Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#101 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by nasa »

odr0n wrote:
cartman wrote:ako je bog savrsen, i sve sto uradi je savrseno i ne moze biti pogresno, zasto mi nismo savrseni?
:lol: :thumbup: Može se naći tonu sličnih besmislica jer je koncept boga zbog svojih superlativnih atributa logički neodrživ tj. osuđen na propast.
:D
Nije nasa svrha da budemo savrseni i nismo replike Boga estagvirullah vec ljudi cija svrha na ovom svijetu je odredjena od strane Tvorca!
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#102 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by nasa »

Hal wrote:Ono o čemu sam govorio na početku prethodnog teksta dešava se jednom sagovorniku.Počeo sam vjeru izučavati kada sam imao 25 godina.Moja potraga za duhovnošću napredovala je proporcionalno veličini mojih ušiju kad pričaju oni već poučeni znanjem, i opet, neizostavno, samoprigušivanjem ega.Filozofske rasprave imale su svoje mjesto nakon što sam stekao izvjesnu dozu znanja.Svojoj supruzi imam običaj reći da mora savladati tablicu množenja i naučiti je napamet, a mislim na osnovne logičke postulate vjere u Boga i Njegov Tevhid (pojam Jednoće), koje mora svako usvojiti da bi mogao napredovati dalje.Sjećam se jedne prilike da mi je jedan uvaženi sagovornik krajnje blago i uvjerljivo rekao da nisam trenutno na tom stepenu znanja da nastavimo sa raspravom.Neću reći da mi je bilo svejedno, ali sam svakako i naoštrio pamet za iduće susrete sa njim.Neka ga Allah nagradi, a On zna sve o njemu.Jučer sam napunio 36 godina i mogu reći da počinjem da shvatam kad treba mudro zašutjeti a kada nešto i reći.
Imaš prijatelju divne primjere u ostalim sagovornicima, a posebno u zadnjim obraćanjima.Vjernik uvijek savršeno razumije vjernika/vjernicu.Put ka svjetlosti znanja i spasu od vatre vodi preko takvih ljudi a priča počinje u četiri zida sam sa sobom, u preispitivanju šta stvarno znam, a šta pak mislim da znam.Život sam po sebi ima funkciju iskušenja a put ka spoznaji prave vjere krije čitavu lepezu istih.Ljudska duša je prvi neprijatelj koji se mora prvo prepoznati kao neprijatelj a onda poraditi na njenom uređenju.Najpozitivnija stvar u svemu ovome, a sve su naravno pozitivne jer su od Tvorca, je ta da onome ko se trudi na tom putu savlađivanja samoga sebe, sam Bog daje snagu i otvara mu um korak po korak.Zato, ne misli kako Boga možeš filozofski objasniti i pojasniti nama koji su savladali tu tablicu množenja.Bog je van svakog koncepta koji ti, ili bilo ko od nas ljudi, može upoznati za života.On je van vremena i prostora, van nama poznatog fizičkog, hemijskog, biološkog, atomskog i dr. aspekta.On ih je sve stvorio i održava ih.NIje ničemu sličan a možemo upoznati neke njegove osobine preko Njegovih lijepih 99 imena.Savršen je u potpunosti i van svakih opisa jer nikad nije rođen niti bilo kako nastao.Oduvijek je tu.A šta je to zapravo oduvijek.Možda samo riječ korištena prema ljudima da se shvati Njegova posebnost kao bića samo Sebi svojstvenog, jer on stvara vremena i prostore i savršeno ih održava.On stvara i upravlja svime.U ovom prolaznom životu ne možemo Ga vidjeti a niti pojmiti kao Biće koje nama nije ni po čemu slično, ali vidimo Njegove otiske u svemu stvorenom.Vidimo da je to Graditelj i Stvaralac neizmjerne moći, kreativnosti, a nadasve Milosti.Kad kažem Milosti, zamisli stanje kada je Allah jedino bio prisutan i kada je odlučio da sve odredi i stvori.To je najveća Milost, jer On nije usamljen i ne ovisi ni o kome.Bez mana je.Možeš li to zamisliti?Zato je veliki grijeh pokušati dosegnuti Ga i onima kojima je podario veliko znanje i otvorio im um do krajnjih granica, a ljudski je svakako ograničen.Zato poslušaj i potraži duhovnost na drugom trasi zvanoj pouka i posluh na kojoj taština ne stanuje.Od mene ti sva sreća i selami.
Napisao si dosta toga korisnog ali kao sto sam ja vec negdje ranije na ovoj temi napisala djaba sve jer sve pocinje od pojedinca on sam sebi mora otvoriti put tek tada bi shvatio da npr.ovo sto ti pises itekako ima smisla :wink:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#103 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

nasa wrote:
odr0n wrote:
cartman wrote:ako je bog savrsen, i sve sto uradi je savrseno i ne moze biti pogresno, zasto mi nismo savrseni?
:lol: :thumbup: Može se naći tonu sličnih besmislica jer je koncept boga zbog svojih superlativnih atributa logički neodrživ tj. osuđen na propast.
:D
Nije nasa svrha da budemo savrseni i nismo replike Boga estagvirullah vec ljudi cija svrha na ovom svijetu je odredjena od strane Tvorca!
Ne govorim o nama, nego o bogu čije bi stvaralaštvo trebalo da bude shodno svojim mogućnostima tj. savršeno, ali nije. :)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#104 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

Pa čitaj,čovječe.Nije htio da ga stvori savršenim.Zašto nije htio je u Njegovoj mudrosti.On radi šta hoće i nikom ne polaže račun.Kratko i jasno.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#105 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

sour cherry wrote:Pa čitaj,čovječe.Nije htio da ga stvori savršenim.Zašto nije htio je u Njegovoj mudrosti.On radi šta hoće i nikom ne polaže račun.Kratko i jasno.
Pa u tome i leži fazon, bilo gdje se dokaže logička greška koju ne možete i ne znako kako osporiti, tom frazom "bog zna zašto, on je tako htio jer mu se može" se samo prikriva i ignorira, taj izgovor je vrhunac ignorancije jer ste svjesni greške i razumijete je, ali ne želite priznati nego samo preskočiti. :lol:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#106 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by MyTao »

sour cherry wrote:Pa čitaj,čovječe.Nije htio da ga stvori savršenim.Zašto nije htio je u Njegovoj mudrosti.On radi šta hoće i nikom ne polaže račun.Kratko i jasno.
Kako onda, On nas nije zelio napraviti savrsenima...

A Reprezentacija onako savrseno odigrala utakmicu juce :D

Meni tu nesto smrdi...
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#107 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

Neka šala stvarno osvježava ovu temu :) :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#108 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by nasa »

odr0n wrote:
nasa wrote: :D
Nije nasa svrha da budemo savrseni i nismo replike Boga estagvirullah vec ljudi cija svrha na ovom svijetu je odredjena od strane Tvorca!
Ne govorim o nama, nego o bogu čije bi stvaralaštvo trebalo da bude shodno svojim mogućnostima tj. savršeno, ali nije. :)
Mislis nesto kao na Njegovu sliku i priliku :mrgreen: subhanallah Odrone....Ljudi su potencijalno savrseni ili bice insallah savrseno na onom svijetu :zzzz: saburaj....
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#109 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by belfy »

sour cherry wrote:Pa čitaj,čovječe.Nije htio da ga stvori savršenim.Zašto nije htio je u Njegovoj mudrosti.On radi šta hoće i nikom ne polaže račun.Kratko i jasno.
dugo me nije bilo na religiji. na ono predavanje se ne bi nadovezivao, predugo bi bilo. pocnimo ovdje:

kako ti znas sta je on htio da napravi "Njegovom mudrosti"?
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#110 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

nasa wrote:
odr0n wrote:
nasa wrote: :D
Nije nasa svrha da budemo savrseni i nismo replike Boga estagvirullah vec ljudi cija svrha na ovom svijetu je odredjena od strane Tvorca!
Ne govorim o nama, nego o bogu čije bi stvaralaštvo trebalo da bude shodno svojim mogućnostima tj. savršeno, ali nije. :)
Mislis nesto kao na Njegovu sliku i priliku :mrgreen: subhanallah Odrone....Ljudi su potencijalno savrseni ili bice insallah savrseno na onom svijetu :zzzz: saburaj....
Ma kakvi crni ljudi :-) , ne možeš se izvući od te besmislice da nešto savršeno stvara nesavršeno.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#111 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by nasa »

Besmisleno je sto ti uzmes ovaj svijet i hoces da pricas o Bogu ,pa OK mozes i tako ali onda nema sanse da ti bilo ko objasni Objavu jer Bog jasno upucuje i na onaj svijet koji sad potpuno ignorises....
Covjek moze biti u savrsenom skladu ,u dzenetu,
a sto ti to odbijas je meni licno zao :D ali tu besmislicu si moras sam objasniti.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#112 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

nasa wrote:Besmisleno je sto ti uzmes ovaj svijet i hoces da pricas o Bogu ,pa OK mozes i tako ali onda nema sanse da ti bilo ko objasni Objavu jer Bog jasno upucuje i na onaj svijet koji sad potpuno ignorises....
Covjek moze biti u savrsenom skladu ,u dzenetu,
a sto ti to odbijas je meni licno zao :D ali tu besmislicu si moras sam objasniti.
Pa on ga je stvorio, što bi bilo besmisleno, dok je onaj svijet na osnovu svih krajnosti (vječni užitaka, patnje itd.) daleko nesavršeniji od ovog. :)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#113 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

kako ti znas sta je on htio da napravi "Njegovom mudrosti"?
Imaš u mnogobrojnim surama da je Allah Mudar i da sve zna.Pročitaj suru Al-Higr.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#114 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by nasa »

odr0n wrote:
nasa wrote:Besmisleno je sto ti uzmes ovaj svijet i hoces da pricas o Bogu ,pa OK mozes i tako ali onda nema sanse da ti bilo ko objasni Objavu jer Bog jasno upucuje i na onaj svijet koji sad potpuno ignorises....
Covjek moze biti u savrsenom skladu ,u dzenetu,
a sto ti to odbijas je meni licno zao :D ali tu besmislicu si moras sam objasniti.
Pa on ga je stvorio, što bi bilo besmisleno, dok je onaj svijet na osnovu svih krajnosti (vječni užitaka, patnje itd.) daleko nesavršeniji od ovog. :)
Diskutovala sam s tobom vise puta o ovoj temi,ti dzenet i dzehenem banalizujes skroz i onda iz toga izvodis zakljucke medjutim za vjernika je pogled bitno razlicit.
Onaj svijet daje smisao potpuni ovom,Objavam covjek zna da ga taj svijet ceka ali tek kada dodje na njega shvatice potpuni smisao , osloboditi se niza iluzija,stvari koje odvracaju paznju te ce s novim spoznajama nastaviti u dzenetu zivot oslobodjen zla.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#115 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

nasa wrote:
odr0n wrote:
nasa wrote:Besmisleno je sto ti uzmes ovaj svijet i hoces da pricas o Bogu ,pa OK mozes i tako ali onda nema sanse da ti bilo ko objasni Objavu jer Bog jasno upucuje i na onaj svijet koji sad potpuno ignorises....
Covjek moze biti u savrsenom skladu ,u dzenetu,
a sto ti to odbijas je meni licno zao :D ali tu besmislicu si moras sam objasniti.
Pa on ga je stvorio, što bi bilo besmisleno, dok je onaj svijet na osnovu svih krajnosti (vječni užitaka, patnje itd.) daleko nesavršeniji od ovog. :)
Diskutovala sam s tobom vise puta o ovoj temi,ti dzenet i dzehenem banalizujes skroz i onda iz toga izvodis zakljucke medjutim za vjernika je pogled bitno razlicit.
Onaj svijet daje smisao potpuni ovom,Objavam covjek zna da ga taj svijet ceka ali tek kada dodje na njega shvatice potpuni smisao , osloboditi se niza iluzija,stvari koje odvracaju paznju te ce s novim spoznajama nastaviti u dzenetu zivot oslobodjen zla.
Jesmo i tebi kao i obično na jedno uđe na drugo izađe, objasnili smo da ovaj život iako nije savršen je po svim segmentima "savršeniji" od banalnog vječnog, sama dugotrajnost užitaka i patnje je krajnost, kamol i ostali detalji koji se kose sa moralnošću. Uglavnom logički gledano bog je u šah mat poziciji zbog savršenstva koje mu se pripisuje i ne može se izvući, on kao savršen bi trebao da stvara savršeno, ali ne stvara, dok sa druge strane on kao kompletan baveći se nesavršenim stvarima koje je stvorio se spušta na taj nivo, nema izlaza i kraja logičkim besmislicama.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#116 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by harač »

nivou dogmatike na ovoj temi pozavidio bi i politbiro
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#117 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

objasnili smo da ovaj život iako nije savršen je po svim segmentima "savršeniji" od banalnog vječnog,
Nisi ti ništa objasnio,a o onom životu nemaš pojma koliko ni ja.Imaš u Objavi naznake i to je to.
on kao savršen bi trebao da stvara savršeno
Nisi ti dostojan da govoriš šta bi On trebao.Niko od nas nije.Pomiri se s tim i nastavi život.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#118 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by MyTao »

sour cherry wrote:
kako ti znas sta je on htio da napravi "Njegovom mudrosti"?
Imaš u mnogobrojnim surama da je Allah Mudar i da sve zna.Pročitaj suru Al-Higr.
Eto vidite... kako mozete govoriti da nema boga, ili da nije mudar. Kad lijepo pise u suri da jeste...
A vi koji mislite da je Kur'an i njegove sure samo izvor Muhamedove maste, isto tako grijesite... jer ima jedna sura koja kaze da nije tako, pa vi sad vidite...

Bog je mudar, zato je i objavio to jednom Arapskom trgovcu prije 1400 godina... u pecini gdje nije nikog bilo... kroz glasove koje je samo on cuo. Znam da ima i danas takvih koji cuju glasove koje niko necuje... to su ljudi koje zatvaramo u mentalne institucije... al' to nije bio slucaj sa Muhamedom, jer je jedan od glasova (koje je samo on cuo, sam u pecini) rekao da je to sve istina i da nije slucaj kao sa milion ostalih mentalno poremecenih osoba...

A ako vas jos nisam uvjerio, onda postoji nesto sto se zove Pascal's wager... koji kaze, vjernik ako umre i sazna da nema boga ne gubi nista, dok vi Ateisti ako umrete i saznate da bog postoji gubite puno vise... eto sad, pa se vi igrajte.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#119 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

sour cherry wrote:
objasnili smo da ovaj život iako nije savršen je po svim segmentima "savršeniji" od banalnog vječnog,
Nisi ti ništa objasnio,a o onom životu nemaš pojma koliko ni ja.Imaš u Objavi naznake i to je to.
on kao savršen bi trebao da stvara savršeno
Nisi ti dostojan da govoriš šta bi On trebao.Niko od nas nije.Pomiri se s tim i nastavi život.
Imaju jasni opisi u objavi, izgleda da ti fakat nisi čitala objavu jer stalno griješiš.

"Nisi ti dostojan itd itd" - ad hominem. :-) Postoji nešto što se zove logika i koja se upotrebljava da bi se došlo do razumjevanja, bog i sve vezano za njega po mnogo čemu nije logično. To što sto vi operisani od logike, vlastitog razlučivanja jer ste programirani robovi pa smijete onoliko koliko vam je rečeno, vaš problem. :)
FMDzem
Posts: 651
Joined: 23/07/2011 20:30

#120 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by FMDzem »

Vako'
Kolko' sam ja skontao, On zna, ali ti ne znas i tvoje je da spoznaš. On zna, i tebi daje mogućnost da biraš. Ako izabereš dobro, dobro će biti, ako ne.. On zna i On je tu da ti pomogne. On je taj koji bez naknade daje i koji obećanje ispunjava.
To je tako jednostavno, samo se treba lijepo hierarhijski poredati u glavi. Ovo gore je ono "ugrubo" i na kraju krajeva tvoje je samo da vjerujes ili ne pa kako god da je.
Matrix: Plava i crvena boba. :D
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#121 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

odron,koliko si puta pročitao Kur'an?Iskreno odgovori.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#122 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by HM 2011 »

Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Moj odgovor je

A: Etničko predstavljanje prilikom upravljanja državom i društvom !
Last edited by HM 2011 on 24/03/2013 20:01, edited 1 time in total.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#123 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

FMDzem wrote:Vako'
Kolko' sam ja skontao, On zna, ali ti ne znas i tvoje je da spoznaš. On zna, i tebi daje mogućnost da biraš. Ako izabereš dobro, dobro će biti, ako ne.. On zna i On je tu da ti pomogne. On je taj koji bez naknade daje i koji obećanje ispunjava.
To je tako jednostavno, samo se treba lijepo hierarhijski poredati u glavi. Ovo gore je ono "ugrubo" i na kraju krajeva tvoje je samo da vjerujes ili ne pa kako god da je.
Matrix: Plava i crvena boba. :D
Matriksove bobe se spominju za zabludu o religiji, kada kaže odlazak u crkvu itd., da je to samo svijet kojim su ljudi zasljepljeni. :)
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#124 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by odr0n »

sour cherry wrote:odron,koliko si puta pročitao Kur'an?Iskreno odgovori.
Dvaput, uz dodatno analiziranje, mada je i onaj prvi bio dovoljan. Kakvo je to pitanje? Neko ko je pročitao 100 puta razumije bolje ili...?
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#125 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by MyTao »

odr0n wrote:
sour cherry wrote:odron,koliko si puta pročitao Kur'an?Iskreno odgovori.
Dvaput, uz dodatno analiziranje, mada je i onaj prvi bio dovoljan. Kakvo je to pitanje? Neko ko je pročitao 100 puta razumije bolje ili...?
Ako dovoljno puta procitas Kur'an rijec za bijelo postane crno :)... Mozda u tome i jest problem sa nama Ateistima :D
Post Reply