Kamen u žuči

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#101 Re: Kamen u žuči

Post by travar »

User avatar
Pandakonda
Posts: 4380
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#102 Re: Kamen u žuči

Post by Pandakonda »

Koliko je potrebno da se formira kamenac u žuči ? Pitam jer sam prije 2 dana nakon većeg obroka počeo osjećati neku težinu i nelagodu odma ispod desnog rebra i osjećam malu bol prilikom dubokom udisaja ali nemam oštru ili tupu bol kao što se ovdje spominje i nemam mučninu povraćanje a i apetit je ok i nemam loše reakcije na hranu jer sam dan poslje toga normalno jeo masniju hranu bez boli. Simptomi su i dalje prisutni ali sve manje i manje. Pošto sam prije 2 godine max (ne znam tačno) radio ultrazvuk abdomena nije bilo problema sa žučnom kesom, zanima me da li se kamen može stvoriti za dvije godine ?
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#103 Re: Kamen u žuči

Post by musicman80 »

S4mpion wrote:
Zoya wrote: Ja i ti ko da smo sestre. I meni je preporučena operacija žuči a ja odlazem jer me strah :( čekam napad pa kad bas budem morala onda ću, jelte, morati.

Jel boli?
Kad uzmem u obzir iskustvo meni bliskih ljudi, ja sam za to da se posluša preporuka ljekara.

Što se napada tiče, možeš platit' visoku cijenu, jer se sadržaj žući može pokrenuti prema pankreasnom kanalu, uzrokovati akutni pankreatitis, a pod upalom se operacija ne može izvesti. Kada dođe 5 do 12 i javi se upala gušterače, operacija više nije rutinska, već se radi o borbi za život.

Čak i nakon uspješno završene operacije, oštećenje gušterače je trajno, te je pojava dijabetesa vrlo vjerovatna.

Laparaskopski zahvat, obavljen na vrijeme, je mačiji kašalj u poređenju s ovim gore navedenim.
Tako je bilo kod mene prije par godina.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#104 Re: Kamen u žuči

Post by Daryl Dixon »

. :bih:
Last edited by Daryl Dixon on 24/04/2022 21:54, edited 1 time in total.
suspect_zero
Posts: 25764
Joined: 11/10/2008 21:45

#105 Re: Kamen u žuči

Post by suspect_zero »

Daryl Dixon wrote: 27/12/2020 23:54 Raja imate li neku preporuku gdje uraditi lasersku operaciju u Sarajevu i koja je cijena? Koja su vam iskustva sa ovim vidom operativnog zahvata?
Operisala ima 9 godina, u Općoj bolnici.....laparaskopski zahvat, dr.Čustović Samir......čini mi se da je on sada u Al-Tawilu....bolovi kada se upali žuč su meni bili gori od porođajnih, ljudi ako imate tih tedoba rješavajte da možete rahat da živite.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#106 Re: Kamen u žuči

Post by plain vanilla »

Daryl Dixon wrote: 27/12/2020 23:54 Raja imate li neku preporuku gdje uraditi lasersku operaciju u Sarajevu i koja je cijena? Koja su vam iskustva sa ovim vidom operativnog zahvata?
Ne znam gdje u Sar, ali operacija pis ov kejk
Par koncica i to je to.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#107 Re: Kamen u žuči

Post by CherryLips »

Je li se neko skoro operisao u Opštoj bolnici, koliko se čeka na op?
pritchard
Posts: 631
Joined: 24/04/2011 19:02

#108 Re: Kamen u žuči

Post by pritchard »

CherryLips wrote: 13/12/2021 14:22 Je li se neko skoro operisao u Opštoj bolnici, koliko se čeka na op?
Meni su prije par godina izvadili žučnu u Općoj. Mislim da je baš ovaj dr. Čustović. U Švicarskoj ne bih bolje prošao.

Otkrio ga u jednoj privatnoj ordinaciji gdje su mi savjetovali da odem na operaciju ako mi bude stvarao probleme. I tako jedne nedjelje navečer odem spavati, ali nećeš se namjestiti zbog nelagode ispod desnog rebra. :D I fino u hitnu. Pokušali me kući vratiti, ali ja nisam htio pa me uputiše u Opću. Gore mi još nešto snime, legnem u 4, u 6-7 me bude za op jer se ispostavilo da sam hitan slučaj, nezgodno pozicioniran kamen. Rana treća decenija života.

Već sutradan su me otpustili, a ja kako sam mogao raditi od kuće, vratim se poslu za 2-3 dana iz dosade. Za dva-tri tjedna sam plivao u moru. Nema nikakvog razloga za strah. Sa mnom u sobi je bio neki stariji gospodin kojeg su 5 puta vraćali iz sale jer bi se prepao pa bi mu skočio tlak no na kraju je i on uspio. :D
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#109 Re: Kamen u žuči

Post by Altsa »

CherryLips wrote: 13/12/2021 14:22 Je li se neko skoro operisao u Opštoj bolnici, koliko se čeka na op?
Ako ti rade laparaskopijom samo prenocis nako operacije. Ako se iscistio dren ides kuci sutradan.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#110 Re: Kamen u žuči

Post by nikeze »

Klasična operacija je katastrofa. Gledao sam čovjeka koji je operisan. Jaukao je cijelu noć i kad treba da vrši nuždu dvije sestre ili tehničara ga podižu.
Rez je ogromne dužine (10 cm) i shodno tome oporavak je veoma dug. Znam čovjeka kome su greškom zasjekli jetru pa ga opet morali otvoriti 4 sata nakon operacije jer se probudio u lokvi krvi.
Laparoskopska operacija je puno bolji izbor jer je oporavak kraći, ali postoji mogućnost da se kamen raspe prilikom operacije jer se navodno mora razbiti. Tako barem hirurzi kažu.
Ono što izrežu zaheftaju klamericama. Valjda su nemagnetične¸jer poslije morate paziti na to prilikom snimanja magnetne rezonance. Nema ožiljaka. Oporavak je brz. U Travniku u bolnici odlično rade laparoskopske operacije.
Sve u svemu, nije nimalo bezazleno.
Pored mene je bio čovjek kojeg su ultrazvučno snimili sat prije operacije i ustanovili da kamena više nema i da se spakuje kući. Kakva sreća.
pritchard
Posts: 631
Joined: 24/04/2011 19:02

#111 Re: Kamen u žuči

Post by pritchard »

Klasično se radi samo tamo gdje iz nekog razloga nije moguće laparoskopski. Ja ne znam nikog da su mu radili klasičnu operaciju. Svi su, manje-više, prošli ovako kao ja. :D
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#112 Re: Kamen u žuči

Post by CherryLips »

Koliko se plaća participacija za op žući (Sarajevo)?
suspect_zero
Posts: 25764
Joined: 11/10/2008 21:45

#113 Re: Kamen u žuči

Post by suspect_zero »

CherryLips wrote: 15/07/2022 23:28 Koliko se plaća participacija za op žući (Sarajevo)?
Ja nisam ništa jer sam osigurana preko biroa, za zaposlene ne znam ali ne vjerujem da je nešto puno ako firma redovno uplaćuje doprinose.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#114 Re: Kamen u žuči

Post by CherryLips »

Ne mogu da vjerujem da nigdje na onim papirima ne piše cifra, samo piše da se plaća participacija...
suspect_zero
Posts: 25764
Joined: 11/10/2008 21:45

#115 Re: Kamen u žuči

Post by suspect_zero »

Pitaj onda na njihovoj blagajni....i sretno. :)
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#116 Re: Kamen u žuči

Post by CherryLips »

...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#117 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

Koja je procedura da se dođe do operacijskog stola? Uputnica hirurgu..? Treba li neke nalaze vaditi?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#118 Re: Kamen u žuči

Post by crveni_makovi »

Laboratorijski nalazi rade se u standardnoj obradi. Posebna pozornost usmjerena je na ocjenu serumskih vrijednosti bilirubina, alkalne fosfataze i gama glutamil transferaze (GGT) jer su oni pokazatelj kolestaze. Bitni nalazi su i koagulacijski nalazi, nalazi jetrene funkcije (jetreni enzimi) i bubrežne funkcije (urea, kreatinin).
Detalje će ti sigurno dati tamo gdje ti zakažu operaciju koje sve nalaze trebaš pribaviti svježe pred operaciju.
suspect_zero
Posts: 25764
Joined: 11/10/2008 21:45

#119 Re: Kamen u žuči

Post by suspect_zero »

-Chesterfield- wrote: 01/09/2022 18:09 Koja je procedura da se dođe do operacijskog stola? Uputnica hirurgu..? Treba li neke nalaze vaditi?
Mene kada su vidjeli sve im se samo reklo....ako su bolovi da možeš trpiti onda te šalju da sam vadiš, to zna potrajati.
Ako dođeš sa nesnošljivosti od boli onda sve u bolnici završe.
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#120 Re: Kamen u žuči

Post by dulekrele »

-Chesterfield- wrote: 01/09/2022 18:09 Koja je procedura da se dođe do operacijskog stola? Uputnica hirurgu..? Treba li neke nalaze vaditi?
Meni na UZ nisu uopste mogli da vide zuc. Imao par napada i ode zuc. Kad su je izvadili bila puna mulji i upaljena.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#121 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

dulekrele wrote: 02/09/2022 09:09
-Chesterfield- wrote: 01/09/2022 18:09 Koja je procedura da se dođe do operacijskog stola? Uputnica hirurgu..? Treba li neke nalaze vaditi?
Meni na UZ nisu uopste mogli da vide zuc. Imao par napada i ode zuc. Kad su je izvadili bila puna mulji i upaljena.
Kako su kod tebe izgledali napadi?

Ja sam do sada imao bolove u gornjem dijelu trbuha. Nakon povraćanja bol se smiri. U zadnjih pola godine desilo mi se tri puta.
Ali ovaj treći koji me još drži je najgori. U srijedu ujutro me probudilo. Nakon jednog dana jaka bol se smirila. Ali po prvi put se pojavila bol oko desnog rebra i još me boli. Glavobolja, groznica, temperatura... ništa skoro ne jedem...
Prvi dan sam išao kod doktora. Dao mi inekciju u venu i propisao tablete. Rekao da idem u hitnu ako se bol ne smiri.
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#122 Re: Kamen u žuči

Post by dulekrele »

-Chesterfield- wrote: 02/09/2022 09:51
dulekrele wrote: 02/09/2022 09:09
Meni na UZ nisu uopste mogli da vide zuc. Imao par napada i ode zuc. Kad su je izvadili bila puna mulji i upaljena.
Kako su kod tebe izgledali napadi?

Ja sam do sada imao bolove u gornjem dijelu trbuha. Nakon povraćanja bol se smiri. U zadnjih pola godine desilo mi se tri puta.
Ali ovaj treći koji me još drži je najgori. U srijedu ujutro me probudilo. Nakon jednog dana jaka bol se smirila. Ali po prvi put se pojavila bol oko desnog rebra i još me boli. Glavobolja, groznica, temperatura... ništa skoro ne jedem...
Prvi dan sam išao kod doktora. Dao mi inekciju u venu i propisao tablete. Rekao da idem u hitnu ako se bol ne smiri.
Pa bol se sa desne strane sirila prema stomaku da se nisam mogao ispraviti. I mene je hvatala drhtavica kada je bol bila u zenitu ali nisam imao temp. Hodao pogureno. Uzasna mucnina i povracanje. Povecao mi se i secer kojeg uopste nisma imao jer je zuc blizu pankreasa pa poceo da djeluje na njega. Internista mi je rekao da cim operisem zuc da ce se secer vratiti na normalu i tako je i bilo. Radio sve pretrage po preporuci gastroenterologa i na kraju odlucio da se operisem. Specijalista gastroenterolog mora napisati da preporucuje operaciju zuci na osnovu nalaza kako bi to abdominalni hirurg prihvatio. Kad su mi se ti napadi poceli ponavljati shvatio sam da nemam sta vise cekati. Laparoskopska operacija je zaista jednostavna i ako je postooperativno sve ok ide se kuci dan nakon operacije. E sad mozda sam mogao taj mulj izbaciti nekom terapijoma, cajevima, biljnim preparatima ne znam. Meni dopizdilo i odlucim se na operaciju.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#123 Re: Kamen u žuči

Post by Daryl Dixon »

Kakav vam je bio oporavak i koliko je trajao?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#124 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

suspect_zero wrote: 01/09/2022 21:06
-Chesterfield- wrote: 01/09/2022 18:09 Koja je procedura da se dođe do operacijskog stola? Uputnica hirurgu..? Treba li neke nalaze vaditi?
Mene kada su vidjeli sve im se samo reklo....ako su bolovi da možeš trpiti onda te šalju da sam vadiš, to zna potrajati.
Ako dođeš sa nesnošljivosti od boli onda sve u bolnici završe.
Trebao sam otići prvi dan sa nepodnošljivim bolovima. Možda bi me i ostavili? Ili sam možda trebao podmazati. Jbg. nemam iskustva...
Ovako sada trebam 20 dana obilaziti razne specijaliste a nisam blizu ni bolnice ni doma zdravlja.
Plus nabaviti litar krvi...
Ne znam mogu li ja njima tu krv dati jer svakako dok ovo sve završim ili će se moja krv obnoviti ili ću preseliti u vječna lovišta?
Last edited by -Chesterfield- on 30/10/2022 12:29, edited 1 time in total.
suspect_zero
Posts: 25764
Joined: 11/10/2008 21:45

#125 Re: Kamen u žuči

Post by suspect_zero »

-Chesterfield- wrote: 05/09/2022 20:22
suspect_zero wrote: 01/09/2022 21:06

Mene kada su vidjeli sve im se samo reklo....ako su bolovi da možeš trpiti onda te šalju da sam vadiš, to zna potrajati.
Ako dođeš sa nesnošljivosti od boli onda sve u bolnici završe.
Trebao sam otići prvi dan sa nepodnošljivim bolovima. Možda bi me i ostavili? Ili sam možda trebao podmazati. Jbg. nemam iskustva...
Ovako sada trebam 20 dana obilaziti razne specijaliste a nisam blizu ni bolnice ni doma zdravlja.
Plus nabaviti litar krvi...
Ne znam mogu li ja njima tu krv dati jer svakako dok ovo sve završim ili će se moja krv obnoviti ili ću preseliti u vječna lovišta?

Image

Koliko sam upratila ti nisi u KS?
Znaš šta, ako ikako možeš odradi ti ovo privatno negdje sve...mislim na nalaz.
Tebe izgleda uhvatio dobar napad, čim su ti dali antibiotik onda se upalilo....meni je upala bila uhvatila sve organe, bukvalno me par dana dijelilo od Bakija.
Buskopan i brufen mi tada nisu pomagali, niti kakvi čajevi i ostali klinci.
Rokali me par dana antibioticima, infuzijom, glukozom i kontrolokom u venu (možda sam šta pobrkala al to je to negdje) ništa hrana a ni tečnosti previše nisam....čim se upala smirila odmah pod nož.
Da, dan prije nego što ću leći u Vojnu odradim komplet nalaz u Suncu i po tom nalazu su se i vodili koliko sam skontala, valjda im bio detaljan.
Krv fakat nisam trebala donijeti, i ovo mi je novina da čujem.
Ako imaš ikakve šanse da možeš u Vojnu i traži Čustovića...ne mogu se sjetiti doktora radiologa koji mi je detaljno i jako profi odradio snimak prije operacije....isto sve pohvale, možda je i glavnu ulogu odigrao jer nije dao da me odmah rade dok se upala ne sanira....jedan se bio našao pa rekao može ovo odmah jedan je veći kamen :roll:
Joj sretno drug, i poslije 11 godina tih bolova kada se sjetim neka mi nervoza majke mi.
Post Reply