Kamen u žuči

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#26 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

plain vanilla wrote:Izvade ti zucnu kesu, nema se gdje vratiti.
Zar nije samo kamen?
Ma nek vade, još bolje.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#27 Re: Kamen u žuči

Post by plain vanilla »

Zejnep wrote:
plain vanilla wrote:Izvade ti zucnu kesu, nema se gdje vratiti.
Zar nije samo kamen?
Ma nek vade, još bolje.
Jok, ide i kesa van.
Ja sam bez ikakvog razloga odlagala operaciju godinama. Onda mi je doktorica na UZ rekla da mi je kanen velicine zuci i da vec imam promjene na jetri, tako da bih trebala sto prije operisati.
Poslije operacije je bol toliko mala da nisam popila nijednu tabletu, a na posao sam isla prije nego sto su mi konce izvadili :mrgreen:
Rijesi se kamena, vidjet ces da nije nista strasno.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#28 Re: Kamen u žuči

Post by vazi »

Moja je prijateljica pila neke cajeve koje joj propisao Dr kineske medicine i kamencici su nestali.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#29 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

plain vanilla wrote:
Zejnep wrote:
plain vanilla wrote:Izvade ti zucnu kesu, nema se gdje vratiti.
Zar nije samo kamen?
Ma nek vade, još bolje.
Jok, ide i kesa van.
Ja sam bez ikakvog razloga odlagala operaciju godinama. Onda mi je doktorica na UZ rekla da mi je kanen velicine zuci i da vec imam promjene na jetri, tako da bih trebala sto prije operisati.
Poslije operacije je bol toliko mala da nisam popila nijednu tabletu, a na posao sam isla prije nego sto su mi konce izvadili :mrgreen:
Rijesi se kamena, vidjet ces da nije nista strasno.

:thumbup: hvala :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#30 Re: Kamen u žuči

Post by Ommadawn »

Zejnep wrote:
plain vanilla wrote:Izvade ti zucnu kesu, nema se gdje vratiti.
Zar nije samo kamen?
Ma nek vade, još bolje.
Stari više nikakvih problema nije imao. Jedino je imao malo problema sa ranom poslije operacije ali i to se sredilo nakon sedam dana.

Nego mlada, de ti to operiši, riješavaj se belaja, da možeš kasnije na koncert Iron Maidena ;)
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#31 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

vazi wrote:Moja je prijateljica pila neke cajeve koje joj propisao Dr kineske medicine i kamencici su nestali.
Meni to bajkovito zvuči. :)

Meni nikad ni jedan čaj nije baš puno pomogao. Možda jer i ne vjerujem da mi može pomoći.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#32 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

Ommadawn wrote:
Zejnep wrote:
plain vanilla wrote:Izvade ti zucnu kesu, nema se gdje vratiti.
Zar nije samo kamen?
Ma nek vade, još bolje.
Stari više nikakvih problema nije imao. Jedino je imao malo problema sa ranom poslije operacije ali i to se sredilo nakon sedam dana.

Nego mlada, de ti to operiši, riješavaj se belaja, da možeš kasnije na koncert Iron Maidena ;)
Zar su živi oni? :lol: :mrgreen:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#33 Re: Kamen u žuči

Post by vazi »

Zejnep wrote:
vazi wrote:Moja je prijateljica pila neke cajeve koje joj propisao Dr kineske medicine i kamencici su nestali.
Meni to bajkovito zvuči. :)

Meni nikad ni jedan čaj nije baš puno pomogao. Možda jer i ne vjerujem da mi može pomoći.
Mozda :eh:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#34 Re: Kamen u žuči

Post by Ommadawn »

Zejnep wrote:
Ommadawn wrote: Stari više nikakvih problema nije imao. Jedino je imao malo problema sa ranom poslije operacije ali i to se sredilo nakon sedam dana.

Nego mlada, de ti to operiši, riješavaj se belaja, da možeš kasnije na koncert Iron Maidena ;)
Zar su živi oni? :lol: :mrgreen:
Jasta bona. A kurac bi bili zivi da nisu operisali zuc. Cak je i Eddie operisao. I jos uvijek strasi raju po koncertima.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#35 Re: Kamen u žuči

Post by travar »

Postoje li neki preduslovi za laparaskopiju?
Mislim, u kojim slučajevima se operacija žučne kese radi "rezom", a u kojim laparaskopijom?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#36 Re: Kamen u žuči

Post by plain vanilla »

travar wrote:Postoje li neki preduslovi za laparaskopiju?
Mislim, u kojim slučajevima se operacija žučne kese radi "rezom", a u kojim laparaskopijom?
Mislim da kad je zuc 'upaljena', a mora se operisati, onda rade rez. Znam par slucajeva gdje su otpoceli laparaskopski, a zavrsili rezom. U oba slucaja je operacija radjena nakon cekanja da se upala, ili kako se to vec zove, smiri. Zato je najbolje raditi operaciju kad te zapravo nista ne boli i nemas nikakve simptome.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#37 Re: Kamen u žuči

Post by Brus Lee »

travar wrote:Postoje li neki preduslovi za laparaskopiju?
Mislim, u kojim slučajevima se operacija žučne kese radi "rezom", a u kojim laparaskopijom?
Kada su kamencici, laparaskopski. Kada je "mulj" koji je jos zagnojen, onda klasicni rez. To je generalno pravilo.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#38 Re: Kamen u žuči

Post by Altsa »

Brus Lee wrote:
travar wrote:Postoje li neki preduslovi za laparaskopiju?
Mislim, u kojim slučajevima se operacija žučne kese radi "rezom", a u kojim laparaskopijom?
Kada su kamencici, laparaskopski. Kada je "mulj" koji je jos zagnojen, onda klasicni rez. To je generalno pravilo.
Zucna kesa bila upaljena bez kamenja i operacija uradena laparaskopski.
Last edited by Altsa on 02/09/2022 10:58, edited 1 time in total.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#39 Re: Kamen u žuči

Post by Brus Lee »

Altsa wrote:
Brus Lee wrote:
travar wrote:Postoje li neki preduslovi za laparaskopiju?
Mislim, u kojim slučajevima se operacija žučne kese radi "rezom", a u kojim laparaskopijom?
Kada su kamencici, laparaskopski. Kada je "mulj" koji je jos zagnojen, onda klasicni rez. To je generalno pravilo.
Imao mulj i zucna kesa bila upaljena bez kamenja i operacija uradena laparaskopski.
Napisao sam generalno, operater odlucuje o svakom konkretnom slucaju.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#40 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

Jel moguće da mi i začin smeta? Pojela piletinu sa karijem. Nije mi dobro, satima već :-)
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#41 Re: Kamen u žuči

Post by Rugafet »

jeste moguce je
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#42 Re: Kamen u žuči

Post by plain vanilla »

Zejnep wrote:Jel moguće da mi i začin smeta? Pojela piletinu sa karijem. Nije mi dobro, satima već :-)
Da, zacinjeno, masno, kiselo, ljuto, jaja, grah, kupus...nije svaki organizam isti...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#43 Re: Kamen u žuči

Post by Ommadawn »

Zejnep wrote:Jel moguće da mi i začin smeta? Pojela piletinu sa karijem. Nije mi dobro, satima već :-)
Kako da ne! Izbjegavaj jake začine.
Stari nije smio ni jaja jesti, čak mu je doktor i jabuku zabranio.
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#44 Re: Kamen u žuči

Post by Nedoumica »

Zejnep wrote:Jel moguće da mi i začin smeta? Pojela piletinu sa karijem. Nije mi dobro, satima već :-)
Meni je nakon mjeseci odgađanja operacije i ladna voda smetala.
Izbjegavaj pored masnoća ( nije to samo meso - mlijecni proizvodi, jaja, kremasti kolaci , cokolade, orasasti proizvodi) hranu koja nadima, sa puno vlakana, leguminoze, svježe povrće, vecinu svjezeg voća, jake začine, lukove, itd. Svu hranu konzumirati na sobnoj temperaturi.
Mene je spasavao caj od komoraca.
Ne znam ko ti je radio UZ, kazu da je smajlovic the best I ako je on meni preporucio operaciju da je to to.
Operisana sam u opcoj prije 10ak dana. Ne dajem doktorima na kafe, onda bih isla u privatnu kliniku za te pare.
U bolnicu te prime dan prije,, a u mom slučaju nakon operacije isla sam kuci za manje od 24 sata.
U opcoj je bilo ok, uslovi dobri a osoblje zavisi od smjene.
Sto se tice operacije najgore je nekih dva tri sata nakon budenja bolovi mucnina I zbunjenost,, ali brzo popusti i pomognu ti analgeticima.
Skidas zavoje sutradan, nema previjanja, konci nakob sedam dana.
E sad oporavak je tricky jer ja nisam dobila nekih konkretnih informacija kako I sta dalje, glavna ti je prehrana ( baby dijeta je zovem) i da se ne umaras. Ja sam se bila razletila pa sam opet imala 2 mini zucna napada (isti simptomi, nesto blazi) pa povukla rucnu. Za dalje cekam I ja da vidim sta ce biti, jos je rano.
Pitaj sta te zanima dok mi je svjeze.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#45 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

Nedoumica wrote:
Zejnep wrote:Jel moguće da mi i začin smeta? Pojela piletinu sa karijem. Nije mi dobro, satima već :-)
Meni je nakon mjeseci odgađanja operacije i ladna voda smetala.
Izbjegavaj pored masnoća ( nije to samo meso - mlijecni proizvodi, jaja, kremasti kolaci , cokolade, orasasti proizvodi) hranu koja nadima, sa puno vlakana, leguminoze, svježe povrće, vecinu svjezeg voća, jake začine, lukove, itd. Svu hranu konzumirati na sobnoj temperaturi.
Mene je spasavao caj od komoraca.
Ne znam ko ti je radio UZ, kazu da je smajlovic the best I ako je on meni preporucio operaciju da je to to.
Operisana sam u opcoj prije 10ak dana. Ne dajem doktorima na kafe, onda bih isla u privatnu kliniku za te pare.
U bolnicu te prime dan prije,, a u mom slučaju nakon operacije isla sam kuci za manje od 24 sata.
U opcoj je bilo ok, uslovi dobri a osoblje zavisi od smjene.
Sto se tice operacije najgore je nekih dva tri sata nakon budenja bolovi mucnina I zbunjenost,, ali brzo popusti i pomognu ti analgeticima.
Skidas zavoje sutradan, nema previjanja, konci nakob sedam dana.
E sad oporavak je tricky jer ja nisam dobila nekih konkretnih informacija kako I sta dalje, glavna ti je prehrana ( baby dijeta je zovem) i da se ne umaras. Ja sam se bila razletila pa sam opet imala 2 mini zucna napada (isti simptomi, nesto blazi) pa povukla rucnu. Za dalje cekam I ja da vidim sta ce biti, jos je rano.
Pitaj sta te zanima dok mi je svjeze.
Nemam šta, sve si objasnila :mrgreen:

Samo to mirovanje, poslije op.? Smijem li makar šetati pomalo?
blue tabu
Posts: 71
Joined: 21/04/2010 12:39

#46 Re: Kamen u žuči

Post by blue tabu »

Preporucljivo je kretanje nakon operacije, cak i vjezbe lagane za stomak. U slucaju da planirate trudnocu svakako pozeljno odrastranjivanje kamena u zuci radi komplikacija koje bi mogle nastati... ishrana leso meso, kasasto nakon pola godine sam se vratila na staru ishranu neko i ranije..Ne smeta mi hrana... U pocetku ces imati problema sa stolicom, ako konzumiras mlijecne proizvode dok se sve ne ustali...
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#47 Re: Kamen u žuči

Post by Nedoumica »

Da, jos cete u bolnici natjerati u setnju :D
Ma sve lagano, kako se osjecas. U prvih 2-3 dana pazis se naglih pokreta jer je jos sve rastimano od tog laparaskopskog gasa.
Setnja je dobra,al nemoj da usisavas kao ja :)
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#48 Re: Kamen u žuči

Post by Nedoumica »

Evo još par info, jer npr ja nisam dobila napisan protokol (a uobičajeno je da se dobije ) pa sam upratila usput dok sam čekala moj red:
Na prijemu bolje da imaš pratnju da vrati tvoje stvari kući. Odmah ostavi i sav nakit, eventualne zubne aparatice, nemoj doći sa lakiranim ili manikiranim noktima. Metalne điđe za kosu također se ne smiju nositi u salu.

Pidžama je bolnička, ostalo je tvoje.

Jesti i piti smiješ do noći uoči operacije.
Prije operacije je tuširanje, dobićeš i sredstva za dezinfekciju da naneseš na stomak, kao i sexy haljinicu i kapicu u kojima ideš u salu.

Prije nego kreneš ostavi ispod jastuka sve što ti trebaju obući poslije, da ti sestre ne rove bezveze po stvarima.

U sali si ko od majke rođena, slušaj anesteziologa, a bude i dobre muzike :)

Čim te probude pokriju te i voze te nazad u sobu, havizaš se usput.
U sobi se prebaciš na krevet, odmah te obuku i kopčaju infuziju I nakon toga većina nas spava.
Eto, sretno :)
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#49 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

Nedoumica wrote:Evo još par info, jer npr ja nisam dobila napisan protokol (a uobičajeno je da se dobije ) pa sam upratila usput dok sam čekala moj red:
Na prijemu bolje da imaš pratnju da vrati tvoje stvari kući. Odmah ostavi i sav nakit, eventualne zubne aparatice, nemoj doći sa lakiranim ili manikiranim noktima. Metalne điđe za kosu također se ne smiju nositi u salu.

Pidžama je bolnička, ostalo je tvoje.

Jesti i piti smiješ do noći uoči operacije.
Prije operacije je tuširanje, dobićeš i sredstva za dezinfekciju da naneseš na stomak, kao i sexy haljinicu i kapicu u kojima ideš u salu.

Prije nego kreneš ostavi ispod jastuka sve što ti trebaju obući poslije, da ti sestre ne rove bezveze po stvarima.

U sali si ko od majke rođena, slušaj anesteziologa, a bude i dobre muzike :)

Čim te probude pokriju te i voze te nazad u sobu, havizaš se usput.
U sobi se prebaciš na krevet, odmah te obuku i kopčaju infuziju I nakon toga većina nas spava.
Eto, sretno :)
Hvala ti puno :thumbup:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#50 Re: Kamen u žuči

Post by plain vanilla »

Kod nas je to malo drugacije, ali nema potrebe da ti pricam kad nisi u TZ :mrgreen:
Post Reply