Kamperi

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#1 Kamperi

Post by korisnicki »

Ne vidjeh da postoji tema. Tih kombi mini kampera slaba je ponuda tako da planiram kupiti kombi i preurediti ga u kamper.

Kakva su iskustva?
Koliko je moguće odmoriti i opustiti se u istom, provesti u njemu neki duži period?

Kako ide sa registracijom?

Velika prednost u odnosu na prave kampere je da su neupadljivi bilo gdje.
Primjer:
https://www.youtube.com/watch?v=uDYx7KXhqmM
https://www.youtube.com/watch?v=1Us-LXNq-OE&t=661s
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: Kamperi

Post by holowey »

mastao dugo o kamperu, obilazio, raspitivao se, da li je bolje teretnom dodati sjedista ili putnickom izbaciti sjedista, kakogod, moras imati atest za kombinovano vozilo... sprinter super vozi, osjecaj kao obicno auto a visok pogled, ali je uzak pa krevet ne moze sirinom stati (180cm bez ikakve izolacije), dukato bolji prostorom ali osjecaj kamionske voznje... generalno, gledao sprinter, krafter, dukato, produzene i povisene modele... nasao firme koje bi mogle sa atestom dodati prozor na teretni, napraviti tendu, ali... kod nas slabo ima ponude za npr platformu za "kapetansko" sjediste, moras do slovenije ili italije... alu profila za konstrukciju ima ali zbog nedostatka ponude plinskog frizidera, plinskog klima uredjaja, i generalno uredjaja i opreme za kampere, kupio plac i zidanu vikendicu a kamper mi ostao nedosanjani san...

tebi sretno, nadam se da ces ti uspjeti u svom naumu... obavezno slikaj radove i podijeli sa forumasima
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#3 Re: Kamperi

Post by citroen xm »

Visina ti je vrlo bitna. Ostalo, ja bih kupio putničkog u startu. Ostale ideje sve pokupi sa Pintresta. Ja ne bih puno luksuzirao. Najbitniji ti je dobar sklopivi krevet, ostalo je manje bitno. Mini kuhinjica se lako napravi, u nju ubaciš sudoper i frižider(plinski ili kompresorski zbog minimalne potrošnje struje. WC neki takođe minimalni, da u njega stane ona kamperska šolja sa rezervoarom za fekalije. Za tuš sam vidio super ideju sa onom bocom za prskanje voća kojoj ručno nabiješ pritisak tako da ti tu struja ne treba.

U suštini, ja često kampujem i po meni kamp gubi smisao onoga trenutka kada krene puno ka luksuzu.

Takođe, ja bih pri izboru kombija izbjegao duge verzije jer ti toliki prostor nije realno potreban, a kratki je sposobniji na lošijem terenu gdje ćeš naći X prelijepih mjesta.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10611
Joined: 10/03/2022 22:16

#4 Re: Kamperi

Post by ZoomZoomKiwi »

https://olx.ba/artikal/56374620
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#5 Re: Kamperi

Post by korisnicki »

Samo uređivanje kampera moguće je i postupno, tu se nema šta kvariti. Tako da mi je bitnije stanje mehanike i šasije vozila.

Vidim po youtubu ljudi kao mini kampere preuređuju i monovolumene tipa Dacia Dokker, Citron Berlingo, Reno Kongo i sl.
Koliko to može biti dobro i upotrebljivo?
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#6 Re: Kamperi

Post by citroen xm »

Sve zavisi od tebe, tj. tvojih želja. Ide to od auta koje glumi samo šator, pa do neslućenih razmjera. To sam malim autima može biti upotrebljivo, ali to je najveći vid spartanizma.

Evo ako imaš instagram pogledaj ovaj profil. Ljudi sa Combom odoše svuda

Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#7 Re: Kamperi

Post by Throttle »

Računaj na to da crafter i sprinter imaju ocajnu limariju tako da bih zaobisao.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10611
Joined: 10/03/2022 22:16

#8 Re: Kamperi

Post by ZoomZoomKiwi »

Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#9 Re: Kamperi

Post by Leon16v »

Ima jedan lik od Urusa napravio nešto kao kamper i putuje :lol:
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#10 Re: Kamperi

Post by korisnicki »

EFD22 wrote: 01/03/2024 22:18
Zadovoljio bih se sa ovim. Ima vani firmi koje rade takvu prenamjenu za cijenu oko 10000 eura. Bar je stručno urađeno i sa garancijom i atestom. Ni sa improvizacijama neće se mnogo jeftinije proći.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10611
Joined: 10/03/2022 22:16

#11 Re: Kamperi

Post by ZoomZoomKiwi »

Upravo, a u De imaš dobro opremljenih Dokkera sa jako malo pređenih km za nekih 12-13 k€ maksimalno.
1.5 dci 90 KS u Stepway opremi, sa navigacijom, klimom, tempomatom i zajebancijama. Odvezeš ga da ti ovo urade, i imaš za 22k€ vrhunski mini kamper koji teško da možeš za te pare i sam napraviti na dobroj bazi.

Dokkera imam evo 10 godina, ni traga hrđi, limarija mu je začuđujuće na zavidnom nivou. Motor je praktički neuništiv.

Zvučna izolacija nije neka, ali jebiga, u skladu sa cijenom.
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#12 Re: Kamperi

Post by korisnicki »

EFD22 wrote: 01/03/2024 23:00 Upravo, a u De imaš dobro opremljenih Dokkera sa jako malo pređenih km za nekih 12-13 k€ maksimalno.
1.5 dci 90 KS u Stepway opremi, sa navigacijom, klimom, tempomatom i zajebancijama. Odvezeš ga da ti ovo urade, i imaš za 22k€ vrhunski mini kamper koji teško da možeš za te pare i sam napraviti na dobroj bazi.

Dokkera imam evo 10 godina, ni traga hrđi, limarija mu je začuđujuće na zavidnom nivou. Motor je praktički neuništiv.

Zvučna izolacija nije neka, ali jebiga, u skladu sa cijenom.
Zanimljiva su mi Dacia auta. Više ni ona nisu tako jeftina, isprva bilo bagatela.

Neznam kakva je ponuda u Njemačkoj, najjednostavnije bi bilo takvo gotovo nešto uvesti iz Njemačke.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#13 Re: Kamperi

Post by citroen xm »

Meni je to lično preskupo. Nema nikakve potrebe da za ovaj "namještaj" plaćaš 10-12000 evra. Sve kada sabereš, pa za 25000 se kupuje pravi kamper u dobrom stanju.
Post Reply