Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#1 Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Svi o svemu pisu a o Ribicama niko nista, e pa red bi bio da malo podjelimo iskustva i misljenja. Za pocetak ja cu prvi poceti...Imam tri akvarija od po nekih 200 litara jedan je karantina od nekih 50 litara sa Malawi ciklidima, Vrste: Ps elogantus mpanga 1kom, Jellow lab 5kom, Botia mada joj nije mjesto sa ciklidima ali se vrlo dobro uklopila i tu je gdje je, Zatim Red zebra 5 kom., Auratus muski kom1
Last edited by uradi sam on 19/08/2009 20:46, edited 1 time in total.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#2 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

A pravis li ovu filtraciju i akvarijume po narudzbi, a da nisi skup? :D I hoce li vise te slike?
blackepeace
Posts: 482
Joined: 31/07/2009 11:59

#3 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by blackepeace »

Ja imam skalare ali kad narastu 10-tak cm umru... :sad: pa moram kupovati nove.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by chuchumbamayumbe »

blackepeace wrote:Ja imam skalare ali kad narastu 10-tak cm umru... :sad: pa moram kupovati nove.
Kakav ti je akvarij u kojem ih držiš i koliko ih bude u akvarijumu?!
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#5 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

Cestitke za temu.
Neka malo i ribica.

Jedno pitanje vezano za ciklide.
uradi sam wrote:...Zatim Red zebra 5 kom 1muz.4 zenke, Pseudotropheus estherae 3 zenke...
Ne razumijem se bas u ciklide, ali zar Pseudotropheus estherae (Metriaclima estherae) nije isto sto i Red Zebra.
blackepeace
Posts: 482
Joined: 31/07/2009 11:59

#6 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by blackepeace »

chuchumbamayumbe wrote:
blackepeace wrote:Ja imam skalare ali kad narastu 10-tak cm umru... :sad: pa moram kupovati nove.
Kakav ti je akvarij u kojem ih držiš i koliko ih bude u akvarijumu?!
250 l
10tak komada.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#7 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

corsa wrote:A pravis li ovu filtraciju i akvarijume po narudzbi, a da nisi skup? :D I hoce li vise te slike?
Radim sve od do :thumbup: upravo sam startao jos jedan ciklidni akvarij, koji sam slijepio za nekih sat vfremena sa jaranom, te tako upravo imam jos jedan Dimenzije su slijedece 100duz, 45 visina,i sirina 45 staklo masinski bruseno, 8mm a o filtraciji mozemo pricati i rasvjeti sve zavisi o kojem se setup-u radi. Za ciklide je potrebna jaka filtracija, Zavisi koje jezero mislis cuvati Malawi, Tanganjika, Viktorija u glavnom Sarajevska voda je tvrda i pase ciklidima. Za biljni manje vishe..
A oko cijena mozemo pricati na PP s tim da se mislis ozbiljno baviti ovim sportom. ili ti drogom....jer ako ne mislis trositi vrijeme oko sminkanja akvarija, redovnog mjenjanja, vode mrijesta, bolje ti je nemoj se u ovo upustati ...to je moj savjet svakom ko misli imati akvarije.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#8 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

chuchumbamayumbe wrote:
blackepeace wrote:Ja imam skalare ali kad narastu 10-tak cm umru... :sad: pa moram kupovati nove.
Kakav ti je akvarij u kojem ih držiš i koliko ih bude u akvarijumu?!
Akvarij je minimalne dimenzije od 200 litara postoje i manji sve po zelji ali to je moja donja granica za ciklide.
Planiram praviti jos jedan od nekih 700 litara ali sam u potrazi za silikonom koji to moze sve drzati, u jednoj cjelini jer kod ovih velikih akvarija su i veliki pritisci vode, tako da se nije saliti sa ovakvim stvarima, broj riba u mojim akvarijima je razlicit i nikad nije pretrpan prije svega zbog higijene vode do lekseg odrzavanja akvarija i vrsta koje su sklone mjesanju ili ti mixanju pa tako dobijes ribe koje nista ne vrijede, moj stav je u malawi setup-u jedna riba od nekih 10 cm je 10 litara vode to mi je pravilo tako da nemam gubitaka ni bolesti.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#9 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

blackepeace wrote:Ja imam skalare ali kad narastu 10-tak cm umru... :sad: pa moram kupovati nove.
Skalari su bash ne zahtjevne ribe, ne znam zasto ti se to desava, dobro bi bilo kada bi mogao nabaciti koju sliku svog akvarija dati malo vishe podataka o broju riba, velicini akvarija, filtraciji koju koristis, i vrsti hrane koju im dajes.
Koliko cesto si hranio ribe u kojim kolicinama, koliko cesto si im mjenjao vodu i kako itd....LP
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#10 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

rumit wrote:Cestitke za temu.
Neka malo i ribica.

Jedno pitanje vezano za ciklide.
uradi sam wrote:...Zatim Red zebra 5 kom 1muz.4 zenke, Pseudotropheus estherae 3 zenke...
Ne razumijem se bas u ciklide, ali zar Pseudotropheus estherae (Metriaclima estherae) nije isto sto i Red Zebra.
Sorry u pravu si mislio sam ovako nesto napisati ali mi se zurilo,u svakom slucaju vidim da si se pozabavio temom svaka cast...hvala na ispravci

Akvarij DIY kom. 2 od 200 lit dim...100duz. 45sir. 45vis. staklo debljine jednog od 1cm a drugog od 8mm.
oba istih dimenzija
Filtracija: EX700 TETRAtec kanistreri,
Grijaci: 200Wat.Atman,
Pijesak: mix Granulacija rijecni 15-tak kg.
Pozadina: sedra u kombinaciji sa opekom DIY varijanta, u drugom akvariju pozadina crna tapeta.
Cirkulacija vode: powerhead SunSun kom 2 od 400lit/H.
Rasvjeta: sylvania daylight 2x16wat, rezim rada timer 10 sati dan 3 sata moonflower plave boje.
Stanovnici:
Labidochromis caeruleus kom.5 M/Z unknown
Melanochromis auratus kom.1 muzjak
Psheudotroheus zebra red kom.4 zenke
Psheudotropheus sp. Elogantus Mbamba kom.1 muzjak
Pseudotropheus saulosi kom.4 1Muzijak 3 Zenke
Botia je preselila u manji akvarij :-)
Ancitrus kom. 1

Drugi Aquarijum u fazi cikliranja...

Hrana:
TETRApro mix spirulina, TETRApro Premium listici mix,TETRApro mix
Energy crisp, i Diy sezonska
Last edited by uradi sam on 24/08/2009 10:26, edited 2 times in total.
blackepeace
Posts: 482
Joined: 31/07/2009 11:59

#11 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by blackepeace »

uradi sam wrote:
blackepeace wrote:Ja imam skalare ali kad narastu 10-tak cm umru... :sad: pa moram kupovati nove.
Skalari su bash ne zahtjevne ribe, ne znam zasto ti se to desava, dobro bi bilo kada bi mogao nabaciti koju sliku svog akvarija dati malo vishe podataka o broju riba, velicini akvarija, filtraciji koju koristis, i vrsti hrane koju im dajes.
Koliko cesto si hranio ribe u kojim kolicinama, koliko cesto si im mjenjao vodu i kako itd....LP
Mislim da ću ipak promjeniti vrstu riba. Ubaciti živorotke, da se nešto rađa. :-D
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#12 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

blackepeace wrote:
uradi sam wrote:
blackepeace wrote:Ja imam skalare ali kad narastu 10-tak cm umru... :sad: pa moram kupovati nove.
Skalari su bash ne zahtjevne ribe, ne znam zasto ti se to desava, dobro bi bilo kada bi mogao nabaciti koju sliku svog akvarija dati malo vishe podataka o broju riba, velicini akvarija, filtraciji koju koristis, i vrsti hrane koju im dajes.
Koliko cesto si hranio ribe u kojim kolicinama, koliko cesto si im mjenjao vodu i kako itd....LP
Mislim da ću ipak promjeniti vrstu riba. Ubaciti živorotke, da se nešto rađa. :-D
Ma dobro je mjenjati, mislim zivorotke su lijepe ribe imash ih u varijacijama boja boli glava, meni se takodje svidjaju. Imam furku napraviti jedan biljni akvarij, ali mi je tesko doci do bilja. Kod ovih nasih dilera slabo da sta valja.......... :x
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#13 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by bez_ideje »

Nije da je uber-akvatistika..........al kad ste vec tu:
Elem,mene zanima ona najobicnija kugla i zlatna ribica...........negdje poslije rata sam imala tu kuglu i ribice i bilo je sve super,zivjele su po nekoliko godina(sa izmjenama postave) .........znaci nista specijalno,obicna hrana za te ribice,mjenjanje vode,gledala da bude ona stajaca !
Prije 2 godine,kupim opet kuglu i 2 ribice.....nakon 5 dana umru....ja kontam,da nije kakva fabricka greska sa ribicama,kupim nove ...i te mozda 15 dana i umru :-? ....Hranila po propisima,mjenjala vodu svako nekoliko dana(ono odspes pola i dospes nove) .......i odem ja po treci put po ribice i pitam ciku u prodavnici sto bi moglo da bude,kaze mozda je do vode,tvrda voda i sl...ok,ja kupovala kupovnu vodu pa im mjenjala,pazila na temperaturu .......i ove 10-15 dana i otegnu papke..........i ja odustanem od ribica :(
u cemu je fazon?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#14 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

bez_ideje wrote:Nije da je uber-akvatistika..........al kad ste vec tu:
Elem,mene zanima ona najobicnija kugla i zlatna ribica...........negdje poslije rata sam imala tu kuglu i ribice i bilo je sve super,zivjele su po nekoliko godina(sa izmjenama postave) .........znaci nista specijalno,obicna hrana za te ribice,mjenjanje vode,gledala da bude ona stajaca !
Prije 2 godine,kupim opet kuglu i 2 ribice.....nakon 5 dana umru....ja kontam,da nije kakva fabricka greska sa ribicama,kupim nove ...i te mozda 15 dana i umru :-? ....Hranila po propisima,mjenjala vodu svako nekoliko dana(ono odspes pola i dospes nove) .......i odem ja po treci put po ribice i pitam ciku u prodavnici sto bi moglo da bude,kaze mozda je do vode,tvrda voda i sl...ok,ja kupovala kupovnu vodu pa im mjenjala,pazila na temperaturu .......i ove 10-15 dana i otegnu papke..........i ja odustanem od ribica :(
u cemu je fazon?
:-D :-D :-D Ja nevidim jedan problem nego deset.........prvo u kugli mi je nekako ono drzat ribu isto ko goli otok al sta je tu je............. zatim nije voda ciklirana, mali prostor, nema kiseonika dovoljno u vodi, nema filtracije, nema pijeska u dovoljnim kolicinama koji bi u sebi formirao pozitivne bakterije u kombinaciji sa filterom.. koje bi razgradjivale otpad- kao sto su nepojedena hrana, urin i izmet.. dolazi do povisenog amonijaka i riba ugine. Cesta mjenjanja vode vise skode nego sto koriste jer i ono malo bakterija za koje se priroda postarala se uklone...itd itd..Bitni faktori za akvarijsku vodu su PH- kiselost, Gh- karbonatna tvrdoca, NO2-nitiriti i No3-nitrati stim da ova dva zadnja faktora, su naj bitnija znaci postoje testeri kojima se mjere ovi elementi, i tako se ima uvid u stanje vode i zdravlje stanovnika ovo je ono nekako ukratko..LP
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#15 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by bez_ideje »

Ma vjerovatno cu uzeti neki "pravi" akvarij ako budem jope nabavljala ribice.....Ali ne kontam,ono prije normalno bilo drzati zlatnu ribicu u kugli (a nisu ni tad imale nikakve bolje uslove nego sad) ,pa opstajale! :-?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#16 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

bez_ideje wrote:Ma vjerovatno cu uzeti neki "pravi" akvarij ako budem jope nabavljala ribice.....Ali ne kontam,ono prije normalno bilo drzati zlatnu ribicu u kugli (a nisu ni tad imale nikakve bolje uslove nego sad) ,pa opstajale! :-?
Ma kontam te ono furke radi si to radila,ali ja mislim prvenstveno da nesto nestima kod tog tvog uzgajivaca..,,,koji ti je i prodavao ribe...a sve ono stoji sto sam ti naveo, tako da je tesko sada reci bilo sta... Ipak neki manji akvarij od nekih 30-tak litri sa nekim unutrasnjim filterom ce zadovoljit tvoje potrebe. Stim da se drzis uputa koje sam ti naveo ako mislis nesto formirat imas cetiri stavke: koje ribe, koji setup,velicina akvarija i filtracija to je ono neki start....sa kojim se ide u nabavku.A sve zavisi sta zelis i sta ti se svidja i kolike su ti mogucnosti prostora, love i volje itd.... ovo je mene moje surfanje po malawi jezeru dobro kostalo zivaca i para al eto nije mi zao sve za akvarije :D :D :roll:
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#17 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

uradi sam wrote:Botia mada joj nije mjesto sa ciklidima ali se vrlo dobro uklopila i tu je gdje je
Jesil imao kakvih problema sa Botiom i Psheudotropheus Elongatusom?


Imal koja slika akvarija?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#18 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

rumit wrote:
uradi sam wrote:Botia mada joj nije mjesto sa ciklidima ali se vrlo dobro uklopila i tu je gdje je
Jesil imao kakvih problema sa Botiom i Psheudotropheus Elongatusom?


Imal koja slika akvarija?
Ma ne Bottia je veoma inteligentna riba, mada neki kazu da dobije neko svoje povremeno ludilo.. te napada sve zivo u akvariju ova moja je velicine nekih 5cm i dobro se nosi sa stanovnicima. S tim da je poznato da bottia zna da oponasa ostale ribe te da se cak i hrani na njihov nacin i ako je dobro poznato da je ona riba dna ..da se hrani trazeci puzeve razne crvice i ostalu neman :-) :D a nju sam ubacio zajedno sa grupom malawaca tako da nemam problema sa njom, ali sam je izmjestio u drugi akvarij da ispita stanje vode ona mi dodje kao neki alarm u akvariju jer strasno zahtjeva cistu i zrelu vodu.
Moj specijalac :-D njoj nije mjesto sa ciklidima ali kao sto rekoh tu je zato sto je to meni Atraktivna i naj ljepsa riba akvarija... :thumbup:
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#19 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Ma bice slika trenutno mi djumbus u kuci :x moram naci kabal da prebacim sve na komp...a nikako mi se neda..... :-)
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#20 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Evo koja slika...
Last edited by uradi sam on 09/08/2009 21:52, edited 1 time in total.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#21 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Evo koja slika... slikano sa mobitela...

Image

Image

Image

Image
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#22 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Amazonka27 »

bez_ideje wrote:Nije da je uber-akvatistika..........al kad ste vec tu:
Elem,mene zanima ona najobicnija kugla i zlatna ribica...........negdje poslije rata sam imala tu kuglu i ribice i bilo je sve super,zivjele su po nekoliko godina(sa izmjenama postave) .........znaci nista specijalno,obicna hrana za te ribice,mjenjanje vode,gledala da bude ona stajaca !
Prije 2 godine,kupim opet kuglu i 2 ribice.....nakon 5 dana umru....ja kontam,da nije kakva fabricka greska sa ribicama,kupim nove ...i te mozda 15 dana i umru :-? ....Hranila po propisima,mjenjala vodu svako nekoliko dana(ono odspes pola i dospes nove) .......i odem ja po treci put po ribice i pitam ciku u prodavnici sto bi moglo da bude,kaze mozda je do vode,tvrda voda i sl...ok,ja kupovala kupovnu vodu pa im mjenjala,pazila na temperaturu .......i ove 10-15 dana i otegnu papke..........i ja odustanem od ribica :(
u cemu je fazon?
Kada kupujes ribu moras gledati da je zdrava...da nema iskrzana peraja...vidi kakav je akvarij iz kojeg kupujes ribu (jel cist i sl) i kakve su ostale ribe u njemu. zlatne ribice su hladnovodne ribice pa im nije potreban grijac. Ribama je hlorisana voda otrov...tako da vodu koju dosipas mora da odstoji nekoliko dana prije nego je saspes u akvarij. (Pogledaj datum proizvodnje od hrane). Kada god te pokusaju ubjediti da je ribica sa iskrzanim perajima zdrava i da ce se oporaviti - ne vjeruj im...nego bjezi od tog prodavaca. Ako namjeravas staviti kamencice u akvarij...bitno je prije toga da ga prokuhash da bi unishtila loše bakterije. naravno, kada doneses ribicu kuci, podrazumjeva se da si vec imala pripremljen akvarij...
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#23 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Amazonka27 »

evo googlajuci...naletih na jednu prelijepu ribicu :) do sada nisam znala za nju :D

Mandarinfish


Image
Image
Najčešće se nalazi u području Filipinskih otoka, ali su se navodno proširile i zapadnije prema obalama australije. Na Grebenu se najčešće nalaze u manjim grupama ili parovima i to pretežno u pješčanim djelovima između koralja i kamenja.
Najčešće su plave boje sa valovitim narančastim crtama preko tijela, ali nalazimo ih još u narančastoj, zelenoj, ljubičastoj i žutoj boji. Prilično je zahtjevna riba i ne preporučuje se prosječnim akvaristima. Užasno je osjetljiva na kvalitetu vode. Preporučljivo ju je držati u većim akvarijima sa mirnim i ne agresivnim stanarima. Akvarij sa većim brojem koralja i živog kamenja pospješuje opstanak ove ribe. Riba je dosta izbirljiva što se hranjenja tiče i više se vole hraniti sa dna akvarija. Zbog veličine njenih usta, hrana mora biti razrezana u sitne komadiće. Pri kupnji ove ribe, obavezno obratite pozornost na njen trbuh. Ako je trbuh uvučen, znači da riba nije jela već neko vrijeme. Riba se mora aklimatizirati u posebnom akvariju, bez drugih sustanara jer može proizvesti priličnu količinu sluzi koja može naškoditi ostalim ribama.
(copy/paste)
TakashiAmano
Posts: 3
Joined: 09/08/2009 23:14

#24 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by TakashiAmano »

bez_ideje wrote:Nije da je uber-akvatistika..........al kad ste vec tu:
Elem,mene zanima ona najobicnija kugla i zlatna ribica...........negdje poslije rata sam imala tu kuglu i ribice i bilo je sve super,zivjele su po nekoliko godina(sa izmjenama postave) .........znaci nista specijalno,obicna hrana za te ribice,mjenjanje vode,gledala da bude ona stajaca !
Prije 2 godine,kupim opet kuglu i 2 ribice.....nakon 5 dana umru....ja kontam,da nije kakva fabricka greska sa ribicama,kupim nove ...i te mozda 15 dana i umru :-? ....Hranila po propisima,mjenjala vodu svako nekoliko dana(ono odspes pola i dospes nove) .......i odem ja po treci put po ribice i pitam ciku u prodavnici sto bi moglo da bude,kaze mozda je do vode,tvrda voda i sl...ok,ja kupovala kupovnu vodu pa im mjenjala,pazila na temperaturu .......i ove 10-15 dana i otegnu papke..........i ja odustanem od ribica :(
u cemu je fazon?
Sa mog gledista ti nisi akvarista ti si ubica... Mala sala nemoj sta zamjerit samo malo sale... Pozdrav temi drago mi je da se o oveme raspravlja i zbog toga sam i registrovo acc... Preporucujem samo da nabavis tj. kupis akvarijum sa svom pratecom opremom i tek tada mozes ocekivat neke rezultate i navuc se na ljepotu koju pruza ovaj hobi... Uskoro i moje slike novog akvarijuma koji sam napravio prije 15 dana koji je u fazi cikliranja...
TakashiAmano
Posts: 3
Joined: 09/08/2009 23:14

#25 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by TakashiAmano »

Amazonka27 wrote:evo googlajuci...naletih na jednu prelijepu ribicu :) do sada nisam znala za nju :D

Mandarinfish


Image
Image
Najčešće se nalazi u području Filipinskih otoka, ali su se navodno proširile i zapadnije prema obalama australije. Na Grebenu se najčešće nalaze u manjim grupama ili parovima i to pretežno u pješčanim djelovima između koralja i kamenja.
Najčešće su plave boje sa valovitim narančastim crtama preko tijela, ali nalazimo ih još u narančastoj, zelenoj, ljubičastoj i žutoj boji. Prilično je zahtjevna riba i ne preporučuje se prosječnim akvaristima. Užasno je osjetljiva na kvalitetu vode. Preporučljivo ju je držati u većim akvarijima sa mirnim i ne agresivnim stanarima. Akvarij sa većim brojem koralja i živog kamenja pospješuje opstanak ove ribe. Riba je dosta izbirljiva što se hranjenja tiče i više se vole hraniti sa dna akvarija. Zbog veličine njenih usta, hrana mora biti razrezana u sitne komadiće. Pri kupnji ove ribe, obavezno obratite pozornost na njen trbuh. Ako je trbuh uvučen, znači da riba nije jela već neko vrijeme. Riba se mora aklimatizirati u posebnom akvariju, bez drugih sustanara jer može proizvesti priličnu količinu sluzi koja može naškoditi ostalim ribama.
(copy/paste)
OK lijepe slike i fino je sto si se pridruzila temi koju je postavio kolega....namjena teme je da se predstave vlastiti akvariji te da se ujedno nadopunjujemo u iskustvima i idejama oko akvarija i uredjenja istih...
Post Reply