KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#2526 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by akcija007 »

Sumnja na karcinom dojke. Treba se uraditi biopsija pod ultrazvukom. Gdje je to najbolje uraditi, na Kosevu ili negdje privatno?
Agram radi punkciju ne biopsiju. Kakva je razlika izmedju punkcije i biopsije, ne znam.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#2527 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Altsa »

anex wrote: 16/10/2022 11:19 Da li je ikom, ikada pomogla kemoterapija, barem da može normalno živjeti...? Ne da se izliječi 100% nego ono da hoda, živi ,jede i spava bez bolova i problema.

Čovjek 70 godina, želudac u pitanju...treba na kemoterapiju prvi put.
40 kg žive vage...
Svakako da je pomogla. Sretno.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3576
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#2528 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by anex »

Altsa wrote: 16/11/2022 21:19
anex wrote: 16/10/2022 11:19 Da li je ikom, ikada pomogla kemoterapija, barem da može normalno živjeti...? Ne da se izliječi 100% nego ono da hoda, živi ,jede i spava bez bolova i problema.

Čovjek 70 godina, želudac u pitanju...treba na kemoterapiju prvi put.
40 kg žive vage...
Svakako da je pomogla. Sretno.
03.11. sam sahranio oca. Toliko je pomoglo sve...
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#2529 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by EME91 »

Za rak pluća treba pratiti i uvijek gledati da li pac. ima EGFR gen (20-30% pacijenata) odnosno mutaciju. U slučaju da ima , novi lijek TAGRISSO većem broju pacijenata omogućuje progresion free disease ( bolest ne napreduje ) od 19 mjeseci ,a medijalno preživljavanje od 38 mjesec ( 50% pacijenata je život ) . Lijek nije reg. u BiH.

No ono što je zanimljivo jeste da su ljekari saznali da kad organizam razvije mutaciju i otpor prema egfr inhibitorima moguce je da istovremeno razvije alk mutaciju ili mek mutaciju , što znači da opet treba bronhoskopijom uzeti uzorak i testirati na druge mutacije jer se onda koriste drugi inhibitori koji dodatno mogu produžiti život.

Da ne pričam o tome kako egfr lijekovi mogu nekad pomoći i kad nema mutacije egfr. Al skupo je takvo liječenje.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#2530 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Altsa »

anex wrote: 16/11/2022 21:45
Altsa wrote: 16/11/2022 21:19
Svakako da je pomogla. Sretno.
03.11. sam sahranio oca. Toliko je pomoglo sve...
Zao mi je ali ja znam najmanje 10 ljudi koji su prezivili uz kemoterapiju. Naravno i one kojima i nije pomoglo :sad:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#2531 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by apsidejzi »

Evo jedan video gdje decko (od 50 godina) opisuje svoju borbu sa kancerom i metodu koju je koristio. On je bio aktivan sportista i vodio je poprilicno zdrav zivot. Medjutim, poceo je dobijati krvavu stolicu i nije reagovao na vrijeme. Tek kad ga je pocelo boliti u stomaku otisao je kod doktora i tu se ispostavilo da je u trecem stadiju kancera crijeva. On je to imao u genima jer su mu i otac i djed umrli od tog kancera ali on je mislio da je siguran zbog zdravog nacina zivota. Ipak, ispostavice se da genetika ne pita.

Helem, odlucio je da kancer pobijedi izgladnjivanjem. Pio je vodu i jeo malo mesa sa buterom (carnivore dijeta). Tek toliko da ne umre od gladi. Nije mogao nista drugo jesti jer bi dobio bolove od bilo kojeg fibera kojeg pojede. Izgladnjivao je sebe ali je izgladnjivao i kancer. On je gubio misicnu masu ali je i kancer gubio svoju masu. Nakon 20 dana kancer je spao upola. Sa 10 cm je spao na 5cm. Nakon par mjeseci kancer se skroz povukao.

aston_martin
Posts: 454
Joined: 26/09/2020 18:41

#2532 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by aston_martin »

Japanski znanstvenici vjeruju da su pronašli revolucionarnu metodu koja ubija stanice raka, objasnili o čemu se radi: ‘Ne samo da ih uklanja nego i sprječava nastanak novih‘

https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/zdr ... ih-1252393
SanaAna
Posts: 1
Joined: 05/12/2022 13:21

#2533 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by SanaAna »

Molim vas, ima li neko provjeren kontakt za nabavku thc ulja u BIH, ali da je sigurno pravo? Hitno mi je...
Brandy89
Posts: 1
Joined: 05/08/2017 00:11

#2534 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Brandy89 »

Molim vas i mene zanima kako dodji do pravog thc ulja. HITNO
bogata_sirotinja
Posts: 622
Joined: 10/09/2021 19:33

#2535 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by bogata_sirotinja »

Jeste li dobili kontakt jer bi i meni trebao..?
Takodje, ima li neko iskustva sa karcinomom na mozgu? Žena od 60 godina boluje, prošla je zračenja i skoro 3 mjeseca kemoterapije ali je došla u fazu da se ne može kretati, gubi se itd.
Doktori kažu da je to zbog zračenja i oštećenja na mozgu usljed zračenja...
Rečeno nam je da je to to što su oni mogli uraditi što se tiče karcinoma. Operacija nebi pomogla jer je veliko pitanje da li bi je preživjela?
Sada je samo na sistematskoj terapiji (tumor se više ne liječi). Pitam se je l' moguće da je to kraj?
aston_martin
Posts: 454
Joined: 26/09/2020 18:41

#2536 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by aston_martin »

Vakcina na bazi mRNA tehnologije se pokazala vrlo uspješnom u liječenju melanoma.

https://youtu.be/kWbKh8t7ICM
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2537 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by BJB »

bogata_sirotinja wrote: 28/04/2023 12:47 Jeste li dobili kontakt jer bi i meni trebao..?
Takodje, ima li neko iskustva sa karcinomom na mozgu? Žena od 60 godina boluje, prošla je zračenja i skoro 3 mjeseca kemoterapije ali je došla u fazu da se ne može kretati, gubi se itd.
Doktori kažu da je to zbog zračenja i oštećenja na mozgu usljed zračenja...
Rečeno nam je da je to to što su oni mogli uraditi što se tiče karcinoma. Operacija nebi pomogla jer je veliko pitanje da li bi je preživjela?
Sada je samo na sistematskoj terapiji (tumor se više ne liječi). Pitam se je l' moguće da je to kraj?
@bogata_sirotinja, razumijem te skroz kako se osjećaš..čovjek bi uradio sve za svvoje voljene, samo da im pomogne, da nemaju bolove ili da se ne pate...
Probaj ulje marihuane nabaviti..ja sam svoju mamu pokušavala nagovoriti da ga nabavimo jer bi njoj aplikacija bila lakša neko kod ostalih kancera..ali ona neće, jer odbija da vjeruje da se može izliječiti..
Ja sam mamu prošle godine nagovorila da se bori i da pristane na kemoterapiju i radioterapiju, i bojim se da sam pogriješila..Bilo bi mi draže da je pristala na ulje marihuane, ma prošvercovala bih ga nekako..PReviše je oslabila, osim toga ta kemoterapija i radioterapija je bila usmjerena na smanjivanje tumora ( u njenom slučaju rak rektuma) a ona od početka odbija operaciju ( jednostavno gadljjiva je, 75 godina joj je i ne želi živjeti sa stomom)..Da se razumijemo, izdurala je junački i kemoterapije i radioterapije, nije htjela biti u bolnici zbog tih 20tak minuta pa sam je vozila...Da budem iskrena ne vidim ni neko riješenje u stomi..kod nas svi ljudi koji se je ugradili u prosjeku su živjeli od 7 dana do 4-5 mjeseci..Osim toga ima srčane zaliske (kardiolog se nije potrudio da išta objasni samo je rekao to je "neminovno" i poveliku hijatalnu herniju koja je muči više od raka) Slabi, iako jede, od januara je izgubil oko 12kg..Još hoda, milion stvari samostalno obavlja, ima bolove nesnosne-pije Zaracet pa dokle izdrži..
Njena dr onk nije ništa novo ni istražila ni naučila od prije 10tak godina kako je završila fakultet, a i ne mari puno..drži se protokola za liječenje k'o pijan plota i ne razmišlja da nisu svi pacijenti isti, da ne reaguju isto, itd..Ponavljala je jednu te istu priču na svakom pregledu kao papagaj..
bogata_sirotinja
Posts: 622
Joined: 10/09/2021 19:33

#2538 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by bogata_sirotinja »

@BJB Hvala na odgovoru. Nažalost, kasno je jer nas je osoba napustila početkom maja.
Samo ne mogu vjerovati kako se sve brzo odigralo... Od sredine decembra pa evo do maja. Stanje je bilo prihvatljivo negdje do sredine marta a onda se naglo i veoma brzo pogoršalo...
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2539 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by BJB »

Primi moje saučešće, stvarno mi je žao..
Storm645
Posts: 8
Joined: 29/08/2018 17:52

#2540 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Storm645 »

Pozdrav
Ocu(60god) mi je dijagnosticiran tumor pluca(pušač je),posto ima lijecenje u hr radio je niz pretraga i zadnje sto je radio je pet/ct i stigao mi je na mail nalaz,ali jos ceka tamo pismeno pa da ode kod svog doktora za misljenje
Inace jos nije dobio nikakvu terapiju,a tumor je dijagnosticiran pocetkom godine

Mene zanima ako se iko razumije ili je se ranije susretao sa ovim,da li postoji sansa za operaciju po ovom nalazu,hvala puno unaprijed.

PET/CT (niskodozni CT):

Inhomogen je metabolički prikaz cerebralno lijevo na račun CT-om opisane promjene.
U regijama vrata ne nalazi se patološkog nakupljanja FDG-a.
Inhomogen patološki metabolizam FDG-a vidi se u opsežnom tm procesu u jezgri lijevog pluća te u
gornjem lijevom plućnom režnju, najvećeg intenziteta hilarno (SUVmax=13.7; ukupnog metaboličkog
promjera oko 7 cm; periferni dio tumora pokazuje slabiju metaboličku aktivnost posljedično tumorskoj
nekrozi). Vidi se pleuralni i perikardijalni izljev uz blago pojačano nakupljanje FDG-a.
U plućnom parenhimu desno, desnom hilusu i medijastinumu bez patoloških fokusa.
Jetra nehomogeno prikazana, no bez fokalnog patološkog nakupljanja FDG-a.
U ostalim parenhimnim organima abdomena i zdjelice također bez patološkog nakupljanja FDG-a te bez
metabolički aktivnih limfnih čvorova.
U prikazanim dijelovima skeleta bez patološkog nakupljanja FDG-a.

Dijagnostički MSCT:
Pregled je učinjen u arterijskoj i venskoj postkontrastnoj fazi uz peroralnu primjenu Gastrografina.
Npl pulmonum sin. Komparacija sa MSCT toraksa od 09.03.2023.g.
Na MSCT mozga lijevo u razini trigonuma i stražnjeg roga postraničpne komore(TP) se vidi okruglasta
tvorba intenzivne i šire mrljaste rubne imbibicije, centralno nekrotična, bez značajnig perifokalnog edema,
promjera do 29 mm, koja obzirom na primarni npl proces može odgovarati sekundarnom depozitu.U
ostalom dijelu su primjereni denziteti moždanog parenhima. Ventrikularni sustav je medioponiran, bez
pomaka.
Na presjecima kroz vrat se ne vidi patološki uvećanih limfonoda. Štitnjača se primjereno prikazuje.
Na MSCT toraksa lijevo se vidi veći nepravilan ekspanzivni proces glavnog bronha,intenzivne i inhomogene
postkontrastne imbibicije, aproksimativnog promjera 47 mm, neodvojiv od okolnog atelektatičnog
parenhima gornjeg i većim dijelom donjeg režnja (subatelektaze). Medijastinalne strukture posljedično
retraktilno sinistroponirane. Vidi se pleuralni izljev najveće širine cca 41 mm. Hiperinflacija desnog plućnog
krila. Desno u parenhimu bez nodoznih lezija. Medijastinalno se vidi više uvećanih limfonoda –
subkarinalno lijevo najveći promjera 16x9 mm, aortikopulmonalno promjera 15x9 mm, te manji umnoženi
limfonodi kraćeg promjera 5 mm. Desno hilarno i aksilarno se ne vidi patološki uvećanih limfnih čvorova.
Na MSCT abdomena jetra, pankreas i slezena su primjerene veličine i pravilnih kontura bez fokalnih lezija.
U jetri se vidi nekoliko sintih hipodenznih lezija - "TSTC" lezije. Gastrohepatično se vidi nekoliko limfonoda
kraćeg promjera 5 mm.Uredan CT prikaz bilijarnog sustava i nadbubrežnih žlijezda. Bubrezi primjerene
veličine, održane debljine parenhima bez litijaze i zastoja, lijevo kortikalna cista promjera 24 mm.
Mezenterijalno i retroperitonealno nema patološki uvećanih limfonoda.
Mokraćni mjehur je normoekstendiran, primjerene debljine stijenke, bez vidljivih intraluminalnih
proliferacija.Prostata LL promjera 44 mm.
U prikazanim dijelovima skeleta ne vidi se osteolitičnih ni osteoblastičnih lezija.

Zaključak:
PET/CT-om se vidi intenzivan inhomogen patološki metabolizam u opsežnom tm procesu jezgre
lijevog pluća s atelektazom pl. parenhima i pleuralnim izljevom - patohistološki verificiran
primarni proces lijevog pluća. Medijastinalni limfonodi su bez značajno pojačanog nakupljanja
FDG-a, otvorene etiologije, radiomorfološki se ne mogu isključiti sekundarizmi.
Na MSCT mozga lijevo u razini trigonuma i stražnjeg roga postraničpne komore (TP) se vidi
okruglasta tvorba intenzivne i šire mrljaste rubne imbibicije, centralno nekrotična, bez
značajnig perifokalnog edema, promjera do 29 mm, koja obzirom na primarni npl proces može
odgovarati sekundarnom depozitu, preporuča se dodatno i MR mozga.
aston_martin
Posts: 454
Joined: 26/09/2020 18:41

#2541 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by aston_martin »

Prva pacijentica koja je primila vakcinu protiv raka se uspješno oporavila, naučnici najavljuju nove korake

https://www.klix.ba/scitech/nauka/prva- ... /230628038
User avatar
oldtajmer
Posts: 4997
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#2542 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by oldtajmer »

https://www.naturehub.rs/blog/novosti/1 ... sani-polen

ima li neko iskustvo sa ovim,cuo sam nekoliko preporuka da se uzima tokom zracenja :?
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#2543 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dosadno mii »

Da li na klinickom ugradjuju iv port za hemoterapiju ili ide venski u ruku
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20519
Joined: 12/08/2013 12:51

#2544 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by insaneinthebrain »

Dosadno mii wrote: 16/12/2023 13:06 Da li na klinickom ugradjuju iv port za hemoterapiju ili ide venski u ruku
ugradjuju, samo se ceka nekih mjesec dana da dodjes na red
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#2545 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dosadno mii »

insaneinthebrain wrote: 16/12/2023 13:45
Dosadno mii wrote: 16/12/2023 13:06 Da li na klinickom ugradjuju iv port za hemoterapiju ili ide venski u ruku
ugradjuju, samo se ceka nekih mjesec dana da dodjes na red
Hvala
Koja je procedura
Dijagnoza tj pozitivan phd - konzilij - pa kad pocne hemoterapija je l’ se ceka i to ?
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20519
Joined: 12/08/2013 12:51

#2546 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by insaneinthebrain »

Dosadno mii wrote: 16/12/2023 20:48
insaneinthebrain wrote: 16/12/2023 13:45
Dosadno mii wrote: 16/12/2023 13:06 Da li na klinickom ugradjuju iv port za hemoterapiju ili ide venski u ruku
ugradjuju, samo se ceka nekih mjesec dana da dodjes na red
Hvala
Koja je procedura
Dijagnoza tj pozitivan phd - konzilij - pa kad pocne hemoterapija je l’ se ceka i to ?
ne znam tacno, mislim da je preporuka onkoloskog doktora koji je zaduzen za lijecenje pacijenta da preporucu ugradnju
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#2547 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by nineinchnails »

Jeli moguce da se na patohistoloski nalaz mora cekati vise od mjesec dana. Pa covjek moze umrijeti, a da ne doceka nalaz.
pemanapemani
Posts: 5353
Joined: 09/09/2008 15:12

#2548 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by pemanapemani »

nineinchnails wrote: 15/01/2024 14:35 Jeli moguce da se na patohistoloski nalaz mora cekati vise od mjesec dana. Pa covjek moze umrijeti, a da ne doceka nalaz.
I to se sve nogom u guzicu udaraš ako bude gotov za mjesec dana.
ibnudu
Posts: 46
Joined: 10/02/2021 22:05

#2549 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by ibnudu »

Pozdrav ljudi. Nekad se stvarno zapitam zasto postoje tako opake bolesti, hiljadu pitanja po glavi ali nigdje odgovora...
Zelim da podijelim iskustva i ako je jos neko imao slicno.
Naime prije par dana zeni mi je dijagnosticiran adenokarcinom debelog crijeva. Pocinje sve od prije nesto vise od pola godine kada ide ka gubitku kilaze i neredovna stolica. imala je prije toga problema sa hemoroidima i sve smo kontali da su se hemoroidi upalili. međutim radi pregled kolonoskopijom prije dvije sedmice gdje je salju na ct pod kontrastom i magnet. Biopsija potvrduje tu dijagnozu i sada se ceka konzilij.
Koja prehrana(izvinite ako je vec ranije pisano pokusavao sam naci) kakva su iskustva, jeli iko operisao taj kancer? u pitanju je mlada osoba od 31 godinu.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#2550 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by MMM1977 »

ibnudu wrote: 31/01/2024 19:41 Pozdrav ljudi. Nekad se stvarno zapitam zasto postoje tako opake bolesti, hiljadu pitanja po glavi ali nigdje odgovora...
Zelim da podijelim iskustva i ako je jos neko imao slicno.
Naime prije par dana zeni mi je dijagnosticiran adenokarcinom debelog crijeva. Pocinje sve od prije nesto vise od pola godine kada ide ka gubitku kilaze i neredovna stolica. imala je prije toga problema sa hemoroidima i sve smo kontali da su se hemoroidi upalili. međutim radi pregled kolonoskopijom prije dvije sedmice gdje je salju na ct pod kontrastom i magnet. Biopsija potvrduje tu dijagnozu i sada se ceka konzilij.
Koja prehrana(izvinite ako je vec ranije pisano pokusavao sam naci) kakva su iskustva, jeli iko operisao taj kancer? u pitanju je mlada osoba od 31 godinu.
Iskreno, sve zavisi od toga da li se karcinom proširio ili ne. Moj prijatelj je prije nekih 20 god operisan i hvala bogu i danas sve ok ali znam i za puno drugačijih ishoda.

Puno sreće i strpljenja.
Post Reply