Kampovanje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#76 Re: Kampovanje

Post by nera18 »

otvorih sezonu, kamp Viter u Zaostrogu, 4 dana, jedva cekam opet :)
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#77 Re: Kampovanje

Post by alica.k »

ipak ne u dole? stoooo?
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#78 Re: Kampovanje

Post by nera18 »

alica.k wrote:ipak ne u dole? stoooo?
nisam krenula s opremom pa trebala mi je prodavnica u blizini, na nogu... samo iz tog razloga :)
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#79 Re: Kampovanje

Post by Pitar sa Kariba »

Ponovo otkrio cari kampovanja ( doduše od sad` nadalje i u buduce porodicno). Pet dana u "Dolama" PREKRASNO.Imali kod nas gdje radnja sa opremom ( dodatnom ;) za kampovanje a da nije Intersport ili Merkur. Trazim kuhinju nasao sam nesto na netu ali u HR.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#80 Re: Kampovanje

Post by alica.k »

Pitar sa Kariba wrote:Ponovo otkrio cari kampovanja ( doduše od sad` nadalje i u buduce porodicno). Pet dana u "Dolama" PREKRASNO.Imali kod nas gdje radnja sa opremom ( dodatnom ;) za kampovanje a da nije Intersport ili Merkur. Trazim kuhinju nasao sam nesto na netu ali u HR.
kuhinjicu imas u merkuru na stupu, marka je brunner.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#81 Re: Kampovanje

Post by Pitar sa Kariba »

E hvala ti, otici cu da pogledam valjali šta.
jadran
Posts: 76
Joined: 18/02/2011 10:48

#82 Re: Kampovanje

Post by jadran »

zna li neko neko divno mjesti za kamp da nije mnogo daleko od Sa?? hvala unaprijed...pozz
veliki_ah
Posts: 1083
Joined: 28/09/2008 23:42

#83 Re: Kampovanje

Post by veliki_ah »

Jel ima neko neka iskustva sa kampom Kupari, pored Dubrovnika?
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#84 Re: Kampovanje

Post by alica.k »

veliki_ah wrote:Jel ima neko neka iskustva sa kampom Kupari, pored Dubrovnika?
kupari su meni bili predaleko od plaze...ok jeste to nekih 5-10 min lagane setnje al eto...ja navikla da mi kamp ima svoju plazu.

jel ko bio u perni?
tragac
Posts: 21
Joined: 18/03/2009 13:07

#85 Re: Kampovanje

Post by tragac »

Kupari - super kamp, čist, povoljan, puno hlada, nema gužve - nema pogled na more, 10 minuta do plaže
jadran
Posts: 76
Joined: 18/02/2011 10:48

#86 Re: Kampovanje

Post by jadran »

Nahvaliste ove Kupare..zvuci primmljivo..moglo bi se otici:) hvala:))))
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#87 Re: Kampovanje

Post by vratnik »

alica.k wrote:
veliki_ah wrote:Jel ima neko neka iskustva sa kampom Kupari, pored Dubrovnika?
kupari su meni bili predaleko od plaze...ok jeste to nekih 5-10 min lagane setnje al eto...ja navikla da mi kamp ima svoju plazu.

jel ko bio u perni?
Perna na Peljescu?
Ja sam bio u Perni nekad prije rata i bilo je nako, ok. (Ogromni kamp, potsjecao malo na veliki u Kuparima, super za nocu pjan uci u pogresan sator..). Ali je sve bilo cisto, mislim cak da je to nekako pripadalo jna, ako se dobro sjecam..
Prije tri cetiri godine je to pravo ruglo bilo, ne znam ni da li je to sad pravi kamp, vise lici na mjesto za divlje kampovanje, mozda nije rjeseno pitanje vlasnika?). Uglavnom, sablasno, ruzno i prljavo je bilo, ali sreca ima dovoljno kampova u blizini. (Nevio, Vala, ...). Mozda se nesto promijenilo u medjuvremenu, ne znam.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#88 Re: Kampovanje

Post by alica.k »

eh, steta :(
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#89 Re: Kampovanje

Post by SinjaD »

Evo da se i ja upišem među ljubitelje kampovanja.

Doduše zaljubila sam se u priče i slike. Naime, dobili smo šator na poklon i to je bio okidač za mene da počnem po netu čitati i istraživati sve o kampovanju. Naravno kampovala sam kao djete i to su mi najljepše uspomene s mora ali tad se nisam brinula o ničemu i moje je bilo samo da se kupam i zabavljam.

Našla sam na internetu toliko divnih kampova po cijeloj Evropi. Oduševljena sam tom idejom i jedva čekam da idem :-D Lagano nabavljamo najosnovniju opremu ali treba nam još masa stvari.

Imam nekih pitanja i nedoumica pa se nadam da cu ovdje dobiti odgovore (mada je tema malo zmrla; vjerovatno ste svi odfurali na odmor).

1. Rekoh da smo dobili šator ali mi bi htjeli kupiti veći. U Intersportu je sniženje Mckinlijevih šatora. A u JYSKu smo vidjeli ovaj:
http://www.jysk.ba/165/388/4720400/a/catalog
Ima li neko iskustva s ovim šatorom?

2. Šta mislite da li bi bilo zgodno koristiti ovu tavu u kampu (pekač na struju)
Image

3. Gdje da kupimo dobru lampu za kampovanje - da se može fino objesiti negdje i sl.

4. Gdje da kupimo najlon (dodatni, za ispod šatora) i kakav, kakve debljine...

5. Šta bi sve trebali nabaviti od dodatne opreme ako želimo dobro učvrstiti šator da ga ne otpuše najmanji povjetarac(kanap, klinovi itd) a ne dođe uz šator?

Nadam se da će se neko javiti s odgovorima i savjetima :thumbup:
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#90 Re: Kampovanje

Post by vratnik »

SinjaD wrote:Evo da se i ja upišem među ljubitelje kampovanja.

Doduše zaljubila sam se u priče i slike. Naime, dobili smo šator na poklon i to je bio okidač za mene da počnem po netu čitati i istraživati sve o kampovanju. Naravno kampovala sam kao djete i to su mi najljepše uspomene s mora ali tad se nisam brinula o ničemu i moje je bilo samo da se kupam i zabavljam.

Našla sam na internetu toliko divnih kampova po cijeloj Evropi. Oduševljena sam tom idejom i jedva čekam da idem :-D Lagano nabavljamo najosnovniju opremu ali treba nam još masa stvari.

Imam nekih pitanja i nedoumica pa se nadam da cu ovdje dobiti odgovore (mada je tema malo zmrla; vjerovatno ste svi odfurali na odmor).

1. Rekoh da smo dobili šator ali mi bi htjeli kupiti veći. U Intersportu je sniženje Mckinlijevih šatora. A u JYSKu smo vidjeli ovaj:
http://www.jysk.ba/165/388/4720400/a/catalog
Ima li neko iskustva s ovim šatorom?

2. Šta mislite da li bi bilo zgodno koristiti ovu tavu u kampu (pekač na struju)
Image

3. Gdje da kupimo dobru lampu za kampovanje - da se može fino objesiti negdje i sl.

4. Gdje da kupimo najlon (dodatni, za ispod šatora) i kakav, kakve debljine...

5. Šta bi sve trebali nabaviti od dodatne opreme ako želimo dobro učvrstiti šator da ga ne otpuše najmanji povjetarac(kanap, klinovi itd) a ne dođe uz šator?

Nadam se da će se neko javiti s odgovorima i savjetima :thumbup:
Evo ja cu pokusati, iako sam ja kao sto se po slici mog satora s prethodne stranice da vidjeti neko ko kampuje samo po lijepom vremenu, cim zapada :run: .

Iskustava s ovim satorom nemam, ali mi se cini prilicno mali za cetiri osobe, ali to je sad nesto subjektivno. Visina od 130 cm ga pretvara u sator koji je moguce koristiti samo za spavanje, i slicne aktivnosti u horizontali. Vodopropusnost (ili kako vec napisase, hidronesto?) od 1500 je minimum, sve ispod toga propusta vodu. (Sto je veci broj, to je bolje, npr. 3000, ili 5000).
To je naravno sve teorija, nakon 5 dana kise ne mislim da postoji suh sator. Ali naravno, moj savjet, a i savjet ljudi koji iste prodaju je da se sator impregnira (imaju ovi moderni sprejovi za cipele s nanocesticama, jeftiniji su od "specijalnih" sredstava za impregnaciju. ( Sem naravno ako je sator od PVC-a, nekih 1300 gr / m², njemu nikakva impregnacija ne treba... To je ono sto bih ti ja prepurucio za ispod satora. To su one kamionske cerade. ).
Ova tava je super, mi smo imali nesto slicno i sjecam se nase radosti kad nas za dorucak doceka kljukusa, njami.
Znam da to nekome mozda izgleda dekadentno ili nepotrebno, ali nema nista gore nego kampovati bez te "dodatne" opreme, onda to nije kampovanje, vec mucenje. Sto vise luksuza, to bolje, ma kako to sad zvucalo :-)
Sto se kanapa i klinova tice, svaka igra, svaka dobija i sve se moze iskoristiti. :D , bas kao i lampe, s tim da je sad puno jednostavnije zahvaljujuci LED tehnici, mala potrosnja a svijetli kao reflektor. (kad se sjetim nasih muka prije s baterijom od 6V / one ogromne plave), i opet nakon tri dana kampovanja u mraku. Sad imam grundigovu dzepnu bateriju s 11(?) LED lampica, mislim da sam prije tri godine stavio cetiri AA baterije, jos uvijek svijetli. Istina, trebao bih ubaciti nove.
Eto, znam da ti nisam puno pomogao, ali kod kampera se ne cijeni konkretna pomoc, vec spremnost na istu :D (to su one komsije koje ti s pivom u ruci daju savjete kako je najbolje ucvrstiti sator, a ti bi ih udavio posto si sav oznojen na 43°, zena zvoca, djeca hoce u more... Zato sam ja kupio jos jedan sator kao na prethodnoj stranici..
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#91 Re: Kampovanje

Post by Cober »

Volim kampovanje i imam zaista veliko iskustvo u pravom kampovanju. Ja lično ne bih ni pomišljao na nešto poput te tave, nema to nikakve veze sa kampovanjem, da ne spominjem prosječne privatne kampove po hrvatskoj u kojima je potrošnja struje osiguračima uglavnom limitirana na 6 il 10 A, a neovisno od toga tu je i presjek produžnog kabla koji zbog svoje dužine uglavnom neće dozvoliti da se tava ugrije na maksimum i koliko je potrebno.. Kamperska plinska boca od 2 kg ili mini primus sa bombicama je mnogo bolje i praktičnije rješenje od kafe pa do kuhanja i pečenja.

Podloga za spavanje je meni najbitnija uz tanki samonapuhujući dušek (Intersport McKinley opet), a vreća za spavanje u ovom periodu je skoro nepotrebna i samo smetnja, za ugodan boravak najbitnija je dobra hladovina, u šatoru se uglavnom drže stvari i prespava sve ostalo se odvija vani pa je uz ležanje poželjna solidna garnitura za sjedenje kao i stolić. Kao nedovoljno adekvatna ali ipak ogromna zaštita ako niste u prirodnoj hladovini može dobro poslužiti otvoreni paviljon-tenda kakvih imaš u svakom tržnom centru. Takav paviljon može solidno pomoći i u slučaju kiše uz ove iglu šatore. No ja ipak preferiram hlad borovine i otvoren front prema moru odakle uvijek pirka vjetrić i boravak čini znatno ugodniji u odnosu na zavjetrinu gdje je meni nepodnošljivo neugodno na vrućini.

Dodatno eventualno možete rezervne klinove za šator, kakve jače i veće poželjno, neki čekić 1-2 kg mada ga ja uz šator nikada nisam nosio, kamen ili posudiš, a za slučaj kiše najbitniji je mali montažni ašovčić poput vojnog da možeš iskopati mali rov oko šatora za odvodnju i kanalisanje kišnice ukoliko je jači pljusak. Tu je poželjno pripaziti da si na blagom uzvišenju, par cm je jako bitno da se tu skuplja ili ne skuplja bara pa da ne ispadne da si usred jezerceta. Nekada je za to korisno imati i one rastezljive šarene gume sa kukicama koje se uglavnom prodaju na autokozmetici. No sve to nije toliko važno. Iglu šatori stoje sami od sebe i bez kanapa za razliku od tunelskih. Meni je kod odabira šatora baš izuzetno bitno predsoblje, što veće to bolje, ako je iglu da nije samo tendica nego bar ono mini predsoblje za sve i svašta. Ako iglu šator ima dva ulaza na dvije suprotne strane, to je pravi rahatluk zbog provjetravanja, a imaš i dva predsoblja za stvari. Pretpostavljam da idete kolima pa težina šatora nije bitna, ako ne onda nikako teži od 4-5 kg, to je maximum. Da, zaboravio sam, obavezno dvoslojni šator, znači ovo kao na slici, platno od kabine pa preko drugo platno od šatora, i tu napravi razmak i zategni šator kako treba, nikako jednoslojni šatori. Impregnacija u spreju je dobra ali ti onda neće trebati.
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#92 Re: Kampovanje

Post by SinjaD »

Cober & Vratnik, puno vam hvala na odgovorima.
Naravno iskustva su različita, ljudi preferiraju različite stvari...A meni svačije iskustvo dobro dođe.

1. Glede šatora - nas je dvoje tako da nam šator za 4 osobe nije mali nego taman. Već smo pazarili šator - Oregon 4 McKinley u Intersportu (snižen na 100KM)
http://www.takolako.rs/user/satori/sato ... 0/item.jsp

Sudeći po onome što sam imala priliku pročitati po raznim forumima McKinley bi bio neka zlatna sredina jel da? Trknuli smo i do Merkura da vidimo ima li Outwell-ovih satora ali bio je samo onaj mini kao kod Vratnika i jedan ogromni (skoro 500KM) za 5 osoba u kojem se moze stajati uspravno.

Nama je bitno da je šator prozračan, da ima mrezice protiv komaraca, da se možemo raširiti kad spavamo, da je nepropusan, da ga nije kompikovano postaviti (pogotovu jer smo totalno neiskusni ) te da je čvrst i stabilan (ali to već ovisi o tome kako smo ga postavili) Posebno nam je vazno lako postavljanje jer voljeli bi smo se kretati duz obale i mjenjati mjesta i kampove.

2. Glede tave - interesovalo me je moze li se koristiti u kampu bas zbog jacine struje. Eto Vratnik ju je koristio, također i moja prijateljica koja mi je inače i dala ideju, dok je Cober skeptičan. Za mene ovo bi bilo privremeno rješenje tj. samo za ovo ljeto, a inače bih voljela nabaviti plinsku bocu. Ovoga ljeta mi necemo ici na kampovanje na duze, u jednom komadu. Bice to koji vikend tu i tamo. Ponijela bih tavu pa ako se mogne iskoristiti bice dobro. Ako ne-ne nosim je na glavi. A imamo i mini primus.

3. Podloga za spavanje - imamo spuzvaste podloge ali planiramo kupiti samonapuhujuće. Da li ćemo ih kupiti ovog ljeta ili za iducu sezonu odredit će dubina džepa. Planiramo kupiti one debljine 5cm (mislim da je to dovoljno ili nije?)
Vreće za spavanje također imamo, solidne. njih vjerovatno nećemo ni nositi kad idemo kampirati ljeti na more.

Šta predlažete što se tiče JASTUKA? Nosite li obične jastuke od kuće ili ste nabavili neke na napuhavanje. U JYSKu sam vidjela samonapuhujuće male jastuke.

4. Već sam ranije zabilježila da moramo nabaviti neki mali ašovčić za kopanje rova. Mi kupili neke grabljice da pograbuljamo kamenje :D a ašov zaboravili.
Cober, hvala za savjet da pripazimo da smo na blagom uzvišenju! To moram zapamtiti!

5. Stolić i stolice imamo, solidne i cvrste.

6. Mozete li molim vas staviti link ili slike lampi koje koristite (ili da bar priblizno lice na vase)

Nama je jasno da za kampiranje treba svašta; gomila praktičnih i zgodnih sitnica koje olaksavaju samo kampiranje. Ali to ćemo morati učiti usput. Ne možemo sad kupiti bas sve. Za početak osnovno pa cemo uciti iz iskustva.
stecak
Posts: 236
Joined: 10/12/2006 00:55
Contact:

#93 Re: Kampovanje

Post by stecak »

Hm, Kupari...imaju i dobrih i loših strana.

Najbliža plaža je udaljena oko kilometar od kampa. Zavisno s koje strane se prilazi, s zapadnog dijela treba ukoliko se ide pješke prijeći nekih 500 metara po golom asfaltu i bez hlada, pa šetnja tim dijelom u sred dana i jula/avgusta zna biti :-)

Nekada je tu bilo vojno, oficirsko ljetovalište, šta li već. Danas je većina hotela, vila i pratećih objekata porušena, pa izgleda malo otužno.

Kamp je lijep i uređen, prepun hlada i raznolikog rastinja, mada su i tu prateći objekti devastirani (nekada su bili restorani i sl.) Nekada znaju doci grupe od 1-2 autobusa osnovnoskolaca pa zna nervirati njihova vriska, ali se moze naci fino, mirno i izolovano mjesto (ima jako puno prostora i nije toliko posjećen kamp za razliku od drugih u HR.).

Plaze solidno uredjene, more cisto, najdublje u tom dijelu Jadrana... Vecina plaza je bez drveca i hladovine, ali kupis suncobran za 25 kuna i miran. Kao i svugdje i tu se zna naci neki kretenska porodica, u nasem slucaju četvoro iz zapadne Hercegovine koji su otprilike sa svojim peškirima zauzeli oko hektar hladovine na plaži. Ali i ti kretenski prilikom izlaska iz mora koji put namjerno nagaziš peškir, slučajno nogom potkačiš šlauf ili japanke i onda oni skontaju u koja su doba pa se reduciraju na onoliko koliko im treba.

Ko zeli loviti ribu, ima finih primjeraka :-D

U kampu se moze i rostiljati. Tu sam prvi put vidio da neki Francuzi zamotaju bananu u foliju, bace u žar i to jedu :lol:

Mjestasce ima nekoliko trgovina (Konzum, Studenac i sl), pored plaže gomila suvenirnica, kafića, restorančića, sladoleda...Od stanovnika se moze kupiti domace vino, preko puta kampa je benzinska ukoliko u neko doba zafali cigara, pomisli se na čokoladicu, pivo... Nekolicina simpatičnih mjestašca se nalazi uokolo (Srebreno i sl.) i laganom šetnjom se može sve obići i uživati. Udaljenost od Dubrovnika nekih 7-8 km, sa redovnim bus linijama ukoliko se ne dolazi automobilom. P.S. Ne posjećivati u sred dana i ljeta Dubrovnik, unutar zidina jednostavno nema zraka, a sunce odera po tjemenu.

Što se tiče kampovanja, SinjaD, uvijek se nešto zaboravi ili ne ponese. Uglavnom kampovanje samo po sebi je nezaboravno iskustvo :wink: . Pa i da se nešto zaboravi uvijek se može posuditi, kupiti, naći neka zamjena... Meni je iscurio plin iz flaše, ali sam (zbog zabave, ili prkosa, šta li već) uspio supu napraviti na onim malim svijećama što se postavljaju na stolove u restoranima, kafićima...

Sretno :)
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#94 Re: Kampovanje

Post by flyawayll »

A da li ima u BiH kao i u Americi pa da imaju oni kampovi djeciji ? Ne mislim sad na skroz malu djecu, vec stariju. Ako ima na PP saljite pls :)
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#95 Re: Kampovanje

Post by SinjaD »

stecak wrote:
Što se tiče kampovanja, SinjaD, uvijek se nešto zaboravi ili ne ponese. Uglavnom kampovanje samo po sebi je nezaboravno iskustvo :wink: . Pa i da se nešto zaboravi uvijek se može posuditi, kupiti, naći neka zamjena... Meni je iscurio plin iz flaše, ali sam (zbog zabave, ili prkosa, šta li već) uspio supu napraviti na onim malim svijećama što se postavljaju na stolove u restoranima, kafićima...
Sretno :)
Hvala :-D I ponijet ću svijeće za svaki slučaj :D
User avatar
43522541N18243114E
Posts: 54
Joined: 12/07/2011 20:02

#96 Re: Kampovanje

Post by 43522541N18243114E »

SinjaD wrote:
stecak wrote:
Što se tiče kampovanja, SinjaD, uvijek se nešto zaboravi ili ne ponese. Uglavnom kampovanje samo po sebi je nezaboravno iskustvo :wink: . Pa i da se nešto zaboravi uvijek se može posuditi, kupiti, naći neka zamjena... Meni je iscurio plin iz flaše, ali sam (zbog zabave, ili prkosa, šta li već) uspio supu napraviti na onim malim svijećama što se postavljaju na stolove u restoranima, kafićima...
Sretno :)
Hvala :-D I ponijet ću svijeće za svaki slučaj :D
Ceradu: možete kupiti u Peny-u 10.00KM 3x4m .
Lampa: BINGO u Hadžićima, imaju jeftine kineske sa LED-om od 5,00 do 25,00KM (kupio super su osim izgleda :roll: )
Stol (obavezno) za ručavanje, kafu, i večernje sijelo :ROBOT, 25,00KM jeftiniji i 79,00KM pravo dobar-
Štrik (obavezno) bilo gdje
Čekić ( po meni obavezno) ponesite jer ako je kamenit teren dabogda sa kamenom učvrstit klinove a da ih ne uništite.
Nek vam ne bude mrsko učvrsiti i sve konopce jer se vrijeme promjeni obično naveće.
Ja sam za korištenje struje tava :thumbup: povrće, meso sve ide. ili ako imaš baš dobar "primus"-
svijeće obavezno ponesite jer kad naveće sjednete ispred šatora svaka sijalica smeta (mogu i male protiv komaraca)
sad je to baš fancy.
User avatar
43522541N18243114E
Posts: 54
Joined: 12/07/2011 20:02

#97 Re: Kampovanje

Post by 43522541N18243114E »

Jah, jastuke ponesite svoje ništa na napuhavanje da spavate k`o ljudi, kao ni one velike dušeke na napuhavanje iz JYSK-a, mi i bude se izradili kao da spavaš na vodenom krevetu, ljulja brate eto nama ne valja.
ETO
enjoy
stecak
Posts: 236
Joined: 10/12/2006 00:55
Contact:

#98 Re: Kampovanje

Post by stecak »

- Uh da, štrik, odnosno 4-5 metara kanapa te koja štipaljka obavezno. Više se veša mijenja i suši za 7 dana na moru, nego za čitavu zimu na kontinentu. Uvijek na njemu vise bar peškiri, kupaći, čarape...ali uvijek. A može poslužiti za mnogo drugoga.

- Jastuci znaju biti problem. Ukoliko se ide autom ponijeti vlastite i one na koje ste navikli. Napuhivanje jedino ukoliko se ide vozom, busom...tj samo sa ruksakom na ledjima.

- Ukoliko je dušek na napuhivanje obavezno malu pumpicu. Nemojte pokušavati "na usta" jer će vas vile nosati.

- Ponijeti mnoštvo sitnica koje zaista mogu pomoći, rjetko ih se sjetimo i sve mogu stati u mali neseser: džepni nožić/otvarač, upaljač, igla i konac, ziherica, makazice, spajalica (npr. objesiš svjetiljku na drvo :))...itd

- Za svijeće, pošto navečer zna biti vjetra - odrezati plastičnu bocu napola i u nju staviti svijeću.

- Raspitati se, jer neki kampovi imaju ili iznajmljuju stolice, stolove i sl. potrepštine, da se ne nosi bez potrebe.

- Mogu se naći oni mali i lagani setovi posuđa za kuhanje (kratak opis: veličine je prosječne šerpe, dok se u njoj nalazi još manja šerpica, tava, šolja, pribor za jelo, ručkica...)

- Plinski gorionici nisu loši, ima ih na svakoj pijaci (8-10KM, tj. gorionik i bočica sa plinom) te su veoma dobri za spravljanje ne toliko zahtjevnih jela (mogu i zahtjevniji, ali treba duže. Nisam baš na sarmu ili grah mislio).

Sve u svemu, potrebno je imati dokumente, novac i dobru volju, sve ostalo je manje bitno i zabava može da počne :)
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#99 Re: Kampovanje

Post by SinjaD »

43522541N18243114E wrote:
Ceradu: možete kupiti u Peny-u 10.00KM 3x4m .
Lampa: BINGO u Hadžićima, imaju jeftine kineske sa LED-om od 5,00 do 25,00KM (kupio super su osim izgleda :roll: )
Svijeće obavezno ponesite jer kad naveće sjednete ispred šatora svaka sijalica smeta (mogu i male protiv komaraca)
sad je to baš fancy.
Uh da, štrik, odnosno 4-5 metara kanapa te koja štipaljka obavezno. Više se veša mijenja i suši za 7 dana na moru, nego za čitavu zimu na kontinentu. Uvijek na njemu vise bar peškiri, kupaći, čarape...ali uvijek. A može poslužiti za mnogo drugoga.
- Jastuci znaju biti problem. Ukoliko se ide autom ponijeti vlastite i one na koje ste navikli. Napuhivanje jedino ukoliko se ide vozom, busom...tj samo sa ruksakom na ledjima.
Ponijeti mnoštvo sitnica koje zaista mogu pomoći, rjetko ih se sjetimo i sve mogu stati u mali neseser: džepni nožić/otvarač, upaljač, igla i konac, ziherica, makazice, spajalica (npr. objesiš svjetiljku na drvo :))...itd
Za svijeće, pošto navečer zna biti vjetra - odrezati plastičnu bocu napola i u nju staviti svijeću.
Mogu se naći oni mali i lagani setovi posuđa za kuhanje (kratak opis: veličine je prosječne šerpe, dok se u njoj nalazi još manja šerpica, tava, šolja, pribor za jelo, ručkica...)
Plinski gorionici nisu loši, ima ih na svakoj pijaci (8-10KM, tj. gorionik i bočica sa plinom) te su veoma dobri za spravljanje ne toliko zahtjevnih jela (mogu i zahtjevniji, ali treba duže. Nisam baš na sarmu ili grah mislio).
Sve u svemu, potrebno je imati dokumente, novac i dobru volju, sve ostalo je manje bitno i zabava može da počne :)
još jednom tenk ju na savjetima :-D
Kupili smo samonapuhujuće podloge tako da je to rješeno.
Stol i stolice imamo. Auto nam je velik i komotan , svašta stane u njega , a imamo i tule. Tako da možemo nositi svašta zlu ne trebalo :D pa i prave jastuke da spavamo ko ljudi :-D
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#100 Re: Kampovanje

Post by nera18 »

obilazim kamp perna :D

sjecate se onih McKinley stolica, zavanjenih sa podemtacem za noge... jel neko u zadnej vrijeme vidio nesto slicno negdje?
Post Reply