Kamp u Neumu .

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#1 Kamp u Neumu .

Post by BISCANIN2 »

Pozdrav svima ,hitno mi treba pomoć :Imali na dijelu BH mora kamp gdje mogu kampovat sa familijom .
Ovi krkani yajebali su mi djeci pasoše a meni godišnji ističe.
Ne volim apartmane ,nekad sam ko dijete prije rata kampovao u u kampu KLek ,dali isti još postoji i dali pripada BH teritoriji .I imali u opšte kakav pristojan kamp na našoj teritoriji gdje mogu kampovati bez paseporto .

Svima koji nešto znaju unaprijed zahvalan .

Vaš Bišća
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#2 Re: Kamp u Neumu .

Post by zemomak »

u neumu ne postoji auto kamp, a klek pripada i nalazi se u republici hrvatskoj :)
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#3 Re: Kamp u Neumu .

Post by BISCANIN2 »

u neumu ne postoji auto kamp, a klek pripada i nalazi se u republici hrvatskoj :)
Thx,znači ništa od kampiranja u Neumu.
che1
Posts: 12
Joined: 28/08/2009 05:05

#4 Re: Kamp u Neumu .

Post by che1 »

nije istina. ima kamp samo je prljav i ne opremljen ali ljudi nekad kampiraju
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#5 Re: Kamp u Neumu .

Post by ljuspica »

Ima kamp u Neumu,kako da ne.Nalazi se odmah ispod autoputa, negdje na ulazu u Neum.Do prve plaze ima preko 300 stepenica-brojala sam. Kampovala sam nekada davno sa roditeljima kao dijete u tom kampu. Ne znam da li je to jedini kamp, ali mislim da je poprilicno jeftin.

Mene zanima par stvari vezanih za Neum...

Znam da okolo ovog gradića imaju nekakva brda, sto mi zvuci privlacno za istrazivanje(osim ako nije minirano)...a sjecam se i onog brda "preko puta" samog grada koje je bilo nenaseljeno (ne znam kakva je situacija danas)...

Dakle zanima me kolika je sveukupna širina opcine Neum koja pripada teritoriji BiH to jest zanima me sveukupna širina BiH drzave na izlasku jadranskog mora.

I ono sto je najbitnije od svega: koliko kosta otprilike 500 kvadrata zemlje u Neumu? 8)
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#6 Kamp u Neumu .

Post by zemomak »

stas istrazivat, sve samo zbunje i poskoci :)


Sent from my iPad using Tapatalk
Jean Valjean
Posts: 13
Joined: 27/02/2012 22:20

#7 Re: Kamp u Neumu .

Post by Jean Valjean »

zemomak wrote:stas istrazivat, sve samo zbunje i poskoci :)


Sent from my iPad using Tapatalk
Cuj, sta ce istrazivat.
Mozda i u Neumu bude kakvih piramida, vidi kakva su im siljasta brda.
Sto bi mi Ercegovci imali samo Gospu, kad mozemo i faraona.
mo-info
Posts: 18
Joined: 10/06/2014 17:05

#8 Re: Kamp u Neumu .

Post by mo-info »

ljuspica wrote:Ima kamp u Neumu,kako da ne.Nalazi se odmah ispod autoputa, negdje na ulazu u Neum.Do prve plaze ima preko 300 stepenica-brojala sam. Kampovala sam nekada davno sa roditeljima kao dijete u tom kampu. Ne znam da li je to jedini kamp, ali mislim da je poprilicno jeftin.

Mene zanima par stvari vezanih za Neum...

Znam da okolo ovog gradića imaju nekakva brda, sto mi zvuci privlacno za istrazivanje(osim ako nije minirano)...a sjecam se i onog brda "preko puta" samog grada koje je bilo nenaseljeno (ne znam kakva je situacija danas)...

Dakle zanima me kolika je sveukupna širina opcine Neum koja pripada teritoriji BiH to jest zanima me sveukupna širina BiH drzave na izlasku jadranskog mora.

I ono sto je najbitnije od svega: koliko kosta otprilike 500 kvadrata zemlje u Neumu? 8)
đe ti je bona autoput u neumu.. hehehehe ti je je jadranska magistrala...
Jean Valjean wrote:
zemomak wrote:stas istrazivat, sve samo zbunje i poskoci :)


Sent from my iPad using Tapatalk
Cuj, sta ce istrazivat.
Mozda i u Neumu bude kakvih piramida, vidi kakva su im siljasta brda.
Sto bi mi Ercegovci imali samo Gospu, kad mozemo i faraona.
ta 'šiljasta brda' su dinaridi.. vidljio iz zaleđa neuma :)
ariva
Posts: 19
Joined: 06/08/2014 19:46

#9 Re: Kamp u Neumu .

Post by ariva »

Mislim da ima kamp u Neumu kada se uđe pa prva desno kod turistickog ureda. A sto se tice brda oko Neuma nema se tu sta vidjeti dovoljno je jednom preko svitave proci. Ima spilja vjetrenica, svetiste kraljice mira ... Ali savjetujem neko drugo doba godine ( na plus 40 po krsu :O )


Sent from my iPhone using Tapatalk
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#10 Re: Kamp u Neumu .

Post by bumerangss »

Gdje je u Neumu golač plaža? :D
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#11 Re: Kamp u Neumu .

Post by ljuspica »

hhahah sad ja pitam nakon 8 godina: ima li tog kampa u Neumu?onaj nekadasnji vise ne postoji.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#12 Re: Kamp u Neumu .

Post by Bobi »

A jesi kupila plac :D ?
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#13 Re: Kamp u Neumu .

Post by ljuspica »

Bobi wrote: 09/06/2020 22:34 A jesi kupila plac :D ?
:lol:

kupila sam nesto drugo , negdje drugo :wink:
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#14 Re: Kamp u Neumu .

Post by sedma_7 »

Ima gore iznad magistrale. Skreneš u centru kod pekare i apoteke pa ides gore ravno cestom... Picis nekih pojma nemam mozda 800m, i na lijevu stranu ima kamp!
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#15 Re: Kamp u Neumu .

Post by sedma_7 »

Dodjes skoro do kraja "neuma". Tj. Do zadnjih redova kuca preko magistrale... tu negdje u blizini ima crkva... Ne znam kako drugacije objasnit. Igrom slucaja smo imale stan gore pa smo jedan dan istrazile taj dio...


Na samom ulazu za taj dio gore se na lijevoj strani nalazi zlatarna a na desnoj pekara (nisam sigurna).
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#16 Re: Kamp u Neumu .

Post by mayab »

http://www.google.ba/maps/dir/42.925034 ... !3e2?hl=bs

Auto kamp MIR, samo plaža podaleko, 2 km :-?

A i recenzije na google mapsu od posjetilaca , govore da je žešći odron :lol: :lol: :lol:
Disgusting! The manager should be ashamed that he takes your money for this place! Toilets and showers are in an unusable state! I wouldn’t wish them on anyone. If I could rate this less I would! Do not stay here! There are rooms in the town cheaper than this place!
Worst campsite we’ve stayed in on our 6 week cycle tour. Would not recommend at all. Disgusting toilets and shower, urinal not plumbed in (my fiancé discovered the hard way). Minimal access to clean water. Overpriced, we paid €20 for one tent two adults. We have now learnt the hard way to check facilities before paying.
Such a poor representation of a small patch of Bosnia the owners should be ashamed.
Only positive and I’m stretching here was that the grounds were nice. However toilet paper littered down the back of campsite - clearly people did not want to use the toilets.
So etwas heruntergekommenes habe ich schon lange nicht mehr gesehen. Toilette keine Brille, Frauen und Männer zwar getrennt aber ohne Tür, Warmwasser? Unübersichtliche Bezahlung, ohne Rechnung, nach genauer frage plötzlich 10 euro weniger, dreckige Tische, wäre schöner Platz wird aber vom Hund als Toilette benutzt
Nikada nisam vidio takav nered u toaletima, a taj se miris ne može opisati
:izet: :izet:
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#17 Re: Kamp u Neumu .

Post by Blixen »

neum je za zaobici u sirokom luku

papanijada zesca
archi_a
Posts: 10360
Joined: 11/12/2011 18:11

#18 Re: Kamp u Neumu .

Post by archi_a »

Kad reče Neum..... :D
Godine 1490. spominje se turska skela od Zažablja u Kleku. Hudžetom drinskog kadije od prve dekade džumada 1895 (1490.) godine uređeno je da se prodaje so na skeli u Kleku. Iz ove skele se kasnije razvilo tursko pristanište koje je svake godine, od prvog do prvog marta naredne godine, izdavano pod zakup (mukatu).
Neki Mumin bio je 1596. godine emin u zažapskoj luci Kleku. Za turske uprave Neum je bio hercegovačka luka, jako utvrđena. Ovdje je sve do 1878. godine bio stalno stacioniran kontigent vojnika koji su ga čuvali od napada Mlečana i uskoka iz Dalmacije. Na tvrđavi koja je po odlasku Turaka 1878. godine razrušena, nalazilo se nekoliko velikih topova. Na obali u Neumu stoje još dva turska topa koji su za turiste i kupače prava atrakcija. Pored raznih vojnih, državnih i stambenih zgrada u Neumu je za turske uprave sagrađena džamija i, nedaleko od nje, čatrnja. Džamija je bila situirana na mjestu Polača, neposredno uz desnu stranu magistrale koja od Neuma vodi prema Dubrovniku. Ne zna se ko ju je i kada sagradio kao ni kakve je dimenzije imala.
Čatrnja zvana Bare nalazi se u Bari, desetak metara udaljeno od mjesta gdje se džamija nalazila. Davno je napuštena i ne služi svojoj svrsi. Zadužbina je, sigurno, vakifa koji je i džamiju ovdje sagradio i danas se vidi u parku, u strani, lijevo od ceste koja od magistrale vodi prema hotelu.
Priča se da je džamija do 1927. godine djelimično bila očuvana i da ju je te godine potres srušio. Kasnije joj je svijet raznio kamen i potpuno dokrajčio, pa se danas ne zna ni gdje je bila. Uz nju se nalazilo groblje sa više nišana koji su kao i kamen od džamije uzidani u razne pozide i zgrade koje su poslije 1930. godine na njemu podignute.
U podzidu parka se sačuvao samo dio jednog nišana iz 1277. (1860.) godine koji je označavao grob nekog pomorskog miralaja. Zemljište na kome se nalazila džamija, čatrnja i groblje, bili su vakufsko vlasništvo, a sada je to sve državni erar. Podizanje ove džamije i čatrnje uz nju diktirale su potrebe, jer je Turska, sve dok je Neumom vladala, stalno držala ovdje odred vojnika. Osim toga, na skelu Neum dolazile su brojne kiridžije koje su na konjima gonile robu u Stolac i dalje u unutrašnjost zemlje. Na ovu skelu brodovima su dopremane sve vrste robe i prehrambenih artikala, osim baruta i municije koji su iskrcavani u luci Gruž kod Dubrovnika. Brojni stočari-muslimani iz Nevesinja, Ljubinja i Stoca, dogonili su zimi stoku na ispašu u Neum, pa su i oni u zimskom periodu uvećavali broj muslimana u ovom mjestu.
Turska je podizala u Neumu manja utvrđenja i magacine za smještaj robe. AIi-paša Rizvanbegović 1831.-1851.) naredio je da se ovdje sagradi više magacina za uskladištenje soli. U zalivu Klek, na mjestu Jazine, nalazila se za turske uprave privatna solana, a u Neumu je bio trg soli. Neum je za turske uprave bio naseljen muslimanima koji su ovdje imali džamiju i zato je sultan imao neprikosnoveno pravo na ovo mjesto.
Enklava Klek ostala je pod sultanovim suverenitetom i 1878. godine kada je Austrija dobila mandat da okupira Bosnu i Hereegovinu. Neum je spajao Bosanski pašaluk s morem.
Neum sa selima koja mu gravitiraju pripada katastarskoj opštini Gradac koji je odavdje udaljen oko deset kilometara idući prema Stocu. Na području Neuma i okolnih zaselaka nalaze se slijedeće parcele (vrtovi, oranice, vinogradi, pašnjaci i šikare): Bubreg, Čalopek, Čajirnica, Hadžinica, Haliluša, Harem, Jašmak, Kalauz, Kardašuša, Karišikovište, Kod čatrnje, Kod Frlja, Kod kuline, Kokošaruša, Kovrazi, Kulina, Lizdakovina, Mujina lazina, Mujina toina, Ortačka ograda, Pod čardakom, Podhadžinica, Redžino polje, Sarajlinovac, Selimača, Spahinovac, Šarkuša, Sarićuša i Više čardaka. U Gracu se nalazi oko jedan kilometar duga i plodna uvala zvana Beguša koja je bila vlasništvo Rizvanbegovića, pa je po njima i dobila svoje ime.
Sve navedene parcele bile su vlasništvo aga i begova iz Stoca; Behmena, Čelića, Dobrića, Fenjerdžija (odselili u Tursku) Festića, Grebiđela, Huseinagića, Mehmedbasića, Muftića, Opijača, Rizvanbegovića, Sarajlića i Šarića, zatim Murtbegovića iz Višića, Tupaca (valjda Stupaca) i Frlja iz Mostara, kapetana Tasovića (valjda Tasa) iz Počitelja i Ljubovića iz Nevesinja.
U gotovo svim neumskim selima zemlja je za turske vladavine bila vlasništvo aga i begova. Većina kršćanskog stanovništva iz ovih sela bili su kmetovi koji su ovu zemlju obrađivali i vlasnicima davali hak. Hadži Mehmed Zulfikar Rizvanbegović, kapetan Stoca, imao je 1901. godine u Neumu malikanu na kojoj je živio njegov kmet Krešić i zemlju obrađivao. Neki Vukići iz okoline Dubrovnika došli su 1801. godine u Neum, porušili dvije kuće spomenutog rajetina Krešića i odnijeli pšenicu i drugo žito. U pismu upućenom dubrovačkom knezu 19. zulhidžeta 1216. (1801.) god. kapetan je tražio da mu se učinjena šteta namiri, pokradeno žito vrati i krivci kazne. lz drugog njegovog pisma upućenog dubrovačkom knezu džumada I 1218. (1803.) godine, saznajemo da su neki stanovnici dubrovačke teritorije posjekli drva na njegovoj malikani i otjerali u Dubrovnik. Zato je tražio da se šteta procijeni i plati a krivci kazne.
Autor: Hivzija Hasandedić (1915. – 2003.)
Za topove znam,vidio ih, kao što sam vidio i ostatke temelja džamije, a kamp ima, negdje na sredini ceste, od ulaza sa magistrale prema obali kod hotela Sunce, ali je više služio kao parking za autobuse nego kamp (vjerovatno u korist hotelskog i privatnog smještaja je ostao zapušten). Davno sam bio, možda se u međuvremenu nešto promijenilo. I poluotok Klek se nalazi na teritoriji Bosne i Hercegovine, tamo imaš par seoskih kuća i nema dobrog prilaza moru. To tek treba da se razvije i izgradi. Planovi postoje ali se dosta koči. Trebaš kontaktirati turistički centar Neum.
+ 387 36 880 117 ili [email protected]
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#19 Re: Kamp u Neumu .

Post by zemomak »

nije kamp, ali je u Neumu :D Image
Post Reply