Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post Reply
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#76 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by udrch »

madner wrote:Razlika izmedju ZagraBih i zelenih je u 5 deka. Imaju svoje igrace, svoje poluge i svoje face koje se moraju sklonit. Prednost koalicije sa zelenim je sto imas stabilnu vladu i lakse se dogovorit sa jednom stankom nego sa 5.

SDP ima jednu sansu da nesto napravi, tako da bi im funkionalnost trebala biti bitnija.
Funkcionalnost koja će sve pogurati malo naprijed je ono zbog čega ja navijam za koaliciju SDA i SDP..
Sa SDA možeš znati šta očekuješ, sa ostalim nikad nećeš biti načisto..
Sve ostalo neće donijeti ništa dobrog..
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#77 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by madner »

udrch wrote:
madner wrote:Razlika izmedju ZagraBih i zelenih je u 5 deka. Imaju svoje igrace, svoje poluge i svoje face koje se moraju sklonit. Prednost koalicije sa zelenim je sto imas stabilnu vladu i lakse se dogovorit sa jednom stankom nego sa 5.

SDP ima jednu sansu da nesto napravi, tako da bi im funkionalnost trebala biti bitnija.
Funkcionalnost koja će sve pogurati malo naprijed je ono zbog čega ja navijam za koaliciju SDA i SDP..
Sa SDA možeš znati šta očekuješ, sa ostalim nikad nećeš biti načisto..
Sve ostalo neće donijeti ništa dobrog..
Najmanje zlo, slazem se :wink:
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#78 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by udrch »

madner wrote:
udrch wrote:
madner wrote:Razlika izmedju ZagraBih i zelenih je u 5 deka. Imaju svoje igrace, svoje poluge i svoje face koje se moraju sklonit. Prednost koalicije sa zelenim je sto imas stabilnu vladu i lakse se dogovorit sa jednom stankom nego sa 5.

SDP ima jednu sansu da nesto napravi, tako da bi im funkionalnost trebala biti bitnija.
Funkcionalnost koja će sve pogurati malo naprijed je ono zbog čega ja navijam za koaliciju SDA i SDP..
Sa SDA možeš znati šta očekuješ, sa ostalim nikad nećeš biti načisto..
Sve ostalo neće donijeti ništa dobrog..
Najmanje zlo, slazem se :wink:
A moglo bi se naćin šta i dobroga na krilima ovog najavljenog ukidanja viza..
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#79 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by madner »

Bumo vidjeli, lopta je u crvenom terenu :D
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#80 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by NKVD »

Ja ponovo kažem - SDA u bilo kojoj varijanti znači Azrija, Gavrankapetanović i ini jahači srednjovjekovnog mraka!

S njima, tom nacionalističkom primitivnom bagrom koja je pride i lopovska, nema pomaka! Mada, Zlatko se, sa jaranom mu Šankom, odavno sa Gavrankapetanovićem liže.

SDA je najveće zlo koje se moglo desiti unutar ovog napaćenog naroda. I to zlo koje je toliko pustilo korjenje, toliko se razbahatilo da je s njim teško sarađivati a kamoli ih mijenjati. Ovdje SDP ne smije napraviti grešku i mora ostati dosljedan željama i porukama svojim glasača.

SzBiH je skup interesdžija okupljenih oko izhlapljelog Silajdžića i, kako njega nema, s njima se može lako dogovoriti. Besim Mehmedić hoće ukinuti Azriju - hoće li ga SDP u novoj koaliciji sa SDA u tome spriječiti?

Ali, za razliku od SDA ovi oko Harisa su lopovi i interesdžije ali i možda malo manje mračnjaci i baštinici najcrnjeg primitivnog šovinizma. Alijini došupnici i njihova gaši-keljmendi-šaja podrška su civilizacijski otpad sa kojim se mora pod hitno i temeljito obračunati.

Ili ćemo imati fantastičnu srednjevijekovnu socijademokratiju "pod zastavom Muhameda"?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#81 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by madner »

ZagraBiH je drzao vise stvari. Ako ides sa njima u koaliciju manje mijenjas, jer oni 15 godina stite svoje ljude. Bitno je samo da stvarno odluce da nesto promjene i onda nije bitno ko je partner.
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#82 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Adriatic »

Eh da hoće srediti onu kantonalnu tv pa da ne moram gledati onog Bajrama Demićija, ups, Zvonka Marića i onu mahalaštinu.
voajer
Posts: 365
Joined: 10/05/2007 19:27

#83 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by voajer »

Ono, SDP ima odgovornost i nakod ovih rezultata se od njih ochekuje da preuzmu kormilo, ali...

1. Ne smiju niti trebaju organizovati vladu po svaku cijenu i zbog toga platiti visoku cijenu na nizim nivoima vlasti na kojima je inache puno vishe moguce uraditi nego na drzavnom (objektivno, mandati iz RS-a fale za konstruktivnu politiku u Vijecu Ministara)
2. Ne smiju si dozvoliti ni na kojem nivou da koaliraju sa "trojanskim konjima" i tako se pretplate na neuspjeh


dakle voziti jednim konstruktivnim kursom i ne rizikovati sunovrate radi sitnih ustupaka iz RS-a

Ali mislim da ce se pokazati da u ovom trenutku vrijeme radi za nas, za razliku od proshlog perioda. Nece biti ni teshko osigurati jaku podrshku iz inostranstva tamo gdje bude potrebno preko socialdemokratske linije u Evropi.
User avatar
denis.istok
Posts: 914
Joined: 09/04/2010 13:12

#84 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by denis.istok »

ako se dobro sjecam SDA je imala vise glasova i mandata od SBIH u KS pa su im opet prepustili mjesto premijera KS, valjda je to neki dogovor zarad kompenzacija na drugim pozicijama, ne moze se ocekivati da bas sve celne pozicije dobije SDP iako je nr1 po glasovima, dosta toga ce otici i SDA...

Sreca pa su zaratili s fahrom, tj on s njima inace bi ti bila vlast u KS:

SDA-SBB-SBIH-BPS (19 mandata)

no vidjet cemo uskoro, politika je prosta stvar :)
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#85 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Control panel »

denis.istok wrote:ako se dobro sjecam SDA je imala vise glasova i mandata od SBIH u KS pa su im opet prepustili mjesto premijera KS, valjda je to neki dogovor zarad kompenzacija na drugim pozicijama, ne moze se ocekivati da bas sve celne pozicije dobije SDP iako je nr1 po glasovima, dosta toga ce otici i SDA...

Sreca pa su zaratili s fahrom, tj on s njima inace bi ti bila vlast u KS:

SDA-SBB-SBIH-BPS (19 mandata)

no vidjet cemo uskoro, politika je prosta stvar :)
1. STRANKA ZA BOSNU I HERCEGOVINU 58.073 32,13% 13 mandata
2. SDA-STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE 42.457 23,49% 10 mandata

SBIH je imao pravo na premijera a ne SDA ali ako je u koaliciji, a da su bili opozicija nema veze sto su imali najvise mandata ili glasova.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#86 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Corto Maltese »

Pošto se na kantonalnom nivou rješavaju svakodnevna komunalna pitanja a ne bistri visoka politika, legitimiteti, legaliti, zaštite vitalnog nacionalnog interesa, i slična ideološka pitanja, na tom nivou su svakakve neobične koalicije i saradnje dozvoljene. Koalicija SDP- SDA je, na primjer u Sarajevu, sasvim očekivana, isto kao što je npr. koalicija SDA- HDZ logična u Hercegovini ili u Centralnoj Bosni. Bitno je prije svega imati stabilnu vladu, a nju obezbjeđuje jedino stabilna parlamentarna većina. Jedina zapreka koaliranjima na lokalnom nivou mogu biti direktiva iz centrala stranaka, kojoj se nižim nivoima zabranjuje saradnja sa određenim političkim partnerima. Takve prijetnje su već upućene od Dodika i Čovića ka SDP-a, i od Tihića ka SBB-u, ali sumnjam da će to stanje potrajati, i da će se bilo ko zajebavati sa uspostavom vlasti na nižim nivoima. Na Harisovom primjeru je očito da su birači pooštrili kriterije, što je najveći dobitak ovih izbora. Možda kriteriji i nisu uvijek dobro odabrani, ali su dobro naoštreni, nema sumnje.
voajer
Posts: 365
Joined: 10/05/2007 19:27

#87 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by voajer »

udrch wrote:
madner wrote:Razlika izmedju ZagraBih i zelenih je u 5 deka. Imaju svoje igrace, svoje poluge i svoje face koje se moraju sklonit. Prednost koalicije sa zelenim je sto imas stabilnu vladu i lakse se dogovorit sa jednom stankom nego sa 5.

SDP ima jednu sansu da nesto napravi, tako da bi im funkionalnost trebala biti bitnija.
Funkcionalnost koja će sve pogurati malo naprijed je ono zbog čega ja navijam za koaliciju SDA i SDP..
Sa SDA možeš znati šta očekuješ, sa ostalim nikad nećeš biti načisto..
Sve ostalo neće donijeti ništa dobrog..
Uh majku mu, a meni je od svih stranaka u BiH jedina SDA ostala zauvjek prava nepoznanica. Kako su percepcije razlichite, ja samo sa njima nikad ne znam na chemu sam.
Evo osnovne nepoznanice za mene- kakvom oni drustvu streme, koja ideologija stoji iza toga i koji joj je cilj??
Koliko sam bijelio glave oko ovoga i svaki put kad provrtim film mi bude samo jedno jasno- da su htjeli drustvo i izbliza onakvo kakvo ja zelim, davno bi ga u Bosni imali. Uvjek neka "upsala" sabotaza u odsudnom trenutku s njihove strane...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#88 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by PipiDugaDevetka »

voajer wrote:
udrch wrote:
madner wrote:Razlika izmedju ZagraBih i zelenih je u 5 deka. Imaju svoje igrace, svoje poluge i svoje face koje se moraju sklonit. Prednost koalicije sa zelenim je sto imas stabilnu vladu i lakse se dogovorit sa jednom stankom nego sa 5.

SDP ima jednu sansu da nesto napravi, tako da bi im funkionalnost trebala biti bitnija.
Funkcionalnost koja će sve pogurati malo naprijed je ono zbog čega ja navijam za koaliciju SDA i SDP..
Sa SDA možeš znati šta očekuješ, sa ostalim nikad nećeš biti načisto..
Sve ostalo neće donijeti ništa dobrog..
Uh majku mu, a meni je od svih stranaka u BiH jedina SDA ostala zauvjek prava nepoznanica. Kako su percepcije razlichite, ja samo sa njima nikad ne znam na chemu sam.Evo osnovne nepoznanice za mene- kakvom oni drustvu streme, koja ideologija stoji iza toga i koji joj je cilj??
Koliko sam bijelio glave oko ovoga i svaki put kad provrtim film mi bude samo jedno jasno- da su htjeli drustvo i izbliza onakvo kakvo ja zelim, davno bi ga u Bosni imali. Uvjek neka "upsala" sabotaza u odsudnom trenutku s njihove strane...
http://sahwa.info/downloads/knjige/bos. ... govic).pdf
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#89 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by El_comadante »

problem je što nijedna stranka nije osvojila 50% plus jedan glas i za nerad uvijek mogu optužiti koalicionog partnera. ja kako vidim najmanje tri stranke moraju koalirati da bi prešli 51%. znaći SDP-SDA-SBB, a ako jednu od njih izbacimo moraju dvije uskočiti da bi imali 51% znači najmanje 4 stranke. e sad s obzirom na to da da je tu mnogo tranka nešto nevjrujem da če biti funkcionalna vlast jer če se uvijek nešto kao svađati i biti problema.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#90 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Jara »

El_comadante wrote:problem je što nijedna stranka nije osvojila 50% plus jedan glas i za nerad uvijek mogu optužiti koalicionog partnera. ja kako vidim najmanje tri stranke moraju koalirati da bi prešli 51%. znaći SDP-SDA-SBB, a ako jednu od njih izbacimo moraju dvije uskočiti da bi imali 51% znači najmanje 4 stranke. e sad s obzirom na to da da je tu mnogo tranka nešto nevjrujem da če biti funkcionalna vlast jer če se uvijek nešto kao svađati i biti problema.
dobre računice :D :D
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#91 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Area_51 »

Zamislite pregovore SDP i SDA.

Kaze SDP ovome iz SDA, znas, mi cemo tebi sad sve direktore i clanove upravnih odbora posmjenivati, ti to prihvati, pa cemo onda ispocetka da raspisemo konkurse i sve to fino popuniti malo nasim, malo vasim kadrovima shodno izbornom rezultatu. Vec vidim glavnog kadrovika SDA Setu, kako daje saglasnost na ovaj humani pokusaj smijene direktora. :-D

Jedno vam dragi forumski prijatelji moram kazat. Prema ovim projekcijama, koje je neko kazao o broju mandata koje su stranke osvojile 10+7+7+4+2+2+1+1+1, bacim malo pogled na stranacke liste, iako nemam informacija ko je s njih prosao u Skupstinu Kantona Sarajevo, lose nam se pise. Toliko losih kadrova na svim listama nisam odavno vidio. Malo me strah ko ce biti vlast, mislim na pojedinacna rjesenja kantonalnih poslanika iz svih stranaka. SDP lista jako tanka, SDA svakako katastrofa, SBB ne smijem ni da pomislim koliko je lose, SBiH skupina interesdzija, NS ima Danisa, ali ovo nije film pa da ga rezira, ove male stranke RNzB, BOSS i SDU ne treba ni spominjati.

Mogu samo zamisliti kantonalne Vlade, koja ce proizaci sa tih lista od kandidata koji ne prodjose u Skupstinu. Kad je osnovna lista losa u svim strankama posebno u SDP koji je pobjednik, pa oni koji prodju u Skupstinu Kantona Sarajevo vecinom losi kadrovi, zamislite onda koliko su losi oni koji ne prodju, ne dobiju mandate a planiraju se u Vladu. Ludnica, sto kaze Mladen Delic. :-)

Valjda prezivimo.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#92 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Control panel »

Area_51 wrote:Zamislite pregovore SDP i SDA.

Kaze SDP ovome iz SDA, znas, mi cemo tebi sad sve direktore i clanove upravnih odbora posmjenivati, ti to prihvati, pa cemo onda ispocetka da raspisemo konkurse i sve to fino popuniti malo nasim, malo vasim kadrovima shodno izbornom rezultatu. Vec vidim glavnog kadrovika SDA Setu, kako daje saglasnost na ovaj humani pokusaj smijene direktora. :-D

Jedno vam dragi forumski prijatelji moram kazat. Prema ovim projekcijama, koje je neko kazao o broju mandata koje su stranke osvojile 10+7+7+4+2+2+1+1+1, bacim malo pogled na stranacke liste, iako nemam informacija ko je s njih prosao u Skupstinu Kantona Sarajevo, lose nam se pise. Toliko losih kadrova na svim listama nisam odavno vidio. Malo me strah ko ce biti vlast, mislim na pojedinacna rjesenja kantonalnih poslanika iz svih stranaka. SDP lista jako tanka, SDA svakako katastrofa, SBB ne smijem ni da pomislim koliko je lose, SBiH skupina interesdzija, NS ima Danisa, ali ovo nije film pa da ga rezira, ove male stranke RNzB, BOSS i SDU ne treba ni spominjati.

Mogu samo zamisliti kantonalne Vlade, koja ce proizaci sa tih lista od kandidata koji ne prodjose u Skupstinu. Kad je osnovna lista losa u svim strankama posebno u SDP koji je pobjednik, pa oni koji prodju u Skupstinu Kantona Sarajevo vecinom losi kadrovi, zamislite onda koliko su losi oni koji ne prodju, ne dobiju mandate a planiraju se u Vladu. Ludnica, sto kaze Mladen Delic. :-)

Valjda prezivimo.
pa sta je po tebi ''jaka'' lista. ili imena sa nekih lista. valjda su stranke dale svoje najbilje ljude. ako su oni losi, a najbolji pa kakvi su onda ostali pa nisu bili na listama.
meni je logicno da napravis najjacu listu kako bi dobio izbore. pa valjda pravis sportsku ekipu da bi pobijedio.

ja bih volio vijdeti onogoa ko bi svima udovoljio. te dosta nam je jednih te istih politicara. dajmo nove face, a onda kada stranka stavi nekoga novog odmah se nadju kriticari, te nij on za politike, te smotan, te vidi mu glave...

ni mi sami ne znamo sta hocemo.

jeli bolji izverziranbi politicar lopov ili nova neiskvarena faca a slabiji politicar.
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#93 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Area_51 »

Control panel wrote:
Area_51 wrote:Zamislite pregovore SDP i SDA.

Kaze SDP ovome iz SDA, znas, mi cemo tebi sad sve direktore i clanove upravnih odbora posmjenivati, ti to prihvati, pa cemo onda ispocetka da raspisemo konkurse i sve to fino popuniti malo nasim, malo vasim kadrovima shodno izbornom rezultatu. Vec vidim glavnog kadrovika SDA Setu, kako daje saglasnost na ovaj humani pokusaj smijene direktora. :-D

Jedno vam dragi forumski prijatelji moram kazat. Prema ovim projekcijama, koje je neko kazao o broju mandata koje su stranke osvojile 10+7+7+4+2+2+1+1+1, bacim malo pogled na stranacke liste, iako nemam informacija ko je s njih prosao u Skupstinu Kantona Sarajevo, lose nam se pise. Toliko losih kadrova na svim listama nisam odavno vidio. Malo me strah ko ce biti vlast, mislim na pojedinacna rjesenja kantonalnih poslanika iz svih stranaka. SDP lista jako tanka, SDA svakako katastrofa, SBB ne smijem ni da pomislim koliko je lose, SBiH skupina interesdzija, NS ima Danisa, ali ovo nije film pa da ga rezira, ove male stranke RNzB, BOSS i SDU ne treba ni spominjati.

Mogu samo zamisliti kantonalne Vlade, koja ce proizaci sa tih lista od kandidata koji ne prodjose u Skupstinu. Kad je osnovna lista losa u svim strankama posebno u SDP koji je pobjednik, pa oni koji prodju u Skupstinu Kantona Sarajevo vecinom losi kadrovi, zamislite onda koliko su losi oni koji ne prodju, ne dobiju mandate a planiraju se u Vladu. Ludnica, sto kaze Mladen Delic. :-)

Valjda prezivimo.
pa sta je po tebi ''jaka'' lista. ili imena sa nekih lista. valjda su stranke dale svoje najbilje ljude. ako su oni losi, a najbolji pa kakvi su onda ostali pa nisu bili na listama.
meni je logicno da napravis najjacu listu kako bi dobio izbore. pa valjda pravis sportsku ekipu da bi pobijedio.

ja bih volio vijdeti onogoa ko bi svima udovoljio. te dosta nam je jednih te istih politicara. dajmo nove face, a onda kada stranka stavi nekoga novog odmah se nadju kriticari, te nij on za politike, te smotan, te vidi mu glave...

ni mi sami ne znamo sta hocemo.

jeli bolji izverziranbi politicar lopov ili nova neiskvarena faca a slabiji politicar.
Klasicna zamjena teza.

Pogledao sam sve kandidatske liste, jer su mi u ruke gurali svi svoje prospekte, prilikom predizborne kampanje. Kad sam sve to fino pogledao, evo recimo SDP, pa jel stvarno neko tamo vidi neke ljude koji bi mogli biti buduci premijeri ili ministri. Ozbiljno pitam Control Panela, jer vidim prema dosadasnjim postovima da simpatizira SDP.

Svakako su stranke dale ljude za koje misle DA MOGU BITI IZABRANI, sto nije isto sto i biti strucan kadar za veoma specifican ministarski ili direktorski posao. Evo gledam trojicu sportista sa liste SDP, ne bih ni jednom dao da bude ministar, ali bih svoj trojici dao priliku da budu treneri najboljih klubova ili reprezentacija. Primjer, shvatite kako hocete.

Na listi SDA, toliko seoskih varalica nisam odavno vidio, njima dati ozbiljan posao moze samo lud covjek. Zato me interesira, koga ce stranke kandidirati za izvrsne funkcije s nadom da to nece biti bas ovi sa izbornih lista. Vjerujem da ima kvalitetnijih.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#94 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Control panel »

sta si se odmah narogusio. ja samo postavih pitanje i konstataciju da nama nista ne valja ni stare, a ni nove face.
nigdje ne pise da ministri moraju biti sa lista, a mogu biti i svi sa lista, to je stvar stranaka. isto tako ministri mogu i ne biti clanovi stranaka sto je manja vjerovatnoca :-)
a kad smo kod sportista sta sportistima fali da budu ministri kulture i sporta, jesu li to oni manje sposobni od kulturnjaka koji su, od kada postoje ta ministarstva, bili minisrti nijednom da bude sportista ministar. ili su ta mjesta samo rezervisana za kulturnjake. jeli to u redu.
gorih ministara od grahovca i glumca (puc ga medo) ova drzava nece imati. bilo koji prosjecan sportista bi bio bolji ministar, a da ne govorim o nasim vrhunskim sportistima kojih ima i koji su fini i cestiti ljudi koji su do svojih rezultata dolazili teskom mukom sa nikakvom ili minornom pomoci od ove dvojice pomenutih. sportska sredina je uredjen sistem u kojoj postoje jasna pravila ponasanja i kada imate jednog takvog covjeka koji je naucio na red on ne zna drugacije raditi.

a sto se tice faca na listama i do nas je. ko nama brani da se ukljucimo u stranke i da napredujeom i jednog dana budemo na listama ako smatramo da smo bolji od predlozenih.
na kraju krajeva mi dajemo ljudima glas za koje smatramo da nesto mogu uciniti. i ne mogu da vjerujem medju onih nekoliko stotina da ne govorim hiljada predlozenih imena da nema postenih i sposobnih ljudi da vode jedno ministarstvo.
ja razmisljam i na ta j nacin niko se nije rodio ili skolovao da bude misnistar, ali svako moze da bude ili da bira hoce li biti lopov ili posten kada dodje na takvo mjesto.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#95 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by quasar »

Pouzdano znam da SDP radi regrutaciju kvalitetnih ljudi na terenu. Očigledno su svjesni da im nedostaje sposobnih operativaca sa idejama. Pretpostavljam da su shvatili da ne mogu da ispune ocekivanja sa sadasnjom strukturom i clanstvom.
Dakle, ako imate ideje, gard, živce i reference... javite se u SDP.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45274
Joined: 29/12/2005 01:20

#96 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by jeza u ledja »

Ovo bi trebao biti sastav sljedece Skupstine KS:

SDP (10)
Segmedina Srna-Bajramovic
Fikret Music
Nenad Markovic
Nedzad Fazlija
Edina Papo
Haris Lulic
Mirjana Malic
Branislav Crnogorac
Ivan Brigic
Hanka Vajzovic


SDA (7)
Amor Masovic
Elmedin Konakovic
Hadzan Konjo
Haris Alic
Kemal Ademovic
Amir Zukic
Eldar Comor


SBB (7)
Kenan Ademovic
Dzevad Radjo
Nabil Naser
Selma Filipovic
Izudin Bajrovic
Munir Talovic
Edim Memic


SBiH (4)
Besim Mehmedic
Mirsad Pindzo
Fikreta Mulaosmanovic
Sabahudin Hodzic


BPS (2)
Zaim Backovic
Enes Zekovic


NS-NSP (2)
Danis Tanovic
Predrag Kojovic


SDU (1)
Nermin Pecanac


BOSS (1)
Esed Radeljas


NSRB (1)
Damir Cardzic
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#97 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by Utokkha »

[ironija] Iskrene čestitke SDA što je uhljebila Elmedina Dinu Konakovića. Tako sposobna osoba, jakih referenci i naobrazbe nedostajala je našoj vlasti.

Voditelji, glumci... A moglo bi se i zapjevati u skupštini. [/ironija]
neno1974
Posts: 44
Joined: 22/02/2008 11:44
Location: Sarajevo

#98 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by neno1974 »

Liberalism wrote:Ako neko zeli da izracuna broj mandata u skupštini kantona sarajevo, neka uradi slijedece:

Sve stranke koje su prosle izborni prag od 3 % imaju po jedan mandat.

Ostale mandate se dodjeljuju strankama na slijedeci nacin:

Sve osvojene glasove stranaka koje su presle izborni prag i podjeliti sa brojem 3, pa zatim sa brojem 5, pa zatim sa brojem 9, pa sa brojem 11, 13, 15, 17 itd.

Ostale mandate u skupštini dajete svim onim strankama koje u svakom redu imaju najveci broj. Izgleda komplikovano, a u stvari je jednostavno.

Drugo, ova tehnika se moze onda primjenjivati neposredno gledanjem brojeva osvojenih glasova (a ne osvojenih procenata glasova), tako da se lako moze odmah izracunati broj osvojenih majdata. Npr u sarajevu, prema trenutno objavljenim rezultatima centralne izborne komisije u sarajevu je sdp dobio 10 mandata, sda 8 mandata, SBB 7, Stranka za BiH 4, BPS i Nasa stranka po 2 mandata, dok SDU i lijanovici imaju po jedan mandat.

SDP je pobjedio u Sarajevu. Za vlast mu treba minimalno 18 mandata. Sa SDA ima 18 mandata. Sa SBB i Nasom strankom ima 19 mandata itd itd :bih:
Pozdrav!

Samo jedna tehnicka ispravka. Ne zelim da polemisem. Nije dobra ova racunica. Prelazak izbornog praga od 3% ne garantuje dobijanje mandata! Mandati se dodjeljuju isključivo na osnovu broja glasova, a ne na osnovu procenata. Dio koji se odnosi na izracunavanje kolicnika (dijeljenje broja glasova sa 1, 3 , 5, 7 itd.) je tacan. Znaci, prelazak izbornog praga od 3% politickom subjektu daje samo pravo da ucestvuje u dodjeli mandata, ali nije garancija da ce dobiti mandat. Pogledajte clan 9.5 Izbornog zakona BiH kojim je regulisana dodjela mandata. U kantonalnim skupstinama se mandati dodjlejuju iskljucivo na osnovu ovoga clana, jer na ovom nivou nema kompenzacionih mandata.

Pozdrav forumasima!
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#99 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

To je tačno, naročito ako je velik broj stranaka iznad praga a malo mandata. Ali u slučaju Skupštine Kantona Sarajevo, svi koji su prešli prag imaju mandat. Evo pa provjerite:
Image
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#100 Re: Kanton Sarajevo-Vlast naredne cetiri godine

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

jeza u ledja wrote:NSRB (1)
Damir Cardzic
Jel' ovo suprug od pjevačice?

Valjda će on koju prozboriti...
Post Reply