Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Love_animal
Posts: 28
Joined: 30/10/2009 17:40

#51 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Love_animal »

Nedavno sam kupila kanarinca kod uzgajivaca...On mi je rekao da je kanarinac star oko 8 mjeseci...Problem je sto kanarinac ne pjeva...Odnosno, on navece, pred spavanje pocne da malo cvrkuce, ali to nije prava pjesma i uznemiri se...Mislim da je to zbog toga sto je pospan, ali mi jedino nije jasno sto ne moze da pjeva pravu pjesmu, vec su to sve neka isprekidana cvrkutana...dajem mu hranu za kanarince, mrkvu i vocne krekere...Nije mi jasno zbog cega mu se to desava i da li mi vi mozete pomoci...Hvala vam unaprijed :)
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#52 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Zah »

Prvo bi trebali znati, da li si kupila muzjaka ili zenku.To se moze utvrditi po izgledu kanarinaca-kanarinke i po pjesmi.Pogledaj svog kanarinca iz profila kad stoji u kavezu na precki.Kod zenke prelaz od nogu pa do vrha repa (znaci gledas tu liniju) ide kao kad povijes saku da bi u nju uzela vode.Znaci ima onaj mali polukrug koji ide prema repu, dok kod muzjaka tog polukruga nema, tako da od nogu prema repu i njegovom vrhu imamo gotovo pravu liniju.Dakle, muzjak je elegantniji, ljepsi po izgledu od zenke.

Image Image
Ovako bi isla linija kod zenke........................................................Linija kod muzjaka

Muzjak starosti tvoga kanarinca trebao bi da ima neku pjesmu koju pjeva.Kod nekih muzjaka pjesma traje duze, kod nekih krace ali u svakom slucaju, svaki muzjak ima neku pjesmu.Zenke obicno cvrkucu, rijetko koja pokusa neuspjesno da oponasa kanarinca.Poslucaj malo pjesmu svog kanarinca, pa mi je opisi ali i obrati paznju na onu liniju od nogu prema repu i njegiovom vrhu. Najbolje bi bilo kad bi napravila snimak svog kanarinca iz profila i postavila njegivu sliku.Ali u svakom slucaju pokusaj mi dati odgovor na postavljena pitanja.
sasaznas
Posts: 5
Joined: 12/01/2009 23:42

#53 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by sasaznas »

mozete mnogo toga o kanarincima naci na stranicama
pticefauneevrope.forumotion.com
sasaznas
Posts: 5
Joined: 12/01/2009 23:42

#54 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by sasaznas »

jos jedna stranica o kanarincima
ptice-birds.your-board.com/forum.htm
User avatar
Love_animal
Posts: 28
Joined: 30/10/2009 17:40

#55 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Love_animal »

Muzjak starosti tvoga kanarinca trebao bi da ima neku pjesmu koju pjeva.Kod nekih muzjaka pjesma traje duze, kod nekih krace ali u svakom slucaju, svaki muzjak ima neku pjesmu.Zenke obicno cvrkucu, rijetko koja pokusa neuspjesno da oponasa kanarinca.Poslucaj malo pjesmu svog kanarinca, pa mi je opisi ali i obrati paznju na onu liniju od nogu prema repu i njegiovom vrhu. Najbolje bi bilo kad bi napravila snimak svog kanarinca iz profila i postavila njegivu sliku.Ali u svakom slucaju pokusaj mi dati odgovor na postavljena pitanja.

Ovo je njegova slika..nadam se da se dobro sve to primijeti... On nekada pocne da pjeva, ali to bude kratko i lijepo zvuci...medjutim msm da je jos uvijek mlad, pa ne moze bas lijepu pjesmu da formira...Hvala puno na ovom odg i pomoci..:)

Image
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#56 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Zah »

Kada kupiti kanarinca

Image

Kanarinc se nikad ne kupuje u oktobru, novembru ili decembru mjesecu, jer se tada prodaju oni kanarinci koji se ranije nisu mogli prodati iz nekog razloga.Do oktobra mjeseca svaki uzgajivac izvrsi selekciju, sta ostavlja za sebe, sta prodaje prijateljeima a sta prodaje onome ko prvi dodje, bilo da kupi jednog kanarinca ili vise njih radi preprodaje.Mladi kanarinca se kupuje u maju, junu, julu mjesecu, jer mnogi uzgajivaci pocinju sa parenjem krajem decembra, cijeli januar i februar mjesec.Izlezene kanarice kada budu samostalni, kada se sami mogu hraniti stavljaju u velike kaveze-volijere koje su uzgajivaci sami izradili a onda prate koji mladi kanarinca pocinje da crvkuce-pjeva.Te kanarince onda izdvajaju u posebne kaveze, koje stavljaju u drugu prostoriju sa jednim ili dva dobra pjevaca, od kojih mladi kanarinci uce pjesmu.Neki koriste kasete ili CD na kojima je snimljena pjesma razlicitih kanarinaca, koji se odlikuju nekom svojom posebnom pjesmom.Mladi kanarici slusaju ove pjesme i pocinju oponasati pjesmu koju su slusali.

Image

Pa iako su svi mladi kanarici slusali iste pjesme, ipak svi nece pjevati isto,to jest nece pjevati sve ono sto su slusali.Neki ce usvojiti vise razlicitih pjesma-rola,koje pjevaju u jednom cugu, neki opet manje rola koje isto tako pjevaju u jednom cugu, dok ce drugi odpjevati jednu rolu pa praviti prekid ili cak pokusavati svasta sa mnjim prekidima, sto ce zavisiti od predispozicija mladog kanarinca.Na cijeni su kanarinci pjevaci koji pjevaju sto vise rola-razlicitih pjesama ali u jednom cugu.Takve kanarice uzgajivac gotovo nikad ne prodaje.To ostavlja za sebe, posebno ako taj kanarinac ima i lijepu boju ili boje. Evo kako pjeva jedan jako dobar kanarinac. http://www.youtube.com/watch?v=WevqUuHL ... re=related

Image

Kada uzgajivac izvrsi selekcju sta ostavlja za sebe, sta prodaje prijateljemi a sta bilo kome, onda pocinje prodaja.Tako na pijacu ili prodavnicu kanarinaca i drugih ptica dolazi samo ono sto se nije moglo prodati.Iz tog razloga, kupci koji su kupili takvog kanarinca, ne mogu ocekivati da ce njihov kanarinac biti vrstan pjevac.On ce cvrkutati-pjevati ponesto, bilo kao pokusaj ili kao kratki pjev ali nikad nece biti vrstan pjevac.Dakle, kada kupujete kanarinca radi pjesme, onda idite kod vrsnog uzgajivaca, ( vrsni uzgajivca vole kad im se dolazi), zajedno slusajte pjesme kanarinaca, gledajte koje konarince pari, razgovarajte sa njim o kupovini muzjaka iz ovog ili onog legla a onda slusajte kako pjevaju mladi kanarinci u posebnim kavezima.

Image

Moram naglasiti da je jako tesko odrediti koji mladi ili stari kanarinca dobro pjeva ako u prostoriji ima puno kanarinaca pjevaca.Kad odaberete mladog kanarinca, onda ga iznezite u drugu prostoriju ili hodnik ali tako da on cuje kako drugi kanarinci pjevaju.Nakaon kraceg vremena i on ce poceti pjevati, pa se moze ocijeniti sta i kako pjeva, koliko rola pjeva, da li pjeva u cugu ili sa prekidima.Tako poslusate nekoliko maldih kanarinca i odaberete sebi ono, sto vam se najvise dopada, jer neko voli kanarince koji glasno pjevaju, neko opet one koji tiho pjevaju.Obicno pocetnici vole kanarince koji glasno pjevaju ali kasnije svi preferiraju kanarincima tihe pjesme sa ponu prelaza i razlicitih pjesama.Evo kako izglda pjesma prosjecnog kanarinca.
http://www.youtube.com/watch?v=HvKU8XEt ... PL&index=1

Image

Odgovor na pitanje

Kanarinac ciju ste fotografiju postavili je muzjak.Po perju zakljucjuem da nije imao potrebnu paznju, to jest da nije najbolje hranjen, jer perje nema lijep sjaj i nije lijepo slozeno.Kupite mu sipinu kost, rendajte mu mrkvu, ponekad stavite rijezanj jabuke izmedju zica kavaza ali ne cesto jer ce dobiti prliv, kupite mu vitamine i stavljate u vodu koju trebate mijenjati svaki dan.Prije zamjene vode, posude dobro operite.Ponekad mu skuhaje jaje i izrendajte.On ce najvise uzimati zumance.Kako su jaja brzo kvarljiva , ne ostavljajete ih dugu u kavezu-hranilici, najvise jedan dan.Nemojte mu davati hladnu hranu iz frizidera, ne drzite ga na promaji, jer ce uginuti, ne drzite ga iznad radijatora i drugih izvora toplote, jer ce izgubiti perje.Kupite posudu za kupanje, koja se prikaci na otvor kaveza kad se vrata otvore.

Image

Pozdrav Zah
Last edited by Zah on 05/11/2009 02:41, edited 1 time in total.
User avatar
Love_animal
Posts: 28
Joined: 30/10/2009 17:40

#57 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Love_animal »

Odgovor na pitanje

Kanarinac ciju ste fotografiju postavili je muzjak.Po perju zakljucjuem da nije imao potrebnu paznju, to jest da nije najbolje hranjen, jer perje nema lijep sjaj i nije lijepo slozeno.Kupite mu sipinu kost, rendajte mu mrkvu, ponekad stavite rijezanj jabuke izmedju zica kavaza ali ne cesto jer ce dobiti prliv, kupite mu vitamine i stavljate u vodu koju trebate mijenjati svaki dan.Prije zamjene vode, posude dobro operite.Ponekad mu skuhaje jaje i izrendaje.On ce navise uzimati zumance.Kako su jaja brzo kvarljiva , ne ostavljajete ih dugu u kavezu-hranilici, najvise jedan dan.Nemojte mu davati hladnu hranu iz frizidera, ne drzite ga na promaji, jer ce uginuti, ne drzite ga iznad radijatora i drugih izvora toplote, jer ce izgubiti perje.Kupite posudu za kupanje, koja se prikaci na otvor kaveza kad se vrata otvore.



Kada sam htjela kupiti kanarinca, otisla sam kod uzgajivaca..i razgledala kanarince i vidjela njega kako nema prsten..znam da moze doci do velikih problema s tim prstenom, tako da sam ga kupila najvise zbog toga sto ga nije imao...odmah sam mu kupila i sipinu kost i svaki dan mu dajem mrkvu..davala sam mu i jabuku..samo jos da vas pitam kada hocu da mu stavim posudu za kupanje, koliko trebam vode da naspem? Kakva voda treba biti?...Hvala sto mi odgovorate svaki put...pozdrav :)
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#58 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Zah »

Naspite vode koliko moze stati u tu posudu koja se prikaci na vrata kaveza.To je koliko se sjecam najvise jedno 2 cm.Kanarinac se pocinje kupati u vodi tako sto udje u tu posudu, onda saginje glavu i stavlja je u vodu, leprsa krilima, isto kao i kad se druge ptice kupaju u baricama.Nemojte stavljati hladnu ni toplu vodu.Najbolje je mlaka voda-ni topla ni hladna.

Image

Kad se kanarinac malo oslobodi i navikne na vas, uzmite ga u ruku i pogledajte ispod krila da nema neke od nametnika, sobzirom da ste kanarinca kupili od uzgajivaca koji ima puno kanarinaca.Osim toga moze se desiti da je uzgajivaca i preprodavac.Ako nametnika ima puno, one ce preci i na precku kaveza ali u onaj urez u koji ulazi zica od kaveza.Iz tog razloga povremeno skinite precku i pogledajte da li u onim urezima ima neka mala crvena vas koja napada kanarince.Ako to primijetite, onda kavez obavezno operite jako vrelom vodom a precke posebno, stim da iscistite sve sto vidte u onim urezima na preckama.Kanarinca zaprasite posebnim sprejom koji kupite u nekoj od prodavnica ptica ali nikada po glavi, jer ce uginuti, nego samo ispod krila, izmedju nogu i odozgo.Iskusan odgajivac to radi sam, jer zna kako treba drzati kanarinca a vama mora neko pomici.Ne priblizavajte sprej blizu tijelu kanarinca, jer je sprej hladan, nego to radite sa distance od npr.15-20 cm zavisno koji dio tijela zaprasujete.Kanarinac se toga izuzetno plasi i pocinje da se otima.Ali vremenom se nauci kako drzati kanarinca u takvim situacijama.To vam prakticno moze pokazati svaki uzgajivac.
Pozdrav Zah
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#59 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Zah »

KANARINCIMA PROTIV BIOLOSKOG TERORIZMA

Hoće li prijetnja kemijskim i bioloskim terorizmom donijeti spas kanarincima? Naime, nakon najava napada bioloskim i kemijskim oruzem u Americi je zabiljezen porast interesa za ptice pjevice a osobito za kanarince!

Image

Nakon sto su političari i mediji posijali strah od bioloskog oruza, raspjevani pernati kućni ljubimci postali su pravi hit u velikim gradovima sjevernoameričkog kontinenta. Zasto kanarinci? Odgovor sezi u nesto daljnjoj prosost, primjerice u rudarska okna 19. i 20. stoljeća. Kanarince su, naime, rudari u krletkama nosili sa sobom u podzemlje, jer su ih mali krhki prijatelji svojim opojnim pjevom ili iznenadnim kolapsom, upozoravali na otrovne plinove u utrobi zemlje. Upravo zato sto mogu upozoriti i na neznatne količine kemijskih i bioloskih bojnih otrova, kanarinci su postali najpopularniji ljubimci Amerikanaca u osvit (ili u sumrak?) 21. stoljeća.

Ljudi su nekada kupovali kanarince zbog njihova pjeva, a poznato je da su pjevači samo muľzaci. Danas kupci uopće ne pitaju za spol ptičice, pa im nije bitno da su zenke ili muzjaci, izjavio je jedan od trgovaca kućnim ljubimcima iz New Yorka. Ako se iznenada srusi mrtav, brzo ću pobjeći iz kuće, objasnila je jedna gospodja i kupila kanarinca od jedna američke učenice.
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#60 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Zah »

Kanarinci stasa
Prema C.O.M. ključu kanarinci stasa se dijele u slijedeće klase:

Klasa A: Kovrčavi kanarinci

Image
Pariški kovrčavi

Image
Sjeverni kovrčavi

Image
Južni (francuski) kovrčavi

Image
Švicarski kovrčavi

Image
Talijanski kovrčavi grbavac (Gibber Italicus)

Image
Padovanski kovrčavi

Image
Španjolski kovrčavi grbavac (Giboso)

Image
Kovrčavi cvjetić (Fiorino)

Image
Japanski kovrčavi (Makige
User avatar
newklear
Posts: 1378
Joined: 10/12/2009 15:59

#61 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by newklear »

Pozdrav Zah,

ovo je odlična tema, odlični tekstovi i odgovori na pojedina pitanja. i ja se pomalo razumijem u kanarince, bašterde i grdeline. Da li ste počeli sa pripremama za parenje i koje kanarince parite ako jeste? ja trenutno spremam lipohrom crvenog neintenzivnog i satine mozaik mužijake te lipohrom crvenu intenzivnu ženku. interesuje me kakva se ptica dobije parenjem satine mozaik mužijaka i lipohrom crvene ženke?
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#62 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Zah »

Zao mi je ali ja sad nemam ni kaknarinaca, nemam ni macku a ni psa.Zivim u SAD, i prezentiram tekstova na podforumima: Kucni ljubinci, Historija, Nauka i edukacija i tako upraznjavam svije slobodno vrijeme a sve u zelji, da podstaknem ljude da se bave nekom hobijem.Kako puno citam, narocitio novine, onda i na pomenutim podforumima prezentiram ponesto,sto smatram da bi moglo biti interersantno za posjetioce Foruma Sarajevo .

Image

Bilo bi dobro kad bi ti poceo pisatu tekstove, kako pripremas kanarice za parenje, koliko si mladih kanarinaca dobio, kako ih uzgajas-njegujes, hranis itd,itd.Ja sam na tu temu prezentirao neke tekstove ali ipak, bolje je, kad procitamo, kako ti to radis.
POzdrav Zah
Fantasy55
Posts: 1
Joined: 17/04/2010 15:00

#63 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Fantasy55 »

Kupila sam slucajno hranu za papagaje,a imam kanarinca..Da li smije on da jede tu hranu..Vocna je hrana...Unaprijed hvala :D
User avatar
Angie071
Posts: 52
Joined: 08/10/2007 16:19

#64 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Angie071 »

Imam zutog kanarinca, koji predivno pjeva i jako je veseo, ziv i zdrav... Iako su mi svi savjetovali da ga drzim iskljucivo u malom kavezu (navodno prestace pjevati ako bude u vecem) meni ga je bilo zao gledati u tako malom prostoru i nabavila sam mu dosta veci kavez. On i dalje predivno pjeva i sve je OK. Zanima me da li je preporucljivo i ok da ga s vremena na vrijeme pustim da malo leti van kaveza? Prosto mi je tesko gledati da jedno bice bude 24/7 zatvoreno i 'osudjeno' na 3-4 sipkice... Bojim se da se ne istraumira i ima li neki savjet da se to pustanje iz kaveza postepeno uvede i da mu ne bude traumaticno? Takodjer me zanima kako ga ponovo vratiti u kavez? Poklopiti nekom krpom? Citala sam da ako nisu nauceni na to da im moze biti vise stete nego koristi ali ipak me zanima da li je to preporucljivo, njima neophodno i da li bi im se makar malo poboljsao kvalitet zivota?
Osim zelene salate (koju obozava) nece da jede mi mrkvu ni keks, ni jaje...
Takodjer ga jednom mjesecno 'napudram' neopitroidom prije spavanja i pokrivanja krpom protiv parazita... Bilo koji savjet je dobrodosao s obzirom da ipak imam puno vise iskustva sa psima :)
Unaprijed hvala i srdacan pozdrav!!
User avatar
newklear
Posts: 1378
Joined: 10/12/2009 15:59

#65 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by newklear »

Fantasy55 wrote:Kupila sam slucajno hranu za papagaje,a imam kanarinca..Da li smije on da jede tu hranu..Vocna je hrana...Unaprijed hvala :D
Ne smije, hrana za kanarince je puno sitnija i moraš odmah da promijeniš hranu. Ako nemaju hranu za kanarince onda uzmi hranu za šumske ptice pjevice (štigliće, zebe i td.)

Angie071 wrote:Imam zutog kanarinca, koji predivno pjeva i jako je veseo, ziv i zdrav... Iako su mi svi savjetovali da ga drzim iskljucivo u malom kavezu (navodno prestace pjevati ako bude u vecem) meni ga je bilo zao gledati u tako malom prostoru i nabavila sam mu dosta veci kavez. On i dalje predivno pjeva i sve je OK. Zanima me da li je preporucljivo i ok da ga s vremena na vrijeme pustim da malo leti van kaveza? Prosto mi je tesko gledati da jedno bice bude 24/7 zatvoreno i 'osudjeno' na 3-4 sipkice... Bojim se da se ne istraumira i ima li neki savjet da se to pustanje iz kaveza postepeno uvede i da mu ne bude traumaticno? Takodjer me zanima kako ga ponovo vratiti u kavez? Poklopiti nekom krpom? Citala sam da ako nisu nauceni na to da im moze biti vise stete nego koristi ali ipak me zanima da li je to preporucljivo, njima neophodno i da li bi im se makar malo poboljsao kvalitet zivota?
Osim zelene salate (koju obozava) nece da jede mi mrkvu ni keks, ni jaje...
Takodjer ga jednom mjesecno 'napudram' neopitroidom prije spavanja i pokrivanja krpom protiv parazita... Bilo koji savjet je dobrodosao s obzirom da ipak imam puno vise iskustva sa psima :)
Unaprijed hvala i srdacan pozdrav!!
Kanarinac se nikada ne drži u malom kafezu. Za štigliće se preporučuje što manji kafez to on bolje pjeva. Kod kanarinaca je obrnuto - što ima više prostora da leta to će biti veseliji i raspjevaniji....
Ako ga niste prije puštali iz kafeza i ako niste ''dresirali'' tog kanarinca da se vrati sam u kafez onda se ne preporučuje da se pušta iz kafeza jer ćete onda biti u problemu kako da ga vratite u kafez - morat ćete neku malo veću krpu ili čaršaf baciti preko njega da ga ''poklopi'' pa onda tek ga uzimati ispod čaršafa - to sve nije dobro za kanarinca jer može doživjeti stres, početi sa mitarenjem i prestati pjevati. Ako već hoćete da kanarinac što više leti onda mu kupite što veći kafez ili mu napravite neku letalicu.
Ukoliko ne želite da parite toga kanarinca sa ženkom ne vidim razloga zašto mu dajete jaje i keks? keks ga samo može napuhati i udebljati (što također vodi prestanku pijeva) tako da se ne preporučuje. Što se tiče jajeta - možete jednom u 15 dana dati ali SKUHANO i to samo žumance. ako ne znate kako se ta mješavina priprema objasnit ću vam.
Što se tiče neopitroida - evo da vam i na to odgovorim - današnje vaši su postale imune na neopitroid. kao najbolji način borbe protiv vaši služi tečnost koja se koristi za psa - znači ono što psu stavljate po dužini leđa to kanarincu treba samo kap staviti iza vrata. ovdje morate biti vrlo oprezni jer tu kap morate staviti na kožu a NE NA PERJE, znači malo razmaknuti dlake i staviti kap te tečnosti. to ne morate raditi jednom mjesečno - ako držite do higijene dovoljno je jednom godišnje a ako kanarinac živi u prostoriji gdje ima vlage i nije baš čisto i prozračno mjesto onda i 2 puta godišnje - naročito prije parenja. Također se preporučuje stavljati kanarincu malu kadu sa vodom koja se zakači na vrata i unutra ukapati 3-5 kapi jabučnog sirćeta - to je odlično protiv vaši a i ako kanarinac to popije služi za borbu protiv bakterija u organizmu. Kada stavite posudu sa vodom vidjet ćete koliko je kanarinac sretan.

Što se tiče neopitroida njega možete pomiješati sa vodom i jednom u 3 mjeseca dobro pošpricati kafez i onda ga oprati vrelom vodom... Može čak i jednom u pola godine ako se vodi stroga higijena.

ako još koji savjet treba samo pitajte...

Pozdrav
User avatar
Angie071
Posts: 52
Joined: 08/10/2007 16:19

#66 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Angie071 »

Puno hvala na odgovoru! Kadicu sa vodom sam stavljala duze vremena ali nikad nije htio da se kupa nazalost...
User avatar
Angie071
Posts: 52
Joined: 08/10/2007 16:19

#67 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Angie071 »

Pozdrav,
Treba mi savjet za kanarinca muzjaka... Pazen je i vodi se jako racuna o njemu, da ima sve sto mu treba od hrane i svega ostalog. Nedavno sam ubacila jednu zdjelicu u kavez, za hranu koju stavljam povremeno i on rado jede iz nje. Medjutim kad je zdjelica prazna (izgleda kao malo gnijezdo, metalna je) on cuci u toj zdjelici i tiho cvrkuce...dosta se cudno ponasa. Da li mi neko sa iskustvom moze reci zasto to radi i da li je to neki znak , da hoce da se pari...ili nesto drugo?

Proslom kanarincu (muzjak) je bio sam i kupila sam zenku, ona ga je napadala i na kraju je uginuo... Ne bih htjela da se to opet ponovi a s druge strane zao mi je da je sam...

Hvala unaprijed na savjetima!
User avatar
newklear
Posts: 1378
Joined: 10/12/2009 15:59

#68 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by newklear »

Angie071 wrote:Pozdrav,
Treba mi savjet za kanarinca muzjaka... Pazen je i vodi se jako racuna o njemu, da ima sve sto mu treba od hrane i svega ostalog. Nedavno sam ubacila jednu zdjelicu u kavez, za hranu koju stavljam povremeno i on rado jede iz nje. Medjutim kad je zdjelica prazna (izgleda kao malo gnijezdo, metalna je) on cuci u toj zdjelici i tiho cvrkuce...dosta se cudno ponasa. Da li mi neko sa iskustvom moze reci zasto to radi i da li je to neki znak , da hoce da se pari...ili nesto drugo?

Proslom kanarincu (muzjak) je bio sam i kupila sam zenku, ona ga je napadala i na kraju je uginuo... Ne bih htjela da se to opet ponovi a s druge strane zao mi je da je sam...

Hvala unaprijed na savjetima!
Nemoj mu kupovati ženku i stavljati u isti kafez jer možda će on htjeti pariti a nisu spremni ni jedno ni drugo i doći će do tuče gdje će jedno od njih uginuti. To ti se već jednom desilo i nemoj grešku ponavljati. Priprema kanarinca mužijaka za parenje traje 3-4 sedmice a ženke 2 sedmice tako da za kratko vrijeme ništa postići nećeš.
Ako kupiš drugog mužijaka nemoj ga stavljati u isti kafez jer će 100% doći do tuče - ko je dominantan da se pokaže. Stavi kafez do kafeza i bit će sve OK.

Što se tiče tog ležanja u posudi za hranu - to ti stvarno ne znam, možda te zove da je napuniš :-D

Znam da kasnim sa odgovorom ali nisam vidio pitanje prije...

Pozdrav
ćićo
Posts: 2
Joined: 01/11/2012 18:24

#69 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by ćićo »

Image


Može li mi netko reći par rečenica o mom kanarincu, ako sam uopće uspjela staviti sliku. Koja je vrsta, na primjer, i zašto ne cvrkuće?
Kupili smo ga ovo ljeto. Voljela bih znati nešto više o svom ljubimcu.
Hvala unaprijed na odgovoru.

pozdrav
globosa
Posts: 153
Joined: 17/10/2010 20:28

#70 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by globosa »

ćićo wrote:Image


Može li mi netko reći par rečenica o mom kanarincu, ako sam uopće uspjela staviti sliku. Koja je vrsta, na primjer, i zašto ne cvrkuće?
Kupili smo ga ovo ljeto. Voljela bih znati nešto više o svom ljubimcu.
Hvala unaprijed na odgovoru.

pozdrav

Jao što je lijep - sve te boje koje se prelijevaju!!!

P.S. imaš uputsto za postavljanje slika na ovom forumu!
User avatar
newklear
Posts: 1378
Joined: 10/12/2009 15:59

#71 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by newklear »

ćićo wrote:Image


Može li mi netko reći par rečenica o mom kanarincu, ako sam uopće uspjela staviti sliku. Koja je vrsta, na primjer, i zašto ne cvrkuće?
Kupili smo ga ovo ljeto. Voljela bih znati nešto više o svom ljubimcu.
Hvala unaprijed na odgovoru.

pozdrav

nema slike, ne stavljaj link sa dropbox nego uploaduj negdje pa stavi link, npr. sa imageshack
ćićo
Posts: 2
Joined: 01/11/2012 18:24

#72 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by ćićo »

Image

Da li se sada vidi? Ovaj put sam radila prema uputama sa foruma, ako se ne vidi onda neznam u čemu je problem.

Svejedno hvala!
sasaznas
Posts: 5
Joined: 12/01/2009 23:42

#73 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by sasaznas »

postavi sliku ponovo
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#74 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Image

Kanarinci mogu biti veoma, veoma interesantne ptice. U osno vi imamo standardne kanarince koji nisu neki posebni pjevaci, ali i medju njima ponekad bude neki izvanredan pjevac. Oni se ocjenjuju po izgledu, dok se kanarinci pjevaci ocjenjuju po pjesmi: malino, roler itd.
Posebno je interesantno uzgajati mlade kanarince:
- priprema gnijezda
- parenje
- nosenje jaja
- kako obezbijediti da se svi izlegu istog dana
- ishrana mladih
-kad odvojiti muzjaka od zenke itd.

:novine1: :novine1:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#75 Re: Kanarinci, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman2 »

Kako prepoznati da samo kupili starog kanarinca

Image

Roditelji kupju kanarince svojoj djeci iako nemaju nikakvo saznanje o njima. To im obicno ukratko isprica prodavac. Kod veceine prodavaca kanarinaca njihova ptica je malada i jos dobar pjevac. Medjutim, kad roditelj donese kanarinca kuc,i on ne zna da li je kupio muzjaka ili zenku. Iamo sam prilike cuti kako mi roditelj prica o lijepoj pjesmi njegova kanarinca. Kad sam dosao i vidjeo, odmah zam zakljucio da se ne radi o muzjaku nego o zenki. Zenka ne pjava ona samo cvrkuce a muzjak pjeva, neki bolje neki malo slabije ili slabo ali veoma rijetko izvanredno.

Kaze mi da je njegova ptica mlada a kad pogledam noge i kandze vidim da su kandzce-nokti veoma dugi, a po nogamo i prstima krupne ljuspice, sto govori da se radi o starom kanarincu. Njegov stast slozenost perja takodje ukazuju na starost. Kod mladog kanarinca kandze-nokti su kraci, ljuspice sitne a perje lijepo slozeno.. Dakle, prilikom kupovine obratite paznju na kandze i ljuspice po nogama. To vazi i prilikom kupovine papagaja.
Post Reply