Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#26 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Qler »

Bio prije dva dana na sistematskom, kaze pijesak i mali kamencic, nije nista veliko... ne znam sta da mu radim. Hodam, skacem, prijem...
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#27 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by mirota »

da molis Boga da se ne pokrene...toliko
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#28 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by shandrprcSA »

Qler wrote: 12/08/2022 10:03 Bio prije dva dana na sistematskom, kaze pijesak i mali kamencic, nije nista veliko... ne znam sta da mu radim. Hodam, skacem, prijem...
toplu pivu
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#29 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by mirsek »

Qler wrote: 12/08/2022 08:35 Pijem ja rupedir, evo 7 dan.. muke Tantalove... znaci ne znam sta je ovo ovoliko dugo... patnja ziva.
Sta je muka, rupedir ili situacija ?
Ja sam popio rupedir, sad pijem stonex i jos 2 mjeseca moram piti tanosin. 6mm kamenac u bubregu. Ako ga ne izbacim za mjesec dva, odoh na razbijanje ultrazvukom.
Sto je bilo cudno kod mene prije nego sam otisao doktoru imao sam krv u urinu a nista me nije boljelo a evo ni sada me ne boli. A imao sam i napad prije 6-7 godina, pijesak se pomjerio.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#30 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by mirsek »

iOS dev wrote: 11/10/2021 22:25 Jeli neko pio Rupedir?
Rupedir je meni ok, kao neki sok na razmucivanje, fin okus s obzirom na njegovu namjenu.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#31 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Qler »

Ruperdir je OK, bas kao losa kopija cedevite :) ali jebe bubreg, haos...
Vess
Posts: 4
Joined: 07/09/2015 22:58

#32 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Vess »

Da se ne izrazom istim riječima, možeš li mi reć na šta misliš kada kažeš da pravi "haos u bubregu"?
Ovih dana sam počela piti Rupedir.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#33 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Škobo Habu »

Qler wrote: 12/08/2022 08:35 Pijem ja rupedir, evo 7 dan.. muke Tantalove... znaci ne znam sta je ovo ovoliko dugo... patnja ziva.
Ja sam razbij'o kamenac od 11mm prošle godine na KCUS. Otkrili mi ga na seistematskom, mada sam i prije znao svoju dijagnozu, ali ljekari su tvrdili da je 6 mm. Tek kad sam otiš'o u Euroframovu kliniku shvatio sam koliko je bilo ozbiljno.

Iz mog iskustva mogu reći kako kamen u bubregu nije bezazlena stvar. Ja sam ga uspio izbaciti i za sada nemam problema.

Doktor mi je jednom prilikom, kada sam imao napad, rek'o da je bol koju proizvede kamen u bubregu ekvivalent bolu koje žene imaju prilikom porođaja. Sve što nije pijesak, odnosno potpada pod kamenac, to na konsultacije sa ljekarom i pokušati sa razbijanjem.

Razbijanje, samo po sebi, nije kompleksno, niti je strašan bol. Problem je kad se izbacuje kamen.
Last edited by Škobo Habu on 09/09/2022 10:27, edited 1 time in total.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#34 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by nikeze »

Do 5 mm veličine je pijesak, a preko toga je kamen.
Do 5 mm se može izmokriti tako što se pije dnevno preko 2 litra vode i pije lijek Rovatinex za izmokravanje.
Dnevno treba piti 2 litra čiste vode iz Brita Bokala i to se vjerovatno neće ponoviti.
Npr Coca Cola sa ortofosfornom kiselinom izvlači kalcij iz kostiju i taloži u bubrezima. Tako barem piše.
Bolovi od kamenca su užasni i porede se sa porođajnim bolovima koji su najveći.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#35 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by mirsek »

Ja razbijao kamen na kcus-u prije desetak dana, od tada malo me malo zuljalo , neki neugodan osjecaj bio u mokracnim kanalima,kontam, super ovo meni ide.. :D do jucer.. Od jucer, vodim zestoke bitke sa izbacivanjem,kruzim kao zivotinja u kavezu po stanu, bolovi su kao vrlo jaka prehlada kad covjeka zavija stomak kao i tupi bolovi i nadrazenost kanala od bubrega pa do samog izlaza, sreca voltaren cepici pomazu, ali drze otprilike 4-5 sati pa opet pocne da boli, a smiju se uzimati max 3 dnevno od po 50 mg, tako da se 2-3 sata prije narednog cepica snalazim kako umijem.:roll:
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#36 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Škobo Habu »

mirsek wrote: 09/09/2022 13:59 Ja razbijao kamen na kcus-u prije desetak dana, od tada malo me malo zuljalo , neki neugodan osjecaj bio u mokracnim kanalima,kontam, super ovo meni ide.. :D do jucer.. Od jucer, vodim zestoke bitke sa izbacivanjem,kruzim kao zivotinja u kavezu po stanu, bolovi su kao vrlo jaka prehlada kad covjeka zavija stomak kao i tupi bolovi i nadrazenost kanala od bubrega pa do samog izlaza, sreca voltaren cepici pomazu, ali drze otprilike 4-5 sati pa opet pocne da boli, a smiju se uzimati max 3 dnevno od po 50 mg, tako da se 2-3 sata prije narednog cepica snalazim kako umijem.:roll:
Ni ja nisam osjetio nikakve bolove prva dva dana. Treći dan, pa jedno šest-sedam sati sam proveo u WC-u. Specifična je to bol koja direktno udara u mali mozak.

Tu bol teško možeš opisati, a ko je nije doživo - nema efekta pričati. Od silnog naprezanja su hemroidi zagarantovani. Nisam ni znao šta su hemroidi sve dok nisam dobio napad.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#37 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by mirsek »

Danas je puno bolje kod mene, nije bilo potrebe za voltarenom, sve se dosta smirilo kad sam sinoc kao izbacio neki mini kamencic od par milimetara. Ne znam jel to to, idem na kontrolu u utorak..
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#38 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Peryton_ »

Ti pokusaji sa Rupedirom i slicnim dodacima ishrani su vecinom bezuspješni..Mehanicko ispiranje ili tzv ESWL procedura su jedini nacin da se formirani kamen izbaci. Mehanicko ispiranje, tu mislim na unos tekucine.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#39 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by mirsek »

Peryton_ wrote: 10/09/2022 18:20 Ti pokusaji sa Rupedirom i slicnim dodacima ishrani su vecinom bezuspješni..Mehanicko ispiranje ili tzv ESWL procedura su jedini nacin da se formirani kamen izbaci. Mehanicko ispiranje, tu mislim na unos tekucine.
Meni sabanovic jos rekao da moram da se drmam i dubim na glavi pola sata poslije ispijanja tekucine jer mi je kamen i komadici na dnu bubrega pa da ih pokrenem.
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#40 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Peryton_ »

mirsek wrote: 15/09/2022 20:49
Peryton_ wrote: 10/09/2022 18:20 Ti pokusaji sa Rupedirom i slicnim dodacima ishrani su vecinom bezuspješni..Mehanicko ispiranje ili tzv ESWL procedura su jedini nacin da se formirani kamen izbaci. Mehanicko ispiranje, tu mislim na unos tekucine.
Meni sabanovic jos rekao da moram da se drmam i dubim na glavi pola sata poslije ispijanja tekucine jer mi je kamen i komadici na dnu bubrega pa da ih pokrenem.
To ne bih znao, kamen u pyelonu je vecinom potopljen u urin.
Naslovnica
Posts: 27939
Joined: 20/03/2013 15:38

#41 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Naslovnica »

Preporuka za UZ urotrakta?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9906
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#42 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Bosanac sa dna kace »

Evo dobio termin za razbijanje kamena... NIje mi rečeno koliki je. Ja ne osjetim bol, možda par puta godišnje da me žigne s lijeve ili sa desne strane.... ponekad tupa bol u nekim dijelovima urotrakta...uradio sve pretrage, i na kraju urolog rek'o da uradim RTG gdje pokazalo da imam kamen...Dobio sam Stonex da pijem, vrbovicu....
Čitam da je dobro piti mlaku pivu bezalkohlnu....koliko na dan? Je'l ok onaj aromatizirani malt?
Naslovnica
Posts: 27939
Joined: 20/03/2013 15:38

#43 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by Naslovnica »

Zakazao sam kod dr.Smajlovića.
Kod mene se ne zna šta je, sigurno ima prostatitisa, ali sam trenutno pod jakom upalom mokraćnih kanala, nikad gore.
A moguće i da kamenčića ima.
Prvi put da sam osjetio bol u bubrezima i u testisima, nikad prije.
Za sada ću sačekati sa pivom, pogotovu mlakom.
Inače sam dobio preporuku za Kalkulit sirup za rješavanje problematike pijeska i kamenja.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#44 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by nikeze »

Pijesak je do 5 milimetara, a preko toga je kamen.
Ako su meki urati, oni su razgradivi.
Obavezno pijenje dva litra čiste vode svaki dan, pa i više, i pijesak izlazi.
Pomoć Rowatinex tablete.
Treba piti čistu vodu iz Brita bokala.
Kažu da su to najjači bolovi poslije poroda i sindroma smrznutog ramena.
Porađao se nisam, ali sam imao ovo dvoje.
Kamen razbijaju i ultrazvukom.
User avatar
dajdza-ze
Posts: 312
Joined: 23/10/2012 12:48

#45 Re: Kamen u bubregu/mokracnim kanalima

Post by dajdza-ze »

zposao wrote: 12/08/2022 09:52
Qler wrote: 12/08/2022 08:35 Pijem ja rupedir, evo 7 dan.. muke Tantalove... znaci ne znam sta je ovo ovoliko dugo... patnja ziva.
Što više tečnosti i skači okolo da to prije pođe izlaziti :D
Jesi li se snimao da vidiš koliki je kamen?
Pijem rupedir za razbijanje i solubitrat za ispiranje bubrega, mjehura i mokracni kanala. Ovaj solubitrat je neki prah koji se razmuti u toploj ili vrucoj vodi i pije se 3-5x dnevno 5 dana. Ja sam izmokrio kamen otprilike 10x5mm. Ko zrno graha. Ostar i bodljikav, oci mi ispale :shock: :shock: :shock: dok je izaso. Prije toga izmokravo nesto sitno 1-2 dana. Nisam pio nista za podmazivanje (ulje i sl) jer se sve desilo u par dana. Popicu ovaj rupedir sto je ostao u pakovanju jer kao sprecava nastajanje novih kamenaca. To je moja situacija a ako neko ima jos neki savjet bujrum.
Post Reply