Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post Reply

Ispunjavanje prioriteta EU

1. Ne treba ispunjavati prioritete, nećemo u EU
40
16%
2. Treba ispunjavati prioritete, želimo u EU
75
31%
3. U mandatu 2022.-2026. ispunit ćemo 0 % prioriteta
42
17%
4. U mandatu 2022.-2026. ispunit ćemo 25 % prioriteta
27
11%
5. U mandatu 2022.-2026. ispunit ćemo 50 % prioriteta
13
5%
6. U mandatu 2022.-2026. ispunit ćemo 75 % prioriteta
3
1%
7. EU će nas primiti ovakve kakvi jesmo.
19
8%
8. Ja već živim u EU
26
11%
 
Total votes: 245

User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10805
Joined: 27/04/2021 22:52

#201 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by tramvajtrojka »

Ozimician wrote: 08/11/2023 16:44
ramizovstrasni388 wrote: 08/11/2023 16:40 Kakva god da je EU jednostavno nemamo izbora osim nje, sa druge strane je alternativa 'srpski svet', tako da je izbor jasan
To je tacno, samo ovdje nije pitanje zelimo li mi u EU, nego zeli li EU BiH u sebi. :D
Eh da mi je samo znati u cemu je Moldavija bolja od nas politicki, sigurnosnoj situaciji, ekonomski da je pregurase preko reda i ledja BiH i Makedonije
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#202 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Ozimician »

Jordan1961 wrote: 08/11/2023 16:46 Kakvi smo mi, kakvo je ustrojstvo drzave, tesko da cemo ispuniti i 10% onoga sto se trazi.
Sto budemo blizi ispunjavanju EU uvjeta i standarda, to ce Daytonska rjesenja biti upitnija. I tu ce biti glavni otpor.
Na dugi rok jedina sansa za opstanak BiH je prikljucivanje NATO i ulazak u EU. Mislim da velika vecina gradjana BiH prizeljkuje jedan takav scenarij.
Medjutim, ono gdje mislim da je problem je to sto nisam siguran da istu ambiciju dijeli i licemjerna EU.
Zato kazem, bez obzira na nasu nesposobnost i kvislinske kocnice, ako EU tj. NATO izraze ozbiljnu namjeru za prijem BiH, to ce se i desiti (slicno kao sto je bilo sa Bugarskom i Rumunjskom).
Naravno, ovo je jedna velika istina, EU vec sad sama sa sobom ima probleme, jer postoje drzave koje kontriraju svojom politikom i zasto EU da rizikuje da unutar sebe ima rusku ispostavu.

Namjere su se jedino konkretno mogle vidjeti iz Schmidtovih izmjena Izbornog zakona, koje umjesto da idu ka sprovodjenju presuda Evropskog suda za ljudska prava, isle su u pravcu daljih etnickih podjela i jacanja famoznih "domova naroda". WTF :run:
Bossona
Posts: 5292
Joined: 21/12/2020 03:28

#203 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Bossona »

DaysleepeR wrote: 08/11/2023 15:47 Apsolutno je nebitno gdje smo primljeni ili ne.
Bitno je u kakvoj zemlji živiš.
Mnogo je važnije ponašati se odgovorno i tražiti odgovornost drugih, nego živjeti u javašluku, biti plaćen u koverti, gušiti se u smeću, itd.

Sredimo svoju zemlju iznutra radi nas, a ne za hatar bjelosvjetskih birokrata.
:thumbup:

Krimomafijaška poglavica SDA sekte, neprijateljka sluga i velizdajnik Izetbegović pola godine imao 24-satnu policijsku zaštitu iako na to nije imao pravo.
ZLOUPOTREBE
Image
Zbog Sebije otkriveno da Bakira i dalje nezakonito štiti policija, jučer mu ukinuto osiguranje
Mnogi pojedinci u sigurnosnom sektoru shvatili su da Bakir nezakonito uživa zaštitu Direkcije za koordinaciju policijskih tijela

Bakir Izetbegović, šef SDA, nakon što su policajci Direkcije za koordinaciju policijskih tijela (DKPT) BiH spriječili kurire KCUS-a u službenoj dužnosti da njegovoj supruzi Sebiji uruče akt o smjeni, ostao je jučer bez 24-satne policijske zaštite, saznaje „Avaz“.

Tri smjene
Izetbegovića su godinama čuvali službenici DKPT-a BiH, što je porezne obveznike mjesečno koštalo desetine hiljada KM, a na godišnjem nivou, ako se uzme u obzir da su ga policajci čuvali u tri smjene, više od pola miliona KM.

Prema zakonu i odluci Vijeća ministara, Izetbegović je, dok je bio član Kolegija Doma naroda Parlamenta BiH, imao pravo na pratnju. Međutim, u posljednjih šest mjeseci nije mogao imati pravo na zaštitu jer nije dio vlasti, a otišao je i u penziju.

Prema informacijama „Avaza“, odluku da se Izetbegoviću produži policijska pratnja donio je bivši direktor DKPT-a BiH Mirsad Vilić, ali na osnovu informacija tadašnjeg rukovodioca OSA-e Osmana Mehmedagića Osmice, inače prvog pendreka porodice Izetbegović, da je šefu SDA ugrožena sigurnost?!

No, s dolaskom novog rukovodstva DKPT-a BiH zatražene su provjere od policijskih agencija, MUP-ova i OSA-e za sva štićena lica.

Provjerama je, zatim, utvrđeno da za Bakira Izetbegovića više ne postoji razlog da ima policijsko osiguranje. Enes Karić, direktor DKPT-a BiH, rekao je jučer za „Avaz“ da je donio odluku da se Izetbegoviću osiguranje ukine počevši od jučerašnjeg dana, 7. novembra, od 17 sati.

Nema razloga
- Poništena je ranija odluka direktora o pružanju osiguranja nakon što sam dobio informacije od policijskih agencija. Utvrđeno je da nema razloga za osiguranjem. Odluka je već stupila na snagu - kazao nam je Karić.

Inače, iako se Bakir u javnosti voli predstavljati da živi skromno, informacija da je mjesecima nezakonito imao policijsko osiguranje dokaz je da itekako uživa koristiti budžetski novac.

Ko ima pravo na pratnju
Pravo na pratnju, rotacije i zaštitu službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH imaju članovi Predsjedništva BiH, predsjedavajući Vijeća ministara BiH i devet ministara, trojica članova Kolegija, odnosno predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućeg Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, glavni tužilac Tužilaštva BiH i predsjednik Suda BiH.

https://avaz.ba/vijesti/bih/866346/zbog ... osiguranje
Last edited by Bossona on 08/11/2023 16:56, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#204 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Ozimician »

tramvajtrojka wrote: 08/11/2023 16:53
Ozimician wrote: 08/11/2023 16:44
ramizovstrasni388 wrote: 08/11/2023 16:40 Kakva god da je EU jednostavno nemamo izbora osim nje, sa druge strane je alternativa 'srpski svet', tako da je izbor jasan
To je tacno, samo ovdje nije pitanje zelimo li mi u EU, nego zeli li EU BiH u sebi. :D
Eh da mi je samo znati u cemu je Moldavija bolja od nas politicki, sigurnosnoj situaciji, ekonomski da je pregurase preko reda i ledja BiH i Makedonije
Ko kaze da je bolja ?

Jbg znas ono kad ti se nudi fin miran povucen momak, a ti ipak biras klosara. :D
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#205 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by PM72 »

Moldavija nema B/H/S ...odmah im je bolje
mishic
Posts: 6317
Joined: 28/04/2011 16:29

#206 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by mishic »

EUuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#207 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by anelsol »

PM72 wrote: 08/11/2023 16:57 Moldavija nema B/H/S ...odmah im je bolje
Imaju Transistriju. Iako mi je krivo zbog dvostrukih aršina, haj mi zbog Dodika nismo zaslužili da nas prime, ali su Makedoniju naguzili samo tako. Ljudi promjenili naziv države, pa opet negativno mišljenje. Sad kada nam evropljani ponovo počnu pričati o "Otvorenom Balkanu" treba ih s noge na nogu.

Da dopunim. Sad kad nam je takav grah pao i kad su nas odjebali, obavezno potpisati ugovor za izgradnju Bloka 7 TE Tuzla sa Kinezima, pa nek se žale najlinoj materi
pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#208 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by pritchard »

Što više ruske vojske, veće šanse za EU.

Moldavija ima Transnistriju i rusku bazu. Donedavno su pogranična sela živjela od prodaje organa strancima.
Ukrajina 25% pod okupacijom sa hiljadama ruskih vojnika.
Gruzija ima Abhaziju i Južnu Osetiju kao ispostave ruskog uticaja na Kavkazu.

Iz ličnog iskustva mogu reći da smo mi za Moldaviju i Ukrajinu zapad i to ne samo geografski, ali svi znamo da se ne radi o tome. :bih:
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#209 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by doktor78 »

Av Av, Sead Numanović and Nermin Ogrešević like this.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#210 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Hajvan »

anelsol wrote: 08/11/2023 17:28
PM72 wrote: 08/11/2023 16:57 Moldavija nema B/H/S ...odmah im je bolje
Imaju Transistriju. Iako mi je krivo zbog dvostrukih aršina, haj mi zbog Dodika nismo zaslužili da nas prime, ali su Makedoniju naguzili samo tako. Ljudi promjenili naziv države, pa opet negativno mišljenje. Sad kada nam evropljani ponovo počnu pričati o "Otvorenom Balkanu" treba ih s noge na nogu.

Da dopunim. Sad kad nam je takav grah pao i kad su nas odjebali, obavezno potpisati ugovor za izgradnju Bloka 7 TE Tuzla sa Kinezima, pa nek se žale najlinoj materi
:thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#211 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by izvrsni direktor »

tramvajtrojka wrote: 08/11/2023 16:12
Ozimician wrote: 08/11/2023 15:55
DaysleepeR wrote: 08/11/2023 15:36 EU nikad neće doći dok se većina nas ne bude ponašala kao da već živimo u EU.
Od početka do kraja, odgovornost prema sebi i drugima, društvu, okolini, poštivanje propisa i zakona, borba protiv korupcije, itd. itd.

Onda nam i neće trebati EU, imaćemo sređenu državu iznutra.

Ali mi hoćemo da živimo u javašluku, a da nam neko pokloni EU beneficije.
Nemamo ništa od toga.
U to se moglo vjerovati dok nisu primili Bugare i Rumune u tu istu EU, pa i Hrvate i Madjare.

Problem je sto sad gledas kako Ukrajina koja je 1/3 de facto Rusija biva gurana u EU, a jedna Makedonija koja je cak i ime promjenila radi EU ne moze ni koraka naprijed.

Eh onda prestanes vjerovati da EU stvarno drzi do nekih propisa i nacela koje drzave moraju ispuniti.
pa to kakve veze sto mi i makedonija se trudimo zadnjih 15ak godina da ispunjava da pomuzemo pticije mlijeko iz krave zbog EU uslova, kad dodju likovi koji nisu imali nikakve reforme i nikakav napredak u vidu Ukrajine i Moldavije i dodju ispred BiH i Makedonije :run: :run:
15godina se bih trudi da ispuni uslove? Gdje ti zivis?
Koliko uslova je ispunjeno od 2014te do 2022 ? De nabroji konkretno
Jordan1961
Posts: 2056
Joined: 29/07/2022 17:35

#212 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Jordan1961 »

Ozimician wrote: 08/11/2023 16:54
Jordan1961 wrote: 08/11/2023 16:46 Kakvi smo mi, kakvo je ustrojstvo drzave, tesko da cemo ispuniti i 10% onoga sto se trazi.
Sto budemo blizi ispunjavanju EU uvjeta i standarda, to ce Daytonska rjesenja biti upitnija. I tu ce biti glavni otpor.
Na dugi rok jedina sansa za opstanak BiH je prikljucivanje NATO i ulazak u EU. Mislim da velika vecina gradjana BiH prizeljkuje jedan takav scenarij.
Medjutim, ono gdje mislim da je problem je to sto nisam siguran da istu ambiciju dijeli i licemjerna EU.
Zato kazem, bez obzira na nasu nesposobnost i kvislinske kocnice, ako EU tj. NATO izraze ozbiljnu namjeru za prijem BiH, to ce se i desiti (slicno kao sto je bilo sa Bugarskom i Rumunjskom).
Naravno, ovo je jedna velika istina, EU vec sad sama sa sobom ima probleme, jer postoje drzave koje kontriraju svojom politikom i zasto EU da rizikuje da unutar sebe ima rusku ispostavu.

Namjere su se jedino konkretno mogle vidjeti iz Schmidtovih izmjena Izbornog zakona, koje umjesto da idu ka sprovodjenju presuda Evropskog suda za ljudska prava, isle su u pravcu daljih etnickih podjela i jacanja famoznih "domova naroda". WTF :run:
Ja to malo drugacije vidim. Da je Schmit napravio trajne a ne klix promjene, to bi bilo u pravcu jacanja demokratije, provodjenja EU standarda itd. Ali nije. Da je to napravio, ugrozio bi dominaciju HDZ-a i njihovu vjestacki ojacanu poziciju u drzavnoj tj. entitetskoj strukturi.
Ovako ispada da se demokracija jaca samo kada treba zatomiti bosnjacku komponentu u vlasti.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#213 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by konami666 »

tramvajtrojka wrote: 08/11/2023 16:53
Ozimician wrote: 08/11/2023 16:44
ramizovstrasni388 wrote: 08/11/2023 16:40 Kakva god da je EU jednostavno nemamo izbora osim nje, sa druge strane je alternativa 'srpski svet', tako da je izbor jasan
To je tacno, samo ovdje nije pitanje zelimo li mi u EU, nego zeli li EU BiH u sebi. :D
Eh da mi je samo znati u cemu je Moldavija bolja od nas politicki, sigurnosnoj situaciji, ekonomski da je pregurase preko reda i ledja BiH i Makedonije
Screening S Makedonije se završava do kraja godine i počinje da otvara poglavlja. Dakle, S.Makedonija je ispred Moldavije i Bosne.
Bosna je iza Moldavije.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11052
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#214 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Prpa.ba »

Umjesto Konakovicevih gluposti, daleko efikasnija mjera je pozvati u goste vojsku Ruske Federacije.

Instantno letimo ka EU. :lol:
elcaliente
Posts: 4575
Joined: 13/06/2012 15:52

#215 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by elcaliente »

tramvajtrojka wrote: 08/11/2023 16:53
Ozimician wrote: 08/11/2023 16:44
ramizovstrasni388 wrote: 08/11/2023 16:40 Kakva god da je EU jednostavno nemamo izbora osim nje, sa druge strane je alternativa 'srpski svet', tako da je izbor jasan
To je tacno, samo ovdje nije pitanje zelimo li mi u EU, nego zeli li EU BiH u sebi. :D
Eh da mi je samo znati u cemu je Moldavija bolja od nas politicki, sigurnosnoj situaciji, ekonomski da je pregurase preko reda i ledja BiH i Makedonije
Rade i oni i Ukrajina, usvajaju zakone, usvoijili su ono sto se trazilo od njih, BiH nazalost to neradi.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#216 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Garantujem da referendum o ulasku u EU nebi prošao cenzus od 50% u BiH. Ni danas, a ni za 5 godina i to dobro znaju u EU.


Tako da ne vidim uopće potrebu da se raspravlja puno o ovome.

U državi ne postoji inteligencija koja bi mogla urediti sistem nalik na većinu država u EU. Zašto da idemo u EU onda, EU će sama doći kad zafali jeftine vode ili struje. AU kolonijalni period je pred nama, veselite se narode.
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 08/11/2023 20:03, edited 2 times in total.
elcaliente
Posts: 4575
Joined: 13/06/2012 15:52

#217 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by elcaliente »

U ovim pregovorima ne igra ulogu kakva ti je ekonomija i ko kakve baze u tvojoj zemlji ima.
Radi se zavisno o zemlji o 130-172 zakona koji se moraju usvojiti da bi posto kandidat. Cisto birokratski. Onda ide procjena i otvaranje poglavlja koje moze trajati 20 godina.
Ukrajina i Moldavija su usvojili trazene zakone da bi postali kandidati a to je ustavri nista. Problem za sve zemlje su poglavlja koja se otvaraju i reforme koje proizlaze iz toga.
Najlakse je ustavri postati kandidat.
Last edited by elcaliente on 08/11/2023 20:02, edited 1 time in total.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#218 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by mayab »

Realno, trenutno su glavni kočničari Krmošenko i njegova korumpirano lopovska kamarila iz njegovog brloga zvanog bosanskohercegovački entitet Republika Srpska... valjda je od danas to jasno i zadnjem levatu
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11052
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#219 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Prpa.ba »

Ja, i
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#220 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Hajvan »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/11/2023 20:00 Garantujem da referendum o ulasku u EU nebi prošao cenzus od 50% u BiH. Ni danas, a ni za 5 godina i to dobro znaju u EU.


Tako da ne vidim uopće potrebu da se raspravlja puno o ovome.

U državi ne postoji inteligencija koja bi mogla urediti sistem nalik na većinu država u EU. Zašto da idemo u EU onda, EU će sama doći kad zafali jeftine vode ili struje. AU kolonijalni period je pred nama, veselite se narode.
neeeeee

EU ce primit nekoliko uredjenih regijai z Bosne: etitet "republika srpska, par kantona na jugu i JZ Bosne- ZHK, HNK i K10, na sjeveru PK.

to o cermu vi pricate da ne postoji inteligencija koja bi mogla urediti sistem nalik na većinu država u EU, te da ce uslijediti kolonijalni period, e-hee to je rezervisano za Vas i vas kanton , kao i moj: USK, TK, ZDK, BPK, SBK i KS
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#221 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/11/2023 20:00 Garantujem da referendum o ulasku u EU nebi prošao cenzus od 50% u BiH. Ni danas, a ni za 5 godina i to dobro znaju u EU.


Tako da ne vidim uopće potrebu da se raspravlja puno o ovome.

U državi ne postoji inteligencija koja bi mogla urediti sistem nalik na većinu država u EU. Zašto da idemo u EU onda, EU će sama doći kad zafali jeftine vode ili struje. AU kolonijalni period je pred nama, veselite se narode.
Ima razlog zasto ne postoji referendum na nivou Bosne.

Prvi entitet RS ne bi pristao na taj referendum, vec bi zahtjevao (i) entitetske referendume.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#222 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by konami666 »

O kakvoj vi EU pričate, Georgia postala kandidat, znaci zemlja koja je vise u Aziji nego Europi ima isti status ko BiH :D Bosna koja “pregovara” 23 godine VS zemlja koja se pojavila na radaru EU prekjučer :D

Ja fino kažem, sve će zemlje zapadnog balkana postati članice plus Ukrajina i Moldavija ali Bosna neće. Prvo idu Srbija i CG pa onda Makedonija i Albanija i onda Ukrajina i Moldavija. Pa onda Georgija. Bosna će biti geto
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11052
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#223 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by Prpa.ba »

Mozda nam partneri iz EU dodju sa ponudom da razvijeni dijelovi BiH udju u EU, poput entiteta RS i ZHK, Kantona 10, dio Mostara i tako to, a u ostalim područjima da se provodi neki inovativan integracioni proces za migrante, pod palicom npr Madjarske.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66254
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#224 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by _BataZiv_0809 »

konami666 wrote: 08/11/2023 21:27 O kakvoj vi EU pričate, Georgia postala kandidat, znaci zemlja koja je vise u Aziji nego Europi ima isti status ko BiH :D Bosna koja “pregovara” 23 godine VS zemlja koja se pojavila na radaru EU prekjučer :D

Ja fino kažem, sve će zemlje zapadnog balkana postati članice plus Ukrajina i Moldavija ali Bosna neće. Prvo idu Srbija i CG pa onda Makedonija i Albanija i onda Ukrajina i Moldavija. Pa onda Georgija. Bosna će biti geto
Jes ti drago
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10805
Joined: 27/04/2021 22:52

#225 Re: Kandidacijski/kandidatski status BiH

Post by tramvajtrojka »

_BataZiv_0809 wrote: 08/11/2023 21:32
konami666 wrote: 08/11/2023 21:27 O kakvoj vi EU pričate, Georgia postala kandidat, znaci zemlja koja je vise u Aziji nego Europi ima isti status ko BiH :D Bosna koja “pregovara” 23 godine VS zemlja koja se pojavila na radaru EU prekjučer :D

Ja fino kažem, sve će zemlje zapadnog balkana postati članice plus Ukrajina i Moldavija ali Bosna neće. Prvo idu Srbija i CG pa onda Makedonija i Albanija i onda Ukrajina i Moldavija. Pa onda Georgija. Bosna će biti geto
Jes ti drago
dijaspora i sdfovci u ekstazi jedni da pricaju o životu vani kakav je da vecina im rodbine to ne bi mogla iskusiti, i da donose cokoladice sa angebota a drugi o drugima je nažalost vec sve receno kratkovidni mozgovi ala ogresevic :lol:
Post Reply