarnim lijecenjem pomocu lijekova imaju sve manje i manje dodira. Sve je podredjeno profitu, a samo hirurzi rade stvarne popravke.
Post Reply