Kamion pun računara-na poklon

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Kamion pun računara-na poklon

Post by PipiDugaDevetka »

Humanitarci, udurženja,...Javite se,...Čovjek hoće da pokloni pun kamion računara nekome u Bosni, samo da plati prevoz, carinu i eventualno još nešto, meni nepoznato jer ne poznajem propise.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 38&t=72875
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by PipiDugaDevetka »

Nevjerovatno! Niko neće kamion pun računara na poklon!?
:?: :idea:

Humanitarci ili ''humanitarci''?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by spreca »

PipiDugaDevetka wrote:Nevjerovatno! Niko neće kamion pun računara na poklon!?
:?: :idea:

Humanitarci ili ''humanitarci''?


PDD vjerovatno se radi o starim racunarima a troskovi su vjerovarno veliki :transport ,carina,porez itd
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by karanana »

za troskove transporta ne znam, ali sam gotovo siguran da postoji neki nacin da se carina i porez ne plate na robu koja ide u humanitarne svrhe. pretpostavljam da bi neka humanitarna organizacija trebala ovo da preuzme na sebe jer vjerovatno vec imaju certifikat i dosta dokumenata spremnih da dokazu drzavi da je oprema donacija, dok bi ovo bilo teze da uvozi fizicko lice.
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#5 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by konyan »

A ko da plati prevoz, carinu i jos nesto? Nisam najbolje shvatio iz prvog posta.
zivotinjica13
Posts: 11
Joined: 19/01/2010 19:49

#6 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by zivotinjica13 »

ne postoji nacin da se ne plati carina bez obzira sto se radi o doniranoj/humanitarnoj robi.
Zakon od placanja carine oslobadja samo 'neophodne' donirane materijale , a to su osnovne zivotne namirnice i osnovna odjeca...

izace nekog skuplja pita neg tepsija....
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#7 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by Sunrise00 »

User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#8 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by Big Boy »

Sunrise00 wrote:http://dobro.ba/?p=731
? :D :D
Ako je neko voljan sve to dostaviti do Sarajeva bez da donese neki racun za placanje ovog ili onog, bujrum.

Da samo znate sta sve ljudi smatraju pod iskoristiv racunar u vremenu kad i najnovije masine zastarjevaju u par godina. Kontaktirali smo do sad mnoge skole koje uobicajeno imaju racunare identicnih perfomansi kao one sto bi im mi mogli ponuditi (pentium III i poneka rijetka IV) pa se tako ljudi najcesce izjasne kako nisu zainteresovani da prime takvu donaciju.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by PipiDugaDevetka »

spreca wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Nevjerovatno! Niko neće kamion pun računara na poklon!?
:?: :idea:

Humanitarci ili ''humanitarci''?


PDD vjerovatno se radi o starim racunarima a troskovi su vjerovarno veliki :transport ,carina,porez itd
Izvinjavam se svim humanitarcima koje sam nazvao ''humanitarci''.

Izgleda da imamo državu ili ''državu'',...Milina jedna da se ne može disati od iste.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#10 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by spreca »

PipiDugaDevetka wrote:
spreca wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Nevjerovatno! Niko neće kamion pun računara na poklon!?
:?: :idea:

Humanitarci ili ''humanitarci''?


PDD vjerovatno se radi o starim racunarima a troskovi su vjerovarno veliki :transport ,carina,porez itd
Izvinjavam se svim humanitarcima koje sam nazvao ''humanitarci''.

Izgleda da imamo državu ili ''državu'',...Milina jedna da se ne može disati od iste.



PPD ja sam samo iznio svoje misljenje u vezi ovih racunara tj.stari modeli i veliki troskovi dobave maksimalna stepen amortizacije istih i nikad neznas kad ce da "zariba" zasto poklanjati nekome takav racunar zbog kojeg ce se razocarati mozda kroz jedan mjeec.Neko je vec naveo da su kontaktirali neke skole i da su se otkazale istih.
Jednostavnije je pokloniti te racunare nego platiti utilizaciju istih
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#11 Re: Kamion pun računara-na poklon

Post by and »

karanana wrote:za troskove transporta ne znam, ali sam gotovo siguran da postoji neki nacin da se carina i porez ne plate na robu koja ide u humanitarne svrhe. pretpostavljam da bi neka humanitarna organizacija trebala ovo da preuzme na sebe jer vjerovatno vec imaju certifikat i dosta dokumenata spremnih da dokazu drzavi da je oprema donacija, dok bi ovo bilo teze da uvozi fizicko lice.
nažalost,naša država uzima carinu i pdv i na donacije,čak i ako su te donacije stvari koje će oni morati kupiti iz budžeta.
recimo ct aparat da neko donira, država će imati obraza naplatiti carinu i pdv, iako bi oni taj ct morali kupiti budžetskim novcem i ta donacija bi im uštedila značajna sredstva.
vjerovatno će mnogi donatori svoje donacije usmjeriti u zemlje koje će im se znati zahvaliti,a ne još im kroz carinu i pdv uzeti pare. :skoljka:
Post Reply