Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1801 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Pa može i LED zamijeniti neon?
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#1802 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

Qler wrote:Pa može i LED zamijeniti neon?
Pazi moze tj moglo bi da se koriste neki pravo jaki led-ovi koji daju puno lumena.
Medjutim u akvariumu u kojem se uzgajaju biljke veliku ulogu igra boja svjetla. A led-ovi nemaju bas taj raspon. Mozda imaju neki specijalizirani ali ovi koji su klasicno u upotrebi i prodaji to sve su neki spektri koji ne odgovaraju rastu biljaka.
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#1803 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Koliki je zivotni vijek spuzvi u filteru? Odnosno kada ih treba mijenjati?
Cesto mi se desava da pumpa pocne izbacivati vazduh. Kada sam promijenio spuzve, to se prestalo desavati. Takodjer, kada se mijenja aktivni ugalj iz filtera?
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1804 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

r_faruk wrote:Koliki je zivotni vijek spuzvi u filteru? Odnosno kada ih treba mijenjati?
Cesto mi se desava da pumpa pocne izbacivati vazduh. Kada sam promijenio spuzve, to se prestalo desavati. Takodjer, kada se mijenja aktivni ugalj iz filtera?
ako pumpa izbacuje vazduh iz kanister filtera, neki dihtung nije dobro nalegao pa povlaci fals zrak...kada promijenis spuzvu ponovo namjestis dihtung i vise nema zraka...
ne znam koliki je tvoj filter ni koja kolicina uglja ali gledaj da ugalj mijenjas na max tri mjeseca...kod dragana se moglo nabaviti aktivnog uglja dosta jeftinije nego original za tetru ili jbl, pa isperes od prasine i ubacis u najlonke dokoljenice, ugalj odradi svoje u pola cijene...
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#1805 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Imam originalni ugalj, promijenicu ga sutra. Zanima me sta da radim sa spuzvama? Mislim, stavio sam nove i ne povlaci vise zrak.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1806 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

r_faruk wrote:Imam originalni ugalj, promijenicu ga sutra. Zanima me sta da radim sa spuzvama? Mislim, stavio sam nove i ne povlaci vise zrak.
spuzve ispiri akvarijskom ili stajacom vodom i vracaj u filter (ne koristi ni slucajno nikakve hemikalije da ne unistis mikorfloru)... jedino ako imas i onu "spuzvu" poput papirnate maramice, nju periodicno mijenjaj, zavisno od stanja...ja sam je mijenjao svako ili svako drugo ciscenje filtera jer se brzo raspadala
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#1807 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

ok..... dakle ne mogu spuzve propasti i ne moraju se mijenjati
User avatar
alensamac
Posts: 5
Joined: 17/02/2014 08:51

#1808 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by alensamac »

Spužve ne mogu propasti niti ih treba mijenjati zbog dobrih bakterija koje se nastane u njima. Jednostavno ih istresti s vremena na vrijeme, ne koristeći vodu sa česme, slobodno nek ostane blago "zaprljano". Za pomenuti problem povjeriti i ispod filtera i ispod pumpe, zna se nakupiti mulja koji sprečava filtraciju, pa jednostavno usisati, svakim drugim mijenjanjem uglja npr.
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#1809 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Naslovnica »

Dugo nisam kupovao nikakve ribe, poprilično zapostavio akvarijum. Nakanim se danas do Marindvora kod Mufida u Društvo, kad tamo izgleda zatvoreno, kao da ne rade više?! Zna li neko više detalja?
Još nešto...gdje kupiti ribu po normalnoj cijeni, da ne plaćam običnu gupu po 3 KM!?
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1810 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Meni se cini Mufid dobro bolestan i nema ko da radi vise... steta bas...
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#1811 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Naslovnica »

Qler wrote:Meni se cini Mufid dobro bolestan i nema ko da radi vise... steta bas...
:sad:
Bio sam neki dan, po prvi put, kod onog lika u Bojniku. Nejeftin. Ima predobrih biljaka, ali sve mi je nekako poskupo. Ili sam ja fukara!?
Arman - gupe meščini 3KM, malo bacio pogled i izašao. Preskup.
Onaj Ketti na Mojmilu meščini zatvoren, i Dragan na Dolac Malti isto zatvoren (tako se čini iz auta)?!
Nisam išao u Ketti u Vase Miskina.
Gdje još ima ribe?
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1812 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

Naslovnica wrote:
Qler wrote:Meni se cini Mufid dobro bolestan i nema ko da radi vise... steta bas...
:sad:
Bio sam neki dan, po prvi put, kod onog lika u Bojniku. Nejeftin. Ima predobrih biljaka, ali sve mi je nekako poskupo. Ili sam ja fukara!?
Arman - gupe meščini 3KM, malo bacio pogled i izašao. Preskup.
Onaj Ketti na Mojmilu meščini zatvoren, i Dragan na Dolac Malti isto zatvoren (tako se čini iz auta)?!
Nisam išao u Ketti u Vase Miskina.
Gdje još ima ribe?
Dragan radi. Moguće da je bio zatvoren u tom momentu, ali uvijek ima broj da ga nazoveš.
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#1813 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Naslovnica »

Ako niste do sada znali, Mufid je umro u decembru prosle godine.
:(
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1814 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

:( :(

Pa ima li sad ista od udruzenja, radi li, brine li se neko o tome?
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#1815 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Naslovnica »

Qler wrote::( :(

Pa ima li sad ista od udruzenja, radi li, brine li se neko o tome?
Koliko ja znam - nema ništa.
Kompletna oprema se prodaje (FB stranica Akvaristika BiH (oglasi)), kažu da je sve dole Mufidovo lično vlasništvo, dosta negativnih komentara na prodaju opreme.
Žao mi Mufida, a šteta onog prostora, zaista je bilo dobre ribe po fer cijenama.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1817 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Pojavile mi se alge u akvarijumu, one kao svilen kaste, zelene. Kako da se toga riješim?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1818 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by kokuz_sa »

Qler wrote:Pojavile mi se alge u akvarijumu, one kao svilen kaste, zelene. Kako da se toga riješim?
Od sunca..

Cistac..staklar.jede ih
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1819 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

a spao sam na jednog, nikako da nadjem vremena da kupim, kako nema udruzenja, ne znam gdje da odem. Dilber na malti nije imao, onaj u Bojniku mi daleko...
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#1820 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Naslovnica »

Qler wrote:a spao sam na jednog, nikako da nadjem vremena da kupim, kako nema udruzenja, ne znam gdje da odem. Dilber na malti nije imao, onaj u Bojniku mi daleko...
Ima u zadnje vrijeme solidna ponuda kod Armana kod pijace Kvadrant, novi Zoo Centar.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1821 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

E znam gdje je, nisam znao da se popravio.
DON_eARL
Posts: 3717
Joined: 31/10/2010 22:26

#1822 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by DON_eARL »

Da se tuspasim i ja. :D

U akvarium (40l) koji sam dobio na poklon sam instalirao AP-15C zračnu pumpu i nakon par dana riknula neonka. :skoljka:

Pumpa se ne može "smanjiti" i zrak izbacuje vodu prema poklopcu, pa se negdje napravio spoj (ribice su žive :)). Treba mi savjeta kako da smanjim pritisak koji pumpa pravi. Pokušao sam iglom bušiti crijevo, ali je ovo dalo zanemarive rezultate.

Gdje u Sa nabaviti regulator zraka ili nešto slično ovome ispod?

Image
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1823 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

DON_eARL wrote:Da se tuspasim i ja. :D

U akvarium (40l) koji sam dobio na poklon sam instalirao AP-15C zračnu pumpu i nakon par dana riknula neonka. :skoljka:

Pumpa se ne može "smanjiti" i zrak izbacuje vodu prema poklopcu, pa se negdje napravio spoj (ribice su žive :)). Treba mi savjeta kako da smanjim pritisak koji pumpa pravi. Pokušao sam iglom bušiti crijevo, ali je ovo dalo zanemarive rezultate.

Gdje u Sa nabaviti regulator zraka ili nešto slično ovome ispod?

Image
imas malene ventile koji idu na crijevo...
https://www.ebay.com/itm/Air-Line-Regul ... 3598022795
vidi po pet shopovima, trebalo bi biti lako naci
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#1824 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Naslovnica »

holowey wrote:
DON_eARL wrote:Da se tuspasim i ja. :D

U akvarium (40l) koji sam dobio na poklon sam instalirao AP-15C zračnu pumpu i nakon par dana riknula neonka. :skoljka:

Pumpa se ne može "smanjiti" i zrak izbacuje vodu prema poklopcu, pa se negdje napravio spoj (ribice su žive :)). Treba mi savjeta kako da smanjim pritisak koji pumpa pravi. Pokušao sam iglom bušiti crijevo, ali je ovo dalo zanemarive rezultate.

Gdje u Sa nabaviti regulator zraka ili nešto slično ovome ispod?

Image
imas malene ventile koji idu na crijevo...
https://www.ebay.com/itm/Air-Line-Regul ... 3598022795
vidi po pet shopovima, trebalo bi biti lako naci
Garant ovih ventila ima kod Šehada, a provjeri i u Agricomu, znali su imati tih prcaboca za akvaristiku.
DON_eARL
Posts: 3717
Joined: 31/10/2010 22:26

#1825 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by DON_eARL »

Taman imam blizu Agricom, pa čekiram. Hvala za info.

Edit: Još jedno pitanje. T8 14W, mislim da je dužina 38cm gdje se može kupiti? :)
Post Reply