Kamp kućice (All about)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#51 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

Moje neko viđenje svega toga, pošto kampujem i volim sve u vezi toga, jeste da je najzgodnije rješenje kombi koji je određenim dijelom konvertovan u kamp vozilo.

Prednosti su što ga voziš kao malo auto, nekada čak i udobnije i ljepše. Druga stvar koja mu je prednost jeste što može biti jedino vozilo u porodici. Možda se neki neće složiti, ali putnički kombi se može koristiti svakodnevno bez problema kao i malo auto. Treća stvar koja je dobra jeste to što se uz malo divitljivosti i sa malo ulaganja može uraditi par stavki koje takvo vozilo sa lakoćom pretvore u kamp vozilo i opet u putničko po potrebi.

To je neko moje viđenje jer ja na kampovanje ne gledam kao na luksuz u šta se na žalost počelo uveliko prevarati. Kamp je sloboda, mir i jedan vid odmora koji posebno prija posle gužvi u gradu svaki dan. Takođe mi kampovanje ne predstavlja samo odmor na mora za godišnji odmor već on obuhvata more, jezera, planine, gradove.... za godišnji odmor, ali i svaki slobodan vikenda.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#52 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Me_again »

citroen xm wrote: 19/05/2022 14:19 Moje neko viđenje svega toga, pošto kampujem i volim sve u vezi toga, jeste da je najzgodnije rješenje kombi koji je određenim dijelom konvertovan u kamp vozilo.

Prednosti su što ga voziš kao malo auto, nekada čak i udobnije i ljepše. Druga stvar koja mu je prednost jeste što može biti jedino vozilo u porodici. Možda se neki neće složiti, ali putnički kombi se može koristiti svakodnevno bez problema kao i malo auto. Treća stvar koja je dobra jeste to što se uz malo divitljivosti i sa malo ulaganja može uraditi par stavki koje takvo vozilo sa lakoćom pretvore u kamp vozilo i opet u putničko po potrebi.

To je neko moje viđenje jer ja na kampovanje ne gledam kao na luksuz u šta se na žalost počelo uveliko prevarati. Kamp je sloboda, mir i jedan vid odmora koji posebno prija posle gužvi u gradu svaki dan. Takođe mi kampovanje ne predstavlja samo odmor na mora za godišnji odmor već on obuhvata more, jezera, planine, gradove.... za godišnji odmor, ali i svaki slobodan vikenda.
Dopada mi se tvoj "lifestile", duboko u duši imam iste osječaje ali me je potrošački život pokvario u medjuvremenu.
Što se kombija tiče i načina korištenja koji ti predlažeš, to je jedan veliki kompromis. Znaš da u kompromisima sa svake strane otkidaš manje ili više, pa nemaš "full" ugođaj ni u čemu.
Ako ipak govorimo o kombiju isključivo kao kamperu, on je zbog svojih manjih dimenzija idealan za česta kraća putovanja, po planinama, po uskim cestama, po nekim zabitima itd. Uz to je i ekonomija znatno više na njegovoj strani u poređenju sa velikim kamperom. Možeš se tu i tamo prošvercovati za besplatno spavanje na nekim običnim parkinzima. S te strane je kombi u velikoj prednosti, ali svaki čas ga transformisati iz kampera u putno vozilo i obratno je malo zamorno.
Ipak, sretan put :thumbup:
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#53 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

:thumbup:

Naravno, radi se o kompromisu ali takvom da je meni prihvatljiv. Jeste to sve spartanski u odnosu na lux kampere, a posebno na kamp kućice koje nude najviše komocije. Ipak kada sve zbrojim, praktičnost, želju da često koristim vikende za izlete u prirodu i naravno i ekonomičnost koja je vrlo bitna. Kada idem jednom godišnje na odmor poprilično mi je svejedno da li troši 8 ili 12 litara, ali kada u sezoni idem često negdje svaki ili svaki drugi vikend ipak se gleda sve.

Što se transformacija tiče, ovo kako sam ja zamislio i djelimično uradio se transformiše za 10 minuta. Istina, ostala mi je jedna krupnija investicija i stvar koja je potrebna, a to je WC sa tušem koja će mi u budućnosti biti korisna. Za sada se još snalazim bez toga.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#54 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Me_again »

citroen xm wrote: 19/05/2022 21:29 :thumbup:

Naravno, radi se o kompromisu ali takvom da je meni prihvatljiv. Jeste to sve spartanski u odnosu na lux kampere, a posebno na kamp kućice koje nude najviše komocije. Ipak kada sve zbrojim, praktičnost, želju da često koristim vikende za izlete u prirodu i naravno i ekonomičnost koja je vrlo bitna. Kada idem jednom godišnje na odmor poprilično mi je svejedno da li troši 8 ili 12 litara, ali kada u sezoni idem često negdje svaki ili svaki drugi vikend ipak se gleda sve.

Što se transformacija tiče, ovo kako sam ja zamislio i djelimično uradio se transformiše za 10 minuta. Istina, ostala mi je jedna krupnija investicija i stvar koja je potrebna, a to je WC sa tušem koja će mi u budućnosti biti korisna. Za sada se još snalazim bez toga.
Poješče ti bruku prostora u kombiju, bojim se....
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#55 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

Znam da hoće, imam neku viziju pa ću vidjeti. Ali to svakako nije uskoro u planu. Za sada idem u prirodu gdje je poljski wc baš poljski :mrgreen: ili u kamp gdje se domaćin postarao da obezbjedi sve uslove. :thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8017
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#56 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Filter »

citroen xm wrote: 19/05/2022 22:34 Znam da hoće, imam neku viziju pa ću vidjeti. Ali to svakako nije uskoro u planu. Za sada idem u prirodu gdje je poljski wc baš poljski :mrgreen: ili u kamp gdje se domaćin postarao da obezbjedi sve uslove. :thumbup:
pogledaj ove, imaju dobrih ideja. skoro naletio pa na brzinu okinuo par slika
https://www.fjordsen.com/de/modelle

Image

Image

Image

Image
sumirprimus
Posts: 81292
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#57 Re: Kamp kućice (All about)

Post by sumirprimus »

kombi je dobar za pojedinca ili par, no vec ako je u pitanju porodica sa malom djecom nije prakticno.
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#58 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

Zavisi kakav je kombi i kako opremljen. Ima ih takvih da su sasvim komotni za porodicu sa dvoje djece.
Filter wrote: 27/05/2022 11:18

pogledaj ove, imaju dobrih ideja. skoro naletio pa na brzinu okinuo par slika
https://www.fjordsen.com/de/modelle

Image

Image

Image

Image
:thumbup: :thumbup:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#59 Re: Kamp kućice (All about)

Post by stubrijez »

ne treba nista tu ba to vrijeme koje provedes u kamp kucici je minimalno, mislim sta ces drzati u frizideru. Pivo ohladis u jezeru, ono sto jedes kupis taj dan, smisao kampinga i jeste jednostavnost i spartanski zivot. Skup je to sport za nekoliko dana godisnje, treca tablica to je bilo u Jugi sad valja registrivat na godinu nesto sto ces koristiti max mjesec. Ja sa zenom ubacim sator u gepek, plinsku bocu i picimo gdje hocemo. Jeftiniji kamp sa satorom za dvoje a meni ugodjaj puno bolji. Ili opcija nekog kombija ako imas ili da rentas da nije na oko kamper onda mozes na divlje da se parkiras negdje provedes noc bez problema...
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#60 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

Slažem se u potpunosti. :thumbup: Ja to radim sa kombijem.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65932
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#61 Re: Kamp kućice (All about)

Post by _BataZiv_0809 »

Image

@citroen xm
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#62 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Rockefeller »

:lol:
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#63 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

_BataZiv_0809 wrote: 28/05/2022 22:40 Image

@citroen xm
Dobar, odličan a takvi više nisu ni skupi. :thumbup:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10328
Joined: 10/03/2022 22:16

#64 Re: Kamp kućice (All about)

Post by ZoomZoomKiwi »

User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#65 Re: Kamp kućice (All about)

Post by sime_cipol »

@citroen xm
Danas ga vidim u Nedzaricima :D
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#66 Re: Kamp kućice (All about)

Post by bitanga_sa_otesa »

dobar stroj
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#67 Re: Kamp kućice (All about)

Post by sime_cipol »

Volvo
User avatar
kabal1337
Posts: 8010
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#68 Re: Kamp kućice (All about)

Post by kabal1337 »

to su gume
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#69 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

Moćna mašinerija. :thumbup: Ima dosta primjera gdje na zapadu za malo para dođu do ovakvih rashodovanih vozila, koja su rashodovana iz vojske ili vatrogasnih službi samo zbog starosti, a inače su u super stanju i super održavana. Posle uz malo vještine, volje i ideja naprave se čuda za kampocanje
User avatar
B6Redhell
Posts: 5870
Joined: 25/12/2010 04:56

#70 Re: Kamp kućice (All about)

Post by B6Redhell »

Uhhh ovo budžeti razvijenih drzava jedva tankaju .. :-D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#71 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Ommadawn »

citroen xm wrote: 01/08/2022 23:17 Moćna mašinerija. :thumbup: Ima dosta primjera gdje na zapadu za malo para dođu do ovakvih rashodovanih vozila, koja su rashodovana iz vojske ili vatrogasnih službi samo zbog starosti, a inače su u super stanju i super održavana. Posle uz malo vještine, volje i ideja naprave se čuda za kampocanje
Kod nas su to jedno vrijeme radili sa starim autobusima.
Međutim - trebaš imati položenu C ili D kategoriju, onda hajde prepravljaj to, pa registruj kao kamper vozilo… Puno investicije za to treba.
S druge strane potrošnja tih vozila i nije baš mala, pa i zato treba pofino para kada krećeš tako negdje u avanturu.
Ali da sve to izgleda ekstra - izgleda.
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#72 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

Autobus mi ima smisla samo kao stacionarna vikendica. Za sve ostalo je nepraktičan jer sa grdosijom dugom 10 metara nisi nigdje prispio. Ovi kamioni su ipak sposobniji i praktičniji, mada mi nisu baš predmet nekih želja. Za mene ima puno smislenijih vozila za prepravku u kampera iako ovo stvaro moćno i sposobno izgleda.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#73 Re: Kamp kućice (All about)

Post by bitanga_sa_otesa »

pa neces na vratnik s autobusom da kampujes :lol:
citroen xm
Posts: 18067
Joined: 17/04/2012 22:57

#74 Re: Kamp kućice (All about)

Post by citroen xm »

Ih gdje ja sve kampujem... :D :thumbup:
Post Reply