Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#326 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by RNG_25 »

mihajlovic wrote:ko god hoće neki 5 put da isproba, biće izgubljen, ko umre na tom putu, biće u vatri.... zašto većina u pako neki u raj? kad bi ti napravila 5 auta, imala bi pravo da raspolažeš s njima kako želiš, jedno bi vozila druga 4 bi u vatru bacila.... dakle Alaha niko nemore sprječit, a On može svakog, te ne mislimo da je loš, jer je fazon da mu se umilimo kako bi nam se smilovo... aa radimo dobro i sljedimo uputu jer nam time dolazi dobro čak i naovom svjetu... a pošto smo pametni i vidimo od koga ovisimo, trudimo se da ne propanemo i da uspijemo
"ne mislimo da je loš" nije ispravno reći - jer to nije tačno. Ne postoji "mi" na koje se možeš pozvati, jer šta neko misli o nekom drugom tebi ne mora biti poznato. "Fazon" je - ako uzmemo da Allah "sve zna" - taj da neki nikada neće ni moći se "umiliti", ma koliko iskreno se trudili. Također, da se nadovežem na analogiju sa autima (a analogije su mi mrske i niti jednu ne smatram validnim argumentom per se, ali hajd), možda Allah je neke ljude stvorio samo, eto, da "popuni" džehennem, jer On ipak radi šta hoće, baš kao i ta neka koja raspolaže sa 5 auta, pa od tih 5 odluči da 4 uništi - možda isto tako, možda čak i bez nekog "posebnog razloga", Allah odluči da u vatru baci sve ljude, osim "malog broja".
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#327 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by dustaban »

... ups, komentar na krivom mjestu :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#328 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by Smrcak15 »

loyka wrote:Zdravo,

Veoma me zanima žašto su ljudi stvoreni ikako ako dragi Allah Dž.š već zna što ce se dogoditi sa nama, kakvu to ima svrhu? Ne želim uopšte da mislim o Božijim motivima, i petljam se sa tim stvarima nego me zanima, jer što se sve ovo dešava sa ljudima a Allah Dž.š već zna kako ce ko zavrsiti?

Allah Dž š. sve zna, tako i da hocemo li uciti dove ili ne, hocemo li imati više losih ili dobrih djela. Znam da je pitanje teške prirode, zato molim da mi odgovorite specificno bez ikakvih sporednih stvari.

Da, Allah Dž.š je podario čovjeku razum i slobodnu volju da bira što ce uraditi dobro ili loše djelo, ali opet Allah Dž.š sve to zna što cemo mi odabrati, tako da žašto se odvija život ljudi na svijetu osim da ibadet činimo?

_____

Druga stvar sto me zanima jeste, žašto neko npr. ima takvu sudbinu punu grijeha i svega a nije on kriv, što želim reci, npr neko ko nije nikako upucen u vjeru od rođenja i slicno?

Također , kako neko ima sudbinu da ne vjeruje u ni jednu monoteisticku religiju,a veoma je uvjeren da je njegova prava npr: budisti i slicno, koji su u toj zabludi od rodjenja. Da li je to na neki način nepravedno? Zato se zahvaljujem Allahu Dž.š. što sam rodjen kao musliman i što mi je podario tu veliku blagodat.

a Allah Dž.š najbolje zna.

Pozdrav
Veoma me zanima žašto su ljudi stvoreni ikako ako dragi Allah Dž.š već zna što ce se dogoditi sa nama, kakvu to ima svrhu? Ne želim uopšte da mislim o Božijim motivima, i petljam se sa tim stvarima nego me zanima, jer što se sve ovo dešava sa ljudima a Allah Dž.š već zna kako ce ko zavrsiti?
stvoreni iz Bozije milosti, znaci podstakla ga njegova milost da nas stvori i da nam da svoju milost,

Posto su njegova imena Ar-Rahman sveobuhvatna milost, to znaci milost za vjernike i za nevjernike, zivotinje, biljke itd davanje iz svoje milosti potrebstina za zivot iako neki ljudi nezasluzuju ni kap vode.
A njegovo drugo ime Ar-Rahim, to je specificna milost samo za vjernike na sudnjem danu.

A da bi dobili njegovu milost , stvara test na zemlji kako bi prolazili kroz taj test, a u tom testu odredio da pokornost njemu u svemu bude nacin kako da se dodje do te milosti Bozije.


Drugim rijecima, stvoreni smo iz milosti da budemo testirani na zemlji a u sklopu tog testa da bude pokornost njemu i na taj nacin daje mogucnost da zasluzimo njegovu milost kako bi nam dao vjecno uzivanje u Raju.


Da, Allah Dž.š je podario čovjeku razum i slobodnu volju da bira što ce uraditi dobro ili loše djelo, ali opet Allah Dž.š sve to zna što cemo mi odabrati, tako da žašto se odvija život ljudi na svijetu osim da ibadet činimo?
mora se odvijati jer da nema testa, nebi bilo smisla raj i pakao, jer ako bi covjek bio odmah bacen u vatru pitao bi se zasto sam ovdje sto sam ovo zasluzio? isto tako bi se mozda pitao u Raju.

Znaci Allah zna sta cemo raditi i gdje cemo zavrsiti ali on nas testira da nama pokaze na sudnjem danu sta smo zasluzili svojim rukama i trudom. njemu netreba test da zna sta zasluzujemo , nego treba da bi se nama pokazao na kraju sta smo postigli svojim rukama.
Druga stvar sto me zanima jeste, žašto neko npr. ima takvu sudbinu punu grijeha i svega a nije on kriv, što želim reci, npr neko ko nije nikako upucen u vjeru od rođenja i slicno?
zato sto je covjek sam birao da cini grijehe i izabrao taj put , a sudbina je Allahovo znanje buducnosti zapisano na dokument, i nije to da covjek radi kako je zapisano nego pa na taj nacin te tjera da cinis zlo, nego je Allah taj koji zna sta ces ti uraditi kroz svoju slobodnu volju pa to zapise prije nego se desi.

Zamisli se da ja znam buducnost, i zapises ubit ces covjeka sledece godine tad i tad, i onda meni dodjes na sudjenje i pocnes mene da optuzujes kako sam te ja natjerao na to jer sam zapisao da ce tako biti, a ja samo znao da ces to uraditi pa zapisao na dokument a niposto Tebe da sam tjerao na to. Zabluda je braniti se sudbinom protiv Allaha, jer tako se Sejtan prvi branio sudbinom , da je Allaha optuzivao za svoje grijehe koje je svojom slobodnom voljom prouzrokovao.

Također , kako neko ima sudbinu da ne vjeruje u ni jednu monoteisticku religiju,a veoma je uvjeren da je njegova prava npr: budisti i slicno, koji su u toj zabludi od rodjenja. Da li je to na neki način nepravedno? Zato se zahvaljujem Allahu Dž.š. što sam rodjen kao musliman i što mi je podario tu veliku blagodat.

a Allah Dž.š najbolje zna.
svako sad moze da dodje do istine uz malo vise truda , nista to neznaci sto si rodjen u muslimanskoj familiji, samo je olaksano ali nije presudno.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#329 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by fatamorgana »

Svrha je kao i u svakoj dobroj sapunici u broju epizoda! :wink:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#330 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by HAVANA »

Smrcak15 wrote:
Drugim rijecima, stvoreni smo iz milosti da budemo testirani na zemlji a u sklopu tog testa da bude pokornost njemu i na taj nacin daje mogucnost da zasluzimo njegovu milost kako bi nam dao vjecno uzivanje u Raju.[/b]


Eki zajebane epizode. :lol: Taj tvoj bas nije imo pametnijeg posla.Iz milosti nas stvorio da zasluzimo milost dok me jebe u zdrav mozak sta cu jest,pit i guzit...Simpaticno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#331 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by Smrcak15 »

HAVANA wrote:
Smrcak15 wrote:
Drugim rijecima, stvoreni smo iz milosti da budemo testirani na zemlji a u sklopu tog testa da bude pokornost njemu i na taj nacin daje mogucnost da zasluzimo njegovu milost kako bi nam dao vjecno uzivanje u Raju.[/b]

Eki zajebane epizode. :lol: Taj tvoj bas nije imo pametnijeg posla.Iz milosti nas stvorio da zasluzimo milost dok me jebe u zdrav mozak sta cu jest,pit i guzit...Simpaticno.
kad ti kaze sta ces jesti i piti i sta ne jesti i piti je za tvoje bolje a ne za njegovo bolje, moze on i bez Tebe i bez mene, nebrini

a sto se tice tamo zadnjeg pa i zato imaju instrukcije jer ako se radi na pogresan nacin mogu biti posljedice i za pojedinca i drustvo, a to je od ogromnme vaznosti da se produzi ljudska vrsta i ima zdravo drustvo.

Znaci daje nam upute i smjernice za nase bolje a ne zato sto mu se prohtije, znas ono eci peci pec ti si mali zec...ovo cu zabraniti ovo necu, ovo odobriti itd

ne nije tako, neko je on Mudri, koji sa svrhom stvara i njegove naredjenja i zabrane su sa svrhom i mudroscu za tvoje bolje a ne za njegovo bolje.
Mašinac
Posts: 92
Joined: 09/03/2012 09:16

#332 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by Mašinac »

Kojeg "svijeta" kad ih ima 18 000?
Post Reply