kamen u bubregu

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#26 Re: kamen u bubregu

Post by tech10 »

Image
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#27 Re: kamen u bubregu

Post by gaius »

ko god ima problema s tim.. toplom preporučujem da kući uvijek ima spasmex.. bol odnosi u sekundi..
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#28

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/06/2023 19:31, edited 1 time in total.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#29 Re: kamen u bubregu

Post by Dupli_skalp »

zna li neko koji su preduslovi da bi se moglo raditi lasersko razbijanje kamenaca u bubrezima, da li to rade u sarajevu i gdje?

hvala!
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#30 Re: kamen u bubregu

Post by Fudo Bosna »

eyesburn wrote:zna li neko koji su preduslovi da bi se moglo raditi lasersko razbijanje kamenaca u bubrezima, da li to rade u sarajevu i gdje?

hvala!
To odlucuje specijalista urolog. Okvirno, kamenci trebaju biti najmanje 5mm da bi se radio ESWL/ litotripsija.

U Sarajevu na DIP u ima sala sa aparatom za razbijanje kamenca, tretman traje cirka 30 tak min, ja sam puuno puta razbijao u oba bubrega, zavisno od polozaja nekada
boli manje a nekada vise, vjerovatno u zavisnosti od polozaja bubrega i kamena, mene je u desnom uvijek vise boljelo nego lijevi, u lijevom podnosljivo.

Uspjesnost zavisi od vise faktora; krupnoce kamenca, vrste kamena, (neki su tvrdi kao granit), dijela gdje se nalaze kamenci, meni su se neki dijelovi zabili dublje u bubreg i to je vrlo tesko razbiti, a ako litijaza/ kamenci, nije previse stara, ako se nisu davno formirali zna i uspjeh biti veci itd...


P.S.
Moje je licno iskustvo o tekucinama koje "tope" kamen, barem u mom slucaju nesto iz domena naucne fantastike
,npr, ako imas kamenac 20 tak milimetara, koji je tvrd i vise godina u bubregu, "suplja" je da ce se nekim cajevima, eto kao, "istopiti", tu treba desetine tretmana da bi se to samo isitnilo, ali opet kazem, moje iskustvo, treba probati i narodne lijekove...
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#31 Re: kamen u bubregu

Post by Dupli_skalp »

Fudo Bosna wrote:
eyesburn wrote:zna li neko koji su preduslovi da bi se moglo raditi lasersko razbijanje kamenaca u bubrezima, da li to rade u sarajevu i gdje?

hvala!
To odlucuje specijalista urolog. Okvirno, kamenci trebaju biti najmanje 5mm da bi se radio ESWL/ litotripsija.

U Sarajevu na DIP u ima sala sa aparatom za razbijanje kamenca, tretman traje cirka 30 tak min, ja sam puuno puta razbijao u oba bubrega, zavisno od polozaja nekada
boli manje a nekada vise, vjerovatno u zavisnosti od polozaja bubrega i kamena, mene je u desnom uvijek vise boljelo nego lijevi, u lijevom podnosljivo.

Uspjesnost zavisi od vise faktora; krupnoce kamenca, vrste kamena, (neki su tvrdi kao granit), dijela gdje se nalaze kamenci, meni su se neki dijelovi zabili dublje u bubreg i to je vrlo tesko razbiti, a ako litijaza/ kamenci, nije previse stara, ako se nisu davno formirali zna i uspjeh biti veci itd...


P.S.
Moje je licno iskustvo o tekucinama koje "tope" kamen, barem u mom slucaju nesto iz domena naucne fantastike
,npr, ako imas kamenac 20 tak milimetara, koji je tvrd i vise godina u bubregu, "suplja" je da ce se nekim cajevima, eto kao, "istopiti", tu treba desetine tretmana da bi se to samo isitnilo, ali opet kazem, moje iskustvo, treba probati i narodne lijekove...
pitam za iskustva jer su toj osobi rekli da se ne razbijaju ako su oko 5-6mm i ako ih ima više u bubrezima. :roll:
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#32 Re: kamen u bubregu

Post by Fudo Bosna »

Ovo su, nazalost , licna iskustva, koja obaraju "bajke", o topljenju kamena, cuj " topljenje" :lol: , a ako isforsiras izbacivanje , imas sansu da zaglave , ne daj Boze !
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#33 Re: kamen u bubregu

Post by Rugafet »

Ja licno sam 'istopio' dva kamena (13 i 14 mm) Znaci bukvalno su se istopili za 15-tak dana. Ziva istina.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#34 Re: kamen u bubregu

Post by Fudo Bosna »

Imao sam prilike cuti za te slucajeve, ja se godinama lijecim na urologiji, i ne znam jos pacijente koji su imali vise kamenja, da su se izljecili , godinama isti i novi pacijenti i stari problemi, a kazem, cuda su moguca.

Da isprobam teoriju, pokusao sam na kamenju koje sam sam izbacio,sipao sam razne rastvore direktno i nisam ga uspio rastopiti, samo se malo "rasuo" kamen od nekih desetak mm, koji sam uspio izbaciti prije mnogo godina...

Drugo, to forsiranje nekakvih "tamjana i drugih cuda" , moze imati za posljedicu , ne daj Boze, zaglavljivanja kamena na izlazu iz bubrega ili u uretri, sto je izuzetno opasno, (mogu otkazati bubrezi, a u najmanju ruku za muskarce je to jedna katastrofa, ko je radio buziranja kroz ureter , a musko je, zna o cemu pricam)... :(

Znaci, moguce, ako je neki meksi kamenac, ali ako je tvrdji neces ga rastopiti da direktno kiselinu sipas na njega, a zamisli kada popijes pa jednjak, pa zeludac, pa dok dodje do bubrega? :izet:
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#35 Re: kamen u bubregu

Post by Dupli_skalp »

Rugafet wrote:Ja licno sam 'istopio' dva kamena (13 i 14 mm) Znaci bukvalno su se istopili za 15-tak dana. Ziva istina.
kako?
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#36 Re: kamen u bubregu

Post by Rugafet »

Kupio sam od jednog doktora 'nesto' i to pio onako kako mi je on napisao. Nakon toga sam isao na uz kod drugoga doktora a takodjer i u Tuzlu na urologiju, gdje mi je konstatovano da kamenja jednostavno vise nema. Znaci, nista nisam osjetio prilikom mokrenja, bolovi su nestali mozda neki peti dan koristenja toga. To je bilo prije nekih 8 godina. E sad ovih dana ponovo osjetim laganu bol u bubregu pa kontam ponovo otici mu na pregled i po jos jednu 'terapiju' ako bude potrebno. Eto, tako je bilo u mom slucaju.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#37 Re: kamen u bubregu

Post by Fudo Bosna »

:?
Rugafet wrote:Kupio sam od jednog doktora 'nesto' i to pio onako kako mi je on napisao. Nakon toga sam isao na uz kod drugoga doktora a takodjer i u Tuzlu na urologiju, gdje mi je konstatovano da kamenja jednostavno vise nema. Znaci, nista nisam osjetio prilikom mokrenja, bolovi su nestali mozda neki peti dan koristenja toga. To je bilo prije nekih 8 godina. E sad ovih dana ponovo osjetim laganu bol u bubregu pa kontam ponovo otici mu na pregled i po jos jednu 'terapiju' ako bude potrebno. Eto, tako je bilo u mom slucaju.
:run:





Hajde molim te napisi cime si kao " istopio" kamence velicine 13 mm a da nisi " ni osjetio"? Nije uredu da se na forumu zagrebavas sa ljudima, koji su bubrezni bolesnici, jer calkuloza je rijetko / nikada samostalna bubrezna bolest i redovno ide uz pijelonefritis ili cak i glomuronefritis/ koji vodi dijalizi i cesto je pracena dodatnom bolescu povisenja pritiska HTA/nefrogenezis.

Znaci "istopiti" kamen od 13 mm a da poslije ni pijesak ne izmokris je zesca neistina druze ili zbijas salu ali na topicu, gdje istoj nije mjesto?

Deveram preko dvije decenije sa tim, urolozi, dr Hiros, dr Sabanovic, nefrolozi dr Golemac dr Mataradzija, itd, nisam to ni od jednog pacijenta cuo, a sam dr Golemac mi je rekao da su te price, kod tako velikih kamenaca, naucna fantastika, a lik je prije 7-8 godina u penziju otisao a bio nefrolog 3o tak godina. Nije lijepo siriti neistinu i suplju pacijentima, a evo ti , i naivnima koji ti vjeruju, mali test: Napisi sta si pio , pa neka neko od pacijenata uzme ako ima, kamenac od nekoliko mm koji je izmokrio i zaljeva ga tim "sastojkom" onako van bubrega pa da vidim hoce li se "istopiti", haloo, kamenje nije snijeg ni led da se " istopi" pogotovu od 13 mm , moze se eventualno sasuti u pijesak, a vodi racuna da caj ili neko drugo pice koje pijes protiv kamenca, prodje desetine centimatara puta; usta jednjak, zeludac itd, dok, preradjeno zavrsi u tvojim bubrezima, a ja tvrdim da direktno sipas, van bubrega, mozes ga isitniti, ne "istopiti", nije led da se istopi.

Grijeh se sprdati i govoriti neistine forumasima koji boluju od litijaze i jos mnogi imaju visok pritisak i upale bubrega godinama !!!
:(

P.S.
" Grebo" praksu i znanje nefrologa i urologa, ja imao od preko 20mm kamenac, nema sta nisam pio , razbijao x puta radio tzv ESWL, isitnilo se ali jos nisam sve izmokrio na mjestu tog i jos manjih kamenaca oziljci ostali u bub tkivu, a ti ovdje pises o topljenju kamena od 13mm a da se ni u pijesak ne pretvori, onako, samo ispari, pod hitno zatvoriti sale za litotripsiju u Sarajevu i drugdje u Bosni a tom dr, nobelovu nagradu, i smanjiti urosloske specijalizacije za 80 % jer nam te specijaliste sada trebaju daleko manje imamo "eliksir" ko' u crtanom filmu :D :-) ?
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#38 Re: kamen u bubregu

Post by Rugafet »

Hahaha al' me coek iznapada ni kriva ni duzna majko moja :lol:
Vidi ovako, ja ti mogu ukratko prepricati moje iskustvo pa sad na tebi je da li ces da mi povjerujes ili neces. Muku sam mucio sa kamenjem (napadi) i probao sve i svasta (cajevi, raznorazne tablete, savjeti od baba, indijanskih vraceva i sl) i na kraju svega naravno sipak. Tu u mom kraju ordinira jedan ljekar (stranac je) koji se onako usput bavi i 'rjesavanjem bubreznih kamenaca' pravljenjem nekakvog napitka. Dakle, ja ne znam sta sam pio pa ti to ne mogu napisati, jer on sadrzaj ne govori pacijentima. E sad, od vise ljudi sam cuo da su mu se obratili i rijesili problem, mada kasnije ih je bilo i koji nisu. Kako sam ja u medju vremenu vec polako ludio od tegoba (u Tz su mi preporucivali opreaciju koju sam bas ostavio kao zadnju opciju) odlucim da ga posjetim i kupim 'spas' , i to mi je bilo vise kao ono hajde da probam pa sta bude, inace sam skeptik kad se radi o zdravlju tako nekim 'tajnim mixevima' kao izlazu. Odem do njega u ordinaciju, ispricam mu situaciju, pokazem nalaze urologa iz Tz. i lik 'ladno ode i donese mi teglu tog eliksira i kao vidimo se za dvadesetak dana koliko terapija traje. I kazem ti, to sam pio ujutro onako kao caj polako po jednu vecu casu, nakon par dana bubreg me vise nije ni ziguckao inace je to bilo svakodnevno. Ispijem do kraja, odem na uz kod drugog doktora, kamenjima ni traga ni glasa, u tz na urologiji nisu mogli da vjeruju, i oni su me pregledali isto. Kazem ti, sad opet unazad dva mjeseca osjetim probadanje, kontam mu opet otic po teglu. Eto, to je moje iskustvo, ako hoces napisat cu ti njegov broj u pp. da ne pisem tu.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#39 Re: kamen u bubregu

Post by Fudo Bosna »

:P Ako ti se to zaista desilo ili su ti fulili dijagnozu ili si ti medicinski fenomen. Pazi, da ne izmokris ni pijesak a kamenje , jedan konkrement od 14 i drugi od 13 mm, samo tako, nestane. Ponavljam ti , izmokrio sam nekad davno povelik kamen i pokusao ga zaljevati raznim rastvorima,( drzao ga u plast. kutijici), ali pazi to je direktno ne preradjeno, preko probavnog trakta, (kamen je bio velicine hurmine kospice), kamen se je vremenom rasuo , ali ga je preko 60% ostalo, dakle ni rasuti dio nije, "ispario/istopio se", nego se djelimicno rasuo, dakle, nema sanse da se sastav kamena "istopi", ti si medicinski fenomen jedan na sto miliona pacijenata ! (PONAVLJAM, LED SE TOPI, SNIJEG SE TOPI, A KAMEN SE MOZE EVENTUALNO USITNITI A NE NESTATI U BUBREGU, AKO JE MANJI OD NEKOLIKO MM, PIJESAK CE VJER. BITI TOLIKO SITAN, DA OSOBA ZENSKOG POLA TO MOZE IZMOKRITI BEZ VECIH BOLOVA, A MUSKO NIKAKO, BEZ "DOBROG" DEVERA, A DA CAK I "HLOROVODICNU KISELINU POPIJES" , ONA NE IDE DIREKTNO NA KAMEN , VEC PROVODI SATE PUTA KROZ PROBAVNI TRAKT, KAKO DA KAMEN OD 14 MM "ISPARI/ISTOPI SE", HALO, OVO TI PISE NEKO KO SA TIM DEVERA PREKO 2O GODINA ?)

Otprilike kao kada bi ti doktori konstatovali neku stenozu, (suzenje uretre ili nekog krvnog suda) i da to suzenje samo od sebe nestane i prosiri se, naucna fantastika!


P.S.
Znas li koliko je pacijenata na dijalizi zbog problema sa litijazom i prestankom rada bubrega zbog iste, a ovaj tvoj doktor, onako " usput" , propisuje pacijentima "eliksire" za jedan od najvecih problema u urologiji , kalkulozu ?
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#40 Re: kamen u bubregu

Post by Dupli_skalp »

@rugafet

možeš li napisati kod kojeg čovjeka si išao, gdje se on nalazi i ako imaš neki kontakt?
gamerz064
Posts: 1
Joined: 02/04/2013 21:22

#41 Re: kamen u bubregu

Post by gamerz064 »

Pokusaj da se raspitas kod ljudih ili poznanika svojih mozes li doci do TAMJANA.Rijesit ces problem 100%.Pozz
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#42 Re: kamen u bubregu

Post by mobsterc »

Da prijavim i ja da sam 'istopio' kamen, ne sjecam se tacno koja je velicina, mislim da nije bilo strasno, oko 7-8mm.
To je bilo prije skoro 6 godina, nakon toga mi na UZ nikada vise nije vidjen kamen, pijesak jeste jer sam prije par mjeseci imao renalnu koliku.
Izgleda da nije kod svakoga ista struktura kamena pa ako nekome nesto pomogne, ne mora znaciti da ce i drugome.
Pio sam napitak od travara.
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#43 Re: kamen u bubregu

Post by adelkam »

Pozdrav svima.
Novi sam na forumu i imam problema bas vezanih za ovu temu.
Izmokrio sam kamen precnika oko 5mm prije dvije noci, medjutim josuvijek izgleda malo mokrim krv i imam tupi bol u desnom bubregu sto mi itekako ide na zivce.
Da li je to normalno nakon izmokravanja kamena?
Kada sam bio na prvom pregledu, na ultrazvuku mi je doktor pregledao bubrege i nije nista rekao, osim da imam kamen u mokracnim kanalima ali da sam ga gotov izbacio.
Pijem uvin caj i caj od brusnice ,oko 3 litra dnevno i dexomen protiv bolova, kako mi je doktor i propisao
Kontrolni pregled na urologiji mi je tek za 3-4 dana a ja razmisljam da odem prije zbog navedenog...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#44 Re: kamen u bubregu

Post by O'zone »

Joojjj da dignem temu :mrgreen:

Jučer me uhvati bol u mom inače sjebanom lijevom bubregu popio par brufena, jedan analgin i ništa. Pokupi se sinoć u hitnu drmnu mi pola litra fiziološke i analgin intravenozno i nakon toga zato što nije bilo olakšanja apaurin i voltaren muskularno.
Došao kući smirio se bol al postoji nenormalan pritisak u lijevom bubregu i kontam ja da je začepio. Jutros po uputnicu i na DIP primili me i kažu začepljen normalno ugraditi urinarni stent.
E to je bilo sasvim novo iskustvo :mrgreen: uglavnom evo sad sjedim bol je prestao osjećam se ko đetić sivi i pokušavam da ne mislim na gumenu cijevćicu koja stoji od bubrega do mjehura i na proceduru kad budu morali vaditi stent napolje. I razmišljam o triperu kad treba ići pišati jer prži ko sam đavo :mrgreen:

Pouka: kontrolišite bubrege na kamenac
kogaba
Posts: 57
Joined: 31/10/2010 20:16

#45 Re: kamen u bubregu

Post by kogaba »

topljenje kamena u bubregu pomoću sjemenki od mrkve,i drugi savjeti na you tube:[youtube]https://youtu.be/ns1Ssm_1gC8[/youtube] i još jedan savjet ovdje:[youtube]https://youtu.be/qqD888z63s4[/youtube]
Post Reply