Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
doktor78
Posts: 2970
Joined: 14/09/2006 11:02

#1751 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by doktor78 »

Manji akvarijum - više posla, više brige oko njega, češće mijenjanje vode i.t.d. Zvuči paradoksalno, ali je tako...
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1752 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

doktor78 wrote:Manji akvarijum - više posla, više brige oko njega, češće mijenjanje vode i.t.d. Zvuči paradoksalno, ali je tako...
u maloj zapremini svaka promjena, i najmanja, je ekstremna i brzo se desava... zrno hipermangana ce blago obojiti casu, ali se u kadi nece primjetiti
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#1753 Re: RE: Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

ozdrlje_donje wrote:Pozdrav svima. Htio bih pitati da li neko ima iskustva sa Dennerle NanoCube? Nisam se nikad bavio akvaristikom a htio bih nesto skroz malog kapaciteta da zbavim za drzanje racica. Volim da imam nesto zivo u kuci (pse i macke u stanu ne bih drzao) za sta ne treba previse paznje a ni ze na mi ne bi dozvolila da zauzimam previse prostora svojim hobijima [emoji38] Imam u planu da kupim NanoCube od 10l, posadim par biljcica i ubacim par rakova.

http://dennerle.com/de/produkte/nano-aq ... r-complete
E znas koliko sam puta cuo nesto slicno.
Moras bas biti iskusan da bi se nosio sa malim akvarijem.
Posaditi par biljcica i staviti racice zvuci kao nesto lagano i brzo i bezbrizno. Vjeruj da nije.
Bolje ti je da uzmes neki od 50ak litara(zvuci kao veliko ali vjeruj da nije i to fakat mozes strpati svugdje), stavis finu i provjerenu podlogu, posadis nesto brzorastuceg bilja i onda mozes raditi svasta. Ubacis malo racica, malo jato "neonki" i naprimjer nekog "borca". E da vidim koja ce zena reci "ne" kad joj ugasis svjetlo navece a akvarium svijetli, unutra malo jato sarenih ribica plus borac pliva neke zive boje ko latica ruze. Znam iz iskustva. Dok se okrenes poceti ce ti davati savjete sta bi mogao jos.


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
ozdrlje_donje
Posts: 514
Joined: 01/02/2012 14:40

#1754 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by ozdrlje_donje »

E jeste vi forumdzije neki... Kao da sam pisao na podforum auto i dobio odgovor sta ce ti Opel Astra kupi Audi A6 :) Salim se, jeste to lijepo sto vi kazete i vjerujem vam na rijec kad kazete da je tesko odrzavati ali i rizik je manji ako, kao sto @zdruzdjo veli, nesto se desi. Vjerovatno hoce pokositi citav akvarijum ali nece imati sta toliko da potamani. Nisam toliko zagrizao u to da bi kupovao nesto vece od ovoga za sto sam pitao, ribice cak i nebih drzao. Kako god hvala vam na odgovorima, pokusat cu da se skontam jos.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1755 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by GAU8 »

ozdrlje_donje wrote:E jeste vi forumdzije neki... Kao da sam pisao na podforum auto i dobio odgovor sta ce ti Opel Astra kupi Audi A6 :) Salim se, jeste to lijepo sto vi kazete i vjerujem vam na rijec kad kazete da je tesko odrzavati ali i rizik je manji ako, kao sto @zdruzdjo veli, nesto se desi. Vjerovatno hoce pokositi citav akvarijum ali nece imati sta toliko da potamani. Nisam toliko zagrizao u to da bi kupovao nesto vece od ovoga za sto sam pitao, ribice cak i nebih drzao. Kako god hvala vam na odgovorima, pokusat cu da se skontam jos.
Samo naprijed, ja mislim da je to odlično za one koji ne žele da se petljaju sa velikim akvarijima
bitno ti je osvjetljenje samo da znaš
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#1756 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

Ja sam rekao vise kao kupi opel zafiru umjesto astre. Heheheh
Buraz kad se pocne sa tim to sve bude tako lijepo. Ulazes vrijeme i trud i vidis rezultate. I ponosan si na svaki jarko zelen list i lijepu biljkicu.
Ali kad se desi bilo kakav belaj (a uvijek se desi i to je neminovno) u malom akvariju to bude kao oluja brzo, a u vecem to je kao umjereno vjetrovito.
a onda vidis kako ti sav trud ode u roku od dan. A u vecem imas sigurno dva tri. Pa i ako ode biljka dvije, imas ostalih. A najgluplja stvar rikne ti grijac. 10 litara vode se i ohladi i ugrije na opasan nivo 5 puta brze nego 50.

Hocu da ti kazem o radosti svakog uspjeha. Npr ja sam imao malawi ciklide jedno vrijeme. Ne mogu ti opisati kako ti bude drago kad prodje uspjesno mrijest i izvadis ih iz usta zenke a onda ih odgojis i budu zdravi i lijepi. A nasikiras se kad ugine i jedan.
Na ovoj temi jos uvijek imaju moji video klipovi.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#1757 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

I jos nesto. U svijetu akvarija, nano akvarijumi su za ljude sa dosta iskustva. Ovo sto vidis na slikama, treba tu pure i pure da se najede pa da dobijes ovako.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1758 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by GAU8 »

zdruzdjo wrote:Ja sam rekao vise kao kupi opel zafiru umjesto astre. Heheheh
Buraz kad se pocne sa tim to sve bude tako lijepo. Ulazes vrijeme i trud i vidis rezultate. I ponosan si na svaki jarko zelen list i lijepu biljkicu.
Ali kad se desi bilo kakav belaj (a uvijek se desi i to je neminovno) u malom akvariju to bude kao oluja brzo, a u vecem to je kao umjereno vjetrovito.
a onda vidis kako ti sav trud ode u roku od dan. A u vecem imas sigurno dva tri. Pa i ako ode biljka dvije, imas ostalih. A najgluplja stvar rikne ti grijac. 10 litara vode se i ohladi i ugrije na opasan nivo 5 puta brze nego 50.

Hocu da ti kazem o radosti svakog uspjeha. Npr ja sam imao malawi ciklide jedno vrijeme. Ne mogu ti opisati kako ti bude drago kad prodje uspjesno mrijest i izvadis ih iz usta zenke a onda ih odgojis i budu zdravi i lijepi. A nasikiras se kad ugine i jedan.
Na ovoj temi jos uvijek imaju moji video klipovi.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Za nano akvarij pored rasvjete nema potrebe za grijačem.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1759 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Ej raja, izgleda da mi je na Juwel Rio125 crkao starter/prigušnica za neonke. Kad ih upalim, kratko zatrepere, ugase se, upale ponovo i onda se ugase.. To je sve u par sekundi... Koliko sam vidio po netu moram razrezati poklopac, i izvaditi stari starter i staviti novi. Zna li ko gdje ih ima da imaju izlaz 2x28W? Kao moguće je i da je jedna sijalica loša i da ona pravi problem, ali nigdje ne mogu da nađem T5 590mm a da nije juwel ili slično od cca 30KM.

Ima li ko kakav prijedlog, savjet, ideju jer žive mu ribice u mraku
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1760 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Iko išta?
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#1761 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Qler wrote:Iko išta?
Ja sam uzeo obicnu neonku. Platio markicu :) pa probaj i vidi da li radi, da ne dajes pare bezveze. Kupio sam i prigusnicu koja mi uopste nije trebala (40) KM. eno je na polici stoji :) zaj... se

Sto se tice mog problema sa ribama, ostao mi je jedan teleskop i dva cistaca...... I jedna je u izolaciji....
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1762 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Ma meni su one T5 sijalice, nigdje ih nema jeftinih, ni u Juwelovoj duzini, tako da sam platio 2x34KM za dvije sijalice, jer su obje pravile probleme... Probali sa jednom, pa sa drugom, i nije htjelo da radi ni sa jednom starom.. sad radi sve, prigusnica je OK, nije se moralo rezati nista na svu srecu :D
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#1763 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

Qler wrote:Ma meni su one T5 sijalice, nigdje ih nema jeftinih, ni u Juwelovoj duzini, tako da sam platio 2x34KM za dvije sijalice, jer su obje pravile probleme... Probali sa jednom, pa sa drugom, i nije htjelo da radi ni sa jednom starom.. sad radi sve, prigusnica je OK, nije se moralo rezati nista na svu srecu :D
Kad krenes od vjetrenjace u sarajevu prema kafani mrvica. Prije skretanja za mrvicu u onoj zgradi pored ceste je bila neka firma kojaje radila projektovanje rasvjete. Bilo je i maloprodaje.
Ja sam kupovao neonke tu za rast biljaka i bile su smjesne cjene. Bilo je jedno vrijeme i u obi-ju osram-ove fluora. Ne znam imaju li sada.

Najveca greska je kupovina obicnih. Zbog boje svjetlosti koje daju znaju alge buknuti a i slabo rastu biljke jer im spektar ne odgovara.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1764 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Gledao sam da kupim neku obicnu cisto da probam do cega je, ali ovo mi je ispalo super. Dao mi covjek da probam, donio ja onu skalameriju.. A gledao sam u Penny-u i u OBI-u i nisu imali...
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#1765 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

Qler wrote:Gledao sam da kupim neku obicnu cisto da probam do cega je, ali ovo mi je ispalo super. Dao mi covjek da probam, donio ja onu skalameriju.. A gledao sam u Penny-u i u OBI-u i nisu imali...
Ma penny je nula poena. Nisu ni znali sta trazim kad sam prvi put ih pitao. Gledali me ko ludaka. Ista stvar je bila i sa ovim "specijaliziranim" radnjama za rasvjetu po sarajevu.
Kad spomenes kelvine sjebu se. Sve sto znaju su wat-i i poneko o lumenima.

A 100% se sjecam da je u obi bila fluora. Kod ovih drugih sam kupovao aqua-relle.
Samo cu ti reci radnje tipa pet-shop zaobilazi.

Znam da ih u mesarama furaju da osvjetle meso u friziderima jer daju crvenkasto svjetlo i meso izgleda kao da je sad sa livade.
Throttle
Posts: 12837
Joined: 10/06/2016 12:35

#1766 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Throttle »

Ima li ovdje još akvarista? :D
Pregledao sam cijelu temu i stvarno pojedinim akvaristima skidam kapu, akvariji su savrseni (doduse, vecina toga je bila prije par godina pa ne znam je li jos uvijek aktuelno)
Ja odnedavno imam akvarij s ribicama, 90L, tetra filter ex300 i atman f301, tvornički poklopac sa 15W rasvjetom + LED sijalice- sve na 6500K
Od početka sam izgubio 5 ribica, jednu zebricu (kad sam se vratio s mora imala je ranu na stomaku i polomljena peraja), 3 neonkice (Ich-nisam pravovremeno reagovao) i jednu Silver shark (Isto Ich i onda se pojavila vata po njoj-zaboravio sam naziv pa su je druge ribice copkale)
Do sad jednom poluuspješno prebolovali Ich - Izliječene Sera Costapurom-fantastičan preparat
Trenutno 4 ksife-dva mužjaka i dvije ženke (jedna se prije 3 dana omrijestila, ostalo 15 mladih za sad :D - druga bi isto brzo trebala), 6 skalara, pangazijus ajkulica, Beta borac, jedna zebra, jedna kuli-sramežljiva pa je rijetko viđam, dva torokatum somića i dva ajmonijera
Znači raznovrsno, za sad u harmoniji, jedino je ta jedna zebrica zaplatila
Ono što me muči je što mi pojedoše svo bilje, mislim da ih dovoljno hranim a opet pojedoše sve, kupovao sam bilje u shopovima, naručivao s ebaya sjeme pa sadio, presadjivao, zezao se, ništa ne može ostati
Ne mogu upratit ko tačno njupa, mislim da su možda skalari, a vjerovatnije zebrica i ksife, oni se vrte oko bilja. Ima li kakvog lijeka jer bukvalno u akvariju nemam gotovo nikakvog bilja trenutno, sve sam povadio. Bilje je raslo sasvim ok, znači nije do svjetla pa da trune i slicno nego baš jedu, ostanu samo žile ako je bilje s listom, a ako je trava ne ostane ništa :mrgreen:
Malo mi fali da ubacim plastiku :lol:
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#1767 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Ima nas jos uvijek. Meni od osam riba ostala dva plecostomusa, jedan lions head i teleskop ( on je pravo zglajzo, mislim da ce uginuti za par dana, trazim nacin da ga eutaniziram) mislim da ove redukcije vode negativno uticu na akvarij.

Citam na netu da pleco voli panjeve, ne znam kakav panj da im uzmem...... Ne moze onaj sa vikendice?
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1768 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

Ma može i sa vikendice, samo ga dobro otkuhaj. Ja sam godinama držao jedan takav u akvariju.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1769 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by ljuspica »

Zdravo ljudi,
Nikad nisam imala ribice , ali eto doslo mi nesto da ih nabavim. Nabavila bih za pocetak neki manji akvarij, najmanji (ne znam ni koliko cm ima najmanji :-) ) + mozda gupije ribice koje su najmanje (ako ima jos neka vrsta tako mala recite mi vi koji se rzaumijete). Takodjer me zanima sva oprema koja treba uz akvarij kao i cijena iste. Osim ovoga imam jos jedno jako vazno pitanje. Obzirom da me cesto nema kuci po 3 dana da li ribice mogu bez hrane izdrzati 3 dana ili ako ima neka vrsta ribica koja dugo moze bez hrane, napisite mi, molim vas.
Throttle
Posts: 12837
Joined: 10/06/2016 12:35

#1770 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Throttle »

@ljuspica: Najjeftinije ti je da kupis koristen akvarijum sa svom opremom (grijac, filter, rasvjeta, zračna pumpa ako nije biljni), bar nekih 50 litara (cini se puno ali ustvari nije, meni je i 90 litara premalo a tek sam par mjeseci u tome-kasnije želiš više ribica a s manjim akvarijumom si ograničena i veličinom ribica a i brojem, a i manji je osjetljiviji, često podložniji bolestima i slično)
Vjerovatno sve u dobrom stanju možeš naći za 60-70-80KM u kompletu, neka prosječna oprema, ako kupuješ posebno bude dosta skuplje, a pogotovo novo
Od ribica gupiji, zebrice, neonke-neke od manjih vrsta koje ne rastu puno, eventualno ksife ako je veći akvarijum, zavisi šta ti se sviđa.
Prilikom kupovine, ako miješaš vrste posavjetovati se koje su ribice više teritorijalne, da ne bude rata :D
Ako imaš prostora ja bih nabavio bar 80l il više
Malo pročitat za početak o uslovima za ribice, temperaturi, hranjenju, startanju akvarijuma, najčešćim bolestima (da možeš reagovat), i održavanju samog akvarijuma
Ja sam se načitao dosta i opet sam imao uginuća, kod mene srećom nije bilo ništa strašno al eto čovjeku bude žao kad izgubi ribicu
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1771 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by ljuspica »

Throttle wrote:@ljuspica: Najjeftinije ti je da kupis koristen akvarijum sa svom opremom (grijac, filter, rasvjeta, zračna pumpa ako nije biljni), bar nekih 50 litara (cini se puno ali ustvari nije, meni je i 90 litara premalo a tek sam par mjeseci u tome-kasnije želiš više ribica a s manjim akvarijumom si ograničena i veličinom ribica a i brojem, a i manji je osjetljiviji, često podložniji bolestima i slično)
Vjerovatno sve u dobrom stanju možeš naći za 60-70-80KM u kompletu, neka prosječna oprema, ako kupuješ posebno bude dosta skuplje, a pogotovo novo
Od ribica gupiji, zebrice, neonke-neke od manjih vrsta koje ne rastu puno, eventualno ksife ako je veći akvarijum, zavisi šta ti se sviđa.
Prilikom kupovine, ako miješaš vrste posavjetovati se koje su ribice više teritorijalne, da ne bude rata :D
Ako imaš prostora ja bih nabavio bar 80l il više
Malo pročitat za početak o uslovima za ribice, temperaturi, hranjenju, startanju akvarijuma, najčešćim bolestima (da možeš reagovat), i održavanju samog akvarijuma
Ja sam se načitao dosta i opet sam imao uginuća, kod mene srećom nije bilo ništa strašno al eto čovjeku bude žao kad izgubi ribicu
Cula sam da je lakse odrzavati veci akvarijum, ali nazalost ja nemam prostora toliko,samo mogu mali...
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#1772 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

ljuspica wrote: Cula sam da je lakse odrzavati veci akvarijum, ali nazalost ja nemam prostora toliko,samo mogu mali...
Izmjeris koliko imas prostora tu gdje planiras da stavis isti i iznenaditi ces se koliko to zapravo bude litara.
I jos iz iskustva: za dva mjeseca ces poceti razmisljati koliko ces dobiti ako sklonis knjige tamo, policu prebacis vamo, gurnes komodu ovdje, pomjeris sto ovdje....
To tako ide.
Npr. 50 litara je u stvari pravo mali akvarijum. Mislim prostorom koji zauzima. Akvarijum dimenzija 40cm x 35cm x 35cm je 49litara.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1773 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by kokuz_sa »

Akvarij od 50lit..
Hjoj to su sami pocetci.. :D
Nostalgija me ufatila :-D

Tako i ja nekad poceo..50l..pa nekih 80..pa 150..
Sad imam nekih 450l..bar mislim da ima toliko nikad kvalitetno da sracunam..

Sto se tice da te nema par dana imas posebnu hranu koja moze trajat koji dan..kao tablete sumece..
Onda imas automatske hranilice i tako sta..
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#1774 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by walter kurtz »

Jednom prilikom sam popusio skoro gram marokanca kod prijatelja koji ima veliki akvarij jbt kako su ribe lude kad se sredis :zoka:
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1775 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

ljuspica wrote: Cula sam da je lakse odrzavati veci akvarijum, ali nazalost ja nemam prostora toliko,samo mogu mali...
kada neko "pusti vjetar" u fiskulturnoj sali skoro je neprimjetno, ali kada se to desi unutar automobila itekako je primjetno...

svaka promjena kvalitete vode se brze dogadja u manjem akvariju...mali akvarij, filter crkne, pumpa zraka crkne i za par sati nemas vise zivih ribica...u velikom akvariju imas sanse da nesto spasis...

obrati paznju na sta postavljas akvarij, tj. da li moze izdrzati tezinu vode i stakla...imas na netu kalkulatore tezine stakla, a voda je cca 1 litar=1kg, mnozis sirinu*visinu*dubinu da dobijes zapreminu...
Post Reply