Kakvi smo to postali

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#51 Re: Kakvi smo to postali

Post by sarajevonekad »

Welcome to the club.

Da znas da sam se i ja neko vrijeme pitao koliko je stvarno u ovom gradu ostalo ljudi koji primijecuju isto sto i ja:
da u ovom poslijeratnom drustvu ima "malo" previse ljudske iskorumpiranosti...daleko vise ngo sto bismo mi kao jedno zavaljeno i napaceno drustvo smjeli sebi dozvoliti...hajde, dobro, onaj anti-Bosanski nacionalizma ( "gore negdje na sjeveru")i ne mozemo kontrolisat....a oni koji mogu ocigledno ne zele, ali sta je sa federacijom?

U njoj cvjetaju citave lepeze drugih oblika ljudske iskorupiranosti, od onih najmanjih, tipa kontriranje drugom po svaku cijenu, do vrhunskog lopovluka...gore negdje pri vrhu (al taj nivo ne mogu ni dokuciti, da mi je barem malo vise Obzira na ovom mom nivou, nivou obicnog malog smrtnika...)...i sve to bas u doba popularnosti religije nikad nije bila veca u modernoj istoriji ove zemlje do od poslijerata pa naovamo....kontradiktorno, zar ne?


vrijednosti....dobro si to upakovao..."vrijednosti" je kovanica koja ukljucuje sve te oblike ponasanja koja ti, ja i nama slicni smatramo nezdravim....

Izvinjavam se onim malo "fleksibilnijima", ali morao bih se ponovo roditi da bih mogao smatrati kontriranje i patroniziranje ( evo uzecu te najmanje oblike ljudske iskorumpiranosti za primjer) normalnim, a svidjelo se to nekom ili ne, nasi forumi ( pogotovo ovaj) obiluju time. Dovoljno je porediti nase forume sa ostalima u regionu, a da ne govrim sire...i sve je jasno ko dan...


pa neki dan sam vidio da je ovdje tema tek tako uklonjenja jer je administrator/ica smatrao/la da je pitanje jedne forumasice provokativno, a cura ( ili zena) nije pomenula niti jedan pogrdan izraz. A sam administrator/ica , prije bezocnog i bezobzirnog zatvaranje teme komentarise: "najvise voljem provokacije". Eh sad takvo isto stanje, stanje jednog necivilizovanog i bezobzirnog postupka samo presikajmo na vise niovoe, firme, vece kompanije i na zalst drzavne/javne isntitucije. To je slika.

Takvi bezobzirni i patronizirajuci postupci ( koje sce svi psiholozi odmah prepoznati pod strucnum nazivom "kompleks superiornosti") nikako se ne moze nazvati normalnim sa tacke gledista jednog prosejcno civilizovanog Bosnaca i Hercegovca, a civlizovanost se, podsjecanja radi, i dalje mjeri onom jednom apsolutnom moralnom kategorijom -OBZIRNOCSU!

Eto uzeo sam samo one "manje", "trivijalnije" primjere krize vrijednosti naseg poslijeratnog drustva, koja je posljedica ukorjenjavanja dvije nejvece posasti poslijeratnog BH drustva:

1. zaostalost/primitivizam/provincijalizam (kao posljedica neprosvjecenosti), gdje svakako spada i nacionalizam, i 2. oportunizam

A sad ona po meni ona najvaznija pitanja:

1. "OTKUD TEBI, MENI I NAMA SLICNIMA "UTISAK" DA JE NASE DRUSTVO IZGUBILO "ONE PRAVE VRIJEDNOSTI"?
Pretpostavljam zato sto smo odgajani drugacije od dobrog djela danasnje omladine (izgleda), tj. odgajani smo da zivimo od vlastitog truda i odgovornosti, a dovoljno smo stari da se sjecamo vremena kada je u BiH bilo daleko vise tako odgajanih jedinki i kad se faleko vise svijeta i ponasalo u skladu sa tim odgojem. To zakljucujem na osnovu posmatranja medjuljudskih odnosa poslije rata na svim nivoima, od onog prvog pozdrava pa do poslovnih i porodicnih odnosa.

Dkale, ja sam od onih koji definitvno smatraju da je ovo poslijeratno drustvo daleko vise u deficitu sa tim OBZIROM i uljudnoscu kad je u pitanju komuniciranje, a sve pocinje komuniciranjem i ono je ogledalo vrijednosti drustva. To sad povlaci sljedece pitanje:

2. DA LI JE DEFICIT OBZIRNOSTI I ULJUDNOSTI U KOMUNICIRANJU JEDNA OBJEKTIVNA STVARNOST lili subjektivni stav odgojenijih ( da ne kazem uctivijih i Obzirnijih jediniki)?
Ako cemo suditi po obziru i uljudnosti na nasim forumima, stanje je alarmantno za jedno drustvo ( tu smo fakat neotesani i bezobzirni do bola...prvi mali "slucajevi")

ALI... ( ipak ima "ALI")


da li su nasi forumi pravo mjesto za sticanje objektivne slike po pitanju vrijednosti u nasem drustvu ( barem kad je u pitanju komuniciranje)? Mislim da nisu u potpunosti ( iako, istini na volju, vrve od bezobzira daleko vise od svih drugih foruma koje cete posjetiti, u to budite uvjereni!). Nisu u potpunosti ni zbog toga sto se jedna te ista osoba moze pojavljivati i forsirati svoje bezobzirnosti i necivilizovanost pod raznim nadimcima, pa se stice utisak da im amnogo takvih. Nisu u potpunosti ni zbog toga sto se moze "zadesiti" da pojedini administratori da datim forumima nemaju kapaciteta prepoznati prepucavanje i negativni naboj pa iste i ne sankcionisu (ili to dozvoljavaju radi citanosti, cime korumpiraju eticnost svoje stranice..."eticnost"...sta ja lupam...). Forumi nisu u potpunosti ogledalo vrijednosti i zato sto se na njima mozda najvise ima maloljetnih osoba (sto nije tesko zakljuciti obzirom na nivo banalnosti, koji nesto posebno "krasi" "mladost" poslijeratne BiH)....

Dakle forumi nisu u potpunosti ogledalo trenutnog stanja vrijednosti naseg drustva...

nisu u potpunosti, ali JESU dobrim dijelom...gore navedeno ipak nesto govori...

...a govori da su ove nove generacije omladine hendikepirane kad je u pitanju normalana civilizovana komunikacija (ili im je banalnost stit),

...govori i to da i u mnogim obrazovanima i naizgled civilizovanim jedinkama spava primitivizam koji izadje na povrsinu onako misevski pod zastitom nadikma (iliti "nika",da upotrijebim ovaj dejtonski jezik), ...

...a mozda , kazem mozda govori i to da u ovom poslijeratnom BH drustvu jednostavno onih manje civilizovanih ima daleko daleko vise od onih civilizovanijih (tj OBZIRNIJIH), a to sto su obrazovani i pismeni ( tehnicki) ne znaci da su i civlizovani...a u tom slucaju brojke cine razliku i uspostavljaju sistem vrijednosti...kakvih je najvise, takvo je i drustvo...

tako ispada tom nekom bazicnom matematikom, a ne zato sto ja hocu tako (opaska: objasnjenje sluzi kao preventiva erupciji paranoicnog patriotizma koji bi navedenu recenicu mogao shvatiti kao "prijetnju" vitalnom nacionalnom interesu...)


Dakle eto taj nacin komuniciranja je samo jedan mali primjer, micro-dejtonska-BiH, koji se po mom misljenju moze sobodno preslikati i na vise nivoe ljudske iskorumpiranosti evidentno prisutne u nasem drustvu, pocevsi od onih svakodnevnih prevara na pijaci, u taksiju, u restoranu, od strane majstora, u firmi, pa sve do onih plata politicara ( od oko 7.000 KM ), neprihvatanja ( a samim tim i nesporovodjenja) Zakona o porijeklu imovine i Zakona o oduzimanju nelegalno stecene imovine, skandala po obrazovnim institucijama ( prostitucija i to, vec znate), i naravno nezobilaznog anti-Bosanskog nacionalizma koji cvjeta gore malo sjevernije, nad kojim mi nemam kontrolu, na zalost....

Dakle ako mene pitate, da, daleko smo manje "LJUDI" kao drustvo nego sto smo to bili prije, a pogotovo za vrijeme rata, kad smo jedan drugom davali i krv i organe i znali cijeniti zivot i biti OBZIRNIJI....biti vise LJUDI.

Danas, ako mene pitate, nasim sistemom vrijednsoti dominiraju dvije evidentne posasti, kje sam vec pomenuo:

1. Zaostalost/primitivizam/provincijalizam ( u koji svakako spada i nacionalizam), kao rezultat neprosvijecenosti drustva, i

2. Oportunizam (koji okuplja "jedinke" i "grupe" iz svih prevenijencija, slojeva, klasa i rasa) .

te dvije posasti opstruriaju proces prosvejcivanja drustva i zato danas imamo toliko kabadahija i kavgadzija, kako na internetu tako i uzivo. To je sad "in". Dovoljno je proci Ferhadijom :run:


pozdrav i sretno

s.

Mjesanac wrote:Svakim danom tonemo sve vise. Izgubili smo one prave vrijednosti. Velicamo pogresne ljude. Osjecam da nam onaj naziv Bosnjo sve vise nekako pristaje. Covjek danas ne moze zaraditi normalno, a da ga ljudi ne osude kao kriminalca. U raznim razgovorima sa svojom rajom, ali i citanjima komentara po Saxu gubim polako nadu u ove ljude. Ljudi su toliko zavisni i pokvareni postali. Glavna furka je postala ko bolje auto vozi ( koliko je to plitko razmisljaje shvatiti ce rijetki). Valjda u svoj ovoj nesreci i nezadovoljstvu ljudi gube svoje dostojanstvo i pretvaraju se u nesto drugo. Citam maloprije komentare na vijest da je Rifat Coric poginuo u saobracajnoj nesreci. Bez ikakvog povoda ljudi pocinju komentarisati da je onaj Mercedes vozila neka tek punoljetna budaletina kojoj je babo kupio auto. Nisam htio komenatrisati ( spustati se na njihov nivo ). Iskreno ne znam tog iz Mercedesa. Nas "bosnjacki" zivot se jednostavno sveo na pricu ko sta ima, koliko ko ima, koje auto vozi i kako je neko kriminalac i u ektremnim slucajevima ko je koga prebio ili zbo.

Sta vi mislite raja?
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#52 Re: Kakvi smo to postali

Post by detroit-mercy »

Provka wrote:
detroit-mercy wrote:
Jaranice, opet se vracas na ono sto svaka generacija kaze za onu drugu. Moj babo bi nama reko, vidi imate lopte i igracke pa opet se ne znate igrati, a mi klisa i firiza igrali i krpenjacu sutali pa se opet lijepo igrali. Tako danas mi za svoju djecu kazemo, pa sta hocete, sve imate pa se opet ne znati igrati. I opet podvlacim, bili djeca pa nam sve izgledalo ravno do mora. Sve ostalo je objasnjeno u mom prethodonom postu.

Čekaj..o čemu pričamo mi?
Do kakvog crnog mora ravno, kad klinci danas nose noževe i pištolje tek što odu u park ili u dućan po žvake?
Ja ti pričam ne o igranju, već o jednostavosti života koja je postojala, jer mogli su tvoji roditelji imati ne znam kakve probleme, ali ti nisi bio opterećen time i živio si u nekom fluidnom svijetu punom zahebancije i sunca.
Danas imaš klince u osnovnoj školi koji se filuju međunacionalnom mržnjom, točno znaju što trebaju uzvikivati i koga kako etiketirati, klince koji za glazbeni uzor imaju jednog Thompsona, koji gledaju kako nekažnjeno prolaze krimnalci, kako se lopovlukom domoći statusa, socijalna slika zemlje nikad nije bila teža, zdravi međuljudski odnosi su kvantna fizika, a ti i dalje pričaj da nam je dobro.

Pa jeste, dobro nam je, kako smo zaslužili, ovakvi kakvi jesmo.
Izgleda da se nismo dobro razumjeli, tema je bila kakvi smo to postali ujedno tema treba da se bavi i time zasto smo takvi postali. Niko se nije jedan da probudio i rekao a od sada cu da budem ovakav. I ti da si se rodila u danasnje vrijeme bi bila vjerovatno ista kao i ti klinci, vjerovatno i ja. Previdjas to da si rodjena u neko stabilinije vrijeme, u drzavi koja je bila stabilna. Glede nacionalizma, sta se sve servira toj djeci danas mogu ti reci da me ne bi cudilo i da su mnogo veci nacionalisti i problemi. Ova djeca su produt ovoga i ovakvoga drustva koje je totalno u kurcu, i oni su najmanje krivi za to. Jer da je moja i tvoja zlatna generacija stasavala u ova vremena, zapitaj se kakva bi bila. Ustvari, vidjeli smo kakva je bila generacija koja je stastavala u jos zlatnija vremena od mojih i tvojih, pa do cega je sve dovela. To stalno vracanje na stara dobra vremena bez i malo zejlje da se shvate ova danasnja vremena je guranje glave u pijesak. Eto, jedan da se probudili i odlucili od sada ce biti ovako.
Kakvi smo to postali je tema o ljudima, o odnosima jednih prema drugima, ali u isto vrijeme porediti ljude onda i sada bez da se ne uporedi sistem od juce i dana je iluzorno. Danasnje ponasanje je samo reperkusija sistema u kome ziviomo. Da je drzava imalo uredjenija, ekonomija bolja, da ljudi imaju koliku toliku ekonomsku sigurnost, ova tema bi bila iluzorna. Ovako, pricati kako smo se mi na gumi vozali a danasnja djeca nosaju pistolje je blasfemija (mada je to sa pucama malo pretjerano, ispade da ih svako dijete danas nosi).
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#53 Re: Kakvi smo to postali

Post by sarajevonekad »

Welcome to the club.

Da znas da sam se i ja neko vrijeme pitao koliko je stvarno u ovom gradu ostalo ljudi koji primijecuju isto sto i ja:
da u ovom poslijeratnom drustvu ima "malo" previse ljudske iskorumpiranosti...daleko vise nego sto bismo mi kao jedno zavaljeno i napaceno drustvo smjeli sebi dozvoliti...hajde, dobro, onaj anti-Bosanski nacionalizam ( "gore negdje na sjeveru")i ne mozemo kontrolisat (a oni koji mogu ocigledno ne zele), ali sta je sa Federacijom?

U njoj cvjetaju citave lepeze drugih oblika ljudske iskorupiranosti, od onih najmanjih, tipa kontriranje drugom po svaku cijenu, lijecenje vlastitih superiornih kompleksa patronizirajuci onom ispod sebe, pa sve do onog vrhunskog lopovluka..."tamo negdje gore" (mada taj nivo ne mogu ni dokuciti, pa da mi je barem malo vise Obzira na ovom mom nivou, nivou obicnog malog smrtnika...)...

Na moje razocarenje tu je i taj neki nas reakcionarski nacionalizam, pod cijom su nirvanom neki od nas postali tabuisti i malo paranocini u pogledu ko je "nas" a ko nije.... nacionalizam koji je stvorio jednu kripto-segregaciju stanovnika Federacije na one "koji su dosli tobe" ( tj. vjernike iskljucivih stavova) i one sekularne...
...i sve to bas u doba popularnosti religije, kja nikad nije bila veca u modernoj istoriji ove zemlje do od poslijerata pa naovamo....kontradiktorno, zar ne?


Izvinjavam se onim malo "fleksibilnijima", ali morao bih se ponovo roditi da bih sve te gore navedene oblike ljudske korumpiranosti mogao smatrati normalnim, pa cak i pod ovakvim okolnostima u kakvim se nalazi nase drustvo.

Svidjelo se to nekom ili ne, nasi forumi ( pogotovo ovaj) obiluju takvim "vrijednostima", odnosno deficitom onih zdravih vrijednosti...deficitom obzira, kao temelja zdravih vrijednosti. Ipak je tu "malo" previse prepicavanja i neprijateljskog naboja, zao mi je.

Pa neki dan sam vidio da je ovdje tema tek tako uklonjenja jer je administrator/ica smatrao/la da je pitanje jedne forumasice provokativno, a cura ( ili zena) nije pomenula niti jedan pogrdan izraz. Prije nego je bezobzirno zatvorio/la temu, na pitanje forumasice " Da li Hrvati vise vole otcjepljenje ili suzivot sa Bosnjacima?" administrator/ica odgovara: "najvise voljem provokacije :x ". Eh sad takav jedan necivilizovan (tj. bezobziran) postupak samo preslikajmo na vise nivoe - firme, vece kompanije i drzavne/javne isntitucije. To je na zalost dobrim dijelom slika i u mnogim ozbiljnijim mjestima, mjestima na kojima su nadredjeni (formalno) zrele i obrazovane osobe. Samim tim ne treba da cudi odustvo napretka drustva kao cjeline kad oni osnovni nivoi komuniciranja cesto nisu civilizovani (tj. zasnovani na Obziru).
Takvi bezobzirni i patronizirajuci postupci ( koje ce svi psiholozi odmah prepoznati pod strucnum nazivom "kompleks superiornosti") nikako se ne mogu nazvati normalnim sa tacke gledista jednog prosjecno civilizovanog covjeka, a civlizovanost se, podsjecanja radi, i dalje mjeri onom jednom apsolutnom moralnom kategorijom -OBZIRNOCSU! Iz te obzirnosti je i nastala uctivost i citav bonton..dakle iz jedne realne potrebe covjecanstva da ukloni animozitete, jer su one prepreka zivotu. To izgleda mnogi od nas poslijeratnih, tj. dejtonskih Bosanaca i Hercegovaca nikako ne mozemo apsolvirat.

Eto uzeo sam taj neki najmanji nivo ljudske iskorumpiranosti ( lose komuniciranje), a to po mom misljenju dalje evoluira na one vise nivoe, koji skupa cine "vrijednosti" naseg poslijeratnog drustva. Te vrijednsoti su , opet, posljedica i uzrok ukorjenjavanja dvije najvece posasti poslijeratnog BH drustva:

1. zaostalosti/primitivizma/provincijalizma (kao posljedica neprosvjecenosti), gdje svakako spada i nacionalizam, i 2. oportunizama

Forumi mozda nisu u potpunosti ogledalo trenutnog stanja vrijednosti naseg drustva...

ali JESU dobrim dijelom...gore navedeno ipak nesto govori...

...a govori da su ove nove generacije omladine hendikepirane kad je u pitanju normalana civilizovana komunikacija (ili im je banalnost stit od svijeta koji bi mogao provaliti njihove komplekse) - nije ih niko do kraja ili kako treba uputio na put zrelosti...

...govori i to da i u mnogim obrazovanima i naizgled civilizovanim jedinkama spava primitivizam koji izadje na povrsinu onako misevski pod zastitom nadimka (iliti "nika",da upotrijebim ovaj dejtonski jezik), ...

...a mozda , kazem "mozda" govori i to da u ovom poslijeratnom BH drustvu jednostavno onih manje civilizovanih ima daleko vise od onih civilizovanijih (tj. OBZIRNIJIH), a to sto su ti "manje obzirni/manje civilizovani" fromalno obrazovani i (tehnicki) pismeni ne znaci da moraju automatski biti civlizovani...i ako je tako, u tom slucaju brojke cine razliku i uspostavljaju sistem vrijednosti, po principu "kakvih je najvise, takvo je i drustvo"...

Ipak, vise vjerujem da se u nasem drustvu umjesto gore navedene krilatice "kakvih je najvise-takvo je i drustvo", daleko vise moze primijeniti krilatica: "kakav hodza-takav dzemat", tj. "riba od glave smrdi"....


Dakle eto svi ti primjeri ljudske iskorumpiranosti, pocevsi od neuvazavajuceg i patronizirajuceg komuniciranja, onih svakodnevnih prevara na pijaci, u taksiju, u restoranu, od strane majstora, u firmi, pa sve do onih plata politicara ( od oko 7.000 KM ), neprimjenjljivosti Zakona o porijeklu imovine i Zakona o oduzimanju nelegalno stecene imovine, skandala po obrazovnim institucijama ( prostitucija i to, vec znate), mogu se uociti svakodnevno i sigurno nekima smetaju vise nego drugima...a da li je nivo te ljudske korumpiranosti normalan za ovakve uslove nije ni bitno...cinjenica je da postoji i da je pogubna po drustvo...najprije po one civilizovane ( Obzirne) a prije ili kasnije i za one kojima sad "cvijetaju lale".


Dakle ako mene pitate, da, daleko smo manje "LJUDI" kao drustvo nego sto smo to bili prije, a pogotovo za vrijeme rata, kad smo jedan drugom davali i krv i organe i znali cijeniti zivot i biti OBZIRNIJI....biti vise LJUDI.

Jedno je sigurno , u nasim poslijeratnom sistemu vrijednsoti evidentne su dvije pojave ( koje sam vec pomenuo):

1. Zaostalost/primitivizam/provincijalizam (u koji svakako spadaju svi oblici nacionalizma), kao rezultat neprosvijecenosti drustva, i

2. Oportunizam (koji okuplja "jedinke" i "grupe" iz svih prevenijencija, slojeva, klasa i rasa) .

Te dvije posasti opstruriaju proces prosvejcivanja drustva i zato danas imamo toliko kabadahija i kavgadzija, kako na internetu tako i uzivo. To je sad "in".

pozdrav i sretno

s.

Mjesanac wrote:Svakim danom tonemo sve vise. Izgubili smo one prave vrijednosti. Velicamo pogresne ljude. Osjecam da nam onaj naziv Bosnjo sve vise nekako pristaje. Covjek danas ne moze zaraditi normalno, a da ga ljudi ne osude kao kriminalca. U raznim razgovorima sa svojom rajom, ali i citanjima komentara po Saxu gubim polako nadu u ove ljude. Ljudi su toliko zavisni i pokvareni postali. Glavna furka je postala ko bolje auto vozi ( koliko je to plitko razmisljaje shvatiti ce rijetki). Valjda u svoj ovoj nesreci i nezadovoljstvu ljudi gube svoje dostojanstvo i pretvaraju se u nesto drugo. Citam maloprije komentare na vijest da je Rifat Coric poginuo u saobracajnoj nesreci. Bez ikakvog povoda ljudi pocinju komentarisati da je onaj Mercedes vozila neka tek punoljetna budaletina kojoj je babo kupio auto. Nisam htio komenatrisati ( spustati se na njihov nivo ). Iskreno ne znam tog iz Mercedesa. Nas "bosnjacki" zivot se jednostavno sveo na pricu ko sta ima, koliko ko ima, koje auto vozi i kako je neko kriminalac i u ektremnim slucajevima ko je koga prebio ili zbo.

Sta vi mislite raja?
Last edited by sarajevonekad on 28/10/2009 17:37, edited 3 times in total.
User avatar
Provka
Posts: 33
Joined: 07/10/2009 16:14

#54 Re: Kakvi smo to postali

Post by Provka »

detroit-mercy wrote: Izgleda da se nismo dobro razumjeli, tema je bila kakvi smo to postali ujedno tema treba da se bavi i time zasto smo takvi postali. Niko se nije jedan da probudio i rekao a od sada cu da budem ovakav. I ti da si se rodila u danasnje vrijeme bi bila vjerovatno ista kao i ti klinci, vjerovatno i ja. Previdjas to da si rodjena u neko stabilinije vrijeme, u drzavi koja je bila stabilna. Glede nacionalizma, sta se sve servira toj djeci danas mogu ti reci da me ne bi cudilo i da su mnogo veci nacionalisti i problemi. Ova djeca su produt ovoga i ovakvoga drustva koje je totalno u kurcu, i oni su najmanje krivi za to. Jer da je moja i tvoja zlatna generacija stasavala u ova vremena, zapitaj se kakva bi bila. Ustvari, vidjeli smo kakva je bila generacija koja je stastavala u jos zlatnija vremena od mojih i tvojih, pa do cega je sve dovela. To stalno vracanje na stara dobra vremena bez i malo zejlje da se shvate ova danasnja vremena je guranje glave u pijesak. Eto, jedan da se probudili i odlucili od sada ce biti ovako.
Kakvi smo to postali je tema o ljudima, o odnosima jednih prema drugima, ali u isto vrijeme porediti ljude onda i sada bez da se ne uporedi sistem od juce i dana je iluzorno. Danasnje ponasanje je samo reperkusija sistema u kome ziviomo. Da je drzava imalo uredjenija, ekonomija bolja, da ljudi imaju koliku toliku ekonomsku sigurnost, ova tema bi bila iluzorna. Ovako, pricati kako smo se mi na gumi vozali a danasnja djeca nosaju pistolje je blasfemija (mada je to sa pucama malo pretjerano, ispade da ih svako dijete danas nosi).

Upravo tako, tema je kako smo to postali ovakvi, a ti - mi koji smo postali i prerasli u nešto drugačije smo živjeli u neka normalnija vremena, pa zato povlačim paralelu, jer ljudi iz tih "normalnijih" uvjetno rečeno vremena, su roditelji današnje djece, a ona im izmiču iz ruku. Istina, sustav je drugačiji, situacija je do dna nestabilna, ali nećeš da shvatiš da su se i ljudi promijenili...Okej, promijenio ih je tragičan splet okolnosti, ali to ne znači da se sad svi moramo prepustiti kolektivnom kukanju i izradi znanstvenih radova o tome "zašto smo ovakvi postali..", već trebamo raditi na tome da promijenimo sebe i okolinu...A to ne činimo.

Ti ne kontaš da ljudi samo šute i trpe. I sebi u bradu mrmljaju, da...grozno je...

A marginalizacija "normalnog" toka uma traje kontinuirano posljednjih godina. Sa tendencijom da se posve uguši u ispušnim plinovima krkanluka. I nitko se ne buni. U pore gradskih ulica na velika vrata dojahali su neki novi konji, dopremili neke samo njima znane običaje, potpuno nespojive s povijesnom i kulturnom niti što se omotavala oko duha nekadašnjih gradova. U miraz je donesena korupcija, prevara, nemoral i laž. Na sva bitna mjesta umetiljala se bagra koja je svojom karizmom na periferiji svih svijetova, sa svojom neobrazovanom svitom smještenom na fotelje po njihovim željama i prohtjevima. Na policama i zidovima spomenutih, nema knjiga, Krleže i Selimovića, nema diploma i nagrada. Iznad njihovih kockastih glava rumene se fotografije s kojekakvih domjenaka i besplatnih prežderavanja.

Ljudi koji žive za ovu zemlju ne bi gladni i iznemogli od nepravde gledali mirno u idiote na vlasti. Ljudi koji žive za ovu zemlju hrabro bi ustrajali protiv svega što se događa. Učili bi djecu nemirenju. Ali ovdje je sve manje ljudi koji žive za ovu zemlju. A ovo je sve drugo osim normalne zemlje.
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#55 Re: Kakvi smo to postali

Post by detroit-mercy »

Upravo je kukanje ono sto meni licno najvise smeta, zato sam i odgovorio na par postova ljudi koji su kukali kao nista ne valja u BiH, kako nista ne valja u dijaspori.
Vidis, ja zivim vani vec duzi niz godina i vidim dosta stvari kako pozitivnih tako i negativnih, medjutim trudim se da vise isticem one pozitivne nego negativne. Tako kada neko kaze kako nismo organizovni u dijaspori ja uvijek kazem, a sta ocekivati od prve generacije koja je ovdje. To ja zrtvenicka generacija koja treba da stvori uslove drugoj generaciji Bosanaca da oni nastave dalje i da nadogradjuju. Dobro je obzirom, da 80% ljudi koji su ovdje je ruralno stanovnistvo koje jedva da je dobacilo do srednje, i sada ocekujes od tih ljudi da stvaraju kulturne institucije. Pa njihova osnovna potreba je da zadovolje prvu kategoriju potreba kao sto su stan, posao, sigurnost u porodici. Onoga momenta kada stasa druga generacija (koja uzgred receno statsaje), medju kojima cemo imati masu advokata, doktora, inzinjera, profesora, onda mozemo racunati na nesto vise.
Opet kada se prica o Bosni, sta reci, sjetimo se samo 92, prvo te je zavalio komsija, jaran, kum. Pa te onda zavalio tvoj rodjeni, pa te onda zavalili drzavni sluzbenici i kojekavki komesari koje poklepase humanitaru. Poslije rata, tajkuni i ostali. Povrh svega ovoga stavi se u kozu jednog izbjeglice u Sarajevu, koji je dosao u veliki grad zato sto je morao, dosao u grad gdje je veliki broj ljudi gleda na te ljude kao na nuzno zlo. I onda samo mogu reci, ma i dobri smo kakvi smo mogli postati kroz sta sve prolazimo.
Na kraju mi i ne znamo za par godina kakva i kolika ce nam drzava biti. I onda kazemo nema povjerenja medju ljudima.
Sada, da li se treba predati i sve halaliti, ne treba, ali dosta raje samo kuka a nista ne preduzima. Ili onaj nas mentalitet, filozofa iz kafica. Sjediti, nista ne preduzimati a filozofirati kako je lose.
Skoro sam imao polemiku sa jednim tipom koji je tvrdio da ako ukine vize ode pola Bosne vani. Tip veli ko eto 70-80% posto mladih bi napustilo BiH.
Rekao sam jaro, od toga nema nista, to ti je ono sjedi raja u kaficu dodje statisticar i pita bi li vi napustili BiH. Onda cujes, srk.. naravno, srk..... ja bih prvi........., srk........napustio BiH.
E sada, da iste te neko pita, a da li bi napustili BiH onako kako rade npr Kubanci, pa njih 100 se nagura na camac gdje staje 10 i imaju jedno 88% sanse da nikada ne dodju do USA. E onda bi vjerovatno rekli, srk.......... e jaro ne bih bas tako, srk.........ja bi ako moze sta sigurnije.
Kakvi smo postali, postali smo djelimicno kao posljedica rata i tranzicije ali u velikoj mjeri i kao posljedica nase ljenosti i inertnosti. "Sve je dobro dok ne tuku."
User avatar
Miss RX
Posts: 126
Joined: 27/08/2009 20:53

#56 Re: Kakvi smo to postali

Post by Miss RX »

Tema je kakvi smo postali i momak sto je postavio ovo zivi u BiH .Pa se ovo sto cu napisati ne dotice vecine ljudi,jer vecina sto ovdje tipka su u zemlji,ako se ne varam.
Ipak cu da se dotaknem dijaspore i sta sam ili smo ocekivali od ljudi ovdje.Cim sam dosla u USA docekali su nas nasi socijalni radnici(najcrnje covje je moj Sarajlija) i mjesto da me hrabri docekao me je sa recenicom:Ovo je Amerika ,krv ce te propi......!Da ne pisem,skontat cete sta mi je rekao.Odmah u startu.
Sto se tice poslova vodili su nas u coporima,i prislljavali narod da rade namizernije poslove,a ako se tko bunio,odmah je A sta os?
Ne kazem da sam ocekivala bolje,ali bar toplu ljudsku rijec ili nadu ili ,ili...poslije onoga rata i patnji koje smo prozivjeli.
Bilo je vec dosta nasih Bosanaca i Hercegovaca od kojih niko nije dosao pa ni Savjet da nam da........ne daj Boze da ti sta kazu,kako ces i kako bi bilo bolje za tebe.
Imala sam primjer da covjeka koji je kupio Vegetu pitam gdje je kupio i da mi odgovori:Ja da ti kazem pa da nema za mene!Izvini,da li bi tako i Amerikanac odgovorio?
Cisto sumnjam.......
Na kraju ja sam zavrsila i fakultet ovdje ,naravno sama sve,a onda sam upoznala jednu nasu zemljakinju ciji je zet takodjer htio to da uradi.Ja joj ljudski dam broj telefona i da mi se on obrati da mu pomognem,kad ona ne da mu nije dala,vec vise ni mene nije nazvala.Jel to ljudski?Nece svom zetu da pomogne......
I da ti vise ne pricam.......O nama i nasima......
A ima par mohikanaca koji su ostali ljudski ali su bas ko Zadnji Mohikanci......
Sto se tice situacije u Sarajevu,ovoga ljeta bila sam totalno razocarana sa kolektivnom depresijom koja vlada u glavnom gradu.Mnogi moji "prijatelji "nisu imali vremena da se vide sa mnom,a na primjer zivimo dvije trolejbuske stanice,i nema se vremena......ja bi rekla nema se respekta.......
Detroit nemoj mi sta zamjeriti...a ti ako imas fine raje,cuvaj ih ko rijetko cvijece,kao edemicne biljke.
Pozzzz,od mene. :)
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#57 Re: Kakvi smo to postali

Post by Bellica »

Hvala na ovom postu. Uljepsala ( pretpostavljam da si zensko ) si mi dan. To sa trolejbusom ti je odlican primjer. Evo meni se neki dan desilo da stanem na pjesackom (nema semafora) jednoj starijoj godpodji. Ona nije htjela preci, gledala me je cudno jedno 10tak sekundi, pa sam nastavio voziti da ne napravim red. Nije da ja sad hvalim sebe i govorim kako bih ja trebao biti primjer svima, ali me jednostavno cudi sto mi kao ljudi (Bosanci) nismo voljni uciniti neku sitnicu za druge s kojom im mozemo uljepsati dan ( evo ko sto si ti meni ). Ne dam ja sebi da me ponese val ovog vremena. Borim se svim silama da sto vise uljepsam zivot i sebi i drugim ljudima. Imam dobrog prijatelja Poljaka. Jednom prilikom mi je pricao o Poljskoj i kroz kakva je sve vremena prolazila. Sve mi je to licilo na copy paste ove nase drzave. I zato ponosno stojim uz svoju drzavu i nadam se da ipak na kraju necu morati srecu traziti negdje vani.

I nemoj me molim te persirati. Ipak smo mi forumska raja .

Imas veliki pozdrav

Mjesanac

Izvini, necu te vise persirati i drago mi je sto ti se svidio moj post. Sve sto sam napisala je istina. Znam i to, pustis pjesaka, covjek ne moze da vjeruje da ga neko pusta, navikli su na jurcanje auta koja prolaze i kroz crveno. A najvise me nerviraju oni iza mene, sto mi sviraju ili jos bolje otvore prozor da galame sto stojim, pa neka pjesaci cekaju, zaboga, njima se nigdje ne zuri. Pa ista stvar kad pustim trolejbus ili autobus da se ukljuci u sabracaj, niko ne misli na masu onih ljudi koji se guraju u tom autobusu, koji se vracaju s posla, umorni, imaju i druge obaveze, pa jos gube vrijeme u autobusu jer niko nece da ga pusti da se ukljuci u saobracaj. Ja sam isto putovala, vidjela sam druge drzave i gradove, ali BiH ipak prednjaci u ovom losem ponasanju. Nebitno, nista za ovo, ja opet ne mogu nigdje drugo zivjeti nego ovdje, nadam se i zivim u ubjedjenju da ce jednog dana biti bolje.

I drago mi je sto ne dopustas novom vremenu da te ponese, voljela bih da ima puno takvih ljudi, nekako bi mi to ulijevalo nadu da ce sve jednog dana biti puno bolje :)

Moram da napisem nesto sto sam sinoc ostala duzna (otisla sam na spavanje :) ) pa kolegi mislim da se zove Thomas ili nesto ovako nisam napisala odgovor na zadnji post.
Ja znam o cemu govori, znam da je u historiji bili puno gore, mogao je i gladijatore da spomene, ali ja nisam isla tako duboko u hostoriju. Mislila sam na ono vrijeme o kojem su pricale nase nane, bake, dede, ipak je bilo lijepo iako su zivjeli teskim zivotom, iako su radili teske fizicke poslove, bili su sretni. Pa danas ne mogu izdrzati ni veze "na blizinu", a kamoli one na daljinu, a ranije su bile zastupljene i skoro svaka je zavrsila happy end-om, a danas, nema tih dubokih osjecanja, nema te povezanosti, postovanja, razumijevanja. Zato kazem da je bilo bolje bar s te strane iako su poslovi bila jako teski, ali ne moze sve biti kako treba. U svakom slucaju, ja bih se mijenjala s njima, rado bih radila te teske poslove, ali da imam prave prijatelje, pravu pravcatu ljubav onu s dubokim emocijama, bez ove glupe povrsnosti koja danas vlada.

Lijep pozdrav
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#58 Re: Kakvi smo to postali

Post by Mjesanac »

@ sarajevonekad

Vjeruj mi da sam uzivao citajuci tvoj post.
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#59 Re: Kakvi smo to postali

Post by detroit-mercy »

Sto setice nekih stvari postali smo takvi jer nam sistem to dozvoljava. Interesantnto je kako Bosnjo jako brzo postaje kuluturan u jednoj stranoj zemlji. Kultura na nivou, ne baca smece, staje na pjesackom, veze se pojas u autu, ne prelazi se ciza u banci ili posti. U Bosni sve suprotno radi od ovoga. A zasto, pa zato sto npr u jednoj Svabiji da ne stanes pjesaku na pjesackom je pozdraviti se sa vozackom. I za mnoge druge stvari, smece koje se kod nas ured baca sa balkona se fino u Svabiji razdvoji, pa pair na jednu, metal na drugu, plastika na trecu stranu, i td. De ne uradi, Svabo lupi kaznu pa se ti pusi. E kod nas, dokle god za cenera mozes kupiti policajca ili bilo kog sluzbenika da ti progleda kroz prste dotle ce nam biti ovako i gore. Jer vani su i gradjani i seljaci i svi se pridrzavaju reda i discipline, samo kod nas imas gradjane (koji ne bacaju) i papke (koji bacaju), mada je sve to u jedan kos. Vjerujte mi da se kultura ponasanja ne uci samo u skolama nego se provodi i zakonima. Za sve drugo, postoji tema kakvi smo to postali.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#60 Re: Kakvi smo to postali

Post by statix »

detroit-mercy wrote:Sto setice nekih stvari postali smo takvi jer nam sistem to dozvoljava. Interesantnto je kako Bosnjo jako brzo postaje kuluturan u jednoj stranoj zemlji. Kultura na nivou, ne baca smece, staje na pjesackom, veze se pojas u autu, ne prelazi se ciza u banci ili posti. U Bosni sve suprotno radi od ovoga. A zasto, pa zato sto npr u jednoj Svabiji da ne stanes pjesaku na pjesackom je pozdraviti se sa vozackom. I za mnoge druge stvari, smece koje se kod nas ured baca sa balkona se fino u Svabiji razdvoji, pa pair na jednu, metal na drugu, plastika na trecu stranu, i td. De ne uradi, Svabo lupi kaznu pa se ti pusi. E kod nas, dokle god za cenera mozes kupiti policajca ili bilo kog sluzbenika da ti progleda kroz prste dotle ce nam biti ovako i gore. Jer vani su i gradjani i seljaci i svi se pridrzavaju reda i discipline, samo kod nas imas gradjane (koji ne bacaju) i papke (koji bacaju), mada je sve to u jedan kos. Vjerujte mi da se kultura ponasanja ne uci samo u skolama nego se provodi i zakonima. Za sve drugo, postoji tema kakvi smo to postali.
Mislim da drustvo, kao skup pojedinaca, mora doci do odredjenog nivoa svjesti kada ce vecina ljudi shvatiti da su odredjeni zakoni u njihovom interesu i za njihovo dobro, jer apsurdno je ocekivati da policajci stoje pored npr. sveke rijeke i nadgledaju da li ce neko baciti kesu.
Upravo tu drzava teba da preuzme ulogu edukatora drustva kroz medije,odredjene programe i slicno, jer zakoni sami po sebi nisu dovoljni.
pusapusa
Posts: 29
Joined: 28/10/2009 23:29

#61 Re: Kakvi smo to postali

Post by pusapusa »

Komercijalizacija i otudjenost.A tek da vidite te stvari u Americi,strava je kakvi su ljudi.Ja kad prolazim pored nekog auta u kojem sjedi zensko,cujem kako zakljuca vrata na autu.Ne daj boze da pomilujes cije dijete,policija te odmah vodi,prikace ti da si seksualni manijak i stave te u registar,te ne mozes stanovati nigdje blizu gdje ima djece(znaci moras u sumi),niti dobiti poso.Zene ce ti otvoreno reci da si "sladak",ali nemas para.Neki dan u posti zatrazim hemijsku od neke zene,a ona kaze "Ne dam",te joj ja kazem samo je potpis,necu dugo,a ona veli "Ja jednostavno ne posudjujem hemijsku".Ne daj boze da mi je krvi zatrebalo.Oni ovdje kazu "da ce ti neko staviti metak u potiljak za $10",i zaista koliko ubistava,silovanja i kriminala ima,to je nevjerovatno.16-godisnjaci moraju ubiti nekog penzionera da bi pristupili bandi u koju zele(dje bas one jadne starce).A tek juzno odavde,u Mexicu,njima dzungla nije ravna.Ljudima rezu usi i noseve,bacaju ljude s vozova u pokretu,ubijaju po 10-20 ljudi ko s poslom.Specijalna jedinica Meksicke vojske se odmetnula u kriminalce,zovu se "Zetas",oni rokaju sve odreda.Ovdje svaka kuca ima alarm i cim alarm zazvizdi telefon pocne zvoniti i ako se niko ne javi na trece zvono sa lozinkom,odmah salju policiju na lice mjesta.I svi imaju svjetiljke na coskovima kuca koje se aktiviraju na pokret.Vecina ima i kamere.Ja sam nocu prolazio kroz crnacke cetvrti u nekoliko gradova,kontaju da sam agent,a vec su se bili spremili da me tabaju.Ja sam u dosta kuca vidio velike sefove,nisam znao za sta ce im,kad ovaj neki Andy mi pokaza-pun pusaka.Nema sta nema.Tako da ste vi tu Bosni mila majka,kakav je svijet.Fala bogu pa ima ovaj Internet,ne bi ni s kim progovorio.
User avatar
Miss RX
Posts: 126
Joined: 27/08/2009 20:53

#62 Re: Kakvi smo to postali

Post by Miss RX »

Slozit cu se s tobom da ima sve gore od gorega.A ovo sa posudjivanjem hemijske sam i ja dozivjela,jer se oni kao boje infekcija i bakterija pa nikome ne daju olovku.Ali nije to nista ,mene vise iznenadjuju kad me jednom jedna kolegica pitala hemijsku i ja joj dala,zena hoce da vrati a ja kazem ,mozes zadrzati,kad ona skoci:Zasto?Sto ce meni tvoja hemijska????Kao da sam mislila nesto lose...
Nego pisi ti nama kako se dijaspora pomaze tamo,kako se zivi, da li smo se i mi Bosanci promjenili,traze li djevojke samo sa dubljim novcanikom,okupljate li se,itd......Sjecas li se ti vremena kad smo se svi druzili......Pusti Meksikance i divlji zapad,nego kazi o nama.... :)
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#63 Re: Kakvi smo to postali

Post by Mjesanac »

Bellica wrote:Hvala na ovom postu. Uljepsala ( pretpostavljam da si zensko ) si mi dan. To sa trolejbusom ti je odlican primjer. Evo meni se neki dan desilo da stanem na pjesackom (nema semafora) jednoj starijoj godpodji. Ona nije htjela preci, gledala me je cudno jedno 10tak sekundi, pa sam nastavio voziti da ne napravim red. Nije da ja sad hvalim sebe i govorim kako bih ja trebao biti primjer svima, ali me jednostavno cudi sto mi kao ljudi (Bosanci) nismo voljni uciniti neku sitnicu za druge s kojom im mozemo uljepsati dan ( evo ko sto si ti meni ). Ne dam ja sebi da me ponese val ovog vremena. Borim se svim silama da sto vise uljepsam zivot i sebi i drugim ljudima. Imam dobrog prijatelja Poljaka. Jednom prilikom mi je pricao o Poljskoj i kroz kakva je sve vremena prolazila. Sve mi je to licilo na copy paste ove nase drzave. I zato ponosno stojim uz svoju drzavu i nadam se da ipak na kraju necu morati srecu traziti negdje vani.

I nemoj me molim te persirati. Ipak smo mi forumska raja .

Imas veliki pozdrav

Mjesanac

Izvini, necu te vise persirati i drago mi je sto ti se svidio moj post. Sve sto sam napisala je istina. Znam i to, pustis pjesaka, covjek ne moze da vjeruje da ga neko pusta, navikli su na jurcanje auta koja prolaze i kroz crveno. A najvise me nerviraju oni iza mene, sto mi sviraju ili jos bolje otvore prozor da galame sto stojim, pa neka pjesaci cekaju, zaboga, njima se nigdje ne zuri. Pa ista stvar kad pustim trolejbus ili autobus da se ukljuci u sabracaj, niko ne misli na masu onih ljudi koji se guraju u tom autobusu, koji se vracaju s posla, umorni, imaju i druge obaveze, pa jos gube vrijeme u autobusu jer niko nece da ga pusti da se ukljuci u saobracaj. Ja sam isto putovala, vidjela sam druge drzave i gradove, ali BiH ipak prednjaci u ovom losem ponasanju. Nebitno, nista za ovo, ja opet ne mogu nigdje drugo zivjeti nego ovdje, nadam se i zivim u ubjedjenju da ce jednog dana biti bolje.

I drago mi je sto ne dopustas novom vremenu da te ponese, voljela bih da ima puno takvih ljudi, nekako bi mi to ulijevalo nadu da ce sve jednog dana biti puno bolje :)

Moram da napisem nesto sto sam sinoc ostala duzna (otisla sam na spavanje :) ) pa kolegi mislim da se zove Thomas ili nesto ovako nisam napisala odgovor na zadnji post.
Ja znam o cemu govori, znam da je u historiji bili puno gore, mogao je i gladijatore da spomene, ali ja nisam isla tako duboko u hostoriju. Mislila sam na ono vrijeme o kojem su pricale nase nane, bake, dede, ipak je bilo lijepo iako su zivjeli teskim zivotom, iako su radili teske fizicke poslove, bili su sretni. Pa danas ne mogu izdrzati ni veze "na blizinu", a kamoli one na daljinu, a ranije su bile zastupljene i skoro svaka je zavrsila happy end-om, a danas, nema tih dubokih osjecanja, nema te povezanosti, postovanja, razumijevanja. Zato kazem da je bilo bolje bar s te strane iako su poslovi bila jako teski, ali ne moze sve biti kako treba. U svakom slucaju, ja bih se mijenjala s njima, rado bih radila te teske poslove, ali da imam prave prijatelje, pravu pravcatu ljubav onu s dubokim emocijama, bez ove glupe povrsnosti koja danas vlada.

Lijep pozdrav
:thumbup: :bih:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#64 Re: Kakvi smo to postali

Post by JThomas »

Bellica wrote: Moram da napisem nesto sto sam sinoc ostala duzna (otisla sam na spavanje :) ) pa kolegi mislim da se zove Thomas ili nesto ovako nisam napisala odgovor na zadnji post.
Ja znam o cemu govori, znam da je u historiji bili puno gore, mogao je i gladijatore da spomene, ali ja nisam isla tako duboko u hostoriju. Mislila sam na ono vrijeme o kojem su pricale nase nane, bake, dede, ipak je bilo lijepo iako su zivjeli teskim zivotom, iako su radili teske fizicke poslove, bili su sretni. Pa danas ne mogu izdrzati ni veze "na blizinu", a kamoli one na daljinu, a ranije su bile zastupljene i skoro svaka je zavrsila happy end-om, a danas, nema tih dubokih osjecanja, nema te povezanosti, postovanja, razumijevanja. Zato kazem da je bilo bolje bar s te strane iako su poslovi bila jako teski, ali ne moze sve biti kako treba. U svakom slucaju, ja bih se mijenjala s njima, rado bih radila te teske poslove, ali da imam prave prijatelje, pravu pravcatu ljubav onu s dubokim emocijama, bez ove glupe povrsnosti koja danas vlada.

Lijep pozdrav
bez ikakve zle namjere, ali imaš stvarno neke čudne ideje.

jeste, danas je teško naći ljubav, slažem se u potpunosti, iz prve ruke. ali ako misliš da je bolje bilo onda kad je otac davao kćerku kome je njemu ćejf (bukvalno do prije 50 godina, a na selima i sad), što je najčešće bio kandidat s najviše para i kad je žena najbukvalnije bila očevo odnosno muževo vlasništvo...e onda živiš u iluzijama.

a eto čovjek ti napisa kako je po tim pitanjima međuljudskih odnosa, ljudskosti i suosjećanja recimo u americi...jedina razlika je što oni imaju, pa im je lakše pregurati. a suosjećanja tamo može biti samo manje.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#65 Re: Kakvi smo to postali

Post by Bellica »

JThomas wrote:
Bellica wrote: Moram da napisem nesto sto sam sinoc ostala duzna (otisla sam na spavanje :) ) pa kolegi mislim da se zove Thomas ili nesto ovako nisam napisala odgovor na zadnji post.
Ja znam o cemu govori, znam da je u historiji bili puno gore, mogao je i gladijatore da spomene, ali ja nisam isla tako duboko u hostoriju. Mislila sam na ono vrijeme o kojem su pricale nase nane, bake, dede, ipak je bilo lijepo iako su zivjeli teskim zivotom, iako su radili teske fizicke poslove, bili su sretni. Pa danas ne mogu izdrzati ni veze "na blizinu", a kamoli one na daljinu, a ranije su bile zastupljene i skoro svaka je zavrsila happy end-om, a danas, nema tih dubokih osjecanja, nema te povezanosti, postovanja, razumijevanja. Zato kazem da je bilo bolje bar s te strane iako su poslovi bila jako teski, ali ne moze sve biti kako treba. U svakom slucaju, ja bih se mijenjala s njima, rado bih radila te teske poslove, ali da imam prave prijatelje, pravu pravcatu ljubav onu s dubokim emocijama, bez ove glupe povrsnosti koja danas vlada.

Lijep pozdrav
bez ikakve zle namjere, ali imaš stvarno neke čudne ideje.

jeste, danas je teško naći ljubav, slažem se u potpunosti, iz prve ruke. ali ako misliš da je bolje bilo onda kad je otac davao kćerku kome je njemu ćejf (bukvalno do prije 50 godina, a na selima i sad), što je najčešće bio kandidat s najviše para i kad je žena najbukvalnije bila očevo odnosno muževo vlasništvo...e onda živiš u iluzijama.

a eto čovjek ti napisa kako je po tim pitanjima međuljudskih odnosa, ljudskosti i suosjećanja recimo u americi...jedina razlika je što oni imaju, pa im je lakše pregurati. a suosjećanja tamo može biti samo manje.
Vidi, ti stvarno znas u covjeku ubiti i onu mrvicu optimizma i entuzijazma, uvijek iz svega izvlacis ono najgore. Ja nisam rekla da su svi imali pravu ljubav, pravo prijateljstvo, da su svi imali one prave ljudske vrijednosti, ali neki jesu i o njima govorim, nisu svi bili prodati, nisu svi imali oceve koji su prodavali svoje kcerke, a ako vec moram i o tome, to se i danas desava. Meni uglavnom ovo danasnje vrijeme ne odgovara, ne volim ponasanje mnogih ljudi, ne slazem se s njihovim stavovima, ali Boze moj, to je BiH i ja je volim, ne mogu se navici na zivot negdje drugo i to je to. Ne dozvoljavam da postanem jedna od ovih o kojima govori pokretac teme i to mi je dovoljno. Nije ni ranije bilo sjajno, a sad pogotovo nije, sad je puno gore, htio ti to priznati ili ne.

Pozdrav
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#66 Re: Kakvi smo to postali

Post by JThomas »

izvini, baš je obratno, ti si ta koja kaže da je danas sve najgore i priča o nekoj zlatnoj prošlosti, isto kao što su oni u toj prošlosti pisali o svojoj, i tako unazad do postanka čovjeka.

vole se ljudi i danas, ako ne više, onda sigurno ne ni manje nego nekad. samo treba znati gledati i birati ljude.
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#67 Re: Kakvi smo to postali

Post by Mjesanac »

Bellica wrote:
JThomas wrote:
Bellica wrote: Moram da napisem nesto sto sam sinoc ostala duzna (otisla sam na spavanje :) ) pa kolegi mislim da se zove Thomas ili nesto ovako nisam napisala odgovor na zadnji post.
Ja znam o cemu govori, znam da je u historiji bili puno gore, mogao je i gladijatore da spomene, ali ja nisam isla tako duboko u hostoriju. Mislila sam na ono vrijeme o kojem su pricale nase nane, bake, dede, ipak je bilo lijepo iako su zivjeli teskim zivotom, iako su radili teske fizicke poslove, bili su sretni. Pa danas ne mogu izdrzati ni veze "na blizinu", a kamoli one na daljinu, a ranije su bile zastupljene i skoro svaka je zavrsila happy end-om, a danas, nema tih dubokih osjecanja, nema te povezanosti, postovanja, razumijevanja. Zato kazem da je bilo bolje bar s te strane iako su poslovi bila jako teski, ali ne moze sve biti kako treba. U svakom slucaju, ja bih se mijenjala s njima, rado bih radila te teske poslove, ali da imam prave prijatelje, pravu pravcatu ljubav onu s dubokim emocijama, bez ove glupe povrsnosti koja danas vlada.

Lijep pozdrav
bez ikakve zle namjere, ali imaš stvarno neke čudne ideje.

jeste, danas je teško naći ljubav, slažem se u potpunosti, iz prve ruke. ali ako misliš da je bolje bilo onda kad je otac davao kćerku kome je njemu ćejf (bukvalno do prije 50 godina, a na selima i sad), što je najčešće bio kandidat s najviše para i kad je žena najbukvalnije bila očevo odnosno muževo vlasništvo...e onda živiš u iluzijama.

a eto čovjek ti napisa kako je po tim pitanjima međuljudskih odnosa, ljudskosti i suosjećanja recimo u americi...jedina razlika je što oni imaju, pa im je lakše pregurati. a suosjećanja tamo može biti samo manje.
Vidi, ti stvarno znas u covjeku ubiti i onu mrvicu optimizma i entuzijazma, uvijek iz svega izvlacis ono najgore. Ja nisam rekla da su svi imali pravu ljubav, pravo prijateljstvo, da su svi imali one prave ljudske vrijednosti, ali neki jesu i o njima govorim, nisu svi bili prodati, nisu svi imali oceve koji su prodavali svoje kcerke, a ako vec moram i o tome, to se i danas desava. Meni uglavnom ovo danasnje vrijeme ne odgovara, ne volim ponasanje mnogih ljudi, ne slazem se s njihovim stavovima, ali Boze moj, to je BiH i ja je volim, ne mogu se navici na zivot negdje drugo i to je to. Ne dozvoljavam da postanem jedna od ovih o kojima govori pokretac teme i to mi je dovoljno. Nije ni ranije bilo sjajno, a sad pogotovo nije, sad je puno gore, htio ti to priznati ili ne.

Pozdrav

Bellica hvala ti sto postojis. :)
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#68 Re: Kakvi smo to postali

Post by Mjesanac »

JThomas wrote:izvini, baš je obratno, ti si ta koja kaže da je danas sve najgore i priča o nekoj zlatnoj prošlosti, isto kao što su oni u toj prošlosti pisali o svojoj, i tako unazad do postanka čovjeka.

vole se ljudi i danas, ako ne više, onda sigurno ne ni manje nego nekad. samo treba znati gledati i birati ljude.
Reci mi molim te je li tebi danas normalno kad osvanu clanci "U Sarajevu se gorivo krade iz rezervoara", "Bačena bomba ispred kafića "Volver", "U kafićima najviše radnika 'na crno'" i to sve u isti dan u gradu od samo pola miliona stanovnika? Moramo biti realni. Ne kazem da se ovo ne desava vani, ali ipak smo mi mala sredina za ovliku stopu "gluposti".
bahtinho
Posts: 50
Joined: 01/12/2008 17:30

#69 Re: Kakvi smo to postali

Post by bahtinho »

Mjesanac wrote:Svakim danom tonemo sve vise. Izgubili smo one prave vrijednosti. Velicamo pogresne ljude. Osjecam da nam onaj naziv Bosnjo sve vise nekako pristaje. Covjek danas ne moze zaraditi normalno, a da ga ljudi ne osude kao kriminalca. U raznim razgovorima sa svojom rajom, ali i citanjima komentara po Saxu gubim polako nadu u ove ljude. Ljudi su toliko zavisni i pokvareni postali. Glavna furka je postala ko bolje auto vozi ( koliko je to plitko razmisljaje shvatiti ce rijetki). Valjda u svoj ovoj nesreci i nezadovoljstvu ljudi gube svoje dostojanstvo i pretvaraju se u nesto drugo. Citam maloprije komentare na vijest da je Rifat Coric poginuo u saobracajnoj nesreci. Bez ikakvog povoda ljudi pocinju komentarisati da je onaj Mercedes vozila neka tek punoljetna budaletina kojoj je babo kupio auto. Nisam htio komenatrisati ( spustati se na njihov nivo ). Iskreno ne znam tog iz Mercedesa. Nas "bosnjacki" zivot se jednostavno sveo na pricu ko sta ima, koliko ko ima, koje auto vozi i kako je neko kriminalac i u ektremnim slucajevima ko je koga prebio ili zbo.

Sta vi mislite raja?
Sve si dobro napisao, samo sto mozes izostaviti ono "bosnjacki", tako je sa svima (i ne samo u BIH)
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#70 Re: Kakvi smo to postali

Post by sarajevonekad »

Hvala Mjesanac, drago mi je da se nasi glasovi ipak cuju...tu i tamo...medju nama ove vrste... al neko ih cuje... za pocetak i to je nesto...za sve Ljude ove orijentacije...hajmo reci ljude koji vjeruju da se Obzirom i saradnjom moze postici daleko vise neko primitivnim metodama...zloupotrebom pozicije i sile....one koji smatraju da ne moramo biti takvi kavki smo izgleda postali...."mi" kao drustvo...



Drago mi je da si samim odabirom naslova, ako nista, nasao "bijeli luk" i "glog" za banalce, pa ih na moje zadovoljstvo nisam primijetio na ovoj temi, sto je jedno lijepo osvjezenje, a ujedno si privukao normalniju/zreliju raju, koliko vidim :thumbup:
Mjesanac wrote:@ sarajevonekad

Vjeruj mi da sam uzivao citajuci tvoj post.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#71 Re: Kakvi smo to postali

Post by TheMule »

JThomas wrote:pa ako si čitala dosta istorije...onda stvarno ne znam kako možeš zaključiti da je nekad bilo bolje, i u kojem aspektu. pa kmetstvo je ovdje ukinuto nema 150 godina, žena je bila muževo vlasništvo, a u španiji je još postojala inkvizicija.

a ljetopisci i istoričari otkad je svijeta i vijeka pišu jako slične tekstove ovim vašim postovima. ima ona asirska ploča, mrsko mi sad tražiti citat, kao, ljudi su pali na dno, poroci uništavaju društvo, mlađi ne slušaju starije, kraj svijeta je sigurno blizu...prije 3.000 godina ljudi su pisali isto kao što mi sad pišemo, o "starim dobrim vremenima" i kako je nekad sve bilo ljepše ;-)
djani s wrote:Moja iskustva govore da je uvijek tako bilo i svugdje, samo su maske pale i bolje se vidi. Valjda covjek sazrije pa ne zivi vise u iluzijama i ne laze samog sebe. Prosto je nevjerovatno kako ljudi gledaju samo interes (materijalni, seksualni ... itd.). Mislim da je evolucija napravila covjeka da misli, duboko u sebi, samo o sebi da bi opstao. Takva je nazalost ljudska priroda i moramo je htjeli ili ne prihvatiti. Da li postoje iskreni prijatelji ....- ne znam a volio bi da postoje.
Ovo nije bas potpuno tacno. Mi historiju gledamo kroz oci Zapada, gdje je historija jedna linija od pocetka do kraja. Na Istoku, historija se gleda kao krug. Odatle imamo onu izreku da se historija ponavlja. Bilo je vremena u povjesti kad su svari sa moralne tacke gledista bile dosta losije, a naravno i sa materijalne. Ipak, nije uvjek tako bilo. Kroz historiju su zabiljezena zlatna doba a onda i pad; ja mislim da smo mi sad u padu. Kad kazem mi, mislim na citav svijet, ne samo Bosnu. U Bosni su izrazene neke lose karakteristike ljudskih bica, a u drugim djelovima svjeta druge lose karakteristike. Opet ce doci bolja vremena, ali kad? Sto prije promjenimo sebe, prije ce i doci, i to je tema ove diskusije, tako da mislim da je na mjestu.

detroit-mercy wrote:RX, to su neka tvoja licna iskustva. Dijspora ko' dijaspora, ima nas svakakvih, odrazava pravu sliku onoga dole. Ne mogu da pricam u tudje ime ali ono ljudi sto ja znam vani se pomazu koliko mogu. Da ti ne pricam u detalje, od skupljanja novca kada rahmetliju treba poslati preko bare a za familiju bi to bio preveliki financijski izdatak, do pomoci kod seljenja, uredjivanja kuce i td dalje. I ta prica o zavidluku, sve stoji ali pravo da ti kazem osobe koje hoce da vide samo to vidjeti ce samo to. Osobe koje hoce da vide i neke pozitivne stvari vidjeti ce i pozitivne stvari. Sve zavisi je li casa polu puna ili polu prazna odnosno kako je vidis. Stalno pozivanje na stara dobra vremena je obican bs, bila su zlatna i sve je bilo tako idilicno jer smo bili puno mladji, u velikoj vecini djeca koje zavidluk i tudji uspjesi i neuspjesi nisu ni zanimali.
Sto se tice BiH, obzirom na trenutno stanje dobro je da je i tako. U BiH je zbog teske ekonomske situacije bukvalno za dosta raje prezivljavanje na sceni. Prema tome, kada ne znas hoces li imati dovoljno da namiris svoju familiju ovaj mjesec onda ti vjerovatno nikakav altruizam ne pada na pamet. To je tako jednostavno, cika Masolw je to jednostavno opisao u svojoj teoriji "Hierachy of Needs".
Ne vidim kakve veze ima moral u drustvu sa Maslowom teorijom. Vec je nekoliko forumasa reklo samo na ovoj temi o tome kakvo stanje vlada u pojedinim djelovima dijaspore. To je diajaspora koja je uglavnom ispunila gotovo sve Maslowe potrebe i uprkos tome je pokvarena dusevno. Ti zelis reci da kad se ima para, stabilan poso, auta, kuca, itd, onda se i dusa cisti i poboljsa, sto jednostavno nije tacno, u stvari u vecini slucajeva, ako se ne pazis, je obrnuto.

Po mom misljenju, materijano stanje jedne zajednice je ogledalo njenog unutrasnjeg stanja, a ne obratno. Kada se zajednica poboljsa i krene naprijed, svi ce napredovati, pa i oni najsiromasniji, i tek ce tada poceti da se penju Maslowom piramidom. Do tad, poneki ce se uspjeti popeti, a ostali ce pasti.
Static-X wrote:
Za sve postoji rijesenje, za ovo po mom misljenju je Islam! :mrgreen:
S ovim se slazem. Iako postoji i drugih rjesenja, mislim da je vjera najbolje. Ali to mora biti zaista dubinsko izucavanje vjere, a ne ono povrsinko bosanko, gdjese klanja redovno, a onda se uhvati u omalozavanje, ogovaranje, itd. Sustina svih vjera, a najvise Islama, je red i moral ljudske zajednice. Zato je u pocetku bio poslan tamo gdje je drustvo bilo najgore - Arabiju.

Kad sam zadnji put tamo bio, nisam bas bio impresioniran nasom omladinom, tako da ne vidim svjetlu skoriju buducnost za BiH. Jedino da se drzava umjesa...
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#72 Re: Kakvi smo to postali

Post by Bellica »

Mjesanac,

Nema na cemu :)

Hvala i tebi sto si pokrenuo ovu temu koja me puno zanima i o kojoj bih puno mogla pisati. Nazalost, sve je to ruzno, ali opet, moram napisati, to je moja, to je nasa BiH, kakva-takva, nazalost, pokvarili su je, ali mi cemo je popraviti, veliki sam optimista, imam jak entuzijazam, znam da ce biti bolje, znam da hoce jednog dana, samo moramo nastaviti da sirimo ovakve post-ove, da nadjemo sto vise ljudi poput tebe koji ce prepoznati ono lijepo i koji ce se truditi da sto vise ljudi "izvuku" iz ovoga u cemu su se nasli, u ovom plasticnom svijetu, bez emocija, u svijetu gdje vlada nesloga, korupcija, kriminal i sve drugo sto nije dobro. Nazalost, trenutno nas je malo, ali ne znaci da ce ovako ostati :)

Historiju ucimo da se navodno ne bi ponovila, pa bas me interesuje zasto se onda uporno ponavlja, zasto i dan danas imamo ratove, robove, zasto se i dan danas prodaju djeca, zasto nam se desava sve ovo ako se vec desilo u historiji???? Ovo je bilo pitanje za Thomasa koji izgleda voli da raspravlja o historiji, ja ipak vise volim o buducnosti i nadam se najboljem.

Lijep pozdrav
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#73 Re: Kakvi smo to postali

Post by JThomas »

Mjesanac wrote:
JThomas wrote:izvini, baš je obratno, ti si ta koja kaže da je danas sve najgore i priča o nekoj zlatnoj prošlosti, isto kao što su oni u toj prošlosti pisali o svojoj, i tako unazad do postanka čovjeka.

vole se ljudi i danas, ako ne više, onda sigurno ne ni manje nego nekad. samo treba znati gledati i birati ljude.
Reci mi molim te je li tebi danas normalno kad osvanu clanci "U Sarajevu se gorivo krade iz rezervoara", "Bačena bomba ispred kafića "Volver", "U kafićima najviše radnika 'na crno'" i to sve u isti dan u gradu od samo pola miliona stanovnika? Moramo biti realni. Ne kazem da se ovo ne desava vani, ali ipak smo mi mala sredina za ovliku stopu "gluposti".
slušaj sad ovamo.

ne kažem ja da sve to nije grozno. nemoj krivo shvatiti. ali na 90% zemaljske kugle NIJE bolje. skontaj da samo u kini, indiji i crnoj africi živi više od pola čovječanstva. a tamo je ipak "malo" gore nego ovdje. nekih 3/4 čovječanstva živi u objektivno mnogo gorim uslovima nego prosječni stanovnik BiH.

a to za prošlost - ja sam naveo barem deset razloga zašto ja mislim da je šarena laža da je nekad bilo bolje. ti ne moraš u to vjerovati, ti imaš svoje mišljenje, ja imam svoje - da su to romantične gluposti. ali, evo, čak i da jeste, šta ja imam od toga? ko me pitao kad i gdje bi volio da se rodim? loše jeste, bolje bi mi bilo da sam švicarac ili šveđanin, sto posto - ali ja MORAM živjeti danas i ovdje, niko me ne pita, moram se boriti danas, ustati i otići na posao danas, učiti, zarađivati, tražiti ljubav...niko me ne pita. ja od tih zlatnih vremena, čak i da jesu bila, ništa nemam. jedino što mogu učiniti jeste truditi se maksimalno da JA budem bolji i drukčiji, povesti primjerom, birati ljude koji JESU dobri da se družim sa njima...i zdravo. crnjačenje je kontraproduktivno, a lametiranje nad "starim dobrim vremenima" (koje ljudi upražnjavaju otkako postoje) je jako loša utjeha.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#74 Re: Kakvi smo to postali

Post by Bellica »

Ma vidi, sve je to lijepo sto kazes, ali uporno pises JA moram ovo, moram ono, JA se moram brinuti o sebi...Ovdje se upravo o tome radi sto svi brinu o sebi, na onaj pravi nacin, ali brinu i o drugima kad je olajavanje, klevetanje i tracanje u pitanju. Eto vidis, ja uvijek kazem moram obaviti kupovinu, pa sestri pomoci zadacu, pa se javiti prijateljima, pomoci ako nekome ako mogu, pa tek onda ja dolazim na red, tek onda kazem ja moram na frizuru, ja moram raditi, ja moram traziti prijatelje, ljubav... (samo da znas da ovim ne zelim da se predstvaim kao svetica, samo navodim primjer)Dakle, kad bi neki ljudi malo brinuli i o drugim ljudima, kad bi zaboravili na glupi novac i interes sve bi bilo bolje bez obzira na historiju i sve sto se u njoj desavalo. U toj istoj Africi ljudi nemaju vodu, nemaju hranu koja se kod nas nerijetko baca, pa ko molim te ikada pomisli na te ljude??? Niko, nikada, sta ih briga za te ljude, za djecu koja umiru od bolesti koja su za nas historijeska. Znas sta kazu nasi ljudi, "Ma sta im fali dobiju oni poneku donaciju, dobiju hranu, odjecu, kad sam ja nesto besplatno dobio?" Eto, to je cinjenica, o tome se govori, o sebicnosti, o interesu o ljudskom bezosjecanju, a ti jos uvijek moje misljenje nazivaj romanticnim glupostima.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#75 Re: Kakvi smo to postali

Post by JThomas »

meni se stvarno čini da ti namjerno nećeš da shvatiš šta ja govorim. nije to romantična glupost, romantična glupost je misliti da su možda u "stara dobra vremena" bili drukčiji.

a ako si primijetila, ja sam napisao da je jedino konkretno što čovjek može uraditi jeste da sam bude bolji i drukčiji i da povede primjerom...ne čitaj selektivno. a pričanje kako je nekad lijepo bilo neće pomoći nikome, ni tebi, ni meni ni drugima. čak i da je istina.
Locked